De ce nu merge Tariceanu la ceremonia de investire de la Cotroceni: Presedintele nu mai recunoaste principiul prezumtiei de nevinovatie valabil pentru toti cetatenii

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 16 octombrie 2017, 15:38 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a explicat intr-un comunica de presa de ce nu participa la ceremonia de investire a ministrilor de la Palatul Cotroceni - in opinia sa, presedintele Klaus Iohannis nu mai recunoaste principiul prezumtiei de nevinovatie pentru toti cetatenii si nu mai este garantul Constitutiei.

Redam comunicatul:

"Am anuntat inca de ieri, 14 octombrie a.c., ca nu voi participa la ceremonia depunerii juramantului noilor ministrii care se va desfasura la Cotroceni. Doresc sa informez opinia publica despre semnificatiile acestei decizii.

In primul rand, neparticiparea la acest eveniment reprezinta protestul meu punctual fata de declaratia facuta de Presedintele Romaniei, dl. Klaus Iohannis, potrivit careia domnia sa nu mai recunoaste principiul prezumtiei de nevinovatie valabil pentru toti cetatenii, asa cum este el statuat de Constitutie.

Din istoria recenta s-a putut constata ca domnul presedinte aplica selectiv acest principiu, in functie de apartenenta subiectului la o tabara sau alta sau daca e vorba de propria persoana.

In al doilea rand, am dorit ca sa marchez public prin acest gest ca Presedintele Romaniei si-a abandonat rolul de garant al Constitutiei, pe care a jurat la investire, fapta inacceptabila pentru Parlament, pentru Senatul Romaniei al carui presedinte sunt si, in general, pentru orice cetatean roman.

Imi exprim speranta ca domnul Presedinte Iohannis isi va revizui pozitia si va accepta ca nimeni nu este mai presus de lege, nici macar Presedintele Romaniei, chiar daca se bucura acum temporar de o imunitate absoluta."


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

4292 vizualizari

  • -24 (34 voturi)    
    a explicat si pentru prosti! (Luni, 16 octombrie 2017, 15:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    da vad ca degeaba!
    • +14 (14 voturi)    
      Explica si tu ca vorbeai de Johannis , (Luni, 16 octombrie 2017, 16:21)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      altfel te ploua cu minusuri ....

      :))))))
      • +5 (5 voturi)    
        asa este ! (Luni, 16 octombrie 2017, 17:39)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        daca nu scriu tot , asta merit ! :)
    • +10 (12 voturi)    
      Gresit! (Luni, 16 octombrie 2017, 16:25)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      A explicat exclusiv pentru prosti si hoti mai exact - (adicalea pentru votanti PSD + ALDE)
      Ceilalti pot sa judece singuri, nu au nevoie de asa-zisele explicatii alte lui Tariceanu.
    • +6 (8 voturi)    
      La functiile demnitarilor , nu se aplica ! (Luni, 16 octombrie 2017, 16:34)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pt. ca se prezuma ca au DEMNITATE si la orice indoiala, in privinta cinstei sau a bunei credinte a lor , isi dau demisia de ONOARE , ca sa nu aduca atingere imaginii Romaniei ...
      Functiile de reprezentare in Stat nu iti ofera drepturi ,ci numai obligatii si se considera a fi o mare onoare pt. cel numit in ele !
      P.S. Ai auzit cumva de sindicatul ministrilor sau a parlamentarilor ,bai pesedistule ?! Nu . Deci nu exista prezumtia de nevinovatie in asemenea pozitii.
    • +7 (11 voturi)    
      De egzplicat a egzplicat (Luni, 16 octombrie 2017, 16:49)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dar de stat la coada nu a stat. Semn ca a fi mitocan - cel putin - nu e ilegal ci, din contra, e un principiu care se aplica in parlament: prezumtia de marlan. Orice parlamentar e potential marlan pana se dovedeste opusul.
      • +1 (1 vot)    
        @Francisc1 (Luni, 16 octombrie 2017, 19:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

        se referea la Johannis, nu la tradiceanu.
        tradiceanu e prea hot ca sa stie alta limba. si cred ca si prost daca luam in considerare involutia lui din ultima 1/2 an.
    • 0 (4 voturi)    
      "da" si noi vedem ce sustinatori are (Luni, 16 octombrie 2017, 16:52)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Agramati! Potrivire perfecta- un hot (a se vedea tranzactiile impreuna cu patriciu in zona petrol, bazate pe informatii confidentiale de la guverrn) fiul unui turnator la securitate, manechin si sutinatorii sai cu coeficient de inteligenta de doua cifre, agramati
      • 0 (4 voturi)    
        nu te grabi , eu ziceam de Iohanis ! (Luni, 16 octombrie 2017, 17:50)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        cat despre agramat ... ironic?
  • +26 (28 voturi)    
    Ce gunoi (Luni, 16 octombrie 2017, 15:44)

    Ragnar [utilizator]

    Nu se poate asa ceva,cele mai mari mizerii de oameni se afla la guvernare.Esti o rusine taricene,o rusine care mai devreme sau mai tarziu,vei plati puscaria.
  • +23 (25 voturi)    
    Ma pregatesc ptr palatul Rahova... (Luni, 16 octombrie 2017, 15:47)

    Bwana [utilizator]

    ...d-aia nu vreau sa mai merg la Cotroceni.
    In rest remarcile sunt absolut ridicole. Vad ca in calitatea de presedinte al senatului actiunile domniei dvs...(rog a se remarca fina ironie) ...nu au facut decat sa aduca atingere constitutiei si bunului simt.
    • +1 (1 vot)    
      tradiceanu (Luni, 16 octombrie 2017, 19:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

      a mai dat o limba in profunzimea feselor dragniene.
      a zis condamnatul penal ca nu se mai duce nici invitat la Cotroceni, pana in 2019, hop si ipochimenul cu sustinerea. deh, hotii intre ei se sustin, nu gluma.
  • -13 (19 voturi)    
    Fara o condamnare a lui Iohanis, (Luni, 16 octombrie 2017, 15:52)

    pedepsitorul [utilizator]

    Fara o condamnare a lui Iohanis, nici Tariceanu nu recunoaste ca Iohanis este nevinovat!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu dati (minus) degeaba! (Luni, 16 octombrie 2017, 16:26)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Si eu spun, ca Tariceanu a tras concluzia asta, fara ca justitia sa demonstreze ca Iohanis nu respecta Prezumtia de Nevinovatie!
  • +23 (23 voturi)    
    jagardea (Luni, 16 octombrie 2017, 15:53)

    loveparade [utilizator]

    Presedintele cerea integritate din partea celor care conduc(da, inclusiv din partea ta) si urmariti penal fiind (sa nu mai vorbim de condamnati) sa se dea un pas inapoi din functii.
    asa ca hotaraste-te daca esti nesimtit sau incult din mom ce nu intelegi acest concept.
  • +16 (16 voturi)    
    a (Luni, 16 octombrie 2017, 15:54)

    adrian67 [utilizator]

    Aiurea! Nu mai merge ca sa nu le-a mai traga Klaus ca ultima oara, cand au ramas ca prostii incercand sa zambeasca. Ar fi bine sa nu-i mai invite niciodata.
  • +23 (23 voturi)    
    Si se jura ca nu fura... (Luni, 16 octombrie 2017, 15:56)

    vio7 [utilizator]

    Si Klaus cel rau nu vrea sa-i creada...ca ei sunt nevinovati desi i-a prins cu rata-n gura si cu Belina-n Teldrum!
  • +18 (18 voturi)    
    Nu merge (Luni, 16 octombrie 2017, 15:59)

    mitg [utilizator]

    Ca n-a fost invitat, nu de alta.

    Un vierme.
  • +17 (17 voturi)    
    imunitate absoluta "... (Luni, 16 octombrie 2017, 16:04)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    au sulfele alea coclite, in frunte cu dondaneanu , sclavii de la CCR ai dracului viu , bai atarnache !!!

    Tu nu mergi pentru ca ti-e frica de mori !
  • +21 (21 voturi)    
    Rastalmaceanu (Luni, 16 octombrie 2017, 16:10)

    tiberius_p [utilizator]

    Presedintele se referea la niste norme de conduita minimale care ar trebui respectate de toti politicienii si a folosit in mod figurativ ideea ca in politica nu exista prezumtie de nevinovatie, dar adolescentul intarziat si repetent Rastalmaceanu a preluat totul ad literam si a inteles doar ce a vrut mintea lui seaca si perversa...si anume ca presedintele nu ar recunoaste prezumtia de nevionovatie a tuturor cetatenilor iar acum riposteaza infuriat la niste afirmatii imaginare, evident cu scopul ascuns de a-si apara privilegiile si interesele personale. Si partea trista este ca multi pun botul la vrajeala asta ieftina.
    • +1 (1 vot)    
      Corect , in plus ... (Luni, 16 octombrie 2017, 22:18)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Art 109 din Constitutie, dar nu numai, prevede ca ‘trimiterea in judecata a unui membru al Guvernului atrage suspendarea lui din functie.’
      In logica ALDE, acest articol incalca prezumtia de nevinovatie, devreme ce un ministru, om si el, care n-a fost condamnat definitIv ci e doar trimis in judecata, nu mai poate fi ministru.
  • +8 (10 voturi)    
    Tariceanu, aceasta carpa umana (Luni, 16 octombrie 2017, 16:19)

    Habermas [utilizator]

    nu are ce cauta in institutiile statului Roman.
    Faptul ca inca este unde este ... este dureros, insultator si extrem de enervant. Sper sa zboare cat mai curand, cu PSD-ALDE si UDMR cu tot.
  • +8 (10 voturi)    
    Peste tot in lumea buna cand esti (Luni, 16 octombrie 2017, 16:31)

    clint [utilizator]

    anchetat iti dai demisia. Nu inseamna ca nu exista prezumtia dar ea e in raport cu legea.

    Hai sa iti dau un ex. pentru mintea ta: sa zicem ca la firma ta, ala pe care l-ai pus administrator cu puteri depline este anchetat pentru ca s-ar putea sa te fi furat pe tine, actionarul. Ce faci ? Il mai tii in functie pe baza "prezumtiei de nevinovatie" ? Mai ai incredere in el ? Fii sincer...

    Noi suntem actionarii, voi administratorii. Aveti probleme cu justitia, sorry, gasim pe altii. Nu stiu de unde aveti atitudinea asta ca vi se cuvine...
  • +8 (10 voturi)    
    Prezumtia de nevinovatie la demnitarii ?! (Luni, 16 octombrie 2017, 16:37)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Se aplica numai in fata instantei !
    Demnitarii trebuind sa demisioneze imediat ,daca aduc atingere onoarei statului roman prin ramanerea in functie !
  • +8 (10 voturi)    
    nesimtitul Tariceanu (Luni, 16 octombrie 2017, 16:46)

    anion [utilizator]

    Se vede ca a fost repetent in scoala fie ea superioara.
    Are atitudinea unui baiat de liceu caruia colegul de banca i-a suflat gresit cand era scos la tabla (desi el nu a inteles ce i-a transmis) si a sfarsit prin a nu mai sta alaturi de el in banca. Nici un cetatean nu intelelege ca Iohannis nu-i recunoaste prezumtia de nevinovatie. O are in mod sigur in fata instantei. De altfel el si Dragnea au fost in posesia ei in recentele procese ce vor fi reluate. Iohannis i-a cerut sa fie si integru, fara pete in functia de sef al Senatului Romaniei respectiv Camera Deputatilor. Doi repetenti, doi oameni grei de cap, doi hoti, viitori puscariasi.
  • +3 (5 voturi)    
    OH. (Luni, 16 octombrie 2017, 17:11)

    letsoc [utilizator]

    Am mai spus si mai repet : orice om de planeta asta este prezumtiv nevinovat suta la suta pana cand nu este cercetat , banuit fiind ca a incalcat legea . Din acel moment , acel om este suta la suta prezumtiv nevinovat , dar si suta la suta prezumtiv vinovat si bunul simt te obliga sa te retragi din functia respectiva , mai ales cand functia e publica . In rest , macaneli .
  • +4 (6 voturi)    
    alooo ... (Luni, 16 octombrie 2017, 17:26)

    astronaut [utilizator]

    ''molicene'', cum adica , atunci cand nu-ti convine esti cetatean de rand (prezumtia) , iar atunci cand iti convine esti parlamentar sau chiar presedintele Senatului (imunitatea) , nu crezi ca vrei sa te situezi deasupra legii ? ar fi foarte simplu daca ai avea ceva onoare, demnitate, ca atunci ai pleca singur si cu scuzele de rigoare !
  • +2 (2 voturi)    
    vrajeala de 2 lei... (Luni, 16 octombrie 2017, 18:26)

    liviu_ [utilizator]

    daca prezumtia de nevinovatie se aplica cum doreste tovarasu tarceanu, atunci nu mai exista aerest preventiv nicaieri in lume....

    prezumtia de nevinovatie nu inseamna ca esti in continuare lasat in libertate daca esti considerat potential periculor , daca poti influenta ancheta si de asemenea nu inseamna ca esti lasat pe pozitii din care poti influenta ancheta...

    comunistu interpreteaza Justitia fix cum doreste el si in functie de interesul lui... si apropos de prezumtia de nevinovatie... voi o injurati si o criticati pe Kovesi ca a furat alegerile si ca vaaresteaza pe nedrept (evident u procuror nu poate aresta, da e alta discutie).... aici cum e cu prezumtia de nevinovatie tovarase?! double standards much?!
  • 0 (0 voturi)    
    Acest individ periculos pentru Romania (Marţi, 17 octombrie 2017, 8:38)

    Rescator [utilizator]

    Numitul Tradiceanu-Naraskin-Sterling-Rompetrol ,etc.
    face jocuri murdare pentru o putere straina vesnic
    "prietena".Indiferent ce declara el vrea haos si dezbinare
    pentru ca gasca lui penala sa ramana la butoane pentru
    a jefui in liniste.Atacarea lui Johannis este mizerabila.
    Presedintele s-a referit la hotii si talharii din politica care ar trebui sa faca in pas in spate,iar Justitia cand le va veni randul sa-i declare sfinti nevinovati,iar Preafericitul
    Daniel sa-i inscribe in calendare ,cu rosu.A mai dictat si scrisoarea aia mizerabila numitei Cataniciu,care,ea insasi este o penala.Un asemenea individ mai lipsit de
    scrupule si ipocrit mai rar pe pamant.