Nicolae Badalau, despre dosarul DNA care le vizeaza pe Sevil Shhaideh si Rovana Plumb: Discutam luni, in Biroul Permanent al PSD. Privim cu ingrijorare. Sunt ministri seriosi

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 13:26 Actualitate | Politic

Nicolae Badalau
Foto: Agerpres
Conducerea PSD va discuta luni, in Biroul Permanent, despre cazul vicepremierului Sevil Shhaideh si ministrului delegat pentru Fonduri Europene, Rovana Plumb, a afirmat, la RFI, presedintele executiv al PSD, Niculae Badalau, potrivit News.ro. El a mai spus ca Shhaideh si Plumb sunt "doi ministri foarte buni, cu experienta vasta", declarandu-se convins ca actele normative vizate de ancheta DNA au fost "intocmite corect".

"Privim cu ingrijorare. Luni vom avea o discutie la partid, in cadrul Biroului Permanent, in care vom analiza cu atentie absolut toate datele", a spus Niculae Badalau.

Intrebat daca s-ar impune demisia celor doi ministri, Badalau a spus ca decizia este una politica si se va lua in cadrul Biroului Permanent. "Vom avea toate datele, deocamdata n-avem toate datele si in urma unei discutii, pentru ca suntem un partid democratic, vom lua decizia", a declarat Badalau.

Liderul PSD a mai spus ca si vicepremierul Sevil Shhaideh, si ministrul Rovana Plumb sunt "niste oameni, niste ministri extrem de seriosi, cu putere de munca si care au facut extrem de multe lucruri bune".

"Da, exista decizia, dar in acelasi timp, asa cum le cunosc eu si pe doamna ministru Plumb, si pe doamna vicepremier Shhaideh, sunt niste oameni, niste ministri extrem de seriosi, cu putere de munca si care au facut extrem de multe lucruri bune. Asta-i si cauza pentru care ma mira aceasta actiune, am ramas total surprins, fiind unul din ministrii cei mai buni ai Cabinetului, cu o experienta indelungata. Nu uitati ca doamna Plumb e la al treilea mandat de ministru, daca nu ma insel, doamna Shhaideh la al doilea mandat, secretar de stat, ministru in Guvernul Grindeanu, ministru in Guvernul Tudose, deci cu o experienta vasta. Asta-i si cauza pentru care am indoieli vizavi de un act administrativ, pentru ca am inteles ca despre asta-i vorba, ca ar fi facut greseli pe un act administrativ", a spus Niculae Badalau, intrebat, de asemenea, daca exista si varianta ca PSD sa le recomande celor doua sa ia o anumita decizie? .

El a mai spus ca "discutia" este pe doua acte administrative intocmite acum patru ani si s-a declarat convins ca Sevil Shhaideh si Rovana Plumb "au respectat procedurile corecte".

"La experienta danselor, eu sunt convins ca au avut motivare si au respectat procedurile corecte, pentru ca sunt doi ministri foarte buni, cu experienta vasta. Nu cred ca cineva s-a hazardat intr-un act administrativ, intr-o Hotarare de Guvern, sa o dea total in contradictie cu legea. (...) Eu nu pot sa spun daca sunt vinovate sau nevinovate, dar, tinand cont de experienta danselor, am convingerea ca dansele n-au intocmit¬ daca era un ministru la primul mandat, care n-avea experienta, gandeam, dar tinand cont de experienta danselor, sunt convins ca documentele au fost intocmite corect. E parerea mea. Acum, nimeni nu poate sa spuna vinovat sau nevinovat, decat un judecator", a adaugat liderul PSD, la RFI.

Vicepremierul Sevil Shhaideh este suspectata de catre procurorii DNA de abuz in serviciu, infractiune savarsita in perioada in care era secretar de stat la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, privind trecerea ilegala a unei parti din Insula Belina si Bratul Pavel din proprietatea statului in proprietatea judetului Teleorman si in administrarea Consiliului Judetean Teleorman, pentru ca, doar la cateva zile, sa fie inchiriate tot ilegal unei firme private. In acelasi dosar, DNA a cerut si sesizarea Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de urmarire penala a ministrului Rovana Plumb. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2164 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    Privim cu ingrijorare ... barbia DNA-ului (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 13:40)

    remus2009xxx [utilizator]

    Nu-i asa domnu' Budalau, unde nu e cap, se rezolva cu pumnii, cu relatile.
    • +32 (34 voturi)    
      luni PSD-ul va cere demisia lui KOVESI (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:49)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      PSD-ul nu se gandeste cum sa ceara demisia ministrilor Sultan Haissam Shaideh & co ci cum sa distruga DNA.

      asaltul asupra lui KOVESI va fi si mai aprig de luni
      • +17 (19 voturi)    
        Adică au furat serios, nu glumă (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 15:24)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Hai afară cu ISIS din Romania.
    • +8 (10 voturi)    
      Pentru Badalau (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 16:25)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      Hot si corupt inseamna in viziunea lui...om serios!

      Este cat se poate de normal pentru hotul asta care in 1987 a fost prins si condamnat pentru ca a furat doi saci cu grau!

      Caricaturile Rovana Plumb si Shevil au semnat scoaterea lacului Belina din bazinul hidrografic al Dunarii si trecerea lui la consiliul judetean Teleorman...pentru ca li s-a cerut lucrul asta!
      Cine le-a cerut?
      Bineinteles ca un alt condamnat penal...dar cu mustata!
  • +34 (36 voturi)    
    Adevarul este ca toti sunteti..... (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 13:40)

    gigiN [anonim]

    ..."seriosi"in psd-hoti seriosi,nesimtiti seriosi,penali seriosi,semidocti seriosi !!
  • +29 (31 voturi)    
    serios (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 13:42)

    Ragnar [utilizator]

    Poate vrei sa zici ca sunt infractori seriosi.
  • +29 (31 voturi)    
    Ministrii seriosi, motivati in hotie.... (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 13:45)

    cartofil [utilizator]

    si consecventi, tot in hotie.... si ascultatori, a dat porunca Daddy, presurile s-au conformat instantaneu. Sunt legi utile cetateanului care stau ani intregi in parlament fara sa se lucreze la ele, cum a dat porunca daddy ca are chef sa prinda o stiuca, au trecut un act normativ in 17 ore. Bravo, asta da seriozitate, putere de munca. Daca da ordin daddy, se sta peste program, se rezolva problema. Shhaideh asta am inteles ca asteapta ca un caine langa daddy sa-si termine de fumat tigara, dupa care o ia, o stinge si o duce la cos. Ei, asta da constiinciozitate, tov. Badalau. A, am uitat, dar se pare ca si dumneata ai niscavai probleme cu legea, nu ???? Ce-ar fi sa va intalniti toti cu daddy la brutarie, sa puneti acolo de-un guvern paralel ???
  • +31 (33 voturi)    
    Iar gargara cu clabuci? (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 13:46)

    BokassaOficial [utilizator]

    "ministri extrem de seriosi...si care au facut extrem de multe lucruri bune"

    E cineva pe aici (poate vreun postac pesedist) in stare sa numeasca macar trei lucruri bune? Bune pentru tara care le plateste salariul de ministru, nu pentru partidul de mafioti care le-a scos in fata pe balabuste. Imi aduc aminte ca, acum vreo 2-3 ani, una din mafioate i-a luat masina lui ala micu', dar a inmatriculat-o in Bg., sa nu cumva sa plateasca taxa de mediu statului al carui ministru al mediului (!?) era in acel moment. Chestia asta o fi "extrem de buna" sau doar buna?
  • +27 (29 voturi)    
    ministri SERIOSI?!? (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 13:55)

    ElGrecu [utilizator]

    Ne-am umplut de idioti, da, dar cica idioti care ar avea leadership... Auzi-l pe asta, ministri seriosi, pai cum altfel gicuta? Sunt unii mai seriosi si alti mai putin? Eu cred ca toti sunteti niste bufoni pusi doar pe furat!
  • +28 (30 voturi)    
    separatia puterilor in stat (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:08)

    VaseaV [utilizator]

    dragi parlamentari, voi nu judecati, voi sunteti votati sa legiferati. De judecat va judeca cealalta putere, asa cum judeca pe oricine si de care fugiti ca dracu de tamaie. Cand o sa intelegeti asta si nu o sa va mai substituiti altei puteri in stat, o sa fim si noi bine, pana atunci vai si amar de noi ...
  • +22 (24 voturi)    
    bălălău in sevraj, cumva? (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:09)

    IancuJianu [utilizator]

    s-a molipsit de la dragnea?
  • +26 (28 voturi)    
    suntem ministrii seriosi (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:20)

    torna_fratre [utilizator]

    nu furam cu centimetrul...furam cu hectarul.
    ce dreaq...
    hai sictir !
    ar trebui reactivata munca silnica ca si pedeapsa...si sa vezi ce speriati vor fi avand spectrul sa-si lase oasele pe la canal...
  • +25 (27 voturi)    
    pai cum sa nu... (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:20)

    bancheru83 [utilizator]

    ei sunt foarte seriosi cind vine vorba de furat si inselat...
  • +24 (26 voturi)    
    "Seriosi " de foaita PSDista. (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:22)

    Plagarus [utilizator]

    Cele mai sărace județe din România sunt fix alea care votează "seriosii " PSDei la fiecare alegeri.
    Cu actuala comenduire PSD-ul nu va deveni un partid de social justice warriors și oameni veșnic triggeruiți de microagresiuni.
  • +19 (23 voturi)    
    voua (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:31)

    nahir [utilizator]

    pesedeilor, vi se demonstreaza negru pe al ca soarele nu poate rasari la miezul noptii, dar voi nu si nu.
    demnitatea (ceva despre care nu cred ca aveti habar) v-ar impune sa le cereti sa se autosuspende amandoua (desi sunt implicate 5 pesediste in toata tarasenia) pana la decizia definitiva a justitiei.
    daca vor fi gasite nevinovate (desi incalcarea legilor este flagranta, nu mai e vorba ca x-lescu l-a turnat pe y-grulescu), le puteti ridica statuie si puteti sa daramati DNA si Parchetul General.
  • +23 (25 voturi)    
    Ingrijorati ca se destructureaza Mafia??? (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:40)

    Wanheda [utilizator]

    Hei mai Budalau, intr-un Grup Mafiot nu stie capul ce fac mainile????
  • +11 (13 voturi)    
    Sevil si Rovana sa fie pazite de SPP (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 14:54)

    BobMuller [utilizator]

    sau de jandarmi. Badalau e bataus.
  • +14 (16 voturi)    
    "Sunt ministri seriosi" (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 15:07)

    Altiro [utilizator]

    Adica nu sunt niste psd-isti marunti ci cadre de nadejde care incalca serios legea cand partidul le-o cere..
    • +3 (5 voturi)    
      Sorry (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 16:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Un individ onest nu poate face parte din aceasta cloaca de mafioti. Or e hot, ori complice la furt.

      PSD=PCR=FSN=PSDR e un grup de crima organizata ce trebuie scos in afara legii iar cei vinovati sa fie bagati in puscarii. AU JEFUIT TOTI SI AU DISTRUS ROMANIA
  • +12 (14 voturi)    
    dar (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 15:38)

    codrean [utilizator]

    Daca-i vorba de experienta, ea e recenta iar fapta s-a comis acum patru ani ...
    Ce credeti, care ministru PSD ar fi avut curajul sa se opuna ordinelor boss-ului ? S-au opus cei de la finante si justitie, "caini batrani"; cucoanele astea n-au mirosit pericolul si, slugi supuse, s-au predat ...
  • +14 (16 voturi)    
    Haios rau Bardalau asta (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 15:44)

    droox [utilizator]

    Invoca experienta de secretar de stat , ministru etc acumulate din anii 2015 ale lui Shaideh care nu i-am permite sa faca erori de acest gen cand de fapt fapta a fost facuta in 2013 :))). Si daca este serioasa asa cum o spune Hardalau nu inseamana automat ca este nevinovata .
    Eu as spune invers. E inacceptabil ca o potentiala penala din 2013 sa fi fost pusa in functii atat de importante incepand cu 2015
  • +13 (15 voturi)    
    sa le laudam? (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 15:45)

    ber [utilizator]

    Saracul Badalau! Nu-si gaseste adjectivele ca sa le laude pe cele doua cadre pesediste!
  • +15 (17 voturi)    
    Mai Badalau(frumos nume) (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 15:55)

    Rescator [utilizator]

    Ce dracu nu ati reusiti sa mai furati si insistati sa o faceti?Nu vedeti ca si asistatii vostri sociali s-au prins cu ce ticalosi au de-a face.Plecati cat inca sunteti in viata
    rapandulelor!
  • -3 (7 voturi)    
    Urmatoarea miscare logica a PSD, scoaterea (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 16:07)

    xrogo [utilizator]

    rapida a raportlui Inspectiei Judiciare, aratarea la opinia publica a ilegalitatilor facute de DNA sub conducerea maiastra a madamei Codruta si apoi cererea demisiei conducerii DNA!
    • +1 (3 voturi)    
      Ilegal era sa te umfle pe tine (Duminică, 24 septembrie 2017, 2:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pt Belina....ca se vede din avion ca n-ai fi capabil de asa ceva.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce nu continu, xRogojanule? (Duminică, 24 septembrie 2017, 16:36)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ... pentru ca astfel să fie scăpați hoți serioși precum madam Servil, să nu cumva să facă bulău sau, și mai rău, să dea pe goarnă toate furăciunile de nivel înalt ale PCR=FSN=PDSR=PSD...
  • +4 (6 voturi)    
    Da, da ! (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 16:25)

    Mirobo [utilizator]

    Începe canibalizarea psd ului.
  • +5 (7 voturi)    
    Buna poanta (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 16:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sriosi: adica hoti de-ai nostri din PSD+ALDE
  • +5 (7 voturi)    
    daca... (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 16:45)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Daca tara avea alta populatie, alta era viata.-..
  • +7 (9 voturi)    
    Bai, (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 17:34)

    rutger [utilizator]

    dansele e serioase, cu vasta experienta ( administratia mazarenicusor Constanta, mediu cu BMW inscris in BG ete.etc.), au respectat corect procedurile dar totu' e cu premise ILEGALE si ANTICONSTITUTIONALE !! Si vorbim de Constitutia RO , nu cea din tiliorman data de daddy !! Asa ca fatele sa se ia de manutze si sa se prezinte la BULAU !!
  • +7 (9 voturi)    
    maimutoii astia (Sâmbătă, 23 septembrie 2017, 18:30)

    loveparade [utilizator]

    au prins faza ca "privim/urmarim cu ingrijorare" ii face sa para profesionisti in ale politicii.
    cand colo, ei isi iau bac-ul la +30 de ani, pana la 40 termina 2 facultati, 2 mastere, un doctorat si 7 stagii de specializare si, odata iesiti de pe bancile scolii (wink), se apuca sa se bata pe la nunti dar si sa comenteze pompos si complet pe langa subiect .

    faptul ca un ministru are 3 mandate (in niste guverne lobotomizate sforarite de 2-3 penali scarbosi) il face automat pe acesta/a "onorabil, profesionist, experimentat, serios" si nu are cum sa fie corupt/a. (logica de st gheorgiu...intrebare :"nu va suparati cat e ceasul? raspuns: da, si eu am un frate la constanta")

    PSD = adunatura de sclavi care se bucura cand licuriciul mare ii cheama la el in camera
  • 0 (0 voturi)    
    "discutam"? (Duminică, 24 septembrie 2017, 23:02)

    revo [utilizator]

    DISCUTAM? Serios? Badalane, nu fii magar, masoara-ti cuvintele! Vrei sa spui: "luni, in sedinta, dupa ce se intoarce domnu' Liviu de la pescuit, vom primi pretioasele indicatii si sarcinile precise de la mult iubitul si stimatul nostru conducator, Kim Jong-Un de Romania". Respecta adevarul si arata-i respect sefului tau suprem. Si acum, mars si pregateste tigarile!