Ludovic Orban: Este un razboi clar intre cei care conduc azi Romania si companii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 2 iulie 2017, 15:07 Actualitate | Politic

Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Presedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, duminica, la Digi24, ca intre coalitia de guvernare si companii si investitori este "un razboi clar" pentru ca, prin intermediul acestora din urma, se mareste numarul oamenilor care traiesc pe propriile picioare, lucru pe care nu il doresc social-democratii, acestia ducand o lupta impotriva dezvoltarii economice a Romaniei, considera Orban, citat de News.ro. El a subliniat ca impozitul pe cifra de afaceri este "o calamitate, o nebunie", ce va avea ca efect plecarea multor investitori din tara.

"Este un razboi clar intre cei care conduc azi Romania si companii. Sa ne aducem aminte - Ordonanta 13, acuzatiile contra multinationalelor care si-ar fi mobilizat oamenii sa se duca sa demonstreze", a declarat Orban, precizand ca PSD isi doreste ca in Romania o parte cat mai mare a populatiei sa stea in saracie si lipsa de educatie si informare.

"Acest electorat devine electoratul captiv care ii voteaza. Ei stiu foarte clar ca orice companie care vine si isi risca banii la tine in tara si aduce o investitie si creeaza locuri de munca genereaza valoare adaugata, genereaza venituri pentru buget, mareste numarul de oameni care traiesc pe propriile picioare (...) si este un razboi surd pe care il duc de fapt impotriva dezvoltarii economice a tarii", a adaugat liderul PNL.

El a atras atentia ca "impozitul pe cifra de afaceri este o calamitate, o nebunie".

"Va avea niste efecte pe care nu le putem anticipa astazi. Foarte multi investitori din Romania se vor reloca pentru ca nu vor accepta sa plateasca impozitul. Ei cand au venit aici au venit pe o anumita structura fiscala, pe un anumit cost determinat de taxele si impozitele platite (...) Isi vor inchide portile zeci de mii de companii pentru ca in momentul in care impozitezi cifra de afaceri foarte multe companii le vei duce pe pierdere, iar cele care nu-si vor inchide portile o sa apeleze la diferite masuri de reducere a costrurilor si primele costuri o sa fie cele cu salariile. S-ar putea sa duca la pierderea locurilor de munca masiva plus franezi dezvoltarea companiilor", a explicat Orban, afirmand ca PNL se va lupta prin toate masurile legale si constitutionale pentru a impiedica aplicarea unui astfel de impozit.

Seful PNL a mai tinut sa puncteze ca intre ceeea ce social-democratii le-au spus romanilor cand le-au cerut votul in iarna si ceea ce se regaseste in programul de guvernare este o diferenta de la cer la pamant: "In campanie nicio vorba despre impozitul pe gospodarii pe care acum l-au rebotezat impozit pentru persoanele fizice pe venitul global, dar e tot povestea cu impozitul pe gospaodarii, adica o sa numere gaini, vaci, ouale gainilor. O sa incerce sa impoziteze orice produce venit. Nimic in campanie pe impozitul pe cifra de afaceri, nimic de taxa de solidaritate, nimic de nebunia noului ministru al Finantelor de desfiintare a pilonului II de pensii", a afirmat Orban, precizand ca, in opinia sa, se va ajunge la nationalizarea pilonului II de pensii.

El considera ca acest lucru ar insemna "o catastrofa": "Sunt banii dumneavoastra, sunt banii mei cu care noi putem obtine un supliment de pensie in momentul in care vom ajunge la varsta pensionarii. Inseamna disparitia banilor acestia din circuitul economic pentru ca banii acestia sunt investiti."

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3211 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    ! (Duminică, 2 iulie 2017, 15:20)

    chiuaua [utilizator]

    "Este un razboi clar intre cei care conduc azi Romania si companii.
    Eu credeam ca este un razboi intre rusii care vor Romania prabusita (din cauza pierderii influentei) si restul.... fie ei companii sau orice alte entitati private.
  • +7 (13 voturi)    
    ?? (Duminică, 2 iulie 2017, 15:22)

    chiuaua [utilizator]

    Intrebare:D-le Ludovic Orban, daca v-ati naste a 2-a oara in Romania, ati alege aceeasi cariera politica ?
  • -1 (17 voturi)    
    Shica diletant in oratorie precum Misha cu pensiil (Duminică, 2 iulie 2017, 15:23)

    un domn [utilizator]

    P$D a Inceput Razboiul Impotriva Companiilor , a Oamenilor ca sa astepte venirea URSS !!!
    Shica, Shica nu uita ca esti manjit de U$Lam si Nu te credem !
  • +11 (17 voturi)    
    Alt ceva astept de la PNL. (Duminică, 2 iulie 2017, 15:31)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Sa demaste public agend PSD ca actiune a URSS antiromaneasca si PSD drept coada de topor a rusilor in Romania.
    2. Sa se opuna programului de prabusire initiat de rusofili ALATURI de companii
    3. Sa ceara alegeri anticipate!
    • -5 (9 voturi)    
      Shica Admite Indirect Blatul U$Lam (Duminică, 2 iulie 2017, 16:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      si Pozeaza ca un Inocent !
  • -5 (11 voturi)    
    Gresit! (Duminică, 2 iulie 2017, 15:55)

    Stef_and [utilizator]

    Nu exista business fara profit. Insa profitul dispare repede acolo unde se plateste impozit mai mic sau deloc. Asta se stie.
    Ce cauta companiile in Romania: munca ieftina si profit mare, altfel nu ar veni sa investeasca aici- nu le e chiar asa simpatica tara asta.
    Daca vin si bine merci vor sa plateasca salarii de 200-300€ si impozit ioc,atunci o sa fie bine, cand vor trebui sa plateasca salarii de 500-1000€ si impozit corect se vor cara in Maroc, China sau mai stiu eu unde.
    Fii linistit Orban. Asta au facut si in Ungaria- au venit si de vreo 5 ani tot pleaca.
    • +3 (7 voturi)    
      pai daca nu ai altceva de oferit (Duminică, 2 iulie 2017, 18:27)

      diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      decat munca ieftina si impozite mici... Infrastructura nema, stabilitate nema, conditii sociale nema...
      De ce ar mai venii investitorii, daca si ultimele avantaje dispar?
    • +3 (7 voturi)    
      Hahhaha, deci multinationalele care (Duminică, 2 iulie 2017, 18:55)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      platesc salarii mai mari decat majoritatea firmelor autohtone, care platesc si taxele aferente acestor salarii, care investesc in pregatirea angajatilor, in cercetare-dezvoltare, care pun la dispozitia angajatilor ca aia sa-si faca treaba resursele materiale necesare cu asupra de masura, ale naibii de profitoare, nu scot profit cat are statul nevoie ca sa-i arda cu impozitul! in schimb, mai bine performeaza firmele autohtone, unde-ti numara si foile de hartie disponibile, unde nexam cafea si apa minerala pentru angajati, de multe ori si nexam echipamente de protectie cerute imperativ de lege, ca nu vrea patronul sa cheltuiasca bani, alea-s bune, ca reuseste statul sa stoarca de pe ei impozit pe profit mai mare. Asta-i gandirea economica romaneasca, praf si pulbere!
      • 0 (0 voturi)    
        Normal (Luni, 3 iulie 2017, 15:24)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

        ca nu sunt bune multinationalele pentru ca firmele de doi lei conduse de simpatizanti P$D nu-s in stare sa atraga oameni si sa plateasca salarii atractive to toata evaziunea fiscala pe care o practica
  • +11 (13 voturi)    
    Sa zicem că te credem (Duminică, 2 iulie 2017, 15:56)

    mr_mojo [utilizator]

    Atunci aștept o opoziție coerenta, puternică, concertată, inteligentă din partea PNL-ului si a celorlalți la propunea PNL-ului, excluderea blatiștilor din partid, a celor care nu au criterii de integritate sau a celor ce votează proiectele PSD-ilor. Altfel e doar gargara și ai ajuns degeaba președinte acolo pentru ca te complaci.
  • -1 (9 voturi)    
    Congresul tovarasesc al asa zisilor Liberali (Duminică, 2 iulie 2017, 15:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    a trecut, dar noncombatul, evident continua. oare acum, dupa sapte luni de la alegeri, cu ce scuza vor veni ?
    a fost odata, un partid cu sintagma cretin-democrat, adaugata dupa lovitura din dec. 1989...
  • -2 (12 voturi)    
    Impozitul pe cifra de afaceri (Duminică, 2 iulie 2017, 16:10)

    Rahan5 [utilizator]

    este o prostie, pentru ca cifra de afaceri nu are legatura directa cu manopera dintr-o intreprindere.
    Adica daca o fabrica cumpara profile de fier si face stalpi de gard cu manopera redusa, poate avea o cifra mare de afaceri, dar un profit redus, si va fi supra-impozitata.
    Alta companie cumpara fier cam la acelasi pret si face garduri ornamentale din fier forjat, cu manopera multa si astfel va fi sub- impozitata.

    Pe de alta parte Pilonul II de pensii obligatoriu este o prostie. Chiar si in Ungaria s-a desfintat. Deci Ludovic Orban zice prostii !. Daca mai insista pe tema asta ar trebuii dat afara din PNL !, pentru ca Pilonul II de pensii nu este de orientare liberala !. Este o magarie prin care mai multe banci straine au mituit niste parlamentari ca sa voteze aceasta Lege a Pilonului II.
    Pilonul II nu trebuie sa fie obligatoriu !
    • -3 (7 voturi)    
      Ce manopera... (Duminică, 2 iulie 2017, 19:40)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Nu numai manopera face profit. Uneori ea face cel mai mic profit sau chiar poate genera pierderi. Sunt alti factori mult mai importanti care determina profitul.
      Dar e clar ca nici un afacerist nu vine in Romania sa nu faca profit, si aia e clar ca nu vrea sa plateasca impozite, adica sa ramina el cu cat mai multi bani, pentru ca in final asta conteaza-profitul net- adica cati bani ajung la actionari in buzunar.
  • -3 (7 voturi)    
    Inspirat de conu Dinu Costache P. din ceruri ? (Duminică, 2 iulie 2017, 16:27)

    Plagarus [utilizator]

    O biata mandolina politica,chiar daca se nimereste ce fredoneaza electoral.
  • +6 (8 voturi)    
    chiar este efectiv un razboi (Duminică, 2 iulie 2017, 18:35)

    diasporescu [utilizator]

    cu companiile. De la distanta ei par sa se lupte cu asa-zisele multinationale. Dar de fapt ei ingroapa companiile romanesti.
    O alta masura "buna", despre care nu se prea vorbeste este split-tva. Adica plata tva nu se mai face catre furnizor ci intr-un cont special la care furnizorul nu are acces. Deci efectiv se scot din circulatie 19% din capital. Cum va functiona economia romaneasca fara acest capital? => dezastru