Crin Antonescu il sustine pe Cristian Busoi la sefia PNL: "Are experienta politica si simt politic"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 5 mai 2017, 14:48 Actualitate | Politic

Crin Antonescu si Cristian Busoi
Foto: Agerpres
​Crin Antonescu, fost presedinte al PNL, a declarat ca il sustine pe Cristian Busoi pentru functia de presedinte al partidului, despre care a spus ca are si experienta politica si simt politic, dar si ca a fost un "partener onest" al sau in "toate bataliile politice" astfel ca are o "datorie morala" sa fie alaturi de el. Antonescu si-a anuntat public sustinerea la scurt timp dupa ce Busoi si-a anuntat candidatura, invocand in discursul sau sloganul folosit de Klaus Iohannis in campania pentru prezidentiale, "Romania lucrului bine facut".

"Sustin categoric candiatura lui cristian busoi si sunt una dintre persoanele pe care le-a consultat. Parerile vor fi intotdeuna impartite, in pnl cu siguranta eu am propria mea opinie bazata pe trei elemente. In primul rand, cred ca este timpul ca in fruntea PNL sa vina o figura mai nou mai proaspata, mai tanar. Cred ca dl Busoi are suficienta experienta politica, e un om care a crescut sub ochii mei 20 de ani, are simt politic.

In al doilea rand, in toate bataliile politice pe care le-am condus a fost un partener onest si pana la capat, cum nu au fost multi. Si am datoria morala sa fiu langa el.

In al treilea rand, ma nemultumeste ideea cum ca in spatele lui Busoi sunt cei rai, ca este omul sistemului, ca nu este cu personalitate, ca si cum am avea candidati eroi. Cred ca este o investitie pentru viitor, cu orice investitie exista risc, si cred ca la acest congres cel care va fi ales va avea sansa sa ofere dimensiunile personalitatile sale", a declarat Antonescu, intr-o interventie telefonica la Antena 3.

Intrebat despre Ludovic Orban, celalalt candidat din partea vechiului PNL, Antonescu a spus ca este un candidat cu sanse considerabile.























2162 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Carismaticul Busoi (Vineri, 5 mai 2017, 14:52)

    buncrestin [utilizator]

    Are, intr-adevar, fler pentru catastrofe politice si electorale. Este o carte perdanta din start. PNL are nevoie de un lider carismatic, dezinvolt si cu idei. Busoi nu are niciuna dintre calitatile astea. Cel putin la capitolul carisma Busoi este catastrofal...
    • +9 (9 voturi)    
      Indeed. (Vineri, 5 mai 2017, 14:58)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Carisma ioc, idei ioc, nimic. Pe lange el Nicusor Dan pare un fel de spontan si carismatic.
  • +8 (10 voturi)    
    Kkrau si Bichon in Sceneta penele : (Vineri, 5 mai 2017, 14:52)

    un domn [utilizator]

    Suntem Penibili all the night (ca hotzii)
  • +12 (12 voturi)    
    Antonescu face ce fac unii bătrâni pe la țară (Vineri, 5 mai 2017, 15:00)

    zet [utilizator]

    .. care dau foc la casă când li se apropie sfârșitul, preferă să trăiască ultimii ani de viață într-un bordei decât să moștenească nepoții minunăția de casă, averea moșului :)))
    Reality check pentru domnu antonescu: palatul PNL este un bordei dărăpănat, și dacă o să fie preluat de fabulosul domn Bușoa la următoarele alegeri penelul o să aibă mai puține voturi decât membrii cu drept de vot ai familiei domnului Bușoi :)). Ceea ce cred că Antonescu de fapt chiar își și dorește
  • +8 (8 voturi)    
    Busoi e si idolul meu (Vineri, 5 mai 2017, 15:06)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Daca si prietenul PSD si al lui Ponta crede ca e cea mai buna solutie e foarte bine, veti participa la ultimile alegeri sub sigla PNL.
  • +8 (10 voturi)    
    Căcărău are mână proastă (Vineri, 5 mai 2017, 15:11)

    linxs [utilizator]

    Din câte-mi amintesc, l-a sustinut si pe Victor Ponta prin 2012. După ce și-a luat țeapa de rigoare, a dispărut ca măgarul în ceașă, lăsându-ne cu ciuma roșie pe cap. Acum îl susține pe bușoi.Dupăce am googlit, am acum în stanga CV-ul, în dreapta declarația de avere ale lui Bușoi: angajat exclusiv la stat, dar cu o avere de zeci de milioane de euro. Sictir, băi mujistule!
  • +2 (4 voturi)    
    Cronica unei candidaturi ratate (Vineri, 5 mai 2017, 16:12)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Sau cum sa sabotezi un candidat penibil si nereprezentativ pentru PNL, sustinut fiind de cel mai slab presedinte PNL. Fost, din fericire...
  • +3 (3 voturi)    
    ,,Romanul" din Tulcea (Vineri, 5 mai 2017, 18:00)

    Rahan5 [utilizator]

    sustine la candidatura pe ,,romanul" din Turnul Severin !.
    Ce-si mai ,,dau mana cu mana" ,,romanii astia dunareni" !
    Le mai trebuie un ,,roman" cu mustata din Teleorman si o sa vedem cum va arata ,,unificarea politica a Romaniei".