Schimb amuzant de replici in Parlament. Dragnea: Apropo de ferma de porci, domnule Basescu, nu stiam ca aveti si aceasta specializare. / Basescu: Pai v-am crescut, domnule Dragnea!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 martie 2017, 17:55 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea si Traian Basescu au avut un schimb amuzant de replici miercuri, in Parlament. Dupa ce Traian Basescu l-a atacat miercuri, in plenul reunit al Parlamentului, pe Liviu Dragnea, in timpul dezbaterilor privind presupusa "gaura" din buget lasata de Guvernul Ciolos, afirmand ca mai bine s-ar face o comisie de ancheta pentru ferma de porci din Teleorman detinuta de fiul presedintelui PSD, Dragnea i-a transmis liderului PMP: "Apropo de ferma de porci, domnule Basescu, nu stiam ca aveti si aceasta specializare..." Basescu i-a replicat imediat din sala: "Pai v-am crescut, domnule Dragnea!"

HotNews.ro a dezvaluit, vineri, ca Stefan Valentin Dragnea a devenit, in aprilie 2014, actionar al combinatului de porci iar potrivit contractelor de la Registrul Comertului a preluat pachetul majoritar pentru doar 500 de lei (110 euro). Ferma de porci a incasat subventii de la Uniunea Europeana in valoare de peste 3.000.000 de euro in ultimii trei ani, dupa cum rezulta din datele furnizate HotNews.ro de Agentia pentru Plati si Interventii in Agricultura (APIA).

Plenul reunit al celor doua camere ale parlamentului a dezbatut miercuri raportul realizat de comisia de ancheta parlamentara privind rectificarile bugetare realizate de premierul Dacian Ciolos, cunoscuta opiniei publice drept ancheta pentru "gaura", dupa ce s-a afirmat ca a fost gasit o gaura in buget de 10 miliarde si de aceea se impune o ancheta.

Comisia a fost infiintata pe 16 ianuarie si a fost catalogata de Ciolos drept un demers populist. Nici fostul premier si nici fostul minsitru al Finantelor nu s-au prezentat la audierile din comisie, insa au trimis documente pentru a fi consultate.

Raportul realizat de comisie urma sa fie votat miercuri, insa Dragnea a propus retrimiterea la comisie, retrimitere care s-a votat cu 201 voturi pentru si 81 impotriva.


Citeste mai multe despre   






















31565 vizualizari

  • +14 (36 voturi)    
    Yes! (Miercuri, 22 martie 2017, 18:03)

    vio7 [utilizator]

    Ce ma bucur cand se mananca intre ei! Dar marineru' stie ce spune:provin din aceeasi troaca cu diferenta ca Base era sef peste ferma de suine numita PDL.
    • +11 (19 voturi)    
      Corect ! (Joi, 23 martie 2017, 11:05)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Dar si mai bine le-ar sta pe masa cu marul in gura ...
      • +4 (6 voturi)    
        Vorba aia: (Joi, 23 martie 2017, 15:02)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        uomu uom , vorba vorba si porcalaii la gratar !
  • +20 (32 voturi)    
    nu e amuzant de loc (Miercuri, 22 martie 2017, 18:04)

    freejack [utilizator]

    parlamentul e cocina unde isi duc viata porcii si porcarii. la Basescu pretentiile sunt mai mari. el a fost 10 ani samadau.
    • +12 (16 voturi)    
      Animal farm (Joi, 23 martie 2017, 11:22)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Daca ai cunoaste atributiile presedintelui si stii ce-i ala samadau atunci inseamna ca ai o impresie foartea proasta despre tine si neamurile tale. Ca in numele integii populatii nu ai cum sa vorbesti.
      10 ani te-a ferit de ceea ce vezi ca face PSD-ul in ultima vreme.
  • -16 (26 voturi)    
    ? (Miercuri, 22 martie 2017, 18:04)

    NoFive [utilizator]

    Amuzant? Grobian mai degraba.
    • +16 (16 voturi)    
      Dar adevarat (Joi, 23 martie 2017, 9:29)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      dragnea si-a inceput "cariera" politica sub aripa lui Basescu
      • +8 (10 voturi)    
        Adica mustata aia ... (Joi, 23 martie 2017, 13:43)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        este parul de la subrat, de la veverita lui bashescu ?...
  • +33 (37 voturi)    
    Asta e titlu? (Miercuri, 22 martie 2017, 18:14)

    Observator roman [utilizator]

    "Schimb AMUZANT de replici in parlament"?
    Nuuu!
    Basescu i-a tras-o lui Dragnea!!
  • +20 (22 voturi)    
    :)))) (Miercuri, 22 martie 2017, 18:22)

    Adran [utilizator]

    de departe cel mai amuzant personaj politic
    • -17 (25 voturi)    
      Sa mori de ris... (Joi, 23 martie 2017, 0:21)

      satanae [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      si alta nu. Hotnews ramine indragostit de Capitanul, pe care nu l-a bagat pe git atitia ani ca pe salvatorul natiei. E a nu stiu cita oara cind se tavalesc pe jos de ris in urma glumelor fostului mare sef de trib din Parlament.
      Pe de alta parte, este fascinant sa vezi cit de bine se inteleg intre ei, acum, cind nu mai trebuie sa se prefaca pentru a da bine pe sticla. Glumesc prieteneste intre ei, se bat pe burta si stai si te gindesti citi ani ni s-a urlat din ziarele cu orientare corecta ca trebuie sa luptam pentru a-l salva pe Capitan, si sa aparam statul de drept. De drepti, mai bine zis, fraierii s-au agitat sa-l salveze pe seful unei gasti de infractori timpiti, care se lupta din zori pina-n noapte cu mardeiasii din gasca adversa si uite asa se faureau institutiile puternice ale statului nostru si se apara independenta justitiei. Iar Capitanul, sa nu uitam, niciodata, dar niciodata, nu s-a atins de magistratii independenti si el niciodata, dar niciodata, nu a sunat vreun procuror ca sa-i spuna sa nu se ia de ai lui si, mai ales, de tanti Nuti. Dar hai sa ridem impreuna cu Hotnews de cit de prosti sintem.
      • +11 (13 voturi)    
        Scrierea agramata te da de gol (Joi, 23 martie 2017, 9:32)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        Esti psd-ist. E "semnatura" oricarei postari pro-PSD. Analfabetismul functional este 100% la membrii psd. (exemple sintem, cit, ridem, git, cita....)
        • +6 (6 voturi)    
          Off topic: ortografia (Joi, 23 martie 2017, 14:37)

          oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          In 27 de ani, nu am votat niciodata PSD. Cu toate astea, scriu cu i din i (sint, nu sunt), pentru ca nu am fost niciodata de acord cu modificarea spre i din a. Sint destul de batrina ca sa fi invatat la scoala scrierea cu i din i, si mai stiu si ca, desi nu se mai invata/recomanda in scoli, este acceptata de Academie. De exemplu, daca nu ma insel, Dilema Veche nu a trecut la noua ortografie.

          Asa ca, desi sint in principiu de acord ca PDSistii sint si agramati pe linga ca sint idioti, va rog sa nu ii bagati din principiu in aceeasi oala si pe cei care refuza ortografia cu i din a.
        • 0 (0 voturi)    
          Cuvinte mari de la creiere mici (Joi, 23 martie 2017, 19:52)

          satanae [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          "Analfabetism functional" - sa mori tu! Stii tu ce e aia sau ai auzit la TV ca se poarta pe la noi prin tara?
          Scriu asa cum scriu voit, din motive bine intemeiate, nu pt ca iubesc PSD, PDL, PNL si alte prostii de genul asta. De altfel, scrierea in forma impusa prosteste de Academie dupa 90 nu a fost adoptata nici macar de o parte a editurilor de la noi, inclusiv unele importante, precum Polirom. Lucrul asta putea sa-l afli si tu, daca mai deschideai din cind in cind cite o carte, in loc sa arunci in stinga si-n dreapta cu tot felul de prostii auzite la televizor de la reformistii invatamintului neamului nostru cel prost.
  • +11 (17 voturi)    
    Porci, Porcarie, 500 (Miercuri, 22 martie 2017, 18:24)

    Robin_W [utilizator]

    Porci crescuti de porci vor naste tot porci iar alegatorii vor trai ("bine") intr-o porcarie evaluata la 500 lei...
  • +20 (20 voturi)    
    Ar fi amuzant daca... (Miercuri, 22 martie 2017, 18:38)

    mcris [utilizator]

    ...n-am fi pe ultimul sau penultimul loc in UE la venituri, cercetare, etc. etc.
  • -12 (16 voturi)    
    vicepresedintele senatului (Miercuri, 22 martie 2017, 18:44)

    om simplu din multime [utilizator]

    pletosul tanar, furios si frumos, dormea adanc.
    n'avu a zice de afacerea porcoasa.
    musca pe cushma ?!
    opozitie prin somn !
  • -1 (23 voturi)    
    Aici sunt porcii dumneavoastră (Miercuri, 22 martie 2017, 23:20)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Băsău se hăhăie în Cocina Poporului cu pupilul Livache, copilul lui de suflet din PDL... Să grohăiți bine!
    • -1 (7 voturi)    
      Lasa lozincile (Joi, 23 martie 2017, 11:38)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      Ce copil de suflet visezi?
      Dragnea a trecut si el prin PD, atunci cand faceau parte din CDR. Vazand ca acolo nu-i recunoaste nimeni "calitatile" la adevarata lor valoare, iar Nastase ii facea cu ochiul... Odata ajuns la putere a sarit in barca PSD unde i-a condus dintr-o campanie electorala dezastruoasa in alta.
      Dar nebagat in seama de DNA-ul lui Kovesi si confruntat cu o opozitie de ageamii politici ca Iohannis, Gorghiu, Ciolos sau Nicusor, a ajuns sa castige si el una intr-un final si sa-si traga guvern de marionete.
      • +1 (3 voturi)    
        care lozinci? (Joi, 23 martie 2017, 20:15)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Calitatea lui dragnea este asumata de base, una dintre putinele lui asumari: "v-am crescut" :D
      • 0 (0 voturi)    
        Care lozinci? (Vineri, 24 martie 2017, 8:43)

        Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Am parafrazat lozincile lui Băsău, le-ai "reevaluat" și nu-ți mai plac? :)
        Cât despre "ageamiii" politici Iohannis și Cioloș, mai bine "ageamii" în politica coruptă dâmbovițeană decât experți în șmecherii, afaceri de culise și parandărături ca alde Băsea, Dragnea, Udrea, Ponta, Tăriceanu
        • 0 (0 voturi)    
          Adica preferi un PSD fara opozitie (Vineri, 24 martie 2017, 12:56)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

          Te exprimi ca aia de la A3. Poate tu-ti doresti un sac de box electoral cu care sa se joace PSD-ul.

          Dragnea a fost trecator prin PD. Ca nu si-a gasit locul acolo spune suficient despre cum isi conducea TB partidul.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai pe intelesul tau (Vineri, 24 martie 2017, 13:01)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

          Replica ta e la fel de inepta ca a unuia care l-ar numi pe Busi copilul de suflet al lui Iohannis, Si ala chiar a fost impins de la spate de actualul presedinte. Pe cand Dragnea a fost impins afara din PD...