Serban Nicolae despre amendamentele la proiectul legii gratierii: Ar beneficia aproximativ 2.700 de persoane. Nu cred ca cei care sunt corupti trebuie sa stea 3 intr-un pat, in conditii de igrasie, de igiena precara    

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 martie 2017, 19:24 Actualitate | Politic

Serban Nicolae
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Serban Nicolae, presedintele Comisiei juridice, afirma ca de proiectul de lege pentru gratierea unor pedepse, in varianta amendata de el, ar putea beneficia aproximativ 2.700 de persoane, potrivit Agerpres. Serban Nicolae mai spune ca "Eu am facut propuneri in mod formal, ele sunt la comisie, le discut cu comisia, presa este de fata. Daca eu le-as discuta inainte cu presa e ca si cum eu as umbla cu opinia publica inainte sa le discut cu colegii din comisie."

"Eu nu cred ca cei care sunt corupti trebuie sa stea trei intr-un pat, in conditii de igrasie, de igiena precara. (...) Daca Romania va fi obligata sa plateasca despagubiri va plati, si pentru corupti, si pentru evazionisti, pentru toate categoriile de infractori. (...) Am o cifra estimativa, undeva la 2.700 de persoane ar beneficia de efectele acestei gratieri, deci o cifra de sub 10% de persoane aflate in sistemul de detentie in Romania. Fata de cele peste 8.000 de persoane aflate in plus fata de disponibilul din penitenciar chiar si asa in conditii precare eu cred ca nu este o cifra foarte mare. De altfel, la ultima gratiere colectiva in Romania, au iesit 3.000 de persoane. Nu exista niciun element in societate care sa duca la concluzia ca societatea a fost inspaimantata, ca a fost infricosata de faptul ca vor iesi criminalii, violatorii, talharii la drumul mare din inchisoare si ca ar fi cineva in pericol", a mai afirmat Serban Nicolae.

Serban Nicolae mai sustine ca nu s-a gandit la colegii sai din partid atunci cand a propus amendamentele la proiectul de lege privind gratierea si, de asemenea, a precizat ca a facut aceste amendamente din proprie initiativa, fara sa fie necesara o discutie pe aceasta tema in PSD.

"Cand faci o lege nu ai cum sa te gandesti la cineva, pentru ca exista si reversul. Asa cum unii se gandesc la o lege sa nu scape Ionescu, ar insemna ca ceilalti se gandesc la o lege cum sa fie condamnat Ionescu, ceea ce e la fel de gresit din punctul meu de vedere. Rationamentul asta rudimentar este superficial si este foarte-foarte politicianist, el este practic expresia a ceea ce eu am numit in fata Curtii Constitutionale 'analfabetism profesional'. (...) Daca aveam girul partidului as fi facut o propunere in numele grupului parlamentar al PSD. Din punctul meu de vedere, este stupid sa tot invocam girul partidului pentru amendamente care sunt supuse dezbaterii. Pot sa discut in partid decizii, dar subiecte de dezbatere este deja penibil. E adevarat ca unii s-au invatat sa nu aiba drept la opinie, sa nu aiba niciodata o parere proprie, sa se ascunda sub decizia politica, dar aici nu e vorba de decizie, sunt subiecte in discutie, sunt subiecte in dezbatere, sunt teme care fac obiectul acestei analize in comisie", a afirmat senatorul PSD.

Serban Nicolae mai considera ca "Daca deranjeaza chiar si dezbaterea e foarte greu sa mai argumentezi ceva, pentru ca vin unii care spun ca ei au detinut tot adevarul, l-au confiscat, sunt unicii detinatori ai acestuia si atunci toata discutia este inutila", el exprimandu-si regretul ca o parte a presei lanseaza speculatii inainte de dezbaterea publica.

Liderul senatorilor PSD, Serban Nicolae, a transmis colegilor sai din Comisia Juridica amendamentele pe care le va depune marti la proiectul legii gratierii, iar unul dinte acestea prevede faptul ca se gratiaza si cei condamnati pentru infractiuni de coruptie, inclusiv luare de mita, dare de mita, trafic de influenta si abuz in serviciu, potrivit documentului obtinut de HotNews.ro.

Concret, senatorul propune eliminarea articolelor care se refera la infractiunile de coruptie - art. 289-294 precum si a articolului 297, care se refera la abuzul in serviciu, sau a articolul 269 - favorizarea faptuitorului - prevazute in noul Cod Penal, dar si cele din vechiul Cod Penal, din lista pedepselor pentru care nu se beneficiaza de gratiere, asa cum apare acum in proiectul legislativ.























17805 vizualizari

  • +69 (69 voturi)    
    Tu (Luni, 6 martie 2017, 19:29)

    stefan04 [utilizator]

    Tu, serban nicolae, cu siguranta vei ajunge la un moment dat sa stai in conditiile respective.
    Este incredibil cine poate fi presedintele comisiei juridice din senatul Romaniei....un personaj ce i-ar face sa se jeneze si pe cetatenii din Burkina Faso.
    • +22 (22 voturi)    
      P$D la canal cu supra igrasie (Luni, 6 martie 2017, 20:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui stefan04

      asa cum au tinut Preotii catolici sau Fruntasii taranisti si Liberali
      de ce sa nu stea si Corptii in aceleasi conditii ? ce ? au alergie ?
    • +25 (25 voturi)    
      Serban Nicolae nu doarme de grija CORUPTILOR (Luni, 6 martie 2017, 20:41)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui stefan04

      ce dcredeti ca-l framanta pe senatorul PSD Serban Nicolae - conditiile din spitale, conditiile in care invata elevii - NUUU, pe el iii ....doare grija de CORUPTII din puscarie !


      doamne fereste, auzi la el: "Nu cred ca cei care sunt corupti trebuie sa stea 3 intr-un pat, in conditii de igrasie"

      probabil PSD vrea sa-i cazeze pe CORUPTI la hotelul lui Negoita...la 5 stele?
      • +2 (2 voturi)    
        Păi dacă pesedika a furat tot (Marţi, 7 martie 2017, 12:42)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Chiar și banii pentru penitenciare! E vina lor, și a nimănui altcuiva! Imediat după ce Sf. Corupție Născase, Numărătorul de Ouă, a ajuns la cifra 0049, trebuia ca pesedika să pună mână de la mână de un penitenciar privat, cu toate facilitățile, pentru Mazăre, Nicușor, Ghiță, Hrebe, etc, toată floarea cea vestiă a corupției, cu celule cotate lux extra pentru Dragnea, Tăriceanu, etc....
    • +14 (18 voturi)    
      Serban Nicolae are dreptate (Luni, 6 martie 2017, 20:41)

      SorinelCatelFidel [utilizator] i-a raspuns lui stefan04

      Coruptii nu trebuie sa stea 3 in pat cu igrasie, pe banii nostri. Ar trebui sa stea cate 3 in acelasi cosciug de carton.
      • +5 (5 voturi)    
        eu vreau sa ignite fire (Luni, 6 martie 2017, 22:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui SorinelCatelFidel

        am placerea sa fac un BBQ de Corupti..chiar post mortem ! (ei , nu eu)
    • +14 (14 voturi)    
      De exemplu (Luni, 6 martie 2017, 22:21)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui stefan04

      Daca tot vorbim de protipendada, sa-i propunem intaiului grohaitor de la comisia juridica din palavramentul tarii, cat si sefului care a cumparat cocotieri, un schimb de experienta in Coreea de Sud, pentru documentare.

      http://www.europafm.ro/seful-samsung-inchis-pentru-coruptie-intr-o-celula-de-6-metri-patrati/
      • +7 (7 voturi)    
        bravo pentru link... (Marţi, 7 martie 2017, 4:44)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        sa vada si tampitul de Nicolae al nostru cam care e treaba cu coruptii. Bai, nu inteleg cum dracu au putut unii sa voteze in asemenea hal pe dobitocii din psd. Corupti sunt toti, dar astia te sfideaza efectiv. Asta e efectul cand oferi putere absoluta cretinilor.
    • +11 (11 voturi)    
      pai nu? (Luni, 6 martie 2017, 23:07)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui stefan04

      Cum sa stea ei in astfel de conditii? Nu mai bine ii gratiem si ii trimitem inapoi la vilele lor de lux si conturile babane, ca asa sunt obisnuiti. Furi si iei mita, stai un pic pana te gratiaza Serban Nicolae si apoi fuguta in sanul generos al familiei pe care ti-ai imbogatit-o.

      Alo, Serban Nicolae! Esti o mare s*carba penala!
  • +45 (45 voturi)    
    cand (Luni, 6 martie 2017, 19:31)

    zigot [utilizator]

    au comis ilegalitatea se asteptau sa stea la cinci stele?
    atunci te-au intrebat, sensibilule, daca ii salvezi?
    hotii, la puscarie, inclusiv seful tau, voicu!
    • +11 (11 voturi)    
      Ai dat banii la RAPPS? (Luni, 6 martie 2017, 21:23)

      georges_bv [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Altfel ar trebui sa li te alaturi la parnaie, lui Voicu ii e dor de tine. cum sa stai 10 ani in Bucuresti in 150mp in Primaverii fara sa ai nicio calitate oficiala?
  • +35 (35 voturi)    
    Normal, la hotel 5 stele (Luni, 6 martie 2017, 19:33)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa stea stimabilii, nu la zuhaus cu toti golanii....saracii de ei
    • +14 (14 voturi)    
      oare cu cine doarme in pat Dan Voiculescu? (Luni, 6 martie 2017, 20:42)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      eu imi imaginez cu am dormi Florin Iordache in pat cu Serban Nicolae....si cu Dragnea, in PUSCARIE
  • +34 (34 voturi)    
    La pârnaie! (Luni, 6 martie 2017, 19:40)

    ouyang [utilizator]

    Tot Grupul Infracțional Organizat. Cu igrasie cu de toate. Cine trebuia să se ocupe de asta? Nu tot voi măi pârnăiașilor? Cine v-a oprit? A, ați furat banii și ați distrus țara. Nu vă mai suportăm. Marș la muncă silnică lichelelor!
  • +31 (31 voturi)    
    are dreptate mafiotu' asta de serban (Luni, 6 martie 2017, 19:41)

    rov -OBLIGATIVITATE VOT-CONDITIE DE MENTINERE IN UE! [utilizator]

    de ce sa stea inghesuiti, eu le-as taia capul. Cu ce ar saracii specia umana ??
  • +38 (38 voturi)    
    Sigur (Luni, 6 martie 2017, 19:41)

    nlln [utilizator]

    Cum sa stea in conditii precare? Igrasie?
    Dar nu se poate.... oamenii s-au chinuit...nu este usor sa fii un corupt.. doar nu s-au chinuit degeaba.
    Sa mearga acasa sa se bucure de avantajele vietii de " corupt".
    Lux nu igrasie.

    Igrasia sta bine pe peretii scolilor sa se " bucure" elevii de ea.
    La fel si prin spitale ..spre bucuria pacientilor.Si daca nici uniii nici altii nu se bucura " de conditiile precare si igrasie" sa le fie invatare de minte.Primii , elevii, sa inteleaga ca daca vor sa scape de igrasie trebuie musai sa intre in categoria " corupt" cat priveste pacientii vor intelege poate ca au primit exact ceea ce au votat in mare majoritate.
  • +33 (33 voturi)    
    Serban Nicolae despre amendamentele (Luni, 6 martie 2017, 19:41)

    tzestosel [utilizator]

    Comunistii raman comunisti!
    Au puterea se urineaza cu bolta pe toata lumea.
    Asta ati votat asta aveti
  • +34 (34 voturi)    
    .. io mă gândesc chiar mai departe.. (Luni, 6 martie 2017, 19:42)

    zet [utilizator]

    io cred că cei condamnați pentru corupție ar trebui să nu mai respire deloc.. în China demnitarii corupți sunt condamnați la moarte. Asta e, ce să fac, sunt de acord cu abordarea chineză
  • +33 (33 voturi)    
    Asta (cinic)suna cam asa : N-ati vrut gratierea (Luni, 6 martie 2017, 19:43)

    Susufler0 [utilizator]

    lucrata de Iordache, care-i scapa pe Dragnea si pe Voiculescu, atunci luati de-aici gratierea lucrata de mine, care-i scapa pe toti mituitii si mituitorii, pe cumparatorii de influenta, pe corupti in general !

    PS. Dragnea, daca nu-ti potolesti javra, o sa fim iarasi cu sutele de mii in Pietele din Romania si din Europa !
  • +32 (32 voturi)    
    Daca PSD merge pana la capat, (Luni, 6 martie 2017, 19:45)

    dexpropriat [utilizator]

    alta solutie nu este decat iesitul in strada, eventual cu vesta antiglont pe noi. Altfel, ne asteapta o dictatura cum n-a mai fost!
  • +27 (27 voturi)    
    Don Serban (Luni, 6 martie 2017, 19:46)

    Bazil [utilizator]

    eu zic sa ii lasi 3 in pat, ca daca sunt doi le vine chef de prostii nocturne. Coruptii arestati au gasit exact ceea ce au cautat. Nu cred ca au fost arestati pentru culoarea pielii sau a parului. Nu le mai plangeti de mila.
  • +26 (26 voturi)    
    deci vrei ca infractorul sa fie recompensat (Luni, 6 martie 2017, 19:48)

    mnicku [utilizator]

    dupa munca depusa la furat , cu caviar , sampanie si femei pe alese .... aaa, ce zici bai smechere defect. E misto nu ? doar un corupt se agita atita pt confratii lui

    sinteti gentlemeni ce naiba ..///....

    in SUA coruptia si furtul e pedepsita mai drastic decit omorul iar in RO dati recompense ...
  • +27 (27 voturi)    
    ! (Luni, 6 martie 2017, 19:48)

    nlln [utilizator]

    De parca " a fii corupt" este un drept, chiar o obligatie.
    Si pentru a-si exercita calitatea de corupt au nevoie de anumite conditii, au chiar dreptul de a fii liberi chiar daca sunt corupti.Pana una alta sa intelegem ca legile sunt facute doar sa se impiedice " prostii" in ele.
    Desteptii, alesii neamului ...trec mai departe..peste legi si peste noi.
  • +23 (23 voturi)    
    nemernici (Luni, 6 martie 2017, 19:50)

    traiang [utilizator]

    Acelasi scenariu javra cu mustata dispare in ceata(Israel) si cu tema lasata la ''baieti''sa faca prapadParca era vb numai de armonizarea celor 40 de neconstitutionalitati Acum problema cea mai importanta a Ro ca doar s-a rezolvat totul sunt puscariasii cum eventual sa nu faca puscarie si daca da undeva la statiune sa nu aiba igrasie Iesi in strada te ia ca vrei sa subminezi statul si asta cu o zi inainte pusa la inaintare iar pe cei cu laserele i-a chestionat bine ca sa numai spun la drone ca le trebuia licenta de pilot Referedumul cu justitia va aparea postmorem Nici numai stiu ce-i de facut E tara lor in intregime !!!
  • +21 (21 voturi)    
    un monument de nesimtire (Luni, 6 martie 2017, 19:52)

    mmmircea [utilizator]

    acest sofer al lui voicu
  • +27 (27 voturi)    
    Nu zau? (Luni, 6 martie 2017, 19:54)

    Andradda [utilizator]

    3 intr-un pat e rau? O fi!
    Dar de ce nu v-ati gandit la asta inainte sa comiteti infractiunile de care sunteti acuzati? Stiati foarte bine ce va asteapta daca sunteti prinsi.
    Sau de ce , vreme de 27 de ani, nu ati miscat un deget pt modernizarea puscariilor?
    Stiti voi de ce.
    Pun pariu ca, dupa gratierea si amnistia care vor urma, inevitabil,, nimic nu se va imbunatati in sistemul penitenciarelor, pt ca peste 5-6 ani, cand iar se va umple galeata cu scursuri penale, o sa aveti din nou argumente pt o noua gratiere si amnistie!
    Abjectilor!
    • +8 (10 voturi)    
      "investiti in viitorul vostru!" >:) (Luni, 6 martie 2017, 20:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Vorba lu' Vantu ;)
      Fatza de gramada de pesedisti si "aldeisti" care apar acum pe te-miri-unde, cu te-miri-ce idei si declaratii, deja Vantu pare un personaj de-a dreptul simpatic >:)
  • +28 (28 voturi)    
    Gandire de infractor!!! (Luni, 6 martie 2017, 19:56)

    wanderer04 [utilizator]

    ...Unii se gandesc sa fie condamnat Ionescu...Pai ma penalule, oamenii cinstiti vor ceea ce e normal intr-un stat de drept, ca cei care au comis infractiuni sa raspunda penal si, conform Constitutiei, sa raspunda la fel in fata legii, fara favoritisme pt. politicienii corupti. Daca Ionescu a gresit sa raspunda, nu sa dati voi legi de gratiere. Penali nenorociti ce sunteti!! Statul roman a fost confiscat de mafioti! Afara cu penalii !!!
  • +11 (11 voturi)    
    Licheleeee, (Luni, 6 martie 2017, 20:07)

    kingfisher [utilizator]

    Un control la bibilica pentru toti astia din parlament s-ar impune. Licheaua asta, ajunsa sef de comisie juridica, ii plange pe corupti ca dorm cate trei in pat si n-au conditii. S-a intors lumea cu susul in jos!
  • +16 (16 voturi)    
    PSD = Mafia (de fapt e mai mult) (Luni, 6 martie 2017, 20:16)

    Opus Dei [anonim]

    Cu spitalele au rezolvat,pacientii au conditii de lux. Scolile sunt de multa vreme cele mai bune din Europa. Autostrazile brazdeaza toata tara. Romanii se reintorc cu milioanele, plus alte milioane care vaneaza joburi in Romania. Mai ramasese problema puscariasilor.
    • +9 (9 voturi)    
      in Italia - Mafia are Onoare (Luni, 6 martie 2017, 22:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Opus Dei

      P$D raman Bolshevici !
      la Palermo, la Napoli, Oamenii de Rand NU au contact nici verbal cu Mafia ! Nu sunt legende dar mafia NU are contact cyu oamenii de rand, or P$D Buzunareste Omul de Rand de...28 de ani !
  • +14 (14 voturi)    
    Mda (Luni, 6 martie 2017, 20:17)

    robert.b [utilizator]

    Ai dreptate, bulica, nici eu nu ma gandeam sa stea 3 in pat, ma gandeam sa atarne in streang... Ca, prin fapta lor, i-au condamnat pe altii sa traiasca in mizeria de care povestesti, cica in libertate.
  • +11 (11 voturi)    
    Corupt? (Luni, 6 martie 2017, 20:20)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "Eu nu cred ca cei care sunt corupti trebuie sa stea trei intr-un pat, in conditii de igrasie, de igiena precara."

    Si cine dreaq va impinge de la spate ca sa fiti corupti? Vedeti-va de fisa postului ca sa dormiti linistiti in paturile voastre de acasa!

    Sau la ora despre coruptie de la scoala a fost o problema de comunicare?
  • +15 (15 voturi)    
    Nu (Luni, 6 martie 2017, 20:39)

    Ambalezu [utilizator]

    Un criminal ucide un om sau doi, un hot sparge o casa, un violator distruge o fiinta sau doua, trei - pana la urma tot sunt prinsi - un corupt distruge sute, mii de vieti, din cauza coruptiei, milioane au plecat din tara, mii de famili distruse, sute de sinucideri (chiar si copii inocenti, de dorul parintilor), mii de batraini plangand si privind in zare dupa copiii plecati in strainatate din cauza coruptiei. Trei in pat e lux, astia merita sa fie folositi pe post de asfalt pentru autostrada CT-AR, si trecuti peste ei cu concasorul.
  • +10 (10 voturi)    
    sfidare (Luni, 6 martie 2017, 20:40)

    dordetara [utilizator]

    In filozofia acestui individ, a fi corupt este un soi de mandrie, de normalitate. Vad ca este foarte preocupati de condamnati dar nu-i pasa de conditiile din spitale, din caminele studetesti, din scoli. A muri in spital este OK insa a muri in inchisoare este o crima.

    Doamne, pe ce lume traim? Serban Nicolae sa-ti fie rusine!
  • +12 (12 voturi)    
    Pai are dreptate! (Luni, 6 martie 2017, 20:40)

    Codruta N [utilizator]

    Coruptii n-ar trebui "sa doarma 3 intr-un pat, in igrasie" - ar trebui sa doarma pe jos sau, eventual, intr-un canal, ca omenii care si-au pierdut casa si au ajuns pe drumuri!

    Ar trebui sa fie gratiati cel mult gainarii, cei care au furat un salam din magazin - iar coruptilor, sa le TRIPLEZE pedepsa! >:

    Pentru ca din cauza coruptilor sunt, acum, ATATIA romani saraci! Unii, ATAT de saraci ca n-au nici macar un pat decent sau apa si sapun ca sa se spele! >:
  • +4 (10 voturi)    
    hotii (Luni, 6 martie 2017, 20:44)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Dupa mine, in loc de puscarie as recupera prejudiciul + dobanda aferenta + o amenda penala proportionala cu gradul faptei...
  • +11 (11 voturi)    
    in spitale cu voi, javrelor! (Luni, 6 martie 2017, 20:46)

    Vendetta007 [utilizator]

    E prea bine in inchisoare. Voi meritati inchisi in spitale, "stimabile"!
    mafioti nenorociti, singurii mafioti care au reusit in lumea asta sa puna mana pe o tara intreaga.
    Pedeapsa cu moartea meritati, numai ca ganditi asta si ca vreti sa o puneti in aplicare
  • +13 (13 voturi)    
    3 intr-un pat (Luni, 6 martie 2017, 20:48)

    nu-conteaza [utilizator]

    eu dorm cu sotia si copilul si nu e rau deloc.
    Sunt sigur ca cei care au intrat acolo au o imaginatie peste medie si constructiva astel incat se pot organiza in familii, clanuri sau ginte permitandu-le astfel traiul in armonie si dezvoltand relatii trainice bazate pe iubirea aproapelui si respectul reciproc.
    Acum, lasand gluma la o parte, e clar ca nenorocitii astia vor sa se scoata reciproc.
    Sunt de acord cu gratierea, daca se face individual, pentru cazuri minore(ex: a furat 5 gaini si a fost bagat 5 ani. A facut 3, da-i drumul...).
    Coruptia nu este un caz minor. Ce ex dai generatiilor de acum si urmatoare?
    Vad ca ei tot pomenesc de amenzi de la CEDO, Minciuni. CEDO nu da amenzi, A, ca te da cineva in judecata la CEDO pt un proces nedrept, cere daune materiale si castiga, e cu totul altceva.
    Problema strict logistica imputata, a lipsei locurilor, poate fi rezolvata prin construirea unor noi centre de detentie sau reamenajarea unor edificii deja existente si nefolosite. Un ex ar fi centrul expozitional dintre Rm Valcea si Calimanesti, pe langa care trec des(http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valcea/cum-ajuns-centru-expozitional-12-milioane-euro-gazduiasca-petreceri-halloween-zumba-1_52d9324ec7b855ff56900b69/index.html).
  • +10 (10 voturi)    
    e prea bine in inchisoare (Luni, 6 martie 2017, 20:49)

    Vendetta007 [utilizator]

    E prea bine in inchisoare. Voi meritati inchisi in spitale, "stimabile"!
    mafioti nenorociti, singurii mafioti care au reusit in lumea asta sa puna mana pe o tara intreaga.
    Pedeapsa cu moartea meritati, ca-n China!
  • +8 (8 voturi)    
    Eu i-as lasa la PUTREZITt!!! (Luni, 6 martie 2017, 21:01)

    stirilibere [utilizator]

    Nitel :)
  • +10 (10 voturi)    
    prag (Luni, 6 martie 2017, 21:01)

    Adrian1 [utilizator]

    Hai cu pragul de 200k. Sub 200k munca silnica la canalul Dunare-Bucuresti, peste 200k executie si factura pe gloante sa fie trimisa familiei.
  • +11 (11 voturi)    
    jigodie (Luni, 6 martie 2017, 21:16)

    Xorciser [utilizator]

    E tot ce am de spus.

    20% din populatia Romaniei nu are acces la apa curenta din retea, 40% din populatia Romaniei nu are toaleta in casa, 20-25% din populatia Romaniei e incadrata ca traind la limita subzistentei- si pe asta il roade grija a 2700 de condamnati. N-a mai ramas nimic in tara asta de facut decat sa ii gratieze pe astia.

    PS: ar fi o idee, sa ii puna la munca sa faca toalete pentru saraci. La tara. Munca, o data in viata lor.
  • +12 (12 voturi)    
    Confiscati-le averile (Luni, 6 martie 2017, 21:16)

    Iorgovan [utilizator]

    Confiscati averile coruptilor, si ziditi puscarii.
    In rest, nici sa nu va ganditi abjectilor, ca nu va mai merge...
  • +9 (9 voturi)    
    Lupii paznici la oi (Luni, 6 martie 2017, 21:19)

    slashroot [utilizator]

    Ba dimpotrivă, corupții trebuie să plătească și să beneficieze de mai puțină clemență, pentru că au înșelat încrederea și au abuzat de puterea cu care au fost învestiți.
    Un infractor mărunt păgubește câțiva cetățeni, dar un functionar corupt păgubește potențial zeci de mii, săvârșind cu bună știință o faptă pe care n-ar fi putut-o săvârși din postura de simplu cetățean.

    Asta este, când pui lupul paznic la oi, trebuie să fii pregătit și să-i pui pielea pe băț... Fii pe fază, dom' senator.
  • +6 (10 voturi)    
    pedeapsa cu moartea (Luni, 6 martie 2017, 21:20)

    Adrian_. [utilizator]

    pedeapsa cu moartea pt cei corupti (daune de milioane de euro) si sa vezi cum rezolvam imediat problema cu aglomeratia din inchisori.
  • +7 (7 voturi)    
    Pai cum dracu' (Luni, 6 martie 2017, 22:40)

    Withdrawal [utilizator]

    din Brazilia, Dubai si din palat, sa stea hotii in igrasie si cate 3 in pat ?

    Conditiile astea sunt rezervate victimelor furtului lor in spitale. Asta dupa ce platesc spaga bine-inteles.
  • +5 (5 voturi)    
    Milă creștinească pentru corupți! (Luni, 6 martie 2017, 23:14)

    24alex24 [utilizator]

    Vai, de câtă milă creștinească pentru corupții României dă dovadă Șerban Nicolae, reprezentant de seamă ai ceafelor groase din Parlament și din PSD&ALDE.

    Este înduioșătoare empatia pentru sărmanii corupți nevoiți ”sa stea 3 intr-un pat, in conditii de igrasie, de igiena precara” pentru milioane și zeci de milioane de euro furați din impozitele oamenilor muncitori, așadar să stea dragii de ei alături de mizerabilii de hoții mărunți care au furat o pâine sau o găină ca să nu moară de foame.

    Corupții, se înțelege, sunt o clasă superioară care trebuie să primească pedepse invers proporționale cu mărimea sumelor cu care au escrocat bugetul public.

    Dar oamenii care mor cu zile prin spitale sau pe-acasă fără tratament ca să se îmbuibe corupții cu banii lor de doctori și pastile, dar pensionarii care se pot teme că sistemul de pensii ar putea intra în colaps din aceleași motive, creștinești ai spune, dar antreprenorii supraimpozitați ca să fie bani și de mila spitalelor și de buzunarul hoților cu funții cum ar trebui ei toți să vadă adevărul domnului Șerban Nicolae?

    Ultima soluție, înc-o revoluție!
  • +9 (9 voturi)    
    Dar bolnavii pot sa doarma 3 in pat (Luni, 6 martie 2017, 23:15)

    kokos [utilizator]

    spitalele noastre pline de igrasie?Ei ce vina au , ca nu au ales ei sa se imbolnaveasca?In schimb cei din puscarii au ajuns acolo din vina lor , ca nu i-a obligat nimeni sa fure , au facut-o pe riscul lor si acum mai vor si conditii de lux.
  • +5 (5 voturi)    
    Discutii (Luni, 6 martie 2017, 23:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu cu „olegii din comisie”, ci cu „Hoții” din comisie, caci toti sunteti nise borfasi care ati jefuit tara si acum vreti sa va scapati pielea... TICALOSI
  • +8 (8 voturi)    
    Off! (Marţi, 7 martie 2017, 3:26)

    Tony_K [utilizator]

    Daca va uitati la masurile luate de guvernele PSD in timpul mandatelor lor, dar la ales la momentele alese pentru aceste masuri, va veti da seama ca acesti oameni opereaza in cel mai romanesc mod posibil si creeaza o spirala fara de sfarsit pentru noi. Masuri populiste fara nici un fel de acoperire economica in campanie cat si dupa ce ajung la guvernare. Punerea in aplicare a acestor masuri populiste duce la stagnarea progresului, economiei si moartea oricarui plan de dezvoltare pe termen lung. PSD face asta intentionat, deoarece stie ca orice guvern vine dupa dansii, vor face tumbe sa indrepte lucrurile, insa aceast lucru inseamna sacrificii, indeosebi materiale, pe care romanul nu e pregatit niciodata sa le ia in considerare. Si evident ca orice guvern post-PSD va incerca normalizarea anumitor lucruri, insa dupa cum am spus, pretul este prea mare pentru romani. Si atunci roata se intoarce iar, si iar va castiga PSD-ul tot cu aceleasi promisiuni. De cand acest guvern a venit la putere in 3 luni, eu nu am auzit un membru PSD fie guvern sau parlament sa pronunte macar aceste cuvinte: „spitale, scoli, drumuri.” Acest guvern si partid a aratat clar care ii sunt prioritatile, si printre ele nu se numara bunastarea noastra. Acest partid se comporta ca un cancer si un dusman al tarii care l-a votat. Si lupta se duce doar la vot. Eu de cand votez, am votat mereu anti-PSD pentru ca nu am avut cu cine, dar si pentru ca urasc acest partid si ce reprezinta el in societatea noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine PSD - partidudul hotilor (Marţi, 7 martie 2017, 7:08)

    MirceaIo [utilizator]

    Numai oameni cinstiti care nu fura pot sa stea in astfel de conditii. Nerusinatule!!!!! V-ati batut 60 de ani joc de tara asta luati-va gharele de pe noi. Hotilor!!!!Tara are grija mare de penalii ei. Tara te vrea hot. Semnalul PDS: Hai la furat ca e bine. Trebuie sa ne reprofilam. Sa invatam furtul!
  • +3 (3 voturi)    
    IN sicriu cu coruptii si tradatorii de tara (Marţi, 7 martie 2017, 10:25)

    MădălinSmău [anonim]

    Sunt de acord cu domnul Serban Nicolae, corupti nu trebuie sa stea 3 intr-un pat, ci cate unul in sicriu.