PSD si-a cumparat sediul din Kiseleff, de aproape un milion de euro

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2017, 15:07 Actualitate | Politic

Sediul PSD din Soseaua Kiseleff
Foto: Agerpres
PSD a cumparat sediul din strada Kiseleff, evaluat la aproape un milion de euro, imediat dupa alegerile parlamentare, transmite Digi24, insa va plati in continuare chirie pentru curtea din jurul sediului.

"Am platit din urma si ratele pe care le aveam restante, am platit si penalitatile si, la acest moment, sediul din Kiseleff, un simbol al partidului de atatia ani, este proprietatea partidului", a spus Mircea Draghici, trezorier PSD.

"Sigur ca va veni o plata suplimentara la partid, plata impozitului pe cladire fiind in proprietatea noastra. Poate bate spre un miliard, poate si mai bine, de lei vechi", a adaugat el.

Digi24 noteaza ca PSD a beneficiat de legea din 2013, care le-a dat dreptul partidelor sa-si cumpere sediile in rate, direct de la stat.

In decembrie 2013, PSD a semnat cu RA-APPS contractul de cumparare a sediului central al partidului, contra sumei de 973.000 de euro, platind la acel moment un avans de 10% si urmand sa achite integral intreaga suma in rate esalonate pe trei ani, potrivit News.ro.


























[P] Oferta publica pentru punctele ANRP, pe ultima suta de metri

Zeci de detinatori de puncte emise de Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor(ANRP) au decis sa vanda in cadrul ofertei publice de achizitie derulate de fondul de investitii Alpha Quest. Lansata la inceputul lunii februarie, aceasta mai are aproximativ o luna pana la termenul final, 30 aprilie. 


5392 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    vreau si eu (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:23)

    murangura [utilizator]

    Sa platesc 970.000 euro pentru un palat pe Kisseleff. Cine imi vinde?!
    • +6 (6 voturi)    
      e facatura..Legea 112 eludata ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui murangura

      iar bolshevicii ocupa un spatiu care e mai vechi "decat" PCR ul Insusi ?
  • +11 (11 voturi)    
    cine a evaluat palatul? (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:31)

    ..13 [utilizator]

    La o asemenea suma???

    Pretul nu este unul corect si avand in vedere data la care s-a facut tranzactia cred ca merita mai multa atentie...

    Oare cine se ocupa de verificarea modului in care isi tin partidele contabilitatile??? Stiu ca la un anume moment trezorierul de la P$D a spus ca nu poate sa stie care este situatia exacta a cash-ului din conturile tututor filialelor...- a zis-o in gura mare la Autoritiatea Electorala Centrala cand se discuta despre Legea finantarii partidelor...

    Multi natangi pre lumea aceasta...
    • +8 (8 voturi)    
      Lege? (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Hai sa fim oameni seriosi! La cât au furat acesti TICALOSI, e un mizilic! Cât despre lege, PSD(=PCR) se p..ă pe ea! Un partid de otrepe, oportunisti, carieristi, si hoti condus pe rând de puscariasul Nastase, plagiatorul Ponta si hotul electoral Dracnea. SCURSURI!
    • +5 (5 voturi)    
      pai e simplu de evaluat... (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:21)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Scrie in articol: "Sigur ca va veni o plata suplimentara la partid, plata impozitului pe cladire fiind in proprietatea noastra. Poate bate spre un miliard, poate si mai bine, de lei vechi"...

      Se poate calcula usor valoarea reala a cladirii pe baza impozitului platit. Nu stiu exact ce procent se aplica, dar daca e cum am calculat eu valoarea e in jur de 6-6.5 milioane EUR.
    • +1 (1 vot)    
      il cumpara (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:39)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      pe sub mina , se vinde exclusiv lor, ca ei este sefi, au toata puterea si daca trebuie il schimba pe sugaciul care nu le-ar vinde palatul, pe pariu ca miine poimiine se muta dragnea in el si psd ul se muta in alta parte
  • +13 (13 voturi)    
    anaf (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:54)

    bobyrou [utilizator]

    si cand te uiti la anaf ce evaluari face la executarile silite, vezi imobile executate de ei de genul casa cu 5 camere in bucuresti evaluat aproape de 1 million de euro. Sediul psd este palat pe langa el dar este evaluat la acelasi meleon.
  • +1 (1 vot)    
    nasol moment pt PSD ! (Joi, 12 ianuarie 2017, 23:15)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    au devenit o tinta pentru mafia imobiliara, care are acum un motiv pentru a prelua "Partidul" si a-l lichida pentru active ! :))

    mult succes (dar strict in acest caz) mafiei imobiliare !