Nicusor Dan: Atacul la adresa lui Kovesi - de fapt un atac la adresa DNA si a securitatii nationale. Este lupta data de coalitia penalilor/ Partidele care se regasesc in proiectele lui Ciolos, sa il sustina declarativ in campanie. Invers nu este fezabil

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:28 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Facebook - Nicusor Dan
Liderul Uniunii Salvati Romania Nicusor Dan a afirmat ca atacurile lansate in ultima vreme la adresa Laurei Codrutei Kovesi reprezinta un atac la adresa DNA ca institutie si, de fapt, la adresa securitatii nationale desfasurat de "o coalitie a penalilor". In privinta plagiatului, Dan a declarat ca are incredere intr-o institutie independenta cum este CNATDCU si ca orice teza asupra careia planeaza suspiciuni trebuie "verificata si rasverificata".

Intrebat cum comenteaza atacul impotriva lui Kovesi si acuzatiile de plagiat:

"Aparent este un atac impotriva unei persoane, de fapt este impotriva unei institutii. Aceasta institutie rezolva o chestiune a coruptiei care tine de securitatea nationala, deci este de fapt un atac la securitatea nationala. Pe care il poarta niste partide care pretind ca pastreaza fiinta nationala si tot felul de vorbe frumoase. Va fi una din temele importante ale acestei campanii electorale - lupta intre un stat in care jutitia functioneaza si o coalitie a penalilor care doresc ca aceste lucruri sa inceteze. In ceea ce priveste fenomenul plagiatului, suntem pentru functionarea unei institutii independente cum pare a fi CNATDCU. Orice teza trebuie verificata si reverificata daca exista suspiciuni".

Despre faptul ca presedintele Klaus Iohannis i-a cerut premierului Dacian Ciolos sa isi declare macar "simpatia" pentru partidul cu care ar putea sa colaboreze: "Eu cred ca dl Ciolos are o importanta incredere populara. Cred ca multi romani au vazut in dumnealui o speranta de schimbare si prin asta multi romani asteapta sa continue in fruntea guvernului. Si atunci cred ca mersul logic este ca dl ciolos sa vina cu proiectele dumnealui si anumite partide care se regasesc in acest care au aceeasi idee de dezvoltare sa il sustina declarativ in campanie pentru ocuparea fotoliului de prim-ministru. Cred ca invers nu este fezabil, dumnealui s-a angajat sa guverneze pe o anumita perioada."


Citeste mai multe despre   









5580 vizualizari
  • +40 (58 voturi)    
    USR un partid care trebuie sa fie in Parlament (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:34)

    andreeaandreea [utilizator]

    Mergeti si sustineti acest partid, pentru a putea participa la alegeri. Semnatura voastra conteaza!!!
    Altfel, locurile in parlament vor fi ocupate de vesnici tarniceni, potalaci, dracneeni, basulici, hunoreeni, izmenari, cu toii niste spagari.
    • -23 (31 voturi)    
      ce sa-ti povestesc. (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:46)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      andreea-la patrat,te intreb,ce sti tu despre acest partid,si cine sant conducatorii ei.Adica mai pe intelesul tau,cine sta in spatele acestui partid.Cum sa votez pe cineva care nu are un trecut,de unde vin oamenii astia si ce program au.Probabil au venit au dat din clanta,democratie in sus democratie in jos,au pacalit electoratul (ca banditii si hotii din PDL) dupa ce fac burta si falci precum buldogul PDL-ist,apoi ce fac?se cara, satui si ghiftuiti,dupa care isi rad in barba,spunand ,prost popor si naiv acesti romani.De un lucru sa fiti siguri domnilor postaci,acesti oameni daca vor fipartasi la guvernare,se vor imbogatii si nimeni nu va mai auzi de ei vreodata.Asta vor acesti smecheri,nu fiti naivi ca tara-i plina de dobitoci.
      • +9 (11 voturi)    
        Tepes (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:16)

        anonim tm [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        Inseamna ca cei din psd sunt cei care salveaza aceasta tara?
        Si te intreb cu cine: Dragnea, Ponta ...?
        Probabil pentru tine este mai ok sa votezi un condamnat penal si un hot dovedit decat unul ca Nicusor Dan?

        PS: stai jos, nota 3(vorba unui utilizator)
      • +7 (7 voturi)    
        Teoretic scenariul imaginat de tine se poate (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:51)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        intampla ! Si atunci, tocmai de aceea te intreb: tu pe cine ai vota daca in astia noii, "necunoscutii" nu ai incredere ? Iti pui baza cumva pe cei "vechi" ?

        PS. Am, inteles : este exclusa aripa pedelista din PNL ! Altii ?
    • -2 (8 voturi)    
      Să strîngă 200.000 semnături (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Altminteri adio și nu am cuvinte. Organizare în teritoriu iok! Mult zgomot prin capitala noastră komunisto-pesedistă și cam atît. În orașele mari, USR e ca și inexistent.
    • -1 (3 voturi)    
      Asa e! (Joi, 6 octombrie 2016, 11:27)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Trebuie sa bagam undeva partidul Uniunea SoRosistilor!
  • -13 (27 voturi)    
    Mai avem o speranta (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:39)

    Sparafucile [utilizator]

    Care ? Ca impotriva linsajului dnei Kovesi se va ridica , foarte aprig , violent si contondent si PMP-ul lui Basescu , nu doar USR-ul lui Nicusor Dan. Dar daca cineva considera asta o gluma proasta, il felicitam pentru perspicacitate .
    • 0 (20 voturi)    
      Totusi (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:57)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Traian Basescu a fost instrumental in crearea DNA. El s-a inconjurat, si a numit oameni care altfel n-ari fi fost nici alesi nici numit de altcineva. Pe cand Nicusor n-a facut mai mult decat a da din gura. Acum vedem ca o face si prost uneori.
      Nici tu n-ai facut mai mult de atat, Nici eu, dar macar i-am dat un vot.

      Cat de cinstit este sa-i atribui lui Nicusor meritele pe care -in fapt- le are Traian Basescu?
      • +8 (18 voturi)    
        N-ai inteles ce trebuia (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:19)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Si ce trebuia sa intelegi ? Ca din cauza adversitatii viscerale pe care o are actualmente Basescu pentru Kovesi , nici partidul PMP nu indrazneste sa ia o pozitie . Desi el ar trebui sa se afle de aceeasi parte a baricadei cu USR-ul lui Nicusor Dan in aceasta chestiune si sa reactioneze tot atit de prompt . Reactioneaza ? Nu , baga capul in nisip ca strutul ca sa nu-l supere pe Basescu si pierde capital electoral , in timp de USR-ul cistiga .
        • +2 (8 voturi)    
          Sa intelegi tu ce trebuie (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:51)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Dar de ce sa reactioneze partidele politice?
          Nu vrem o justitie independenta, fara interferente politice?

          De cand are nevoie Kovesi s-o apere Nicusor ori PMP?
          Macar daca avea niste observatii juste de facut. Dar numai asa sa zici 'dai in mine dai in' siguranta nationala?
          Suna foarte urat din parte lui.

          Aia cu adversitate viscerala e o inchipuire. TB a sustinut recent ca ar propune-o tot pe Kovesi la DNA, chiar ziele trecute spunea ca inca mai crede ca e cel mai potrivit om pe functia asta.
          Critica nu inseamna razboi, nu mai fiti asa fundamentalisti ca nuantele fac orice tablou.
          • 0 (6 voturi)    
            Esti total pe din afara realitatilor ! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:39)

            Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

            Fiindca nu stii ca declararea luptei anticoruptie ca element de siguranta nationala a fost adoptata intr-un CSAT inca de pe vremea lui Basescu . Iar reactia partidelor politice la tot ce este vatamator pentru tara nu este o ingerinta ci o DATORIE . Justitie independenta este una careia niciun partid nu-i face rau , nu una pe care nimeni n-o apara cind este atacata . Apoi Nicusor Dan n-o apara pe Kovesi ca persoana ci prin ea apara institutia DNA pe care o reprezinta Kovesi . Caci Kovesi simbolizeaza DNA , in asemenea grad a contribuit la organizarea ei si la transformarea ei in virful de lance impotriva coruptiei . Cit priveste declaratia lui Basescu precum ca tot pe Kovesi ar numi-o , ii putem acorda tot atita gir pe cit a capatat Hitler dupa ce , desi semnase pactul Ribbentropp - Molotov , a atacat URSS . N-a mai declarat el - adica Basescu - ca nu-l va numi premier pe Ponta ? Aud ? Una peste alta , Nicusor Dan a facut ce trebuia in timp ce PMP-ul lui Basescu s-a facut ca ploua si va fi penalizat DRASTIC in alegeri .
            • -1 (7 voturi)    
              Esti isteric (Miercuri, 5 octombrie 2016, 18:37)

              man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

              Si esti reprezentativ pt isteria asta iscata in jurul criticilor adresate lui Kovesi.

              Orice om e deschis criticii, Bsescu, Kovesi, Coldea, Oprea, Ponta sau Ghita. Atentatele la adresa sigurantei nationale sunt doar in capul unor oameni care nu inteleg societatea democratica, ori o inteleg foarte bine dar sunt politicianisti. Si atunci trebuie sa fie combatuti.
            • 0 (6 voturi)    
              Pana una alta, (Miercuri, 5 octombrie 2016, 18:48)

              man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

              Basescu a numit-o de vreo 3 ori pe Kovesi pe functii. Desi in acelasi timp a criticat-o punctual de cate ori a considerat de cuviinta.

              Nicusor bifeaza o atitudine populara in preajma alegerilor, demonstrand niste lipsuri de gandire critica.
              • +1 (3 voturi)    
                Cine n-are bătrâni să-şi cumpere (Miercuri, 5 octombrie 2016, 19:49)

                ty [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                Consider ca si Basescu si Nicusor vor o justitie corecta si eficienta. Adversarii lor sunt marile si isoricele noastre partide cu prea vechile lor naravuri.
  • -11 (33 voturi)    
    Un votant USB (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:41)

    man_and_twin [utilizator]

    Foarte urata interpretarea lui Nicusor Dan. De acum critica este calificabila ca atac la siguranta nationala?

    Si daca o sa aflam de la CNATDCU, in care si eu am toata increderea, ca Kovesi a plagiat?
    Ar insemna ca orice guvern, cum a fost cel al lui Ponta, o avea la mana prin formarea unei comisii de etica.
    Atunci plagiatul ei ar fi un atac la siguranta nationala?

    S-o lase mai usor cu siguranta nationala, ca dincolo de libertatea de exprimare a oricarui cetatean, presa mai are si obligatia de a privi insitutiile statului cu un ochi critic.
    • +18 (24 voturi)    
      Nu intelegi imaginea de ansamblu (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:04)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      Daca pe Sebastian Ghita il oripila atat de tare ideea de plagiat s-ar fi dezis de Ponta, Oprea, etc. N-a fost cazul, dimpotriva, au luptat cot la cot ca sa ajunga la ciolan. Problema lui Ghita e DNA-ul dupa cum bine a punctat Nicusor Dan. Singura lor sansa de a continua sa fure banul public e ca activitatea DNA sa se opreasca. La asta muncesc Tariceanu, Ghita & Co.
      • -5 (19 voturi)    
        Nu intelegi fondul declaratiei. (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:19)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

        Nu e o imagine de ansamblu, e imaginea din fata ochilor nostri. Nici macar nu e ceva nou, ci se intampla de 26 de ani incoace.

        Dar sa sustii acum ca critica la adresa lui Kovesi e un atac la siguranta nationala, e inacceptabil intr-o societate care vrea sa fie democratica. Care vrea sa cultive pluralismul si diversitatea de opinie. Aici Nicusor a luat-o pe aratura rau de tot. Si o spune cineva care i-a adus cateva semnaturi.
        • +2 (10 voturi)    
          Asta se numeste mai nou "critica"? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:02)

          OviCti [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          Nu ai vrea sa te "critice" si pe tine niste baieti ca aia de la Black Cube?
          Sau "emisiile" lui Ghita si Voiculescu, cate putin, asa in fiecare seara?
          • 0 (8 voturi)    
            Nu mai nou, ci de 26 de ani (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:18)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui OviCti

            ...de cand nu mai suntem dictatura.

            Pe TB l-au criticat "emisiile" lui Ghita si Voiculescu doua mandate. Cu calomnii la ordinea zilei. In timp ce era presedintele tarii. Si ce?

            N-ai auzit sa iasa unii ca Nicusor si sa ne explice c-ar fi un atac la siguranta nationala. Nu?

            Hai, ca nu se clatina siguranta nationala odata cu orgoliul sifonat al lui Kovesi.

            Nicusor se referea la acuzatiile de plagiat.
            Daca a plagiat sau nu, asta ne intereseaza. Daca a fost sau nu corect sa se foloseasca de arestul preventiv, si de parada catuselor ca mijloc de intimidare. Asta o sa se vada in succesul sau insuccesul acelor dosare.
            Sunt oameni cu care a lucrat si mai lucreaza inca, acuzati de courptie si aliati cu Ponta si clica lui din Gorj. Kovesi nu e Alba ca Zapada, sunt destule critici care ii pot fi aduse, si n-ar trebui sa iasa Nicusor sa ne zica ca atentam la siguranta nationala. E caraghios.
        • 0 (6 voturi)    
          stai nitel (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:09)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          Aici nu e critica, ci mai degraba calomine, adica acuzarea cuiva de tot felul de grozavii fara sa aduci vro proba. Ghita n-a zis ca Kovesi e incompetenta si urita. Ghita ai zis ca, virgula, Kovesi a corectat raportul comisiei care-i evalua teza, ca asha a vazut el si jura pe rosu. Si in mod evident atacul nu e la persoana ci la institutie.
          • +1 (7 voturi)    
            Orgoliu (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:23)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Eu am inteles ca Ghita nici n-o acuza, ci spune ca fiind prieteni a decis sa faca el "nitel" trafic de influenta in comisia lu' peste.

            Adevarul e ca acea comisie nationala de etica era o facatura a lui Androneascu, pt a-l spala repede pe Ponta de plagiat. Tot ce-au facut acolo a fost fals, o mascarada.

            Evident ca rezultatul de neplagiat pe care il tot impinge ca argument Kovesi la interviuri, e un argument rusinos. La fel de rusinos cum era si cand se folosea Ponta de verdictul aceleiasi comisii.
            la fel de rusinos cum e si dublul standard demonstrat de cei care odata tipau si acum se asund ins spatele sigurantei nationale.

            Si chiar daca ar calomina-o, nu ar fi prima data si nici primul care o face. Nu e niciun atent la siguranta nationala, ci la orgoliul lui Kovesi.
            • 0 (0 voturi)    
              Tu intelegi ce iti convine (Joi, 6 octombrie 2016, 11:20)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              Dar Ghita acolo spune si ca Kovesi si-a corectat singura decizia de neplagiat, ceea ce daca ar fi adevarat ar fi foarte grav. Doar ca Ghita nu pare sa aiba deocamdata nici o proba.

              Cit despre plagiat... vreau intii sa vad o dovada, ceea ce deocamdata n-am gasit oricit am cautat pe google. Pina atunci, moralitatea acuzatorilor ma face sa cred ca e doar o incercare de denigrare.

              Iar atentat la siguranta nationala e atacul la DNA. Pentru ca actualul sistem mafiot condus de PSD, netinut in friu de DNA, ajunge sa pericliteze siguranta nationala.
              • 0 (0 voturi)    
                Nu-mi convine deloc (Joi, 6 octombrie 2016, 14:45)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Inteleg insa sa nu tratez cazurile cu dubla masura. Nici lui Ponta nu i-am citit eu lucrarea.
                Dar a citit-o comisia care a dat verdictul de neplagiat pt Kovesi. Si tot de neplagiat in cazul lui Ponta. Asa ca atunci cand o vad pe Kovesi marsand, exact la fel de parsiv ca Ponta, cu aceasta decizie in gura... Ma infior.

                Vreau sa aud ce stabileste CNADTCU.
                Ce zice Ghita despre comisia de etica incropita de Androneasca stiam cu totii deja. Trafic de influenta si falsuri de la un capat la latul.
                • 0 (0 voturi)    
                  pai si ce-ai vrea sa spuna Kovesi? (Joi, 6 octombrie 2016, 16:19)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  Daca acea comisie era vinduta lui Ponta, avea tot interesul sa-i gaseasca si cea mai mica urma de plagiat lui Kovesi si sa o declare o plagiatoare imperialista vinduta dictatorului Basescu ca sa aiba motiv antenele sa ceara demisia ei imediata.

                  Cit despre Ponta, la el dovezile au aparut pe net si orece copil care stia a minui mouse-ul putea sa se convinga singur ca e lucrarea e plagiat ordinar.

                  Mai departe, si eu vreau sa vad ce zice CNADTCU asta nou, dar sunt 99.99% convins ca nu e vorba de plagiat. Daca era asha ceva, nu rata PSD sansa de a o terfeli prin noroi aratind dovezile. Si daca nu PSD, se gasea un mafiot ajuns la puscarie sa-i dezvaluie plagiatul. Daca au ajuns sa plateasca firme de filaj s-o sperie, fii sigur ca un eventual plagiat nu era lasat la dospit atita timp.

                  Ce zice Ghita nush care voi stiati cu totii, dar mie-mi vine greu sa cred ca toata chestia aia e adevarata. Oricum, vom vedea ce descopera parchetul general.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Sa spuna CNATDCU, nu Kovesi. (Joi, 6 octombrie 2016, 17:00)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                    Ponta nu aveau niciun interes sa se razbune pe Kovesi, din moment ce Morar era seful DNA . Chiar avea sa-i semneze in curand numirea ca inlocuitaore a lui Morar la DNA.

                    Nu Kovesi il teroriza pe Ponta cu plagiatul, ci Basescu.

                    Doctoratul lui Kovesi a fost asociat cu al lui Ponta in comisia nationala de etica, ca o garantie. De acolo inainte, cine se indoia de verdict in cazul lui Ponta, se indoia si in cazul lui Kovesi.

                    Oricine stia ce poate sa iasa dintr-o comisie improvizat de Andronescu. Faci pe naivul degeaba. Verdictul ala a fost mincions. Si e rusinos pt Kovesi sa-l foloseasca ca argument.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Eu fac pe naivul? (Vineri, 7 octombrie 2016, 9:29)

                      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                      La ponta totul a inceput cu dovezile. La Kovesi totul e un sir lung de acuzatii si zero dovezi. CNATDCU va spune daca va fi sesizat si depuse dovezi, doar ca nimeni nu va face asta pentru ca ele lu exista. Asociatia GRAUR din Cluj a depus ceva, dar nu unde trebuie, probabil in mod intentionat, ca sa aiba Antenele cum viu ca pe Kovesi n-o ancheteaza. Repet, daca exista dovezi, de ce nu se publica? Sa le publice, si credibilitatea lui KOvesi se duce la zero, indiferent cite comisii ar incerca s-o spele. Asha s-a intimplat si la Ponta. Geaba ai venit comisii peste comisii sa ne spuna ca teza n-a fost plagiat pen'ca schimbase fontul. Restul e gargara. Intentionat se arunca acuzatiile astea fara nici o dovada ca sa se sape la credibilitatea DNA. Si la legitimarea schimbarii lui Kovesi dupa alegeri.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Faci pe naivul si nu e prima data. (Vineri, 7 octombrie 2016, 12:30)

                        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                        Faci pe naivul cand spui ca nu-l crezi pe Ghita in legatura cu rostul si mersul comisiei inventate de Andronescu si lacheii lui Ponta.
                        Cum faceai pe naivul cand vorbeai de profesionalismul unor unelte ale securitatii lui Ceausescu, care la 26 de ani tot mai bantuie BNR.
                        Cred ca iti place rolul asta.


                        CNADTCU s-a autosesizat in cazul Ponta. Acum ministerul educatiei se da lovit in aripa de nu stiu ce legea.

                        Nu trebuie sa dovedeasca altcineva plagiatul, de aia exista CNADTCU. Si e suficient sa existe suspiciuni. Mai ales in cazul unor persoane esentiale in functionarea unui stat de drept, Care trebuie sa fie dincolo de orice suspiciune si posibilitate de a fi santajabile.

                        Mi-am baut gura o gramada explicand de ce acuzatiile de plagiat legate de Kovesi sunt inselatoare. Dar ele exista, cu pasaje si comparatii. CNADTCU tebuie sa ia la puricat toata lucrarea. Nu exista alt mod de indepartarea a dubiilor.
                        E singura cale cinstita.
                        • 0 (0 voturi)    
                          stiu ca ai idei fixe (Vineri, 7 octombrie 2016, 13:09)

                          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                          Dar aici e vorba de argumente. Repet intrebarea: cine are suspiciuni de plagiat, de ce nu face publice suspiciunile? Daca suspiciunile sunt rezultatul citirii lucrarii respective si identificarii unui text copiat sau a unor idei furate din ate lucrari, de ce nu se prezinta aceste argumente public? Si daca spui ca suspiciunile alea exista, de ce nu se gasesc nicaieri pe net. Daca tot te-ai obosit sa le citesti, de ce nu dai un link cu ele, sa discutam pe argumente?
                          • 0 (0 voturi)    
                            Macar sunt consecvent (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:57)

                            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                            Le-am citit prin 2012, cand mi-am batut gura sa explic de ce nu sunt concludente.
                            Sunt pe net, ti-am dat si link catre ele, in alta discutie.
                            Dar n-ai mai zis nici pas acolo.

                            N-am idei fixe, sunt doar consecvent cu niste principii. Daca am combatut argumentele sustinatorilor lui ponta, in privinta doctoratului, nu pot sa inchid ochii la aceeasi logica cand e folosita in sprijinul lui Kovesi.
    • +1 (11 voturi)    
      tu votant USB?!? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      Da' ce-ai patit? :)
      Acu pe bune, cu oleak de antentie vezi ca ND zice doar ca atacul nu e indreptat asupra persoanelor si asupra institutiilor, iar daca exista suspiciuni de plagiat, exista un organism gata sa verifice si sa reverifice. Iar atacul la DNA e atac la siguranta nationala, atit timp cit nu vine cu acuze probate ci cu propaganda pentru publicul gura-casca de la antene si irealitati.
      • +2 (8 voturi)    
        Eu si oricine altcineva doreste. (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:25)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Doar nu vrei sa-mi spui tu si cu cine am voie sa votez.
        Dupa ce incercai sa-mi explici cum fostii securisti ai lui Ceausescu sunt singurii profesionisti din Romania.

        Daca o acuzi pe Kovesi de plagiat nu e un atac la DNA si siguranta antionala. Nu mai mult ca atunci cand era acuzat premierul de plagiat, ori ministrul de interne. Nu iesea Nicusor sa ne explice cum atentam la siguranta nationala.
        • 0 (0 voturi)    
          nu sefu' (Joi, 6 octombrie 2016, 11:23)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          Doar ma miram. Cum sa-ti spun eu cu cine sa votezi. Plus ca ce te-ar putea face sa votezi cu cine zic eu?
          • 0 (0 voturi)    
            Lehamite (Joi, 6 octombrie 2016, 14:55)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Nimic, dar asta nu te opreste dintr-o inertie care se reflecta si in apelativele pe care le tot scapi pe aici.
            Nici nu pot sa spun ca ma mira. Dar cand il aud si pe Nicusor acum cu atentatul la siguranta nationala, presedintele care discuta dosarul lui Ghita cu procurorul general si Kovesi.... Ma apuca asa o lehamite.
            • 0 (0 voturi)    
              asha (Joi, 6 octombrie 2016, 16:21)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              te apuca asha o lehamite ca la vot va fugi stampila fix pe zona cu 3 trandafiri :)
              Glumesc
              • 0 (0 voturi)    
                Iohannis e pasionatul de trandafiri. (Joi, 6 octombrie 2016, 17:05)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Poate sa-ti fuga stampila oriunde vrei tu.
                Doar sa nu te mai joci cu stampila mea ori a altcuiva.
                • 0 (0 voturi)    
                  ihi (Vineri, 7 octombrie 2016, 9:31)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

                  Iohannis si cu ciolos sunt aia cu 3 trandafiri, nu? Iar cu stampila ta nush cine o vrea sa se joace, pe mine nu ma intereseaza...
                  • 0 (0 voturi)    
                    oho (Vineri, 7 octombrie 2016, 12:38)

                    man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                    Iohannis e pasionat de cultivarea trandafirilor. La propriu, dar nici la figurat nu cred ca-l inteapa. Ca pana mai ieri era unul dintre oamenii USLului.
              • 0 (0 voturi)    
                aha (Joi, 6 octombrie 2016, 17:11)

                man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Tu oi fi Tavi Hoandra. Ala tranteste cate un 'glumesc' de care ori zice o mojicie. Cu un zambet tamp pe fata.
  • -9 (23 voturi)    
    siguranta nationala? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:50)

    Gustav555 [utilizator]

    Nicusor, du-te si te culca. Mai bine taceai destept asteptand ca CNATDCU sa lamureasca lucrurile.
    • +1 (9 voturi)    
      mai bine taceai tu (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:04)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Ai scris si tu un comentariu la acest articol ca sa ne arati ca stii a scrie?
      Nu prea ai inteles nimic din ce a declarat N.D. Mai citeste odata articolul insa pe silabe. Poate asa intelegi si tu ceva....
    • 0 (6 voturi)    
      care lucruri? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Tu ai vazut vro proba de plagiat prezentate de careva? Ca la ceilalti dinainte? Eu am vazut doar acuzatii ale unor vuvuzele si ale unor organizatii de care n-a auzit nicidracu gen Militia Spirituala sau Graur, organizatii care nici macar nu-si listeaza membrii fondatori cum macar face GIP-ul lui Ciuvica.
  • -9 (19 voturi)    
    DL ND (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:08)

    Un cititor [utilizator]

    spune altora ce-ar trebui să facă. Râsul lumii!
  • +6 (14 voturi)    
    Nu e clar dar e logic (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:16)

    Vicone [utilizator]

    Nicusor nu le are cu exprimarea dar e clar mesajul: Un atac la sefa DNA acum in plin sezon de penali cercetati si urmariti este de fapt un atac la DNA si anchetele in curs, evident la structurile statului. Unii au nevoie de o gura de oxigen iar acum in preajma alegerilor cand isi dau seama ca pentru ei este stop joc tot ce stiu ei sa faca este sa destabilizeze. In alta ordine de idei cine a plagiat sa plece, cine calomniaza si ataca o institutie a statului sa plateasca.
    • -1 (7 voturi)    
      totusi, (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:50)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Vicone

      Fara suparare Viconte,postarea ta nu are nici o logica
    • +2 (4 voturi)    
      completare (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Vicone

      Atacul e acum in prag de alegeri, ca sa aiba Dragnea motive sa schimbe conducerea DNA dupa alegeri, daca le cistiga. Fara a sapa constant la credibilitatea DNA, va fi greu sa-l decapiteze, mai ales cind are 60+% incredere...
  • -9 (19 voturi)    
    arogantul (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:18)

    bobyrou [utilizator]

    tocmai a vorbit cel mai arogant politican din romania
    • +2 (4 voturi)    
      Te-ai nascut azi, mai draga? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:38)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      ?!
    • 0 (6 voturi)    
      Bag sama ... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:26)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      ... ca nu doar de Kovesi si DNA ci si de Nicusor Dan si USR va e frica.
  • -2 (10 voturi)    
    Interes ZERO. Nu intra in Parlament (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:30)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Ce atat zbatere ?
  • +2 (6 voturi)    
    Inteleg ca este pt sanctionarea plagiatelor (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:30)

    Susufler0 [utilizator]

    dar... in liniste si nu la cererea "coalitiei penalilor".

    Chestia aia cu atac la "siguranta nationala" o calific ca fiind o gugumanie spusa de Presedintele USR. Daca nu as califica-o ca pe o gugumanie, atunci ar insemna sa spun ca este o declaratie politicianista.
    Or inteleg ca Nicusor e contra sistemului si desi are un partid al carui presedinte este, el nu este politician.

    PS. In vremurile romantice ale politicii dambovitene daca lista USR la Parlamentare ar fi continut si numele frantuzoaicei, as fi votat-o fara sa stau pe ganduri datorita charismaticei Clotilde Armand. Frantuzoaica are vana de politician, nu are complexe, stie sa dea vartos si nu se vaita cand mai si incaseaza, stie sa fie si diplomata. :)

    PPS. Fiind depasite acele vremuri, imi ramane doar sa-mi doresc sa o vad in Parlamentul Romaniei. ;)

    PPPS. Succes Clotilde. (Mama-mama, ce-ar iesi sa vezi in Parlament o dezbatere de proiect de lege sustinuta de Marinar si combatuta de Frantuzoaica.
    Primul dintre nehotaratii care n-ar mai rata niciun vot de la nicio alegere din Romania, Radu Banciu ar fi !!! :)))9
  • -4 (8 voturi)    
    bottom line (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:55)

    Mazeta [utilizator]

    Deci avem așa: pe de o parte Kövesi, Gigi Becali și Nicușor Dan; de cealaltă parte restul lumii. Hmmm.. oare cine o să câștige?
  • +3 (7 voturi)    
    Am semnat pentru USR (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:59)

    Trojan.H [utilizator]

    Eu si nevasta-mea. Cine s-ar fi asteptat la asa ceva din partea unor lingai voluntari? ;)
  • 0 (10 voturi)    
    Are dreptate...hai DNA hai LCK! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:04)

    mihai1986 [utilizator]

    Corect, atacul la adresa sefului institutiei anticoruptie este un atac la siguranta nationala, coruptia fiind ea insasi o amenintare la adresa sigurantei nationale.Sper ca raspunsul statuluo prin DNA, celelalte parchete, instante, servicii de informatii, sa fie pe masura si sa-i vedem repede la zdup pe acesti mafioti in frunte cu hahaitorul basescu si restul camarilei udrea ponta ghita, cei care pe fata se dau dusmani dar in spate sunt prieteni si au furat impreuna Romania de 10 ani incoace...
    • +1 (7 voturi)    
      Dubla masura (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:30)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      Tot asa cum acuzatiile de plagiat la adresa ministrului de interne au fost un atac la siguranta nationala.
      Tot asa cum acuzatiile de plagiat la adresa sefului guvernului au fost un atac la siguranta nationala.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta mi-aduce aminte de ceva (Joi, 6 octombrie 2016, 11:36)

    Gigi-al-mai-tare [utilizator]

    Dai in mine? Dai in tine, dai in fabrici si uzine.
    Ah ce bine e cind ne intoarcem in stalinism.