Victor Ponta il critica pe Iohannis pentru ca a replicat tarziu la amenintarile lui Putin: Sa ne rugam la Dumnezeu sa nu ne atace Rusia in weekend

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2016, 13:35 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Victor Ponta l-a criticat marti pe presedintele Klaus Iohannis, pe care il acuza ca a raspuns cu intarziere la amenintarile lansate vineri seara de Vladimir Putin la adresa Romaniei.

"Hai ca dupa 5 zile a ajuns si Iohannis la servici si a raspuns la declaratille lui Putin!!!

Sa ne rugam la Dumnezeu sa nu ne atace Rusia in weekend sau in iulie august cand e Comandantul nostru suprem in Florida!!!
", a scris Ponta, pe contul lui de Facebook.

Presedintele Klaus Iohannis a afirmat marti ca recentele declaratii din Rusia privind scutul antiracheta sunt "incorecte pe fond", adaugand ca ele nu pot sa ne intimideze".

Iohannis a mai spus ca "avem de-a face cu o Federatia Rusa mai activa, mai agresiva cu vecinii sai, care incalca normele de drept international", adugand ca "prin actiunile sale de militarizare a spatiului Marii Negre, inclusiv in Crimeea ilegal ocupata, Rusia a afectat grav echilibrul de securitate la Marea Neagra".

"Astazi ne confruntam cu un spectru mai larg de provocari, cu un complex de amenintari pe care nu le puteam anticipa cu cativa ani in urma", a spus seful statului, aratand ca "deşi nu suntem afectaţi în mod direct, nu putem fi impasibili la faptul că, prin anexarea Crimeii de către Rusia, Ucrainei, stat vecin României şi ţară cu vocaţie democratică şi pro-occidentală, îi este blocat accesul atât la incintele de stocare de gaze naturale, cât şi la resursele de hidrocarburi submarine din Marea Neagră".

Reamintim ca presedintele rus Vladimir Putin a declarat vineri seara, la Atena, ca Romania si Polonia s-ar putea afla in raza de actiune a rachetelor rusesti, deoarece gazduiesc elemente ale scutului antiracheta american, pe care Moscova il considera o amenintare.

Citeste  mai multe aici.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3239 vizualizari
  • +21 (35 voturi)    
    Ii acordati prea multa atentie lui Ponta. (Marţi, 31 mai 2016, 13:44)

    Andradda [utilizator]

    Din ce in ce mai multa, pe zi ce trece!
    Jalnic!
    • -22 (30 voturi)    
      din pacate acum are dreptate (Marţi, 31 mai 2016, 13:54)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      kiwi doarme nepasator
      • +2 (6 voturi)    
        din fericire, nu are nici acum dreptate (Marţi, 31 mai 2016, 17:16)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        1. Nu se sare cu gura deschisa la primul latrat rusesc.Nebagatul in seama e o strategie: "nu ma tem--nu sar ca ars---nu-mi pasa---n-ai ce-mi face"
        2. Dumnezeu n-are treaba cu politicienii. Nici cu Preaferi(ci)tii.
        3. Rugaciunea in gura lui Ponta e cam ca tamaia in nasul lui scaraotchi
        4. Dl presedinte e IN servici, nu la servici
        5. Sa nu uitam meciul de baschet al lui Ponta, in situatii mult mai stresante/clare
        6. Subscriu Andraddei: prea e bagat in seama Ponta aici pe HN (care era candva un post de stiri SERIOASE...pe cale sa ma piarda cu astfel de "stii-stiri". Doar n-or lua-o pe urmele celor de la B1....&A3)
        7. Ce bataie va fi la toamna....! Ce circ pana atunci!
    • -6 (22 voturi)    
      de acord (Marţi, 31 mai 2016, 13:57)

      cogdy [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Sunt de acord ca i se da prea multa atentie lui Ponta. Dar aici trebuie sa recunosc ca are un punct de vedere..
      Putin face vineri o afirmatie destul de serioasa cu privire la securitatea Romaniei, iar Iohannis nu catadicseste sa dea macar o amarata de declaratie timp de 5 zile?
      Adica inteleg ca e presedintele tarii de luni pana vineri, dar ieri ce a facut?
      • +7 (9 voturi)    
        Chestie de SLA (Marţi, 31 mai 2016, 14:22)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui cogdy

        SLA-ul pentru răspuns la stupizeniile lui Putin este Best Effort. Nu e nimic Mission Critical, pentru că nu e declarație de război.
      • +1 (9 voturi)    
        Chestie de SLA (Marţi, 31 mai 2016, 14:22)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui cogdy

        SLA-ul pentru răspuns la stupizeniile lui Putin este Best Effort. Nu e nimic Mission Critical, pentru că nu e declarație de război.
      • +9 (9 voturi)    
        Putin face doar declaratii strategice (Marţi, 31 mai 2016, 14:29)

        TheLionKing [anonim] i-a raspuns lui cogdy

        Orice expert in comunicare ca cea mai buna varianta este sa nu raspunzi "verbal". Romania are aliati si face parte dintr-o echipa: NATO.

        Priveste istoria oricarui razboi/conflict: nu contat cine s-a ratoit inainte mai bine.

        Rusia stie ca nu are dreptate, si chiar daca ar stii ca are dreptate nu are nevoie de confirmari. El trimite mesaje ca sa vada care e primul prost de raspunde.
        • -3 (5 voturi)    
          ok (Marţi, 31 mai 2016, 14:40)

          cogdy [utilizator] i-a raspuns lui TheLionKing

          Recunosc ca nu am cunostiinte referitoare la protocol in cazul unor astfel de declaratii. Dar din moment ce toata presa distribuie declaratiile lui Putin care afirma cu subiect si predicat ca Romania este in raza de actiune a rachetelor rusesti, nu se impune macar un mesaj catre populatie? Sau se presupune ca stim cu totii care e situatia?
          • 0 (0 voturi)    
            Este un fapt (Miercuri, 1 iunie 2016, 17:36)

            TheLionKing [anonim] i-a raspuns lui cogdy

            Tehnic vorbind orice loc de pe glob este sub raza rachetelor rusesti si a celor americane. Mai mult decat atat, Romania este sub raza rachetelor Romanesti.

            Rusia si SUA au nevoie de acces la diverse locuri in lume tocmai pentru a putea trimite rachete de raza lunga . De fapt conteaza , sa poti face asta - caci nimenu nu a mai tras de mult una. Poate doar Rusia in Razboiul Cu Siria- tocmai pentru a arata ca are capacitatea tehnica.
    • +14 (16 voturi)    
      are zile libere in scadere (Marţi, 31 mai 2016, 13:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Brutaria racoroasa il va gazdui in vara aceasta..pentru ceva ani...pe Dottore di Catania !
    • +9 (13 voturi)    
      Exact. (Marţi, 31 mai 2016, 14:02)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nu inteleg ce se intimpla, dar, daca e sa-i credem pe HN, MikeyMouse este pe tot terenul.

      PLUS:
      Nu conteaza CAND a spus ci ce a spus. Este vorba, Mikeysor, numai despre o simpla "asezare" in scena intrucat nimeni nu a declansat/declarat inca razboiul. Replica poate deci veni si cu intarziere.

      Sau poate, Mikey mittiel, tu nu faci deosebirea dintre o declaratie de razboi si un comentariu de presa facut de M. Putin ca sa incerce sa-si mai salveze un pic din orgoliul ranit ?
  • +9 (13 voturi)    
    de ce mbah monto? (Marţi, 31 mai 2016, 13:52)

    seagrass [utilizator]

    are botu' rece si ne gadila-n dos cand ataca ?
    vorbesti din experienta?
  • +21 (21 voturi)    
    ca atunci cand erai prim ministru (Marţi, 31 mai 2016, 14:00)

    ostrogotul [utilizator]

    si veneau delegatiile straine, tu plecai in concediu si nu spuneai la nimeni. Nici macar Dragnea nu stia de unde sa te scoata. Mai bine dute in concediu si ramai acolo.
    • +10 (12 voturi)    
      A terminat cu operatia la genunchi ? (Marţi, 31 mai 2016, 14:09)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

      Poate ca mai are treaba, si il retinem...
    • +10 (12 voturi)    
      Mandru Ca este Mujic la Baku (Marţi, 31 mai 2016, 14:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

      pai cine se fudulea in poza langa Cracanat ? http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20230355-prima-editie-jocurilor-europene-inceput-baku-ponta-alaturi-putin-tribune-ceremonia-deschidere.htm

      Dottore Di Catania ? Mickey mouse ? cine sa fie ?
  • +9 (9 voturi)    
    Bate câmpii Victoraș. (Marţi, 31 mai 2016, 14:17)

    Tescovin [utilizator]

    MAE a avut o reacție formală relativ repede. Faptul că președintele a considerat oportun să dea replica abia după 4-5 zile este bine chibzuit, zic eu. Dacă sărea în direct la oră de vârf a doua zi, impresia era că suntem nevricoși și nu avem altă grijă decât să ne contrăm cu jegosul de Putin. Așa, parcă dăm și noi a oameni serioși care mai au și treburi serioase, nu doar să se ia în gură cu golanii cartierului.

    Evident, dacă era Ponta prezident, îl vedeam pe toate televiziunile în mai puțin de 2 ore, făcând spume la gură contra Rusiei. După care își făcea bagajele și pleca frumos la Baku, la un selfie cu Putin & Friends.
    • +5 (5 voturi)    
      a uitat ca lucra pt rusi cand era junior SIE (Marţi, 31 mai 2016, 15:15)

      I.G.D. [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      A uitat montishor ca lucra pt rusi cand era junior in SIE, in deplasare Franta...
      Intrebarea e, acum pt cine lucreaza...?
      Sa stim si noi cum sa ejectam gargara lui.
  • +13 (15 voturi)    
    Gretos (Marţi, 31 mai 2016, 14:26)

    loveparade [utilizator]

    Pacaliciul asta se plicitiseste groaznic, nu ii mai promovati ineptiile!
    KJ (am vazut ca si Ciolos) isi fac publica agenda
    sa stie lumea exact cand, unde si de ce merge.
    Altii, nesimiti pana la cer, dispar cu saptamanile fara sa anunte (cica se opereaza la picior in Turcia, in Ro probabil erau informati ca exista infectii in spitale)
    • 0 (0 voturi)    
      Curat gretos, coane!!! (Marţi, 31 mai 2016, 19:40)

      didiutzu [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      Atit zic: regret ca nu pot sa-ti dau decit un Like !!
  • +10 (12 voturi)    
    ii recomand moscheea (Marţi, 31 mai 2016, 14:29)

    ..13 [utilizator]

    acolo sa mearga inainte de a ajunge la racoare!

    Din dragoste de viata!
  • +4 (6 voturi)    
    Ponta, tu ai fugit in bratele lui Putin, tradator (Marţi, 31 mai 2016, 14:39)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ce esti!

    Am vazut poza in care stateai in tribuna 2 randuri mai sus de Putin, chipurile sa-i santajezi pe americani, credeai tu.

    Si acum sa ne rugam la Dumnezeu ca tu sa nu mai existi, ca sa nu ne vinzi la rusi.
  • +2 (4 voturi)    
    Amuzant (Marţi, 31 mai 2016, 14:49)

    xolv [utilizator]

    avand in vederul retardul mintal si de staff al presedintelui, dar Ponta uita ca si el a fost cu Antonescu cu jalba la stapani in 2012.
  • +6 (6 voturi)    
    Cu cat se impute (Marţi, 31 mai 2016, 14:50)

    KostasP [utilizator]

    Mai mult situatia economica a rusiei cu atat putin va iesi la rampa cu declaratii belicoase. Este tot ce i-a mai ramas. Apoi iese la pensie.
  • +6 (8 voturi)    
    rusia (Marţi, 31 mai 2016, 15:06)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ataca in fiecare zi, prin intermediul lui ponta, voikulescu, dragnea, iliescu, bombo si restul gio, si slava domnului, sint legiuni intregi. Astia fac toti jocul rusiei aproape pe fata asa ca nu e nevoie ca rusia sa atace romania.
  • +4 (6 voturi)    
    Penalul si... (Marţi, 31 mai 2016, 15:26)

    SimóEndre [anonim]

    Plagiatorul devine din ce in ce mai virulent. Se para ca a trecut timpul prohibitiei.
  • +2 (4 voturi)    
    si sa nemai rugam la dumnezeu (Marţi, 31 mai 2016, 15:26)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    sa nu se mai nasca idioti ca fostul prim ponta!
  • -6 (6 voturi)    
    "Rusia ne va ataca" (Marţi, 31 mai 2016, 15:34)

    Toni_Romania [utilizator]

    Se intretine mediatic aceasta pseudo-amenintare (in ambele tabere) si pentru ca a functionat atat de bine in perioada asa zisului razboi "rece". E o minciuna care tine in sah gruparile patriotice din ambele tabere, care se vad nevoite sa "accepte" protectionismul boit al autoritatilor care nu mai sunt statale, sunt transfrontaliere, corporatiste, monopoliste.
  • +8 (10 voturi)    
    Golanul asta nu are dreptate (Marţi, 31 mai 2016, 15:46)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pt ca un golan puscariabil cum e el nu trebuie sa aiba dreptul la puncte de vedere.
    ps: Look who's talking, sluga care l-ar fi FELICITAT pe Phutin imediat dupa declaratie, el care s-a dus sa isi ia plicul cu ordine de la Soci.
  • +9 (11 voturi)    
    Papagalule (Marţi, 31 mai 2016, 18:00)

    ak33 [utilizator]

    Cand rusii au intrat in Crimeea nu ai zis nimic tinp de 2 luni de zile ,ba mai mult faceai selfiuri cu putin pe la Soci.
    Deci....