Ciprian Ciucu: Oferta pe care i-am facut-o lui Nicusor Dan

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 10:31 Actualitate | Politic

Ciprian Ciucu
Foto: Hotnews
​Ciprian Ciucu, candidatul sustinut de M10 la Primaria Capitalei, povesteste cum a decurs incercarea sa de colaborare cu Nicusor Dan, presedintele Uniunii Salvati Bucurestiul (USB). Fostul presedinte al Consiliului National de Integritate relateaza ca i-a facut liderului USB saptamana trecuta o oferta pe care o descrie drept "corecta" si "echilibrata", si ca Nicusor Dan a ales sa raspunda la televizor.
  • Redam integral in cele ce urmeaza relatarea lui Ciprian Ciucu
Oferta pe care i-am facut-o lui Nicusor Dan

Mi-am asumat candidatura la primaria Bucurestiului in momentul in care lucrurile erau amortite si actorii politici, mai vechi si mai noi, intarziau sa vina in fata dumneavoastra cu nume si programe electorale. Era deja tarziu, la inceputul lunii februarie.

Multi mi-au salutat decizia si am primit multe incurajari. La fel de multi s-au aratat dezamagiti de faptul ca un nou candidat "pe dreapta" ar creste sansele PSD de a pune din nou ghearele pe primarie si ca va continua mizeria, dezordinea urbana si pradarea bugetului Bucurestiului.

Mi s-a cerut pe Facebook, de catre presa, in interviuri, in particular sa stau de vorba cu Nicusor Dan si cu restul fortelor politice si civice. Cuvantul "orgoliu" a fost scris si pronuntat de nenumarate ori cu referire la cei din zona de centru-dreapta. Se refereau inclusiv la mine. 

Mesajul pe care l-am primit repetat este ca lumea ne vrea impreuna. Dupa ce m-am pozitionat si mi-am prezentat viziunea asupra nevoilor de dezvoltare ale Bucurestiului, am inceput sa-mi dedic timpul unei constructii, in incercarea de a raspunde asteptarilor oamenilor. Practic, am decis sa raspund pozitiv Initiativei Romania, miscare civica formata din oameni competenti si implicati social.

Am preluat ideea si am dus-o, in primul rand, in M10. Dupa ce am simtit ca am consimtamantul lor, m-am vazut cu cei de la Uniunea Crestin Democrata din Romania (UCDR) si cu cei de la Miscarea Liberala (ML). Am dat toate semnalele ca ma intereseaza sa fim impreuna si ca nu sunt un tip orgolios. Evident, in ecuatia aceasta lipsea Nicusor Dan. Toti ceilalti se uitau catre mine si M10 sa facem pasul catre Nicusor Dan, din moment ce ei incercasera in repetate randuri si fusesera dusi cu vorba si nu primisera niciun raspuns clar.

Saptamana trecuta am facut-o. Mi-am zis ca scopul nostru comun e atat de evident incat, cu toata deschiderea din lume, m-am dus la Nicusor si i-am dat de inteles ca in numele a ceea ce el numeste "un alt fel de a face politica" sunt dispus sa-l sustin. Marturisesc, imi pica nitel cam rau gandul la o retragere prematura, inainte sa am sansa sa demasc personal lipsa de substanta a candidatilor PSD si PNL, in dezbateri, fata in fata. 

Dar, in numele des clamat al unitatii fortelor integre si competente, mi-am zis ca este exact gestul moral pe care l-am promis din momentul in care mi-am lansat programul, in fata unei sali pline la GDS. M-am consolat cu gandul ca alaturi de Nicusor voi avea ocazia sa ies la bataie in campanie si pentru o cauza de lunga durata. Ma gandeam ca ii va fi greu sa faca singur fata tuturor emisiunilor TV, evenimentelor etc. si ca prezenta mea i-ar mai fi luat din povara.

I-am convins pe cei din jurul meu ca trebui sa mergem cu o oferta corecta! O oferta care sa nu-l faca sa se simta inconfortabil (chiar daca acesta presupunea retragerea mea si eu ar fi trebuit sa ma simt mai lovit), o oferta echilibrata. Mi s-a parut ciudat ca nu a vrut sa facem discutia publica si ca cerea repetat sa discutam doar informal si in spatele usilor inchise. I-am respectat doleanta, n-am vrut sa se simta cu nimic amenintat. Oferta pe care i-am facut-o e urmatoarea:
  • USB si M10 isi vor asuma egal, cate 35% fiecare, locurile din consiliile primariilor de sector si la Primaria Generala ; 30% pastram pentru alte forte politice si civice care pot veni cu candidati integri si competenti alaturi de noi;
  • M10 isi asuma candidatura pentru doua primarii de sector, doua Uniunea Salvati Bucurestiul si doua pentru partenerii nostri;
  • Eu voi deschide lista Aliantei electorale M10+USB pentru consilieri la PMG si voi fi alaturi de el acum, dar si la primarie, pentru ca usor nu ne va fi;
  • Punem bazele unei miscari politice noi, de orientare civica, care sa vizeze alegerile parlamentare de poimaine, cele din toamna. Daca vrem sa avem sanse reale de a duce oameni integri si competenti in Parlament, la fel ca la consiliul PGMB, trebuie sa fim impreuna si pregatiti inca de pe acum.
L-am rugat sa-mi dea un raspuns pana miercuri seara, pe 9 martie. Raspunsul nu a venit.

Rezultatul intalnirilor noastre (au avut loc doua) a fost declaratia de ieri a lui Nicusor Dan, de la emisiunea lui Florin Negrutiu, 24 de minute, de la Digi24, cum ca asteapta sa fie sustinut de PNL, care-l va retrage pe Ludovic Orban si ca nu este interesat de o alianta cu fortele mai noi, mai mici, dar si mai integre. Inregistrarea emisiunii este pe Internet, pozitia sa este clara ca lumina zilei.

In aceste conditii, ii urez succes in alianta cu PNL si in demesurile viitoare. Am promis ca voi lua o decizie morala. I-am facut o propunere pe care o consider morala, a respins-o, fara macar a o discuta. Nu le pot cere colegilor de la M10 si de la restul initiativelor noi sa nu mai existe, sa se dea la o parte pentru un om care nu a vrut sa aiba de-a face cu ele. Ratiunea de a fi a unui partid politic este de a participa la alegeri. Daca nu participa intr-o competitie electorala e ca si cum ar disparea.

As vrea ca un lucru sa fie dincolo de orice banuiala: nu eu, nu M10, nu cei de la 200 pentru Bucuresti, nu UCDR sau Miscarea Liberala si in niciun caz cei de la Initiativa Romania, nu noi toti ne-am opus unificarii intr-o alianta electorala a fortelor integre si competente pentru Bucuresti. Nimeni nu ma poate contrazice si nu-mi va putea reprosa vreodata acest lucru. E pacat ca dl. Dan are acelasi comportament ca partidele din sistem. Nu e dispus sa stea la masa, nu e dispus sa aiba parteneri ci doar oameni pe care sa-i incoloneze in spatele lui. Cam atat despre "un altfel de a face politica...".

In ceea ce ma priveste, imi voi revigora campania si ma voi concentra pe unificarea fortelor mici, dar morale. Misiunea noastra, pe langa Primarii, va fi sa ducem cat mai multi oameni pregatiti profesional si cinstiti in consilii. Ii voi trata pe toti cei cu care discutam cu deferenta pentru ca am nevoie de parteneri reali si autonomi, nu de soldatei care sa-mi faca campanie. Soldateii sunt buni, dar sunt pe bani si interese. Partenerii sunt pe principii.


Citeste mai multe despre   











Iohannis a declarat "Luptator pentru Victoria Revolutiei" un ofiter care a intrat cu TAB-ul in manifestantii din decembrie 89

Fostul sef SPP Dumitru Venicius Iliescu, adus cu mandat la DNA acum nici 2 ani, a primit de la presedintele Klaus Iohannis titlul de "Luptator cu Rol Determinant" in 1989, alaturi de alte 545 de persoane.
15576 vizualizari
  • 0 (44 voturi)    
    Chiar asa (Vineri, 11 martie 2016, 10:46)

    FlorinOprea1 [anonim]

    S-a suit scroafa (a se citi ND) in copac!
    • +2 (42 voturi)    
      S-a urcat in copac ca sa scape de capuse (Vineri, 11 martie 2016, 11:48)

      marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui FlorinOprea1

      Candidatura lui Ciucu a fost de la inceput o capcana menita sa profite de pe urma capitalului de simpatie acumulat de Nicusor Dan in ultimii ani. Tactica e simpla: pasul 1. "m-am gindit sa candidez pentru ca sint mai bun decit toti"; pasul 2. "de fapt, n-am vrut decit sa-l ajut pe Nicusor, sa fie bine pentru toata lumea"; 3. "Nicusor a refuzat mina intinsa de mine cu generozitate, deci e la fel ca ceilalti, stiam eu"; 4. "am ramas singurul candidat cinstit, veniti alaturi de mine".
      • -7 (49 voturi)    
        Mai putulica fara minte, (Vineri, 11 martie 2016, 12:11)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

        Nicusor Dan, este un fel de Oprescu cu face-lift. Are acelasi nivel intellectual poate chiar mai prost decat ratoiul, in schimb este mult mai parsiv.
        Daca iar votam cu punguta dintre picioare sau cu punctual G praful se va allege de Bucuresti.
        Ciucu mi se pare de 100 de ori maI bun decat Nicusor Dan, aparatorul sobolanilor si al cafeniilor de la Piata Matache - Un tolomac.
        • +3 (21 voturi)    
          ce rost (Vineri, 11 martie 2016, 12:47)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

          ar avea ca nicusor dan sa fie "vopsit" sa nu se vada culorile psd, cand astia o au pe fierea la indemana.
          nu prea tine comparatia cu oparescu care s-a dat independent dar toata lumea stia ca-i psd-ist pana in maduva oaselor. stai asa, voiam sa zic comunist.
          • +5 (15 voturi)    
            Are sens pentru a dezbina electoratul de dreapta (Vineri, 11 martie 2016, 14:22)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Singura sansa a psd de a castiga la alegerile intr-un singur tur este de a fragmenta electoratul de dreapta intr-o multime de orgolii nemasurate cu saculete proprii de voturi
            • +2 (4 voturi)    
              pai asta e (Vineri, 11 martie 2016, 18:40)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

              deja rezolvata.
              faramitarea.
            • +2 (2 voturi)    
              orgoliile cui?... (Sâmbătă, 12 martie 2016, 11:00)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

              sa fie si 100 de candidati, tot electoratul decide. daca stii clar cine are sansele cele mai mari sa-i bata pe astia din fostul PCR, e indicat sa lasi orgoliul la o parte si sa votezi cu candidatul cel mai bine plasat. macar de data asta nu mai alegem raul cel mai mic, ambii candidati sunt suficient de credibili incat putem sa ne uitam la programul cu care candideaza fara sa ne fie teama ca-l vor uita imediat ce s-a incheiat votul.
        • +1 (3 voturi)    
          Bun mesaj (Sâmbătă, 12 martie 2016, 12:07)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

          Daca sustinatorii sunt oglinzile candidatilor, e clar.
          Cu sustinatori ca dvs., dl. Ciucu n-are nevoie de adversari polltici.
  • +8 (30 voturi)    
    of, orgoliile astea (Vineri, 11 martie 2016, 10:50)

    codo [utilizator]

    Ma bucur sa vad ca totusi ati incercat ceva. Poate se mai limpezesc apele peste vreo luna si face si ND un pas. Politica e si ea o meserie. Daca era sa se inteleaga usl-ul, imediat gaseau teren comun asa zisa dreapta cu asa zisa stanga. Astia mai normalii aveti dificultati.
    Ia sa il batem la cap si pe Nicusor, poate isi revine.
    • +9 (25 voturi)    
      Va fi tarziu (Vineri, 11 martie 2016, 11:40)

      C. Ciucu [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Peste o lună este tarziu. O alianta electorala trebuie încheiată săptămâna viitoare altfel va fi imposibil de strans semnaturile necesare.
      • +4 (4 voturi)    
        deja e prea tarziu.. (Sâmbătă, 12 martie 2016, 11:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui C. Ciucu

        campania a inceput in 2012. ati ratat startul. m10 nu s-a aratat pana acum interesat de alegerile locale. daca nu a participat activ la probleme orasului, de unde o sa scoata candidatii? ce experienta vor avea acesti viitori consilieri locali daca pana acum nu s-au implicat deloc in probleme Bucurestiului.

        adevarul este ca alegerile nu se castiga in campania electorala... un procent foarte mic din electorat isi mai schimba optiunile. nu sunt 100% de acord cu ND, dar ii inteleg pozitia. practic, veniti pe ultima suta de metri sa il santajati... "te sustinem daca ne dai si noua niste locuri in consiliu.. daca nu ne dai, facem galagie in presa..". eu intelesesem ca Ciprian Ciucu este candidat independent. acum negociaza posturi de consilier pentru M10? macar fiti consecvent.
  • +7 (45 voturi)    
    Ei, nu e chiar asa cum spuneti (Vineri, 11 martie 2016, 10:53)

    MasP [anonim]

    Dumneavoastra ati descoperit acum o luna de zile ca vreti sa va implicati in politica, in administratia Bucurestiului la cererea unui partid politic numit M10. Nicusor Dan face asta de vreo 10 ani si a fost singur. Acum , stiind ca el are totusi niste sanse , avand si o anumita notorietate, si mai stiind ca M10 nu prea are sanse sa obtina ceva, ati dorit sa va apropiati de el ca sa obtineti si dumneavoastra ceva de pe urma lui. Dar cine a impiedicat M10 sa se apropie de Nicusor Dan in ultimii ani ? Ah, stati putin, Macovei e plina si ea de orgolii si isi doreste un partid pentru ea. Putea M10 sa-l sustina direct pe Nicusor Dan, neconditionat, fara sa incerce smecheria asta cu candidatul propriu fara niciun fel de sanse ? Sigur ca putea dar vedeti doamna Macovei gandeste ca un politician roman adevarat si atunci si-a zis ca poate rupe niste voturi de la Nicusor Dan daca vine cu un candidat pe aceeasi logica sau, daca nu merge asa, sa obtina ceva totusi printr-o alianta. In plus, parca ati lucrat inainte cu Nicusor Dan si ati scris un articol in care l-ati criticat spunand ca nu stie sa faca echipa. Acum , cand i-ati facut oferta asta, v-ati razgandit, a devenit om de echipa ? Foarte bine face Nicusor ca va ignora. Pe oamenii neseriosi nu te poti baza.
    • +18 (32 voturi)    
      Dacă ND preferă alianța cu PNL ... (Vineri, 11 martie 2016, 12:17)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      ... atunci M10 nu are ce căuta împreună cu ei. PNL nu este nici opoziție, nici partid reformator. PNL este doar un alt PSD, o opoziție de fațadă pentru PSD.

      Este nevoie de partide noi, nu de reșaparea PNL. Dacă ND optează pentru PNL, înseamnă că va fi un primar gen Oprescu, ”independent” doar atât cât să prostească lumea.

      Nu sunt un mare fan al lui Ciprian Ciucu, are destule minusuri foarte vizibile în articolele sale de pe Contributors, dar atât timp cât nu se aliază cu PSD și cu PNL înseamnă că e de bună credință. Nicușor Dan e mai cunoscut, dar locul lui nu era alături de PNL, în niciun caz.
      • +2 (12 voturi)    
        nu e chiar asa (Vineri, 11 martie 2016, 12:27)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ND vrea sustinere de la PNL fara sa ii promita prea multe. Cu PNL in spate stie ca are toate sansele sa castige. Daca ramane pe linia asta inseamna ca e consecvent. Acum nu stiu cat e in stare PNL sa ofere fara sa ceara si fara sa obtina multe in schimb.
        Cu M10 ar trebui de asemenea sa se inteleaga. Desi Ciucu e un necunoscut, faptul ca ar strange ceva voturi via M10 si ca programele lor se aseamana ar trebui sa ii aduca impreuna in aceasta batalie si nu numai.
        Toate partiduletele astea cu criterii de integritate aplicate corect ar trebui sa se adune intr-o Platforma Pentru Romania si sa stranga voturile nemultumitilor la locale si legislative.
        Dar pentru asta e nevoie de viziune si de mai putin orgoliu.
      • +2 (16 voturi)    
        Nu face nicio alianta cu PNL (Vineri, 11 martie 2016, 12:46)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui Harald

        Nicusor Dan a spus foarte clar : solutia este ca Ludovic Orban sa se retraga daca PNL doreste ca PSD sa nu castige alegerile. Orice partid care doreste sa-l sprijine trebuie sa o faca neconditionat. Cred ca e foarte constient ca orice alianta i-ar fi fatala. Oricum nu e M10 partidul providential.
      • +4 (20 voturi)    
        alinata ND cu PNL? (Vineri, 11 martie 2016, 12:52)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        pana una alta atat ND cat si PNL nu au anuntat nici o alinta impreuna. Din contra, par sa mearga fiecare separat. Mie unul chestia cu alinta trasmisa de dom' Ciucu pare ca bomba cu kkt...lasa mai, dara nu prinde in totalitate, macar ramane mirosul, suspiciunea.

        Lucrul total urat si neprofesional, mai ales din partea unui partid ce se vrea a fi "reformator" cum e M10.
    • +2 (20 voturi)    
      interesant, (Vineri, 11 martie 2016, 12:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      pnl il curteaza, m10 la fel.
      inseamna ca o sa-l votez pe nicusor dan.
  • -3 (31 voturi)    
    BRAVO Ciprian ! (Vineri, 11 martie 2016, 11:03)

    un domn [utilizator]

    Am scpus aici de N ori faptul ca Nicushor Dan cocheteaza cu U$L amul, mare lucru daca nu a batut palma si cu fondatorii U$Lamului adica P$D.

    Bucurestiul TREBUIE sa fie liber de NeoComunism=U$Lam !
  • -16 (28 voturi)    
    nicusor dan - candidat erodat. (Vineri, 11 martie 2016, 11:07)

    Johanis [utilizator]

    votez de la 18 ani de fiecare data cand au fost alegeri.
    cred ca anul acesta nu am cui sa dau votul meu, nici la sectoare, nici la PMB. nu mai vreau sa aleg raul cel mai mic. ii las pe ei sa decida in locul meu. oricum am votat pentru ceva si am primit altceva. deci...am votat degeaba. tara asta nu stiu daca se mai face bine!
    • +7 (13 voturi)    
      Perfect! (Vineri, 11 martie 2016, 11:35)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Bravo! Stai acasa!
    • +24 (24 voturi)    
      Este de inteles pozitia ta insa... (Vineri, 11 martie 2016, 11:47)

      grigule [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      ...ca sa dramatizez....cei ca tine, si ca mine, care voteaza in buna credinta nu au alta optiune decat sa voteze in continuare in buna credinta. Toate celelalte variante (sa nu mai votezi, sa lasi pe altii sa voteze, sa vinzi votul pe 1 kil de faina sau o pereche de slapi) nu sunt de fapt variante. Daca deja faci chestia asta esti, intr-o masura mai mare sau mai mica, in aceeasi oala cu ei. Asadar, faci un minim efort, si te mentii...in ciuda sanselor, mergi si voteaza.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact! (Sâmbătă, 12 martie 2016, 12:16)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui grigule

        Faptul ca vorbim de un "efort minim" este esential.
        Pierdem de 10 ori mai mult timp lamentandu-ne pe Internet ca viata-i cruda si nedreapta si ca nu exista acel candidat care sa merite inestimabilul nostru vot, decat sa traversam strada in ziua respectiva si sa introducem buletinul in urna.
        In cazul de fata chiar e o situatie privilegiata, care poate n-a existat niciodata. Fiecare din cei doi despre care vorbim aici are plusuri si minusuri, dar niciunul nu cred ca poate fi acuzat ca ar fi "raul cel mai mic".
        Asa ca, @Johanis, cred ca anul asta ai cu cine vota, poate mai mult decat oricand. Ba chiar va fi un vot pozitiv, poti compara si cantari programe bune si oameni onesti, nu doar ce e mai valoros, kilul de faina sau perechea de slapi, ca sa folosesc exemplul preopinentului.
    • +13 (15 voturi)    
      cu oameni (Vineri, 11 martie 2016, 12:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      care renunta, ca tine, sigur nu se face bine.
      sau doar esti o soparla care se baga sa imbarlige nehotaratii, doar doar s-o alege fierea? sau orban? sau base?
  • +10 (30 voturi)    
    Ce alianta ai ratat Nicusoare ! (Vineri, 11 martie 2016, 11:10)

    Susufler0 [utilizator]

    "Ma gandeam ca ii va fi greu sa faca singur fata tuturor emisiunilor TV, evenimentelor, etc si ca prezenta mea i-ar mai fi luat din povara." Si, bineinteles, pt "ajutorul" asta era absolut normal ca tu sa "deschizi" lista candidatilor Aliantei electorale M10 + USB pt consilieri la PMB.
  • +8 (32 voturi)    
    oferta (Vineri, 11 martie 2016, 11:15)

    vindicomvs [utilizator]

    Nicusor Dan nu poate face intelegeri preelectorale cu niciun partid politic indiferent care ar fi el.
    Iar M10 este un partid politic cu oameni care au avut functii politice inalte.
    Dupa cum a spus, Nicusor nu va refuza sprijin de la niciun paritd politic cata vreme este neconditionat.
    Si aici este problema, voi vreti sa-l sustineti, dar nu degeaba.
    • +4 (16 voturi)    
      sigur, si PNL-ul i-l va sustine fara conditii (Vineri, 11 martie 2016, 11:29)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      intre M10+ partidele mici si PNL, care o fi partenerul cel mai toxic?
      • +1 (9 voturi)    
        pai depinde cu ce vin partidele mici (Vineri, 11 martie 2016, 12:50)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui 21unas

        ca daca pana alta ND si M10 impart cam acelasi electorat...deci cu sau fara alinta cam tot aia e.
    • +3 (23 voturi)    
      Inteleg (Vineri, 11 martie 2016, 12:16)

      C. Ciucu [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Sunt convins ca sunteti din aturajul sau, ii redati pera bine pozitia pentru a nu fi de acolo.

      Inteleg, Nicusor Dan este prea bun pentru noi ceilalti.

      Singura persoana din M10 cu funcții politice inalte este doamna Monica Macovei. MM are merite demonstrate in administratie, in Parlamentul European si în toată cariera domniei sale. Mult mai mari decat ale domnului N. Dan, dupa parearea mea si evidente.

      Să stiti ca si USB este un partid politic. Atunci cand nu este ONG.
      • +5 (13 voturi)    
        Nu chiar (Vineri, 11 martie 2016, 13:08)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui C. Ciucu

        nu sunt nici pe departe din anturajul lui ND, singurul contact cu echipa lui a fost un mail legat de mica donatie pe care am intentionam sa o fac (direct pe site-ul lor nu se poate face). Recunosc insa ca il apreciez pe ND.
        La fel cum am facut-o si pentru MM in campania pentru prezidentiale.
        Nu este vorba de buni si rau la modul absolut. Ci relativ la perceptiile oamenilor.
        Eu perosnal am o parere pozitiva fata de MM, dar nu doar eu votez. O fi doar MM singurul om politic din partid, dar 99% din oameni probabil nici nu a auzit de vreun alt membru M10.
        Asocierea cu M10 prin negocierea de functii ar putea indeparta mai multi votanti ai lui ND decat ar aduce.
        Eu as fi f fericit daca candidatul M10 ar castiga primaria, dar acest lucru e virtual imposibil.
        Sunt convins ca scopul dnului Ciucu nici macar nu este acesta, ci doar cresterea notorietatii pentru parlamentarele din toamna.
  • -4 (24 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 11 martie 2016, 11:32)

    lavla [utilizator]

    Mi se pare o mare vrajeala ce zice domnul Ciucu.
    Nicusor Dan este singurul candidat integru care are sanse sa bată PSD-ul in Bucuresti. Domnul Ciucu și doamna Macovei prin pozitia pe care o au nu fac decat sa rupa niste voturi si sa o favorizeze pe Firea.
  • +4 (18 voturi)    
    Discurs (Vineri, 11 martie 2016, 11:33)

    UpNext [utilizator]

    superficial, excesiv de emotional si plin de platitudini gen: " oameni competenti si implicati social", " oameni pregatiti profesional si cinstiti" sau "fortele mai noi, mai mici, dar si mai integre". Amatorism si demagogie de joasa speta, cel putin in comunicare.
    Personal, raman pe principiul unei "coalitii tehnocrate", cu reprezentativitate politica minimal acceptabila, dar mai ales formata din "tehnicieni" (specialisti certificati) familiarizati intim cu tehnologiile urbanismului actual, dezvoltare sustenabila, managementul facilitatilor, eficienta energetica, servicii sociale etc. la standarde realmente internationale.
  • +2 (30 voturi)    
    O oferta nedreapta (Vineri, 11 martie 2016, 11:34)

    RantCasey [utilizator]

    S-a uitat cineva pe sondaje? Nicusor Dan este cotat cu intentie de vot de 15-20%. M10 nu stiu cat are, putem spune maxim 5% iar de celelate "forte politice" nu a auzit nimeni.

    O incercare clasica de manipulare, la care m-as fi asteptat din partea PSD sau PNL. Sa conduci in sondaje si sa ramai cu o treime din consilieri in dauna unor "forte politice"; pare genul de oferta pentru care nu te poti astepta decat la un refuz, facuta de ochii electoratului.

    Pana una alta Ciprian Ciucu se tot bate in piept ca se lupta sistemul USL cand colo tinta lui preferata este Nicusor Dan. Devine din ce in ce mai suspecta lupta politica pentru Bucuresti. Era de asteptat ca se va incerca acest lucru si sa nu uitam ca MM a facut multa vreme din sistem.
  • +10 (26 voturi)    
    ma asteptam la ceva mai elegant (Vineri, 11 martie 2016, 11:48)

    MariusAvram [anonim]

    Ciprian, de acord cu MasP. Ai o luna de cand ti-ai depus candidatura, cu sanse minime dar vrei o alinata cu ND in care sa iei aceleasi fotolii ca USB.
    Apoi, total neelegant sa manipulezi oamenii sa creada ca face alianta cu PNL. Nu credeam ca si in cazul tau trebuie sa stau sa urmaresc o inregistrare doar ca sa verific veridicitatea spuselor tale.

    Poate ar fi mai bine sa mai lasi din pretentii si sa mai faci o incercare...
    • +1 (1 vot)    
      Vă dau multă dreptate! (Sâmbătă, 12 martie 2016, 11:35)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui MariusAvram

      Sunt dintre cei care s-au străduit să obțină semnături pentru ca doamna Monica Macovei să poată participa la alegerile prezidențiale din 2014. In acest moment mi se pare însă că plutește undeva deasupra realității. Pentru că nu doresc încă să o acuz de rea intenție.
      Nicușor Dan are deja o notorietate publică destul de consistentă obținută printr-o activitate intensă de salvare a patrimoniului capitalei.
      În condițiile alegerilor dintr-un singur tur apariția domnului Ciucu în chip de candidat mi se pare total neavenită. Și nu-mi place nici tonul discuțiilor pe care acest domn le poartă.
  • +2 (22 voturi)    
    Hai (Vineri, 11 martie 2016, 11:58)

    zizi_m [utilizator]

    sa va zic eu cum sta treaba, da?
    Nu cred ca Orban nu va fi retras de catre PNL.
    Asta cu "ma astept sa ... " e probabil un vis al L\lui Nicusor Dan. Si asta inseamna ca ND va prinde un glorios loc 3, dupa candidatii PNL si PSD, in orice ordine vor fi ei.
    Deci era bine sa accepte oferta de a unifica mai multe formatiuni mici.
    Deci mai lucrati un pic la contactul cu realitatea, voi cei care spuneti ca foarte bine a facut ND ca a refuzat oferta. Nu de alta, dar numita realitate spune ca pana a fi arestat, dezastrul numit Oprescu conducea in sondajele pentru PMB. Iar daca ND nu o ia in calcul, va ramane la capitolul "Ce bine ar fi fost daca ... ".
  • +3 (15 voturi)    
    premize zero...la negocieri? (Vineri, 11 martie 2016, 12:48)

    neurino [utilizator]

    si cu pretentii de parte-n parte?

    Domnule Ciucu, eu unul nu prea stiu ce calcule si-a facut M10 cand v-a lansat (in lco sa il sustina pe ND neconditionat de la bun inceput) si nici ce calcule va faceti acum...insa ND ar fi total prost (si nu e :)) daca v-ar accepta terminii, oricare ar fi ei.

    Nu de alta dar dumneavoastra aveti capacitate zero de la smulge vrun vot din tabara PSD-PNL , unica tabara din care ati putea ar fi taman ND-USB.

    Mai mult, dumnoastra mai puneti si conditii (vrem locuri impartite).
    Serios acum...s-a gasit mutu' cu prostu'?

    Cat o priveste pe MM, comparativ cu ND, daca chiar se crede atat de "bazata" si de "skilata" in ale administratiei, nu are decat sa candideze ea la primarie.
  • +5 (13 voturi)    
    Ciprian Ciucu si M10 (Vineri, 11 martie 2016, 13:20)

    jackalphonse [utilizator]

    Ciprian Ciucu habar n am cine este si M10 este un partid cu 3%. hai sa fim seriosi...
  • +1 (9 voturi)    
    calcule (Vineri, 11 martie 2016, 13:28)

    MateiDan Stefan [anonim]

    Calculele sunt simple: vrei sa castigi? Ai mai multe sanse imreuna vs separat. Nicusor nu vrea - restul e cancan.
    • 0 (6 voturi)    
      Naumovici?! Nu multumesc! (Vineri, 11 martie 2016, 15:14)

      lavla [utilizator] i-a raspuns lui MateiDan Stefan

      impreuna cu cine? Naumovici ?!
  • -3 (13 voturi)    
    Pacat pentru Bucuresti (Vineri, 11 martie 2016, 13:45)

    dioan [utilizator]

    Daca relatarea domnului Ciuca in ce priveste discutia cu Dan este reala atunci inseamna ca pentru ND si USB este inceputul sfarsitului chiar inainte de se fi impus. A avea incredere in cuvantul politicienilor din PNL e o eroare grava. "Dai pasarea din mana pentru cioara die pe gard"
    ND si USB au intrat in capcana PNL ului; ...vor fi crunt dezamagiti
    A face pe "chevalier seul" bazandu-te pe non-combatul inamicilor si a renunta la o armata mai mare pe motiv ca "sta mai bine in sondaje si ca are o istorie" inseamna infumurare.
    ND va plati scump!
    Pacat pentru bucuresteni.
    • 0 (6 voturi)    
      si daca nu e (Vineri, 11 martie 2016, 15:24)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui dioan

      nici o alinta intre ND si PNL???

      Nu ramane ca dom' Ciucu a vorbit ca sa se afle-n treaba????

      Pana una alta vad ca PNL-ul a fost ala de a facut propunerea, atat lui M10-u lui Macovei cat si lui Nicusor Dan, cel din urma refuzandu-l pe data de 3 martie 2016, mai exact.

      Dupa logica lui dom' Ciucu.."daca Peneleu propune inseamna ca si accepti", pot deduce ca si M10 a fost de acord cu Penele nu doar Nicusor Dan

      Rusinica "reformatorilor".
      .
  • -1 (5 voturi)    
    M11 (Vineri, 11 martie 2016, 14:31)

    newlook [utilizator]

    M11. Corectati, va rog.
  • -1 (3 voturi)    
    da (Vineri, 11 martie 2016, 17:24)

    Cristica123 [utilizator]

    Stati linistiti ca nu o voteaza lumea pe madam Galetusa (prietenii stiu de ce) . Doar poate fereasca sfantul sa nu o sustina alde Mugur si altii care cati or fi "ars-o" ca sunt multi.
  • -2 (2 voturi)    
    cantitati neglijabile... (Sâmbătă, 12 martie 2016, 8:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ..astia doi se lupta pe firimiturile de 4-5% care raman de la Firea-Pandele.
    • 0 (0 voturi)    
      nu-ti place matematica? (Duminică, 13 martie 2016, 10:02)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      PSD are si va ramane cu 30% intentie de vot. motivul? nu creste numarul prostilor peste noapte.
      de la 30 la 100 e loc de ceva mai mult decat 4-5%
  • -3 (3 voturi)    
    mare pacat (Sâmbătă, 12 martie 2016, 9:55)

    de-departe-vin [utilizator]

    daca e adevarat ce spune ciprian ciucu, se pierde o mare sansa. se adevereste ca noua romanilor ne lipseste calitatea de a vedea in perspectiva si de a ne infrana dorintele marunte si de conjunctura. pacat, mare pacat.
  • +3 (3 voturi)    
    dupa declaratia asta am scos din calcul M10 (Sâmbătă, 12 martie 2016, 11:17)

    rov [utilizator]

    multumim ca v-ati dezvaluit logica...
  • -3 (3 voturi)    
    Nicusor Dan vrea maidanezii langa noi (Sâmbătă, 12 martie 2016, 12:29)

    DannaCaraian [anonim]

    O alianta cu ND, pe care "nu il intereseaza ca eutansierea cainilor este legala, el nu va eutanasia maidanezii" ar fi un compromis de neacceptat. Aceasta declaratie a facut-o public, cand a fost intrebat cum rezolva problema cea mai acuta a Bucurestenilor, dupa toate sondajele de opinie, la nivelul anului 2012 - era in campanie electorala la Oracle (an cu peste 16.000 de oameni muscati. Nu 16 oameni, nu 160, nu 1600, ci 16.000! In acel an si-a permis sa ne sfideze pe fata cu asemenea declaratii! Se vrea alianta cu un om care va aduce iar orasul sub stapanirea haitelor de maidanezi? Care sfideaza legea, declarand public ca nu va eutansia indiferent de ce legi sunt?? Nicusor Dan ne promite o MIZERIE de Bucuresti, un oras in care din nou sa circulam cu frica in san, un Bucuresti in care sa fim muscati, sfasiati si omorati de caini, noi si cei dragi ai nostri. Se vrea o alianta cu un om care este in cardasie cu ong-urile animaliste? Stiti cati bani declara pe site-ul Ministerului Finantelor aceste asociatii? Stiti ca majoritatea lor covarsitoare nu au niciun adapost, avend ZERO caini in ingrijire, in ciuda sumelor uriase primite? Cu cine sa-si fi terfeliti imaginea Ciprian Ciucu? Intrebati-l franc pe ND privitor la aceasta tema si veti vedea cum abereaza propunand ca fiecare bloc sa isi tina haita intr-un tarc. Pe minusculul spatiu verde, Nicusor Dan vrea sa construiasca padocuri in imediata apropiere a locuintelor noastre. Vrea ca noi si familiile noastre sa fim expusi la imbolnaviri, la vacarm, la par de caine in aer cand aerisim si la duhoare zi si noapte. Decizia CCR nr. 1/11.01.2012 interzice fara echivoc asa ceva: “Cresterea si adapostirea cainilor pe terenul adiacent constructiei afecteaza dreptul la viata de familie si privata a tertelor persoane-drept constitutional garantat un drept legal nu poate aduce atingere unui drept constitutional garantat.”Daca nu ii pasa de bucuresteni si de lege, de ce i-ar pasa ca raneste o mana intinsa cu sinceritate catre el?