Victor Ponta le raspunde liberalilor: Nu cumva in 2012 PNL (alaturi de Dragnea si tot USL) a initiat, votat si promovat suspendarea lui Basescu si Referendumul pentru demitere?

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2015, 15:02 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Facebook
Presedintele PSD, Victor Ponta, a atacat dur PNL pe pagina sa de Facebook si le-a amintit liberalilor ca, alaturi de Liviu Dragnea, in USL, au promovat referendumul pentru demiterea lui Traian Basescu in 2012.  

"Acum se confirmă că la conducerea PNL au rămas doar lași și impostori!”, acuza Victor Ponta, care pune in postarea sa si stirea potrivit careia liberalii cer fie ca Liviu Dragnea sa-si dea demisia, fie ca premierul sa-l demita. "Nu cumva în 2012 PNL (alături de Dragnea și tot ‪#‎USL‬) a inițiat, votat și promovat suspendarea lui Băsescu și Referendumul pentru demitere? Nu cumva liderii PNL au făcut campanie cot la cot cu noi îndemnând oamenii să vina la vot? Nu cumva ați ajuns toți în Parlament pe spinarea celor 7,4 milioane de români?”, spune Victor Ponta.  

"E clar că nu mai există liberali în conducerea PNL - doar pedeliști vopsiți! Să vă fie rușine!”, mai acuza presedintele PSD.  

PNL i-a cerut vineri premierului Ponta sa il demita pe Liviu Dragnea din functia de ministru al Dezvoltarii.

Ministrul Dezvoltarii, Liviu Dragnea, a anuntat vineri, intr-o conferinta de presa sustinuta la sediul PSD, alaturi de premierul Victor Ponta, dupa ce a fost condamnat in prima instanta la un an de inchisoare cu suspendare, ca se considera nevinovat dar si-a dat demisia din Guvernul condus de Victor Ponta.

Liviu Dragnea a fost condamnat vineri de Inalta Curte la o pedeapsa de un an de inchisoare, cu suspendare, in dosarul Referendumul.










2365 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    Rafuiala mafiota P$D+PNL (Vineri, 15 mai 2015, 15:09)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Practic Ponta zice: "bai liberalilor, n-ati zis ca furam impreuna? de ce nu l-ati aparat pe Dragnea mai cu talent, asa?"
  • +5 (7 voturi)    
    He, Heeee (Vineri, 15 mai 2015, 15:12)

    Marian [anonim]

    Cine sapa groapa altuia intra la mititica.
  • +11 (15 voturi)    
    Ponta face confuzii(intenționat). (Vineri, 15 mai 2015, 15:12)

    vali47 [utilizator]

    Ponta confundă hoția cu democrația,adică crede că este democratic să furi din toate pozițiile,așa cum era democratic să omori din toate pozițiile în decembrie 1989(citat Iliescu).Nu cred-că liberalii au cerut să se practice furtul electoral și dacă sunt vinovați;Ponta să spună direct,fără aluzii.Despre Ponta pot spune că a spus(după alegerile prezidențiale din 2009)că data viitoare va fura mai mult.Pot spune că este singura promisiune a lui Ponta respectată.
  • +7 (11 voturi)    
    justitia nu conteaza pt Ponta (Vineri, 15 mai 2015, 15:17)

    Adrian_. [utilizator]

    Daca PNL nu ii cerea demisia lui Dragnea, Ponta putea sa il sustina pe acesta si sa il mentina in guvern. Ponta nu are probleme cu faptul ca Dragnea a fost condamnat, are probleme cu obsesia sa pentru controlul massmedia si a modului in care este proiectata propria imagine in capul celor 7 milioane de idioti care au votata usl.
  • +5 (7 voturi)    
    /// (Vineri, 15 mai 2015, 15:17)

    hmara [utilizator]

    Deci sa intelegm ca nu isi va da demisia tov.Dragnea !
    Mazeto, tu ce zici: sa-sai dea demisia sau nu ?
  • +8 (12 voturi)    
    bolsevism (Vineri, 15 mai 2015, 15:18)

    sorin [anonim]

    Condamnarea nu se refera la initierea referendumului(desi si aceea s-a facut cu incalcarea constitutiei) ci la masluire de liste electorale, la comunicarea de date din sectiile de vot, si alte fapte .
    Deci nu e condamnat pentru dorinta de a-l da jos pe Basescu ci pentru dispretul fata de votul oamenilor.
    Pentru fraudarea alegerilor sau a referendumului pedeapsa ar trebui sa fie mult mai dura.
  • +7 (9 voturi)    
    principiul tortul se imparte cu prietenii !!! (Vineri, 15 mai 2015, 15:23)

    andreesanu [utilizator]

    Ponta esti in politica si habar n-ai ca torul se imparte cu prietenii ,iar cacatul se maninca de unul singur !
  • +10 (12 voturi)    
    uraaaaaaaaaaaaaaaaaa!!! (Vineri, 15 mai 2015, 15:29)

    exilatul [utilizator]

    pt prima oara in viata lui, plagiatorul escroc a scos pe gura ..un adevar..: in 2012 , pnl a initiat, promovat si aprobat suspendarea lui basescu..si a facut campanie, cot la cot cu psd ul, pt scoaterea oamenilor la vot...
    ha-ha-ha!..nu ma asteptam la asa ceva din partea javrei psd iste...
  • +9 (11 voturi)    
    Ponta îl are pe Băsescu în gură (Vineri, 15 mai 2015, 15:36)

    _CK_ [utilizator]

    În general, cam toți PSD-iștii îl au pe Băsescu în gură. Și se pare că Băsescu încă e destul de înfipt în gura lor.

    Chiar aseară mă uitam la o emisiune pe Digi24, unde era invitată și o PSD-istă. Se putea să nu reia tema Băsescu?

    Zicea ceva de genul:

    " Să sperăm că Iohannis nu se va transforma în Băsescu. Uneori are niște reacții asemănătoare. Știm cu toții comportamentul deviant al lui Băsescu din ultimii 10 ani. Știm cu toții cât de mult rău a facut țării și sperăm ca Iohannis să nu se transforme. Știm cu toții cum Băsescu și-a subordonat toate instituțiile statului și controla justiția după cum avea chef ".

    Pe lângă faptul că le place să îl aibă pe Băsescu în gură mai tot timpul, PSD-iștii ăștia manipulează grosolan telespectatorii prin sintagme precum "Știm cu toții cum a fost, Cunoaștem cu toții ", păcălindu-i pe unii telespectatori mai slabi de înger. Și leagă aceste fraze de minciuni grave și nesimțite (ce ar trebui cumva sancționate de lege): " Își subordonase toate instituțiile statului și controla cum voia justiția".

    PSD-ul ăsta devine tot mai jegos pe zi ce trece. Nimic nu se schimbă în partidul ăsta de mafioți.
  • +8 (12 voturi)    
    Ponta,..... (Vineri, 15 mai 2015, 15:37)

    8736 [utilizator]

    .....poti sa votezi si sa promovezi orice, inclusiv un referendum pentru demiterea presedintelui, atata timp cat o faci respectand legile tarii. Nu este acelasi lucru cu a face campanie in ziua votului (contravine legii) sau cu a introduce in urna voturi false (contravine legii) sau cu a promite foloase materiale pentru a veni la vot (promisiunea asta nu mai conteaza cand este facuta, e ilegala din start). Cam toata lumea intelege despre ce e vorba, numai tu crezi ca poti induce populatia in eroare. O s-o iei in freza la alegerile din 2016. Pana atunci, pregataste-ti bocceluta, la beciul domnesc e cam racoare.
  • +11 (11 voturi)    
    Draga plagiatorule (Vineri, 15 mai 2015, 15:45)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nu declansarea Referendumului e infractiunea smecherasului de teleorman ci incercarea de influentare a rezultatului prin mijloace interzise de lege. Simplu de inteles chiar si pentru un absolvent de Drept cu lucrari copiate.
  • +1 (3 voturi)    
    Ar trebui (Vineri, 15 mai 2015, 17:34)

    ostrogotul [utilizator]

    sa fii condamnat si tu, stimabile, pt. ca ai declarat ca esti solidar cu Dragnea dupa ce a inceput ancheta, zicand ca tot ce a facut Dragnea a facut cu acordul si cu permisiunea ta. Astept condamnarea! Si dupa aia, bineinteles, demisia.
  • +1 (1 vot)    
    Auch!!! (Vineri, 15 mai 2015, 17:54)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Touche, "liberali", nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Victor Ponra le raspunde liberalilor (Vineri, 15 mai 2015, 19:05)

    gabiachim [utilizator]

    Este corecta afirmatia lui Ponta :USL a fost facut de PSD si PNL : liderii din vechiul PNL s-au mobilizat pentru a-l demite pe fostul presedinte.
  • +1 (1 vot)    
    si ce se mai iubeau.... (Vineri, 15 mai 2015, 19:35)

    lili [anonim]

    Va amintiti ce mare iubire ii unea?!
    Acum a venit balacareala, asta-i politica romanesca, balacareala, hotie si mai nou, puscarie!
    Sila, o adunatura de penali!
    Succes DNA, la puscarie cu penalii astia!