Rodica Stanoiu a colaborat cu Securitatea (decizie definitiva)

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 februarie 2014, 15:58 Actualitate | Politic

Rodica Stanoiu
Foto: AGERPRES
Fostul ministru al Justitiei Rodica Stanoiu (PSD) a colaborat cu Securitatea comunista, au decis definitiv miercuri judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, potrivit Agerpres. Instanta suprema a respins astfel recursul declarat de Rodica Stanoiu si a mentinut verdictul dat in iunie 2012 de Curtea de Apel Oradea. Potrivit Mediafax, hotararea instantei vine la finalul unui proces de sapte ani, cel mai lung in care a fost implicat Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii.

ICCJ a respins recursul facut de Rodica Stanoiu la decizia similara data de Curtea de Apel Oradea, in procesul intentat de fostul demnitar pentru anularea deciziei de colaborare cu Securitatea data de CNSAS in 2006.

Inalta Curte de Casatia si Justitie a respins recusul ca nefondat, decizia fiind irevocabila.

De asemenea, instanta a respins si cererea de sesizare a Curtii Constitutionale cu o serie de exceptii, inaintata de fostul demnitar, aceasta decizie putand fi contestata de Rodica Stanoiu cu recurs la Completul de cinci judecatori al ICCJ.

Instanta suprema a mentinut totodata decizia Curtii de Apel Oradea conform careia Rodica Stanoiu trebuie sa plateasca CNSAS cheltuieli de judecata de 22.000 de lei.

Curtea de Apel Oradea s-a pronuntat in acest caz, in 19 iunie 2012, Stanoiu facand recurs, care s-a judecat la ICCJ.

Dosarul Rodicai Stanoiu cu CNSAS s-a judecat la Curtea de Apel Oradea dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis, in martie 2010, stramutarea cauzei de la Curtea de Apel Bucuresti, la solicitarea fostului ministru care a invocat presiunea mediatica.

Rodica Stanoiu afirma, in noiembrie 2006, intr-o emisiune televizata, ca dosarul "Sanda" care exista la CNSAS este unul de urmarire si contine 1.600 de pagini, care cuprind perioada 1978-1982. "Dosarul de informator mi s-a fabricat in perioada 2003-2004, sub guvernarea PSD, la comanda unui vicepresedinte al unui serviciu secret. Radu Timofte nu a stiut nimic despre acest lucru", afirma Stanoiu (care a trecut la PC - n.r.), adaugand ca si alte dosare de Securitate au fost modificate in aceeasi perioada.

Rodica Stanoiu declara ca cele 18 note informative care i se atribuie nu ii apartin si ca ar fi fost plastografiate, avand drept model scrisul sau din perioada de dupa 1990. "Toata plastografia este facuta dupa 1990. A existat o perioada in viata mea cand am avut un scris diferit, deoarece am avut o operatie la coloana vertebrala. Aceste note care mi se atribuie copiaza acel scris. Ceea ce mi se pare incredibil este ca in acele note exista doua sau trei scrisuri diferite. Cu exceptia unei singure note, care are un ton mai elevat si mai normal, toate sunt la nivel de mahala. Acea Sanda este mult prea inculta", spunea Stanoiu, care preciza ca este o buna cunoscatoare a limbii si n-ar fi facut asemenea greseli.

Rodica Stanoiu a refuzat sa declare daca a colaborat sau nu cu Securitatea. "Am dreptul sa tac. Nu ma puteti obliga sa declar ceva", afirma ea.

La termenul din 8 septembrie 2010, Curtea de Apel Oradea a dispus efectuarea unei noi expertize grafologice in proces, care sa stabileasca autenticitatea notelor informative catre fosta Securitate semnate cu pseudonimul Sanda, iar la termenul din noiembrie 2010 al procesului magistratii au stabilit probele de inscrisuri care vor fi comparate cu notele informative.

Cu acel prilej, Rodica Stanoiu a solicitat ca, pe langa dosarul intocmit in anii '80 pentru obtinerea pasaportului la fosta Directie a Pasapoartelor si pus la dispozitia expertilor grafologi de CNSAS, sa fie acceptate ca documente de comparatie declaratia de avere, respectiv cea de necolaborare cu Securitatea.

Cele doua documente au fost analizate si in 2006, inainte ca CNSAS sa emita decizia de colaborare, prima data de catre experti independenti, iar apoi de Laboratorul interjudetean de expertize criminalistice Bucuresti.

In ambele cazuri, rezultatul a fost acelasi, si anume ca scrisul este acelasi cu cel din notele informative semnate cu pseudonimul Sanda. La data respectiva, insa, Rodica Stanoiu a contestat veridicitatea expertizelor, pe motiv ca au fost intocmite de experti "cu reputatie indoielnica".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7176 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    aceasta cosanziana (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:01)

    hmara [utilizator]

    era ministru de justitie.
    hala si rusine PSD, USL si sustinatorilor fara valori ai acestora.
    • +6 (6 voturi)    
      si ce ministru (Miercuri, 26 februarie 2014, 18:30)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Mai tineti minte cum spunea ca trebuie sa se dea "verde" dosarului lui Basescu?

      http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1249653-stenogramele-psd-facut-furori-presa-internationala.htm

      Parca Basescu era dictatorul care facea dosare politice.
  • +17 (19 voturi)    
    Eheeeeee (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:06)

    corvus coraX [utilizator]

    /// asta a tras ani de zile sforile justiției românești. Justiția de pe vremea pârnăiașului Năstase....
  • +17 (17 voturi)    
    Turnatoarea (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:06)

    Frank777 [utilizator]

    Cat scandal a facut.Ce tupeu are.
    Cu realitatea evidenta cata minciuna !
    Va dati seama ce fel de om este?
    Ce abuzuri a facut in numele securitati?
    Ce pagube a produs?
    Obraz gros. Chiar si acum o sa zica ca este dosar politic si ea este nevinovata.....
  • +17 (17 voturi)    
    Groparul Justitie din Romania (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:11)

    fane_grija [utilizator]

    Pe langa Ecaterina Andronescu, distrugatoarea invatamantului romanesc, PSD-ul se mai poate "lauda" si cu Rodica Stanoiu.
  • +11 (11 voturi)    
    Of,of...mai ,mai !!! (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:14)

    polonyca [utilizator]

    "Suntem multi..." !!! Cum zicea Geoana ????:)
  • +18 (18 voturi)    
    Hai, nu zau! (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:18)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Pai, mironosita asta, nu e aia care a vandut casa parinteasca de 5.000 dolari catre SNCF cu 100.000?!
    Nu se poate, mare surpriza!
    Descopar pe zi ce trece ca uslarimea, usederimea este plina de turnatori!
    De altfel, la ce sa te astepti la Felix?!
    Cine se aseamana se aduna!
    Poate ii aduna pe toti o singura data, la un loc!
  • +16 (16 voturi)    
    Nooo... no se pote dom'le!! (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:19)

    Ionut P. [utilizator]

    Aici e mâna lu' Băsescu!!!
  • +17 (17 voturi)    
    hai (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Hai cu textele gen "decizie politica", "dictatura basista" si alte mizerii de genul asta. Stiau ei de ce nu au aplicat punctul 8 de la Timisoara...
  • +17 (17 voturi)    
    Fara o lege a Lustratiei e vax.... (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:22)

    tr0uble [utilizator]

    Mai ales intr-o tara in care bunul simt e mai degraba un defect decat o calitate si cu atat mai mult cand face parte dintr-un partit plin de cele mai josnice specimene de securisti...

    Cand o sa avem si noi o lege a lustratiei? Cand va deveni o rusine ca un om a facut politie politica?

    Astia sunt... asta voteaza cu capu in punga electoratul uslinos....astia ne decid legile, viitorul...
  • +11 (11 voturi)    
    lol dar are parte a corpului o folosea? (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:28)

    lucadd [utilizator]

    "A existat o perioada in viata mea cand am avut un scris diferit, deoarece am avut o operatie la coloana vertebrala"

    Eventual poate a avut probleme sa accepte grefa de coloana pentru ca cucoana asta pare mai degraba o nevertebrata.
  • +9 (9 voturi)    
    Ma prefac surprins (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:45)

    OmulNou [utilizator]

    "Vai mie, nu ma asteptam, asta a venit de nicaieri, nici n-am vazut-o!"
  • +9 (9 voturi)    
    si ..apoi...ce se intimpla... (Miercuri, 26 februarie 2014, 16:46)

    exilatul [utilizator]

    le "ia caii de la bicicleta"...ca si la toate scursurile care au fost la putere si inainte de 90 si dupa...sau la odraslele lor...
  • +12 (12 voturi)    
    nimic nou (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:05)

    Snitzelvienez [utilizator]

    un parlament si guvern plin de hoti si securisti organizati in stil mafiot
    pe cand un maidan romanesc?
    • +3 (3 voturi)    
      Rabdare (Miercuri, 26 februarie 2014, 17:32)

      cicci [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Trebuie sa fii temperat si sa ai rabdare cu Maidanul romanesc!!! In sensul ca noi l-am avut in Decembrie '89, doar ca le trebuie la ucrainieni 25 de ani sa ajunga unde suntem noi azi!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Rodica Stanoiu vs Mona Musca (Miercuri, 26 februarie 2014, 18:05)

    uluit [utilizator]

    Cata diferenta intre cele doua persoane!
    Pacat ca, Mona Musca s-a retras definitiv din cloaca politica post decembrista. A fost o speranta reala pentru insanatosirea noastra. Dar... "lupta de clasa" si-a spus cuvantul.

    Deciziile de "colaborare" (politie politica?!?) date de CNSAS au o mare discrepanta intre cele doua cazuri. Parca sunt amenzile date de CNA.

    Nastase a folosito pe Rodica Stanoiu, tocmai fiindca ii cunostea modul servil de colaboratoare cu "organele".

    Asta ne arata ca, mai avem un lung drum pana ne vom vindeca ranile.
  • 0 (0 voturi)    
    Stanoiu trebuie judecata pentru 2000-2004 (Joi, 27 februarie 2014, 8:22)

    alex4321 [utilizator]

    Stanoiu trebuie judecata pentru 2000-2004

    si bagata imediat la zdup

    Este principala piesa alatura de Infractor Nastase

    in dosarul Rosia Montana