Daniel Constantin face public acordul conform caruia presedintia Senatului revine PC dupa urmatoarele alegeri parlamentare, anticipate, la termen sau amanate

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2014, 18:54 Actualitate | Politic

Presedintele PC, Daniel Constantin, a remis, joi, agentiei Mediafax, textul acordului semnat in martie 2012 impreuna cu Victor Ponta si Crin Antonescu, potrivit caruia, dupa "urmatoarele alegeri parlamentare, anticipate, la termen sau amanate", nominalizarea USL pentru functia de presedinte al Senatului revenea PC.

"Pentru a inlatura orice dubiu, am luat decizia prezentarii publice a documentului semnat impreuna cu domnul Crin Antonescu, in martie 2012, care arata negru pe alb ca functia de presedinte al Senatului revenea Partidului Conservator, nu ᅡin anumite conditiiᅡ, asa cum sustinea domnia sa. In ciuda acestui angajament politic, am acceptat cedarea functiei catre domnul Antonescu pentru a potenta candidatura acestuia la functia suprema in stat, in spiritul parteneriatului din USL", se arata intr-o declaratie a lui Daniel Constantin.

El a spus ca a luat decizia prezentarii publice a acestui document "ca urmare a dezinformarii propagate in plan public in legatura cu ponderea Partidului Conservator in guvernare".

"Accentuez ca nu exista intentia ca Partidul Conservator sa preia functia detinuta de domnul Antonescu si ca am facut aceasta precizare strict in ideea unei corecte informari", a subliniat Constantin.

Liderul PC a remis si textul "Acordului politic PSD, PNL si PC", semnat in martie 2012 de Victor Ponta, Crin Antonescu si Daniel Constantin.

Astfel, potrivit acordului, "la urmatoarele alegeri prezidentiale, anticipate, la termen sau amanate, nominalizarea USL pentru functia de Presedinte al Romaniei revine Partidului National Liberal"

De asemenea, "dupa urmatoarele alegeri parlamentare, anticipate, la termen sau amanate, nominalizarea USL pentru functia de Prim Ministru al Guvernului Romaniei revine Partidului Social Democrat".

"Dupa urmatoarele alegeri parlamentare, anticipate, la termen sau amanate, nominalizarea USL pentru functia de Presedinte al Senatului revine Partidului Conservator", se mai arata in documentul semnat in martie 2012. Totodata, se prevede ca functia de presedinte al Camerei Deputatilor revine PSD.

"Pentru repartizarea tuturor functiilor numite la nivelul administratiei centrale si guvernamentale care vor reveni USL dupa urmatoarele alegeri parlamentare, anticipate sau la termen, se va respecta urmatoarea proportie: PSD 50%, PNL 40% si PC 10%", se mai arata in document.

Acordul mai stabileste ca orice modificare a acestuia se poate realiza "exclusiv pe baza consensului partilor semnatare".

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2076 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    bine (Joi, 13 februarie 2014, 18:58)

    evoque [utilizator]

    ca nu mai este voiculescu senator ca altfel il vedeam presedintele senatului.
    • +2 (4 voturi)    
      Vezi, cand ai dreptate (Joi, 13 februarie 2014, 20:05)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      iti dau +
      :)
      • -5 (5 voturi)    
        nu multumesc (Joi, 13 februarie 2014, 20:38)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        asta cu plusurile si minusurile o las pentru satisfactia altora, insa era o mare "distractie" daca voiculescu ar fi ajuns al doilea om in stat in mandatul lui basescu, asta ar fi fost tare de tot.....doi prieteni vechi, ehee unul de la crescent celalalt de la anvers :)), ce de amintiri.
        Sa nu imi dai replica aia cu necolaborarea lui basescu ca uzezi tastatura degeaba, preventiv iti spun ca o sa apara si colaborarea , chiar daca .....
        • +1 (1 vot)    
          Imi pare rau pt tine (Vineri, 14 februarie 2014, 15:16)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Daca traiesti cu iluzia asta.
          99.999%sunt convins ca Basescu nu a turnat pe nimeni, are prea mult caracter pt asa ceva.
        • +1 (1 vot)    
          csat (Vineri, 14 februarie 2014, 17:15)

          liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          ar fi fost niste csat-uri interesante, intr-adevar :)
    • +1 (1 vot)    
      Se poate (Joi, 13 februarie 2014, 20:11)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Sa candideze la urmatoarele alegeri si sa fie ales atunci al doilea om in stat. Ce zici de asta? (Doamne fereste!)
      • -1 (1 vot)    
        pana (Joi, 13 februarie 2014, 20:33)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        la urmatoarele alegeri mai este mult.
    • +2 (2 voturi)    
      n-ai observat (Vineri, 14 februarie 2014, 10:56)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ca "ala micu" tocmai a turnat rahat peste Crizel in timp ce acesta era dus cu pluta (a se citi "agenda privata").
      daca Basescu scrie adeseori Pinocchio pe tricoul lui Ponta, PCR-istul tocmai a scris Pinocchio+KingJohn pe al Crinutului.
      si nu cred ca-i prea magulitor pentru unul care se vrea viitor presedinte, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Ha! (Joi, 13 februarie 2014, 19:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Senatul Romaniei cu turnatorul si, sper, viitorul puscarias Felix in frunte. How about no?!
    • +3 (3 voturi)    
      Daniel Constantin are vocatie de SLUGA (Joi, 13 februarie 2014, 21:19)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Astazi Daniel Constantin si-a cerut voie de la Crin Antonescu ca sa dea publicitatii aceasta hartie fara valoare...de aici se vede motivul pt care securistul Dan Voiculescu l-a pus PRES la asa zisul partid

      PS daca ar fi concurs intre el si Badea...cred ca totusi Mircea Badcea ar castiga
  • +7 (7 voturi)    
    deci asa (Joi, 13 februarie 2014, 19:02)

    clarice [utilizator]

    Dupa ce iesea Crin presedinte ne procopseam cu Dan Voiculescu seful senatului,al,doilea am in stat.
    Pai puneti-l de pe acum candidat la presedentie sa stim o treaba.
    Cine stie ce mai prevede aranjamentul astora ,poate Dan Voiculescu Presedinte???????
    Va dati seama ce presa ar fi atunci in Romania?
    • +1 (1 vot)    
      Ce presa ar fi? (Joi, 13 februarie 2014, 20:32)

      Moll Flanders [anonim] i-a raspuns lui clarice

      Ce presa avem deja. Ieri seara era emulatie teribila intre a3 si romania tv: care sa-l paleasca pe base mai tare. Probabil ca va intra si antonescu in zona neagra si va primi imediat medalia basist de frunte.
      Electoratul roman ramine o enigma. Partidul lui voiculescu nu a trecut si nu va trece niciodata de 1,5%, voiculescu insusi este vazut in cel mai bun caz ca un tip dubios si totusi este votat de doua ori pe listele altor partide sau aliante iar oamenii stau cu gura cascata la antena 3 unde trioleta de pacalici le indruga tot felul de aiureli presarate cu demagogii de cea mai joasa speta.
  • +6 (6 voturi)    
    Presedinte (Joi, 13 februarie 2014, 19:02)

    Bazil [utilizator]

    Dati-i lui noname asta, de la Partidul Capusa, presedentia Senatului. Poate se mai desteapta din cei 7,4 milioane.
    • +1 (1 vot)    
      ha-ha-ha..asta e gluma. (Joi, 13 februarie 2014, 20:23)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      secolului... ""Poate se mai desteapta din cei 7,4 milioane.""...prostia nu are leac.....
  • +2 (2 voturi)    
    Bomba (Joi, 13 februarie 2014, 19:43)

    nano2k [utilizator]

    Varanul candidatul USD-ului la Presedintie :))
    De fapt ce? Postul asta nu poate fi cumparat sau ce?
  • +2 (2 voturi)    
    Relevanta, (Joi, 13 februarie 2014, 19:46)

    cornel19 [utilizator]

    este data de caracterul secret. O buna parte din votanti cat de cat informati se vor intoarce cu partea dorsala la aceste partide. Este evident ca conducerile celor trei partide nu stiu multe despre democratie. Intelegerea pare sa priveasca numai pe lideri, ca semnatari si beneficiari. Sentimentul este ca precum stalin si hitler, imparteau Eu., tot asa functioneaza si impartirea Ro. Anticipez ca PSD, va avea soarta PDL si PNL soarta PNT. CD.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai exista un paragraf (Joi, 13 februarie 2014, 19:48)

    un dac [utilizator]

    Citez: "un partid minuscul, adica noi, cei de la PC, solicitam ditamai functia din stat in schimbul laturilor pe care le vom varsa in capul justitiei si a statului de drept pe rahat tv". Asta ca sa respectam pe deplin dreptul la informare, draga prim agricultor al tarii.
    • +2 (2 voturi)    
      Nanopartidul (Joi, 13 februarie 2014, 20:45)

      Moll Flanders [anonim] i-a raspuns lui un dac

      are deja prin algoritmul usl 30 de parlamentari si 3 ministri. Plus purtator de cuvint la guvern sef de comisie juridica, disciplina si imunitati (!) si multe alte functii aduse de naivitatea celor care asculta cu sfintenie mizeriile varsate zilnic la antene.
      voiculescu este discipolul lui mao care spunea ca o minciuna repetata de o suta de ori devine adevar.
  • +2 (2 voturi)    
    Ministrul Propagandei Publice (Joi, 13 februarie 2014, 20:27)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Ministrul Propagandei Publice Mincinoase se joacă cu cei mulți, săraci și neștiutori !
  • 0 (0 voturi)    
    remember (Vineri, 14 februarie 2014, 17:19)

    liviusmaximus [utilizator]

    Protocolul de constituire a Uniunii Social Liberale a fost semnat, la 5 februarie 2011.
    Iata ce s-a intamplat acolo - sursa: Mediafax.
    " Pregătirile pentru scenariul semnării documentelor USL au durat aproape două ore, deşi ceremonia propriu-zisă nu a consumat mai mult de zece minute.

    Pentru semnarea actelor a fost improvizată o scenă, acoperită cu covor roşu, pe care a fost amplasat un birou alb şi două scaune tapiţate cu roşu.

    În spate a fost instalat un banner de dimensiuni considerabile, cu sigla şi însemnele Uniunii Social Liberale.

    Spaţiul dinaintea podiumului, rezervat liderilor celor trei partide, a fost îngrădit cu un cordon roşu.

    În aşteptarea lui Ponta, Antonescu şi Constantin, membrii PSD şi PNL care participaseră, anterior, la Consiliul Naţional al PSD, respectiv la Delegaţia Permanentă a PNL, s-au aşezat în jurul cordonului.

    Deşi punerea în scenă, precum şi declaraţiile actorilor principali au dat de înţeles că evenimentul este unul istoric şi o premieră, în Sala Unirii nu au asistat mai mult de două sute de social-democraţi şi liberali, astfel că spaţiul, gândit ca unul impresionant, a fost pe jumătate gol.

    Semnarea propriu-zisă a documentelor a fost imortalizată de martorii evenimentului cu telefoanele mobile.

    După ce Antonescu şi Ponta s-au îmbrăţişat şi s-au pupat, s-au retras într-o sală alăturată, unde au venit şi soţiile lor, Adina Vălean şi Daciana Sârbu. Cei patru nu au ciocnit cupe de şampanie, cum se obişnuieşte la astfel de evenimente, ci apă plată, în timp ce bărbaţii puneau la cale apariţiile în emisiunile televizate.
    La ceremonia de înfiinţare a Uniunii Social Liberale a fost remarcată absenţa unor lideri social-democraţi sau liberali precum Mircea Geoană, Ludovic Orban sau Călin Popescu Tăriceanu."