Despre legalizarea drogurilor usoare cu psihologul Violeta Faragau: Ce risti daca fumezi marijuana? Cum e iarba vanduta in Romania?

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2009, 14:01 Actualitate | Opinii

Violeta Faragau
Foto: Asociatia Preventis

Ai luat droguri usoare? E primul pas catre drogurile tari? Povesteste-ne experienta ta
Si nu putini au fost cei care au reactionat la aceasta provocare, relatand nu doar experienta lor personala dar si opinia vis-a-vis de marijuana ca si „gate-way” drug, de dependenta pe care nu o da acest drog sau de functia pe care o are consumul („ma deconecteaza”, „iesi din obisnuinta mintii tale”, „rad de clantza de la usa”, etc). Discutia cu privire la consumul si legalizarea de marijuana nu este una noua si nici usoara. Mai ales daca ea se bazeaza pe experientele personale sau pe preferintele noastre. Eu nu pot contesta experienta ta si nici tu nu o poti contesta pe a mea.

Eventual le putem comenta si atat. Prin urmare, cred ca o discutie pertinenta si cu atat mai mult o decizie vis-a-vis de legalizarea drogurilor usoare trebuie sa aiba la baza ceva mai mult decat experientele noastre. Si cum ar fi sa apelam la niste studii? Ce zic cei care dincolo de a fi subiectivi, incearca sa afle niste date concrete?

Marijuana este un drog mult mai puternic in prezent decat a fost cu ani in urma. THC, substanta psihoactiva cea mai importanta din marijuana (care este responsabila de efectul produs), a fost gasita in 2008 in concentratia cea mai ridicata de cand a inceput pentru prima data sa fie dozata. Daca in 1983 concentratia medie de THC era sub 4%, in 2008 media a atins 9,6%. Cea mai ridicata concentratie gasita intr-o planta a fost de...37,2%!!

Marijuana produce dependenta. In ciuda opiniei care circula conform careia marijuana este un drog slab care nu produce dependenta, studiile confirma ca marijuana produce atat dependenta fizica (nevoia de doze mai mari si simptome neplacute daca se incearca oprirea consumului), cat si dependenta psihica.

Cauza principala a instalarii este considerata concentratia mare de THC din planta. In 2006, in Olanda, concentratia medie era de 16%. In aceasta tara numarul persoanelor care solicita ajutor specializat a crescut de la 1.951 in anul 1994, la 6.544 in anul 2006 – o crestere de 235%. 

Aceasta tendinta o pot confirma si personal – in timpul stagiilor de pregatire petrecute la o clinica psihiatrica din Olanda specializata in tratamentul persoanelor cu diverse forme de adictii, am intalnit clienti internati doar pentru consum si dependenta de marijuana.
De asemenea, in SUA in 2006, 4.2 milioane de tineri peste 12 ani s-au declarat cu dependenta sau abuz de marijuana.

Si totusi, cum ramane cu zecile de persoane care au scris spunand ca ei au consumat „iarba” de ani de zile si nu sunt dependenti? Cred ca sunt mai multe explicatii.

  • 1.Concentratia de THC din iarba comercializata in Romania este destul de mica.  Aceasta explica de ce unii dintre cei care au scris spun ca nu au simtit nici un efect. In urma cu vreo 2 ani, am interactionat cu un tanar (roman) din SUA, dependent de marijuana, trimis de parinti la recupare in Romania – in sensul de rupere a legaturii cu mediul vechi. A rezistat o vreme fara iarba, dar pana la urma a reinceput consumul, foarte nemultumit insa de calitatea proasta a „ierbii” de pe plaiul mioritic.
  • 2. Marea majoritatea a celor citati de articol s-au declarat a fi fumatori ocazionali („fumez iarba din cand in cand”, „fumez de cativa ani, ocazional totusi”, „fumez marijuana ocazional de cativa ani”, „fumez iarba de aprox. 10 ani, fac asta neregulat.... nu cred ca am fumat mai mult de un joint pe luna” etc.). Sigur ca cine fumeaza din cand in cand, nu devine dependent nici de tigari. Sau daca bea o data pe saptamana un pahar de vodca nu devine alcoolic. Deci, daca e sa fim onesti, nici consumul de marijuana ocazional nu da dependenta...fizica, cel putin. Pentru ca nu am putut sa nu ma intreb ce s-ar intampla daca dintre toti consumatorii care fumeaza de 3, 4, 5, 7 sau 10 ani, ocazional, unii dintre ei si-ar propune sa nu o mai faca deloc timp de cel putin un an...
  • 3. De asemenea marea majoritatea a celor care au scris par a fi tineri adulti – studenti sau angajati, al caror creier si sistem nervos este matur, si astfel au capacitatea de a consuma cu masura, sau „intr-un ritm decent” cum spunea cineva. Nu acelasi lucru este valabil pentru copii sau tineri al caror sistem nervos este inca in proces de maturizare. Practica ne arata ca interzicerea comercializarii tigarilor si bauturilor alcoolice catre minori nu ii opreste pe foarte multi dintre ei sa le consume. In absenta centrelor de tratament si recuperare (din cunostintele mele exista vreo 3 in toata Romania), consider ca nu ne putem permite riscul de a ne expune cu legea in mana la cresterea numarului de persoane care ar putea deveni dependente de marijuana.
  • 4. Tinerii consumatori de marijuana pe care i-am cunoscut si care au ajuns sa experimenteze consecinte negative (detasare de realitate, psihoze, schizofrenie etc.) nu mai sunt in masura sa citeasca Hotnews si sa comenteze pe forumuri.
Nota: Psihologul Violeta Faragau este director executiv al Asociatiei Preventis din Cluj Napoca




Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Fostul presedinte polonez Lech Walesa, decorat de Regele Mihai: "El este si scanteia care a declansat revolutiile din 1989"

Regele Mihai i-a inmanat fostului presedinte al Poloniei Lech Walesa, joi seara, Ordinul "Coroana Romaniei" in Grad de Mare Cruce pentru "inegalabila contributie" a acestuia la caderea comunismului in Europa.








11746 vizualizari
  • -8 (44 voturi)    
    Corect ! (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:32)

    Prostu [anonim]

    Si drogurile usoare provoaca dependenta si cheltuieli mari cu dependentii.Nu pot fi negate cateva efecte medicale benefice ( marijuana combate glaucomul-scade presiunea intraoculara, asigura neuro- protectia........).
    Poate unele vor fi administrate ca medicament intr-un numar limitat de cazuri.
    Comercializarea lor libera=inceputul sfarsitului.Mai ales intr-o tara in care tineretul e in depresie psihica!Nu cred ca prostitutia, drogurile vor rezolva problema.Poate doar o usoara abureala psihica.......
    • +10 (28 voturi)    
      Spui tu: (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:43)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

      "Comercializarea lor libera=inceputul sfarsitului.
      Pai cine a vorbit de asta?"Pe cine vrei sa dezinformezi?
      E vorba de Dezincriminarea consumului, draga "Prostu"
      Adica fumatorul de iarba daca e prins fumand e dus la spital nu la puscarie.
      Greu cu fumigenele pe forumuri..
      • -6 (14 voturi)    
        Toxicomana-23 de ani de puscarie (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 3:09)

        Drogul duce si la crima [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        O frantuzoaica toxicomana, dintr-un sat din vestul Frantei, a fost condamnata azi la 23 de ani de puscarie pt uciderea cu salbaticie a batranei care-i inchiriase o camera.

        Pentru un cec de..11 euro, drogata (care sustinea ca facuse dezintoxicare) s-a enervat si a lovit-o in cap pe batrana de 81 de ani cu o bara de fier si apoi cu o sticla, de 11 ori.

        Daca in cazul consumului de alcool, doar o cantitate relativ mare poate duce la reactii violente, in cazul drogurilor e suficienta doar o doza, atat, pt a pierde legatura cu realitatea.

        Toxicomanii sunt folositi de retelele criminale ca infractori dependenti, ei au nevoie permanenta de bani pt a-si putea lua doza. La fel, unele fete ajung niste simple obiecte de vanzare intre proxeneti, fiind dependente de droguri.

        Opinia mea e ca trebuie pedepsita extrem de dur comercializarea, traficul de marijuana (puscarie pe minim 10 ani, fara nici o reducere) si limitat consumul doar pt nevoi medicale sau pt cei cu probleme psihice si numai in centre medicale. In rest, interzis, caci e calea catre alte droguri.

        Toata Europa lupta prin legislatie si campanie contra tutunului si alcoolului, acestea sunt din ce in ce mai taxate si fumatul a devenit interzis peste tot in spatii publice sau chiar restaurante.

        Romania e in urma in lupta contra dependentelor de substante psihotrope, inca se permite reclama tv la alcool si fumatul e inca permis in restaurante sau pe strada (interzis in majoritatea tarilor europene).

        Olanda a dat deja inapoi si se pregateste sa interzica in legislatia nationala vanzarea de droguri, deocamdata sunt zeci de comune olandeze care au publicat decizii de inchidere a coffee-shop-urilor. S-a spus si pe Hotnews de asta.
        • +6 (6 voturi)    
          calmeaza-te, anonimule (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 6:14)

          behemot [utilizator] i-a raspuns lui Drogul duce si la crima

          vorbesti despre o toxicomana, cand discutia este despre legalizarea marijuanei. daca tu ma cataloghezi drept toxicoman pentru ca am fumat un joint, atunci eu o sa iti spun ca esti un/o alcoolic/a pentru ca ai baut un pahar de sampanie de anul nou. se abereaza incredibil pe subiectul asta.
        • +8 (8 voturi)    
          irelevant (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:56)

          touretul [utilizator] i-a raspuns lui Drogul duce si la crima

          Hitler a omorat cateva milioane de evrei, Stalin, cateva milioane de rusi. niciunul dintre ei nu era drogat. violenta si crima prin violenta se intalneste in mod curent in cadrul speciei umane. nu e nevoie de niciun drog pentru a o genera. exemplul tau e irelevant. de asemenea, termenul drogat e general si nu specifica substanta sau substantele pe care le consuma
          • +2 (2 voturi)    
            din contra (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:57)

            ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui touretul

            Hitler era abstinent.
            • 0 (0 voturi)    
              daca nu ai stii (Duminică, 25 aprilie 2010, 23:24)

              noname [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

              Hitler consuma fara stirea lui amfetamina...care este substantza principala a speed-ului pt inteligenta ta.nu compara absintul cu amfetamina,sunt 2 lucruri diferite,si nu compara marihuana cu absintul,chiar daca cele doua droguri au aceeasi substantza primara.diferentza de concentraj de thc este foarte mare.mai informeaza-te in privintza razboiului mondial 2.
    • -5 (13 voturi)    
      ihim (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:54)

      hahaha [anonim] i-a raspuns lui Prostu

      tocmai mi-am crosetat 2 crocodili si tot mai cred ca tie iti plac barbatii
    • +2 (4 voturi)    
      dap (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 1:36)

      ramen [anonim] i-a raspuns lui Prostu

      droguri sau nu, politicienii (infractorii) au lansat o tema care sa ii indeparteze pe oameni de adevarata problema ... lacomia lor
  • +15 (29 voturi)    
    hmmm (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:39)

    thekid [anonim]

    f bun aticolul, dar te-ai intrebat d c sa fac 2-3 ani de puscarie pentru un joint?
    • +8 (14 voturi)    
      mda (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:58)

      razvanb [utilizator] i-a raspuns lui thekid

      de acord cu tine. si de aici abuzuri.

      Sunt de acord cu majoritatea celor scrise in articol, insa as vrea sa adaug ceva la punctul 2: cred ca majoritatea consumatoriilor in romania sunt OCAZIONALI, nu am intalnit pe nimeni care sa fumeze regulat, ai nevoie de multi bani, dupa pretul un joint sau 1 g in Romania.

      Sunt de acord ca consumul trebuie cumva intersiz celor care nu sunt maturi inca, dar la fel cum minorii oricum fumeaza si beau, la fel se si pot droga. Practic singura schimbare ar fi ca poti fuma linistit in parc un joint, si nu trebuie sa te ascunzi.

      Legat de THC, va lipseste din acest studiu canepa care se cultiva masiv in India, folosita in ritualiile Hindu. Un prieten a fumat intr-un templu, cu alti turisti, si din 3 fumuri nu-si mai gasea sandalele.

      Sadu-ii indieni au tot timpul la ei ganja si cilum, poti fuma oricand cu ei, pe strada ( Baba, cillum? ). Puteti face un studiu cand de distrusi sau nu sunt acesti consumatori regulati de marijuana. :)
      • +3 (3 voturi)    
        Defineste abuz (Vineri, 25 septembrie 2009, 22:28)

        Lolek [anonim] i-a raspuns lui razvanb

        Pretul este mare pentru ca este ilegal. Daca consumul devine legal, inseamna ca oricine poate sa-si cultive canepa pentru uz propriu. Sa te vad pe tine cum controlezi "piata" cand ai mii de producatori. Doi: santajul consumatorilor este deseori singurul mod de a gasi vanzatorii.

        Masurati o data si taiati.
    • +12 (14 voturi)    
      ...pentru ca-s multe creiere spalate (Vineri, 25 septembrie 2009, 19:14)

      smokerSS [anonim] i-a raspuns lui thekid

      pe lumea asta.

      Pozitia asociatiei de baptisti din care face parte sotul doamnei Faragau tocmai am aflat-o acum. Totusi, ea nu aduce in discutie date stiintifice, ...sunt numai pareri personale.

      Daca-i asa, poate gasi documentatie aici de exemplu: http://www.drugpolicy.org/marijuana/factsmyths/ unde se spune, (e drept ca bibliografia e mare)
      ca:
      - NU exista dovezi stiintifice ca marijuana ar provoca boli mentale (nici printre adulti, nici printre adolescenti)

      -marijuana NU provoaca dependenta mai mare decat tutunul sau alcolul
      -marijuana NU este un drog mai puternic acum decat in prezent

      -in schimb consumul este foarte aspru pedepsit (comparativ cu efectele)

      -tutunul este mai daunator pentru plamani decat marijuana

      O astept pe madam sa adune si ea cate carti au pus oamenii aia acolo (si care ii sustin argumentele)
      • +3 (5 voturi)    
        37% ?? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 2:23)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui smokerSS

        adica planta aia era un fel de cartof, cu fibra suficient de multa cat sa nu se imprastie THC-ul pe jos ??

        "In aceasta tara numarul persoanelor care solicita ajutor specializat a crescut de la 1.951 in anul 1994, la 6.544 in anul 2006 – o crestere de 235%."

        Nu cumva decriminalizarea pentru posesie s-a facut dupa 1994 ?
        • -2 (2 voturi)    
          si castravetele are peste 90% apa (Duminică, 27 septembrie 2009, 3:09)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui emilper

          dar nu inseamna ca ii doar o baltoaca intr-o coaja :-)
    • +7 (9 voturi)    
      apropo de asta mi-a placut foarte mult un citat de (Vineri, 25 septembrie 2009, 19:19)

      smoker SS [anonim] i-a raspuns lui thekid

      The vast majority of marijuana users do not commit crimes other than the crime of possessing marijuana.
  • +13 (19 voturi)    
    Multe lucruri pot crea dependenta (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:42)

    ik [anonim]

    inclusiv acest excelent site. Hei redactia, cind dati si voi o bere ca au inceput sa-mi tremure miinillleeee ?
    • -7 (11 voturi)    
      Nedumerire (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:58)

      clara [anonim] i-a raspuns lui ik

      Eu nu inteleg cum de toata lumea declara ca au fumat ani intregi dar NU sunt dependenti. Asa nici io nu-s dependenta de tutun. A, am fumat ani intregi, dar nu ma simt rau. Nu mi-a afectat viata sociala. Ma pot lasa oricand, zau. As simti ceva frustrare, dar m-as lasa cu usurinta! Am avut saptamani cand nu am fumat deloc!

      Numai felul in care sariti in apararea plantei minune arata ca sunteti afectati psihic...
      • +6 (6 voturi)    
        Din citi au sarit cu adevarat in aparare (Vineri, 25 septembrie 2009, 17:42)

        ik [anonim] i-a raspuns lui clara

        m-ai gasit tocmai pe mine. Ai fi putut sa-mi spui ca sunt alcolic dar atunci ti-as fi spus ca nu ai simtul umorului. Daca vrei sa sti am fumat doar odata iarba dar nu vreau sa mai incerc, simplu pt. ca nu vreau sa ma risc indiferent daca provoaca sau nu dependeta. "Ironia" e ca sunt resident in Haga de vreo 4 ani si ca sa "trag" o iarba tot ce tb sa fac e sa ma duc la un cofee shop la 2 min de mers pe jos. Dar cum am zis, mersi, nu. Sper a ma tina. Doamne ajuta.
    • +6 (10 voturi)    
      dependenta (Vineri, 25 septembrie 2009, 17:10)

      fumator de iarba [anonim] i-a raspuns lui ik

      Da, este si asta o forma de dependenta.
      Site-ul asta, tot internetul, cafeaua, alcoolul, tutun, zahar carne coca-cola televizorul ciocolata etc.
      Le consumati - sunteti niste drogati dependenti.
  • +25 (53 voturi)    
    Ce-ar fi (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:43)

    Astor [utilizator]

    Ce-ar fi sa aduceti date, studii stiintifice nu acest apel la propria autoritate a unei Doamne Psiholog cu "agenda".

    Imi pare rau, dar ii voi contesta autoritatea doamnei, care in afara de calitatea de director executiv al Asociatiei antidrog "Preventis", mai este si membra a "Fundatiei Crestine de Ajutorare", casatorita cu domnul Filip Faragau, membru al diferitor organizatii Baptiste, parte din staff-ul unor site-uri crestinoido-evangheliste gen "Istoria Binecuvantarii".

    Nu, dragii mei domni de la Hotnews, aduceti-mi un psihiatru (nu un psiholog care n-ar recunoaste ce inseamna schizofrenie chiar daca jumatate din familie i-ar fi afectata), si citati-mi studii stiintifice, nu propaganda diferitor organizatii non-guvernamentale cu o agenda religioasa.

    'Toate bune
    • +7 (35 voturi)    
      nu pot da decat un "+" (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:59)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Astor

      scurt ..si mai la obiect decat spusele "fondate" pe titulatura doamnei.

      P.S. : Cred ca asta a durut-o...dar adevarul doare...
    • +5 (33 voturi)    
      super (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:01)

      Free Man [utilizator] i-a raspuns lui Astor

      bravo!!!!
      • -5 (33 voturi)    
        superficialitate... (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:20)

        fly. [utilizator] i-a raspuns lui Free Man

        Ciudat mod de a contesta autoritatea cuiva , prin a spune cu cine e casatorita si la ce organizatii lucreaza sotul ei...

        Nimic despre articol, nimic despre problema pusa in discutie... Doar un google cu numele doamnei si basta!

        Un mod superficial si discriminatoriu de a comenta un articol.
        • +10 (34 voturi)    
          Din contra (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:39)

          Astor [utilizator] i-a raspuns lui fly.

          Un articol superficial, fara a aduce dovezi, bazat pe nimic altceva decat propaganda.

          Scuze, un astfel de articol nu merita un altfel de raspuns.
          • +2 (18 voturi)    
            pai doamna (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:13)

            releu [utilizator] i-a raspuns lui Astor

            a raspuns din baza unor experiente personale, a spus unde a lucrat etc.
            Nu a avut pretentia ca participa la o riguroasa dezbatere stiintifica... si nici Hotnews nu a organizat un congres stiintific...
            Dar tie iti stau in cap alte aspecte si pe baza asta sari cu bata, pe chestii colaterale... Inainte unii nu aveau origine sanatoasa...
        • 0 (0 voturi)    
          ca sa vezi si tu (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:17)

          tampenie cat casa [anonim] i-a raspuns lui fly.

          1 cea mai amre prostie este acest articol vb din perspectiva unui medic.
          http://www.medscape.com/viewarticle/571006 http://www.medscape.com/viewarticle/588135 si cautati pe medscape si pe pubmed care sunt gratuite articole despre efectele marihuanei. Iar doamna in cauza este de rea credinta cand vb de droguri dar de este ordin de la base
    • -2 (30 voturi)    
      asta e reactia ta? (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:33)

      martin [anonim] i-a raspuns lui Astor

      ... sa dai un search pe google cu numele autorului dupa care sa te legi de locul de munca al sotului ei si de alte date pe care nu le-ai verificat. nimic despre articol, nimic despre problema de fond...
      O reactie superficiala si discriminatorie.

      Am vrut sa dau doar un minus, dar tin sa da si explicatii.
      • +7 (29 voturi)    
        Articolul (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:41)

        Astor [utilizator] i-a raspuns lui martin

        Articolul este pur nefondat, doamna psiholog citeaza din ea insasi, nu da nici o sursa, nimic, nici macar clasicul: "Cercetatorii britanici au dovedit ca ....".

        Atunci cand vezi un astfel de articol, cauti evident ce anume sta in spatele lui, iar ceea ce am evidentiat descrie exact care este "agenda" doamnei psiholog.
        • +8 (16 voturi)    
          si totusi (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:53)

          fly. [utilizator] i-a raspuns lui Astor

          Nu il apar pe martin - dar articolul e scris in stil "revista cosmopolitan", nu in stil "revista science" . Intr-un alt context, aceste date ar fi putut fi date si detaliate.

          Si ca sa iti ofer cateva date, preluate de aici: http://www.nida.nih.gov/Published_Articles/Essence.html (o sursa mai mult decat credibila)
          - marihuana poate da dependenta fizica in anumite cazuri
          - mai mult de 100.000 de oameni (majoritatea adolescenti) cer ajutor pentru dependenta de marijuana in fiecare an (in SUA).
          • +3 (15 voturi)    
            Poate (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:03)

            Astor [utilizator] i-a raspuns lui fly.

            Dar atunci ar trebui sa intre la categoria "Horoscop si 3 sfaturi ca sa ai picioare mai frumoase".

            Primul tau link imi da: Error! The file you requested was not available.

            Majoritatea adolescentilor care apeleaza la ajutor pentru dependenta de marijuana in state au de ales intre "apelarea la ajutor" sau "mersul la inchisoare". Nu aleg ei "rehab"-ul de buna voie ci numai pentru a evita sa ajunga intr-o celula intunecata cu un anume Bob care n-a mai vazut o femeie de cam multi ani (de cand a omorat-o pe maica-sa cu un topor in cap).

            So, statisticile cu "dependentii care apeleaza la ajutor" nu au cine stie ce relevanta.
            • +1 (5 voturi)    
              da, poate. (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:27)

              fly. [utilizator] i-a raspuns lui Astor

              linkul e functional. am mai verificat odata. da copy paste in browser exact la adresa.

              Mai, astor. poate ai dreptate, poate nu ai. Dar 100,000 e un numar semnificativ. Si daca sunt doar 10,000 care sa fie "pe bune"... e ceva, nu?

              Si poate nu ar fi stricat sa incepi cu acest ultim raspuns pe care l-ai dat. E mult mai corect sa discuti problema ridicata intr-un articol si nu sa faci atac la persoana. Chiar trebe sa ne coboram atat de jos?
              • +2 (2 voturi)    
                100,000 din cate milioane? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 11:16)

                andrei [anonim] i-a raspuns lui fly.

                sunt estimari ca sute de milioane de oameni fumeaza regulat .... parca numarul paleste cand din 600.000.000 de oameni 100,000 cer ajutor, nu ?:)
            • 0 (6 voturi)    
              linkuri (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:28)

              r123 [utilizator] i-a raspuns lui Astor

              Si ce crezi ca-i aici pe hotnews, revista Science ?

              Primul link nu da eroare, ai facut copy/paste gresit.

              Cine esti tu sa spui ca statisticile nu au relevanta ? Ai vreun doctorat in domeniu aceasta ?

              Si in ultimul rand, de unde il cunosti tu pe Bob si de ce-l acuzi ? Poate avea si el probleme cand a folosit toporul ala.
              • 0 (0 voturi)    
                esti penibil frate (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:24)

                andrei [anonim] i-a raspuns lui r123

                am inteles esti psiholog sau psihoterapeut si ai scapat de prejudecati! da foarte bine !RESPECT! Dar de ce il acuzi pe bob care a omorat'o pe masa cu toporu'? (bob personaj imaginar din parnaile americane??) avea si el probleme? pai atunci pune'ma pe mine in aceeasi celula cu bob! eu fumez iarba el omoara oameni ! AMANDOI AVEM PROBLEME nu? statisticile nu au valoare! da frate! exact asa nu au pentru ca sunt facute de niste oameni care vor sa manipuleze! zile la romani ca marijuana da dependenta fizica si a doua zi o sa ii doara oasele pe toti! si cine esti tu sa contrazici sursele si statisticile? cum poti tu sa pui asemenea intrebari? Esti nebun frate? daca nu ai inteles care e de fapt problema cu acest articol numai bate campii! Aici este dezinformare si prohibitie formata in jurul unei plante care este folosita din celel mai vechi timpuri pentru relaxare si crearea unei stari de bine! omoara celulele cancerigene! este tratament pt peste 200 de boli, thc ul este folosit in medicamente, statisticile sunt facute pt necunoscatori. nu vinde gogosi aici ca lumea nu cumpara.
            • -6 (12 voturi)    
              Mai Astor, (Vineri, 25 septembrie 2009, 18:14)

              ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Astor

              Eu n-am nimic cu tine, esti un simplu ratacit pe lumea asta...

              Tu pornesti de la faptul ca drogurile (in particular, marijuana) sunt bune si datorita incapatanarii tale, a inversunarii impotriva Bisericii in general, a oamenilor care n-au nevoie de fumuri si prafuri pentru a se detasa de lumea asta, te apuci si improsti cu venin.

              Iti doresc intelepciune.
          • 0 (2 voturi)    
            cati fumeaza ? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 11:05)

            Gabi S [anonim] i-a raspuns lui fly.

            100.000 de oameni din 20 mil(poate mai multi) de fumatori ?? conteaza?

            daca tot esti atat de bine informat spunene cati ajung in cosciug de la tigari sau alcool.
          • +3 (3 voturi)    
            ai spus bine, in USA (Luni, 28 septembrie 2009, 1:15)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui fly.

            pentru ca in USA daca esti prins fumand marijuana ai doua variante, inchisoare sau internare pt rehab. din cauza asta e vorba de 100.000 de oameni care cer "ajutor".
            ideea oricum este alta, daca e sau nu corect sa bagi la inchisoare pe cineva care fumeaza marijuana.
    • +4 (12 voturi)    
      studii... (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:49)

      Tori [anonim] i-a raspuns lui Astor

      "studiile confirma ca marijuana produce atat dependenta fizica "

      Oare care sunt studiile acelea, ca tare as vrea sa imi "arunc" si eu un ochi peste ele.

      Pana atunci poate nu strica sa viziona un film: http://www.youtube.com/watch?v=sknoKWsVlAA&feature=PlayList&p=97874A82A4E92E0E&playnext=1&playnext_from=PL&index=5

      Ofera niste informatii interesante.
      • -2 (8 voturi)    
        cateva studii (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:00)

        fly. [utilizator] i-a raspuns lui Tori

        Mai intai, un articol scris de directorul NIDA (National Institute of Drug Abuse), SUA

        http://www.nida.nih.gov/Published_Articles/Essence.html

        Aici gasesti o metaanaliza (rezumat) al mai multor studii si concluzia e ca marijuana poate da dependenta fizica in anumite cazuri.

        http://www.drugscience.org/dl/dl_comparison.html
    • -2 (22 voturi)    
      Eu te contest pe tine.. (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:56)

      Un expert [anonim] i-a raspuns lui Astor

      Si uite ca doamna psiholog are mai multa autoritate decat vei avea tu vreodata ....... opinia ei conteaza oricum mai mult decat a ta.

      In plus as vrea sa stiu pe ce studii de specialitate iti bazezi tu opinia?

      Pe propria ta experienta? Ai cumva si ceva date stiintifice?
      De exemplu continutul de THC din marijuana pe care o consumi tu - fata de ce se comercializeaza in alte tari?
      Sau poate ne poti spune frecventa consumului pentru a nu deveni dependent?

      In plus, cati dependenti de droguri ai consiliat? Si la cati dintre ei, marijuana a fost drogul cu care au incceput?

      Daca ne poti da astfel de informatii, atunci poate ti-ai permite sa contesti autoritatea cuiva. Altfel mai bine taci...
      • +2 (16 voturi)    
        Un expert ... in ce? (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:16)

        Astor [utilizator] i-a raspuns lui Un expert

        Scuzati, dar in momentul in care cineva arunca un numar fantezist de 37,2% ... INTR-O PLANTA ... n-am cum sa nu-l desconsider.

        Nici macar Hasis-ul care este EXTRAS de Cannabis. nu ajunge la 37,2% THC decat prin multiple rafinari, dar o planta? Pai restul de tesuturi care sa sustina viata plantei respective unde sunt?

        Doamna vorbeste vorbe, fara acoperire, si cu asta basta.
      • 0 (0 voturi)    
        din proprie experienta (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:32)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Un expert

        suntem multi care ne putem sustine parerea si stim mai multe despre iarba decat dumneavoastra nu credeti? noi o consumam! cati oameni am consiliat? gate-way drug? Nici de cum? am vazut toate felurile de droguri in fata mea si nu! nu m'am atins de ele ! lumea trece la droguri mai tari din dorinta de a fi in rand cu anturajul, de a fi cool. nu pt ca fumeaza iarba..ce naiba?! totul pleaca de la psihic si de la lumea care se creeaza in jurul acestei plante.Planta in sine nu poate fi considerat drog!
    • -6 (18 voturi)    
      Si ce daca este casatorita cu un baptist? (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:07)

      Un alt OM [utilizator] i-a raspuns lui Astor

      Daca are o agenda buna, de ce sa o desconsideram. Pana la urma care e problema cu agenda religioasa? Astia cu agenda ateista ar avea de spus lucruri mai credibile sau mai bine intemeiate? Preferati propaganda si agenda unor ONG-uri care ridica in slavi folosirea acestor droguri usoare? Vreti un psihiatru care sa va arate studii stiintifice care incurajeaza consumul de droguri? Se poate aranja si asta!
      Parerea mea este ca sunteti un om cu idei preconcepute si proaste, cu suficienta putere de influenta ca sa duceti de rapa o buna parte dintre cei din jurul dumneavoastra.
      Propun sa va alegem in parlament, si sa vi se asigure de la buget aprovizionarea cu orice drog usor "pentru o mai buna cunoastere a fenomenului" si pentru distrugerea "agendei si propagandei religioase promovate de biserici prin "Hotnews".
    • -6 (8 voturi)    
      Ce-ar fi sa te auto-controlezi (Vineri, 25 septembrie 2009, 22:20)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Astor

      Si care este autoritatea cu care TU spui lucrurile astea? Macar doamna isi da numele si profesia, tu faci pe interesantul sub adapostul anonimatului.
      Macar recunosti ca ai nevoie de psihiatru...

      E tare de tot ce-ai descoperit, doamna psiholog e casatorita si are legatura cu o fundatie crestina... nu stiu cum de nu ii e rusine de chestiile astea...
  • -4 (24 voturi)    
    marijuana se "vede" (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:46)

    ogica madalina [anonim]

    Oamenii care fumeaza marijuana pot fi recunoscuti de la o posta .Colegul meu de apartament fuma "maria" din cand in cand si zicea ca nu e dependent ,insa cand se iscau conflicte nu putea nici macar sa ma focalizeze cu privirea ,nu putea sa se uite la mine.Au existat o gramada de dispute cu el pt ca nu am luat in serios faptul ca el se droga pana la urma si ca am acceptat si eu prostia asta de sintagma ca domne nu creeaza dependenta marijuana .N-o crea ea dependenta ,insa se vede de la o posta pt ca esti altfel decat fumatorii de tutun ,decat alcoolicii,decat cafengii si mai ales decat oamenii normali.
    • +3 (17 voturi)    
      pai.. (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:58)

      keni [anonim] i-a raspuns lui ogica madalina

      te-ai gandit poate ca din cauza ca el era mai calm decat tine....si tu mai irascibil....sa se fi generat conflictele? zic si eu...imi dau doar cu parerea
    • +3 (17 voturi)    
      te-ai intrebat daca.... (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:05)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ogica madalina

      .... vecinul tau pur si simplu are o problema la mansarda si nimic mai mult?
      Daca ma uit la stiri la ora 5 o sa vad `n` dovezi ca alcoolul impinge oamenii sa dea cu toporu in cap si dupaia sa violeze vreo batrana... si asta in ordinea citata.
      Conform logicii tale alcoolu pare cauza acetor probleme. Eu totusi as acuza starea psihica precara a individului.
      Un om normal indiferent ca bea bere sau fumeaza iarba o sa fie bine dispus si prietenos cu cei din jur.
      Doar de-aia iesim la bere nu?
    • 0 (10 voturi)    
      Fara suparare (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:40)

      ik [anonim] i-a raspuns lui ogica madalina

      dar e posibil ca sa-l fi plictist f. tare cu conflictele tale (inchipuite) si atunci normal ca vorbeai ca televizorul. Esti femeie si poate e normal, intelegi ce vreau sa zic ?
    • +4 (10 voturi)    
      Stai sa intelegem (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:06)

      IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui ogica madalina

      Ne spui ca nu puteai sa te certi cu unul care era sub influenta marihuanei. Nu stiu care e mai dilimache tu sau el.

      Un om sub influenta, normal ca iti dai seama, e ca si cum ar fi beat.
      Unul care fumeaza din cand in cand, daca il dai tu seama pe strada cand e treaza ca fumator de marihuana... iti dau un premiu.
  • +2 (22 voturi)    
    Studii facute la o halba de bere. (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:47)

    Dobitocus Anonimis [anonim]

    Cam asta-i parerea mea...sunt facute de oameni frustrati...la o halba de bere.
    Am fumat aproape trei sfert de an (practic am inlocuit tigara obisnuita). Fumam aprox 10 joint-uri pe zi. Si culmea...n-am devenit dependent. Cum m-am lasat? Am luat permisul auto...si n-am mai putut fuma (conduceam foarte mult). Sincer...n-am simtit nevoia fizica de a fuma un joint...Singura nevoie...a fost psihica...dar nici aia foarte intensa. La fel si persoanele din jurul meu cu care practicam sportul asta.
    Probabil devi dependent daca fumezi 20 de ani...dar asa...devi dependent si de hirtia igienica verde...dupa 20 ani nu te mai poti sterge cu una de culoare roz...doar cu aia verde.
    Prin urmare...studiile astea scot in evidenta multe frustrari...
  • -4 (8 voturi)    
    s-a cam fumat (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:50)

    semaca [anonim]

    Toata povestea asta devine din ce in ce mai plictisitoare pentru ca nu stiu cum naiba dar tuturor li se pun in miscare neuronii in preajma alegerilor. Toata tarasenia stim prea bine de la cine a plecat iar presa a amplificat-o. Cum ar veni daca iese bine, bravo domnisoara, o idee geniala, daca iese prost, presa e tampita iar fata n-a fumat nici gura nu-i miroase. Si presupunand prin absurd ca astia ai nostri ar face un referendum pe tema asta, eu unul as vota impotriva legalizarii marijuanei. Pentru ca n-as avea nevoie de acordul unei bambuiste ca sa fumez ce vreau.
  • +2 (14 voturi)    
    Dependenta de orice (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:51)

    Vlad [anonim]

    Orice activitate practicata suficient de des creaza dependenta psihica. Este vorba de activitate, nu de obiectul activitatii. Cei care incearca sa se lase de fumat tutun, se aseaza la masa si nu stiu ce sa mai faca cu mainile. Dependenta psihica creata de marijuana ar trebui analizata in contextul tuturor celorlalte dependente psihice.

    Despre dependenta fizica data de THC, nu cred in nicun caz ca se poate apropia macar de cea data de cofeina si teina. Daca bei cafea in exces, ai probleme mult mai mari decat daca fumezi iarba in exces.

    Cred ca autoarea articolului ar trebui sa nu amestece argumente stiintifice cu cazul particular al unor tineri consumatori sau al unor bolnavi. Este trist ca atunci cand multi cititori isi manifesta optiunea pentru libertatea de-a alege, un om de stiinta vine sa argumenteze pozitia talibanilor cu niste cazuri extreme.

    Ce mi se pare ca lipseste este o cercetare cu privire la efectul marijuanei asupra capacitatilor intelectuale. Din cazurile pe care le-am vazut eu, cred ca pe termen lung te prosteste, asa ca PSD-ul si PRM-ul ar avea tot interesul sa sprijine legalizarea marijuanei :)
  • -1 (19 voturi)    
    imi pare rau.. (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:53)

    Keni [anonim]

    Scurt si la obiect: cine este aceasta Violeta Faragau?Si de ce isi da cu parerea in acest articol? Domnisoara psiholog, intai si intai...studiati. Eu cred ca nu ati studiat destul acest subiect. Stim ca este un subiect tabu in Romania, dar nu e normal sa veniti fara argumente sustinute. Ce imi relatati aici...este fix apa de ploaie. Am fumat ani intregi...m-am lasat ani intregi...iar am fumat...si nu e chiar asa. Normal, cei predispusi la schizofrenie...au probleme...dar ideeea este ca de-aia trebuie sa iti faci controale regulate.Ca sa afli despre tine. Ca daca apare un inceput de cancer la prostata si ai fumat in perioada aia...o sa dam vina pe iarba? Aberant. Informati-va oameni buni...internetul va sta la dispozitie...
    Iar pentru cei ce vor sa isi exprime o parere...sa o fac obiectiv. Nu asa ca doaman doctor psiholog.
    O intrebare pentru doamna doctor: daca prescrieti pastile....de ce le prescrieti? Stie cineva ce inseamna o pastila?ce efect are ea asupra omului...chiar si o banala aspirina?...in fine
    • +2 (12 voturi)    
      Schizofrenie (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:01)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Keni

      Cine vb in articol despre schizofrenie? Bati campii...
      • +1 (9 voturi)    
        punctul 4 (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:31)

        keni [anonim] i-a raspuns lui kinn

        4. Tinerii consumatori de marijuana pe care i-am cunoscut si care au ajuns sa experimenteze consecinte negative (detasare de realitate, psihoze, schizofrenie etc.) nu mai sunt in masura sa citeasca Hotnews si sa comenteze pe forumuri.
    • -1 (13 voturi)    
      Pastile? (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:10)

      Astor [utilizator] i-a raspuns lui Keni

      Scuzati, in Romania inca nu se face distinctia de termeni, doamna este Psiholog, ea nu prescrie nimic, nu are dreptul sa faca asta, este absolventa a unei facultati cu profil uman de 3 sau 4 ani si nu are nici o treaba cu problema asta.

      Cei care dau diagnostic si prescriu pastile sunt medicii psihiatri, absolventi de medicina si cu rezidentiat la activ. Doamna poate doar eventual sa stea sa te asculte intins pe canapea si sa te intrebe daca ti-ai urat tatal cand erai mic.
      • +5 (7 voturi)    
        rugaminte (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:52)

        omega3 [anonim] i-a raspuns lui Astor

        mai usor cu psihiatria pe scari! toata societatea este hranita cu pastile de toate felurile si culorile... in general sunt tratamente care nici nu vindeca, nici nu te lasa sa mori. Si in domeniul psihiatriei, multe dau dependenta, unele f. rapid, ca sa nu vorbim de efecte adverse. Sunt oameni care ajung sa consume antidepresive cu anii, asta nu se cheama tot dependenta? Pentru o schimbare durabila, este de preferat sa se mearga la psihoterapeut. Aveti posibilitatea sa gasiti studii stiintifice in acest sens.
        • +2 (2 voturi)    
          si psihiatrii (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:14)

          misescu [utilizator] i-a raspuns lui omega3

          pot fi psihoterapeuti!
    • +1 (1 vot)    
      internetul le sta la dispozitie (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 11:21)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Keni

      sa se informeze, doar ca daca nu-s subtitrari nu prea se descurca :))
  • -2 (6 voturi)    
    Cateva precizari (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:56)

    razvanb [utilizator]

    Sunt de acord cu majoritatea celor scrise in articol, insa as vrea sa adaug ceva la punctul 2: cred ca majoritatea consumatoriilor in romania sunt OCAZIONALI, nu am intalnit pe nimeni care sa fumeze regulat, ai nevoie de multi bani, dupa pretul un joint sau 1 g in Romania.

    Sunt de acord ca consumul trebuie cumva intersiz celor care nu sunt maturi inca, dar la fel cum minorii oricum fumeaza si beau, la fel se si pot droga. Practic singura schimbare ar fi ca poti fuma linistit in parc un joint, si nu trebuie sa te ascunzi.

    Legat de THC, va lipseste din acest studiu canepa care se cultiva masiv in India, folosita in ritualiile Hindu. Un prieten a fumat intr-un templu, cu alti turisti, si din 3 fumuri nu-si mai gasea sandalele.

    Sadu-ii indieni au tot timpul la ei ganja si cilum, poti fuma oricand cu ei, pe strada ( Baba, cillum? ). Puteti face un studiu cand de distrusi sau nu sunt acesti consumatori regulati de marijuana. :)
  • +1 (13 voturi)    
    eh nu zau (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:59)

    euros [utilizator]

    Violeta Faragau: "Tinerii consumatori de marijuana pe care i-am cunoscut si au ajuns sa experimenteze consecinte negative nu mai sunt in masura sa citeasca Hotnews si sa comenteze pe forumuri"

    Mariti plaja de cunostinte, Mrs. Faragau, poate ajungeti la alta concluzie
  • -1 (17 voturi)    
    Ironie (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:02)

    Clara [anonim]

    Eu nu inteleg cum de toata lumea declara ca au fumat ani intregi dar NU sunt dependenti. Asa nici io nu-s dependenta de tutun. A, am fumat ani intregi, dar nu ma simt rau. Nu mi-a afectat viata sociala. Ma pot lasa oricand, zau. As simti ceva frustrare, dar m-as lasa cu usurinta! Am avut saptamani cand nu am fumat deloc!

    Numai felul in care sariti in apararea plantei minune arata ca sunteti afectati psihic...
    • +2 (6 voturi)    
      sau... (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:08)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Clara

      ...spune ca nu vreau sa fiu aratat cu degetul ca un proscris. Nimic mai mult. Mie unul nu`mi pasa daca maine devine legala sau nu.
      Nu ar schimba cu nimic lucrurile. Cine vrea sa fumeze fumeaza, cine nu, nu.
      Dar in schimb voi va certati aici si va insultati unul pe altul.
      Relaxati-va oameni buni...
      Numai bine :)
    • +4 (4 voturi)    
      Ai fumat? (Vineri, 25 septembrie 2009, 18:49)

      Dobitocus Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Clara

      Ai incercat? Sa vezi cum ii si ce efecte are? Sau si tu vorbesti din articolele citite in revista Femeia?
      Nicotina da dependenta...de asta ii greu sa te lasi de fumat.
      Culmea...fumatul de iarba nu da dependenta (cel putin nu a dat in grupul meu de prieteni...si nu am fumat o tigara de proba...fumam ca turcii). Mai mult, am mai fumat recent un joint, si spre deosebire de tutun (unde, dupa 6 luni...cum am pus iar tigara in gura...am redevenit dependent de ea...), cand am fumat iarba...am fumat o tigara...si gata...n-am mai simtit nevoia sa mai fumez...
      Numai felul in care sariti in acuzarea plantei minune arata ca sunteti afectati psihic...hic...

      P.S. Multa lume ii in gradina ta doamne...dar si mai multi sar gardul.
  • +6 (22 voturi)    
    Stimata Doamna (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:05)

    din Ardeal [anonim]

    Pe cat sunteti de frumoasa pe atata de izbitor partizana.

    Asociatii baptiste, comitet de preventie, pareri independente si discurs apocaliptic.

    Consumul de :::((droguri))::: (ptiu drace) are ca scop alterarea perceptiei. Cu toate riscurile pe care le implica. Daca nu esti chiar magar dezechilibrat o poti duce mult si bine cu efecte negative minime (cel mai mare risc e sa te ingrasi zic eu).

    Asadar, stimata Doamna, predica s-o lasam pentru biserica.

    Sanatate si spor la propaganda.
  • +11 (25 voturi)    
    Au inceput trepadusii... (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:07)

    kamy [anonim]

    Violeta, cu tot respectul pentru functia si educatia ta, incerci sa ne ingropi in propaganda.
    Cum se face ca Olanda are rata cea mai mica de consum din Europa in randul tinerilor pe care incerci cu atata vehementa sa ii aperi? Prohibitia nu functioneaza, nu va functiona niciodata si statisticile nu mint. SUA are mult mai multi consumatori raportat la populatie decat Olanda, iar ei baga miliarde de dolari in razboiul impotriva drogurilor.
    Dependenta fizica nu exista, si aici ar fi cazul sa te corectezi. Cei 4,2 milioane de dependenti din State se datoreaza modului in care se fac calculele. Un tanar prins fumand va avea optiunea sa faca puscarie sau sa intre automat intr-un program de reabilitare unde automat va fi numarat ca dependent.
    In decursul ultimelor 2 zile am constatat cu surprindere ca cititorii Hotnews sunt mult mai bine informati decat autoritatile care ar trebui sa ne poarte de grija.
    Pana la urma, atat de controversatul raport nu facea decat sa recomande decriminalizarea, adica consumatorul sa nu mai faca puscarie pentru odioasa fapta. Nu poti sa imi spui cu mana pe inima ca recomandarea nu este una de bun simt.
    Concentratia de THC nu are cea mai mica legatura. Pur si simplu o sa folosesti mai putin cand faci o tigara. Asta e un alt punct imprumutat din propaganda DEA. Poate ne dai si un link cu miraculoasa planta cu 37% THC in ea. Nu de alta, dar ea nu exista.
    Si dupa aia o sa ne intalnim si cu cei care au consumat cannabis si au dezvoltat psihoze si schizofrenie si nu mai pot comenta acuma pe forumuri.
  • +5 (13 voturi)    
    dependenta psihica (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:13)

    cristina [anonim]

    oricine se poate documenta asupra efectelor marihuana ... fizice, psihice, etc. acest lucru ar trebui sa fie suficient ca sa decriminalizeze consumul .... la fel te poti documenta si asupra efectelor nicotinei, alcoolului, etc.

    am intilnit in strainatate multe persoane care utilizau marihuana si din ce am vazut si vorbit eu nu cred ca da dependenta fizica. psihica da - dar dependenta psihica poate da orice.
    ce m-a speriat a fost ca prietenii de care vorbesc veneau acasa si ca sa se relaxeze direct un joint. pur si simplu se obisnuisera asa. cresteau marihuana pe balcon :) asta in spania ... si cind n-au avut, n-au fumat, n-au cumparat.

    dar la fel ma sperie prietenii mei de acasa, care cum ajung dau drumul la televizor. televizorul merge in continuu, maninca cu televizor, adorm cu televizor, in vizita cu televizor. le spui sa inchida televizorul si se urca pe pereti ..... sincer, as prefera sa cultive marihuana. dependenta psihica ar fi mai usor de depasit daca ar fi cazul.
  • +2 (12 voturi)    
    rulam ceva ! (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:19)

    cesko [anonim]

    romani sant depasiti si redusi cand vine vorba de chesti dintr-astea,legalizatul ierbii. se trezesc sa vb uni care habar nu au carei diferenta intre marijuana si hasis ,sant genu de oameni la care le poti vinde ficus in loc de iarba si o bucatica de caramida in loc hash.Ce drac sa mai vrei de la o tara inca condusa de comunisti noi santem depasiti in orice domeniu.Acu fie vorba legalizata sau nu tot o sa se consume ,si faza cu dependenta pai cum sa nu fie dependeti daca exista oameni dependeti de dulciuri ,shoping si yo mai stiu ce, crede ca exista pentru orice chichita un dependent pe lumea asta ,asa ca sai mai taca din gura astia care vb numa sa nu taca, daca vrea sa fumez e alegerea mea si sa nu trebuiasca sa merg pana in olanda sa o fac "legal" de ce sa nu o fac si in tara .
  • +2 (10 voturi)    
    pro si contra (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:21)

    elena [anonim]

    Legalizarea marijuanei?
    hm...hai sa vedem argumentele pro :
    -suntem liberi sa fumam tutun si sa bem alcool, desi mai ales in primul caz sunt mii de decese anual, iar in al doilea caz, alcoolul creaza 80% din bataile din familie si omorurile la colt de strada, dar cum se face ca nu suntem liberi sa fumam marijuana si sa radem....hm...asta e un argument pro (in ipoteza pe care multi o stim, ca nu creaza dependenta fizica, ci doar una psihica ca si la cele mai multe din activitati, inclusiv navigatul pe internet).
    -daca se legalizeaza marijuana, vor exista produse speciale, se vor percepe accize si taxe grase ca pentru orice viciu si produs de genul asta (precum tutun sau alcool), ceea ce duce la cresterea bugetului de stat.

    argumente contra:
    -daca se legalizeaza marijuana sa nu va mire ca veti vedea 5 persoane pe noapte zburand pe podul de peste un rau, fiind siguri ca pot zbura (au fostu cazuri cu nemiluita in Olanda si Franta).
    -cu cat creste numarul consumatorilor, cu atat se duce pe apa sambetii societatea asta. Oricum nimeni nu isi face treaba cum trebuie, asta acium va fi si un motiv bine intemeiat.
    -banii intrati la buget (aia legali) din accize, vor fi cheltuiti pe tratamente apoi.
    -pe mine personal nu ma incanta ideea de a trai de pe urma unor bani murdari, precum cei proveniti din prostitutie si marijuana (cum vehiculeaza toate ziarele ca s-ar propune legalizarea lor, cand de fapt era un raport prin care se propuneau niste solutii...e adevarat ca asta se considera a fi primul pas, normal! se vad reactii si apoi se trece la pasul important.au vazut reactii vehemente si au dat putin inapoi. vor mai incerca...). nu ma ghidez dupa ideea "banii nu au miros" cand de fapt au un miros de WC.
    E grav ce se intampla in societatea de azi, degradarea e continua...probabil asta au zis toate generatiile...
    • +2 (6 voturi)    
      nu prea ai dreptate (Vineri, 25 septembrie 2009, 17:15)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui elena

      In legatura cu "argumetul" tau: "-daca se legalizeaza marijuana sa nu va mire ca veti vedea 5 persoane pe noapte zburand pe podul de peste un rau, fiind siguri ca pot zbura (au fostu cazuri cu nemiluita in Olanda si Franta). " - cine stie ce au fumat astia sau ce au mai luat in plus.Iar daca chiar se intampla asa ceva de la iarba at astfel de persoane ar trebui sa se trateze undeva pentru ca sigur astfel de ganduri nu vin la fumat de maryj.Asta denota ca nu ai fumat iarba la viata ta, deci h-abar nu ai despre ce vorbesti si nu cred ca ar trebui sa-ti dai cu parerea despre particularitatea acestui subiect.
      In legatura cu alt "argument" : "-pe mine personal nu ma incanta ideea de a trai de pe urma unor bani murdari, precum cei proveniti din prostitutie si marijuana ...." .Stai linistita ca nu o sa traiesti tu de pe urma acestor bani.Ai cumva impresia ca daca se va legaliza aceste 2 lucruri at banii o sa iti intre si tie in buzunar? :)) Esti ignoranta si nu cred ca "tu" realizezi faptul ca traiesti in Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    psihiatrii si neurologi (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:33)

    atreus [anonim]

    sunt de acord cu un punct: cred ca o imagine mai clara asupra problemei ar da-o un medic psihiatru care a lucrat cu dependent de droguri si mai bine un neurolog
  • +1 (3 voturi)    
    Parere (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:38)

    Mihaela Apostu [anonim]

    Parerea mea e ca nu neaparat legalizarea in sine este o problema referitoare la droguri oricare ar fi ele, considerate, la momentul asta, legale sau nelegale, ci mai degraba factorii, cauzele care determina copiii, adolescentii si tinerii sa consume aceste droguri. Mai de graba, ar fi sustinute programe de consiliere psihologica in scoli, s-ar face educatie privitoare la natura drogurilor si consecintele consumului asupra starii de sanatate si psihice, care de multe ori pot conduce la moarte.
    E foarte greu de inteles pentru mine faptul ca unii oameni aleg sa se distruga singuri, in timp ce altii lupta pentru viata lor si au stari de sevraj pentru ca au intrerupt tratamentul hormonal si au "stari de mahmureala" pentru ca peste noapte le-a fost foarte, foarte, foarte rau. Misu
  • +6 (16 voturi)    
    4.2 milioane de bullshituri (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:05)

    more [anonim]

    "De asemenea, in SUA in 2006, 4.2 milioane de tineri peste 12 ani s-au declarat cu dependenta sau abuz de marijuana."

    Doamna psiholog nici macar nu incearca sa fie originala in afirmatii, marginindu-se sa faca un banal copy-paste de pe siturile guvernamentale americane care combat accesul liber la marijuana. Aceste cifre s-au vehiculat de cand lumea si pamantul la fiecare campanie contra "reefer madness" insa adevarul e mult mai simplu: in sua, un tanar prins fumand un joint de catre un politist prea silitor are doua optiuni: inchisoare sau inscrierea pentru doua saptamani intr-o clinica de combatere a dependentei de marijuana. Din aceste doua saptamani, el va face doua drumuri, unul la depunerea actelor si al doilea la ridicarea fisei de incheierea tratamentului. Aceste nume insa sunt notate, bietului om i se face dosar si devine statistica pentru un amarat de joint. Care statistica este apoi folosita de politicieni fara program politic si psihologi incompetenti pentru a bifa o luare de cuvant in plen in cazul primului si pentru a-si vedea fotografia pe hotnews in cazul ultimei.
  • +3 (7 voturi)    
    Titlul este complet gresit (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:11)

    silicon [anonim]

    Din nou aceiasi varza jurnalistica in titlu: s-a discutat despre "dezincriminarea consumatorului in cazul drogurilor usoare". De aici si pana la "legalizarea drogurilor usoare" cred ca e cale lunga.
  • +2 (10 voturi)    
    apocaliptici si integrati (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:21)

    ion voicu [anonim]

    imi creste inima cind vad majoritatea comentariilor pe marginea unui asemenea subiect "hot" pentru ca vad bun-simt, decenta si realism.
    nu vreau sa ma leg de confesiunea d-nei psiholog si nici de competenta ei relativ la acest subiect, nu pentru ca nu ar conta, ci mai degraba pentru ca exista suficiente puncte slabe in argumentatia dinsei.
    1. evident daca planta e mai tare, pui mai putin.
    2. dependenta de marijuana este doar psihica, o spun oameni mult mai credibili decit autoarea articolului (fara suparare), se stie doar ca orice abuz este nociv indiferent ca e vorba de tutun, de alcool sau de lege...si din ultimul avem parte din belsug, dupa cum remarca cineva aici, faci ani grei de puscarie pentru un joint.
    in alta ordine de idei tutunul si alcoolul continua sa fie legale in ciuda faptului ca se stie ca sint nocive si dau dependenta. de ce?
    simplu, e o afacere. statul are monopol asupra producerii lor. cum ar putea statul sa aiba monopol asupra producerii unei tigari dintr-o planta care creste spontan? eventual incercind sa o distruga (ce ecosistem frate?), sau "interzicindu-i" eventual sa creasca
    (in paranteza fie spus, ma intreb cum de nu interzice statul apusul soarelui sau alte chestii de genul asta).
    3. la acest punct ar mai trebui adaugat ca e vorba nbu doar despre tineri adulti cu cerebelul gata format (adica oameni care au depasit faza naivitatilor de tip: e nociva, da dependenta, te prosteste, e o punte catre droguri mai tari (asta e cam cea mai gogonata) etc.)
    4. asta e o timpenie. presupun ca d-na psiholog se refera la bebelusi sau la copii de gradinita.
    nu ma pot imipiedica sa nu observ caracterul pur electoral al acestui subiect. sa zicem ca cineva incearca sa cistige capital electoral atragind de partea sa tinerii "dezorientati"...sau mult mai probabil in urma discutiei in care bunul simt si dreptatea vor invinge, pe "parintii ingrijorati" psd ai caror copii sint salvati de biserica.
  • -3 (7 voturi)    
    Daca nici opinia unui specialist nu va incanta (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:39)

    Adrian [anonim]

    4. Tinerii consumatori de marijuana pe care i-am cunoscut si care au ajuns sa experimenteze consecinte negative (detasare de realitate, psihoze, schizofrenie etc.) NU mai sunt in masura sa citeasca Hotnews si sa comenteze pe forumuri.

    Punct.
  • +3 (5 voturi)    
    legal (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:59)

    catalin [anonim]

    parerea mea este ca trebuie legalizata si marijuana si prostitutia sa mai creasca pib-ul romaniei in timp de criza. ar trebui interzise acele spice-uri care acum sunt legale si iti fac sistemul nervos praf chiar daca efectul lor dureaza 10 -15 min si la thc 2-3 ore si iti afecteaza foarte putin sistemul nervos. se face prea mare tam-tam pe marijuana cand adevarata problema este la drogurile care se baga in vena. de ce in olanda este legala si o poti cumpara de la magazin si la noi nu? pt ca ai nostrii conducatori sunt niste prosti speculanti si nu stiu cum sa faca tara asta de cct sa mearga bine
  • 0 (4 voturi)    
    pun pariu k n-a fumat niciodata (Vineri, 25 septembrie 2009, 17:05)

    rmsk [anonim]

    si nu inteleg de ce vorbeste atunci... in necunostinta de cauza... n-ai cum sa vb despre ceva la modul asta fara sa stii makr cum e... sa traiesti senzatzia sau lucrul respectiv.. o mare tampenie ;)
  • +3 (5 voturi)    
    Cam nasol articolul (Vineri, 25 septembrie 2009, 17:53)

    Anonim [anonim]

    Articolul incepe cu "Despre legalizarea drogurilor usoare cu psihologul Violeta Faragau" si se termina cum poti sa rami dependent de marijuana sau efectele acestuia.
    Mai sunt inca 10 de droguri usoare despre care nici pomeneste.
    Articolul nu are nici o concluzie.
    PS. daca compari marijuana cu alcoohol si tutun in functie de mortalitati anuale ramai uimit! Din cauza la alcoohol si tutun mor mii de oameni anual dar din cauza la marijuana inca nu sa reportat nici o moarte!!!
  • +3 (7 voturi)    
    dependeta (Vineri, 25 septembrie 2009, 18:05)

    dependentu [anonim]

    eu sunt dependet. in doresc foarte nult sa fumez iarba. visez sa fumez iarba, am fost cu autobuzu 2500 de km pana in amstersdam ca sa fumez iarba. si acuma stau aici in amsterdam si fumez iarba toata ziua. numai ca, corpu uman, care e destept, mai destept decat domnisoara Faragau, ajunge la o schema care se numeste toleranta. in sensul ca bagti in tine material ca prostu, in loc de tutun, de fapt cam renunti la tutun. noi asta romanasii fumam cu tutun ca deh asha ne-am obisnuit la romanica. deci renunti si faci cuiele direct din material si nu te mai spargi. bagi cate o punga de 10 euro pe zi, ca prostu si nu te spargi. si la un moment dat iti bagi picioarele, si treci pe pauza. bei sucuri, faci salate, alergi..... asta vreo 3 zile pana se goleste sistemu. si cam asta sunt efectele adverse. a. si in plus esti cam prost, in sensul ca esti cam prost dar esti cam profund in acelasi timp. in sensul ca esti atat de prost ca devii profund sau asha. in fine. oricum nu mai prost decat statul sau decat polisu care baga copii de 16 ani in parnaie ;) adica, e penal. sa fii prost zic. e penal. in fine. deci in plus cam uiti lucruri, asta e absolut cert... e un risc pe care ti-l asumi..de ci la un moment dat cam uiti lucruri... dar schema e ca intre timp inveti ca e absolut irelevant daca uti lucruri sau nu. poate ca e mai bine sa uiti lucruri pt ca in modul asta uiti ca traiesti intr-o lume in care oameni pe care-i platesti si pentru care muncesti ca un sclav toata viatza ta, te baga in parnaie pentru ca iti permiti sa fii fericit pe banii tai si pe sanatatea ta si pe munca ta. deci eu imi asum sa uit. e treaba mea, corpul meu, memoria mea, deci cum spuneam .. dar in rest sunt bine sanatos multumesc... castigi bine, fac ce-mi place adica advertising, fotografie, 3D.... ma distrez vreau sa spun... si va rog frumos sa veniti in olanda, si sa-l lasati pe basescu cu donsoara eba sa legalizeze ei materialu si cand o reusi va intoarce-ti.
    • 0 (0 voturi)    
      alta e problema (Miercuri, 7 octombrie 2009, 1:13)

      emma [anonim] i-a raspuns lui dependentu

      de fapt adevarata problema e cat tu cauti fericirea si implinirea acolo unde nu o poti gasi, decat probabil cateva minute si dup`aia gata...pauza...gol...cu aceste tigari nu vei gasi niciodata implinirea pe care o cauti de fapt...si trebuie sa recunosti ca nu esti cu adevarat fericit...oricate jointuri pe zi ai consuma...asa ca eu va propun sa renuntati la aceste lucruri care nu va pot da implinirea...care numai va amagesc..ca sa nu ajungeti la sfarsitul vietii si sa va dati seama ca v`ati irosit toata viata alergand dupa naluci... Dumnezeu asteapta in tacere sa`L primiti in inima voastra..El e singurul care va poate da implinire...pentru ca pentru asta ati fost creati si nu pentru dependente, suferinta si autodistrugere...deschideti bine ochii si nu va lasati amagiti de cel rau.care gaseste tot felul de strategii prin care sa va faca orbi si surzi la adevar! Exista Dumnezeu, exista speranta si exista fericire deplina si eliberare! si numai 2 minute sa va opriti si sa va ganditi la cate ati realizat si la inima voastra...fiti sinceri cu voi si vedeti...va simtiti impliniti si fericiti in adancul vostru, puteti pune capul pe perna linistiti? aveti siguranta zilei de maine?
  • +2 (6 voturi)    
    :) (Vineri, 25 septembrie 2009, 18:13)

    george [anonim]

    fumez iarba de 6 ani de zile. si hash. am avut perioade de cate 4-5 luni in care fumam aproape in fiecare zi cate 4 5 tigari. inca mai fumez ocazional .am avut perioade in care nu am fumat pt luni intregi fara a-i duce lipsa .dependenza psihica si FIZICA de care se scrie chiar nu am simtit-o.si ce stupoare!sunt in stare si sa citesc si sa comentez pe hotnews.
  • +3 (5 voturi)    
    las-o frate (Vineri, 25 septembrie 2009, 18:19)

    Om [anonim]

    Drogurile trebuie sa fie legale. Prostitutia, eutanasia, sa cresc tutun in curte sau sa fac alccol la alambic, din nou la fel perfect legale.
    Nu zic sa nu informezi populatia, sa nu pui limitare de varsta, sa nu aplici taxe, controale, dar sa interzici NU.
    Unde sunt principiile democratice in a baga pe cineva in inchisoare pentru ca a fumat un joint. Cum e acest individ un pericol?
    Democratia ar trebui sa protejeze societatea de incluziuni abuzive ale unor indivizi in vietile altor indivizi, insa nu are nici un drept sa "apere cu pumnu" individul de propria-i persoana. Educa, informeaza, sfatuieste punct.
    Eu sunt stapanul propriului meu corp, ma pot recrea cu un joint, pot bea o bere, poat plati pt sex daca vreau diversitate sau nu sunt in stare sa il obtin fara bani, si pot sta la o masa cu prieteni si sa joc barbut pe bani. Si daca sunt destul de prost sau sinucigas sa imi bag in vena, atunci e dreptul meu sa ma omor si nimeni nu imi poate spune nimic atata timp cat sunt constient de riscuri si ceea ce fac eu in intimitatea casei mele nu disturba altora in mod abuziv viata.
    Nu imi pasa de parerea domnisorei de mai sus, cu sau fara diploma ei, si nici de parerea asa zisor lideri de opinie care tipa in gura mare ca maria te omoara, fara macar sa inteleaga ce face, la ce se foloseste, si care e diferenta dintre un alcoolic, fumator, dependent de cafea, consumator de substante halucinogene sau dependent de heroina.
    Iarba este ilegala strict din motive economice, si interese corporatiste, parerea voastra dezinformata, si puternic anti nu va trasforma decat in ignoranti.
    • +1 (1 vot)    
      s-o lasam frate (Vineri, 25 septembrie 2009, 21:13)

      Un alt OM [utilizator] i-a raspuns lui Om

      In fond si la urma urmei fiecare va raspunde pentru ce face. Atata timp cat astia cu adictii nu vin inapoi la stat cu cereri pentru asistenta gratuita sau nu imi dau in cap pentru un joint sau pentru o linie de praf nu ma afecteaza.
      Problema mare este ca nu sunt prea multi oameni care sa cunoasca/inteleaga implicatiile fiziologice, psihice, sociale sau de alta natura ale consumului de droguri pe perioada medie si lunga.
  • -1 (3 voturi)    
    Iluminarea doamnei Faragau (Vineri, 25 septembrie 2009, 18:53)

    The Quick Nick [anonim]

    Uitindu-ma la zimbetul increzator al distinsei doamne Faragau realizez ca si-a gasit iluminarea urmindu-l pe Mnezo. Foarte frumos.
    Cred ca si noi, ceilalti, avem dreptul sa ne gasim iluminarea in pesteri, in Tibet , in Jamaica, cu alcool, cu marijuana , cu hasis sau cu toate :)

    A, si sa nu uit: "Tinerii consumatori de marijuana pe care i-am cunoscut si care au ajuns sa experimenteze consecinte negative (detasare de realitate ....." zice dinsa. Asa imi place sa ma detasez de realitate de numa. Citeodata chiar ma regasesc.
    As intreba-o pe doamna Faragau care sint experientele DIRECTE ale dinsei cu substanta in cauza si nu cu cei care o consuma.
    Dc citeste forumul as fi recunoscator sa primesc un raspuns.
  • +5 (7 voturi)    
    e bine (Vineri, 25 septembrie 2009, 19:19)

    Mihai [anonim]

    Ma bucur ca se discuta mult pe tema asta.Dar oricat de mult de dezbatut ar fi noi astia care fumam nu prea ne impiedica.Legala sau nu noi tot o sa fumam pentru ca nu iesim in evidenta .Fumam radem ne distram ,mergem in club mai bem un ceai de piersici si cam aia e.Si sa mai zic ceva...iarba nu e pentru toata lumea(cei slabi de inger , putin nebuni sau dusi).Iarba iti da starea ,ti-o amplifica si daca esti un panicos nu e de bine si ajungi sa te alerge caloriferu;(in functie de anturaj) :)) .
  • +2 (6 voturi)    
    nu sunt de acord cu cele scrise ... (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:42)

    skillz da ripper [anonim]

    In primul rand nu exista nici un studiu bazat pe o explicatie logica si reala conforma caruia marijuana provoaca dependenta , doar k o colega aparent psiholog a scris acest lucru nu inseamna k este adevarat , in a 2-lea rand in statele unite ale americii toti cei care sau declarat a fii dependenti de marijuana au facu-o pentru ca in momentul in care esti prins cu marijuana asupra ta ai de ales intre a face puscarie o anumita perioada de timp sau a declara k esti dependent si a fii internat intr-o clinica de dezintoxicare ci nu pentru faptul k dependenta data de marijuana are un efect real , in a 3-lea rand singurul lucru rau in privinta consumului de marijuana , singurul efect negativ al consumului sunt pierderile de memorie ... si aici nu ma refer la pierderi de memorie severe ci doar la lucruri marunte pe care le poti uita in momentul in care te aflii sub influienta sau dupa ce efectul THC dispare ... dar cum ramane cu aceasta planta folosita in scop medicinal ??? cum ramane cu uleiul extras din aceasta planta care este unul din cele mai bune medicamente cunoscute de oameni ?? a fost testat pana si pe cancerul de piele .. cancerul la stomac .. si multe alte afectiuni si in 90% din cazuri bolile au fost vindecate ,,,, sa nu crede-ti k sustin si instig la consumul de marijuana numai k tot ce este scris aici este total fals si deplasat .. nu mai ascultati toate sfaturile date de oameni programati sa gandeasca intr-un anumit mod .. sau programati sa programeze mase .. marijuana nu este un drog .. este o planta .. 5.. 6 ..7 ..8 ..sa cat o fii (la mana ) nu exista nici un deces provocat de consumul de thc ... nu exista nici un act de vandalism drept urmare a consumului de thx .. acum va intreb si pe voi .. cititorii cati oameni mor anual din cauza consumului de alcool ?? dar de tutun ??? cati oameni omoara din cauza consumului de alcool ?? dragilor .. ati face bine sa va ganditi la ce am scris eu mai sus .. sa va documentati si sa va feriti de droguri pe viitor ... pace
  • -3 (3 voturi)    
    articol alaturea cu drumul..... (Vineri, 25 septembrie 2009, 22:18)

    dorinteodor [anonim]

    eu nu fumez si nu iau droguri de nici un fel de cind ma stiu. deci pentru mine problema nu exista.

    Poate doamna psiholog sa explice de ce?

    poate doamna psiholog sa explice de ce unii nu pot trai fara astfel de aiureli care le reduc capacitatea de functionare a creierului?

    asta e singura problema....


    iar voi astia cu drogurile, trebuie sa va spun ca sint foarte fericit fara droguri, fara tigari....si mai fac si economie de bani....
  • +5 (7 voturi)    
    Suntem o tara comunista rau! (Vineri, 25 septembrie 2009, 22:24)

    radu [anonim]

    Marijuana NU duce la consumul de droguri grele, este o dezinformare! In Olanda s-a legalizat iarba pentru a scadea consumul de droguri grele. Este logic, copiii vor fuma un joint de curiozitate care NU creaza dependenta si nu vor incerca cocaina sau heroina care stiti si voi ce dependenta creaza.Era tara pe locul 2 in lume la consumul de cocaina, primul loc in Europa .Dupa legalizare a ajuns pe penultimul loc in Europa la acest capitol !!! Marijuana nu creeaza nici pe departe dependenta pe care o dau tutunul sau cafeaua. Eu pot sa nu fumez 1 an -2 ani niciun joint, am facut-o, insa in incercarile de a ma lasa de fumat tutun am reusit doar 2 luni de pauza!!!Legalizarea ar aduce beneficii importante economice tarii, prin aplicarea de taxe si prin atragerea de turisti! In toate tarile civilizate din Europa, marijuana este pe deplin TOLERATA! NU se permite comercializarea(drug dealing) , insa pentru consum nu se aplica nici macar o amenda contraventionala!!!!
    In consecinta , daca se va legaliza, va avea loc un BOOM de consum initial, dupa care, pe termen lung consumul va scadea, iar numarul celor ce consuma droguri grele(heroina cocaina etc) va scadea DRASTIC !!! In plus nu exista in toata lumea asta niciun caz de moarte din exces de Iarba, dar exista sute de mii de decese cauzate de droguri grele. Oamenii care obisnuiesc sa consume marijuana nu comit crime, sunt non-violenti, pe cand cei dependenti de droguri grele fac ORICE pentru a-si obtine doza zilnica, inclusiv crime! Trageti voi concluzile!
  • -3 (5 voturi)    
    Logica tulbure (Vineri, 25 septembrie 2009, 22:55)

    Ion [anonim]

    Nu gasesc logica in comparatii de genul "fumatul e mai nociv" sau "alcoolul face mai multe victime".

    Toate sunt nocive. Punct. Faptul ca unele sunt legale, altele nu, nu e un argument. Mi se pare o prostie si mai mare sa fie legal sa vinzi ceva pe care scrii ca "poate sa ucida" (tigari, adica).

    Orice afecteaza creierul si il tulbura, e nociv. Si probabil ca sunt multe efecte nocive care nu sunt cunoscute inca. Nu mai faceti pe atotstiutorii spunand ca marijuana nu da dependenta, ca nu e asa nociva, ca nu sunt studii, etc. Daca nu sunt studii, inseamna si ca nu se stie ca nu da dependenta, nu?

    De ce ar folosi droguri (aici intra si alcoolul si tutunul) un om sanatos si echilibrat?
    De ce nu si-ar dori mai bine sa aiba mintea limpede?

    Si pana la urma, daca nici ependenta nu da, nici creierul nu-l tulbura, de ce risca unii puscaria pentru niste fumuri? Asa, ca sa lupte pentru o cauza "nobila"?
    • +3 (3 voturi)    
      cine esti tu? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 11:00)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ion

      sa-mi spui mie ce si cum sa fac cu corpul meu ? Este strict alegerea mea .
  • +4 (4 voturi)    
    WTF? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 0:49)

    goe [anonim]

    Daca esti major trebuie sa ai voie sa-ti faci rau singur daca atata te duce capul. Daca-ti tai venele nu ajungi la inchisoare, presupunand ca nu ai murit. Nici daca te arunci de la etaj, tot presupunand ca scapi cu viata. De ce sa ajungi la inchisoare fiindca fumezi o planta (orice planta!)? Singurul criteriu care trebuie considerat este daca substanta in discutie prezinta vreun pericol pentru cei din jur, nu pentru cel care consuma. Statul nu este vreo autoritate morala, nu e nici mama nici tata nici sora nici frate. Parerea mea.
    Pentru amatorii de statistici: stiati ca mor oameni in fiecare an de la aspirina? Si nici macar nu se da pe reteta. Nu-i asa ca ar trebui interzisa? Nu ma credeti? Intrebati un doctor ce se intampla daca inghiti 100 de aspirine deodata.
    Rubrica stiati ca: stiati ca in cojile de banane se gaseste o substanta halucinogena, iar unii se drogheaza cu coji de banane? Ce-ar fi sa interzicem si bananele? Si daca tot ne-am apucat de treaba, sa interzicem si alcoolul, tutunul, ciocolata, sexul si nu in ultimul rand sexul pasiv cu grija vecinului, care creeaza o dependenta deosebit de puternica dupa cum se poate observa.
  • +3 (3 voturi)    
    mai inteligenti decat ai lor (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 2:32)

    R.T. [anonim]

    Din pacate titulatura de "psiholog" a autoarei e le fel de relevanta pentru continutul articolului cat ar fi fost daca ar fi scris despre racordarea rachetelor de tenis.

    Articolul e o amestecatura de informatii generale (procentul de THC in plante, faptul ca marihuana provoaca dependenta etc) - dar fara o relevanta anume, opinii personale, si ceea ce in lume stiintifica se cheama "anecdotic evidence" - pe romaneste, "din auzite".

    "Concluziile" si "sfaturile" doamnei specialist ar ramane doar irelevante, daca nu ar exista si agenda ascunsa semnalata de multi cititori. Folosirea acoperirii de psiholog pentru a disemina percepte morale cu substrat religios ii transforma demersul din pacate intr'unul mincinos. But it's only human.

    Ceea ce e de apreciat cu adevarat la acest articol e faptul ca cioara vopsita a fost demascata destul de rpid de cititori. Poate totusi cititorii nostri sunt chiar mai inteligenti decat ai lor.
  • -1 (1 vot)    
    Experienta personala (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 7:47)

    Valeriu [anonim]

    am fumat o singura data de curiozitate si pot spune ce efect a avut asupra mea... echivalentul a unui pet de 2 l de bere baut doar de mine intr-un interval de sub 1 h .... stare dublata de o euforie neobisnuita si o stare de felul urmator: nu mai simteam solul solid sub mine ci simteam fizic ca picioarele calca pe ceva extrem de moale : un strat imens de vata sau lana .... de asemenea simteam ca obiectele au tendinta de a-si ingemana marginile .... mi-am dat seama ca daca de la o tigara simt astea nu e ok si mi-am dat seama ca alte droguri ar fi pasaportul meu catre cimitir ...CA SFAT: SUNT MULT MAI SANATOASE CATEVA BERI SAU CATEVA STICLE DE VIN DECAT MIZERIILE ASTEA... Drogurile sunt minciuna !
    • 0 (0 voturi)    
      pisi (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 19:03)

      Pistache [utilizator] i-a raspuns lui Valeriu

      imi pare rau dar te anunt ca prietenii tai ti-au pus ketamina in joint, care este un anestezic in special pentru cai. ergo, normal ca paseai pe lana
  • +3 (3 voturi)    
    dependenta (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:14)

    Mitzuko [utilizator]

    Datele pe care furnizeaza d-na psiholog provin cu siguranta dintr-o epoca in care studiile despre efectele marijuanei nu erau inca clare. Asta ca sa presupun ca e prost informata cu buna credinta. Consumul de marijuana nu cauzeaza dependenta fizica. Cazurile de dependenta psihica s-au raportat doar la consumatorii care au diverse probleme psihice de la bun inceput. Poate se up-dateaza si manualele de psihologie de la Preventis Cluj Napoca.
  • -2 (2 voturi)    
    Noi si drogurile (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:22)

    traian [anonim]

    Nu stiu de ce ne ambalam atat ! Realitatea exista si de multe ori este cutremuratoare.Si nu ma refer la gasca lui SOV!
    Documentul de la Cotroceni este totusi incomplet.Daca dezincriminam consumul ar trebui ca statul sa puna monopol pe distributie.Chestie care nu cred sa mearga in Europa actuala.Daca nu rezolvam si problema distributiei de droguri usoare afacerile la negru in domeniu vor exploda.
    Ar putea fi si alt efect.Vom vedea probabil doi vecini de 45/55 de ani,someri cum se drogheaza cu o vodca saniuta alaturi in gradina din fata blocului...Scena ii va dezgusta pe tineri care vor cauta sa se deprinda alte obiceiuri pentru a fi total diferiti fata de generatia terminatilor...Aceste obiceiuri vor fi probabil legate de droguri mult mai puternice decat alea pe care le consuma terminatii sau,dimpotriva,o retinere de la astfel de minuni...Nu stiu de ce dar in conditiile dezincriminarii cred ca drogurile usoare vor fi apanajul viitorilor disponibilizati din sectorul bugetar,din institutiile publice!
    Sunt curios daca traficantii de droguri de pe la noi accepta bonuri de masa...
    • 0 (0 voturi)    
      Probleme de perceptie (Duminică, 27 septembrie 2009, 21:55)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui traian

      Una este dezincriminarea consumului (nu fac puscarie daca fumez), alta este legalizarea comertului (se poate vinde la liber).
  • +1 (1 vot)    
    dependenta? (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:24)

    touretul [utilizator]

    din nou discutia despre dependenta. cu ce difera tipul de dependenta descris mai sus de dependenta provocata de tutun? eu am prieteni care fumeaza 20 de tigari pe zi si isi intrerup periodic munca pentru a fuma o tigara. privarea de tutun le produce stari de nervozitate si angoasa. in consecinta, de ce nu e interzis consumul de tutun? dependenta psihologica e un mod sofisticat de a numi faptul ca doresti sa consumi ceea ce-ti place. am un prieten care intretine relatii cu o femeie care ii dauneaza moral si emotional. totusi, desi recunoaste acest fapt, continua sa intretina relatii cu ea. de ce? psihologul de mai sus ar raspunde pentru ca e dependent psihic.
    din nou mentionez ca nu sunt pentru legalizarea niciunui drog. eu nu fumez tutun si beau extrem de rar alcool. totusi discutiile despre droguri continua sa se deruleze in directia gresita.
  • -3 (3 voturi)    
    Ma iubesc prea mult (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:31)

    dr_psy [anonim]

    Dar de ce sa fi luat droguri? Am vreo lipsa in sentimente, in gandire, in creier? Am ce face, ma coordonez bine.. la ce sa iau drog? Si ma respect si ma iubesc!!!
  • -4 (4 voturi)    
    ganditi ca de aceea aveti cap (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:45)

    maria [anonim]

    nu sa va distrugeti cu droguri,fie ele usoare sau nu,in timp afecteaza materia cenusie.Suntem inzestrati cu liberul albitru,dar e aiurea ca unii decid sa-si faca rau cu mana lor,puneti mana si cititi ce se intampla la nivelul creierului in momentul in care se consuma droguri,Nu va distrugeti ,viata ne-a fost data pt a fi traita nu pt a o scurta,majoritatea consumatorilor de la noi din tara sunt tineri care habar nu au pe ce planeta traiesc,incep din dorinta de a fi ca prietenii,(in mare parte copii de bani gata) sau pt a fi in centrul atentiei.Sincer mi se pare o prostie legalizarea cons de marihuana,asta ne mai lipsea.
  • -1 (1 vot)    
    tampenie (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 10:00)

    mda [anonim]

    vreti studii stintifice poftim:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?term=marijuana&db=pmc&cmd=search asta este un site de articole medicale si urmatorul la fel
    http://search.medscape.com/medscape-search?queryText=marijuana asa ca de daca eba are nevoie de canabis productie proprie se face nu?
  • +3 (3 voturi)    
    studiu ... (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 10:51)

    Andrei [anonim]

    sunt mii de studii pro-marijuana . Nu va mai invartiti in jurul cozii ... dna "Psiholog " ... Am fumat si iarba din state,si din afganistan,turcia, olanda etc ... anul asta nu am mai fumat pentru ca nu m-am gandit ca as avea nevoie ... in fine ... nu de asta am intervenit . Recomand o mica delectare cu un filmuletz ...
    http://www.lukasig.com/theunion.html (puteti da fullscreen, are si subtitrari - asta pentru cei anti-weed )
    • -5 (5 voturi)    
      neuroni (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:37)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      dragule tu ti-ai fumat si ultimul neuron
      • +3 (3 voturi)    
        si bine mi-a picat . (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 14:23)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui maria

        baga mare la o manea si o sticla de "gek " cu red bull . ai analizat un pic textul, eu dand un link cu un documentar care merita macar un pic analizat, si in loc sa vii cu argumente si sa deschizi o dezbatere rationala ti-ai dat imediat seama ca am epuizat stocul de neuroni fumandu-i . Si te mai intrebi de suntem unde suntem . vezi-ti de treaba, fugi la o tabla in fata scarii , ca te cheama nea costica, a cumparat el semintele de spart . Si mare atentie, sa te intorci pana la stirile culturale de la ora 5, sa nu care cumva sa pierzi vreo isprava de-a fratilor tai , maimutele.
        • -3 (3 voturi)    
          nici macar un neuron plictisit (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 21:27)

          maria [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          esti un ipocrit,nu cataloga tu ca nu esti in masura sa faci asa ceva.Imi pare rau dar cand vei studia si tu ceea ce am studiat eu in acest domeniu mai pove(apropo lucrez de ceva vreme ...buna in sanatate)ar trebui sa studiezi si ceea ce nu se publica si apoi sa mai zici ceva.
          • +3 (3 voturi)    
            exact ce spuneam (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 21:45)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui maria

            am catalogat dupa o simpla afirmatie pe care ai facut-o, draga maria . te-ai simtit ofensata, pentru ca nu te cunosc si nu stiu cine si ce esti . EXACT ASTA INCERCAM SA DEMONSTREZ.ASTA AI FACUT SI TU afirmand ca mi-am fumat ultimul neuron, fara sa stii cine sunt. Faptul ca lucrezi in sistemul de sanatate , ca esti cea mai desteapta si cea mai potenta dna medic chirurg, psiholog, ortoped etc nu poate decat sa ma bucure, stiind ca viata mea este in maini bune ... a unui om pueril si gata de cearta, gata sa se laude cu cat o are mai mare fata de restul din jur. Exact arhaismul tipic cretin-ortodoxilor care ne impiedica sa evoluam ca tara .
  • +2 (2 voturi)    
    "Tinerii consumatori de marijuana pe care .." (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 11:55)

    Chichimiki [anonim]

    Tinerii consumatori nu vor posta niciodata pe forumuri cu threaduri deschise de "creiere hranite cu lingura". Acestea ii vor pune imediat in tagma toxicomanilor. trist..
  • +2 (2 voturi)    
    Asociatia Preventis (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:37)

    Ioana [anonim]

    O asociatie, non-profit, nascuta asemeni miilor de asociatii din Romania si intreaga lume. Acest articol, este doar o reclama favorabila acesteia. Stau si ma intreb! De ce, nu se publica si domeniul de activitate, real, cu care se ocupa aceste asociatii? Se stie bine, ca aceste ong-uri sunt subventionate subteran, dar mai greu de aflat este de catre cine si in ce scop. Caci voluntarii si donatorii sunt prea putini, sau deloc. !Oye! doamna psiholog. Ce cauti pe internet, daca domeniul de activitate al asociatiei se ocupa cu combaterea dependentei, a drogurilor, tutun si printre altele si a dependentei virtuale? Eu prefer combaterea dependentei de BAN. Astfel planta isi va pierde din procentul de THC! :))
  • -6 (6 voturi)    
    Corul drogaţilor, naivilor, şi partitura lor falsă (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 16:44)

    dumi [anonim]

    Observ că mulţi comentatori (de fapt, majoritatea) ai acestui subiect se declară pro-legalizare a consumului de iarbă şi o ridiculizaeză pe dna Faragau, care avansează cifre şi fapte exacte.

    Prieteni!
    Avem deja băutura şi tutunul printre viciile noastre. Ne mai trebuie unul în plus?

    Admiraţi "rezolvarea olandeză" a afacerii? Vă înşelaţi. Oamenii ăştia n-au "rezolvat" nimic, doar s-au ales cu noi probleme.

    E o mare bucurie să-ţi trăieşti viaţa cu capul limpede, atent la tot şi la toate, după cum spunea un poet. Dă-l încolo de joint. Nu-ţi aduce nimic.
  • +6 (6 voturi)    
    Dumnezeu a facut iarba, si nu omul (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 17:48)

    T [anonim]

    Stimata doamna,

    Sunt unul dintre cei care a postat pe Hotnews experientele sale cu privire la consumul canabisului.

    1. Concentratia de THC din iarba din Romania nu este deloc mica. Experimentez iarba noastra de multa vreme si am fumat si prin alte parti din Europa. Acum, la noi, se gaseste marfa buna. (Cam nasol la gramaj dar calitatea este buna).
    Lipsa efectelor raportate de unii consumatori nu este datorata concentratiei slabe de THC ci de faptul ca marijuana isi produce efectele dupa ce ai consumat deja de cateva ori. Este exact inversul alcoolului: cu cat fumezi mai mult, cu atat te ia flama mai usor.

    2. Problema pe care toata lumea o scapa din vedere cand discuta de dependenta este cantitatea. Stiati ca uitatul pe fereastra provoaca impotenta? Daca veti face lucrul asta 20 ore pe zi, sigur nu veti mai avea timp pentru sex (ceea ce ar fi pacat) (Multumesc Teo / cafe Deko). Exact aceeasi problema este si in cazul cannabisului. Omul, consumatorul, este cel care decide cat de mult vrea sa consume. Consider ca exagerarile personale conducand la probleme ca si in cazul celorlalte droguri usoare: alcool, tutun, cafea. Foarte multa lume bea 1 bere pe zi sau un pahar de tarie inainte de masa.
    Suntem toti alcoolici?

    3. Sunt in totalitate de acord cu dvs cu privire la centrele de tratamet si posibilitati de consiliere / educare a adolescentilor. Trebuie dezincriminat consumul in primul rand. Copii trebuiesc educati, NU indoctrinati. Adolescentii trebuie sa decida singuri, pe baza educatiei primite de societate si familie, cand si daca este cazul sa incerce drogurile usoare (marijuana, alcool, cafea). Partea cea mai trista la noi in Romania este faptul ca pana in aceasta campanie electorala, problema cannabisului era una tabu, bagata sub pres: "nu e bine" si cu asta basta. E ilegal. DACA te prinde, te duci la inchisoare (suna tentant, nu? fructul interzis...). Musamalizarea problemelor duce la escaladarea acestora si nu la solutionarea lor
  • +5 (5 voturi)    
    Continuare (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 18:10)

    T [anonim]

    4. Intocmai ca in cazul alcoolului, vom intalni peste tot persoane care fac exces, persoane care prezinta unele tulburari psihice ce rabufnesc prin aceasta supapa, persoane cu un caracter slab, persoane care nu au discernamant si cad prada drogului/drogurilor. Nu exista padure fara uscaturi, corect?

    Cred ca ar fi foarte benefic pentru multa lume daca ati reusi sa discutati cu persoane in situatia lor. Persoane care din cauza marijuanei au deraiat total din societate. Consider ca un material de genul "A venit urata" (foarte tare articolul Vlad Mixich) are un impact mult mai mare asupra adolescentilor decat niste comentarii vagi.

    In urma unei cautari Google am observat ca aveti tangente cu mediul religios.
    De multa vreme caut sa aflu raspunsul la cateva intrebari si poate reusiti sa ma ajutati.

    1. Daca Pamantul cu tot ce este pe el a fost facut de Dumnezeu, este corect sa credem ca si cannabisul este o creatie a sa, parte integranta dintr-un ecosistem perfect echilibrat?

    2. Daca alcoolul care ucide anual peste 3 MILIOANE (3.000.000) oameni este legal, cannabisul, care nu ucide pe nimeni, de ce nu este legal? (Va ofer o informatie ajutatoare: deoarece consumatorii de cannabis renunta in mare parte la alcool si tutun, deci nu mai platesc accizele derivate din aceste produse catre stat)

    Va multumesc. :)
  • +3 (3 voturi)    
    dependent de ceai (Duminică, 27 septembrie 2009, 11:42)

    gaby 22 [anonim]

    asi dori sa cer ajutor doamnei Violeta Faragau!!!cum masi putea lasa de bautul in exces de ceai?multumesc anticipat :*
    cat despre mary jane va spun sincer cu mana pe inima k o duc eu la PACE :).
    aha cu tabacul iti zic :(((.cate zile negre mia facut....dar sunt sigur k numi poti face nimic pt a ma lasa de el:(((. te iubesc!! esti o dulce de femeie cu bani garla si.....un post bun unde sa poti trancani fara oprire. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    o fraiereala (Luni, 28 septembrie 2009, 6:50)

    Ovidiul [anonim]

    vizionati acest film:
    http://www.lukasig.com/theunion.html
  • +1 (1 vot)    
    legalizarea drogurilor usoare (Luni, 28 septembrie 2009, 9:13)

    Nu dependenta e miza [anonim]

    Ci dezincriminarea consumului, care se traduce prin nu faci puscarie daca fumezi un joint! asta nu inseamna ca o sa gasesti iarba prin par sau pe la Cora. De ce nu explica orice ziarist de buna credinta diferenta asta? De ce articolul are in spate o institutie religioasa? De ce armata si biserica sunt institutiile in care avem cea mai mare incredere?
    Nu despre a facilita consumul este vorba, ci despre a nu pedepsi aspru si (sau) nedrept o fapta care nu prezinta pericol social (o vacanta in cehia, italia, germania, franta ar lamuri orice conservator cum sta treaba cu decadenta capitalista...).
  • +1 (1 vot)    
    ccc (Luni, 28 septembrie 2009, 12:04)

    yo [anonim]

    dna Violeta Faragau, fumati chestii usoare ca sa ajungeti sa bagati chestii tari si dupa aia sa aveti trupeul sa vb despre asa ceva
  • 0 (0 voturi)    
    x (Luni, 28 septembrie 2009, 19:26)

    calin [anonim]

    violeta, ti'ai uitat cordeluta la biserica.ce articol de doi lei.pentru cultura ta vio sa stii ca religia a facut si face mult mai multe victime decat 'drogurile' care sunt intotdeauna folosite ca si capital politic de catre gretosii din diverse partide, guverne si alte organizatii care vor sa atraga atentia populatiei.
    ma bucur totusi citind comentarii ca nu toata populatia din romania a trecut la cultura de satra-manele si telenovele seminte si batai la fotbal
  • 0 (0 voturi)    
    da (Marţi, 29 septembrie 2009, 12:28)

    pupu [anonim]

    Fumez de 4 ani dar marijuana nu provoaca dependenta:)))))))) decat psiholog deprimat si frustrat mai bine "drogat" si fericit "; combinand in cap drogurile poti sa mori ranjit iar lumea te va tine minte...fericit!
  • 0 (0 voturi)    
    afacere legala profitabila ;) (Miercuri, 30 septembrie 2009, 20:38)

    drey_boy [anonim]

    ganditi-va cati oameni (neconsumatori) ar putea sa profite legal...si sa-si deschida mici afaceri... ;) personal ma gandesc deja la o sera...:)))
  • 0 (0 voturi)    
    PRO CANNABIS (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:37)

    anonimro [anonim]

    Ce risti daca fumezi marijuana? Risti sa fi prins de politia romana ( dosar penal + amenda ). Cum e iarba vanduta in Romania ? Depinde de la cine o cumperi, normal.

    Nu va mai bateti capul cu comentarii la aceste articole de 2 bani.

    Domnisoara psiholog Violeta, de ce nu incercati si dvs acest produs care provoaca dependenta? Eu va recomand sa cumparati cartea "Fratele meu cannabisul" , nu strica un pic de informatie in plus !
  • 0 (0 voturi)    
    !!!!!! (Duminică, 4 octombrie 2009, 23:38)

    shobby [anonim]

    nu ai dreptate, yo fumez marijuana de aproape 4 ani si sunt impotriva heroinei asa k nu am incerkat si nici nu o sa incerk toata viata mea droguri tari cum le ziceti voi
    • 0 (0 voturi)    
      DAaaaa (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:50)

      Drasca [anonim] i-a raspuns lui shobby

      Intradevar,si eu consum de multi ani iarba si sunt impotriva heroinei,care...inseamna condamnare la moarte.Iarba nu ucide,te face mai destept.Nu e pt oricine,altul mai slab poa' sa aibe o experienta fff proasta si sa nu mai vrea sa fumeze in viata lui.Oricum ar trebui sa fim liberi sa facem ce vrem cu viata noastra.peace
  • 0 (0 voturi)    
    DECI!!! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:40)

    Fumaciosul [anonim]

    Da intradevar,dependenta psihica chiar provoaca,la fel ca si chipsurile lays,nu poti sa mananci doar 1.In fine sa revenim la iarba,eu consum de cativa ani,si de 2 ani,fara pauza,si am fost internat in spital din cauza unei interventii chirurgicale complicate.Nu am fost in "sevraj" si nici nu am simtit nevoia sa consum.Nu trebui sa te gandesti ca te droghezi cand fumezi iarba,dupa ce fumezi poti sa faci o gramada de lucruri tari,iti amplifica simturile,esti euforic...DACA SE LEGALIZEAZA AR FI CEL MAI BUN LUCRU DE CAND A CAUZT COMUNISMUL :D.BAFTA
  • 0 (0 voturi)    
    ..... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 19:11)

    No Name [anonim]

    Doamna Violeta eu v`as sugera sa fumati odata si dupa aceea mai discutam ...:)
  • 0 (0 voturi)    
    sp (Vineri, 23 octombrie 2009, 0:57)

    sp [anonim]

    parerea mea e ca psihologul de mai sus e clar anti marihuana.nu e vina mea ca maicasa nu a lasat-o sa iasa din casa inainte de 18 ani.am intrat in UE si cu bune si cu rele.oricum o sa intre traficul si consumul in romania....acuma cum intra?pe cale legala sau ilegala?daca intra legal mai castiga si statu...la randu ei populatia.pe scurt intra bani grei in tara.alta solutie la iesirea din criza mai stiti?eu stau in vest si bag de ani grei kile de hash( e din iarba facut) .daca nu as fi consumat nu rezistam la presiunea la care am fost supus in strainatate ca roman.amin mai proasto ca sunt varza si mai rasucesc una pentru legalizare(ai dreptate nu ne pierdem vremea pe bloguri ca tine fa) .exista si viatza reala.dar tu iti vei cumpara marfa online cand se va legaliza
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Marţi, 3 noiembrie 2009, 18:21)

    lazar [anonim]

    totul e la libera alegere, nu te obliga nimeni sa tragi...de aia trebuie legalizata, cei care trag, sa traga, cei care nu, sa taca! cum poti spune ca marijuana creaza dependenta, daca nu sa inregistrat nici un caz pana acum. probabil unii duc la paranoia din cauza ca trag prea mult, sau au halucinatii in cazul THC-ului prea ridicat! sa faca ca in Olanda, am fost acolo si stiu cum e. Nu mai vorbiti voi, legalize it. decat sa cumperi din Coffe Shopuri dinastea ce se gasesc acum pe toate stradutele de prin cartiere, mai bine fara. In brasov sunt vreo 40 de coffe shop`uri( plante aduse de la galati, gen cimbru si alte prostii) let be romania like Netherlands.
  • 0 (0 voturi)    
    MINCIUNI (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:55)

    sssss [anonim]

    Minciuni..minciuni..minciuni..SPUNETI TOT ADEVARU TOT !!! tot ca pe vremea comunismului se gandeste in romania..tot asa..si asta nu se schimba..nu se spune tot se spune doar sa iasa cum se vrea..cautati si voi pe wikipedia...informativa nu credeti asta...omg...dak ar fi asa toata lumea ar fi moarta...stiind ca canabisul este folosit de pe vremea dacilor...olanda ar fi la pamant...etc...
  • 0 (0 voturi)    
    iarba (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:57)

    andrei [anonim]

    asta este dezinformare, marijuana da dependetza fizica? si CUM SE MANIFESTA ACEASTA DEPENDENTA? ce te doare? eu nu am intalnit pe nimeni care sa aiba dureri de oase sau macar de cap din cauza ca nu a fumat intr'o zi! Fumez de cativa ani, cunosc multi oameni care fumeaza si toti sunt de aceeasi parere. Cunosc si consumatori de dava si toti zic ca nu e buna ca e periculoasa ca nu merita!Dar ca fumator de iarba eu nu voi spune niciodata nimanui niciodata sa nu fumeze! Fa ce vrei frate! Nu te obliga nimeni si nici nu te opreste dar fumeaza iarba "WEED" nu plante etnobotanice comercializate in tot felul de magazine.. Astea fac rau.Da!! Si cu toate astea sunt legale! Nu va este rusine sa vorbiti despre iarba cand sunt in magazine droguri ca MAGIC ? Si la PRO TV ghiciti ce scrie la sf fiecarui reclame ? Da! "MAGIC" De ce ? chiar suntem manipulati asa ? vreti sa stiiti ceva? puterea gandului este cea mai mare putere si autosugestia exista si sugestia la fel. Doamna psiholog sunteti in acest domeniu. Se zice ca sunteti si buna in ceea ce faceti. Mie mi se pare o incercare nereusita de manipulare si aceasta! Iarba nu da dependenta fizica! Doar psihica! Dar tot iarba te invata sa o si controlezi ! si multe alte lucruri..Imi pare rau dar adevarul este ca tutunul este mult mai periculos decat marijuana! Ati auzit de vreun deces din cauza acestei plante? Vreo crima precedata de consumul de marijuana! NU!! NICIODATA! cum putem vorbi de asaceva deci?? NU PUTEM! Asa ca nu mai bateti campii !
  • 0 (0 voturi)    
    unii au alte pareri (Vineri, 12 februarie 2010, 19:05)

    Vlad [anonim]

    de exemplu, asta am citit la noi pe site, la Arad. Eu unul nu mai stiu ce sa cred, mai ales ca tipul care a scris e ok aici e textul: http://www.newsar.ro/legalize-it
  • 0 (0 voturi)    
    mmmda (Duminică, 28 martie 2010, 5:23)

    milibei vasile [anonim]

    e o prostie ....fumez din 2000 iarba si nu sunt dependent de ea ..nu ma consider deoarece daca am sa fumez ,fumez ...daca nu ... nu ....ma pot controla ... nu vad efectul lor precum al tigarilor sau al bauturilor alchoolice.am fost plecat foarte mult timp si vreau sa va spun ca am fumat luni intregi zi de zi ....iar cand m am intors acasa nu am cautat cu disperare sa fumez iarba. nu ca nu ar fi existat la noi ...sunt mai multi dealeri in romania decat caini maidaneji!dependenta inseamna sa ti doresti din tot dinadinsul sa faci acel lucru ...exemplu ! tigarile normale ! daca nu fumez devin foarte nervos! pe cand daca nu am iarba nici nu ma mai gandesc.uit pur si simplu!chiar si atunci cand este (si pot spune ca este oricand vrei sa fumezi),sau cand anturajul meu fumeaza nu e neaparat sa fumez si eu!de multe ori nu aveam starea pt a trage din giont!pur si simplu nu simteam nevoia sa fumez atunci.deci nu imi trebuia chiar daca langa mine se fuma!.....deci consider si cred din propria experienta ca marijuana nu provoaca dependenta! daca ziceti ca iarba provoaca dependenta, atunci de heroina ce spouneti? in plus, suntem intr o mare criza economica din care cred ca singura iesire din ea cat mai repede ar fi legalizarea drogurilor usoare! uitati va si voi in tarile mai civilizate precum cehia sau olanda ce bine o duc!si fiti siguri ca le vor urma si altele in viitorul apropiat.a murit ceausescu!treziti-va!suntem in 2010.40% din mandria tarii "tineretul" intra la puscarie pentru un siplu fapt.curiozitatea.am prieteni care sunt la puscarie doar pentru ca au consumat iarba! mentionez "consumat" nu distribuit.nu inteleg de ce!?..e viata lor, e sanatatea lor si fac ceea ce vreau!tara asta de cacat ne tine prea din scurt! suntem inca intr un comunism mai lejer!nu vad nici o schimbare din 89 pana acum.in curand tinerii si majoritatea oamenilor apropiati de aceeasi varsta cat de curand vor face iar o revolutie! merita facuta!suntem inca legati de puterea romaniei!vorba celor de la
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Duminică, 28 martie 2010, 5:33)

    milibei vasile [anonim]

    vorba celor de la parazitii!
    "Singuru' iad real e pe Pamant, noi suntem rezidenti
    Dati-ne ploaie, dati-ne vant, suntem ai dracu' de rezistenti"
    "Existam doar in statistici, nici macar in sondaje
    Si-avem dreptu' sa maraim doar creem avantaje"
    "Satui sa stam ca pe ace, de parca calcam pe becuri
    Ne-ati bagat in cap de mici ideea ca nu avem drepturi"
    unde sunt drepturile noastre???????????fuck the sistem!!!!fuck you romania!fuck you celor care sunt la putere!!
  • +1 (1 vot)    
    Dependenta (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:42)

    Nita Adrian Alexandru [anonim]

    Consumul marijuana nu da nicio dependenta ! Este doar fictiva si de nerealizat pe moment si psihica ! Singurul motiv pentru care lumea zice ca provoaca dependenta este ca oamenii dupa ce o fumeaza prima oara vor si a 2a oara nu conteaza dupa cat timp ar fi asta si va spun 100% sigur !
    Este o planta care iese din pamant deci naturala.
    Sentimentul dat de aceasta planta este o stare de spirit de 10 ori mai frumoasa decat cea standard a unei persoane de rand ! Odata incercata veti vedea toti despre ce vorbesc, esti mai dibace, mai hazliu, dak ai dureri de spate sau picior produse de racaela sau curent etc. este cel mai bun medicament mai presus de celelalte calmante facute de mana omului nu de pamant care nu fac doar sa`ti intre in creier si sa-i zica "Vezi k doare spatele ! Amana-l si tu cateva ore sa poata omul dormi la noapte ca a 2a zi sa cumpere altul k il va durea iar !" Marijuana arata omului o stare mai presus decat cea cu care se naste din care in timp ii poate schimba gandirea in a fi un altfel de om. La fiecare om are efect diferit, eu de exemplu cand sunt la realitate(treaz, sau nu am consumat nimic) nu am chef sa vorbesc cu lumea, mi-e sila sa ma deplasez si 100 de metrii si multe altele, atunci cand consum ceva este exact invers : imi place sa vorbesc mai mult sa fac glume dar nu sa afecteze cealalta persoana(marijuana face omul sa "vada" mai bine lucurile din jur si persoanele din jurul lor, si prin "vada" nu ma refer la imaginea pe care o capteaza cu ochii ci la intelegerea lucrurilor mai bine), te face sa privesti partea buna a lucrurilor oricat de proasta ar fi situatia,nu exista niciun sentiment urat in mintea sau sufletul omului cand consuma marijuana naturala.....in fine am spus cam multe oricum nu se va legaliza niciodata ca fiind o oarecare planta care poate fi crescuta ca orice alta floare sau frunza sau pom etc...P.S : Stiati de ce a fost legalizata marijuana in primul rand ? Pentru ca baga companiile de facut hartie si sfoara in faliment !
  • +1 (1 vot)    
    Marijuana (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:44)

    Nita Adrian Alexandru [anonim]

    Intrati pe youtube si scrieti "Grow more Pot" are 2 parti...partea 2 e prima din dreapta si veti vedea adevarul pentru care a fost marijuana ilegalizata...bineinteles de americani :)...multa bafta la toti, nu aveti increderein politicieni, in guvern, uitati`va la Zeitgeist , Zeitgeist Addendum , Home si multe alte documentare care va arata lumea asa cum este cu raul pe care conducatorii lumii il fac (ca nu fac niciun bine in afara de acel personal) Mult noroc !
  • +1 (1 vot)    
    Legalizare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:53)

    Nita Adrian Alexandru [anonim]

    Daca vreodata se va legaliza Marijuana lumea nu ar mai cumpara niciodata, dupa ce si`ar cumpara seminte si si`ar planta fiecare la ei acasa, singurul lucru care s-ar mai face ar fi acela de schimb pe schimb, adica : ia din a mea da`mi din a ta sa vedem diferenta de gust, aroma, efect si atat.
    Daca se va legaliza oricum guvernul va avea toate plantele de pe pamant pentru a nu cumva sa ne bucuram de ceva gratis pe pamantul asta, mai ales cand pamantul este cel care ne da acest lucru.
    => Marijuana creste natural , este o planta ca toate celelalta , dar trebuie sa dai bani sa te duci pe camp sa o culegi apoi sa o prepari si sa o rulezi, si ca sa pot spune 2 lucruri despre lumea noastra si legat de marijuana : "Cand puterea dragostei va intrece dragostea pentru putere vom avea pace eterna" si inca "Traim in paradis dar nu avem voie in el". PACE !
  • 0 (0 voturi)    
    Minunat (Joi, 29 aprilie 2010, 19:30)

    abc [anonim]

    Paradoxal cum atata prostie crasa poate sa apara intr-o tara in care au existat si exista oameni inteligenti si cu o intelegere rationala.
    Daca mai trece asa mult timp inghit o portie mare de tutun sa scap odata ca doar e legal.
    Imi pare rau doar ca nu pot sa crap nici daca as manca un sac de iarba,poate doar daca fac indigestie.
  • 0 (0 voturi)    
    Sal (Sâmbătă, 14 august 2010, 3:44)

    Lory [anonim]

    Vreau sa se legalizeze Iarba !

    E buna ocazional:)
    Ce e cu atatea critici e perfecta pt o seara in culb si pt relaxare
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Vineri, 17 septembrie 2010, 17:30)

    liviu [anonim]

    sa stiti ca marijuana iti dezvolta capacitatile mintale
  • 0 (0 voturi)    
    LOL (Joi, 13 ianuarie 2011, 1:22)

    mda [anonim]

    Psihologu lui peste marjuana nu produce dependenta si asta clar, ocazional e perfecata odata la 2-3 zile e benefica.
  • 0 (0 voturi)    
    Fumati Maria (Luni, 14 februarie 2011, 21:23)

    Candea Robert [anonim]

    pai da dar cand consumi te simti asa bine si inca nu am fumat maria doar etnobotanice si peste o saptamana fac rost de maria si debea astept este cel mai bun medicament pentru toti sincer incercati nu pierdeti nimik
  • 0 (0 voturi)    
    NU etnobotanicelor!! (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:45)

    Teodor [anonim]

    Dragii mei, n-am venit aici sa ma dau destept printre voi, insa, Nu consumati etnobotanice, nici praf nici de fumat, m-am imbolnavit cu inima de la ele, daca vreti sa va simtiti bine, da, merge un cui de maria si atat :) fara alte prostii ca va ruinati sanatatea, marijuana e ok, DOAR ATAT!
  • 0 (0 voturi)    
    iarba (Vineri, 4 martie 2011, 10:45)

    toby [anonim]

    lucrul cel mai trist este ca majoritatea oamenilor care sunt anti iarba nici macar nu au incercat un singur fum...si condamna pe cei fumatori ca pe niste inculti.foarte trist.
  • 0 (0 voturi)    
    care studii? (Luni, 6 iunie 2011, 15:30)

    articol jenant [anonim]

    vai, domshoara psiholog... rusine sa-ti fie ca iti faci de rusine breasla.
    de ce nu indici tu acolo si studiile care au confirmat ca thc-ul provoaca dependenta fizica?
    cand afirmi ceva pe baza unor studii, apai le treci si pe alea acolo, sa vada prostu' ca e ceva serios, stiintific... nu ca te informezi de pe site-uri pentru preventia consumului de droguri la minori....

    jenibil de-a dreptul.
  • 0 (0 voturi)    
    Sclavilor (Vineri, 10 iunie 2011, 20:40)

    Cine fumeaza stie [anonim]

    Dumenzeul vostru si cu biserica au omorat mai multi oameni decat marijuana poate sa omoare in 10000 de ani. Daca ai fumat sti ce iti face , restu' abereaza pe prostia lor de neinformati. Poti sta si 1 an fara sa fumezi. Oricine face medicina stie ca acolo te invata ca consumul regulat de alcool timp de 7 ani duce la dependenta. As vrea sa vad eu unu care fumeaza de 10 ani cum arata si cum se descurca in viata fata de unu care bea de 10 ani! Stresul + acoolul si tutunul omoara mai multi oameni decat toate razboaiele de pe planeta. LegaliZe! PS: Daca consumi nu te mai atrage bautura= - la PIB, respectiv la jmecheri.
  • 0 (0 voturi)    
    cate aberatii!!imformati-va! (Duminică, 3 iunie 2012, 2:44)

    eu [anonim]

    De prostii aveti timp, de a va informa cica nu. Adevarul e ca nu vreti. Ma indoiesc de cultura voastra generala...sa nu mai vorbim despre cunoasterea altor limbi...Dar va dau un documentar cu speranta ca veti gasi subtitrare : http://watch.montanapbs.org/video/1825223761/ . Este bazat pe dovezi stiintifice, nu pe o mentalitate limitata (pe care am dedus-o din ceea ce scrieti/inventati).