Un judecator american a aprobat o campanie publicitara anti-Islam pe autobuzele din Detroit

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 3 aprilie 2011, 13:14 Actualitate | Internaţional

O reclama controversata
Foto: Agerpres
Un judecator din orasul Detroit (SUA) a aprobat o campanie publicitara anti-islamista, promovata de grupul American Freedom Defense Initiative, care afirma ca ii ajuta pe musulmani sa-si abandoneze credina, transmite The Detroit News. Magistratul Denise Hood a afirmat ca reclamele ce vor aparea pe autobuzele SMART din metropola americana respecta Primul amendament al Constitutiei Statelor Unite, precum si pe cel de-al 14-lea, respingand astfel decizia Autoritatii de Transport din Michigan, care le interzisese.

Reclamele, ce vor putea fi amplasate pe autobuze in urmatoarele zile, contin mesajul: "O fatwa emisa pe capul tau? Abandonezi Islamul?... Ai intrebari? Avem raspunsuri!"

Potrivit informatiilor, campania este finantata de American Freedom Defense Initiative, un gup al carui director-executiv este Pamela Geller, un blogger cunoscut pentru opiniile sale anti-islamiste. Geller conduce si organizatia Stop Islamization of America, despre care se afirma ca este un grup anti-musulman.

Anul trecut, American Freedom Defense Initiative a dat in judecata autoritatea pentru transport din Michigan, dupa ce aceasta respinsese campania publicitara. Grupul a sustinut ca Suburban Mobility Authority for Regional Transportation (SMART) incalca dreptul la libera exprimare.

Judecatorul Hood a scris ca decizia conducerii SMART de a respinge mesajele publicitare "nu a fost rezonabila, ci mai degraba arbitrara si inconstanta".

Conducerea SMART nu a comentat decizia magistratului, insa in documentele din instanta a precizat ca politicile sale de respingere a unor mesaje "politice si de alta natura" sunt constitutionale.

Thomas More Law Center, care a reprezentat legal American Freedom Defense Initiative, a afirmat ca SMART a dat dovada de "dublu standard", deoarece anii trecuti a acceptat reclame din partea unui grup ateist care afirmau: "Nu crezi in Dumnezeu? Nu esti singurul".
 
In zona Detroit se afla una dintre cele mai mari comunitati de musulmani din Statele Unite. Circa 300.000 de persoane din zona au radacini in lumea araba.

Liderul organizatiei Council on American-Islamic Relations, Dawud Walid, a declarat ca decizia judecatorului "nu va pune capat problemei" si ca grupul sau respecta procesul legal. El a afirmat ca mesajele "sunt destinate sa promoveze Islamofobia", iar American Freedom Defense Initiative a fost calificat ca similar Ku Klux Klan-ului.

Geller s-a declarat "incantata" si a afirmat ca reclamele au fost amplasate deja pe autobuze in New York si Miami.

Decizia judecatorului din Detroit a venit in contextul in care vineri, cel putin 7 angajati straini ai ONU, intre care si romanul Filaret Motco, au fost ucisi in timpul unui atac asupra unui birou al Natiunilor Unite din Mazar-i-Sharif, in nordul Afganistanului, de manifestanti care protestau fata de incendierea recenta a Coranului in Statele Unite de catre controversatul pastor Terry Jones..


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3554 vizualizari

  • -8 (30 voturi)    
    Banuiesc (Duminică, 3 aprilie 2011, 13:23)

    miss saloane [utilizator]

    Ca aceste autobuze vor circula goale...
    • -5 (11 voturi)    
      sau... (Duminică, 3 aprilie 2011, 13:55)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

      ...orice mutra asiatica (exceptand japonezii) va fi invitata sa astepte alt autobuz!
      • 0 (6 voturi)    
        Nu m-ati inteles (Duminică, 3 aprilie 2011, 15:38)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Stiind ce le poate pielea, pentru ca sa nu sar in aer impreuna cu idiotul care se va detona in autobuz in numele islamului si al sau (de fapt mai mult al sau decat al islamului) voi prefera sa iau un alt autobuz. Si la fel ca mine vor face toti calatorii. Autobuzul fiind gol, doar nu se va arunca fundamentalistul singur, si fara el, ramane doar soferul. q.e.d

        Problema apare daca chiar soferul e fundamentalistul islamic, insa atunci probabil ca i-ar fi mult mai usor chiar si fara o bomba, ca doar are in mana volanul. Asta e ca si acum cand ii cauta de bombe pe piloti cand se prezinta la avion - ca si cum pilotul daca ar vrea sa prabuseasca avionul ar avea nevoie de o bomba.
      • -3 (9 voturi)    
        lasand gluma la o parte sunt curios,Pamela Geller (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:41)

        manea [anonim] i-a raspuns lui srpc

        ar avea curajul sa inceapa o campanie de denigrarea a iudaismului sau crestinismului? Stiu ca pe unele autobuze au fost mesaje ateiste care negau existenta Divinitatii dar de data asta este vorba de un atac asupra unei anumite religii si anume cea islamica a careiadepti sunt preponderent in tari invadate de democratia americanaCred ca ar fi catalogata
        • +2 (2 voturi)    
          E necesar? (Luni, 4 aprilie 2011, 16:41)

          Getodac [anonim] i-a raspuns lui manea

          Campania incearca sa ajute pe cei care vor sa se desprinda de islam. Cei care vor sa se rupa de crestinism sau iudaism nu au nici un obstacol, sunt liberi sa ia o decizie. Nu compara mere cu portocale.
    • -2 (10 voturi)    
      cred (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:32)

      dw [anonim] i-a raspuns lui miss saloane

      sincer ca e unul din cele mai spirituale si inteligente comentarii citite in ultimult timp. ma si mir de ce-ai luat atatea minusuri.
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:58)

        dw [anonim] i-a raspuns lui dw

        pt cine ne-a dat minus, mie si lui moucha. nu stiu daca sensul remarcei lui asta a fost, dar eu am inteles-o asa: autobuzele vor circula goale pt ca nu va risca nimnei sa se urce intr-un autobuz in care, poate, vreun abdulaah al salam o sa puna o bomba. ( da, adevarat, e posibil ca abdullah , daca se supara, sa puna bomba in orice alt autobuz, dar ...sincer sa pui un astfel de mesaj insemna sa ti-o cauti cu lumanarea sau inviti locuitorii respectivi la sporturi extreme)
        • 0 (0 voturi)    
          Mie imi plac lucrurile (Luni, 4 aprilie 2011, 10:02)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui dw

          Care pot fi definite intr-o singura propozitie. Exact asta voiam sa spun. Cu cat propozitia e mai scurta, cu atat imaginatia cititorului e lasata mai libera... Daca scriam tot textul probabil ca luam mai multe plusuri dar mai putine zambete. Ori acestea din urma valoreaza mai mult...
    • +5 (11 voturi)    
      Stiati ca? (Duminică, 3 aprilie 2011, 15:56)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui miss saloane

      Ortodoxia nu are nici o baza rationala. Textele sfinte au fost scrise de autori necunoscuti, se banuieste, se crede ca au fost scrise de X autor.

      Faptul ca au unele invataturi bune, nu-i un argument rational ca ar fi inspirate de catre divinitate, si Platon a spus lucruri mai interesante si nu-i profet.

      Religia are la baza revelatia, ceva serios pt. oamenii primitivi, care credeau ca spiritele iti pot trasmite mesaje in vis sau in vedenii. In ziua de azi este ceva copilaresc si comic, este ca si cand domnul Ponta ne-ar spune ca intr-o noapte ingerul Gavril i-a vorbit si ne-a trimis un mesaj prin el.

      Faptul ca o minciuna este veche nu inseamna ca daca trec multe secole incepe sa devina adevarata, deci scrierile vechi nu sunt adevarate doar pt. ca sunt vechi.

      Biblia se contrazice cu observatiile noastre, geologii nu gasesc urmele potopului, ce mesaj divin este acesta daca are greseli grave?
      • 0 (2 voturi)    
        aveati nevoie de apa la moara (Duminică, 3 aprilie 2011, 18:45)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Alin

        Si ce treaba are ortodoxia articolul de fata? Nu va era indeplinita norma la "aruncatul cu cu noroi"? Toate argumentele aduse (daca pot fi numite asa) pot fi usor demontate, individual, punct cu punct, dar nu are rost sa o lungim, ateisul e oricum "superior" prostimii ortodoxe, le "stie" pe toate.
        • 0 (0 voturi)    
          Din contra, voi le stiti pe toate (Luni, 4 aprilie 2011, 23:06)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui alex

          Nu e vorba de atei contra ortodocsi. Exista sute de denominatii crestine care se dau dracului una pe alta cu foarte mult spor, toate avand propria-i interpretare a adevarului. Nu ai cum sa demontezi ceea ce inseamna bun simt. E clar ca revelatia este ceva ce azi nu ar fi acceptat in nicio curte de judecata. Nu este un mod corect de a afla informatii despre lumea inconjuratoare, punct. Oricine zice ca intr-o seara a avut o revelatie si Sfantul Duh i-a zis sa ia cate o pereche din fiecare animal si sa construiasca o arca pentru ca vine un potop ar fi foarte frumos ridicat si dus la psihiatrie. Este un adevar.Standardele lumii de azi se bazeaza pe dovezi nu pe vorbe goale indiferent cat de vechi ar fi acestea.
  • -5 (9 voturi)    
    bunul simt (Duminică, 3 aprilie 2011, 13:38)

    gigi [anonim]

    chiar daca legea permite bunul simt nu il permite si se pare ca acesti oameni duc lipsa acuta de asa ceva.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e nici o lipsa de bun-simt (Joi, 7 aprilie 2011, 16:16)

      Jean Pericol [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      E foarte greu pentru musulmani sa paraseasca Islamul.In cazurile cele mai bune, au scandaluri cu familiile.In cazurile cele mai nasoale, sint omoriti, din cauza unui nenorocit de hadis (pe care shiitii il considera inautentic, dar o parte din suniti il iau de bun) care spune : "oricine isi schimba religia [islamica] trebuie omorit".
      Citeste Coranul si hadis-urile ca sa afli cu ce ideologie monstruoasa ai de-a face.
  • +2 (14 voturi)    
    Voodoo (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:04)

    cybergeist [utilizator]

    Români, V-ati saturat de ortodoxie? Grupurile de promovare a libertatilor din America ajuta pe fiecare locuitor al acestei planete sa renunte la religia sa.
  • -4 (20 voturi)    
    inca un dement ..... (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:05)

    lucid [anonim]

    .....care propovaduieste URA. Cautatzi pe internet si vedetzi profilul paranoic al individei: a negat holocaustul, crimele lui Karadjic (musulmanii nu sunt oameni), a cerut aruncarea in aer a marei moschei Dome of the Rock, etc etc Chiar in asa hal au luat-o razna americanii?
    • +7 (15 voturi)    
      Gemenii (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:44)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui lucid

      Cind iti mor Gemenii s-ar putea sa nu mai judeci normal.
      • -6 (20 voturi)    
        pff (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:50)

        Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        ma lasi cu cladirile alea idioate?americanii si musulmanii sunt la fel de idioti, nu-nteleg de ce nu se inteleg intre ei
        • +1 (1 vot)    
          Tu la ce te gindeai? (Luni, 4 aprilie 2011, 11:51)

          Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

          Eu ma gindeam la oamenii din acele cladiri, tu la ce te gindeai?
    • +6 (18 voturi)    
      Exagerezi (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:52)

      etre [anonim] i-a raspuns lui lucid

      Daca in Romania ar fi o reclama gen :

      "Vrei sa renunti la ortodoxism ?
      Intra pe www. ......... .ro"

      Ti se pare exagerat ? Mie nu.
      Este vorba de optiunea individului de a alege ce doreste.
    • +6 (12 voturi)    
      Corectie (Duminică, 3 aprilie 2011, 15:06)

      Pisa [anonim] i-a raspuns lui lucid

      Pamela Geller nu a negat holocaustul, ci existenta lagarelor de concentrare in Iugoslavia in anii '90. Mie imi place pasiunea ei, chiar am citit un timp Atlas Shrugs - pina si-a exprimat suportul pentru extrema dreapta europeana. Cred ca face o mare greseala, dar de aici pina la a o numi dementa este cale lunga. Interesant ca persoane ca Soros sau Ben-Ami, aflati la celalalt capat al spectrului politic (extrema stinga), nu provoaca atita animozitate, si nu sint considerati nebuni. Oare de ce?

      Te rog sa dai un link pentru afirmatia ta cum ca Pamela Geller ar fi declarat ca musulmanii nu sint oameni. Nici macar Wikipedia nu sustine asa ceva.
      • +1 (1 vot)    
        pasiunea?... (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:07)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui Pisa

        Ce treaba are "pasiunea" cu problema??

        Si Fidel Castro isi sustinea cu mare pasiune ideile. Hugo Chavez la fel. Nu mai spun de Adolf Hitler, care credea cu pasiune in aberatiile naziste...
        Orice amarat de golan skinhead va ciomagi cu "pasiune" un emigrant african...

        Este absolut irelevant sa judeci o problema atat de complexa prin prisma carismei sau energiei cu care cineva isi apara punctul de vedere. Din pacate e adevarat ca in astfel de cazuri un show bun vinde ideea...

        PS de cand este Soros in extrema stanga amice??
        Mi se pare interesant totusi ca cineva probabil care cunoaste perioada comunista inghite o propaganda atat de ieftina...
        Pt cine nu stie, Soros a donat o gramada de bani organizatiilor anti-Bush ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Atlas Shrugged? (Luni, 4 aprilie 2011, 16:44)

        Getodac [anonim] i-a raspuns lui Pisa

        Cred ca o confunzi cu Ayn Rand.
  • -2 (14 voturi)    
    O evreiva sionista propune o campanie islamofoba (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:10)

    Cineva [anonim]

    Fondatoarea si presedinta American Freedom Defense Initiative, este Pam Gellar, o evreica din US. Cat de imbecili pot sa fie americanii sa accepte asemenea campanii islamofobe ? Aceste idei imbecile promovate atat de islamistii fundamentalistii cat si de evreii sionisti vor duce intr-un final la distrugerea acestor culturi si probabil mai rau. Dar vorba aia, le dau evreii la americani toate shiturile la TV ca sa le spele creierele si sa accepte orice penibilitate gen campania mentionata. P.S. Sunt proamerican, admir cultura araba si evreii rationali si inteligenti.
  • -3 (15 voturi)    
    prostul (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:13)

    Vuck [utilizator]

    "Prostul daca nu-i fudul parca nu e prost destul"
    Astia o cauta cu lumanarea si ce or sa se mai mire cand iar o sa le sara iar cativa zgarie nori in aer !
    Parca am fi in Evul Mediu cand fiecare doarea sa arate celor de alta credinta ca sunt pe un drum gresit.
    Lipsa de cultura duce la repetarea greselilor.
  • +8 (14 voturi)    
    O decizie normla (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:14)

    Doc [anonim]

    intr-o tara in care libertatea de exprimare este mai presus de orice.

    Bravo. Ma bucur sa vad ca oamenii raman consecventi cu idealurile ce stau la baza acelei natiuni.

    Daca acea campanie publicitara este buna sau nu... este o cu totul alta discutie.
    • 0 (2 voturi)    
      nu chiar (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:09)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Doc

      Pana si in SUA, care si la ora actuala se afla ca mentalite in perioada "cuceririi vestului salbatic", exista limitari la adresa liberei exprimari. Libera exprimare nu e mai presus de orice - si e normal.
      Mai citeste.
  • -2 (12 voturi)    
    Incitare la Razboi al Religiilor (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:28)

    aurora [anonim]

    Situația de facto, nu aduce nimic constructiv , ci doar un lanț nesfîrșit de atacuri bazate pe ura... Unde raționamentul dispare Ura -i ia locul. Ne vedem nevoiți sa regresam spre evul mediu și poate și mai departe cînd justificarea existentei nostre perene era bazata exclusiv pe calificarea necondiționata a unei religii sau alteia. Tot ce nu este asa cum (gîndim) credem noi este împotriva noastră. Din păcate majoritatea ființelor umane nu reușesc sa depășească acest handicap... astfel religia (de orice culoare) aducîndu-și singura deservicii....
    • +4 (6 voturi)    
      Incitare? (Duminică, 3 aprilie 2011, 15:21)

      Pisa [anonim] i-a raspuns lui aurora

      Nu prea inteleg la ce te referi. Campania proiectata de American Freedom Defense Initiative nu pare a avea un continut provocator sau jignitor. In afara de asta, cei vizati au la dispozitie exact aceleasi mijloace legale de contra-campanie ca grupul de mai sus. Atit extrema dreapta cit si Islamul au dreptul sa-si exprime punctul de vedere, in mod civilizat - mie mi se pare ca ura incepe odata cu negarea acestui drept, nu cu exercitarea sa.
    • +2 (4 voturi)    
      Demonstreaza in tara lor. (Duminică, 3 aprilie 2011, 15:37)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui aurora

      Asa cum islamistii fundamentalisti demonstreaza in Afganistan,de ce nu ar avea voie niste crestini sa demonstreze in America.Oricum se vede ca,crestinii sunt mai civilizati decat islamistii.
  • +9 (15 voturi)    
    dreptul lui (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:29)

    eu [anonim]

    Atat timp cat face in mod pasnic o campanie anti orice nu are nimeni ce sa ii zica. Atat timp cat nu forteaza pe nimeni, cat nu omoara, cat nu incalca vre-o lege - in tara lui - e treaba lui ce face.

    Din pacate si eu sunt de parere ca islamul est un lucru rau, asa cum este el aplicat azi. E, din cate stiu eu, singura religie unde oamenii sunt omorati pentru credinta sau lipsa credintei. Ceea ce, in secol 21 mi se pare exagerat. Islamul se aseamana cu crestinismul din vremea inchizitiei - si toti sunt de acord ca inchizitia a fost un lucru rau, asa ca ar trebui ca noi, cei inca normali, sa oprim producerea unei noi inchizitii, numita de data asta jihad.
  • +8 (12 voturi)    
    Intelegere gresita (Duminică, 3 aprilie 2011, 14:46)

    Adi [anonim]

    Tanti aia o fi un pic dusa cu capul, dar judecatorul nu i-a dat dreptate sa fie anti-islam ci doar a decis ca RATB-ul lor a gresit cand a refuzat sa puna reclamele. Din cate stiu la ei fiecare poate sa aibe ce parere vrea despre religie (nu ca la noi) si sa o spuna, dar nimeni nu are voie sa o impuna (de ex. nu au voie sa aibe in scoli semne religioase sau sa spuna rugaciuni).
    • -4 (4 voturi)    
      Decizia a fost gresita. (Duminică, 3 aprilie 2011, 17:19)

      Quebecoisfier [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Aceeasi decizie va forta Detroit Suburban Mobility Authority for Regional Transportation sa accepte pe o parte a autobuzelor reclama lui Geller si pe partea aialalta indemnuri isalmiste la Jidhad !
      Asta potrivit acelorasi amendamente ale Constitutiei Americane.
      Bine, exagerez, dar cred ca e evident de ce managerii de la SMART au luat o decizie inteleapta cand au interzis reclamele astea pe bus-urile lor.
      Ei oricum faceau bani frumosi din reclame la Victoria's Secret si Microsoft :)
  • +1 (5 voturi)    
    basme (Duminică, 3 aprilie 2011, 15:25)

    gigi [anonim]

    unde s-a ajuns ca sa isi protejeze fiecare cartea lui de basme in care crede.
  • +1 (3 voturi)    
    pfuai (Duminică, 3 aprilie 2011, 15:39)

    ampersand [utilizator]

    Citind comentarii pe tema asta, mă gândesc serios să nu cumva să fac vreun banc, vreo caricatură, vreo piesă de teatru pe seama coranului, a profetului, că, pe scurt, trebuie să fiu un bun mulsulman ca nu cumva, în caz contrar, să moară vreun norvegian, francez, englez, american prin Piaţa Matache la o oră de vârf, chit că eu sunt plecat de mult din ţară.
    • 0 (0 voturi)    
      Everybody Draw Muhammad Day - 20 mai 2011, ed. 2 (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 1:36)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Ești invitat să o faci în cadru organizat, pe 20 mai 2011, la a doua ediție. Anul trecut a fost chiar mișto, au aparut multe caricaturi foarte amuzante, iar musulmanii, atât de batuți în cap au fost că au început să facă caricaturi cu Cristos, nici nu au priceput că nimeni nu le îngrădește dreptul la liberă exprimare :-)).
  • +1 (5 voturi)    
    iar? (Duminică, 3 aprilie 2011, 15:43)

    me [anonim]

    stai ca iar mai se rascoala arabii, mai ataca niste europeni (care saracii n-au nici o treaba cu judecatoru), dar , hei... in religie orice este permis, ca doar nu omori pentru beneficiul tau, ci pentur o fiinta superioara (inexistenta, dar asta este ata poveste).

    cred ca cel mai benefic pentru planeta asta ar fi sa se interzica religiile... nu s-ar mai arunca nimeni in aer, nu ai mai muri odata cand vezi factura de la inmormantare, nu ai vrea sa duci copilu inapoi in uter cand vezi factura de la botez... etc etc etc
  • -1 (1 vot)    
    I'm lovin' it (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:06)

    Emilien Beaucoup [anonim]

    Ce dovada mai inaltatoare privind respectarea traditiilor si a valorilor universale am putea concepe decat sa decapitezi oameni in secolul XX1 ?
    Dincolo de respectul democratic pe care il purtam pentru gargaunii si piticii imuabili de pe creierul aproapelui, probabilitatea unui conflict armat cu lumea musulmana este foarte mare, si atunci se vor alege apele, islamul fiind fie obligatoriu, fie interzis in toata Europa timp de cateva sute de ani. Asa grait-au babele si sfinxul.
  • -3 (3 voturi)    
    unghea in ghat (Duminică, 3 aprilie 2011, 16:27)

    Goe [anonim]

    Astea isi baga unghea in gat cand vad ca Oprescu chiar face treaba in Bucuresti.

    Oprescu Presedinte!
  • +1 (3 voturi)    
    UNDE E ANTI ISLAMISMUL ???? (Duminică, 3 aprilie 2011, 22:25)

    Nexus [anonim]

    Eu nu inteleg unde e campania ANTI-ISLAM. Ca dau un nr de telefon pt ISLAMICII care s-au saturat de religia lor ? Daca ziceau : da bre in cap lui Muhamed da. Dar asa unde e problema ? Serios, ..
  • 0 (4 voturi)    
    se cauta motiv de razboi (Duminică, 3 aprilie 2011, 22:44)

    pac pac [anonim]

    nu mai stiu baietii buni cum sa-i provoace pe cei rai. asta este o metoda care din pacate poate da roade
  • 0 (0 voturi)    
    Titlul e total mincinos, nu sunt anti-islam (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 1:43)

    ptc [utilizator]

    Afișul nu e nicidecum anti-islam, numai un religios poate crede că dacă oferi sprijin unei persoane amenințate cu moartea pentru că părăsește religia islamică ești anti-islam.

    Luați de vedeți cât de tolerant e islamul și vedeți cum se pedepsește apostazia (renunțarea la religie) în islam:

    http://www.youtube.com/watch?v=pQzuFrMRA3M