UPDATE Un aparat francez a distrus un avion de lupta libian ce incalcase zona de interdictie aeriana

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2011, 15:10 Actualitate | Internaţional

Un aparat francez a distrus un avion de lupta ce apartinea fortelor lui Muammar Gaddafi, dupa ce acesta incalcase zona de interdictie aeriana din Libia impusa de rezolutia Consiliului de Securitate al ONU, transmite ABCNews. Aparatul libian de tipul Soko G-2 Galeb a fost lovit de avionele de lupta franceze pe aeroportul din Misrata, controlat de miercuri seara de trupele loiale lui Gaddafi.

Un purtator de cuvant al fortelor armate franceze a declarat ca avionul libian a fost lovit cu o racheta aer-sol la cateva momente dupa ce aterizase pe aeroportul din Misrata, dupa ce incalcase zona de interdictie aeriana.

ABCNews noteaza ca joi a fost pentru prima data cand Gaddafi a incalcat rezolutia ONU, trimitand un aparat de lupta in Misrata.

De cateva zile, fortele internationale controleaza complet spatiul aerian al Libiei. Niciun aparat militar libian nu s-a mai ridicat in aer de sambata trecuta, de cand aliatii au lansat raiduri aeriene.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

8385 vizualizari

  • -7 (27 voturi)    
    Punct lovit! (Joi, 24 martie 2011, 15:23)

    Marty [anonim]

    Pina acum, bravo Franta. Sigur ca ar fi fost de ris sa se petrecut invers, dar superioritatea isi spune cuvintul.
    Interesant ar fi ce fel de aparat a fost cel doborit.
    • -7 (15 voturi)    
      . (Joi, 24 martie 2011, 15:32)

      Dolanescu [anonim] i-a raspuns lui Marty

      Probabil un Mig 23, ca e tot ce au mai bun libienii. Mirage F1 mai au o bucata, ca doua au dezertat :))
    • +5 (11 voturi)    
      mig 21 (Joi, 24 martie 2011, 15:33)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Marty

      99% MIG21. Ca daca doborau,prin absurd, vreun Suhoi dadea Ala Mic chef mare la palat.
    • +6 (18 voturi)    
      he he he (Joi, 24 martie 2011, 15:33)

      Claude [utilizator] i-a raspuns lui Marty

      Dupa uriasa pierdere de imagine odata cu aparitia stirii ca Misrata a cazut in miinile celor pro-Ghaddafi, apare o stire neverificata lansata de francezi.

      Ceea ce ma face sa cred ca situatia in Misrata si consecintele ei sint mult mai grave.....
    • +4 (12 voturi)    
      Si cati.... (Joi, 24 martie 2011, 15:37)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Marty

      ....au participat la "vanatoare"...
    • +3 (3 voturi)    
      comentarii degeaba (Joi, 24 martie 2011, 16:53)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Marty

      Daca erai baiat destept dadeai un "search" pe Galeb (chiar pe text) si-ai fi vazut ce tip de avion este.

      S-ar parea, insa, ca e mai usor sa comentezi decat sa te informezi !!
      • -2 (2 voturi)    
        Titlu corect (Joi, 24 martie 2011, 18:28)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui sile

        GRESIT "Un aparat francez a DISTRUS un avion de lupta libian ce incalcase zona de interdictie aeriana "

        CORECT: "Un aparat francez a DOBORAT un avion de lupta libian ce incalcase zona de interdictie aeriana "
        • +4 (4 voturi)    
          tilul este corect (Joi, 24 martie 2011, 19:22)

          io [anonim] i-a raspuns lui Luk

          Avionul a fost lovit dupa ce a aterizat, ceeace face imposibila doborarea, deci distrus e cuvantul potrivit!
    • +1 (3 voturi)    
      avion de vanatoare Galeb (Joi, 24 martie 2011, 19:48)

      mecanic [anonim] i-a raspuns lui Marty

      Galeb si Super-Galeb sant avioane de vanatoare de fabricatie iugoslava. Am impresia ca au fost fabricate inainte de revolutia din 1989. Dar daca esti atat de curios Marty, de ce nu dai o cautare pe net sa afli? Lenesule!
  • -3 (9 voturi)    
    Probabil un IAR-99 Soim (Joi, 24 martie 2011, 15:34)

    cineva [anonim]

    Mdaa, asta era importat de la noi.
    • +1 (5 voturi)    
      are acelasi rol... (Joi, 24 martie 2011, 16:00)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui cineva

      avion de antrenament si de atac usor...
      cam ca soimul nostru...nu avea absolut nici o sansa in fata unui mirage sau rafale...
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru cineva (Joi, 24 martie 2011, 16:48)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui cineva

      Mii de scuze pentru minusul acordat!!!
  • +2 (2 voturi)    
    use wiki :-)... (Joi, 24 martie 2011, 16:04)

    ionica fonosch [anonim]

    * a fost doborat un G-2 ::
    { http://en.wikipedia.org/wiki/G-2_Galeb }
    * G-4 SUPER_GALEB este echivalent IAR-99 ::
    { http://en.wikipedia.org/wiki/Soko_G-4 }
  • +9 (9 voturi)    
    mare branza (Joi, 24 martie 2011, 16:12)

    mihai [anonim]

    E vorba de un avion fabricat in fosta Yugoslavie. Denumirea corecta SOKO - GALEB, sau intr-o varianta mai noua SOKO SUPER GALEB. Este foarte asemanator cu YAR SOIM si nu m-ar mira sa fi existat o colaborare in ceea ce priveste productia celor doua modele. Prin urmare este o mare fapta de arme a aviatiei franceze similara cu cu cele ale asilor germani din al doilea razboi mondial care bifau in prima parte a conflagratiei o victorie dupa alta, doborand avioane rusesti cu fuselajul din lemn.
  • +3 (3 voturi)    
    galeb e iugoslav, echivalent cu iar93 (Joi, 24 martie 2011, 16:12)

    paul [anonim]

    care la noi a fost retras de peste 10 ani
    sarbii au facut doua modele galeb si orao
    avion de atac la sol fara prea multe pretentii
  • 0 (0 voturi)    
    avionul libian (Joi, 24 martie 2011, 16:16)

    Stefan [anonim]

    era un Soko G-2 Galeb, conform Skynews.
  • +3 (5 voturi)    
    Aparat.. (Joi, 24 martie 2011, 16:28)

    Ionescu [anonim]

    de zbor sau de ras, de radio sau ce fel de aparat era?
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Joi, 24 martie 2011, 22:41)

    un roman [utilizator]

    L-au distrus dupa ce a aterizat, ca doar pana atunci nu au reusit sa-l prinda!

    Francezi, ce sa mai...
  • +1 (1 vot)    
    galeb (Vineri, 25 martie 2011, 12:42)

    adi [anonim]

    Soko G-2 Galeb este un avion vechi de scoala si atac usor produs in fosta Iugoslavie. Bine ca nu se lauda francezii cu chestia asta. Avionul nu are nici o sansa in lupta cu un Mirage 2000 sau Rafale, de fapt nu are nici o sansa in fata nici unui avion de vanatoare, nici macar MIG 17 sau 19. Oricum Franta se prezinta bine in Libia, nu se mai fac de ras ca in Golf, unde au venit cu un portavion plin de elicoptere, cu avioane Jaguar submotorizate si cu Mirage 2000 fara capacitate de atac la sol. In plus vad ca si Anglia isi testeaza Eurofighter-ul iar Franta Rafale pentru ca un avion care lupta, desi nu prea are impotriva cui SE VINDE !!!! Si intr-un moment in care americanii nu au nici un avion nou la oferta cu pret bun se vor vinde mai bine. De fapt asta e interventia din Libia - salonul mondial de prezentare armament 2011. Va invitam sa cumparati....