Fortele loiale lui Gaddafi au preluat controlul asupra portului Misrata

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2011, 13:11 Actualitate | Internaţional

Fortele loiale liderului libian Muammar Gaddafi au preluat controlul asupra portului Misrata, a declarat un locuitor pentru Reuters. Acesta a afirmat ca raidurile aeriene efectuate de coalitia internationala au lovit tancurile pro-guvernamentale aflate la marginea localitatii, insa tancurile aflate in oras nu au fost atacate.

Martorul, pe nume Abdelbasset, a afirmat ca "unele tancuri aflate pe soseaua de coasta au fost bombardate seara trecuta (n.red.miercuri) in jurul orelor 18, dar tancurile aflate in interiorul orasului, in centru... si care bombardau orasul, sunt inca aici si n-au fost lovite de coalitia internationala".

Martorul a declarat ca mii de muncitori egipteni si din Africa sub-sahariana sunt in prezent blocati in portul libian. Ei cauta sa plece din Misrata pe mare, la bordul unor nave.

"Avem o criza umanitara in port. Sunt acolo peste 6.000 de muncitori egipteni, unii dintre ei cu familiile, plus mai multi muncitori africani. Cu totii se afla in port. Au mers acolo asteptand sa fie preluati de un vapor, insa nu a venit nimeni. De ieri (n.red. miercuri), portul se afla sub controlul fortelor pro-Gaddafi. Au trimis doua nave de lupta si cateva barci si acum ne ameninta de pe mare", a spus Abdelbasset.

"Nu ne-au atacat pana acum dar, daca o fac, miile de muncitori straini vor fi primele victime", a spus martorul.

Reuters precizeaza ca raidurile aeriene aliate care au avut loc pana acum n-au reusit sa opreasca bombardamentele fortelor guvernamentale si atacurile lunetistilor, care, afirma locuitorii, au ucis zeci de persoane si au ranit alte cateva sute.

Misrata este ultimul bastion al rebelilor in vestul Libiei. Orasul, care are circa 300.000 de locuitori, se afla 200 de km de Tripoli.

Reuters precizeaza ca relatarile martorilor nu au putut fi verificate, deoarece autoritatile libiene ii impiedica pe ziaristi sa mearga acolo.​


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3581 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Sarkozy = FALIMENT (Joi, 24 martie 2011, 13:27)

    Claude [anonim]

    As ride cu lacrimi sa aflu ca tancurile de pe "soseaua de coasta" erau de fapt simple bucati de tabla.
    • +5 (7 voturi)    
      nu inteleg (Joi, 24 martie 2011, 13:57)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Claude

      De ce ai rade? Ce e de ras in toata situatia de razboi din Libia?
      • +5 (7 voturi)    
        Parca nu trebuia sa fie razboi... (Joi, 24 martie 2011, 15:15)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        ...parca trebuia sa fie instituita doar no-fly zone....
    • -2 (10 voturi)    
      Intrebare: (Joi, 24 martie 2011, 14:15)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Ai ceva personal cu Occidentul sau iti place mult Gadhafi?

      Aici nu discut oportunitatea interventiei in Libia, ci mai degraba obsesia evidenta la multi (prea multi romani) de a dovedi ca Occidentul face doar jocuri murdare spre deosebire de toti ceilalti care sunt mult mai curati.
      Marturisesc ca inteleg acum de ce romanii au faima de a schimba aliantele in decursul istoriei.
      Probabil multi dintre voi ii considerati pe rusi, chinezi, arabi mai "fair" decat vesticii, dupa ce dupa anii '90 am avut grija sa uitam complet de acestia, ne-am orientat exclusiv spre Vest, distrugandu-ne bruma de relatii politice si economice anterioare: istoria relatiilor economice cu China, acordul de la Camp-David intre Israel si Egipt.
      Cum s-ar zice ce este azi negru maine este alb imaculat si viceversa.

      Per scurt: Uitam repede si intelegem greu!
      • +3 (5 voturi)    
        M-ati inteles total gresit (Joi, 24 martie 2011, 15:10)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

        Prin ceea ce am scris am vrut sa sanctionez PROSTIA si DILETANTISMUL unora de genul Sarkozy.
        O gindire de "mare strateg", asemanatoare lui Ceausescu, a facut ca in acest moment in Misrata sa existe o uriasa criza umanitara dublata de faptul ca muncitorii straini au ajuns sa fie scut uman si mai mult ostatici. Vorbim de muncitori de diverse nationalitati.

        Nu uitati ca prost nu e cel ce cere, ci cel ce da. Tot asa Sarkozy si coalitia creata in pripa a creat mai mult rau prin actiunea nesabuita. OK, Ghaddafi e un criminal dar erorile imense prin care i s-a permis sa-si continue macelul ii acuza si mai mult pe cei care au fortat o rezolutie ONU, au fortat un embargou care iata se finalizeaza cu bombardamente.

        Cit despre simpatii si antipatii, pentru mine toti sint RAI cind e vorba de bani sau interese. Omul devine o fiara cind e vorba de interes sau bani.
  • +1 (7 voturi)    
    Se pune intrebarea... (Joi, 24 martie 2011, 14:12)

    Nea Hoisan [anonim]

    daca fortzele astea ale coalitziei stie ca arunca bombele in Libia. Mi-e rau, ca daca s-a strecurat cumva fo eroare in algoritmii aia de corectzie diferentziala ai sistemului gepees s-ar putea sa fie vorba de tancuri ale armatei algeriene.
  • +2 (4 voturi)    
    Mare greseala... (Joi, 24 martie 2011, 14:20)

    Costika [utilizator]

    ...sa dai jos un satrap sa pui altul...Sarkozy va castiga? Ce? S-a bagat lupul in haita de caini care se batea...
    • -4 (4 voturi)    
      Nu s-a bagat... (Joi, 24 martie 2011, 15:21)

      Jean Pericol [utilizator] i-a raspuns lui Costika

      ...doar a trimis niste rachete.N-o sa moara nici un soldat francez in Libia.
  • +1 (5 voturi)    
    Trist, dar se termina si episodul asta (Joi, 24 martie 2011, 14:25)

    BEDE [anonim]

    Stiti cata munitie are un tanc? Are cateva zeci de lovituri de tun si cateva mii de cartuse de mitraliera.
    Si apoi si combustibil nu poate avea pt mai mult de vreo 200-300km. Deci, fie ca raman intai fara munitie, fie ca raman intai fara combustibil, dupa care trebuie sa incerce sa se retraga din oras. Spun sa incerce, pt ca numai ce ies in camp deschis, or sa fie distruse si ele. Pt ca e clar ca raidurile aeriene vor impiedica si incercarile de aprovizionare cu combustibil si munitii ale trupelor lui Gadafi.
    Pacat ca mor si multi civili si ca sunt distruse orasele.
    Dupa cum spunea si un rul acum cateva zile, Gadafi e mort d.p.d.v. politic. Ramane numai ca sa fie ingropat si la propriu.
    Iar marea problema este cum se vor organiza lucrurile in Libia dupa Gadafi.
    • 0 (6 voturi)    
      simplu (Joi, 24 martie 2011, 15:02)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      lucrurile se vor organiza ca peste tot unde au schimbat guverne... Irak, Afganistan
      • -2 (4 voturi)    
        epoca de aur (Joi, 24 martie 2011, 15:59)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Si in Irak si in Afganistan au avut loc primele alegeri libere din istoria tarilor astora.
        Guvernele care au rezultat reflecta diviziunile tribale si lipsa de cultura democratica din tarile respective.
        Sau te cuprinde cumva nostalgia dupa teroarea instituita de Saddam sau de talibani?
        • 0 (0 voturi)    
          alegeri libere? (Vineri, 25 martie 2011, 8:20)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

          alegeri libere cu trupele de ocupatie peste ei? Cati ani ai?
  • +3 (5 voturi)    
    Citat din declaratia unui Presedinte de stat NATO. (Joi, 24 martie 2011, 14:46)

    Costin [anonim]

    "Nicio armata nu se preda in fata unui avion, oricat de performant ar fi avionul."

    Nu conteaza numele Presedintelui, ci conteaza valoarea lui ..... care e evidenta.

    O zi buna.
  • +4 (6 voturi)    
    bai (Joi, 24 martie 2011, 14:49)

    Constantin89 [utilizator]

    voi nu intelegeti?
    Rebeli nu vor democratie,Gadaffi nu vrea democratie.
    Se duce o lupta pentru putere si dreptul de e exploata petrol.

    nu inteleg de ce s-a bagat ONU.

    ambele tabere sunt inarmate...cum decizi care trebuie sa moara?
  • +1 (3 voturi)    
    They'd better ride all the way (Joi, 24 martie 2011, 15:10)

    Lucian [anonim]

    Asta-i rezultatul interventiilor militare cu jumatati de masura. Daca tot o faci, fa-o ca lumea! Atacurile aeriene fara un "blitzkrieg" terestru nu-l vor da jos pe Gaddafi. Daca tot s-au imbarcat in aceasta aventura ar fi bine s-o duca pana la capat, in caz contrar efectul va fi ca al unui tratament cu antibiotice incomplet: infectia va reveni cu virulenta si mai mare. Aici avea dreptate Basescu: soldatii nu se predau unor avioane, indiferent de cat de performante ar fi.
    • +3 (3 voturi)    
      Alte concluzii (Joi, 24 martie 2011, 15:24)

      Claude [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      - Ma si miram ce capacitate o avea francezii sa-l zboare pe Ghaddafi. Dar am mers pe ideea ca daca s-au bagat britanicii si canadienii, o fi avut un plan prestabilit cit de cit. Acum dupa ce aflu ca la NATO a fost nevoie de o zi pentru decizia politica, inca o zi pentru crearea centrului de comanda si elaborarea planurilor si inca una pentru trasarea misiunilor in teren (deci 3 zile la o organizatie cu interoperabilitate recunoscuta), imi dau seama ca francezii & comp. au fost de un diletantism criminal. Ok, situatia din Benghazi solicita interventie rapida, dar totusi, sa te arunci cu capul inainte fara un plan clar e sinucidere curata.
      - Cit despre pozitia lui Basescu, toata stima! Pariez ca nu a dat doi bani si nici nu da pe oameni gen Sarkozy sau Obama sau pe parerile lor. Oricum, situatia din Libia se va lasa si cu sinucideri politice prin cancelariile europene.