Muammar Gaddafi: Libienii se vor opune agresiunii cruciatilor

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2011, 23:52 Actualitate | Internaţional

Nordul Africii si Mediterana au devenit teatru de razboi, a declarat, sambata noaptea, la televiziunea de stat, liderul libian Muammar Gaddafi, citat de Reuters. El a afirmat ca "libienii se vor opune agresiunii coloniale, a cruciatilor", avertizand ca va ataca obiective militare si civile din tarile ce se afla la Marea Mediterana. Declaratia liderului de la Tripoli a fost facuta in aceeasi zi in care aparate de zbor din SUA, Franta, Marea Britanie, Italia si Canada au lansat raiduri aeriene impotriva unor tinte militare din Libia apartinand regimului lui Gaddafi.

Iata cele mai importante declaratii facute de Gaddafi:
  • Mediterana, Nordul Africii au devenit teatru de razboi
  • interesele tarilor de la Mediterana si din Nordul Africii vor fi in pericol de-acum inainte
  • libienii se vor opune agresiunii coloniale, a cruciatilor
  • fac un apel la popoarele si la cetatenii natiunilor arabe si islamice, la cei din America Latina, Asia si Africa sa fie alaturi de eroicul popor libian pentru a lupta impotriva acestei agresiuni, care nu va face decat sa creasca puterea, rezistenta si unitatea libienilor
  • e necesar acum sa deschidem magazinele pentru a-i inarma pe toti libienii cu toate tipurile de arme, necesare pentru a apara independenta, unitatea si onoarea Libiei


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

5768 vizualizari

  • +3 (31 voturi)    
    Rezultatul actiunii Occidentului. (Duminică, 20 martie 2011, 0:14)

    D.Gabriel [utilizator]

    Trebuia sa il lase in pace pe Gaddafi, iata rezultatul, ce a spus libianul:
    "...•libienii se vor opune agresiunii coloniale, a cruciatilor
    •fac un apel la africani, arabi, la cei din America Latina, la asiatici sa fie alaturi de libieni impotriva dusmanului
    •vom deschide magazinele pentru a-i inarma pe libieni cu diferite arme, necesare pentru a apara Libia
    ....."
    Eu NU vreau inca un razboi. Francezii, englezii si americanii nu au decat sa isi urmeze soarta spre recesiune si declin si sa lase pe altii in pace.
    • -1 (3 voturi)    
      Gabriel... (Duminică, 20 martie 2011, 0:31)

      Marii cai albastri [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      tu nu cumva esti un baiat cu ochi albastri de la ambasada Libiei de la Bucuresti. Nu mai fi asa zelos ca peste vreo doua saptamani o sa scrii scrisori de adeziune catre Consiliul Revolutiei de la Benghazi.
      Prea mult zel strica mai baiete, nu mai ai cum sa faci pasul inapoi...
    • -2 (2 voturi)    
      Bla bla (Duminică, 20 martie 2011, 0:40)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Recunoastem cu usurinta retorica araba, goala de continut si realism. Si daca Ghadaffi a spus, ce? Inseamna ca are omul asta vreun contact cu realitatea?

      Lasitatea asta e specific romaneasca, asa cum se uita trecatorii pe strada la cum e cineva atacat si nimeni nu are curajul sa intervina. Exact pentru ca asta e atitudinea: sa-l lase in pace!
    • 0 (2 voturi)    
      Hmm (Duminică, 20 martie 2011, 0:45)

      G.Nut [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Sa inteleg ca esti total ok cu un dictator care trage in poporul sau neinarmat. Nimeni nu vrea razboi, toti vrem pace, dar Gaddafi trebuie inlaturat, traim intr-o societate in care din fericire criminalii si nebunii sunt inlaturati (in mare parte).
      Referitor la ultima ta idee, cum adica "nu au decat sa isi urmeze SOARTA spre recesiune si declin"? //(editat de HotNews.ro)
      • +2 (2 voturi)    
        Fii sceptic (Duminică, 20 martie 2011, 15:01)

        Mircea Mărgărit [anonim] i-a raspuns lui G.Nut

        Popor neînarmat? Dragul meu, tu ce citeşti, de unde te informezi? Eu ştiam că poporul neînarmat are arme grele şi chiar avioane de luptă, ca să nu mai vorbim de inevitabilele kalaşnicoave şi aruncătoare de grenade. E drept că şi-au doborît singuri un asemenea avion, dar asta arată că au şi armament antiaerian. Poate nu ar fi rău să te informezi din mai multe surse, eventual din presa străină şi pro şi contra. Altminteri uite ce se întîmplă, te spală ăştia pe creier şi ajungi să susţii aberaţii. Şi cine îţi spune că Gaddafi e nebun şi criminal? Unde sînt cele 6000 de cadavre, le-a văzut cineva, le-a numărat cineva sau e doar o cifră preluată de presă de la poporul neînarmat? Ai cumva un certificat de la psihiatru care atestă nebunia lui Gaddafi? Tu însuţi te consideri perfect normal? În aceeaşi frază susţii că nu vrei război dar eşti de acord că dictatorul trebuie înlăturat prin război... Adică bombele lui Gaddafi sînt naşpa, în schimb bombele democratice ale lui Sarkozy sînt OK? Or fi ştiind ele să-i omoare numai pe ăia răi? Hm. Eşti tînăr, copilule şi uşor de manipulat. Sper să te schimbi o dată cu vîrsta. Ia un sfat de la unul mai bătrîn: cînd vezi ceva cu ochii tăi, uită-te de două ori, Cînd citeşti ceva scris de alţii, să nu crezi o iotă. Nu lăsa presa să-şi bată joc de tine. Fii sceptic, fii sceptic, fii sceptic!
    • 0 (2 voturi)    
      prostii (Duminică, 20 martie 2011, 0:53)

      Anonimul [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Vorbesti prostii. Uniunea Araba a insistat pentru acest asalt inca de-acum cateva zile.
    • -9 (19 voturi)    
      Nu pricepi nimic (Duminică, 20 martie 2011, 0:58)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Nu pricepi ca majoritatea covarsitoare a lumii s-a saturat de Gadafi? este o fosila in viata. doar cateva tari conduse de cretini s-au opus, Venezuela, Bolivia, Rusia. In fiecare an planeta devine mai democrata, acum 20 de ani au cazut regimurile din est, acum tot nordul africii incepe schimbarea.
    • +8 (20 voturi)    
      dictatorul (Duminică, 20 martie 2011, 1:29)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Ce astepti sa spuna un Dictator?
      Sa multumeasca ONU ca-i grabeste inevitabila eliberare din fuctie, si nu-l lasa sa-si faca de cap pe ultima suta de metri?

      Cat despre statele arabe, sunt versiunea de nisip a republicilor bananiere: dictatoriale, anarhice sau aservite.
      • +2 (2 voturi)    
        problema e... (Duminică, 20 martie 2011, 9:32)

        me [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        ca intr-o oarecare masura are dreptate.
        aici nu e vorba ca libia o duce prost pe franta anglia si sua o doare fix un fund de poporu libian. e vorba de petrol.
        lupta intre democratie si comunism nu este pentru ca o forma de conducere e mai buna decat cealalta. fiecare are avantajele si dezavantajele ei. in comunism, daca prinzi un conducator calumea, o cuci chiar foarte bine. problema e ca capitalismul incearca sa pula peste tot capitalism, si nu din dragoste pentru popor, ci din dragoste pentru bani.

        sunt de acord ca gadaffi ar trebui sa cam plece, dar cred ca interventia armata este putin cam prea rapida. trebuiau sa ma incerca sa il faca sa plece, pentru ca pana la urma daca pleca de buna voie nu sfarsea in puscarie sau executat. nici el nu cred sa fie asa nebun.
        Dar , cum ziceam, aici nu e vorba de dragoste pentru popor, ci dragoste de bani!
      • +2 (2 voturi)    
        Maretul Occident. (Duminică, 20 martie 2011, 11:03)

        D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

        Dar de ce l-a rabdat ONU timp de 42 de ani pe Gaddafi?! Pentru ca si englezii si americanii au exploatat petrolul din Libia, impreuna cu altii, algerieni, spanioli etc.
        De ce vor englezii sa il dea jos acum?! Pentru ca ei vor sa ia totul ca sa-si acopere datoria externa de 400% din PIB.
        Marea Britanie e un stat falimentar, chiar daca e o democratie.
      • +3 (3 voturi)    
        Republici dictatorial-anarhice bananiere. (Duminică, 20 martie 2011, 12:25)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

        Mai sunt cu duiumul in Africa. De ce n-au inceput sa instaureze democratia acolo? De ce cand au murit 1 milion in Rwanda Vestul atoatebinevoitor nu a miscat un deget pentru a-i ajuta? Sa inteleg ca libienii sunt mai oameni?
        Deci, da, de acord cu tine, hai sa frematam la ce ne serveste CNN, dar inainte de asta sa intelegem unele aspecte:
        -de la cat petrol in sus republica dictatorial -anarhic- bananiera trebuie democratizata?
        -care este cantitatea de petrol pe om care face neaparat necesara salvarea omului de dictatura?
        Este atat de ca in Ferma Animalelor incat doar sa etichetezi transant si linistit ca ai facut alegerea cea buna spune multe.
    • -1 (1 vot)    
      Occidentul, Libia si altele (Duminică, 20 martie 2011, 2:41)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      In caz ca nu ai observat era deja un razboi in Libia. Daca interventia asta va salva viata unui numar de libieni si va oferi apoi mai multa libertate libienilor atunci ar trebui sustinuta.

      Antioccidentalismul e inca vizibil in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        ok (Duminică, 20 martie 2011, 18:44)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        hai sa luam toate tarile scapate de dictatori prin interventie straina si sa vedem cat de bine traiesc.
      • 0 (0 voturi)    
        da? (Duminică, 20 martie 2011, 20:37)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        pai atunci de ce nu bombardeaza ambele tabere, ca sa termine imediat razboiul? cum isi permit sa intre intr-un razboi civil de partea unuia dintre combatanti, dar sa se si pretinda democrati? ptiu!
    • +1 (1 vot)    
      asa vrem noi (Duminică, 20 martie 2011, 2:52)

      iotiobag [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      tu poate inca nu ai inteles ca noi facem ce vrem.tot ce ne retine;reprezinta "relatiile" diplomatice.un submarin american a trimis un tomahawk missile si le-a terminat comunicatiile.ce ar trebui sa mai spun?
    • -5 (7 voturi)    
      re (Duminică, 20 martie 2011, 7:48)

      mariusb1979 [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      Dar TU cand vei dori un razboi, daca inca nu vrei?
      • +1 (1 vot)    
        Nu vreau un alt razboi. (Duminică, 20 martie 2011, 10:44)

        D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui mariusb1979

        Nu vreau inca un razboi in plus fata de cele din Irak si Afganistan.
  • +2 (2 voturi)    
    reactie romaniei (Duminică, 20 martie 2011, 0:26)

    Mazeta [utilizator]

    de ce nu are basescu nici o reactie? pai nu poate nici sa il sustina atacatorii, ca tocmai a fost umilit in public de Sarkozy si basescu e razbunator, nici nu se poate opune unei interventii, ca l-ar papa cu fulgi cu tot plutocratii occidentali. Asa ca tace.
  • -1 (1 vot)    
    Mda... (Duminică, 20 martie 2011, 0:27)

    George [anonim]

    A dat-o si dementul asta cu "cruciatii"... Mai e unul, cica dusmanul lui, bin Laden, care si el ii tot da cu lupta impotriva "cruciatilor". Doi scelerati. Lozinci cu care cred ca pot scapa de finalul meritat pe care il au toti dictatorii.
  • +2 (2 voturi)    
    inteleg (Duminică, 20 martie 2011, 0:28)

    Bonus pater familias [utilizator]

    ca e bine sa se ruleze stocul de "cruise missiles", totusi circul asta nu se poate termina repejor cu o lansare gresita care sa faca tandari ochelarii de soare preferati ai colonelului? e sezon de promotie la vacante in Marea Baltica?
  • -2 (2 voturi)    
    Acesta e nivelul romanilor (Duminică, 20 martie 2011, 0:33)

    Alex [anonim]

    Comentariile romanilor despre acest conflict arata nivelul general al democratiei din Romania. Majoritatea il sustine pe dictatorul care si-a omorat poporul, asemenea lui Nicolae Ceausescu.
    • +2 (2 voturi)    
      romanii sunt OK, doar ca si-au dat seama (Duminică, 20 martie 2011, 14:18)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      de faptul ca Vestul este parsiv si avar , intervine doar in tari cu petrol sau cine stie ce interese meschine
      • 0 (0 voturi)    
        Zau? (Duminică, 20 martie 2011, 18:01)

        George [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Bati campii tovarase uzzy! Insa n-am de gand sa-mi pierd timpul incercand sa-ti explic de ce. Ar fi dealtfel inutil. Scoate-ti ochelarii aia de antisemit, antiamerican, antioccidental si proislamist notoriu si fa un minim efort sa privesti lucrurile si altfel. Nu intocmai asa cum te-au invatat aia de la sectia de propaganda. Sti tu ce vreau sa spun...
        Si mai usor cu lozincile proletare. Comunismul nu mai e la moda decat printre imbecili.
  • -1 (3 voturi)    
    Vrem imagini live ! (Duminică, 20 martie 2011, 0:44)

    Dan [anonim]

    Sa vedem cum intra racheta pe geam in izmenele lui Gaddafi, aceasta mumie ambulanta.
  • +2 (2 voturi)    
    super! (Duminică, 20 martie 2011, 0:47)

    aleator [anonim]

    bai, dar e misto!
    deja era plictiseala cu japonia.
    serios, traim vremuri memoriale, unde mai vezi asemenea razboaie, asemenea declararii? doar in cartile de istorie sau in jocurile pe computer!
    • +1 (1 vot)    
      da (Duminică, 20 martie 2011, 18:46)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui aleator

      vorba bunicului meu, "nepoate, sa te fereasca Dumnezeu de vremuri interesante."
  • +2 (2 voturi)    
    bunii samariteni (Duminică, 20 martie 2011, 0:50)

    mihai [anonim]

    vai, ce buni samariteni exista in lumea asta.Dar de ce aceasta coalitie nu intervine, in scopul apararii drepturilor si libertatilor omului, conform principiilor definite de ONU, si in alte tari precum statele sarace africane sau Coreea de Nord (tara care-si subjuga cetatenii de decenii intregi, prin regimuri dictatoriale)?
    Ce interese se ascund oare in spatele acestei actiuni "umanitare"?
  • 0 (2 voturi)    
    Pai si pe nevinovati cine ii protejeaza? (Duminică, 20 martie 2011, 0:54)

    Emil [anonim]

    Ma intreb domnule D.Gabriel, daca in `89 armata facea macel in populatie, ascultand ordinele dictatorului la noi in tara (armata s-a retras si a lasat armele jos, dar daca nu o facea ipotetic vorbind) cum era bine Franta, Anglia, SUA sa stea deoparte si sa lase regimul sa faca macel? sau sa intervina sa opreasca regimul cu orice pret?

    Ideea mea este ca nici o tara DAR NICIUNA nu are dreptul sa mai fie asuprita de rigimuri dictatoriale si totalitariste ... celelalte tari TREBUIE sa vina in ajutorul oamenilor de rand si nevinovati, TREBUIE sa ii ajute.
    Nu sa stea deoparte si sa astepte sa isi revina singura acea tara
    • 0 (0 voturi)    
      interesant ce spuneti ! (Duminică, 20 martie 2011, 20:36)

      mariana [anonim] i-a raspuns lui Emil

      si cum ar fi daca ar interveni un vecin in familia dumneavoastra sa va spuna ce este bine pentru dumneavoastra si ce nu ?
      nu vedeti ca este clar ca sunt ca sacalii pe ei si pe ce au ei mai de folos ?????
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Duminică, 20 martie 2011, 20:39)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      dictatorii locali TREBUIE neaparat inlocuiti cu dictatura mafiilor locale si a multinationalelor vestice! atunci da, e libertate si democratie, praleo.
  • -3 (15 voturi)    
    sustin 100% (Duminică, 20 martie 2011, 0:56)

    atreus [anonim]

    Atacurile fortelor aliate asupra Libiei! Crimele lui gadafi trebuie pedepsite
  • 0 (2 voturi)    
    e clar , razboi (Duminică, 20 martie 2011, 1:44)

    girl [anonim]

    Asta e dus rau daca , crede ca se poate pune cu NATO,
  • +2 (2 voturi)    
    Francezii o cauta Cu lymanarea (Duminică, 20 martie 2011, 1:51)

    VicX [utilizator]

    Parcai vad ca raman fara luvru si turn mama lor de cocosei galici! sper libia Sa respinga aacurile!
  • 0 (0 voturi)    
    greseste ue cu razboiul, dar si gadafi... (Duminică, 20 martie 2011, 2:20)

    nenea [anonim]

    trebuia sa-si ia talpasita de mult daca tinea la viata. acum este un om, practic, mort. actiunea armata trebuie motivata macar printr-o condamnare fara mila...
    pacat de vietile pierdute. anul a inceput cu tragedii
  • -1 (19 voturi)    
    rea vointa (Duminică, 20 martie 2011, 2:30)

    zicsieu [anonim]

    Sunt surprins de opiniile multora dintre cei pe care i'am citit pe forumuri.
    Zic ei : razboiul e rau, mai ales motivat de petrol. gaddafi trebuie lasat in pace. de altii (rusia, china) de ce nu va luati?
    Zic eu, si stiu ca multe minusuri am sa incasez : inconstienta. Stiti voi oare ce fel de regim e acela al lui Gaddafi? Daca nu, atunci e unul dictatorial, si (chiar) nu conteaza altceva. Stiti voi ca omul asta (un fost terorist) isi omoara proprii cetateni care indraznesc sa il critice? Ia incercati voi sa va puneti in pielea alora care contesta, si o sa vedeti atunci. Ca nu se intampla in rusia si china, o stim cu totii, dar asta nu face ca trebuie sa lasam oamenii sa moara in alta parte. Ce motiv e asta? adica un fel de genul : muriti ma, ca si aia din china si rusia mor. cum pe ei nu putem sa'i salvam, nu vrem nici pe voi.sunteti inconstienti...
    • +2 (2 voturi)    
      Domnule... (Duminică, 20 martie 2011, 2:41)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui zicsieu

      Nu e vorba de rea vointa. Pur si simplu acesti oameni (de pe forumuri) doar isi exprima dezamagirea fata de ipocrizia marilor puteri. In Corea de Nord aia mananca si viermi, ca nu au ce manca, dar nimeni nu se duce sa-i salveze pe acei amarati. Iar cei din Libia traiau incomparabil mai bine decat cei din Corea de Nord.

      Gaddafi este un dictator, dar a fost si inainte cu cateva luni de zile, cand se plimba linistit prin Europa si toti sefii de state ii ieseau in cale si-l intampinau cu onoruri. Trebuiau sa-l izoleze de la inceput, daca erau dezinteresati si preocupati doar de soarta poporului Libian.

      Asta e tot ce vor sa spuna anumiti oameni, nu ca l-ar plange pe Gaddafi. Percepusi?
    • +1 (1 vot)    
      modul tau de a privi lucrurile e simplist si naiv (Duminică, 20 martie 2011, 3:28)

      altu [anonim] i-a raspuns lui zicsieu

      gandesti ca si cum lumea functioneaza pe principiul desenelor animate in care ala rau si urat se bate cu ala bun si frumos, il bate si dupa aia rade fericit in rautatea lui fara justificare.

      povestea se termina totdeauna in gen Harap Alb, cand aia buni vin si bat pe aia rai dup care toti traiesc fericiti pana la adanci batraneti.

      mai lasa televizorul si citeste si alte surse ca altfel o sa ai surprize in viata.

      mai ales la ce vremuri urmeaza....
    • +2 (2 voturi)    
      Nu am mai comentat in alta parte subiectul (Duminică, 20 martie 2011, 3:32)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui zicsieu

      Sunt un om extrem de non-violent. Nu inteleg violenta si consider ca intotdeauna e loc de dialog. Pe de alta parte istoria ne invata ca invingatorii unui razboi capata un drept mult mai mare decat beneficiul economic: dreptul de a scrie istoria.

      Si asa am invatat ca cruciadele au fost bune, ca Antanta in WW1 a fost buna, ca Axa in WW2 a fost rea, ca americanii au pastrat democratia, etc.

      In nici una dintre aceste istorii nu se scrie si ce voiau ceilalti. Daca persoana X vrea sa traiasca sub dictatura ca asa se simte bine, si tu ii arati cu forta ce e democratia, e democratic sau nu?

      Partea proasta e ca daca asculti pe fiecare iti vei da seama ca are dreptate, sau mai bine zis ca adevarul obiectiv se ascunde undeva la mijloc. Asadar faptul ca spui ca razboiul ce se prevede in Libia este unul intre democratie si dictatura sau unul intre setea de petrol si islamizare este o alegere personala. Dpdv obiectiv va fi ca si pana acum: unii (carnea de tun) vor muri si altii vor profita de pe urma lor. Variabilele sunt doar niste nume si niste cifre, exact asa cum pe parcursul istoriei variabilele au fost tipul armei si numarul de morti.

      Cat despre salvarea de care vorbiti, iata cateva exemple de state care nu poseda arma atomica si totusi nu au fost salvate: Venezuela, Yemen, Arabia Saudita, Cuba, etc. Credeti ca acolo puteti deschide gura asa, oricand? Nici vorba. Insa interesele nu fac interventia armata o necesitate. Inca.

      Cu toata stima, un inconstient.
    • +8 (14 voturi)    
      emirate.. (Duminică, 20 martie 2011, 7:30)

      regim [anonim] i-a raspuns lui zicsieu

      ia zi ce regim este in emirate? E din ala bun.

      Daca un regim oricare ar fi el joaca cum zic americanii este ok daca nu este nedemocratic.
      • -2 (2 voturi)    
        asadar (Duminică, 20 martie 2011, 8:57)

        asadar [anonim] i-a raspuns lui regim

        ....acum se vede.....se pune problema unui dictator, toti sar sa arate cu degetul eventuale cauze ascune, spre ex petrolul, dar ma uit la ce scriu aici oameni iesiti din dictatura....si ma sparie ideea ca n-au meritat sa iasa de acolo. Dumnezeu sa ii ajute pe cei din Libia.
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Duminică, 20 martie 2011, 9:25)

        btr80 [anonim] i-a raspuns lui regim

        Va veni si randul Emiratelor si a Yemenului sau Bahreinului. Numai ca nu baga in razboi jumatate de continent deodata. Numai ca romanii nostri din pacate nu stiu sa-si carpeasca strazile dar dau americanilor lectii de strategie si japonezilor lectii de interventie la cutremure.
      • 0 (2 voturi)    
        da-i pace, nu merita ostenjeala (Duminică, 20 martie 2011, 10:23)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui regim

        omul deja e spalat pe creier si eructeaza incontinuu teria Bilderberg, potrivit careia suveranitatea nationala e un moft, proprietatea altora e un moft, doar suveranitatea marilor corporatii transnationale e sfanta si doar proprietatea lor conteaza! cu asemenea sclavi, ne meritam soarta.
      • -1 (1 vot)    
        cu regimu din emirate (Duminică, 20 martie 2011, 11:49)

        zicsieu [anonim] i-a raspuns lui regim

        iarasi rea vointa sau inconstienta. imi zici de emirate : nu stiu sa fi auzit ca emirii de acolo au tras cu mitralierele grele, cu tancurile si avioanele in proprii cetateni. si stiu si eu ca nu e paradisul drepturilor omului. vizibil, tu eviti intrebarea mea : oricum ar fi in alta parte (emirate, sau china sau rusia), e asta un motiv de a lasa oamenii sa moara sau sa fie torturati in alta parte (libia)? eu nu vorbesc de legitimitatea unui regim, ci de crimele acestiua. ca se intampla ca in alta parte sa nu fie pedepsite, nu inseamna ca trebuie tolerate oriunde. ia gandeste putin si altfel.
    • +1 (3 voturi)    
      Buna vointa americanilor. (Duminică, 20 martie 2011, 11:31)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Inconstienti sunt cei care nu vad cate razboaie au declansat americanii in lume in goana dupa resurse.

      Occidentul falimentar si islamofob are nevoie de resurse, putin le pasa lor de arabetii si trogloditii care isi sparg capetele unii la altii prin diferite parti ale lumii.
      • 0 (2 voturi)    
        ai fost tare (Duminică, 20 martie 2011, 14:59)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

        De ce emigrează musulmanii în ţările occidentale şi islamofobe?
        • 0 (0 voturi)    
          Mda... (Duminică, 20 martie 2011, 18:08)

          George [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          Cred ca l-ai cam incurcat pe tovarasul propagandist D.Gabriel... Omul e dus. Nici macar n-are habar care este sensul si intelesul cuvantului "faliment". Din nefericire sunt o multime de ignoranti de genul si calibrul lui D.Gabriel prin Romania. Educatia, cultura si cunostintele lor sunt atat de precare incat ar trebui sa ne ingrijoreze...
    • +1 (3 voturi)    
      rea vointa ai tu (Duminică, 20 martie 2011, 11:40)

      warpguy [anonim] i-a raspuns lui zicsieu

      nu ai habar de cum se traieste in Libia. Pana astazi ei au probabil cel mai bun redit pro-capite in Africa si ar fi fost si mai bine daca americanii si occidentul nu i-ar si supus la nenumarate embargouri economice in ultimii 30 de ani. Scolarizarea a ajuns la 80%, merg la studii in strainatate pe burse de stat, primesc ajutoare pentru a-si construi o casa, painea si benzina costa cativa centezimi, etc. Nu e raiul insa nu mor de foame ca in Egipt sau Tunisia. Nu traiesc in inchisori sub cerul liber, 1 milion si jumatate, ca la Gaza. Nu sunt bombardati precum palestinezii sau libanezii cand li se scoala israelianilor.
    • 0 (2 voturi)    
      Ca bine zici! (Duminică, 20 martie 2011, 12:00)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Imi pare rau ca nu am voie sa-ti dau mai multe plusuri.
  • 0 (0 voturi)    
    nimic (Duminică, 20 martie 2011, 3:32)

    iotiobag [utilizator]

    poate imi puneti si mie comentariul.n-am nimic de zis ca sa fiu politic corect!
  • 0 (2 voturi)    
    cenzura (Duminică, 20 martie 2011, 3:36)

    iotiobag [utilizator]

    bai frate,ma scuzati.nu mai scriu aici pentru ca evident cenzura de partid actioneaza desi n-am scris nimic impotriva poporului si statului.
  • -1 (1 vot)    
    cruciatii semilunei (Duminică, 20 martie 2011, 4:01)

    Socrates [anonim]

    E tare propaganda asta a lui Gaddafi cu "cruciatii".
    Numai ca de data asta Liga Araba a dat OK actiunii impotriva lui, altfel nici macar nu se sinchisea SUA, si fara ei nu s-ar fi intamplat nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Hopa (Duminică, 20 martie 2011, 9:56)

    jorj [anonim]

    Acum Al-Quaida s-a dat de 3 ori peste cap si sint cruciati.... e mai dus ca nea Nicu moshu.....
  • +2 (2 voturi)    
    Democracy by US (Duminică, 20 martie 2011, 11:12)

    roberto [anonim]

    Americanii isi omoara presedintii / candidatii incomozi. Ghadafi isi elimina opozantii. Elita Wall Street a saracit milioane de americani. Ghadafi isi elimina adversarii.

    Americanii tot cauta pretexte pentru a ataca alte tari si asta nu pentru a instaurta democratia. Cine crede asa ceva este chiar tampit.

    Coreea de Nord. Credeti ca cetatenii acelei tari nu sunt supusi unui genocid prin infometare? Zimbabwe, Sudan, Rwanda, Nigeria ... Genociduri si pe acolo - mancare, triburi, islam.
    Arabia Saudita, Yemen, Bahrein. Cum stam cu democratia si libertatile cetatenesti pe acolo?
    Ce spuneti de grozaviile Israelului prin teritoriile ocupate?

    Deci toti ce care vorbesc de dictatorul Ghadafi si cum libienii isi doresc McDonalds, lasati-o mai moale. Americanii sa isi cheltuie banii pentru proprii cetateni. Irakul este cel mai bun exemplu al democratiei exportate via razboi.

    Ca sa rezum, este un nou razboi care sa justifice bugetele umflate de la aparare si un loc fruntas la pompa de petrol pentru cei care finanteaza campaniile electorale (pana acum erau Elf, Agip - se pare ca vor si americanii un loc).

    Si in rest, un gand personal, sper ca libienii sa le raspunda cu aceeasi moneda francezilor, italienilor si americanilor. Sa le aduca "democratia" pe strazile Romei sau ale Parisului.
  • -1 (1 vot)    
    Poporul libian. (Duminică, 20 martie 2011, 11:59)

    coco04 [utilizator]

    Ca de obicei fiecare dictator zice ca el reprezinta poporul si ca interesele lui personale sunt interesele POPORULUI.Iar dusmanii ataca POPORUL.
    Presupun ca libienii pe care il omoara Kadhafi aia nu sunt poporul.Desigur ca libertatea are un pret si mai mor oameni nevinovati.
    Stiti cine sunt (mai mult sau mai putin) impotriva atacurilor aliatilor.
    Rusia,Iranul,Venezuela inca cativa dictatori "de bine" si...cativa forumishti de pe Hotnews.
    Si eu "vreau" petrolul libienilor dar il vreau "pe bani" nu pe gratis.
    Asa ca bla-bla-bla ...petrol.
  • 0 (0 voturi)    
    Poveste ... (Duminică, 20 martie 2011, 22:21)

    Tetcipe [anonim]

    Poveste veche ?
    Curand dupa ce Gaddafi l-a detronat pe regele Idris (1 sept 1969) si USA a fost nevoita sa evacueze personalul si avioanele de la baza militara Wheelus Air Base de langa Tripoli (1970), au inceput pregatiri de inlaturare a lui Gaddafi. "National Front for the Salvation of Libya" (un fel de FSN) a fost infiintat in 1981 in tara vecina Sudan iar in prezent are sediul in Washington DC. Cred ca in plan este restabilirea monarhiei cu aducerea pe tron a lui nepot al regelui Idris
    Detalii in:
    Petroleum and Empire in North Africa. NATO Invasion of Libya Underway
    http://www.scribd.com/doc/50017326/Petroleum-and-Empire-in-North-Africa-NATO-Invasion-of-Libya-Underway-Keith-Harmon-Snow
    http://nsarchive.files.wordpress.com/2011/02/cia-gadaffi-1986.pdf
    http://www.youtube.com/watch?v=k_TEelPBX8U
    Muhammad al-Senussi calls for the international community to help remove Muammar Gaddafi from power.
    http://english.aljazeera.net/video/africa/2011/02/201122416028655869.html