Papa Ioan Paul al II-lea va fi beatificat pe 1 mai

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:10 Actualitate | Internaţional


Papa Ioan Paul al II-lea
Foto: Reuters
Papa Benedict al XVI-lea a confirmat oficial un miracol atribuit predecesorului sau, Ioan Paul al II-lea, deschizand astfel calea pentru beatificarea acestuia, care va avea loc pe 1 mai 2011, relateaza BBC. ​

Procesul de beatificare, insemnand acordarea titlului de "binecuvantat", este un pas crucial inaintea sanctificarii, pentru care este nevoie de confirmarea unui al doilea miracol.

Ioan Paul al II-lea a murit in 2005, servind in fruntea Bisericii Catolice timp de aproape 27 de ani.

Vaticanul i-a atribuit miracolul vindecarii unei calugarite care suferea de Parkinson si care i s-a rugat. Boala acesteia i-a disparut in mod inexplicabil la doua luni de la moartea lui Ioan Paul al II-lea, care suferea el insusi de Parkinson.

Medicii angajati de Biserica au cazut de acord ca nu exista nicio explicatie medicala pentru vindecare, in ciuda faptului ca anul trecut un medic citat de un ziar polonez a afirmat ca este posibil ca femeia, in varsta de aproximativ 40 de ani, sa fi avut o problema a sistemului nervos ce ar fi putut sa dispara temporar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7421 vizualizari

  • +7 (31 voturi)    
    Tot omagiu meu acestu sfant Papa!!! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:33)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ma bucur pentru Papa Ioan Paul al II-lea ca va fi beatificat pentru ca o merita din plin. A fost o alinare de om, cu adevarat unsul lui DUMNEZEU pe pamant!!!
    • -8 (18 voturi)    
      "Poporul Meu moare din lipsa de cunostinta" (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:55)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Dumnezeu a spus "Poporul Meu moare din lipsa de cunostinta". Usor suntem amagiti, caci nu stim sa diferentiem binele de rau (ce-i de la D-zeu si ce nu) -- cateva detalii: unde e slava lui D-zeu din acest lucru(?), daca te rogi la Papa Ioan Paul al II-lea atunci el iti e salvatorul sufletului si atunci ce rost mai are sa fii venit Isus (Fiul lui D-zeu, adevatul UNS al D-zeu = Mesia) (?) etc.

      La sfarsit se vor vedea cei care au fost cu adevarat mari in ochii lui D-zeu
      • +1 (19 voturi)    
        E placut Domnului sa-l avem ca mijlocitor (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:12)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        Slava lui Dumnezeu se arata tocmai in faptul ca acest om a fost un Mare Sfant. Domnul a facut asta si doar LUI ii aducem Slava! Dar daca apelam la mijlocirea unui Sfant, care a fost declarat astfel, pt dovada lui de credinta si virtuti eroice, o facem ca la un prieten al Regelui, care are intrare la Rege, mai mult decat noi. E un fel de avocat pt noi :) Si cred ca Regelui ii place tare mult sa faca bucurie prietenilor sai, celor care s-au aratat fideli.
        Pe scurt, Papa Ioan Paul al II lea a dovedit prin viata lui ca este prietenul Regelui.
        Iar noi acum, ne bucuram de asta apeland la Rege si prin acest nou Sfant. Nu e niimic rau in asta, chiar ii este placut Regelui :)
        • -7 (9 voturi)    
          . (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:20)

          Eusebius [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          E surprinzator cati ortodocsi sunt si papisti.
          • +1 (1 vot)    
            clarifica (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:45)

            taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Eusebius

            ce intelegi prin "ortodocsi" si "papisti"? dup-aia putem povesti
        • -1 (9 voturi)    
          saracu de tine... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:46)

          neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          ai iesit din pastera acum?
          • +3 (7 voturi)    
            o singura opinie este permisa? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:15)

            ? [anonim] i-a raspuns lui neutrino

            se pare ca dvs ati iesit din pestera.

            sau ati uitat ca bolsevicii sunt, totusi, o specie disparuta.
            • -4 (6 voturi)    
              . (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:24)

              RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui ?

              Hai ba pleaca cu bolsevicii tai ca e expirat argumentul.
              • +1 (3 voturi)    
                acum dvs le-ati luat locul? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:32)

                ? [anonim] i-a raspuns lui RockerJegos

                cine nu spune ca dvs trebuie "sa plece"?
                • -1 (7 voturi)    
                  . (Vineri, 14 ianuarie 2011, 18:06)

                  RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui ?

                  Bine pa
        • -1 (1 vot)    
          singurul mijlocitor.... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 22:27)

          Lucian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          intre om si D-zeu este Isus Hristos. Nu exista alti mijlocitori! Pentru ce a murit Isus atunci? Intunecata natiune si ne mai miram de ce toate relele peste acest popor si nu numai...
      • +3 (7 voturi)    
        Fereasca D-zeu de oameni ca tine. (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:17)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        Prin ce te crezi indreptatit sa-l judeci pa Papa Ioan Paul al II-lea?Vorbesti de D-zeu ,dar iei in deras cuvantul lui.Nu fi invidios si ipocrit.
    • -2 (20 voturi)    
      . (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:02)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Asta e papa care a dus un razbooi impotriva prezervativelor in Africa contribuind direct la intensificarea epidemiei de SIDA. Acest miracol numai datorita lui a putut fi posibil.
      • +3 (7 voturi)    
        Nu este adevarat! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:50)

        mucenic [utilizator] i-a raspuns lui RockerJegos

        Biserica catolica nu incurajeaza niciun mijloc anticonceptional exceptand abstinenta.
        • -7 (9 voturi)    
          . (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:06)

          RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

          De fapt intai au fost impotriva, apoi au plusat si au spus ca de fapt prezervativele ajuta la raspandirea HIV ca anul trecut sa cedeze si sa spuna ca sunt acceptabile.

          Sursa aici: http://www.guardian.co.uk/world/2003/oct/09/aids

          The Catholic Church is telling people in countries stricken by Aids not to use condoms because they have tiny holes in them through which HIV can pass - potentially exposing thousands of people to risk.
          • 0 (4 voturi)    
            poate n-ai inteles (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:48)

            taranistu [utilizator] i-a raspuns lui RockerJegos

            ia mai ceteste o data ce a spus Papa Ratzy, voi ati retinut ca de anul trecut e liber la preze. ia mai ceteste o data cartea de interviuri...
            • -2 (8 voturi)    
              . (Vineri, 14 ianuarie 2011, 18:08)

              RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

              Ai impresia ca imi pasa ... Nu fac parte din acea categorie de oameni carora trebuie sa le zica papa ce pot sa faca si ce nu. Nu are decat sa se agite cat vrea batranul nazist din partea mea. Nasol pentru oamenii aia care se uita in gura lui doar.
  • -6 (12 voturi)    
    da de ce nu in 2013 (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:36)

    fsfds [anonim]

    Da de ce se grabesc asa, vine sfarsitu' lumii?
    • +7 (15 voturi)    
      Pai... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:42)

      D'aia [anonim] i-a raspuns lui fsfds

      ... ca se mai mire unul... altul... d'astia ca tine!
  • -1 (23 voturi)    
    CV (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:39)

    Andrei [anonim]

    "Vaticanul i-a atribuit miracolul vindecarii unei calugarite care suferea de Parkinson si care i s-a rugat." ... pe bune? mi se par ciudate "atribuirile" astea... a completat CV-ul si acuma va fi beatificat. In secolul tehnologiei noi inca mai credem in miracole si Mos Craciun?
    • +3 (17 voturi)    
      Nea Andrei (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:48)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Vei afla curand ce inseamna 'secolul tehnologiei noi' cat si adevaratul sens al vietii pe pamant. Iar atunci cred ca vei avea o parere de rau ireversibila. :) Dumnezeu sa te aiba in paza.
    • +4 (16 voturi)    
      ei ?! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:49)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Prietene, in "secolul tehnologiei", sa nu fim orbiti de dis-cursuri aberante care uita sau neaga complet limitele (auto-impuse) ale stiintei. Cat de fragila este, de exemplu, sanatatea noastra? Te duci la spital si iti dau un car de pastile, si nimic nu e garantat. Nu e vorba de nici un Mos Craciun, este Sacrul si Profanul lui Eliade, daca doresti: noi insine sa vedem ca este ceva DINCOLO de fiecare manifestare, actiune, lucruri materiale. Pentru unii - probabil Ioan Paul este inclus aici - fiecare secunda a vietii este o minune, si de ce sa nu ii respectam ? Pentru altii, cum scrie si in NT, "chiar de ar invia cineva din morti, tot nu ar crede".
    • +6 (14 voturi)    
      Da (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:57)

      moni [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Inca mai credem. Altfel viata asta n-ar avea nici o noima. Parerea mea...
      • -2 (16 voturi)    
        . (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:05)

        RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui moni

        Viata ta poate.
        • +4 (4 voturi)    
          You may say I'm a dreamer... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:49)

          moni [anonim] i-a raspuns lui RockerJegos

          ...but I'm not the only one
    • +3 (5 voturi)    
      Miracole (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:05)

      Andrei (altul) [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Din Deciziile Conciliului Vatican I:

      "If anyone says that all miracles are impossible, and that therefore all reports of them, even those contained in Sacred Scripture, are to be set aside as fables or myths; or that miracles can never be known with certainty, nor can the divine origin of the Christian religion be proved from them: let him be anathema" (Vatican Council I, Dei Filius, no. 3).

      De aici rezulta ca credinciosii catolici nu sunt obligati sa creada in toate minunile raportate in timpurile noastre. Aceste minuni sunt interpretate ca semne adresate unei persoane sau unui grup restrans, care ii pot intari in credinta pe restul credinciosilor, fara a constitui insa dogme ale credintei.
    • +2 (12 voturi)    
      Somnul ratiunii naste monstri ! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:05)

      Tot Andrei [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Probabil ca tu crezi în doctrina Marxist-Leninista sau ai urmat cursurile de ateism științific la Ștefan Gheorghiu. Bravos națiune.
      Oricum... fericiți cei săraci cu duhul.
    • +1 (9 voturi)    
      Nu mai credem in nimic (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:10)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      In tehnologie, bani si extraterestri. Nu mai avem puterea de a crede in miracole si minuni doar pe aceea de a pacali, fura si insela. Evident suntem oamenii epocii noi adevaratii oameni de tip nou visati de idologiile rosii si brune.
    • +2 (2 voturi)    
      noi da! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:49)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      tu?
  • -3 (19 voturi)    
    Ha ha (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:55)

    drak latinu [utilizator]

    A "vindecat" o persoana si milioane de oameni mor de foame in lume si alte milioane inca sunt bolnave incluzand Parkinson. Ce lume trista si dusa cu pluta.
    • +1 (7 voturi)    
      Pai ti-ai dat singur raspunsul.... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:32)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Asta e consecinta traiului in dezmat si pacat al omenrii. :)
  • +6 (14 voturi)    
    Santo subito (Vineri, 14 ianuarie 2011, 14:58)

    marius [anonim]

    Papa Ioan Paul al doilea a fost un adevarat erou al Bisericii Catolice si nu numai. A luptat incercand sa defineasca rolul Bisericii si Crestinismului in lumea moderna, impotrivindu-se ideilor si ideologiilor totalitare, materialiste si capitalismului salbatic. Chiar daca se gasea in relatii bune cu liderii politici occidentali, nu a ezitat sa critice consumismul existent la nivelul maselor, care distruge spiritul, promovand o libertatea apropiata de anarhie.
  • +8 (10 voturi)    
    multumesc (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:04)

    ce conteaza [anonim]

    Mie imi este de ajuns ca i-a vindecat pe multi de comunism.
    • +5 (9 voturi)    
      Asta da miracol (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:15)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ce conteaza

      A folosit puterea credintei pentru a aduce lumina acolo unde ideologia ciumei rosii a adus intuneric si teama.
    • +2 (6 voturi)    
      Pe deplin adevarat! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:03)

      Nota bene [anonim] i-a raspuns lui ce conteaza

      Tuturor celor care scriu impotriva Papei Wojtyla, sa nu uite ca astazi isi pot exprima parerea pe Internet, in mod liber si datorita eforturilor sustinute ale Papei Ioan Paul al II-lea. Fata el, poate ca astazi ati fi fost inca in intuneric, cu doua ore de program TV pe zi (va dati seama? Fara Elodia si Antenele???), iar daca ati fi avut, cumva acces la Internet, cu siguranta ca fiecare cuvintel scris ar fi fost citit si re-citit de cerberii puterii - vezi ce se intampla in China cu Yahoo si Google.

      Fie si numai pentru eforturile indreptate impotriva comunismului si merita sa fie facut sfant!
  • +4 (12 voturi)    
    Painea lui Dumnezeu (Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:06)

    constantin [anonim]

    A fost un PAPA bun ,pe placul multor romani.Stia cum sa-l slujeasca pe Domnul,dar si cum sa se apropie de oameni,iar pentru noi a fost a fost o binecuvantare.Modest si la locul lui, a fost iubit de multi oameni.Multumim lui Dumnezeu ca ne-a dat un asemenea PAPA>
  • +5 (5 voturi)    
    un mare om se vedea in ochi lui (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:24)

    gabriel [anonim]

    este chiar un sfant !!
    • -1 (3 voturi)    
      te cam grabesti, faci prea multe statements (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:08)

      bila [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      si nu ne spui criteriile. sint sigur ca acolo sint multe bune dar si rele ca asa e pe pamint...nimic nu e perfect....

      http://en.wikipedia.org/wiki/Canonization

      apoi citi dintre noi avem competenta sa ne dam cu parerea ce si cum?

      pe de alta parte ca si crestin nu poti crede ca un om te vindeca, ci Cel care ii permite acest lucru ptr puterea rugaciunii lui.....
  • -5 (5 voturi)    
    .... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 16:55)

    Ova [anonim]

    Dupa dreapta credinta a Bisericii Ortodoxe, papismul este o erezie si s-a nascut din mandrie si din influenta politico-financiara. Chiar el a initiat ecumenismul mondial care stim bine ce scop are. Ecumenismul este erezia eraziilor iar dupa canoane cel care participa activ la acesta este afurisit.
    Erezia fiind un pacat impotriva Duhului Sfant, nu poate naste oameni sfinti.
    Cine vrea sa vada cu adevarat miracole si minuni facute de sfinti sa citeasca despre Paisie Aghioritul.
    • +4 (6 voturi)    
      iarasi avem divizia vesela in vizita? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:08)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Ova

      o data "letitia", acuma "Ova" =))
    • +3 (5 voturi)    
      serios ? (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:50)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Ova

      De unde extremismele astea ?? Si eu sunt crestin-ortodox, dar, va rog sa-mi spuneti : unde este "papismul" erezie ? in ce canon e condamnat ecumenismul ? Cine ne da noua dreptul sa il INGRADIM pe Dumnezeu: "Doamne, eu fac ce fac, dar sa nu Te prindem ca ridici Sfinti din alte religii/neamuri etc, ca aia sunt DUSMANI, eretici, findca ASA AM HOTARAT NOI !??"
      Imi pare rau ca asa am ajuns, sa ne definim credinta prin URA si SEPARATIE , si nu prin iubire ("In aceasta vor cunoaste oamenii ca sunteti ucenicii Mei !!", si "Cel ce zice ca pe Dumnezeu iubeste, dar pe aproapele uraste, MINCINOS este si adevarul nu este in el" - 1 Ioan).
      Da, Biserica Ortodoxa Drept-Maritoare (pleonastic, chiar), asta nu inseamna sa "judeci pe sluga altuia" , nici sa trimiti in iad "la pachet" restul de 6 miliarde de oameni, ca stie Dumnezeu ce si cum lucreaza in lume !
      • -5 (5 voturi)    
        Prietene (Vineri, 14 ianuarie 2011, 18:07)

        Ova [anonim] i-a raspuns lui adi

        Eu nu urasc pe nimeni si nici nu sunt crestin hard-core. Doar am expus problema dintr-o perspectiva mai putin invelita in hartie de cadou. Diavolul e politic corect. nu eu. Adevarul nu trebuie invaluit in hartie de flori. Papismul este o secta. Nu ii urasc si nu am nimic cu nimeni doar ca adevarul istoric esta ca au schimbat dogma.
        Si nu veni la mine cu citate din Biblie ca sectarii ca ajungi sa nu vezi padurea de copaci.
        Daca te intereseaza citeste "Indreptar in credinta ortodoxa" scrisa de Arhimnandrit Ilie Cleopa ca sa intelegi diferenta dogmatica intre ortodoxie si papism. In secolul XIX vaticanul a publicat statutul papei. Poti sa-l cauti pe internet si sa il citesti. Pe urma poti sa ma tot critici si sa te crezi plin de iubire ca stim amandoi ca si tu esti doar un pacatos amarat ca si mine.
        • +1 (3 voturi)    
          Statutul papei (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:07)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ova

          Uite, te ajut eu, sa nu vina cineva rau intentionat cu tot felul de bazaconii:

          "We teach and define that it is a dogma Divinely revealed that the Roman pontiff when he speaks ex cathedra, that is when in discharge of the office of pastor and doctor of all Christians, by virtue of his supreme Apostolic authority, he defines a doctrine regarding faith or morals to be held by the universal Church, by the Divine assistance promised to him in Blessed Peter, is possessed of that infallibility with which the Divine Redeemer willed that his Church should be endowed in defining doctrine regarding faith or morals, and that therefore such definitions of the Roman pontiff are of themselves and not from the consent of the Church irreformable." (Vatican Council, Sess. IV , Const. de Ecclesiâ Christi, Chapter iv)

          Daca gasesti aici vreo contradictie cu credinta bisericii din toate timpurile sa-mi spui si mie.
        • +5 (5 voturi)    
          Eu nu urasc pe nimeni.... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:21)

          IoNuUrascPeNimeni [anonim] i-a raspuns lui Ova

          ... spuse Ova, pentru ca mai apoi sa completeze: "Papismul este o secta".

          Intr-adevar, el/ea nu uraste pe nimeni, atata timp cat ceilalti ii impartasesc ideile.

          Pentru cei care ridica piatra desi ar trebui sa mai studieze un pic: crestinismul, la origine, nu a fost nici ortodox, nici catolic, ci... amandoua la un loc.
          Scrieri vechi de dinainte de Marea Schisma mentionau crestinismul ca fiind biserica (eclesia) deopotriva ortodoxa (in sensul de credinta dreapta) cat si catolica (in sensul de credinta universala).

          Ciolanul a existat dintotdeauna iar lupta pentru el a dus la Marea Schisma de la 1054, cand biserica (una singura) s-a scindat in cea catolica (care nu este o secta, nota bene) si cea ortodoxa (nici ea secta, de asemenea).

          Printre altele, biserica catolica (din care fac parte cu mandrie), i-a considerat intotdeauna pe crestinii ortodocsi drept frati intru credinta si a recunoscut botezul ortodox. Nu acelsi lucru se poate spune despre bisericile protestante (fie anglicana, reformata,etc.). Biserica Ortodoxa insa, continua sa ii considere pe catolici drept sectanti, unealta diavolului, propovaduind ca doar ei, ortodocsii, sunt urmasii de drept al lui Christos. Aceeasi ura au insuflat-o si credinciosilor. Nu vreau as fac apologia vreunei biserici aici, dar nu credeti ca pamantul asta e suficient de mare ca sa putem trai in buna intelegere cu totii, indiferent daca suntem crestini ortodocsi, catolici, protestanti, musulmani sau de alta religie? Va deranjeaza ca Papa Ioan Paul II-lea va fi beatificat? Pai... daca al fi sa il comparam pe el cu mai-marele BOR, prea-fericitul Teoctist, a fost intr-adevar un sfant!
          • -4 (4 voturi)    
            Frati?! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 20:51)

            Ova [anonim] i-a raspuns lui IoNuUrascPeNimeni

            LOL
            Biserica catolica a parasit consiliul ecumenic si a schimbat dogma! A schimbat hotararile sinoadelor.
            Si eu ii consider pe catolici crestini si le recunosc botezul, dar vaticanul a facut multe lucruri oribile:
            - crimele inchizitiei
            - crimele impotriva romanilor ortodocsi din ardeal pentru a forta convertirea lor
            - sustinerea guvernului mafiot din kosovo care a dus la distrugerea a 150 de biserici si manastiri ortodoxe, unele mai vechi chiar si decat autoritatea bisericii romane.
            Daca nu sunt de acord cu dogma catolica nu inseamna ca nu am consideratie si dragoste fata de fratii mei crestini sau urasc pe cineva. Toti sfintii care s-au sfintit in Hristos au trait in saracie, s-au lepadat de lumea asta.
            Apropo, Teoctist a fost un ascet si un crestin cu modestie. Papa ar putea sa invete cu usurinta smerenia si umilinta de la el, adevaratele virtuti.
            • +1 (1 vot)    
              HAI, GATA ! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 21:25)

              adi [anonim] i-a raspuns lui Ova

              Ajunge ! Daca ai ceva de spus, foloseste acuzatii concrete, ca de generalitati suntem satui:
              - CARE hotarare a CARUI Sinod Ecumenic?
              - CARE canon ?
              - CARE guvern etc.

              Si apropo de acuzatii, esti dus rau de tot, daca pui pe acelasi plan invatatura de credinta cu actiuni/hotarari (aici - si greseli) politice !! Probabil pe acelasi principiu (toti catolicii sunt rai si responsabili ptr. Inchizitie, Uniatie etc.): toti nemtii sunt vinovati de crimele nazismului, toti rusii sunt sovietici si comunisti, toti ortodocsii din Romania au colaborat cu Securitatea, "toti popii sunt hoti, dupa bani, desfranati, toti calugarii sunt pe invers" etc.etc. Ooo, vai , dar cand cineva face asemenea generalizari, ce ABERANTE sunt, nu-i asa ? Cum indraznesc ?
            • 0 (0 voturi)    
              Sfinti (Vineri, 14 ianuarie 2011, 21:30)

              adi [anonim] i-a raspuns lui Ova

              Oamenii se sfintesc in starea lor si nu s-au lepadat de lumea asta, ci DIMPOTRIVA: au imbratisat-o, spre sfintire si cu durere fata de lipsurile ei (vezi Sf. Siluan Athonitul). Sa aducem spre exemplificare oricare din Sfintii Imparati (Constantin, Elena, Justinian, Stefan cel Mare etc) si multi din Sfintii Ierarhi. Nu trebuie sa fii neaparat sarac si/sau monah ca sa devii sfant.
            • +2 (2 voturi)    
              Gluma zilei (Vineri, 14 ianuarie 2011, 21:49)

              Gluma zilei [anonim] i-a raspuns lui Ova

              "Teoctist a fost un ascet si un crestin cu modestie. Papa ar putea sa invete cu usurinta smerenia si umilinta de la el, adevaratele virtuti. "

              Aproape ca m-a pufnit rasul, insa nu pot nici macar sa plang.

              Unde era tov. general de Secu Teoctist cand Papa Ioan Paul II-lea vizita Polonia si le spunea muncitorilor de la Gdanks 'Nu va temeti'? Sau cand se intalnea cu presedintele SUA si ii cerea sprijinul impotriva comunismului? Teo statea acasa, la caldurica, si era de acord cu daramarea bisericilor ortodoxe vechi de sute de ani (Sf. Vineri, bunaoara). Ca apoi, cand a venit valul, s-a retras repejor la Sinaia, cica din motive de sanatate, ca apoi, vazand ca la putere venisera tot ai lui, a iesit la lumina.

              A-l compara pe Teoctist cu Papa Ioan Paul II-lea este cea mai crasa dovada de lipsa de bun simt, in cel mai bun caz! Sa iti fie rusine!
              • 0 (0 voturi)    
                Prea-Nefericitul (Marţi, 19 aprilie 2011, 11:39)

                gdans [utilizator] i-a raspuns lui Gluma zilei

                Prea-Nefericitul Teoctist s-a retras la Sinaia dupa ce l-a felicitat pe Ceausescu pentru represiunea de la Timisoara.
                Dumnezeu sa-l ierte !
                E o gluma sinistra sa-i compari.

                PS: sunt ortodox.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 14 ianuarie 2011, 18:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ova

      Asa... Si sinodul BOR dupa parerea ta, ca si patriarhia ecumenica si ierarhia bisericii grecesti, de exemplu, sunt toti o adunatura de eretici vanduti masonilor, nu?
  • -6 (6 voturi)    
    Ascensiune rapida! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 17:54)

    Sf. Iulian Apostatul [anonim]

    Felicitari, John Paul, si la mai mare! N-ar fi fost o flagranta nedreptate ca tocmai celui mai prolific si de succes impresar de sfinti din istoria Vaticanului sa nu i se intoarca favoarea si sa nu fie primit in "la famiglia"? E de remarcat, de asemenea, altruismul unor suferinzi, care, in conditiile unei asemenea abundente de sfinti certificati, aleg sa-si incredinteze bolile, suferintele si tragediile unor sfinti incerti, din simpatie personala sau patriotism local ("e consatean de-al nostru", ceea ce creeaza premizele unei afinitati elective a potentialului sfant cu localitatea / regiunea respectiva) pentru a le da ocazia sa-si puna in valoare inzestrarile si a-i promova in "Premier League" a lumii spiritelor, in ciuda riscurilor evidente (acela ca destinatarul sa nu detina calificarea necesara, iar starea petentului sa se inrautateasca in mod ireparabil inainte de a recurge la un alt terapeut din lumea de dincolo, stiut fiind faptul ca, oricum, rezidentii Cerurilor raspund, in general - daca raspund! - cu o suverana lentoare cererilor muritorilor, ceea ce este totusi de inteles, cu atatea divine delectari in jur!:))
  • +4 (6 voturi)    
    Santo subito !!! (Vineri, 14 ianuarie 2011, 19:04)

    gabidogeanu [anonim]

    Ce placere sa aud asa ceva !!!
    Este cu adevarat unul dintre cei mai iubiti pamanteni !!
    Am avut onoarea sa traiesc in apropierea sa si pot sa afirm fara teama de a gresi ca a fost capul Biserici Catolice , un demn urmas a lui Petru , Si un sfant cat de curand, pe buna dreptate !!
    Odihneasca-se in pace suflet bland !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    VIVA El PAPA (Vineri, 14 ianuarie 2011, 21:27)

    Stefan [anonim]

    „O, Sfântă Treime, îţi mulţumim pentru că ai dat Bisericii pe Papa Ioan Paul al II-lea şi pentru că ai făcut să strălucească în el iubirea Ta părintească, măreţia crucii lui Cristos şi splendoarea Duhului de iubire.
    El, încredinţându-se cu totul în nemărginita Ta îndurare şi în mijlocirea maternă a Mariei, ne-a dat o imagine vie a lui Isus Bunul Păstor şi ne-a arătat sfinţenia ca măsură înaltă a vieţii creştine de fiecare zi, calea pentru a ajunge la comuniunea veşnică cu Tine.
    Dăruieşte-ne, prin mijlocirea lui, după voinţa Ta, harurile necesare noua si intregii noastre tari, pe care le implorăm în speranţa ca el să fie înscris cât mai curând în numărul sfinţilor tăi.
    Amin! „ - Rugăciune pentru implorare de haruri prin mijlocirea Slujitorului lui Dumnezeu Papa Ioan Paul al II-lea
  • +1 (1 vot)    
    Moromete (Vineri, 14 ianuarie 2011, 21:51)

    AdiSun [utilizator]

    Si da-ne noua Doamne cat mai multe leturghii si colive, si ada cat mai multe proaste la biserica, Slava Tatalui, si Fiului si Sfantului Duh.
    • 0 (0 voturi)    
      ehh (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 23:05)

      tocilara_frustrata [anonim] i-a raspuns lui AdiSun

      faptul ca se roaga sa vina proastele la biserica presupune ca se roaga totusi Cuiva nu? ;) e subtire acea replica dar nu toti stiu citi Marin Preda printre randuri... si prin istoria veacului in care a trait si a scris. cu stima.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 0:02)

    tudor [anonim]

    Uite asa se creeaza basmele :) peste 3-400 de ani o sa apara sigur scris si prin biblie ceva de el :)...tot respectul pentru ce a fost acest om, a fost o persoana deosebita intradevar si cu o viata foarte interesante, dar de la realitate la basme e cale lunga...sa nu uitam ca si pe Stefan cel Mare l-au facut sfant si ala numai "sfant" n-a fost :)) astept minusurile de la bunul popor credincios rroman, dar care se duce la biserica doar cand se naste, insoara sau cand moare...in rest e ocupat cu bere, mici, reparat masina in fatza blocului si mai nou sa-si arate credinta pe net :)
    • +1 (1 vot)    
      - / + (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 13:26)

      fly [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Eu ti-as da un minus pentru faza cu basmele... Daca esti chiar curios, citeste putin despre modul in care s-a nascut Biblia, despre procesul de canonizare al cartilor Scripturii si vei vedea ca nu e asa usor sa fi "inclus" acolo.

      TI-as da un plus pentru remarca legata de "religiozitatea" poporului roman - un popor mai mult religios decat credinicos. O mare diferenta intre cele doua.
  • +1 (1 vot)    
    a (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 10:32)

    heff [anonim]

    ce poza zici ca e hefner cu 3 playmateuri =))))
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred (Sâmbătă, 15 ianuarie 2011, 23:02)

    tocilara_frustrata [anonim]

    sub nicio forma in miracole invocate de o biserica ai carei reprezentanti inalti declara public faptul ca ar accepta sa boteze un extraterestru. Chestia asta cu beatificarea sigur are o logica subtire care deocamdata ne scapa......