Principalul suspect pentru atacul cu cutitul din Finlanda este un marocan in varsta de 18 ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 august 2017, 11:19 Actualitate | Internaţional

Un marocan in varsta de 18 ani este principalul suspect pentru atacul cu cutitul comis vineri pe strada in orasul Turku din sud-vestul Finlandei, atac soldat cu doi morti si 8 raniti, a anuntat sambata politia finlandeza, citata de Reuters. Politia a confirmat oficial ca incidentul este anchetat ca act terorist.

UPDATE 14.50: Politia anunta arestarea altor patru marocani

Autoritatile au mai anuntat ca ambele victime erau cetateni finlandezi, iar printre raniti se numara doi suedezi si un italian.

Mai multe persoane au fost injunghiate pe strada vineri in orasul Turku din sud-vestul Finlandei. Politia finlandeza anuntase inca de vineri ca un suspect a fost impuscat si arestat.

Reamintim ca un tanar marocan in varsta de 17 ani, Moussa Oukabir, este principalul suspect pentru atacul de acum doua zile din centrul Barcelonei.

Autoritatile nu au precizat daca exista vreo legatura intre cele doua atacuri.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3284 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    Nuuuuu (Sâmbătă, 19 august 2017, 11:22)

    mitg [utilizator]

    Ce minciuni sfruntate.

    Magrebienii nu fac rau nimanui.
    • +15 (21 voturi)    
      Teroristii cumsecade (Sâmbătă, 19 august 2017, 12:46)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Doi marocani, proaspat imigrati in Europa, isi povesteau intamplarile din timpul zilei:

      -Sa vezi ce mi s-a intamplat de dimineata. Stateam la coada la supermarket. Vanzatoarea, sesizandu-mi accentul strain, ma intreaba din ce tara sunt. Ii zic ca din Maroc. Si ce sa crezi? Cumparatorii din spatele meu se ingalbenesc la fata, isi iau cosurile si se muta la alta casierie.

      -Incredibil de cate prejudecati sunt pline capetele unora !

      -Asa e... Dar sa stii ca eu nu m-am suparat. Doar m-am amuzat. De fapt, am ras cu atata pofta incat aproape ca mi-au cazut grenadele din buzunar !!!
    • -2 (2 voturi)    
      Nu magrebianismul sau (Duminică, 20 august 2017, 15:00)

      dany87 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      l-a impins la crima ci radicalizarea religioasa.
  • +15 (21 voturi)    
    Poate (Sâmbătă, 19 august 2017, 12:16)

    Anonym [utilizator]

    Clasele de karate, self-defense, box, aikido, etc vor deveni un business f profitabil :)
  • +18 (26 voturi)    
    acum trebuie vazut doar daca... (Sâmbătă, 19 august 2017, 12:25)

    taro [utilizator]

    e "cetatan" finlandez de ceva vreme sau

    daca e refugiat proaspat trecut dus, pardon vreau sa spun "salvat" de ong-urile care transporta imigranti din africa...
    • +11 (17 voturi)    
      nu conteaza (Sâmbătă, 19 august 2017, 13:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui taro

      proaspat sau vechi prin zona, nu face parte din societatea finlandeza, ci din cea islamista
  • +7 (13 voturi)    
    Și câți zicea Mele (Sâmbătă, 19 august 2017, 13:02)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    că a invitat?
  • +8 (18 voturi)    
    Media (Sâmbătă, 19 august 2017, 13:08)

    Alnivol [utilizator]

    Tocmai ce am vazut reportajul pe Euronews despre acest atac. Nicio mentiune ca dobitocul striga Allahu Akbar. Si declaratia ca nu se cunosc motivele acestui atac. Nicio mentiune asupra originii criminalului. Dezgustator.
    • +8 (12 voturi)    
      Patronul e egiptean (Sâmbătă, 19 august 2017, 15:59)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Alnivol

      sunt pro musulmani,
    • +3 (7 voturi)    
      pe bune iti zic.. (Sâmbătă, 19 august 2017, 17:41)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Alnivol

      mai schimba posturile tv..
    • +1 (5 voturi)    
      media (Sâmbătă, 19 august 2017, 19:25)

      Seb [utilizator] i-a raspuns lui Alnivol

      E cercetat drept atac terorist, a anunțat poliția finlandeză. Nu este nicio dovadă că ar fi strgat Allahu Akbar.
      • +4 (6 voturi)    
        Asa e (Duminică, 20 august 2017, 9:41)

        Radiu [utilizator] i-a raspuns lui Seb

        Nu stim sigur nici daca a fost atac terorist, nu stim nici daca a strigat, de fapt nu stim nimic si nu avem voie sa spunem nimic, nici numele lui. Stim doar ca nu trebuie sa discriminam, sa generalizam etc. Si sa respectam "depturile" tuturor celor care vor sa ne ia noua dreptul la viata.
  • +13 (17 voturi)    
    dA (Sâmbătă, 19 august 2017, 13:08)

    Babilou [utilizator]

    Se pare ca marocanii devin incet, incet, principala problema in Europa. Au fost prezenti in aproape toate ultimele atentate. Si cum ei nu provin din zona de razboi a Orientului Mijlociu, se pare ca problema e alta....
    • +3 (5 voturi)    
      da.. (Sâmbătă, 19 august 2017, 17:43)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      nu provin de acolo dar sunt ''solitari '' cu ei
  • +16 (22 voturi)    
    fireste (Sâmbătă, 19 august 2017, 13:57)

    Eugen_ [utilizator]

    Unde-i inteligentul ala care spunea ca eu vad doar musulmani si ca am uitat de Breivik? Ia zi, multiculturistule si globalizatule, cam ce religie ar avea marocanul asta? Dar aia din Barcelona+Cambrils? Asta doar asa, uitandu-ne la ultimele zile.

    Da, sunt probabil "xenofob" cum m-ai facut, pentru ca ma duce gandul doar la musulmani cand aud de masini intrate in oameni, cand aud de tampiti care taie oamenii, dar stii ce? Am dreptate in cel putin 80% din cazuri. Si asta spune ceva despre religia "pacii" pe care o aperi.
    • -1 (3 voturi)    
      Jihhadul e anti globalizare, ti-am dat totusi (Sâmbătă, 19 august 2017, 16:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

      +...
    • -3 (3 voturi)    
      E irelevant ce religie avea (Duminică, 20 august 2017, 15:02)

      dany87 [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

      conteaza care erau motivatiile sale. Asa am putea spune ce religie aveau nemtii care au ucis evrei ?
  • +2 (8 voturi)    
    Cum adica "suspectul"? (Sâmbătă, 19 august 2017, 16:01)

    Maniu [utilizator]

    cand a fost filmat?