Brexit: Factura "sarata" care va invenina negocierile cu UE

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 martie 2017, 21:59 Actualitate | Internaţional

Brexit
Foto: pixabay.com
E un dosar exploziv care poate scoate rapid de pe sine negocierile pentru Brexit: factura pe care Londra ar trebui sa o plateasca la iesirea din Uniunea Europeana. Valoarea sa nu este clara, dar Bruxellesul promite ca va fi "sarata", scrie AFP.

Pentru ce este aceasta factura? Cum vor decurge negocierile? Va trebui sa plateasca Londra suma ceruta de UE? Iata mai jos scurte raspunsuri la aceste intrebari care vor marca divortul dintre UE si Regat.
  • Ce contine factura?
"Cand o tara pleaca din Uniunea, nu exista o pedeapsa, nu exista un pret ce trebuie platit pentru a pleca, dar trebuie sa inchidem conturile", a afirmat recent negociatorul sef pentru UE, francezul Michel Barnier, reamintind Londrei ca are "angajamente" bugetare de respectat.

Problema principala vizeaza "restul de lichidat": expresia desemneaza angajamentele asumate de Regat in cadrul bugetelor anuale ale UE (bugetul 2017 este de aproape 158 miliarde de euro), dar care nu au fost inca platite.

Mai delicat, UE doreste ca Londra sa-si onoreze angajamente care nu sunt inca inscrise in aceste bugete anuale, dar au fost promise pentru "fondurile structurale" (destinate in special celor mai sarace tari din UE) sau alte programe multianuale, cum ar fi cercetarea. Precum si cota Marii Britanii in cadrul garantiilor pentru creditele acordate de UE.

Negocierea va include si chestiunea pensiilor functionarilor europeni. "Nu e vorba de pensia functionarilor britanici, ci de cota Marii Britanii in pensiile tuturor functionarilor UE", explica o sursa diplomatica.
  • Cat?
Nicio cifra oficiala nu a fost inca publica, dar un inalt oficial al Comisiei Europene a evaluat intre 55 si 60 de miliarde de euro suma pe care Londra ar trebui sa o plateasca pentru a-si onora toate angajamentele. "E in jur de asta", a confirmat in urma cu cateva zile presedintele Comisiei, Jean-Claude Juncker, "dar va trebui sa calculam stiintific".

Negocierile nu ar trebui sa inceapa insa cu o batalie pe cifre, asigura o sursa de la Bruxelles apropiata dosarului, ci pe stabilirea "principiilor si a metodologiei" pe care cele doua parti vor incerca sa o adopte de maniera consensuala.

Daca se ajunge aici, negocierile ar putea avansa asupra altor doua dosare considerate urgente de Bruxelles - chestiunea granitei nord-irlandeze si drepturile cetatenilor britanici in UE si ale europenilor in Regat.
  • E Londra obligata sa plateasca?
Potrivit unei comisii a camerei Lorzilor britanici, Marea Britanie ar putea parasi legal UE fara sa plateasca nicio factura, cu riscul insa de a compromite toate celelalte aspecte ale negocierilor. Dar "suntem o natiune care isi onoreaza obligatiile", a afirmat ministrul britanic al Finantelor, Philip Hammond.

Pentru a reduce nota, britanicii ar putea invoca faptul ca o parte din bunurile UE ii apartin, cum e cazul cladirilor care gazduiesc institutiile europene.

"Cand parasesti un club de golf, nu ceri o parte din valoarea cladirii, nu asa merge", avertizeaza insa un diplomat.

Din partea Bruxellesului, lucrurile par clare: "Daca nu exista un acord asupra exit bill, nu exista niciun acord de iesire", asigura un inalt oficial european.
  • Care vor fi consecintele pentru bugetul UE?
Marea Britanie "are in medie o participare de 14%" in bugetele si programele europene, spune Michel Barnier.

Potrivit unui studiu recent al Institutului Jacques Delors, Brexitul va fi un "soc" pentru bugetul european. Va provoca, potrivit acestui studiu, un deficit "de la 5 la 17 miliarde de euro pe an", in functie de alegerile pe care le vor face cei 27 (marirea propriilor contributii, reducerea cheltuielilor sau o combinatie intre cele doua), toate aceste cai conducand la o "negociere dificila" intre tarile ramase in blocul comunitar.


Citeste mai multe despre   






















8485 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    ! (Miercuri, 29 martie 2017, 22:19)

    CTGOnline [utilizator]

    Pacat ca englezii au fost niste dobitoci si nu au inmanat nicio factura guvernului Vichy acum ceva ani....
    • -1 (9 voturi)    
      !! (Joi, 30 martie 2017, 1:51)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Pacat ca indienii au fost niste dobitoci si nu au inmanat nicio factura guvernului Majestatii Sale dupa o suta de ani de jaf colonial la sange acum ceva ani...
      Si in logica asta ajungem pana pe vremea normanzilor:
      anglo-saxonii au fost niste dobitoci si nu au inmanat nicio factura lui William Cuceritorul...
      N-ai cu cine ba...niste tarani...
  • +8 (12 voturi)    
    datoriile se platesc (Miercuri, 29 martie 2017, 23:07)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    englezii fac pe prostii, sau in fine se cred mult mai buni decat pot presta faptic in acest moment.

    au introdus termenul de factura de divort care a fost perceput de populatia britanica ca o pedeapsa, in fond de la declansarea art. 50, UK e de fecto inca 2 ani membra deplina a Uniunii!Deci pentru acesti 2 ani platesti, iar daca te-ai angajat pentru proiecte de viitor e ca la contract, nu vrei sa mai respecti contractul exista penalitati.Vrei sa stai in chirie 2 ani dar sa nu platesti proprietarului suma?Nope, doar daca eliberezi casa si si atunci contractul poate sa prevada retinerea garantiei.

    dar politicienii britanici care au vandut populatiei brexitul prin manipulari si minciuni cred ca Europa trebuie sa le serveasca pe tava cireasa de pe tortul Uniunii doar pentru ca ei se simt ...mareti.

    Brexshit!
    • -4 (12 voturi)    
      Intr-adevăr (Joi, 30 martie 2017, 0:29)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Ideea că decât un acord prost, mai bine nici un fel de acord. Englezii au spus-o foarte clar.

      Azi au în buzunar acum acordul de liber schimb cu SUA plus cele cu Canada, Australia, NZ, India și Brazilia. Nu cred că vor aștepta doi ani, dacă UE nu dă rapid din urechi, pentru că dacă așteaptă pierd sume imense. Atunci e mai simplu să iasă fără nici un fel de acord din UE. Care UE va trebui să-și găsească urgent o piață de export pentru cele peste 200€ de miliarde excelent comercial anual in relația cu UK + o soluție pentru cei 2-3 milioane de cetateni UE ce s-a putea să nu mai poată sta legal în UK
      • +2 (10 voturi)    
        Wishful thinking (Joi, 30 martie 2017, 1:30)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Punem un pariu sănătos că în ăștia doi ani nu se semnează niciun acord de liber schimb între UK și vreuna din țările menționate?

        Firmele germane și franceze dețin destule companii britanice, în timp ce reciproca nu e valabilă. Iar fuziunea dintre bursa de la Londra și cea de la Frankfurt tocmai s-a dus pe apa sâmbetei.
      • +6 (8 voturi)    
        acordurile dureaza ani de negocieri! (Joi, 30 martie 2017, 3:38)

        EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        baliverne,in momentul asta UK nu are in buzunar nimic semnat, doar promisiuni!
        crezi ca egomaniacul misogin si hraparet va semna un acord avantajos pt UK daca il va semna?well, dream on!

        UE in schimb are acordul semnat cu Canada pe bune (in buzunar UK are doar multe vise post-colonialiste care se vor dovedi in curand patetice) iar cel cu Japonia e pe punctul de a se finaliza.
        Astea-s faptele, restul e sirop ieftin.
  • 0 (6 voturi)    
    Ce ti doresc eu tie dulce Romanie! (Joi, 30 martie 2017, 0:03)

    noodles2016 [utilizator]

    Pentru ei 60 de miliarde e nimic...Este un fleac..Ideea este alta , dincolo de greseala cu Brexit pe care peste trei ani mai organizeaza un referendum si intra iar in UE...A citit cineva discursul lui May...Mai oamenilor indiferent ca e o greşeală sau nu alora le pasa de cetățenii lor, un discurs jalnic dar nationalist cu trimiteri la tara si la popor...Când vreodata o sa vad si eu pe micul Titulescu sau pe Dragnea sau pe Nastase sa tina o teorie pentru popor, un discurs pentru naţiune...Când vreodată noi o vom lua pe o traiectorie când noi avem numai prostalani, care toate ziua de dimineata pana seara doar se tin de gainarii si furturi...Când sa munceasca Dragnea pentru natiune când el e ocupat non stop cu Bombonica lui doar de furturi si colăcăriile lor...Voi ati vazut ca se gândesc la natiune, vorbesc de natiune...Oameni cu suflu, cu spirit..Asa cum sunt ei dar hranesc 70 de milioane de oameni pe o insula cu ploaie, iar noi nu ne putem hrăni intr o tara cu de toate...Cum a ajuns Tariceanu si toti prostălăii lui prieteni sa detina funcții despre care habar nu au cu ce se mănâncă...Oare chiar nu ne putem schimba, sfatui sa schimbam si noi putin traiectoria...Si un cioban e mai nationalist decat prostalanii astia...Cum putem si noi schimba toata mizeria aceasta care ne distruge ca si fiinte umane..Aia pot face orice ca se gândesc la natiune...noi nu facem nimic...nu avem nici macar treceri de pietoni...Daca nu le facea Ceausescu si regimul lui comunist...Dar ele nu au mai fost updatate...Cine sa le faca? Cine sa ia o decizie pentru natie?
    • 0 (2 voturi)    
      Pai (Joi, 30 martie 2017, 8:16)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui noodles2016

      ..Daca face cineva asemenea "discursuri"..
      va fi taxat de "nationalist"..."populist"..."demagog"....Se observa doar maniera antinationala propagata in Romania cu insistenta!
  • +5 (5 voturi)    
    Interesant cum romanii stiu mai bine (Joi, 30 martie 2017, 3:24)

    Wanheda [utilizator]

    cum e sa le fie bine englejilor, americanilor, canadienilor, etc.....mai putin lor....doar vezi cine rulz in Romania, niste giboni. Englezii ar trebui sa ia exemplul romanilor si lapte si miere o sa curga pe Tamisa, in ambele sensuri.