Kremlinul respinge acuzatiile din Panama Papers: Anchete facute de fosti ofiteri CIA, tinta principala e Vladimir Putin

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 aprilie 2016, 16:03 Actualitate | Internaţional

Dmitri Peskov
Foto: Captura YouTube
Presedintele rus Vladimir Putin este "tinta principala" a scurgerii de documente legate de firmele offshore din Panama, acuza Kremlinul, care invoca o ancheta jurnalistica plina de "inventii" si "falsificari" care vizeaza "destabilizarea" tarii, scrie AFP.

"Putin, Rusia, tara noastra, stabilitatea noastra, urmatoarele alegeri sunt principala tinta. Este vorba de destabilizare", a afirmat purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov.

"Stiu ca exista si alte nume (incriminate in ancheta), dar e clar ca tinta principala a acestor atacuri sunt tara noastra si presedintele nostru", a continuat el.

"Nu exista nimic concret sau nou despre Putin, nu exista detalii si totul ramane bazat pe speculatii", a adaugat Peskov, care a mentionat insa ca Moscova nu are intentia sa-i actioneze in fata justitiei pe autorii anchetei.

"Cunoastem bine aceasta asa-numita comunitate ziaristica. Sunt numerosi acolo cei pentru care activitatea ziaristica nu e activitatea principala. Multi sunt fost angajati ai Departamentului de Stat, ai CIA, ai altor servicii secrete", a acuzat el.

Potrivit dezvaluirilor "Panama papers", asociati ai presedintelui ar fi deturnat pana la doua miliarde de dolari cu ajutorul bancilor si al unor societati-paravan, obtinand astfel influenta in mass-media si in industria auto.

Unul dintre apropiatii lui Puti incriminat de ancheta este prietenul sau do copilarie Serghei Roldughin, ale carui societati ar fi cumparat bucati imense din economia rusa prin intermediul unor companii-paravan.

"Roldughin si numeroase alte persoane fac in continuare parte dintre prietenii lui Putin. Putin are foarte multi prieteni in Rusia si in strainatate", a sustinut Peskov.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3650 vizualizari
  • +18 (18 voturi)    
    peskov asta era ala (Luni, 4 aprilie 2016, 16:26)

    sachei [utilizator]

    cu ceasul de 1,5 mil USD la mina?
    • +11 (13 voturi)    
      :) (Luni, 4 aprilie 2016, 16:54)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Ceasul costa doar 620.000 $. De ce sunteti rautaciosi?
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Luni, 4 aprilie 2016, 16:28)

    pathfinder [utilizator]

    Aveau trolii moscoviti o vorba...
    Ba nu!
    Ba tu!
    Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
  • +11 (15 voturi)    
    Cand apare raspunsul (Luni, 4 aprilie 2016, 16:46)

    Bogdan_100 [utilizator]

    cu CIA si "agenturili" inseamna ca funia e aproape de par. Putinel risca sa nu se poata bucura de furaciunile sale. De rusnaci nu-i pasa ei il iubesc oricum, vodka sa fie.
  • +10 (12 voturi)    
    Asa (Luni, 4 aprilie 2016, 16:47)

    MPopa [utilizator]

    Au inceput si rusii cu "Agenturile straine" ...
  • +7 (11 voturi)    
    Ţarii cad numai prin obliterare (Luni, 4 aprilie 2016, 16:48)

    antonie [utilizator]

    Adica ies din politica cu picioarele-n fata. Nici un pachet de scobitori nu va ramane pe numele urmasilor sau prietenilor, sincer nu inteleg pentru ce strang averile astea.
  • +7 (13 voturi)    
    Nu iese fum fara foc (Luni, 4 aprilie 2016, 16:58)

    Locke Lamora [utilizator]

    Degeaba schelalaie asta, Putin cu oligarhii lui au jecmanit Rusia. Cum altfel iti explici faptul ca o tara atat de bogata are 30 milioane la limita subnutritiei si 3 sferturi din populatie de alcoolica si in depresie crunta?
  • +5 (7 voturi)    
    numitul F.T.---> nu-l cunoastem ? (Luni, 4 aprilie 2016, 17:01)

    TRABI [utilizator]

    Numitul Timis Frank , Sa ne mai expuna in detaliu ziaristii de investigatie , ca ce a sustras, era din avutia nationala , deci si un drept al fiecaruia dintr noi .
  • +6 (8 voturi)    
    Doare nu ? (Luni, 4 aprilie 2016, 17:24)

    Vlad-I [utilizator]

    Acum wikilixul nu mai este pe placul Moscovei ? Beleaua mare este ca Putin nu poate dupa atata selectare de personal si munca in treburi obscure sa le dai un sut in spate camarilei putiene. Ca pe urma incep peste 2-3 ani filtrarile. Momentul este cat se poate de sensibil, cand populatia rusa incepe sa stranga cureaua, afla ca apropiatii iubitului lider nu-s chiar asa de patrioti sa tina valuta in mama rusia. Sigur ca se va incerca minciuni de tipul petardei de fum multicolore.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu se vede padurea din cauza copacului. (Marţi, 5 aprilie 2016, 9:58)

    dezamagitul [utilizator]

    Toti se dau de ceasul mortii ca putin ar fi devalizat doua miliarde de euro dar averea de peste 40 de miliarde estimate ale kagebistului socotit cel mai mare bogatas din Europa de unde provine din salariu de bugetar.
    Se castiga bine de la bugetul statului !!!!