Donald Trump cere boicotarea Apple pana ce compania va colabora cu FBI

de A. Florea     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2016, 23:19 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Favoritul republican la prezidentiale, Donald Trump, a cerut, vineri, boicotarea gigantului din tehnologie Apple, dupa ce compania a refuzat sa colaboreze cu FBI pentru a debloca iPhone-ul teroristului de la San Bernardino, scrie Reuters.

"Boicotati Apple pana ce ei vor oferi informatia ceruta", a sustinut Trump in timpul unui eveniment de campanie din Carolina de Sud.

Apple s-a opus, miercuir, unei cereri venite din partea FBI de deblocare a unui iPhone 5C recuperat de la Syed Rizwan Farook, cel care impreuna cu sotia sa au deschis focul, in data de 2 decembrie 2015, ucigand 14 oameni, in San Bernardino, California.Dupa ce un judecator american a decis, marti, ca Apple sa asigure "asistenta tehnica rezonabila" pentru investigatorii FBI in decriptarea acestui iPhone, seful Apple, Tim Cook, a reactionat publicand pe pagina companiei o scrisoare catre clienti in care sustine ca solicitarea FBI ar insemna ca Apple sa creeze un backdoor in sistemul de operare al iPhone, care in mainile gresite ar putea pune in pericol toti utilizatorii de telefoane iPhone.

Investigatorii FBI incearca sa sparga codul de deblocare al telefonului pentru a accesa datele si a decoperi alti suspecti cu care cei doi atacatori ar fi planuit atacul. Numarul de incercari de deblocare a telefonului este insa limitat si in cazul in care nu se descopera parola corecta, telefonul se reseteaza, stergand informatiile.












Iohannis a declarat "Luptator pentru Victoria Revolutiei" un ofiter care a intrat cu TAB-ul in manifestantii din decembrie 89

Fostul sef SPP Dumitru Venicius Iliescu, adus cu mandat la DNA acum nici 2 ani, a primit de la presedintele Klaus Iohannis titlul de "Luptator cu Rol Determinant" in 1989, alaturi de alte 545 de persoane.
2588 vizualizari
  • +1 (15 voturi)    
    cata prostie (Vineri, 19 februarie 2016, 23:46)

    zaboo [utilizator]

    !
  • +5 (15 voturi)    
    Ma duc... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 0:02)

    Vasilake [utilizator]

    ... sa-mi mai iau un iPhone :-)
    • -5 (11 voturi)    
      Ok (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 1:20)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Vasilake

      Ti-l vand pe al meu!
  • +1 (19 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 0:14)

    allah-snackbar [utilizator]

    Sincer eu il cam placeam pe Trump pentru cruajul si tupeul de a zice orice si oricand...dar exista si limite si cateodata Trump pare ca se saboteaza pe el insusi. Ca si cu declaratia asta...parerea mea e ca si-a tras un glont in picior.

    Nu are dreptate deloc in privinta asta.
  • -4 (24 voturi)    
    Iata o comportare de presedinte (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 0:29)

    Sparafucile [utilizator]

    Inca nu e , poate nici n-o sa fie , dar atitudinea lui aici este corecta . Un presedinte apara institutiile statului chiar cu pretul dezavantajarii unei firme private . La Iohannis e invers . De aceea Iohannis nu merita sa fie presedintele Americii . Mai nou , nici al Romaniei .
    • +2 (8 voturi)    
      Problema apare (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 10:10)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Aveti perfecta dreptate dar din pacate viata ne-a aratat altceva. Viata reala ne-a aratat ca institutiile cu prea multa putere tind sa abuzeze de ea impotriva oamenilor total nevinovati. Iar a doua problema pe care ne-a aratat-o tot viata este ca institutiile scapa secrete pe care s-au angajat ca le pastreaza.

      Ia vedeti ce putin citi pe net? Corespondenta privata a lui Hilary Clinton. Ea nu e o femeie, este secretarul de stat american. Dar hopa, mailurile ei au scapat.
      • -1 (7 voturi)    
        Dati un mesaj confuz si incoerent (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 13:18)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        De ce ? Pe de-o parte demonizati institutiile statului care , din prea multa putere , terorizeaza cetateanul de rind . Pe de alta le deplingeti incapacitatea de a-si respecta obligatiile si de a apara secretele . Pai , ori sunt muma , ori sunt ciuma . Pina la urma lumea nu pricepe daca agreati utilitatea acelor institutii sau o dezaprobati . Asadar , nu ne-ati convins ca citirea sistematica si in exces a netului a avut efecte favorabile asupra evolutiei dvs psiho-somatice .
        • 0 (4 voturi)    
          You missed the point. (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 16:48)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Dar, nu-i asa, esista intotdeauna o a doua sansa.
        • +1 (1 vot)    
          Coerent si clar (Duminică, 21 februarie 2016, 2:02)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          1. Institutiile cu prea multa putere abuzeaza de ea de cele mai multe ori. Sa luam un caz concret: Securitatea. Imi veti spune ca era dictatura. Sa luam altul: Barnevernet. Cred ca e plin internetul de abuzuri ale politiei, CIA sau FBI din SUA, multe din ele verificabile si cu sentinte clare impotriva acestor institutii. Este doar o chestiune de timp pana cand cineva abuzeaza de puterea sa.

          2. Daca institutiile care se ocupa cu securitatea statului ar functiona corect, atunci ar aparea doar informatii care duc la prinderea unor infractori. Nu ar avea de ce sa apara in presa sau sa scape in lumea online elemente ale vietii particulare ale unor nevinovati. Ei bine, dna Clinton este o astfel de institutie (echivalentul unui prim ministru). Ce a facut? A scapat informatii legate pana si de propria persoana.

          Cat despre evolutia mea psiho-somatica, credeti ca a avut ea vreun impact asupra lui Snowden sau a lui William Binney? Pai o clipa: William Binney era la NSA si totusi sufla date. Iar o institutie incapabila sa isi tina datele secrete.
  • -5 (11 voturi)    
    multinationalele (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 2:15)

    bec [utilizator]

    astea uita ca datoreaza tot ceea ce sint faptului ca sint americane. Si ca drept consecinta au un set de minime obligatii fata de statul american. Daca nu le place, sa se mute in rusia sau china, unde intr-un caz asemanator nu le-ar fi intrebat nimeni, ci le-ar fi somat urgent si fara drept de apel.
  • +7 (11 voturi)    
    Exista o declaratie oficiala Apple (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 2:41)

    Parzivall [utilizator]

    Pe site-ul lor care detaliaza si argumenteaza decizia lor, cine poate, intelege. Cine nu, sa-si mai cumpere un antivirus pt panaramele lor de smarfonuri.
  • +3 (11 voturi)    
    Nu cred ca o sa fie.... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 9:32)

    gigiN [utilizator]

    ....OK daca acest personaj va ajunge presedintele SUA !!! Sper sa nu se intample asa ceva.
  • +3 (9 voturi)    
    alta tromboneala infantila (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 11:50)

    ember [utilizator]

    punem pariu ca are un iphone in buzunar? in opinia urangutanului poate fi boicotat apple, poate fi oprit accesul la internet... ce naiba?! poate chiar sa impuste un om in centrul new yorkului si tot nu va pierde sustinatori. (propriile lui declaratii)
    • 0 (0 voturi)    
      culmea e (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ember

      ca e asa precum spune: orice face nu se duce nicicum in jos in sondaje...si daca nici azi in SC nu pierde, e cam gata...:(
  • -5 (11 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 14:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Pentru Tim C(r)ook, impostorul care a preluat Apple si care ne vinde zeci de bug-uri majore la pret de limuzina, evazionistul sef al planetei, cred ca un pic de arest preventiv l-ar mai aduce cu picioarele pe pamant!
    • +2 (4 voturi)    
      Sorry, dar tu nu ai iphone si nu ai avut (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:08)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      la ce mentalitate defecta ai, e imposibil.
      • +2 (2 voturi)    
        Sau poate (Duminică, 21 februarie 2016, 2:03)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        E genul de utilizator iPhone caruia telefonul ii tot scapa pe jos si e apoi vina Apple ca i se sparge ecranul. Just a thought.