Austria a transportat peste 13.000 de imigranti spre Germania

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2015, 15:22 Actualitate | Internaţional

Compania austriaca de cai ferate OeBB a anuntat ca a transportat peste 13.000 de imigranti si refugiati spre Germania, relateaza duminica agentia DPA.

Aproximativ 11.000 de imigranti au plecat cu trenurile spre Germania sambata, iar duminica au fost transportati 2.200, a declarat o purtatoare de cuvant a companiei, potrivit Agerpres.

Patruzeci de trenuri urmeaza sa se indrepte spre Germania duminica, a precizat ea, mentionand ca OeBB a trimis de asemenea aproximativ 20 de autobuze pentru a transporta refugiati de la granita ungara spre Salzburg.










910 vizualizari
  • +1 (9 voturi)    
    Granitele (Duminică, 6 septembrie 2015, 15:37)

    V. Veroiu [utilizator]

    Nu isi au sensul, in masura in care unora ca romanii, membri UE, li se controleaza actele iar zeci si zeci de mii trec ca prin branza fiind niste nimeni. Pana acum au trecut in anul acesta in Europa peste 200000 de migranti. Daca unul din 10000 este terorist asta inseamna ca au trecut bine mersi 20 de "Jihadi John". Daca fiecare va face un atentat cu 10 victime inseamna 200 de morti. Si discutam aici doar de indivizi, nu de indivizi organizati.
    • -3 (7 voturi)    
      Alte reguli (Duminică, 6 septembrie 2015, 16:37)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Refugiatilor nu li se aplica aceleasi reguli, situatiile lor sunt mai grave decat a unor simpli cetateni europeni.

      Iar actele lor se verifica, in momentul depunerilor cererilor de azil.

      Cat despre Jihadi John, era britanic - londonez, deci "de-al nostru".

      "Daca unul din 10000..." lasa balivernele. Daca si cu parca.

      Te pomenesti ca in Europa nu or fi crime si violatori crestini, sau ca nu am mai avut musulmani pana acum.
      • -1 (3 voturi)    
        Cateva chestiuni (Duminică, 6 septembrie 2015, 18:53)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Le luam punctual:

        1. Razboiul din Siria nu a inceput anul asta. Cum se face ca anul trecut nu dicutam de astfel de numere? Aaaa. Nu se organizasera calauzele.

        2. Actele se verifica? Hahaha. Sa fim seriosi. S-au pierdut prin paduri multi. Cei care nu voiau sa fie controlati trec ca in branza.

        3. Jihadi John este britanic, programator din Kuweit. Asadar faptul ca unul are studii superioare sau ca e dintr-o tara "victima" nu are nici o influenta.

        4. Sunt violatori si criminali crestini. Faptul asta va face sa doriti mai multi? Ca nu inteleg aceasta afirmatie. Adica un fel de "La noi in adapost sunt caini turbati. Nu e nici o problema, saptamana viitoare mai primim 100." Care este implicatia logica intre a avea si a primi mai multi?
        • +3 (3 voturi)    
          Punctual (Duminică, 6 septembrie 2015, 23:52)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          1. Un minim de documentatie v-ar fi lamurit - si anume exodul refugiatilor a inceput inca de acum 3-4 ani, la inceputul conflictului. Tarile din jurul Siriei au acceptat milioane bune de refugiati deja.

          2. Se verifica, da. Veti observa saptamanile urmatoare cum cei in imposibilitatea de a prezenta macar pasaportul - vor fi trimisi inapoi. In plus fara acte, nu cred ca rezisti prea mult "prin paduri" intr-o tara straina. Nu mai spun ca e obligatoriu pentru a putea cere azil, deci adapost, hrana, etc.

          3. Ideea e ca e stupid sa te plangi de Jihadi John care e britanic get-beget, la a doua sau a treia generatie, pentru a face apologia islamofobiei.

          4. Nu, nu ma face sa-mi doresc mai multi criminali. Ma face sa-mi doresc sa respectam principiile pe care a fost cladita UE si din care facem parte.

          Daca exista criminali sau teroristi printre refugiati, e treaba serviciilor de securitate sa ii prinda. Sa judeci prin prisma unor "poate" si "daca", e stupid.

          Pe "logica" asta - romanilor ar trebui sa le fie impuse vize sau sa li se interzica total accesul in Vest, pentru ca sunt convins ca e plin de cersetori si curve de-ale noastre pe acolo.
          • -1 (1 vot)    
            Bine zis (Luni, 7 septembrie 2015, 11:18)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Dar haideti sa vedem si primele expulzari ale celor fara acte. Expulzari cu succes (nu in care sunt expulzati din Austria si merg in Germania), adica din UE.

            Eu unul cred ca principiul fundamental este ca ne merge bine atat timp cat fiecaruia ii merge bine, deci sa nu uitam de propriul interes.
            • +1 (1 vot)    
              Vom vedea (Luni, 7 septembrie 2015, 13:37)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

              Vom vedea ce fel de expulzari vor avea loc, pentru ca nu cred ca exista foarte multi refugiati care sa-si fi uitat pasaportul acasa.

              Cat despre interese, va reamintesc cu respect ca islamofobia, bigotismul si xenofobia sunt interzise in UE, din care facem parte, cu toate obligatiile ce decurg.

              Adica nu e o chestie optionala, in care vine neica-nimeni de pe FB si zice "bah, eu nu vreau musulmani, ca poate sunt teroristi".

              Daca era asa, si asa gandeste majoritatea romanilor, poate ar trebui sa ne luam patina din UE si sa ne intoarcem la "interesul national", adica multi, prosti, inculti, rasisti, anti-gay, anti-unguri, anti-musulmani, betivi, cersetori si violatori.

              Si eventual cu viza cand vrem sa scapam de aici si sa mergem sa muncim cinstit.

              Eu nu cred ca asta e "propriul interes".
  • +1 (3 voturi)    
    Buget ptr refugiati in Germania: 13.000 €/pers (Duminică, 6 septembrie 2015, 16:09)

    zizin [utilizator]

    Statul german evaluează la 13.000 de euro de persoană costul anual al preluării refugiaţilor de către municipalităţi, sumă în care este inclusă găzduirea în timpul examinării cererii de azil, hrana, asistenţa medicală şi suma lunară de 143 de euro, reprezentând bani de buzunar.

    Creşterea de buget estimată este proporţională cu cea a numărului de imigranţi înregistraţi pe pământ german: 800.000 de bărbaţi, femei şi copii ar urma să solicite azil în 2015, faţă de 200 de mii, anul trecut.
    • -1 (3 voturi)    
      Nimica toata (Duminică, 6 septembrie 2015, 18:54)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Pana cand va incepe si neamtu' sa faca evaziune fiscala. Si cand nu vor mai fi bani la buget sa vezi...
  • -1 (3 voturi)    
    transport (Duminică, 6 septembrie 2015, 18:35)

    ion [anonim]

    nu prea mi-e clar, pana acuma au bagat la inchisoare pe acei care au transportat migranti, au dat ani grei de puscarie

    acuma ii duc tot ei pe bani publici?! pai de ce i-au bagat pe ceilalti la puscarie, ca in fond faceau exact acelasi lucru, transportau oameni care nu au documente

    nu imi este clar deloc, cum se respecta legile in europa, eu inteleg din toate astea doar una, ca nu e stat de drept, si legea lucreaza doar pentru unii

    atata zgomot, de ce nu i-au luat cu autobuzul de la inceput? de ce a trebuit sa chinuie atata lume?