Un nou esec al discutiilor pentru salvarea Greciei. Bancile ar putea fi inchise luni. Summmit de urgenta luni, la Bruxelles

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2015, 7:13 Actualitate | Internaţional

Bancile din Grecia ar putea fi inchise luni, dupa ce autoritatile acestei tari nu au reusit sa ajunga la niciun acord cu creditorii internationali pentru salvarea tarii de la faliment. Intalnirea de joi intre reprezentantii Atenei si creditori, in cadrul unei reuniuni a ministrilor de Finante din zona euro, s-a incheiat cu un esec.

Dar, un nou summit de urgenta dedicat Greciei va avea loc luni, la Bruxelles, in prezenta sefilor de stat si de guvern din 19 state membre ale Eurogrupului.

Intrebat la reuniunea Eurogroup daca bancile grecesti vort fi deschise vineri, un membru al Comitetului executiv al BCE, Benoit Coeure, spus: "Maine, da. Luni, nu stiu...", potrivit unor surse apropiate discutiilor, citate de Reuters.

Consiliul guvernatorilor BCE va organiza o conferinta speciala, vineri - a doua in trei zile - unde ar putea decide ca bancile grecesti care se confrunta cu retrageri masive de cash sa primeasca de urgenta mai multe lichiditati, au spus doua persoane apropiate situatiei citate de Reuters.


Deponentii greci a scos aproximativ 2 miliarde de euro din banci la inceputul acestei saptamani, de luni pana miercuri, dupa ce o saptamana de negocieri s-au incheiat cu un esec la Bruxelles, au declarat surse bancare pentru Reuters. Suma este de doua ori mai mare decat cea pe care BCE a acordat-o bancilor grecesti, numai miercuri.

Grecia trebuie sa ramburseze, la 30 iunie, 1,5 miliarde de euro catre FMI si risca sa nu poata onora aceasta scadenta fara un acord cu creditorii pe marginea unor reforme.










9241 vizualizari
  • +6 (16 voturi)    
    Adio Grecia... (Vineri, 19 iunie 2015, 8:22)

    ismail paine de circ [utilizator]

    In Siberia cu voi, sa-i mancati varza murata lu' tatucu Phutin..
    • -3 (5 voturi)    
      Mandrie (Vineri, 19 iunie 2015, 11:28)

      Marian74 [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      Ce comentariu deosebit, s-a umfla in mine inima de ROMAN cand l-am citit. "Capra vecinului" de la Sud peste o tzara bea vodka celui de la Est peste o tara, poetic frate, sa moara mama lu' nea Gica!!

      Si ce uman, sa mai zica cineva ca romanii nu sunt niste crestini cu inima mare.
    • -4 (4 voturi)    
      mai au dreptate si grecii (Vineri, 19 iunie 2015, 12:02)

      manole [anonim] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      nu poti sa-ti bati joc asa de un popor care pana la urma a fost leaganul civilizatiei europene.
      Nu pot fi grecii vinovati de tot ce se intampla pe planeta, asa cum ni se sugereaza pe toate canalele media.
      Eu le doresc sa se tina tari, si cred ca se vor tine.
      • +5 (5 voturi)    
        Aia au fost alti greci.... (Vineri, 19 iunie 2015, 13:03)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui manole

        Grecii antici au disparut, astia de acum sunt o amestecatura cu toate popoarele care i-au invadat, nu mai au nimic din gena originala. Nu sunt buni de nimic, nu fac nimic , dar traiesc bine: au salariul 13 si 14 si pensia a 13-a. Daca moare parintele si copilul de 50 de ani taie frunza la caini, primeste jumatate din pensia celui decedat (daca nu lucreaza). Trai pe vatrai.....
        • -2 (2 voturi)    
          chiar de-ar fi asa (Vineri, 19 iunie 2015, 13:52)

          relu [anonim] i-a raspuns lui cartofil

          e dreptul lor sa-si vada de propriul interes, fata de alte natii care se fac pres in fata camatarilor internationali.
          Daca ar veni maine grecii sa zica domne dumneata aici in Romania ai salariul prea mare, ar trebui redus la jumatate, ti-ar conveni? (cum de fapt au si facut).
          Or fi fost si ei smecheri, dar cine i-a imprumutat cu sutele alea de miliarde? Ca presupun ca nu le-au furat. Acum sa intre in default sa-si asume si camatarii. E ca la creditele in franci.

          Vezi-ti de treaba dumitale, si nu iti mai da cu parerea despre oameni de prin alte parti ale lumii fara sa cunosti situatia exacta
          • +1 (1 vot)    
            Nu li s-a dat bani cu forta (Vineri, 19 iunie 2015, 15:09)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui relu

            Ei au cerut. Tu daca dai bani cuiva cu imprumut nu-i mai vrei inapopi?
  • +20 (20 voturi)    
    mda... (Vineri, 19 iunie 2015, 9:02)

    Calin [anonim]

    Asa incepe iesirea. In prima faza bancile se inchid pentru o zi. In ziua respectiva defapt se oficializeaza iesirea din zona EURO iar oamenilor li se va interzice sa retraga mai mult de X EUR/zi (vezi cazul Ciprului). Banii cetatenilor vor fi convertiti fara voia lor in Dharme iar in 2-3 zile valoarea banilor va scadea la cel mult jumatate si uite asa guvernul elen isi va rezolva problemele furand din banii propriilor cetateni...
  • +11 (13 voturi)    
    au furat toti: grecii si bancile (Vineri, 19 iunie 2015, 9:30)

    jackalphonse [utilizator]

    ...inclusiv "populimea" greceasca a furat, cand a ales sa si bata joc de bonul fiscal.
    sa plateasca acum. vad ca marii "finantatori" se agita, uitand schemele piramidale de rostogolire a creditelor ieftine peste credite scumpe.
    sper ca Grecia sa nu inapoieze un un euro bancilor, in felul acesta, bancile sa se invete sa nu mai faca profit profitand de coruptia unui stat, politicienii greci sa invete ca nu poti fura la infinit si populatia greaca sa invete ca statul pe plaja si platirea produselor-serviciilor nu se face ca la piata din marginea strazii.
    falimentul Greciei si zguduirea Europei din cauza lacomiei. asta este concluzia.
    • +5 (9 voturi)    
      zguduirea Europei!, (Vineri, 19 iunie 2015, 10:25)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      hai sa fim seriosi, nu melodramatici, cum se zguduie Europa la datoriile Greciei?, aceste datorii au fost facute in timp, de la cei care au avut bani pentru credite, acuma chiar nu se itimpla nimic, datoriile Greciei sunt vechi, cei care au dat banii au conturile pline eventual pentru alte "Grecii",
      eu am imprutat Greciei o suma, suma care nu-mi afecta activitatea(creditele pot fi si neperformante),
      dupa n ani? cum ma afecteza pe mine dupa multi ani de asteptare a banilor de la Greci?,
      Toti creditorii care nu sunt solvabili la aceasta data sa intre in faliment, sunt destui cu bani la saltea(are balta peste), care vor dori sa .....
    • +3 (5 voturi)    
      nu pot sa cred, (Vineri, 19 iunie 2015, 10:59)

      scepticu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ca un popor intreg e facut din hoti si lenesi. Sa nu uitam ca asa am fost priviti si noi (mai rau cersetori si tigani) de occidentali - si s-a dovedit ca nu-i chiar asa.
      Mai curand, uitandu-ma la greci ma gandesc ce s-ar fi ales de noi daca marii hoti ar fi fost lasati in continuare sa-si faca de cap.
      Asta se intampla cand lasi tara pe mana mafiotilor!
      • +1 (3 voturi)    
        un răspuns, pentru sceptic, (Vineri, 19 iunie 2015, 12:18)

        anonim, [anonim] i-a raspuns lui scepticu

        aveti dreptate d-le sceptic, numai ca romanii adevarați, trebuie să-i mulțumească guvernării Boc-Băsescu, că au stabilizat economia și au pus justiția in stare de alertă,(rezultatele se văd cu ochiul liber, si vor fi finalizate odată cu revenirea fugarului la DNA)
        • +1 (1 vot)    
          boc-basescu a indatorat tara (Vineri, 19 iunie 2015, 20:23)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui anonim,

          nu a stabilizat nimic! s-a facut un imprumut gigant care a servit la nimic altceva decat la imbogatirea celora care l-au facut, s-au scazut salariile si s-au desfiintat spitalele, adancind saracia populatiei.
          este al doilea comentariu pe care il pui pe ziarul asta in care incerci sa facu propaganda cu aceleasi cuvinte.
  • +9 (9 voturi)    
    Cipru 2 (Vineri, 19 iunie 2015, 10:10)

    alex [anonim]

    Se stiu deja procedurile...
  • 0 (6 voturi)    
    vai (Vineri, 19 iunie 2015, 11:06)

    Mazeta [utilizator]

    Grecia se apropie de dezastru, veniturile scad, populația sărăcește, lucrurile merg din ce în ce mai rău. În curând ar putea ajunge în situația României.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau mai rau in situatia Rusiei (Vineri, 19 iunie 2015, 13:51)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu un dement la conducere. Nationalismul agresiv e ultima carte a politicienilor impotenti ce nu pot face un proiect de tara.
  • +5 (5 voturi)    
    Grecia (Vineri, 19 iunie 2015, 11:13)

    palade [anonim]

    Acest balon in care se sufla incontinuu este normal sa pocneasca-Acum cativa ani a fost oprit de la explozie de catre Americani-acum vorbim de recidiva-Orice buba care ajunge sa coaca[puroi] daca nu se sparge-se transforma in infectie generalizata-asa ca lasati-o sa erupa -dupa care lucrurile se vor reaseza unde isi va gasi loc-NU MAI LUNGITI PELTEAUA -LUCRURILE SE AGRAVEAZA-SI POT DEGENERA MAI RAU-
  • +3 (5 voturi)    
    hotia ,coruptia,minciuna in ADN grecilor ! (Vineri, 19 iunie 2015, 11:28)

    andreesanu [utilizator]

    Grecilor de le intinzi un deget ramii fara o mana !
    Grecului daca-i dai imprumut este ca si cum ai arunca banii in groapa Marianelor.
  • +1 (1 vot)    
    Chiar asa? (Vineri, 19 iunie 2015, 14:42)

    tepesvoda [anonim]

    Am vazut ca pentru a beneficia de ajutorul FMI , Grecia trebuie sa taie la pensii.Pai nu au fost tari care au taiat pensile si apoi cetateni au dat in judecata si au castigat la CEDO. La noi CC a oprit taierea pensilor. Sa ceri taierea pensilor cand stii tu ca e illegal atunci denota prostie. Ori astia spun de la FMI , taiati apoi vedeti cum va judecati cu cetateni vostri, important sa ne recuperam noi bani. Nu asta e Solutia.cei de la FMI , CE ar trebui sa fie inteligenti nu sa dea dovada de prostie.