Pasajul Baneasa va fi consolidat in regim de urgenta

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2011, 16:03 Actualitate | Esenţial

Consiliul General al Municipiului Bucuresti a aprobat joi consolidarea in regim de urgenta a "Pasajului suprateran Baneasa peste calea ferata Bucuresti Constanta".

Lucrarile au inceput deja, pasajul fiind foarte degradat si prezentand pericol pentru cei care circulau pe el, argumenteaza consilierii.

Primarul a declarat ca, din cei 15 piloni ai podului, doi erau franti. Lucrarile au inceput de doua luni si au constat in punerea in siguranta a podului.

Mai sunt opt poduri in aceeasi situatie, care trebuie consilidate, a adaugat Sorin Oprescu, fara a preciza insa concret despre ce poduri este vorba.

In total, consolidarea va costa circa 12 milioane de euro iar lucrarile vor fi finalizate in aproximativ sase luni.

Pa parcursul lucrarilor, pasajul nu va fi inchis circulatiei, urmand a fi impuse restrictii temporare pe una sau doua benzi.

Finantarea este asigurata din bugetul Primariei Municipiului Bucuresti.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3086 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    hocus-pocus (Joi, 28 aprilie 2011, 17:03)

    iosefini [anonim]

    cine ne poate spune unde este acest pasaj... se consolideaza??? cumva ceea ce nu exista!!! se mira cineva??? UNDE ESTE PASAJUL SUPRATERAN BANEASA PESTE LINIA CF BUCURESTI-CONSTANTA???????
    • +1 (1 vot)    
      exista si are vreo 30 de ani (Joi, 28 aprilie 2011, 16:37)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui iosefini

      Incepe la sediul Elvila si coboara in dreptul Colina Motors aprox.
    • +1 (1 vot)    
      Intre Baneasa si Aviatiei (Joi, 28 aprilie 2011, 17:24)

      mihaic [anonim] i-a raspuns lui iosefini

      Deja se lucreaza la linia de tramvai 5.
      • -1 (1 vot)    
        hocus-pocus (Joi, 28 aprilie 2011, 18:30)

        iosefini [anonim] i-a raspuns lui mihaic

        corect... exista... i se spune "aerogarii" nu baneasa... ma rog, nu conteaza... interesant este ca nu stim de ce are nevoie de consolidare si, fiti cu totii atenti, precis consolidarea va insemna reasfaltare si vopsire. fiti pe faza!
        • 0 (0 voturi)    
          cum le stii tu pe toate... (Joi, 28 aprilie 2011, 22:06)

          H_B [anonim] i-a raspuns lui iosefini

          Esti exemplul clasic de latrator de serviciu din provincie: nu cunosti Bucurestiul, dar cum se anunta ca se renoveaza ceva, sari cu gura ca nu exista. Nu te uiti intai pe o harta, poate ai ocazia sa cunosti mai bine orasul care te-a adoptat. Iar cand ti se explica despre ce este vorba, tu gata, incepi sa tipi ca iti miroase a matrapazlac. Nici nu-ti trece prin minte sa-ti misti fiinta din fata calculatorului si sa vii sa vezi la fata locului daca ai dreptate sau nu. Stiu ca e greu sa castigi o paine in ziua de azi, dar cei de la ADP, care dau cu matura pe strada, fac o munca mai nobila decat ce faci tu aici, pe net.
          Locuiesc in zona si stiu bine cum arata de aproape acest pasaj foarte cunoscut bucurestenilor. Si de sus si de jos. Pe dedesubt e plin de turturi de ciment, formati in ani de zile, de parca e tavanul unei pesteri, iar picioarele lui de beton sunt pline de umflaturi. Pe deasupra, cand il strabati la pas, iti vibreaza asfaltul sub talpi la fiecare camion care trece pe langa tine. In ultimii 3-4 ani incepusera sa se surpe canalele de scurgere de langa bordura si deja mancau si din trotuar. Din cand in cand mai cadeau din el bucati de tencuiala cat palma si sunt de parere ca mai era doar putin pana cand urma sa cada cu totul. Prin comparatie cu picioarele de beton pe care se construieste acum pasajul de la Pipera, asta de pe Aerogarii parca se sprijina pe bete de chibrit. Chiar era vremea sa se faca ceva, nu cum zice orice terchea-berchea de pe aici.
        • 0 (0 voturi)    
          ba chiar Baneasa (Vineri, 29 aprilie 2011, 13:14)

          bedx [anonim] i-a raspuns lui iosefini

          ii zice
          iar langa e fabrica Baneasa
  • 0 (2 voturi)    
    stie cineva cand a fost construit? (Joi, 28 aprilie 2011, 18:31)

    florin [anonim]

    stie cineva cand a fost construit? si daca mai este in garantie?
    • 0 (0 voturi)    
      Stiu eu!!! (Vineri, 29 aprilie 2011, 11:08)

      Jaguarul [anonim] i-a raspuns lui florin

      A fost construit in 1425 de Stefan Cel Mare si inca e in garantie:))
    • 0 (0 voturi)    
      De construit... (Vineri, 29 aprilie 2011, 14:58)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui florin

      ... a fost construit in anii 80, as zice ca in a doua jumatate a deceniului. M-am mutat in zona in 1986 si parca zic ca nu era (complet) construit.
      Intrebarea cu garantia e interesanta -- cine-ar mai putea asigura o astfel de garantie, in caz ca ea ar mai exista?
      Imi amintesc ca am citit cu vreo 10-15 ani in urma o poveste simpatica (daca n-o fi fost cumva un alt mit urban), despre un primar dintr-o comuna din Ardeal, care a primit o instiintare de la o firma austriaca. Scrisoarea il anunta pe primar ca podul din localitate tocmai a implinit 99 de ani si ca urmare nu mai prezinta siguranta pentru trafic...
  • 0 (0 voturi)    
    probleme (Vineri, 29 aprilie 2011, 13:20)

    bedexe [utilizator]

    1. Daca e un pericol, de ce nu s-a inchis de tot circulatia pe el ?

    2. Ar trebui ca orice strada care nu mai corespunde tehnic sa fie inchisa pana la remediere.

    3. Sunt prea multe strazi si pe toate se circula in ambele sensuri, desi traficul a crescut. Daca ar gandi un pic problema, ar transforma unele in sensuri unice si ar rezolva ambuteiajele.

    4. Oricum tramvaiele circula mai mult goale (zic de tramvaie pentru ca nu sunt blocate de masini si in plus se pot monta mai usor liniile decat pt metrou)
  • 0 (0 voturi)    
    Primul e Baneasa! (Vineri, 29 aprilie 2011, 14:08)

    Stepanida [utilizator]

    Primul pasaj care beneficiaza de consolidare e Baneasa.Cat despre celelalte,stati linistiti!Ne va spune Oprescu la vremea potrivita!Presa are meritul ei:a semnalat din vreme ce probleme sunt la Baneasa,iar Oprescu nu a stat prea mult pe ganduri,si a facut ce trebuia!