Miting de protest in Piata Constitutiei, miercuri, pe durata dezbaterii in Parlament a motiunii de cenzura pe Codul muncii

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2011, 17:50 Actualitate | Esenţial

Sindicalistii din toate domeniile organizeaza miercuri, in ziua dezbaterii in Parlament a motiunii de cenzura pe Codul muncii, un miting de protest in Piata Constitutiei, la care se asteapta sa participe cel putin 50.000 de oameni, relateaza Agerpres.

Confederatiile sindicale au decis saptamana trecuta sa organizeze un amplu miting de protest in Piata Constitutiei pe 16 martie, in ziua in care va fi dezbatuta si votata in Parlament motiunea de cenzura introdusa de opozitie ca urmare a asumarii raspunderii Guvernului pe noul Cod al muncii.

Sindicalistii spera la o participare la miting de minim 50.000 de oameni, care vor veni in mod organizat, si au facut un apel si la populatia Bucurestiului sa iasa in strada.

Tot miercuri, sindicatele din CFR vor declansa o greva de avertisment cu intreruperea lucrului, prin urmare trenurile nu vor circula in intervalul orar 7.00 - 9.00.

Liderii confederatiilor sindicale sustin ca noua forma a Codului muncii promovata de Guvern transforma angajatul roman in sclav.

Guvernul si-a asumat raspunderea in Parlament pentru noul Cod al muncii pe 8 martie. Imediat, opozitia a depus motiune de cenzura, prima de la inceputul acestei sesiuni parlamentare.

Daca motiunea de cenzura va fi adoptata, Guvernul va fi demis.

Confederatiile sindicale au anuntat ca vor ataca noul Cod al muncii la Curtea Constitutionala, daca motiunea de cenzura va fi respinsa.


Citeste mai multe despre   






















818 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Un pinguin? (Marţi, 15 martie 2011, 17:54)

    Luk [utilizator]

    ceva? =))
  • +3 (3 voturi)    
    SINDICATELE loialePSD-protesteaza (Marţi, 15 martie 2011, 17:59)

    cris [anonim]

    iliescu a inventat mineriada
    iliescu a inventat liderii de sindicat afiliati politic
    iliescu a inventat ong-urile care urla contra adversarilor psd
    gadafi spune ca puterea e in mana poporului, dar numai el poate sa fie conducatorul acestui popor
  • +3 (3 voturi)    
    rusine protestantilor! (Marţi, 15 martie 2011, 18:00)

    mihai b [anonim]

    psd-ul asta nu se mai opreste sa se foloseasca de prostime sa-i scoata in strada?

    prostimea mai bine iese in strada la cerut locuri de munca..nu la cersit..

    un popor de 2 lei..vorba lui geoana..

    si fara scuze : unde gasim ..pentru ca se contrazic cu : eu nu accept pe salariu mic..
    daca nu acceptati..muriti!!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      se numesc protestatari (Marţi, 15 martie 2011, 19:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mihai b

      protestantii au pus bazele capitalismului.. :)
      ce ironie.. sa incurci cuvintele si sa-i acuzi tocmai pe ei ca nu accepta modificarea codului muncii.

      Asta este un moment memorabil in istoria post comunista. Ar trebui sa-i dam si un nume. Ce ziceti de 'mitingul parazitilor'? :)
  • +3 (3 voturi)    
    Atentie, vin minerii! (Marţi, 15 martie 2011, 18:23)

    Tase Rotta [utilizator]

    Si ce vor face "minerii"astia, vor vota in locul parlamentarilor?
  • -2 (4 voturi)    
    Nici un miting fara muzica patriotica (Marţi, 15 martie 2011, 18:23)

    Stela [anonim]

    Folositi-va de muzica patriotica;va contribuii la reusita actiunii cu aprox 35%.Muzica atrage in strada si copii si batranii si trezeste sentimentul de revolta , de solidaritate si patriotism.
    Cereti demisia contrabandistului Basescu si scoaterea in afara legii a PDL-lui- partid criminal, fascist si legionar .
    Vedeti pe youtube si trilu-lilu cantece patriotice , revolutionare si militante :
    Corul Armatei Vointa Neamului ;
    Desteapta-te romane,
    Internationala;
    Graiul neamului;
    Pui de lei;
    Iancu la Tebea ;Marsul triumfal Aida;
    Cand frumoasa Romanie ;
    Marsuri militare;
    Corul Armatei - La datorie ;
    Clipul - Muzica patriotica romaneasca;
    Armata romana-Mars de intampinarecu care sa-i intampinati pe bucuresteni
    • +1 (1 vot)    
      "pui de euro" sau "pui de lei" (Marţi, 15 martie 2011, 21:47)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui Stela

      la care crezi crezi ca ar rezona mai repede parazitii aia din piata??
      daca nu esti elena ceausescu inseamna ca te injectezi ...
  • +2 (2 voturi)    
    Daca ... (Marţi, 15 martie 2011, 18:39)

    eu [anonim]

    Daca ar fi scos opozitia 50 000 de oameni sa protesteze atunci cand s-a marit taxa de inmatriculare ... sau cand actual guvern a mai dat-o cu bata in balta ... as mai zice ...

    Dar cand vezi ca opozitia scoate oamenii in strada doar cand e vorba sa puna mana pe ciolan ... te cam lasa rece ...

    USL = Alianta pt Ciolan
  • +2 (2 voturi)    
    liderii sindicali... (Marţi, 15 martie 2011, 18:39)

    danarad [anonim]

    ...cam aceiasi,de la mineriade incoace,probabil cind se vor retrage, o vor face direct in muzeul figurilor de ceara,cu tot cu tartorul rosu...
  • +2 (2 voturi)    
    iar 50000 ? (Marţi, 15 martie 2011, 20:17)

    MirceaA [utilizator]

    pariu ca vor fi sub 4-5000 ?
  • 0 (0 voturi)    
    ma gandesc la JFK (Marţi, 15 martie 2011, 21:13)

    mircea [anonim]

    care a zis - si acum parafrazez: Inainte sa va ganditi ce poate face Romania pentru voi, ganditi-va ce puteti face voi pentru Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Blocaj (Miercuri, 16 martie 2011, 7:54)

    Coco Sangre [utilizator]

    Iar blocheaza astia juma' de bucuresti !