VIDEO Actiuni de protest in ziua dezbaterii motiunii de cenzura: Trenurile nu vor circula doua ore * Miting de 50.000 de persoane, in Piata Constitutiei

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2011, 14:13 Actualitate | Esenţial

Trenurile nu vor circula timp de doua ore, in 16 martie, cand sindicalistii de la Federatia Miscare Comercial au anuntat greva de avertisment, transmite Mediafax. In aceeasi zi, relateaza Agerpres, cinci confederatii sindicale vor organiza un miting de protest in Piata Constitutiei, pentru a coincide cu ziua in care va fi dezbatuta si votata in Parlament motiunea de cenzura introdusa ca urmare a asumarii raspunderii Guvernului pe Codul muncii.

Presedintele Federatiei Miscare - Comercial, Gheorghe Fratica, a declarat ca actiunea de protest a fost decisa, joi, in cadrul Consiliului National al organizatiei.

Greva de avertisment va fi organizata intre orele 7.00 si 9.00, in intervalul orar respectiv necirculand niciun tren. Protestul este motivat de faptul ca nu au fost semnate contractele de munca la CFR Calatori si CFR Infrastructura.

Tot pe 16 martie, confederatiile sindicale au decis sa organizeze un amplu miting de protest in Piata Constitutiei, transmite Agerpres. Mitingul, la care se asteapta sa participe cel putin 50.000 de oameni, va incepe la ora 12.00.

Cei cinci presedinti de confederatii sindicale spera ca parlamentarii sa inteleaga ca actuala forma a Codului muncii pe care Guvernul si-a asumat raspunderea este un document care "transforma angajatul roman, indiferent ca lucreaza la stat sau la patron, in sclav".

"Facem apel la populatia Bucurestiului, la fiecare angajat care se simte amenintat de locul lui de munca, sa vina alaturi de noi in Piata Constitutiei. Acest Cod al muncii afecteaza deopotriva atat angajatii din sistemul privat, cat si bugetarii", a afirmat Dumitru Costin, presedinte BNS.

In 16 martie, va fi dezbatuta si votata motiunea de cenzura intitulata "Codul Boc - salarii mici, somaj mare, firme falimentate", depusa de opozitie. Motiunea a fost citita, miercuri, in Parlament.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1502 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Daca sindicatele nu sunt controlate de PSD (Joi, 10 martie 2011, 14:15)

    Daniel [anonim]

    cum se face, ca la fiecare motiune de cenzura au si ei organizate proteste?
    • +2 (2 voturi)    
      logic (Joi, 10 martie 2011, 15:33)

      ofelia [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      prin definitie, sindicatele sunt organizatii de stanga si nu vor sustine niciodata partide de dreapta sau masurile propuse de acestea, indiferent care sunt ele. In cazul nostru, sindicatele sustin PSD - care promite ceea ce vor sa auda liderii de sindicat - dar nu fac nimic si nu vor face, in detrimentul PDL.
      Referitor la greva CFR - la cate persoane circula in ultima perioada cu trenul, cred ca pierderile vor fi nesemnificative.
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Joi, 10 martie 2011, 14:25)

    pehash [utilizator]

    Toti cei care se simt amenintati de locul de munca sunt rugati sa se prezinte mai intai la spitalul 9. Daca doctorii confirma, puteti apoi sa va inscrieti in USL.
    Probabil asta este si motivul pentru care ipocrin nu prea da pe la munca :)
  • +5 (7 voturi)    
    info (Joi, 10 martie 2011, 14:30)

    gogu [anonim]

    nu mai merg cu trenul de 5 ani iar pe 16 am auzit ca ploua. sper sa ploua cu furtuna
  • +4 (6 voturi)    
    Oare aia stiu pt ce protesteaza? (Joi, 10 martie 2011, 14:30)

    Andradda [utilizator]

    Deja a aparut in presa faptul ca USL de fapt se opune noului Cod al Munci, dar de fapt, in codul lor, ei propun exact aceleasi masuri luate de Boc!

    Vor fi probabil vreo 3-4 mii de maciucari adusi cu autocarele din toata tara, asa cum se intampla de fiecare data!
    Motiunea nu va trece iar USL vor ramane cu buzele umflate si cu spumele la TV!
  • +6 (6 voturi)    
    au schimbat muzica? (Joi, 10 martie 2011, 14:35)

    leopold [anonim]

    sau tot dansul pinguinului e tema? Mi-ar placea "Felix the cat".Cica vor aduce si oglinzi ca din 5 sa faca 10,din 10 100 samd.Doar il au pe Sergiu Nicolaescu,nu-i asa?
  • +6 (6 voturi)    
    Hai sa dansam pinguinul inca o data (Joi, 10 martie 2011, 14:44)

    gabi [anonim]

    Ne vedem la hora la bucuresti. Ne pun muzica.. dansam un pinguin ... si dupa mai vedem noi
  • +2 (2 voturi)    
    aha, d-asta e cfr-ul cum e (Joi, 10 martie 2011, 15:43)

    bedexe [utilizator]

    jalnic, patetic, viteze de melc, mizerie, aglomeratie, supradimensionat, angajati plictisti, spaga, spaga, spaga
  • +1 (1 vot)    
    Ce mi-e si aritmetica asta a miilor! (Joi, 10 martie 2011, 16:19)

    Victor [anonim]

    La cele precedente,multi salariati au fost scosi cu forta,ca daca se opuneau aveau probleme cu sindicatele lor,mergand au avut probleme cu angajatorul.
    Oricum am invarti-o tot oamenii simpli sunt folositi ca scut in fata unor cercuri de interese.
    Apropo:cine despagubeste,furturile de buzunare in timpul acestor proteste fortate?
    Poate ar fi bine ca Hossu,Marica & clanul imbogatit
    sa fie domni si sa mai si imparta si cu plebea,altfel ajungem la prea apreciatul slogan:baietii destepti!
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Miercuri, 16 martie 2011, 15:33)

    mihai [anonim]

    ceea ce se face acum prin noul cod al muncii va avea efecte negative pe termen lung cum ar fi:neacordarea de catre banci de credite pe termen lung din cauza nesigurantei locului de munca avand in vedere ca vor prima locurile de munca pe termen scurt si politizarea administratiei publice prin inlocuirea la fiecare rand de alegeri a unui mare numar de functionari pecriterii pollitice indiferent de partid(editat de HotNews.ro)