Ziua Parlamentului Deschis

Doar 4.500 de persoane au vizitat sambata Palatul Parlamentului, mult sub media anilor trecuti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 februarie 2010, 16:55 Actualitate | Esenţial

Doar 4.500 de persoane - cetateni romani si straini - au vizitat sambata, pana la ora 15:00, Palatul Parlamentului, de Ziua Portilor Deschise, potrivit Agerpres. Sambata si duminica, in intervalul 10:00 - 16:00, cele mai reprezentative sali pentru activitatea Camerei Deputatilor pot fi vizitate de public. Numarul vizitatorilor din acest an este mult sub media anilor precedenti, care trecea uneori de 60.000.

Primele grupuri de vizitatori au fost intampinate, sambata dimineata, de presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase si de deputatul democrat-liberal Cezar Preda. Cei doi parlamentari au facut turul institutiei alaturi de vizitatori, oferindu-le explicatii despre fiecare sala vizitata, precum si despre activitatea lor din Parlament.

Proiectul 'Parlament deschis' permite accesul gratuit publicului larg, timp de doua zile - sambata si duminica -, intre orele 10,00 si 16,00, la cele mai importante sali ale institutiei.

Oamenii au putut vizita salile reprezentative pentru activitatea Camerei Deputatilor - 'I.I.C. Bratianu', 'Take Ionescu', 'Unirii', 'Al.I.Cuza', 'Spiru Haret', 'Nicolae Iorga', 'Nicolae Balcescu' sau 'Galeria de Onoare' -, dar si cateva spatii care nu fac parte, in mod obisnuit, din circuitul de vizitare, printre acestea numarandu-se cabinetul presedintelui Camerei Deputatilor, sala de plen, salonul oficial 'I.G.Duca'.

Accesul vizitatorilor in incinta Palatului Parlamentului se face pe la intrarea C1, nivel P, adica cea dinspre Piata Constitutiei.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1312 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    umbla vorba.. (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 17:02)

    ady [anonim]

    daca-l vizitezi iti da somnolenta cu stari de letargie ..
  • -2 (2 voturi)    
    Ce cred eu despre vizitare (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 17:06)

    un român [anonim]

    Eu când aud de vizitarea Parlamentului îmi vine încă să vomit, când știu câte vieți, case, destine, visuri au fost distruse ca să avem o așa clădire NEROMÂNEASCĂ!!!!!!!!! O expresie a megalomaniei unor paranoici, cu accente ruso-comunisto -etc.
    O plăcintă imensă, de prost gust și scumpă.
    Cui nu-i pasă, merge acolo ca la zoo ... să le fie de bine!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    ????? (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 17:21)

    Ion Ion [anonim]

    Ce dracu sa mai vada acolo?! Nu le este de ajuns ce vad in fiecare zi la TV, transcmis de la parlament!!??
  • +3 (3 voturi)    
    cauza (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 18:00)

    mihaela [anonim]

    Lipseau deputatii impaiati
  • 0 (0 voturi)    
    Fara rost (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 18:00)

    Mircea [anonim]

    Apai, cine n-are ce face se duce si viziteaza Parlamentul !
  • +4 (4 voturi)    
    Muzeul Poporului Roman (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 18:03)

    Neutron [anonim]

    Ce frumos ar fi sa fie transformata intr-un ansamblu de muzee, sali de teatru si cinematografe, o biblioteca nationala, sali de expozitie, etc... Cat de multe ar incapea in ea...daca ar fi scosi actualii chiriasi. Hai nea Prigoana, ca ziceai ca-i dai afara! Romanii le-au spus sa ramana doar 300, dar ei nu...Batman, Batman!
  • -1 (1 vot)    
    Piftie ??? (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 18:39)

    escu [anonim]

    Pai daca amfitrion a fost femeia piftie Roberta Anastase !!
  • 0 (0 voturi)    
    like.. DOH! (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 19:07)

    ION I [anonim]

    cine vine pe vremea asta sa viziteze Palatul Parlamentului?
    • 0 (0 voturi)    
      Vreme (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 20:01)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui ION I

      Poate vrei sa zici vremurile astea, ca vremea a fost OK.
  • 0 (0 voturi)    
    As fi vrut si eu... (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 20:20)

    Adi AR [utilizator]

    ..sa fiu pe acolo! Am vazut la un program de stiri, cum ...mama miss Anastase PDL, i-a tratat , auziti voi !-cu placinta cu mere , facuta de ea! Mai, da ne-am dat dracului, se pricepe si la placinte, nu numai la .... si la politica!
  • 0 (0 voturi)    
    Azil (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 20:54)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Merg la un parlament pentru spiritul si opera parlamentarismului! Aici ce sa vad? Niste momai care in douazeci de ani nu au avut alta preocupare decat intrigile, salariile, voaiajele si pensiile! Asta-i un azil de lepadaturi!
  • 0 (0 voturi)    
    aparat foto (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 21:00)

    ralu [anonim]

    banuiesc ca nu se poate intra cu aparatul foto...?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce incompetenti (Duminică, 14 februarie 2010, 2:16)

    asdf [anonim]

    De parca stie cineva cand sunt zilele portilor deschise la Palat cotroceni/parlamentului/etc. Nu afli decat la stiri urmatoarea zi ( adica prea tarziu ) ca a fost ziua portilor deschise. 0 promovare 0 rezultat. Sa isi bage undeva ziua portilor deschise, oricum avem 0 respect pentru institutii si orice legat de politica. Ce istorie avem ca sa ne faca sa vizitam aceste locuri? O istorie trista, comunista si neinsemnata.
  • 0 (0 voturi)    
    complet aiurea (Duminică, 14 februarie 2010, 12:54)

    eu [anonim]

    Sunt complet aiurea datele astea iar articolul e complet gresit. Anul asta au fost mai multi vizitatori iar cu privire la datele din alti ani, alea sunt raportate la perioade mai lungi de 2 zile, pana la o saptamana, deci 60.000/sapt. Se compara merele cu ratele aici...