Tariceanu sesizeaza Inspectia Judiciara in legatura cu declaratiile sefei ICCJ Cristina Tarcea, acuzand-o ca incita judecatorii si ameninta parlamentarii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 13:18 Actualitate | Esenţial

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu a sesizat Inspectia Judiciara pentru opiniile exprimate public in data de 28 octombrie de catre judecatoarea Cristina Tarcea, presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, referitoare la legile Justitiei, apreciind ca aceasta a incalcat grav obligatia de rezerva impusa magistratilor de a nu exprima public convingerile lor politice, scrie news.ro. In opinia sa, sefa instantei supreme incita judecatorii la incalcarea principiului separatiei puterilor in stat si ameninta parlsamentarii "pentru a-i timora cu amenintarea voalata ca ar putea sa intre intr-un malaxor procedural prin metode de represiune penala a caror eficienta a fost deja verificata".

"Va aduc la cunostinta si va solicit o evaluare in cadrul Inspectiei Judiciare, a opiniilor exprimate public la data de 28 octombrie 2017, de catre doamna Judecator Cristina Tarcea, Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitiei, referitoare la proiectele de lege pe tema Justitiei. Cu aceasta ocazie, doamna judecator Cristina Tarcea a afirmat: 'Avem nevoie de voi toti. Lumea trebuie sa stie ca desistarea din partea Ministerului Justitiei este o monstruozitate, dinainte planuita. NU TREBUIE SA PERMITEM INTRAREA IN DISCUTII GENERALE SAU, SI MAI RAU, PE FOND. Asta nu presupune ca EI SA FACA TOT CE VOR, IAR NOI SA TACEM!  ICCJ a fost mereu alaturi de VOI !!! Important e sa fim uniti!!! Si, credeti-ma, am nevoie mai mult ca niciodata de dvs'", scrie Tariceanu in sesizarea adresata CSM si Inspectiei Judiciare, sustinand ca prin aceste opinii Tarcea "se indeparteaza de la statutul de magistrat, adoptand, in schimb, o atitudine politica, incompatibila cu pozitia sa de reprezentant al puterii judecatoresti".

Presedintele Senatului spune ca sefa ICCJ a incalcat grav si repetat obligatia impusa magistratilor de art.9 alin.(2) din Legea nr.303/2004, republicata, potrivit caruia 'Judecatorii si procurorii sunt obligati ca in exercitarea atributiilor sa se abtina de la exprimarea sau manifestarea, in orice mod, a convingerilor lor politice'.

El se intreaba cum va putea Cristina Tarcea sa-si exercite functia de judecator, cu obiectivitate si impartialitate, avand ca unic temei legea daca acum "face un apel public adresat colegilor sai de breasla, de a se opune dezbaterii in forul legislativ al tarii a unor proiecte de lege care vizeaza in modul cel mai direct intarirea independentei justitiei".
 
"Cer Inspectiei Judiciare sa constate ca prin apelul doamnei judecator Cristina Tarcea, domnia sa isi asuma deliberat pozitia de aderenta la o grupare de putere ilegitima, atata vreme cat indeamna judecatorii ¬sa nu permita intrarea in discutii generale sau, si mai rau, pe fond¬ a unei propuneri legislative, asumate pana la urma, de un grup de parlamentari. Va rog sa sesizati aici nu numai o atitudine iresponsabila de fronda institutionala, ci o incalcare flagranta a principiului constitutional al separatiei celor trei puteri in stat", scrie Tariceanu in sesizare, argumentand ca puterea judecatoreasca are prerogativa si obligatia constitutionala de a aplica legea.
 
"Politica legislativa a statului este in final atributul suveran al Parlamentului. Va rog sa constatati ca doamna judecator Cristina Tarcea contesta, de pe inalta pozitie pe care o ocupa si cu toata influenta care deriva din aceasta, dreptul constitutional al Parlamentului de a legifera si, in plus, face apel la nesupunere. Cum judecatorii nu au modalitati institutionale de interventie in activitatea legislativa sau de a se opune formal adoptarii unei anumite legi, ramane ca doamna Cristina Tarcea sa explice cum intelege domnia sa ca membrii puterii judecatoresti ¬sa nu permita intrarea in discutii generale sau, mai rau, pe fond ¬ a unor propuneri legislative. Sa fie vorba de chemarea la nesupunere civica, la adunari publice? Este acesta un standard de conduita profesionala a unui magistrat?", intreaba presedintele Senatului, apreciind ca sefa instantei supreme "incita judecatorii la incalcarea principiului separatiei puterilor in stat si ameninta Parlamentul extrem de transparent".
 
"Prin aceasta atitudine, doamna Cristina Tarcea exercita presiuni asupra membrilor Parlamentului pentru a-i timora cu amenintarea voalata ca ar putea sa intre intr-un malaxor procedural prin metode de represiune penala a caror eficienta a fost deja verificata", conchide Calin Popescu Tariceanu.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

3124 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    Putem sa sesizam (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:26)

    mitg [utilizator]

    Si noi Balaceanca, sa vina sa-l ia?
  • +31 (37 voturi)    
    daca se citesc acest comentarii (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:29)

    gwolf [utilizator]

    In calitate de simplu cetatean platitor onest de taxe si iubitor de patrie, fac apel pe aceasta cale catre Inspectia Judiciara sa se detaseze si sa ignore orice initiativa sau cerere venita din partea bolsevicului agent racolat numit Calin Tariceanu, care pune in pericol stabilitatea institutionala si economica a statului roman.
    Sus numitul infractor dovedit si pericol pentru statul roman trebuie izolat si expulzat de catre serviciile care inca mai slujesc interesul national.
  • +31 (35 voturi)    
    Eu, cetatean, pe cine sesizez ca esti varful de (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:32)

    deval [utilizator]

    lance al Mafiei Fara Frontiere din Romania care praduie cetatenii de 28 de ani ? Expresia de a fura "legal" e vehiculata din guvernarea Nastase si acum voi psdalge vreti sa o aplicati ! Dna Tarcea realizeaza asta mai argumentat decat mine care o si resimt !
    Sunt multe lucruri de corectat in justitie dar toate in sens contrar celor sustinute de Monstruoasa coalitie !!!!
  • +29 (33 voturi)    
    Tariceanu mai dovedeste inca o data (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:39)

    Grasul [utilizator]

    ca nu exista limite la lichelism!
    • +8 (10 voturi)    
      nedumerire (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:25)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      Oare tot vosganian îi scrie sesizările? Mi-e greu să-l văd pe tăriceanu cu vorbele la el. Poate în chiloți? El, cel care nu a fost în stare să conducă o familie, se dă rotund și conduce senatul cu cei 5% ai lui. Oare noi suntem normali?
      • 0 (0 voturi)    
        Suntem victimele unor legi imorale si/sau (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 10:45)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

        cretinoide facute de corupti -acum direct la butoane- sau de repetenti !
  • +24 (26 voturi)    
    Individul a ajuns baba nebuna (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:45)

    John M. [utilizator]

    din cartier ce reclama pe toata lumea la circa de politie ca sa fie bagata in seama...
  • +25 (27 voturi)    
    cat de IPOCRITI!!! (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:47)

    liviu_ [utilizator]

    deci el si sleahta lui de penali pot acuza de fiecare data justitia de orice...
    in sdchimb nimeni nu ii poate acuza de nimic...

    suntem in comunism fratilor...
  • +26 (30 voturi)    
    scara omului ticalos! (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:58)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Scara omului ticalos este de la 1 la 7, sa zicem.
    Tariceanu e la +7. E o rusine acest individ pentru Romania.
    Problema este ca si judecarii se mananca mai rau decat aia din asa-zisa Casa Regala.Unii se vr bucura de plangerea asta,ca poate ii iau locul dnei Tarcea.
    Domna Tarcea este printre putinii oameni verticali din Romania si mesajul ei privat a fost copiat de baietii de la SRI cu care Tariceanu e mana in mana.N-au uitat-o ca a fost printre primii impotriva OUG 13 sia cum e in fruntea celor care critica acest dezastru numit PSD-ALDE.
  • +17 (19 voturi)    
    alde mai exista ? (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:05)

    CICEROnescu [utilizator]

    Intreb pentru o vecina ...
  • +16 (18 voturi)    
    Mosule,tu esti "excitat" de faptele tale penale !? (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:23)

    Plagarus [utilizator]

    Martor mincinos + STERLING.
  • +14 (16 voturi)    
    Parlamentul si Adevarul Absolut (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:29)

    grunespferd [utilizator]

    Din toata scrisoarea asta penibila si enervanta prin simpla sa existenta, in afara de josnicia minciunilor ma frapeaza iarasi profunda convingere a mafiotilor din parlament ca ei sunt , odata ajunsi acolo, alfa si omega!
    Orice e permis, daca vine din Parlament si nimic, spun ei, nu are voie sa contrazica parlamentul altfel e de rau! Sa fim onesti, Raul este acum tolanit in parlament iar tovarasii lui sunt in Guvern. Asa ca firesc si drept este sa opunem rezistenta!
    Doamna judecator este aparatoarea democratiei si justitiei si are nevoie de ajutor, in nici in caz ... individul asta pe cate sper sa-l uitam cat mai curand!
  • +10 (14 voturi)    
    Hai/// (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:42)

    MinDepous [utilizator]

    "a incalcat grav obligatia de rezerva impusa magistratilor de a nu exprima public convingerile lor politice"
    Dar oamenii politici nu au obligatia de rezerva de la a-si exprima public convingerile lor privind vinovatia unora si altora? Cred ca nu, atata timp cat pot vota sa isi apere colegii infractori.

    Uitati, voi, cei care ati votat PSD+ALDE, dar mai ales voi, cei care nu ati votat deloc, ce-ati pus la carma statului: un cuib de infractori. Bravo. Din cauza voastra (si din vina lor) se nenoroceste tara. Tot mai trag sperante sa va treziti si, daca mai avem alegeri democratice in 2020 (sau anticipate), sa votati + sa votati altfel decat cu ticalosii astia incompetenti.
    • +3 (5 voturi)    
      Hopa, cenzura automatizata? (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:37)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Trebuia sa fie un "sicriu + tiroliana" acolo, in titlul comentariului meu precedent.
      Daca un administrator a editat manual comentariul, chapeau, mon cher! Daca e automatism - vedeti c-am avut comentarii mai ample pe care mi le-ati anulat aiurea... In plus, comentarii mult mai "obraznice" sunt mai peste tot pe-aici, asa ca hai...
      Daca ar fi si oamenii politici romani asa pudici relativ la coruptie cum suntem noi la cuvintele din vocabularul extins al limbii romane, ce fain ar fi... :D
  • +11 (15 voturi)    
    Tariceanu (Joi, 9 noiembrie 2017, 14:43)

    miss saloane [utilizator]

    A sexizat pentru ca oricine poate sexiza.
  • +1 (7 voturi)    
    hn nu mai dati stiri cu asta (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:00)

    pb80tm [utilizator]

    va rog frumos nu ne mai inflamati cu individul asta. psd poate sa se tina de cioace si fara stiri despre tipul asta. multumim
  • +3 (5 voturi)    
    Idei din alte epoci sper apuse. (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:29)

    Sati [utilizator]

    E constipat rau...la cap.
  • 0 (2 voturi)    
    Ramane liderul coalitiei cu (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:33)

    xrogo [utilizator]

    sange-n instalatie, el ce mai sesizeaza CCR si IJ!