Constanta: Doi barbati au fost condamnati la opt luni de inchisoare cu suspendare, dupa ce au ucis un caine fara stapan

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2017, 18:01 Actualitate | Esenţial

Doi barbati au fost condamnati de Judecatoria Constanta la cate opt luni de inchisoare cu suspendare pentru cruzime fata de animale, dupa ce, la inceputul anului trecut, au lovit cu o lopata un caine fara stapan si au asmutit asupra sa un caine de lupta, pana cand animalul respectiv a fost ucis, scrie News.ro.

Judecatoria Constanta a decis condamnarea lui Eugen Laurentiu Valciu si a lui Cristian Gabriel Chirita la cate opt luni de inchisoare cu suspendare pentru comiterea infractiunii de cruzime fata de animale.

De asemenea, in acelasi dosar, instanta a aplicat unui minor masura educativa a supravegherii pe o perioada de trei luni, pentru aceeasi infractiune.

Decizia Judecatoriei Constanta nu este definitiva si poate fi atacata cu apel la Curtea de Apel Constanta.

In luna martie a acestui an, procurorii Parchetului de pe langa Tribunalul Constanta au dispus trimiterea in judecata a lui Eugen Laurentiu Valciu, a lui Cristian Gabriel Chirita si a unui minor pentru savarsirea infractiunii de cruzime fata de animale.

Anchetatorii au stabilit ca, pe data de 7 februarie 2016, cele trei persoane s-au deplasat pe strada Mircea cel Batran din comuna Lumina, iar acolo cei doi adulti au lovit in repetate randuri cu o lopata pe care o aveau asupra lor, un caine fara stapan, iar un caine de lupta, tinut in lesa de minorul respectiv si la comanda acestuia, a atacat si muscat de gat cainele fara stapan.

Dupa ce animalul a murit, ei l-au pus intr-un sac, l-au asezat in portbagajul autoturismului si au parasit locul faptei.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

705 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    la mai multe (Joi, 19 octombrie 2017, 18:07)

    codo [utilizator]

    ce lopeti merita pe langa lunile din cazier...
  • +4 (8 voturi)    
    au nevoie si de ajutor de specialitate (Joi, 19 octombrie 2017, 18:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa-i vada un psihiatru ceva ca altfel nu cred ca inteleg ce au facut!
    • -1 (1 vot)    
      Fiti serios... (Joi, 19 octombrie 2017, 19:31)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Una la mana ca degeaba-i vede psihiatrul, daca nu-l vad si ei pe el, daca intelegeti ce vreau sa spun.
      Doi la mana, sunt niste domni absolut normali si reprezentativi pentru o parte tot mai larga a tineretului urban - pentru ca indraznesc sa cred ca si adultii tot tineri erau, chiar daca nu minori. Mai c-as fi in stare sa pariez si ca autoturismul cu pricina era un bemveu...
    • +2 (2 voturi)    
      Bah, tie nu ti mila de psihiatrul ala ??? (Joi, 19 octombrie 2017, 19:48)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Tu realizezi ca sunt numai bani pierduti????


      Astia doi si cu minorul, sa fie dotati cu lopeti ami late si la canal cu ei!!!!

      Acolo au front de lucru pentru urmatorii 10 ani si sa fie paziti exact ca la canal, adica cu caini de lupta.
  • +1 (1 vot)    
    prea putin (Joi, 19 octombrie 2017, 19:25)

    gica pantalon [utilizator]

    pt scursurile alea, suntem departe de civilizatie
  • 0 (2 voturi)    
    Sanctiunea e asimetrica (Joi, 19 octombrie 2017, 19:29)

    Sparafucile [utilizator]

    De ce ? Pai daca un caine omora un om nu patea nimic . Cum n-a patit cainele Bosquito care l-a ucis pe japonezul Hajime Hori in 2006 in Bucuresti . Firesc era ca Bosquito sa primeasca 8 luni de inchisoare cu suspendare . Doua puncte D
  • -1 (1 vot)    
    Şi ce? (Joi, 19 octombrie 2017, 19:47)

    vine [utilizator]

    Cu ce diferă această faptă de uciderea animalelor în abator? Sau, mai rău, de vânătoare, care este ucidere din plăcere?

    Mă dezgustă aceste specimeme fără umanitate, dar la fel de mult mă dezgustă când javrele maidaneze inspiră atâtea pasiuni, de parcă ar exista vreo diferenţă între maidanezi şi celelalte vieţuitoare, fie ele domestice sau sălbatice...
  • +1 (1 vot)    
    Viitor de aur... (Joi, 19 octombrie 2017, 20:06)

    Iorgovan [utilizator]

    ...tara noastra are...
  • 0 (0 voturi)    
    dap (Joi, 19 octombrie 2017, 20:13)

    Irina25 [utilizator]

    De la "homo sapiens" n-am pretentii, dar ma asteptam la mai mult din partea cainelui de lupta.
  • +1 (1 vot)    
    nu comentez condamnarea (Joi, 19 octombrie 2017, 20:26)

    iodixit [utilizator]

    da ce dreadu se intimpla in tara asta cu judecatorii de dau sentinte asa de blinde.
    astia trei daca se mai antreneaza un pic, ne dau si noua cu lopata-n cap!