​Seful Pentagonului a discutat cu ministrul Apararii, Mihai Fifor, despre continuarea luptei anti-coruptie - surse

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 21 septembrie 2017, 17:47 Actualitate | Esenţial

James Mattis si Mihai Fifor la Washington
Foto: MApN
​Secretarul american al Apararii, James Mattis, a abordat in discutia oficiala de la Washington cu ministrul roman Mihai Fifor si problema luptei anti-coruptie, aratandu-si sustinerea pentru aceasta, potrivit unor surse politice. Reamintim ca Fifor se afla in capitala SUA in prima sa vizita ca ministru al Apararii. El a avut discutii cu omologul sau american, dar si cu reprezentanti ai industriei de aparare.

Mattis a laudat Romania pentru asumarea unui rol important in regiunea Marii Negre. In declaratia data presei la primirea lui Mihai Fifor, seful Pentagonului a remarcat si angajamentul Romaniei de a aloca in acest an 2% din PIB pentru Aparare, precum si eforturile majore facute de armata Romaniei pentru indeplinirea angajamentelor luate la summit-urile NATO din Tara Galilor (2014) si Polonia (2016).

Abordarea de catre inaltul oficial american al subiectului luptei anti-coruptie are loc pe fondul unui lobby sustinut al unor politicieni si oameni de afaceri cu probleme penale. Acestia vor sa determine o schimbare de pozitie a SUA, tara care sustine puternic lupta-anticoruptie.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2322 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Surse?! (Joi, 21 septembrie 2017, 18:04)

    lider [utilizator]

    De unde aveti aceste''surse" intreb si eu!
    • -10 (18 voturi)    
      ei de unde (Joi, 21 septembrie 2017, 19:08)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Dragomir a spus ceva despre ofiterii acoperiti din presa,Ponta a dat chiar nume de situri si ziare cam aceleasi ca la Dragomir.
      • +3 (7 voturi)    
        Sputnik scrie pe tine postacule! (Joi, 21 septembrie 2017, 21:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Si mai las-o cu polcovnicul Dragomir! Un alt fass al sovieticilor! Pasol na turbinka!
  • +11 (17 voturi)    
    Poza asta spune tot despre sluga lui Dragnea (Joi, 21 septembrie 2017, 18:08)

    inganduratul [utilizator]

    Un zambet fortat si chinuit, semn ca a luat multe suturi in fund. Si o haina care arata ca raposatul de la care a primit-o era cam micutz!
    Deh, marca PSD-ului!
    • +2 (6 voturi)    
      scapati de drac_nea si de prorusi (Joi, 21 septembrie 2017, 21:44)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

      atat !
    • 0 (2 voturi)    
      Păi cum crezi că a decurs dialogul? (Vineri, 22 septembrie 2017, 14:06)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

      Îl întreabă americanul pe Fifor: Luptați împotriva corupției?
      Îi răspunde Fifor: Da, luptăm cu succes împotriva anticorupției. Mai avem puțin și terminăm cu DNA-ul, pe ANI am anihilat-o, pe judecători i-am speriat, totul merge bine și e roz în România... decât că nuanța de roz virează leger spre cafeniu.... în dungi verticale...
  • +10 (18 voturi)    
    Cum adică? (Joi, 21 septembrie 2017, 18:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Să discuți despre coruptie cu un pesedist, adia cu un hot sau un complice la jaful românesc? Pai la Pentagon nu se stie bine ca Ro e tara de hoti distrusa de un partid criminal!?
  • +9 (19 voturi)    
    hehe (Joi, 21 septembrie 2017, 18:20)

    bogdan1477 [utilizator]

    Fifor credea ca daca declara ca aloca 2% din PIB la aparare si ca cumpara armament american, SUA va fi mai ingaduitoare cu coruptia ciumei rosii. Si cind colo, ce sa vezi? Tot de coruptie i-a zis.
    • -6 (16 voturi)    
      Nu cred că ai înțeles (Joi, 21 septembrie 2017, 18:44)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Șeful Pentagonului a discutat cu Fifor despre lupta anticorupție, adică a discutat cu un PSD-ist ca ei, PSD, să continue lupta anti-corupție. Nici acum nu ai înțeles? Vrei să îți desenez? :)
      • +3 (5 voturi)    
        Dialog al surzilor (Vineri, 22 septembrie 2017, 1:53)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Fiforski probabi a inceput cu bla-bla-uri despre subiectul rachetelor pentru apararea Romaniei (care nu-l privesc pe el, si Mattis stie treaba asta)
        Iar Mattis ia zis probabil : ,,Lasa rachetele, mie spune-mi despre ce legi anti-justitie vreti sa faceti voi pe acolo".
        Trimiterea lui Fiforski la Washington, ca Ministru al Apararii, este
        o incercare de sfidare din partea lui Dragnea fata de poporul roman.
        Pe termen lung, este o greseala din partea lui Dragnea, ca a sprijinit asa ceva. Era mult mai constructiv, in scopul unei ,,colaborari rezonabile" in acest mandat parlamentar, cu poporul roman, sa fi evitat sa-l puna pe Fiforski ca Ministru al Apararii. Romanii nu vor uita treaba asta, chiar daca multi se prefac ca nu observa.
      • +2 (2 voturi)    
        la voi la pcr asha o fi (Vineri, 22 septembrie 2017, 10:55)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Da' in lumea civilizata lupta anticoruptie nu se face la partid. Lupta anticoruptie o face DNA, care e institutie independenta de partide (inca).

        Iar incercarea ta scremtua de a induce ideea ca SUA cere PSD sa continuie lupta cu DNA e atit de ridicola incit nici asistatii sociali nu o cred...
  • +12 (16 voturi)    
    Fifor negociaza libertatea lui Dragnea (Joi, 21 septembrie 2017, 18:22)

    cartofil [utilizator]

    folosind banii populimii. Si declaratia golanului Dragnea, care ameninta cu lasarea Romaniei fara aparare in fata statului medieval rus este in aceeasi nota.
  • +11 (13 voturi)    
    hopa...cum adica coruptie, la noi ? (Joi, 21 septembrie 2017, 19:14)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Si ? Tovarashu Fifor ce-a zis ? Ca suntem demni, ca nu suntem colonie americana, ca stim noi mai bine cum sta treaba cu coruptia , ca nu primim lectii de la imperialistii americani ?
    Sau astea sunt numai texte de prostit prostii, care se uita la antene si la romanici tv ?
    Cred ca a fost cam mielusel toashu fiforel.
  • +13 (17 voturi)    
    nu a impus si o data limita ptr. (Joi, 21 septembrie 2017, 19:32)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    dekgbizarea Romaniei!? naspa bro!)))
  • -1 (5 voturi)    
    American pudic (Joi, 21 septembrie 2017, 19:58)

    Reticentul [utilizator]

    Ca pana acum chestia luptei (anticoruptie) aparea in comunicatul oficial, nu "pe surse" (or fi, n-or fi). Poate din cauza ca Patriot fara offset si F16 cu mentenanta braziliana in Portugalia suna a coruptie?!
  • +7 (7 voturi)    
    Iar si-a luat-o Dragnea ! (Joi, 21 septembrie 2017, 20:09)

    viorel.petrescu [utilizator]

    Credea ca poate sa faca niste jocuri la nivel inalt cu achizitia de arme contra oprirea luptei anticoruptie. Numai ca americanii i-au dat un dos de palma.
  • +7 (7 voturi)    
    Fiforel avea frisoane vis-a-vis de anticoruptie? (Joi, 21 septembrie 2017, 20:46)

    Plagarus [utilizator]

    Cu un sef deja condamnat si in "trepidatii" pt. inca o condamnare,ce-i va spune oare tovarasului auto ?
  • -1 (11 voturi)    
    Ia luati voi (Joi, 21 septembrie 2017, 21:29)

    wintershadow [utilizator]

    si cititi articolele astea:

    https://www.defense.gov/News/News-Releases/News-Release-View/Article/1318843/readout-of-secretary-mattis-meeting-with-romanian-minister-of-defense-mihai-vio/

    http://www.zf.ro/business-international/secretarul-american-al-apararii-a-laudat-romania-pentru-parteneriatul-in-domeniul-apararii-16737130

    https://www.agerpres.ro/politica/2017/09/20/ministrul-fifor-a-reiterat-omologului-american-angajamentul-ferm-al-romaniei-de-a-contribui-substantial-la-securitatea-aliantei-16-18-46

    Si acum spuneti daca au discutat sau nu despre "continuarea luptei anti-coruptie". Inteleg ca aveti o idee fixa, dar chiar sa mintim asa?
  • +3 (5 voturi)    
    Ce poate face un amarat de muzeograf (Vineri, 22 septembrie 2017, 9:07)

    Rescator [utilizator]

    din Craiova,trimis de Ayatolahul bolsevic Abu Dragneev,
    la Pentagon?Surprinzator este ca americanii nu au aflat
    pana acum ca cei doi "patrioti" Dragneev si Tradiceanu
    au blocat totul in materie de inzestrare a Armatei(0,7%
    din PIB in 2017).Iar despre corutie ce sa spunem -creste
    rapid sub PSD/PCR.