Presedintele Iohannis nu a fost invitat la ceremoniile de Ziua Aviatiei. Ministerul Apararii isi cere scuze "pentru erorile aparute". Tutuianu a "dispus in regim de urgenta luarea masurilor pentru eliminarea disfunctionalitatilor"

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 20 iulie 2017, 13:51 Actualitate | Esenţial

Administratia Prezidentiala si alte autoritati publice centrale nu au fost invitate evenimentul de sarbatorire a Zilei Aviatiei, din cauza unor erori, iar ministrul Apararii Nationale, Adrian Tutuianu, a "dispus in regim de urgenta luarea masurilor pentru eliminarea disfunctionalitatilor de natura birocratica".

"Ministerul Apararii Nationale isi cere scuze pentru erorile aparute in transmiterea invitatiilor de participare la sarbatorirea Zilei Aviatiei Romane si a Fortelor Aeriene catre Administratia Prezidentiala si autoritatile publice centrale. Ministrul apararii nationale, Adrian Tutuianu, a dispus in regim de urgenta luarea masurilor necesare eliminarii disfunctionalitatilor de natura birocratica ce au condus la crearea acestei regretabile situatii", arata un comunicat al Ministerului Apararii Nationale. 

Joi dimineata a avut loc ceremonia militara si religioasa cu depuneri de coroane de flori, in memoria eroilor aviatori, la Monumentul Eroilor Aerului din Piata Aviatorilor din Bucuresti. Pe timpul ceremoniei au evoluat aeronave militare din dotarea Fortelor Aeriene Romane, aeronave apartinand Ministerului Afacerilor Interne, Serviciului Roman de Informatii, precum si Iacarii Acrobati.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3919 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    pai bine toa'su gradu... (Joi, 20 iulie 2017, 14:04)

    titiacs [utilizator]

    si la ora asta mai esti ministru ? Macar din rusine daca din incompetenta , nu... Traiasca si infloreasca hoarda de "telectuali" si "competenti" a lu' nea mustata ot' teleorman. La mai mare ...
  • +11 (11 voturi)    
    porcarie (Joi, 20 iulie 2017, 14:06)

    traiang [utilizator]

    Singura scuza este sa-si dea demisia si cat mai repede!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Nu-i bai (Joi, 20 iulie 2017, 14:10)

    mitg [utilizator]

    Sunt convins ca militarii s-au simtit mai mult decat onorati sa dea onorurile pentru venerabilul DOMN DOCTOR CONFERENTIAR Tutuianu, a carei fiica penal de proasta spune ca ii e "scarba" de oameni.

    In veci nu scapam de scarbele astea.
  • +12 (12 voturi)    
    Sfidare (Joi, 20 iulie 2017, 14:29)

    Csaby [utilizator]

    Este un gest de sfidare la adresa statului roman. Presedintele ar trebui sa ii ceara demisa de onoare.
  • +11 (11 voturi)    
    Tardiv... (Joi, 20 iulie 2017, 14:39)

    JestersTear [utilizator]

    Adica sa sarbatoresti ziua aviatiei fara seful fortelor armate? E de gaga rau. Cineva ar trebui sa plateasca cu scaunul la faza asta.
    Dupa "eliminarea disfunctionalitatilor" ce mai poti face? Sa reiei ceremonia maine mai pe seara?

    Ca in bancul acela in care Bula se scuza pentru intarzierea la scoala deoarece murise bunica. Iar educatoarea ii replica mecanic: "Bine, dar sa nu se mai intample!"
  • +12 (12 voturi)    
    Bai, ej nebun? (Joi, 20 iulie 2017, 14:54)

    un-buburuz [utilizator]

    Erori din astea sunt inerente. Pot fi incurcate persoane cu acelasi nume (de exemplu, in loc de ministrul Ion Popescu, invitatia ajunge la nea Ion Popescu, sef de scara). Dar cand uiti sa inviti presedintele statului, primul pe lista, e prostie crasa, nu neglijenta. Astia nu-s in stare sa gestioneze niste invitatii, iar noi le-am dat tara pe mana...
  • +13 (13 voturi)    
    PSDeii,neamuri proaste cu Tzurtzuri (Joi, 20 iulie 2017, 15:04)

    Plagarus [utilizator]

    Astia modificau si imnul,doar sa-l scoata pe vladica Traian,din cartile de istorie.
  • +10 (10 voturi)    
    Cu un ministru Tutuianu-Mechel-GRU (Joi, 20 iulie 2017, 15:25)

    Rescator [utilizator]

    Nu se putea nimeni astepta la o situatie normala,de
    Stat civilizat!
  • +5 (5 voturi)    
    jegosii ,... (Joi, 20 iulie 2017, 15:45)

    astronaut [utilizator]

    habar nu au ce si cu cine trebuie sa fie sarbatorita ziua din motive ''birocratice'', nu va e rusine asteptati sa va dea Dranea lista celor invitati INCOMPETENTILOR !
  • +5 (5 voturi)    
    Eroarea este ministrul (Joi, 20 iulie 2017, 15:58)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Un cocalar ce nu are ce cauta acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    Demisia imediata... (Joi, 20 iulie 2017, 18:44)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... e singurul gest onorabil dupa o asemenea gafa.
  • 0 (0 voturi)    
    Halal de om la conducerea MAPn (Vineri, 21 iulie 2017, 15:54)

    VioP [utilizator]

    Fratilor, psd-ul ne crede tampiti,
    sa meritam un tampit la conducerea
    Armatei Romane...

    Te doare capul si n-ai ce face...
    politica ne trage mai mult in jos.

    Sa speram ca va veni cineva vreodata sa poata reglementa ca in politica sa intre oameni real
    calificati , nu tampiti sau habarnisti si circasi