Elevul craiovean acuzat de propaganda terorista in favoarea ISIS, condamnat la trei ani si patru luni de inchisoare

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 mai 2017, 16:37 Actualitate | Esenţial

Tanar de 17 ani din Craiova, suspectat de propaganda jihadista
Foto: Agerpres/EPA
Elevul craiovean acuzat de propaganda terorista in favoarea ISIS a fost condamnat de catre magistratii Curtii de Apel Craiova la trei ani si patru luni de inchisoare cu executare, informeaza News.ro. Decizia nu este una definitiva, putand fi atacta cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Luigi Constantin Boicea, in varsta de 17 ani, si-a recunoscut vinovatia in fata magistratilor craioveni, el fiind judecat prin procedura simplificata.

"Contopeste pedepsele aplicate inculpatului, in pedeapsa cea mai grea, aceea de 3 ani inchisoare, la care se adauga sporul de 4 luni inchisoare, calculat ca o treime din cealalta pedeapsa, de 1 an inchisoare, in final inculpatul Boicea Luigi Constantin urmand sa execute pedeapsa rezultanta de 3 ani si 4 luni inchisoare, in regim de detentie", se arata in minuta instantei.

Decizia instantei nu este definitiva, putand fi atacata cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Luigi Constantin Boicea, in varsta de 17 ani, se afla in arest preventiv, dupa ce, in luna decembrie 2016, procurorii si ofiterii DIICOT au descins in locuinta familiei acestuia, acuzat ca facea propaganda pe internet gruparii teroriste ISIS. Acesta a renuntat si la religia crestin-ortodoxa, frecventand o moschee din municipiul Craiova.

Anchetatorii l-au acuzat pe Boicea de pregatire in vederea folosirii armelor de foc si a dispozitivelor explozive in scopul comiterii unui act de terorism.

Procurorii sustineau ca, din 2015, Luigi Constantin Boicea a promovat in mod sistematic, in public, doctrina radical-islamista, prin postarea in mediul online, "prin intermediul unor retele de socializare, a unor opinii, scrieri, imagini, inregistrari audio si video reprezentand actiuni armate violente si de propaganda ale gruparii teroriste Daesh/Statul Islamic (decapitari individuale si colective, incendieri de persoane, executii prin impuscare, mesaje radical-jihadiste ale liderilor unor grupari teroriste, mesaje de propaganda a Statului Islamic, promovarea "Sharia"), cu intentia de a le face cunoscute si a determina castigarea de noi adepti capabili sa recurga la savarsirea aceluiasi gen de fapte ca cele a caror promovare prin propaganda a realizat-o".

Potrivit procurorilor, din 2015, tanarul a participat la activitatile de instruire si pregatire desfasurate online de organizatia terorista Statul Islamic pe site-uri de profil.

Rudele tanarului au povestit ca acesta a renuntat in 2013 la religia crestin-ortodoxa pentru a trece la cea musulmana.

"Dupa convertirea la islamism, tanarul si-a schimbat stilul de viata, izolandu-se de societate si familie, identificandu-se cu Statul Islamic si vorbind permanent in numele acestuia. A inceput sa poarte in public tinuta specifica musulmanilor si sa se afiseze pe retelele de socializare cu insemnele Statului Islamic", aratau reprezentantii Politiei Romane.

Luigi Constantin Boicea provine dintr-o familie destramata, tatal sau fiind eliberat in 2015 din penitenciar. Mama sa este angajata a Regiei Autonome de Transport Craiova.


Citeste mai multe despre   






















3825 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Degetul (Joi, 4 mai 2017, 17:31)

    Porcurorul General [utilizator]

    Si asta da din deget cand vorbeste. Ca ailalti din gasca DAESH.
  • +2 (6 voturi)    
    Asa trebuie tratate gunoaiele astea. (Joi, 4 mai 2017, 17:46)

    clint [utilizator]

    O toleranta fara de intoleranti ! Eu i-as fi dat mai mult.
  • -9 (15 voturi)    
    Condamnat pentru ISIS care nu exista?! (Joi, 4 mai 2017, 18:04)

    simplex1 [utilizator]

    Cum poate fi condamnat cineva de propaganda pentru o organizație ca ISIS care de fapt nu exista. A fost inventata de SUA pentru a justifica războaiele sale petroliere cu pretextul ca lupta împotriva Statului Islamic, o simpla fantoma ce nu trăiește decât în mass media.
    • +5 (9 voturi)    
      ai citit din 10 in 10 randuri in ultimii 10 ani (Joi, 4 mai 2017, 18:18)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nu pentru daesh a fost condamnat ci pentru propaganda si atitudine. nici unul din pocnitorile din europa nu a fost cu adevarat luptator taliban sau prin orientul apropiat. toti au fost junior moraesh din astia cu pitici pe creier. pe mucosul asta nu l-a interesat daesh in mod deosebit dar a fost un motiv suficient de bun sa insiste in prostia lui in loc sa se ocupe de ceva util. dupa parerea ta ce ar fi ajuns sa faca in urmatorii 10 ani? ar fi studiat sa se faca doctor in ceva(afara de religii)? nu, ar fi capusat societatea fara sa produca nimic util. asa are o sansa timp de 2 ani sa isi revizuiasca opiniile si sa revina cu picioarele pe pamant. nu-l opreste nimeni sa devina musulman daca el crede ca islamul e religia dreapta insa speram ca va inceta cu balega de 'lupta pt credinta'. Si nu-i inteleg nici pe reprezentantii musulmanilor de ce accepta sa le fie compromisa religia cu tot felul de imberbi din astia.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu contest decizia, (Joi, 4 mai 2017, 18:58)

    transalpinarum [utilizator]

    dar cum credetzi ca o sa iasa din puscarie la 21 de ani? Mai liberal in gandire decat acum?
  • 0 (2 voturi)    
    Atata imbecilitate (Joi, 4 mai 2017, 19:54)

    Incomod3 [utilizator]

    pur si simpla ma stupefiaza... individul e un dobitoc, evident, insa condamnarea lui pentru propaganda e foarte periculoasa... si toti fraierii care topaie de bucurie, s-ar putea ca intr-un viitor nu foarte indepartat sa fie in situatia dobitocului... de aici si pana la condamnarea pentru propaganda capitalista e doar un mic pas...
  • +1 (1 vot)    
    asa baieti, cu executare pentru un (Joi, 4 mai 2017, 20:49)

    __alex__ [utilizator]

    adolescent, cu suspendare pentru politicieni recidivisti care fura alegerti, milioane de euro sau pun in pericol siguranta nationala!
  • -1 (3 voturi)    
    Ironic, morbid si trist (Joi, 4 mai 2017, 22:16)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ironia e ca daca isi lua sub 3 ani (sa zicem pentru o intelegere) si se dadea legea gratierii care gratiaza tot ce nu depaseste 3 ani, apoi asta era liber si ar fi urmat o tragedie nationala... ma intreb, ce argument ar fi avut PSD?

    Hmm... la asta nu s-au gandit eh? Dar de parca s-a interesat PSD de ce se intampla cu noi vreodata. Vise.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu mi-e clar ce a făcut exact (Joi, 4 mai 2017, 22:58)

    mr_mojo [utilizator]

    Propagandă pentru ISIS? Dar cei care fac pentru Rusia cum sunt? Dar cei care rup sacii de box pregătindu-se de luptă cum sunt?
    Vreau să spun că nu a făcut nimic atât de grav să justifice închisoare. Cred că niște zile de muncă în folosul comunității ajutau mai mult.
    Pentru hoți, trădători, ucigași ce pedepse dăm? Pe viață?
    Nu sunt pentru terorism, dar în cazul ăsta nu cred că atâta închisoare e justificată sau că ajută în vreun fel.
  • -2 (2 voturi)    
    pina (Vineri, 5 mai 2017, 0:57)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    la urma asta e doar un copil frustrat si cam prostanac.
    Intrebarea e de ce exista moschee in craiova.
    ''Acesta a renuntat si la religia crestin-ortodoxa, frecventand o moschee din municipiul Craiova.''.
    Ca a renuntat la ortodoxie e dreptul lui lui, dar ca a ajuns la moschee e altceva.
    Revin, de ce exista moschei in romania?