Veste proasta pentru Liviu Dragnea: Curtea Constitutionala respinge ca inadmisibila sesizarea pe articolul care le interzice persoanelor condamnate sa fie membri ai Guvernului (surse)

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 4 mai 2017, 15:06 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea si mesajul #Rezist
Foto: AGERPRES
Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a respins joi ca inadmisibila sesizarea Avocatului Poporului referitoare la articolul care interzice persoanelor condamnate sa fie membri ai Guvernului, au declarat pentru Agerpres surse judiciare.
  • UPDATE Potrivit unor surse HotNews.ro, decizia s-ar fi luat la limita, cu un vot de 5-4

UPDATE 1: CCR a publicat un comunicat in care afirma ca problemele invocate in sesizare tin de competenta Parlamentului:

"In urma deliberarilor, Curtea Constitutionala, cu majoritate de voturi, a respins, ca inadmisibila, exceptia de neconstitutionalitate formulata.

Pentru adoptarea acestei solutii, Curtea a constatat ca, in esenta, motivele invocate in sesizare constituie atat probleme de aplicare si interpretare a legii de catre autoritatile publice competente, cat si aspecte de legiferare  ce intra in competenta Parlamentului". 

Decizia Curtii vine dupa mai multe amanari in acest dosar foarte sensibil, in conditiile in care Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv, cu suspendare.

Potrivit unor surse, decizia este una clara si nu de interpretare. Presedintele Valer Dorneanu nu a dorit sa dea declaratii dupa terminarea sedintei.

Victor Ciorbea a declarat, pe 5 ianuarie, pentru News.ro, ca a trimis la Curtea Constitutionala sesizarea in privinta Legii 90/2001 care prevede ca pot fi membri ai Guvernului persoanele care nu au suferit condamnari penale si nu se gasesc in unul dintre cazurile de incompatibilitate.

Curtea Constitutionala a fost sesizata in legatura cu articolul 2 din Legea 90/2001, care prevede: "Pot fi membri ai Guvernului persoanele care au numai cetatenia romana si domiciliul in tara, se bucura de exercitiul drepturilor electorale, nu au suferit condamnari penale si nu se gasesc in unul dintre cazurile de incompatibilitate prevazute la art. 4 alin. (1)".

Ulterior, Avocatul Poporului a precizat, intr-un comunicat, ca "prevederile art. 2 din Legea nr. 90/2001 incalca principiul echilibrului puterilor in stat, nu intrunesc cerintele constitutionale de previzibilitate si proportionalitate a legii si nu permit recunoasterea dreptului la diferenta pentru ocuparea, in conditii de egalitate si fara restrictii nerezonabile, a unei functii ce implica exercitiul autoritatii de stat".


Citeste mai multe despre   






















35174 vizualizari

  • +57 (61 voturi)    
    bye (Joi, 4 mai 2017, 15:13)

    amanda13 [utilizator]

    Bye Dragnea. Esti pe faras!
    • +44 (46 voturi)    
      Penalul acesta (Joi, 4 mai 2017, 15:19)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      o sa conduca in continuare guvernul prin interpusi, asa cum face si la Tel Drum si in CJ Teleorman... Solutia este sa plece de tot, adica sa primeasca urgent inca o condamnare.
    • +16 (22 voturi)    
      Dragutzule (Joi, 4 mai 2017, 15:20)

      DeNecrezut [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Stai linistit ca avem resurse destule. Daca pleaca Dragnea vine altul (tot de la noi, evident). Si uite asa traim cu totii pe pamantul asta. :)
      • +1 (3 voturi)    
        de la noi de unde (Joi, 4 mai 2017, 18:37)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui DeNecrezut

        sa inteleg ca ai +15 voturi ca fiind membru P$D?
        cool
        asa pe fatza?
        te ai ratacit p'aici si mai ai si 15 colegi de partid?
        care alimenteaza cu voturi pozitive?
        sa inteleg ca eu o sa am -15 very soon
    • -4 (4 voturi)    
      ai grija ce-ti doresti (Joi, 4 mai 2017, 15:49)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      un psd mai docil ca sub conducerea lui dragnea nu a fost si nici nu va fi
    • 0 (0 voturi)    
      Tragedia (Vineri, 5 mai 2017, 8:36)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      este ca, intr-o complete ilogica legala si morala, acest papitzoi poate ajunge Presedinte. Poate sesizeaza cineva CCR sa alinieze deciziile.
      Bunul simt spune ca un condamnat NU poate ajunge in demnitati de stat.
      Adica de ce ar mai exista cazier judiciar daca se poate ajunge Presedinte ca si condamnat?!
  • +42 (44 voturi)    
    URA si la gara ! (Joi, 4 mai 2017, 15:14)

    aerrea [utilizator]

    Go planet, sa nu te mai vedem. Esti condamnat, accepta faptele.
    • +7 (9 voturi)    
      Atentie! Nu s-a luat o decizie, e o amanare (Joi, 4 mai 2017, 17:00)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui aerrea

      ceea ce PSD-istul Dorneanu a facut astazi e doar o amanare a cauzei, nu o respingere!

      PSD-istii din CCR nu au reusit sa faca majoritatea nici dupa 3 amanari asa ca au decis sa AMANE cauza si sa spuna ca nu e admisibila.


      dar asta inseamna ca peste o luna-doua-etc se poate face alta sesizare la CCR pe aceiasi tema

      intre timp PSD va incerca sa vada daca poate inlocui vreun membru CCR care nu raspunde la comenzi sau daca reuseste sa-l convinga (prin deva 'dezvaluiri' la Antena 3)
      • +3 (3 voturi)    
        Nu-i chiar asa ! (Joi, 4 mai 2017, 19:43)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Eu zic sa ai rabdare sa citesti motivarea !

        Se pare totusi ca prin aceasta solutie CCR a transmis Puterii ca nu poate obtine chiar tot ce vrea de la judecatorii Curtii si a indemnat-o sa foloseasca Parlamentul, singurul care poate sa modifice legi neconvenabile DAR CONSTITUTIONALE !
      • +1 (1 vot)    
        sesizarea (Joi, 4 mai 2017, 21:01)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        pupinului de ciorbea e respinsa ca inadmisibila, nu amanata.
        in plus, au mutat responsabilitatea in parlament.
        cu alte cuvinte i-au transmis lui dragnea ca daca vrea sa fie primul prim ministru din lume care are o condamnare penala definitiva, trebuie sa schimbe legea. acesta, probabil, asta o sa si incerce sa faca, spunand, binenteles, ca nu e ceva care sa-l intereseze. cam cum face acuma, din nou dupa faza cu oug 13/2017, cu "musculosul" serban niciolae.
  • +43 (49 voturi)    
    De cand va zic, (de peste o luna !) cu argumente (Joi, 4 mai 2017, 15:17)

    Susufler0 [utilizator]

    juridice ca CCR nu va admite sesizarea pro Dragnea a lui Ciorbea !

    PS. S-a ajuns cred insa la un compromis, TOT POLITIC. S-a respins NU pe fond, ci ca inadmisibila !

    In modnormal ca sa respingi ceva ca inadmisibil nu iti trebuiesc 4 (patru) amanari ! O respingi din prima sau, hai, dintr-a doua !

    Cred ca compromisul a constat in inadmisibilitate in loc sa se respinga PE FONDUL cauzei, deci in mod definitiv !

    Asta ma duce cu gandul ca in alte situatii (alte legi asemanatoare) sa fie judecate intocmai.

    Precis ca se vor referi la precedentele hotarari in care s-au judecat spete asemanatoare !

    PS. Ca profesionist, nu sunt multumit ! Ca anti pesedist, da !!!
    • +8 (8 voturi)    
      Curtea Constitutionala a facut un compromis ! (Joi, 4 mai 2017, 16:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Spuneam deunazi ca eu cred ca patru judecatori sunt pentru respingerea sesizarii lui Ciorbea, patru pt admiterea ei si un al noualea este indecis! Mai spuneam si ca motivarile pt cele doua variante de solutie sunt deja redactate: una, fireasca, logica, normala,scrisa din prima,cealalta, cea de admitere,chinuita, fortata,in anumite parti chiar nejuridica.

      Compromisul politic de care vorbea Dorneanu a constat insa in alegerea, pe ultima suta de metri a celei de-a treia optiuni: INADMISIBILITATEA. Asta ii "salveaza" intr-un fel pe judecatorii "pro PSD"si pe Dragnea iar in anumite conditii, poate repune chiar in discutie constitutionalitatea legii care, atentie! nu s-a judecat nicio farama, niciun milimetru, niciun miligram, nada!

      Ce este insa extrem de neplacut e faptul ca judecatorii "anti
      PSD" s-au "prostituat" dpdv juridic acceptand aceasta a treia solutie,care il scapa cumva pe Dragnea de rusinea de a i se fi spus in clar: "Esti condamnat, nu poti sa fii ce vrei tu"!

      Si cred ca mai sunt cateva efecte perverse ale acestei hotarari si anume lasa deschisa calea amendarii legii, respectiv a abrogarii alineatului care contine interdictia "fatala" ori a modificarii sale prin inlaturarea interdictiei. Daca sesizarea ar fi fost respinsa mi-e greu sa cred ca Dragnea s-ar mai fi gandit la inlaturarea "obstacolului" Ar fi fost prea de tot! Asa insa, in conditiile in care nu se stie daca pe fond legea este constitutionala sau nu (poate ca daca s-ar fi judecat fondul s-ar fi hotarat ca este neconstitutionala) Dragnea are un "pui"de justificare in a modifica legea in sensul dorit de el.

      Apoi,de ce mai e important pt Dragnea si nu doar pt el ci si pt toti penalii condamnati ca nu s-a declarat constitutionala legea?

      Se blocheaza intr-un fel gandul unora de a propune cumva interdictii asemanatoare si pt cei alesi, nu doar pt cei numiti!

      Va plana ideea ca astfel de interdictii introduse in legea alegerilor parlamentare ori prezidentiale pot fi declarate neconstitutionale.
    • +7 (7 voturi)    
      Problema e ca pot schimba legea in Parlament (Joi, 4 mai 2017, 17:47)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Acum PSD-ul poate invoca decizia CCR ca e o chestiune in care se poate pronunta Parlamentul, adica legea poate fi schimbata de catre Parlament.
      • +2 (2 voturi)    
        Este exact ce am spus si eu, cu singura deosebire (Joi, 4 mai 2017, 19:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        ca PSD putea sa incerce aceasta miscare si inainte de demersul lui Ciorbea, chiar si dupa sesizarea Curtii, de fapt, oricand !

        PS. Un singur obstacol trebuie sa-l treaca pt asta : sa nu ii fie rusine lui Dragnea pt aceasta modificare a legii care s-ar face NUMAI SI NUMAI PT EL.

        PPS. Cand cu OUG 13, care modifica pragul prejudiciului in cazul infractiunii de abuz in serviciu pt el, nu i-a fost rusine !

        PPPS. Situatia economico-sociala REALA a Romaniei ma face sa ma gandesc ca nu se va grabi sa ordone schimbarea legii !
      • +1 (3 voturi)    
        deci (Joi, 4 mai 2017, 20:04)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Ghem, set si meci pentru Dragnea & Co.
        Acum sa fim bine intelesi, nu este si nu va fi o lege doar pentru Dragnea. In PSD sunt atat de multi fosti demnitari condamnati care trebuie sa stea pe margine, in frunte cu Nastase, ca s-ar putea face un guvern intreg numai cu penalii lor.
  • +17 (19 voturi)    
    . (Joi, 4 mai 2017, 15:19)

    marianmarian [utilizator]

    Toata tevatura asta a fost ca dintr-o povestire de-a lui Creanga... Un nebun arunca o piatra in lac si 10 destepti n-o pot scoate.
  • +19 (21 voturi)    
    mda (Joi, 4 mai 2017, 15:20)

    bogdan1477 [utilizator]

    Le-au trebuit 5 sedinte ca sa decida o chestie de minim bun simt. Ca nu scrie nicaieri in constitutie ca unui condamnat penal i se poate interzice prin lege sa detina functii publice.
  • +16 (18 voturi)    
    Presedinte? (Joi, 4 mai 2017, 15:24)

    StefanB52 [utilizator]

    Zicea distinsa doamna Firea de oareșce presedintie care i s-ar cuveni marelui politician, care de azi, ghinion, nu mai poate visa la sefia executivului.
    • +5 (7 voturi)    
      Nu (cred ca) e asa (Joi, 4 mai 2017, 16:04)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Un condamnat penal are dreptul legal sa candideze la presedintia Romaniei, pt ca este vb de alegerea din partea electoratului. Premierul si ministri sunt numiti.
      Doar ca, ar fi destul de aiurea ca Dragnea sa candideze la presedintie, din moment ce legea Constitutionala ii interzice sa fie premier sau ministru.
      Dar de la Dragnea si PSD te poti astepta la absolut orice! )))
  • +16 (18 voturi)    
    oricum a fost numai la presiunea strazii (Joi, 4 mai 2017, 15:24)

    nick24 [utilizator]

    casunt majoritari de la PSD in CCR.
  • +33 (35 voturi)    
    Ciorbea, demisia! (Joi, 4 mai 2017, 15:25)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Afara cu Ciorbea, e o rusine pentru Romania. Legea asta ar trebui extinsa ...sa nu poti sa fii deputat, senator, daca esti condamnat.
    Paradoxal, ca sa dai un exemen de director ,ti se cere cazier. La Parlament, nu...
  • +28 (32 voturi)    
    Sa-mi explice cineva... (Joi, 4 mai 2017, 15:31)

    Io1234 [utilizator]

    ...de ce un condamnat poate fi presedintele camerei deputatilor?

    Si de ce poate fi ales in parlamentul Romaniei?
    • +17 (21 voturi)    
      pana saptamana viitoare TREBUIE sa isi (Joi, 4 mai 2017, 15:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      dea demisia; Strada NU il va las ain functie pana pe 15 iunie !
      • -1 (3 voturi)    
        Imi explici de ce TREBUIE sa-si dea (Joi, 4 mai 2017, 18:38)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        demisia, hai sa-ti vad rationamentul?
        • 0 (0 voturi)    
          Pt ca e o haimana (Vineri, 5 mai 2017, 4:51)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Care a subminat siguranta statului. Eutamasiere fara intarziere.
    • -14 (28 voturi)    
      Ca să nu poată fi obstrucționat politic (Joi, 4 mai 2017, 15:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Orice adversar incomod ar putea fi eliminat din viața politică printr-o condamnare fantezistă, vezi ce se întâmplă în Turcia.

      Democrația se implementează prin vot popular, nu prin decizii judecătorești, de asta orcine poate fi ales. Însă primul ministru nu e ales, deci el nu beneficiază de legitimitatea obținută prin vot.
      • +6 (10 voturi)    
        Legea ar trebui sa oblige partidele (Joi, 4 mai 2017, 16:01)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        sa nu aiba condamnati pe liste, simplu.
      • +5 (7 voturi)    
        care condamnare fantezista nene? (Joi, 4 mai 2017, 16:10)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Tu ne crezi prosti gramada pe toti? CCR doar spune ca nu e constitutional sa ai o lege, culmea tot de PSD votata, prin care coruptii nu au voie sa fie ministri. Deci parlamentul ramane cu tooooate pirghiile: poate schimba legea, poate da o lege de amnistie, etc,etc. Cum palaria masii de nu ai descoprit acest pericol de eliminare din voata publica pina n-a mai putut mustacila sa fie premier??? Legea e in vigoare tooooocmai de pe vremea cind Aditsa nastase era stapinul romaniei si Rodica Stanoiu discuta in sedintele de guvern la ce dosare se da drumu luna viitoare.
        • -3 (3 voturi)    
          Nu pe toți, numai pe tine. (Joi, 4 mai 2017, 19:36)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Mai citește o dată ce-am scris eu, precum și postarea la care am răspuns.
          • 0 (0 voturi)    
            sa inteleg ca vezi in viitor (Luni, 8 mai 2017, 13:15)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Deci cind ai scris comentariul deja stiai ca voi raspunde si ai zis ca hai sa ma iei de prost?

            Dupa cum vezi pe forumul asta ideile poporului PSD nu prea aduna multe aprecieri. Si am citit si ce-ai scris tu, si la ce comentariu ai raspuns, si tot aberatie de doi lei mi se pare.
      • +4 (6 voturi)    
        Harald,cred ca le amesteci (Joi, 4 mai 2017, 17:07)

        dekar [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Da,democratia este consacrata prin vot popular cum spui.Dar o decizie judecatoreasca ,nu. Ce-i aia "condamnare FANTEZISTA"cum ii spui tu? O lege e lege,un cod penal e un cod penal,un proces (o judecata) e un proces,o decizie finala asisderea.Iar asocierea situatiei din Turcia cu cea din Romania este total deplasata in ciuda regimului parlamentar discretional al lui dragnea.Primul ministru e numit dar cata vreme nu are un fond moral acceptabil,trebuie respins.CC a confirmat deocamdata asta.
      • -2 (4 voturi)    
        In principiu ai dreptate, dar numai in principiu (Joi, 4 mai 2017, 18:09)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Uiti ca suntem in UE si ca exista cai de atac (inclusiv de ex CEDO), deci cine stie clar ca a fost condamnat pe nedrept poate actiona mai departe. Sau si aia sunt basisti (cum le place unora sa spuna inca - nu inteleg de ce)? Dar intrebarea mea, mai importanta, este cum de un partid care se lauda ca e cel mai cel, nu are NICI o persoana curata (in afara oricarui dubiu - ca sa parafrazez sistemul juridic anglo-saxon) capabila sa fie numita in functii reprezentative? Adica au numa hoti, condamnati sau nu inca pentru asta?
        • +1 (1 vot)    
          CEDO nu e o cale de atac. (Joi, 4 mai 2017, 19:50)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          CEDO poate obliga statul să te despăgubească dacă ți-a încălcat drepturile, dar nu e instanță de apel sau de recurs.

          CEDO nu revizuiește hotărârile țărilor membre și nu cred că există țară membră care să nu aibă condamnări la CEDO. În orice țară există oameni care fac închisoare degeaba, în România sunt probabil câteva sute, în UK sunt câteva mii.

          Discuția de față era despre motivul pentru care un condamnat penal poate fi ales în Parlament. Dacă ești capabil să înțelegi, e bine. Dacă nu, tot bine.
          • 0 (0 voturi)    
            CEDO a fost un exemplu doar (Vineri, 5 mai 2017, 16:38)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Si poti actiona la CEDO daca consideri ca ti-au fost incalcate drepturile la o judecata corecta. Deci nu contesti sentinta, ci modul de judecata (De ex - iarasi doar un exemplu - pot contesta ca am fost inchis fara judecata). Asta tot daca poti sa intelegi...
    • +5 (13 voturi)    
      Pentru ca altfel se lasa loc la abuzuri (Joi, 4 mai 2017, 15:42)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Ma bucura decizia CCR, insa daca impunem cazierul ca si criteriu general la functiile POLITICE atunci s-ar da mult prea multa forta de influentare a vietii politice puterii judecatoresti. O condamnare, cat de mica, si orice adversar politic este indepartat pe criterii, chipurile, obiective.
      La urma-utmei trebuie sa ne gandim ca si cei din justitiei(procurori si judecatori) sunt oameni, si ei isi dorec putere mai multa, ca orice politician de altfel.

      Eu as prefera un electorat mai matur, care sa nu voteze cu ochii inchisi pe orice dobitoc se afla pe listele electorale. Prefer sa nu ies la vot sa legitimez un hot, un condamnat penal, dar sa ies in strada si sa #REZIST dupa aceea. Democratia are decat de castigat procedand in acest fel, decat sa lasam procurorii si judecatorii sa decida in locul nostru, pentru ca nu va fi decat o chestiune de timp pana cand vor apare si abuzurile lor in sensul influentarii vietii politice.
      • +2 (6 voturi)    
        ca sa vezi? (Joi, 4 mai 2017, 16:15)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Pina acu n-a existat pericolul asta iminent? Legea de de pe Vremea lui Nastase el insusi.
        E vorba doar de o lege existenta de 15 ani pe carfe Dragnea o poate schimba oricind. Doar ca el nu vrea sa schimbe legea cu propiile miini ci sa se foloseasca de cozile de topor de la ccr si de avocatul poporului.
        E clar ca un electorat mai matur ar face minuni, si eu sper ca guvernarea Dragnea sa-l maturizeze suficient, altfel s-ar putea sa ma satur si eu sa tot rezist si sa-mi iau talpasita din tara asta de hoti si milogi.
      • +3 (7 voturi)    
        Nu-ți este clar încă? (Joi, 4 mai 2017, 16:29)

        Geirge [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Tot temându-ne de abuzurile justiției am făcut din clasa politică o haită de hoți. Spune-mi un nume de politician român care nu a fost judecat corect pentru faptele sale mizerabile?
        • +1 (3 voturi)    
          Si? (Joi, 4 mai 2017, 19:21)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

          Acum ce vrei, sa facem doua haite?
          Politicienii au avut o lunga perioada de timp acces nelimitat la butoane. Si tocmai de aia au ajuns o clasa de lacomi avizi de spagi.
          Mie imi este foarte clar ca, dand puteri nelimitate justitiei, vom crea o noua clasa de lacomi si spagari.
          Cel mai bine pentru cetateni este sa se certe, sa se controleze reciproc, politicul si justitia.
      • +3 (5 voturi)    
        @ Cezar N (Joi, 4 mai 2017, 17:25)

        dekar [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Chiar daca ar fi matur,degeaba e matur electoratul cata vreme legea electorala si statutul partidelor sunt pastrate strambe de ani de zile. Legea permite alegerea jigodiilor incluse pe LISTELE partidelor iar statutul partidelor nu interzice inscrierea lor pe aceste liste.Eu nu pot vota oamenii preferati,stiuti,curati,cunoscuti de pe lista unui partid ci lista in sine .Nu pot elimina jigodiile dintre randuri din acelasi motiv.Si acest lucru,evident,e valabil pentru orice partid.Eu am dorinta neimplinita de a vota oameni si nu liste,indiferent cu ce partid(e) plec la drum.
        • 0 (2 voturi)    
          Asta a fost (Joi, 4 mai 2017, 19:26)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui dekar

          Oameni,nu liste a fost si s-a chemat votul uninominal. Parlanentul trecut, cel mai jegos din istoria Romaniei, a fost rezultatul votului uninomina;. Cu votul uninominal nu se poate inchega o platforma politica, un program de guvernare coerent, pe baza unei ideologii pe care se presupune ca fiecare partid ar trebui sa o aiba.
          Eu discut teoretic, asa ca nu-mi veni cu contraexemple dambovitene ca risti sa-ti dau dreptate. :)
          • +1 (1 vot)    
            S-a chemat "uninominal" în bătaie de joc, (Vineri, 5 mai 2017, 4:57)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

            în realitate a fost un sistem proporțional.

            Cum a putut ajunge Tăriceanu în parlament de pe locul 3 din colegiul lui? Ai mai auzit tu așa ceva în țări unde există vot nominal, în State sau în UK? Câștigătorul dintr-un colegiu electoral e unul singur, cel de pe primul loc.

            Câți independenți ai avut, nu tot oamenii partidelor au ajuns în parlament? S-a revenit la votul pe liste fiindcă dă o putere mai mare șefilor de partide și evită negocierile de după (negocieri fără de care Tăriceanu nu putea ajunge de pe locul 3 în parlament). Dar asta nu înseamnă că România a avut vreodată vot nominal.
            • +1 (1 vot)    
              Eu am spus ... (Vineri, 5 mai 2017, 11:28)

              CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Nu va contraziceti cu mine pe tema asta ca va dau dreptate. :)
      • -2 (4 voturi)    
        Visezi cu ochii deschisi? (Joi, 4 mai 2017, 18:12)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Citeste ce am spus mai sus, pentru Harald. Unde vezi tu electorat matur? Cand indivizi ca nastase, voiculescu, tariceanu au fost si vor fi inca alesi, uneori chiar din primul tur!!! Saracul Brucan, a gresit nu mult, cu cateva zeci de ani (inca mai sper ca nu sute...)!
      • 0 (2 voturi)    
        Faci aceiasi gresala pe care o face Harald ! (Joi, 4 mai 2017, 20:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Voi doi incepeti sa va referiti la exceptii inainte sa evocati regula !

        PS. Tipic !
        • +2 (2 voturi)    
          De ce crezi că e o greșeală? (Vineri, 5 mai 2017, 0:54)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Legitimitatea se obține la urne, prin votul alegătorilor. Faptul că România are doar un simulacru de democrație, în care partidele cenzurează anticipat voința electoratului, nu înseamnă că așa e corect să fie.

          În esență tu asta propui, ca partidele să cenzureze mai bine candidații, nu să renunțe la cenzura auto-asumată.

          Există o mulțime de motive pentru care un om ar putea fi condamnat penal, iar unele dintre aceste motive pot mai degrabă motive de mândrie. Chiar dacă de-obicei e nevoie de o schimbare de regim pentru a face saltul ăsta.

          Tu discuți despre România de parcă ar avea o democrație autentică, în genul Statelor Unite și o justiție asemenea.
          • +1 (1 vot)    
            Inca partidele nu cenzureaza pe cat ar trebui ! (Vineri, 5 mai 2017, 2:43)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            In Romania nu exista inca o cultura a democratiei si din aceasta cauza, paradoxal, uneori, de fapt de multe ori, binele trebuie facut chiar si cu forta !
    • 0 (4 voturi)    
      Greu de explicat (Joi, 4 mai 2017, 16:04)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Adica, imposibil )))
    • -2 (4 voturi)    
      Constitutia PSD nu face referire la parlamentari (Joi, 4 mai 2017, 17:01)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      ci doar la Prim Ministru
    • 0 (2 voturi)    
      Pt ca nu ii interzice legea ! (Joi, 4 mai 2017, 19:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Simplu !
  • +17 (21 voturi)    
    In sfarsit! (Joi, 4 mai 2017, 15:33)

    Andradda [utilizator]

    Deci, deocamdata, Dragnea nu are sanse sa ajunga nici premier nici ministru.
    Cred ca doar orgoliul ii este ranit, pt ca din functia de sef al PSD si de sef al camerei deputatilor, are oricum putere mai mare decat intregul guvern actual (pe care de fapt il si conduce)
  • +16 (20 voturi)    
    ce oameni... (Joi, 4 mai 2017, 15:35)

    liviu_ [utilizator]

    le-a dat super imunitate si tot n-au fost in stare sa gaseasca nici o chichita sa-l fara pm pe dracnea?!
    niste incompetenti !

    oricum... o demisie ceva ciorbea... care inafara de sesizari care sa apere penalii nu a facut nimic efectiv pt popor...
  • +14 (16 voturi)    
    Toti Dracii au murit. (Joi, 4 mai 2017, 15:38)

    Sati [utilizator]

    Daca era atat de clar de ce a durat atat ? Alo inamovibilii ?
  • +4 (4 voturi)    
    atentie... (Joi, 4 mai 2017, 15:47)

    mitocanu [utilizator]

    sesizarea avocatului poporului a fost judecata de ccr pe FORMA si nu pe fond...asta inseamna ca nu au fost depuse toate documentele neceare pentru a se constitui un dosar complet care sa fie judecat pe FOND...data viitoare cand se vor indeplini toate conditiile de forma, dosarul va fi judecat pe fond...deci este vorba doar de o victorie de etapa si nu de una finala...dragnea, prin avocatul sau ciorbea, care numai avocat al poporului nu este, poate avea castig de cauza...
    • 0 (2 voturi)    
      Dupa patru amanari, iti faci iluzii (Joi, 4 mai 2017, 20:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      ca nu s-au depus toate documentele necesare. Dosarul era supercomplet inca de la prima amanare a pronuntarii. De fapt, ca sa nu existe dubii : intr-un astfel de dosar trebuiau depuse doar dovada ca Liviu Dragnea este membru PSD si dovada ca a fost condamnat penal. Atat ! Restul sunt decizii de speta ale CCR si concluzii scrise ale partilor.

      Iar inadmisibilitatea este una de principiu si nu de speta, ceea ce inseamna ca toate sesizarile viitoare pe acest subiect (bineinteles daca vor mai fi) vor fi judecate prin prisma hotararii pronuntate astazi de CCR.

      Deci victoria nu este de etapa ! Neplacut este altceva : ca in loc de inadmisibilitate trebuia sa se respinga pe fond sesizarea. Inadmisibilitatea a fost o solutie de compromis. Am explicat mai sus de ce, nu mai revin. Ce e important de retinut este ca Parlamentul poate sa-i stearga interdictia lui Dragnea, modificand legea.

      PS. O va face ?
  • +4 (6 voturi)    
    S-ar putea ca, in viitorul apropiat... (Joi, 4 mai 2017, 15:57)

    Andradda [utilizator]

    ...perioada de "sultanat" a lui Dragnea sa se sfarseasca abrupt.
    Ma gandesc ca scopul oricarui partid este sa dea premierul si presedintele tarii. In cazul de fata, nu prea cred ca Dragnea se mai gandeste la presedintia Romaniei din moment ce Constitutia ii interzice sa fie premier sau chiar ministru.
    S-ar putea ca multe lifte PSD-iste sa-i intoarca spatele din moment ce este clar ca nu mai poate exista un "protectorat" din partea premierului Dragnea si nici sute de milioane oferite de ministrul Dragnea..
    E drept ca Dragnea inca trage sforile si conduce , de facto, guvernul dar s-ar putea sa se termine brusc cu aceasta sefie, mai ales daca justitia il va condamna in procesul aflat pe rol.
    Vom vedea!
  • -1 (3 voturi)    
    Nici nu mai conteaza (Joi, 4 mai 2017, 15:58)

    Zentrix [utilizator]

    Decizia CCR nici nu mai conteaza.
    Haideti sa privim obiectiv: de la Revolutia din 1989 pana in prezent in tara asta nu s-a mai facut nimic decat s-a furat. S-au vandut la fier vechi combinatele, flota, industria. S-a pus pe butuci agricultura. S-au vandut resursele (petrol, aur) si s-au taiat in mod barbar padurile. Drumuri, poduri, autostrazi - CUCU.
    A devenit evident pentru o masa din ce in ce mai mare de oameni ca daca nu se opreste acest jaf national insusi existenta noastra ca popor va fi pusa in pericol. Si masa aceasta in crestere devine din ce in ce mai vocala si mai agresiva. Daca porcii aia nu anulau gratierea in weekend probabil ca in Piata Victoriei erau iarasi zeci de mii de oameni. Politica "domnilor politicieni" nu mai e ce a fost acum cativa ani. PSD o sa mai ramana la putere poate 1 saptamana, 1 luna sau cine stie dar in momentul in care au iesit e o chestiune de timp pana cand DNA-ul ii ciuculeste unul cate unul. Asta e, va zbateti ca niste porci care vedeti macelarul dar de scapat va garantez ca nu scapati.
  • +5 (9 voturi)    
    of (Joi, 4 mai 2017, 16:07)

    g01an [utilizator]

    bai ce jigodii astia de la CC, s-au fofilat din nou ca sa nu judece pe fond cauza.

    intr-un fel, mai bine, cine stie ce verdict dadeau, dar mi se pare o mare problema ca ramane deschisa intrebarea.

    orice functie importanta trebuie sa vina cu criterii de calitate. pana si un sofer de transport public trebuie sa fie fara probleme penale serioase, este un barem minim pe care ar trebui sa-l treaca si politicienii.
  • +5 (9 voturi)    
    Dar vestea buna pentru mine.... (Joi, 4 mai 2017, 16:12)

    gigiN [utilizator]

    ...ar fi sa citesc cum ca in 8 ani dragnea a scris 10 lucrari "stiintifice" si si-a redus pedeapsa cu 30 de zile !!!
  • +1 (7 voturi)    
    pe sest (Joi, 4 mai 2017, 16:17)

    Jude [utilizator]

    O sa dea pe sest un OUG de guvern iar printre randur io sa strecoare niste modificari . Su vine vara si vom vedea pe Hot P.Ministru
  • +4 (8 voturi)    
    CCR s-a lamurit (la a cincea incercare): (Joi, 4 mai 2017, 16:29)

    Altiro [utilizator]

    au vazut "inaltii judecatori"cat de repede reactioneaza strada la flagrant-deliciul infractorilor si n-au vrut sa ofere sansa unei adunari spontane cu strigaturi si luminite sub fereastra lor..
    • -1 (1 vot)    
      Strada? ;) Nu fi naiv... (Joi, 4 mai 2017, 20:42)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Si cred ca incurci putin chestiunile...
  • +2 (2 voturi)    
    Penibil, cati dau minus (Joi, 4 mai 2017, 19:54)

    Wanheda [utilizator]

    Celor care nu is cu Hamsterul. Toate slugile Tele Ormanene s-au mobilizat puternic, doar e vremea lor, a Penalilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu sunt sigur ca e veste rea pentru Dragnea (Joi, 4 mai 2017, 20:42)

    andipetre [utilizator]

    Sa nu exageram cu "bucuria". CCR a dat cea mai buna solutie posibila pentru Dragnea, in afara uneia care ar fi spus ca legea e cert neconstitutionala. A hotarat ca e o chestiune pe care o poate hotari parlamentul si nici macar nu intra in competentele Curtii. Si cine, oare, are majoritate in Parlament?...
    • +1 (1 vot)    
      Parlamentul poate modifica legea cand vrea (Vineri, 5 mai 2017, 2:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      muschiul lui, nu conteaza ca e constitutionala sau neconstitutionala. Iar cea mai buna solutie posibila pt Dragnea ar fi fost evident cea de admitere a sesizarii lui Ciorbea !
  • -2 (2 voturi)    
    Asa deci... (Joi, 4 mai 2017, 20:58)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Si pana la urma Revolutia cum este, in opinia CC din Romania?
    Corespunde stadardelor, e prea mica, prea slaba, prea mare, prea ucigasadestapani,cum se incadreaza?
  • +1 (1 vot)    
    orice functie publica (Vineri, 5 mai 2017, 9:46)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    Ar trebui sa le interzica accesul in orice functie publica si sa li se suspende dreptul de a candida pe peioada limitata (10 ani?).