Patriarhia ii raspunde lui Iohannis: Demersul Coalitiei pentru Familie nu este o "cale a fanatismului religios"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 20 octombrie 2016, 15:42 Actualitate | Esenţial

Patriarhia Romana
Foto: Agerpres
Patriarhia Romana a reactionat, joi, la declaratia presedintelui Klaus Iohannis care, intrebat ce parere are despre demersul modificarii Constitutiei in sensul definirii casatoriei ca fiind exclusiv intre o femeie si un barbat, a spus, miercuri, ca el este adeptul tolerantei si considera ca fiind "gresita" calea "fanatismului religios" si a solicitarilor ultimative. Patriarhia sustine ca demersul Coalitiei pentru Familie nu reprezinta "o solicitare ultimativa" si nu nu poate fi considerat o "cale a fanatismului religios".

"Reactia domnului presedinte Iohannis este un raspuns la "o solicitare ultimativa" a pastorului baptist Iuga Viorel privind atitudinea presedintelui fata de familia crestina. Probabil acest demers a fost catalogat ca "solicitare ultimativa"", arata Patrirahia Romana, potrivit News.ro.

Reprezentantii Patriarhiei mai sustin ca demersul Coalitiei pentru Familie, in urma caruia trei milioane de cetateni romani au solicitat  modificarea Constitutiei referitor la definirea familiei nu poate fi considerat  o "cale a fanatismului religios", sau o dovada de intoleranta.

"Propunerea de amendare a Constitutiei nu reprezinta "o solicitare ultimativa", ci o chemare fireasca la exprimarea democratica a vointei cetatenilor cu privire la una dintre valorile fundamentale ale societatii, familia. Solicitarea are ca scop principal protejarea familiei, a parintilor si a copiilor, si nu condamnarea altor persoane", sustine Patriarhia.

In plus, definirea mai clara a naturii familiei ar fi justificata, in opinia reprezentantilor Patriarhiei, nu doar de ratiuni ale moralei crestine, ci si de "realitatea prabusirii demografice atat in Romania, cat si in celelalte tari europene".

In finalul mesajului, Patriarhia precizeaza ca isi exprima speranta ca demersul Coalitiei pentru Familie va fi inteles corect de catre toate autoritatile statului roman si ca i se va da curs conform Constitutiei.

***

Presedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, intrebat ce parere are despre demersul modificarii Constitutiei in sensul definirii casatoriei ca fiind exclusiv intre o femeie si un barbat, ca el este adeptul tolerantei si considera ca fiind "gresita" calea "fanatismului religios" si a solicitarilor ultimative.


Iohannis a fost intrebat ce parere are despre initiativa celor trei milioane de romani care au semnat pentru modificarea Constitutiei si precizarea clara ca o casatorie este o uniune intre o femeie si un barbat, seful statului afirmand ca nu este inca randul sau sa se exprime.

Presedintele a spus insa ca, in acest context, el vrea sa reitereze ca societatea trebuie sa revina la toleranta si "acceptarea celuilalt".

"Acceptarea celuilalt cu bune si rele. Nu suntem toti la fel. Nu toate grupurile etnice si toate grupurile religioase sunt la fel. Este gresit sa dam ascultare sau sa mergem pe calea fanatismului religios si a solicitarilor ultimative. Eu nu cred in ele si nu le sprijin", a spus Iohannis.

Seful statului a subliniat ca el este "adeptul tolerantei", increderii si deschiderii spre celalalt.

Reprezentantii Asociatiei Neamunit si Coalitia pentru Familie au solicitat in septembrie Parlamentului sa urgenteze procedurile parlamentare pentru revizuirea Constitutiei privind introducerea precizarii ca familia se intemeiaza intre un barbat si o femeie, iar referendumul sa fie organizat simultan cu alegerile parlamentare din 11 decembrie.

Curtea Constitutionala a avizat pozitiv, pe 20 iulie, initiativa de modificare a Constitutiei astfel incat sa se stipuleze explicit ca familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre barbat si femeie, nu pe cea intre soti.

Presedintele CCR Valer Dorneanu a precizat ca avizul oferit de Curte a fost dat strict in privinta indeplinirii conditiilor de depunere a unei initiative de revizuire, adica a numarului suficient de semnaturi, in conditiile legii, precum si in privinta respectarii limitelor revizuirii cu privire la drepturile fundamentale ale cetatenilor, care nu pot fi suprimate.

Dorneanu a explicat ca CCR a decis astfel sa permita ca aceasta initiativa sa fie discutata de catre Parlament, nefiind probleme de forma ale propunerii si nici de suprimare a vreunui drept deja consacrat.


Citeste mai multe despre   









9542 vizualizari
  • -52 (106 voturi)    
    trist (Joi, 20 octombrie 2016, 16:04)

    Mihaitza_P [utilizator]

    Mi-e rusine ca am votat un presedinte cu astfel de opinii.
    • +21 (51 voturi)    
      Dar si mai trist (Joi, 20 octombrie 2016, 16:56)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      pentru viitorul tarii este ca mai exista oamenicare gandesc ca tine si in numele unor mituri distrug existena altor oameni. Avem drepturi ca indivizi nu ca turme.
      • -8 (22 voturi)    
        Ce drept îți este încălcat ție personal? (Joi, 20 octombrie 2016, 21:45)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        E plină lumea de activiști care plâng la mormânt străin. Ce ”drept” îți este încălcat ție personal? Unde este menționat acel ”drept”? Ce a decis CEDO despre acel ”drept”?
        • +9 (11 voturi)    
          E . . . (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:30)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          . . .vorba de dreptul celui de langa mine flacau!
          • +1 (3 voturi)    
            Arnold (Vineri, 21 octombrie 2016, 16:57)

            Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

            Poate din acest motiv nu ai copii: pentru ca te simti mai confortabil altfel. Iti place sa iti arati muschii in confruntari barbatesti.
            • -1 (1 vot)    
              Am . . . . (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 16:34)

              Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

              , , , copii mai tata, sunt heterosexual, crestin ortodox platesc toate taxele la zi am aceiasi nevasta de peste 50 de ani, dar asta nu inseamna ca am dreptul sa ma bag sub plapuma cuiva sau sa ii spun eu ce sa faca cu viata lui. Am inteles ca traiesc in secolul XXI si nu in secolulXVI. Acum ti-e clar sau mitea ta bigota nu poate mai mult?
              • +1 (1 vot)    
                Scuze Vali (Luni, 31 octombrie 2016, 8:43)

                Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

                Comentariul era pentru Klaus (aka Arnold). De altfel nici pe mine nu ma intereseaza cum se joaca altii pe sub plapuma, dar nu voi numi joaca lor "familie". Poti sa le dai toate drepturile sociale si cetatenesti (exceptie poate la a infia copii, vezi: https://www.youtube.com/watch?v=16Dz-naIBs4 ), dar sa nu se numeasca familie.
    • +15 (45 voturi)    
      şi mai trist (Joi, 20 octombrie 2016, 16:58)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Şi mie mi-e ruşine că oamenii ca tine au drept de vot.
      Dar asta nu înseamnă că doresc să nu-l mai ai - asta înseamnă democraţie liberală.
    • +26 (36 voturi)    
      Nu fiți trist. (Joi, 20 octombrie 2016, 16:58)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Trebuie să acceptați faptul că oamenii au și alte opinii.
      Altfel, viața dumneavoastră va fi o lungă tristețe.
      Cu stimă.
      • -12 (26 voturi)    
        respect declaratia presedintelui (Joi, 20 octombrie 2016, 18:47)

        Mihaitza_P [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Si deasemenea faptul ca sunt si oameni cu alte opinii. Sunt liberi sa creada ce vor.
        Tristetea mea are legatura cu decizia mea de la urne, asa cum spuneam.
        Daca viata va fi o lunga tristete.. well.. multumesc pentru sfaturi, dar e alegerea mea,.

        Dorinta de ingradire a dreptului de vot in aceasta speta pt milioane de romani, atat din partea multor utilizatori ai acestui site, cat si din partea presedintelui tarii, cu argumentul "tolerantei", ma scuteste de comentarii suplimentare.
        • +15 (21 voturi)    
          Sugestie (Joi, 20 octombrie 2016, 18:54)

          CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

          Dacă vrei să scapi de tristeţe, ai putea încerca să cauţi nişte cărţi de politologie, istorie, filosofie şi să încerci să înţelegi de ce anumite lucruri nu trebuie supuse votului popular şi de ce biserica nu trebuie să se implice în trebile cetăţii.
        • +5 (7 voturi)    
          1. Mă bucură cu adevărat (Joi, 20 octombrie 2016, 20:17)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

          faptul că suntem pe aceeași lungime de undă în ceea ce privește dreptul celorlalți la opinie .
          2. Privitor la tristețe, nu a fost un sfat ci, mai mult, o sugestie (propunere).
          3. N-am înțeles referirea la „îngrădirea dreptului de vot”.
          Cu stimă și considerație.
      • -6 (14 voturi)    
        intre a avea opinii (Vineri, 21 octombrie 2016, 1:48)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        si al le impune altora, este o mare diferenta.

        biserica, religia, prozelitismul religios deranjeazape multi ...progresisti,
        dece nu ne'ar deranja si promovarea unui viciu ?!

        la noi si'asa sunt probleme cu natalitatea.
        ardeti'va fratilor cum vreti voi, dar nu faceti partasi.
        nu ne cereti sa optam.

        multi ...partizani, activisti de p'acilea, o fac nu de dragul gheilor si ghiselor, ci de dragul politichiei, a giohanisului si a politicii sale de impunere, pas cu pas. iar cei mai multi, pe simbrie...
        • +4 (4 voturi)    
          Ne deranjeaza ambele (Vineri, 21 octombrie 2016, 8:46)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

          Dar fii sigur, ca daca vreodata ortodocsii, intr-o situatie de minoritate, ar fi restrictionati in vreun fel pe motiv de religie, am lua la fel atitudine.
    • +20 (44 voturi)    
      De la patriarhie e clar: familia crestina (Joi, 20 octombrie 2016, 17:03)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Acum ca familia e pe cale de a fi redefinita in constitutie, urmeaza redefinirea Romaniei ca tara crestina. Musulmanii, evreii si ateii nu vor avea ce cauta in tara. Asta e fanatism religios.

      Presedintele Iohannis are dreptate.
      • -3 (11 voturi)    
        hahaha (Vineri, 21 octombrie 2016, 1:56)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        nu te teme.
        musulmanii si evreii, chiar si ateii nu sunt ghei.
        ce'are religia cu viciul ?!
        pai daca e dupa invataturile musulmane, baietii ar primi si pietre'n cap.
        nicio religie, chiar si cele mai noi si moderne, nu sunt de acord cu insotirea celor de acelasi sex.
        ia vezi, in ce tzara musulmana, sau daca in israel, sau tzari de alte religii decat crestinismul, mai este recunoscuta asa zisa unire .
        numai in occident, unde este mai mult o moda decat o realitate.
        nici acolo nu sunt asa de multi, mult mai putini decat gogoasa cu drepturile indivizilor.
        face parte din lupta antisistem, adica anarhismul modern.
        • -2 (4 voturi)    
          as completa ce spui.. (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:33)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

          ..agenda homosexualitatii si impunerea recunoasterii de catre statele crestine a uniunilor homosexuale face parte din neocomunism.
          Neoceomunsimul a incpeut cu "politically correct " al SUA si s-a extins ca un cancer in toate statele occidentale!
          Din pacate, putini inteleg acest tip nou de coumnism, iar noi, care am trait in comunism, il putem detecta cel mia usor: cand decizii ce privest tot poporul sunt luate doar in parlament sua in guvern, se numeste comunism!

          Si aici puteti include c doriti dumneavoastra (taxe, drepturi, modificari de constitutie neaprobate in dezbaterile din societatea civila, etc.).
          diferenta mare dintre ce s-a intamplat la ultima modificare a Constitutiei (cea cu unuiunea intre soti) si ce se intampla in acest caz (propunerea Coalitiei pentru Familie) este ca in acest caz s-au urmat toate procedurile prevazute de Legile Statului Roman si mai ales de Constitutie, iar atunci s-a facut toata treaba "prin dos" (ca si specificul ongurilor care s-au ocupat de lobby in acel caz).
          Si aceasta diferenta deranjeaza asa zisii sustinatori ai "comunitatii gay".

          Mai mult, e o lipsa crasa de cultura, si exista foarte mult tupeu in manifestarea acestor oameni (sustinatorii astia de comenteaza aiurea pe forumuri)!
          E incredibil cum, daca niste oameni se opun ideilor lor, cand au si li se recunoaste acest drept, sunt transformati peste noapte in bigoti, fanatici si alte denumiri aberante inventati de acesti activisti agresivi!
      • +4 (8 voturi)    
        Fanatism religios ? :-) (Vineri, 21 octombrie 2016, 2:09)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Am avut un coleg de clasa din scoala primara pina la terminarea liceului: taxu evreu, ma-sa romanca crestin-ortodoxa, careia nici prin cap nu i-a trecut sa renunte la credinta parintilor ei, dar nu ar fi avut nimic impotriva sa emigreze impreuna cu sotul si copilul in Israel. Insa nu au fost acceptati de guvernul israelian. Din cauza religiei ei.

        Asa ca au ramas in Romania, care nu a avut nimic de obiectat impotriva acestei familii mixte religios.

        Colegul meu, avind mama crestina, nu a putut sa imigreze in Israel nici dupa ce a crescut mai mare deoarece, ca sa te stabilesti in Israel, trebuie sa fii evreu. Iar ca sa fii evreu trebuie sa te fi nascut o evreica.

        Asa ca baiatul a facut o facultate de subingineri, l-au repartizat la o fabrica de ciment, iar acolo, in scurt timp, s-a asociat intr-o gasca de hoti de ciment. Scoteau in tura de noapte camioane intregi cu saci de ciment pe poarta fabricii. Dupa vreo doi ani de afaceri l-au prins. Era in ultimii ani ai lui Ceausescu, asa ca a avut ghinion: pentru "furtul din avutul obstesc" te calificai la foarte multi ani de puscarie. Am auzit ca, dupa condamnare, se plingea de antisemitismul romanilor...
    • +10 (26 voturi)    
      Tu oricum ai votat rosu (Joi, 20 octombrie 2016, 17:03)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      asta e asa, ca poate gasesti niste orbi sa-ti impartaseasca smiorcaielile false.
    • +15 (37 voturi)    
      .... (Joi, 20 octombrie 2016, 17:10)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      si noua ne e rusine ca traim printre oameni ca tine, cu gandire de secolul 5, dar totusi va acceptam asa inapoiati cum sunteti.
      • -4 (10 voturi)    
        Noua? (Vineri, 21 octombrie 2016, 2:11)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

        Care "noua"? Ce ONG te plateste?
    • +15 (39 voturi)    
      Si mie (Joi, 20 octombrie 2016, 17:11)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Ca stau pe acelasi internet ca tine. Faceti-va frate DNS sfintit si propovaduiti acolo.
    • +3 (29 voturi)    
      Si imi mie imi e rusine (Joi, 20 octombrie 2016, 18:23)

      ictin [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Ca l-am votat. Dar, declaratia lui privitoare la acest subiect e foarte corecta.
      La ora actuala, familia aia traditionala pe care 3 milioane de idioti o vor protejata e formata dintr-un tata betiv care bate tot ce prinde, o mama prea infricosata sa faca ceva, sau in general parinti care ii doare undeva de copiii lor.
      Daca prea necuratului si prea diavolescului Patriarh i-ar fi pasat cu adevarat de familie, ar fi facut ceva in privinta violentei in familie.

      Eu unul prefer sa existe in Romania copii crescuti de homosexuali cinstiti si muncitori decat de tot felul de degenerati cum se intampla acum.
      • +5 (9 voturi)    
        Nu fiti asa suparati oameni buni (Joi, 20 octombrie 2016, 23:14)

        sibiant69 [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        Imi pare sincer rau pentru tine daca tu ai avut parte de o familie dezbinata si cu parinti care nu se intelegeau si se certau.
        Care-i problema milioanelor de oameni (nu vorbim de sute sau mii), care au semnat si vor sa promoveze o initiativa legislativa.
        E vreo problema? E dreptul lor.
        Voteaza impotriva cand va fi cazul nu te opreste nimeni.
        Asta e democratia, strange si tu cateva milioane de semnaturi impotriva, n-are nimeni nici o problema cu asta.
        Sa stii ca ei nu te-au jignit pe tine ca sa-i faci idiot.
        Sau poate te simti amenintat.
        Nu vad de ce ce.
        Ei nu vor sa omoare sau sa pedepseasca oameni doar sa defineasca familia.
        • +1 (3 voturi)    
          Nu este virba despre cine strange mai multe (Vineri, 21 octombrie 2016, 8:53)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui sibiant69

          Semnaturi.
          Tu nu te gandesti nici macar o secunda la fratii nostri ortdocsi din alte tari?
          Daca, intr-o tara unde sunt minoritari, li s-ar sipune la vot niste drepturi pe motiv religios, cum ar fi? Te-ai simti ok? Ai lua atitudine?
        • -1 (3 voturi)    
          Am zi eu (Vineri, 21 octombrie 2016, 10:08)

          ictin [utilizator] i-a raspuns lui sibiant69

          Cumva ca am facut parte dintr-o familie dezbinata? Nu! Dar vad in jurul meu mereu asta. Dar vad in jurul meu milioanele asatea de degenerati, care considera ok sa isi bata copiii, nevasta. Sa bea ca porcii pana cad jos, sa violeze ce prind cum s-a intamplat in Vaslui, pt. ca asa au invatat acasa. Si totusi nimeni nu are o problema cu asta.
          Si voi habotnicii si fundamentalistii religiosi, care nu sunteti cu nimic mai prejos decat fundamentalistii musulmani, aveti o problema cu familia compusa din homosexuali.
          E plina tara asta de fundamentalisi care se duc la biserica, se intorc acasa beau o tuica, si apoi dau "educatie" copiilor. Dar din punctul vostru de vedere este ok. Daca se duce la biserica si nu e homosexual atunci e un om perfect. Si ne trezim cu inca o generatie de tampiti care considera ca e ok ce faceti voi.

          Si pentru desteptul de mai jos: domnul radicalizat, eu nu am spus ca toti heterosexualii sunt idioti si homosexualii sunt harnici. Dar decat sa vad un copil crescut intr-o familie de heterosexuali habotnici si betivi, prefer sa creasca intr-o familie de oameni cinstiti chiar daca sunt homosexuali.

          Pana la urma problema ar trebui sa fie: cum se poarta parintii cu copiii si nu ce orientare sexuala au. Daca sunt abuzivi cu copiii, copiii ar trebui luati de la familie. Daca o familie de homosexuali se poarta frumos cu ei si le da o educatie buna, ar trebui sa ii primeasca.

          Daca ar fi dupa mine, la cat abereaza patriarhul, ar trebui sa existe un chestionar: E Patriarhul Daniel Dracul in persoana? Si cine raspunde cu nu sa nu aiba dreptul sa faca copii si sa ii se ia copiii pe care ii are
      • +4 (10 voturi)    
        "Homosexualii sint cinstiti si muncitori" (Vineri, 21 octombrie 2016, 2:20)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        "Heterosexualii sint idioti, degenerati, necinstiti si puturosi, tatii sint betivi care bat tot ce prind, iar mamele infricosate. Si pe toti ii doare undeva de copiii lor. "

        Deduc de aici ca tu trebuie sa fii vreun homosexual cinstit si muncitor, ca altfel nu ai fi decit un idiot, un degenerat, un necinstit si un puturos cu gura mare.

        La ce ONG homosexualizezi?
    • -1 (1 vot)    
      rusine (Vineri, 21 octombrie 2016, 11:20)

      zooloo [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      M-as fi speriat daca ti-era rusine ca te framanta cine cu cine si cum si-o trage. Dar un Cocos de Familie Traditionala nu are astfel de rusini.
  • +16 (30 voturi)    
    Tinerii (Joi, 20 octombrie 2016, 16:07)

    eu sunt [utilizator]

    sa vina la biserica, nu la club !!!

    :)))))
    • +3 (17 voturi)    
      Tinerii pot merge și la club și la biserică. (Joi, 20 octombrie 2016, 16:55)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Părinții și familia trebuie să-i ajute să discearnă între bine și rău și să aleagă în consecință.
      Cu stimă.
    • +9 (27 voturi)    
      eee (Joi, 20 octombrie 2016, 17:15)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      hai ca si biserica e tot un fel de club: lumina e difuza, sunt tot felul de luminite, peretii sunt pictati ca in unele cluburi, e muzica (desi nu e chiar misto), lumea ´danseaza´, se poate consuma vin, gasesti chiar si de mancare daca stii cand sa te duci, se trage pe nas fum de tamaie, daca vrei sa faci o petrecere privata platesti pana iti vine rau, daca vrei sa fumezi trebuie sa iesi afara, si asa mai departe.

      vezi ca-i ca la club? Mystic Club by BOR with DJ Ciobotea & Friends
    • +2 (2 voturi)    
      batranii (Vineri, 21 octombrie 2016, 10:08)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      au mers si ei, in tinerete, la hora, la bal, la cluburi.
      nu tinerii au inventat cluburile.
      mersul la club nu exclude mersul la biserica.

      ps. si eu sunt. :-)
  • +30 (82 voturi)    
    3 milioane si democratia (Joi, 20 octombrie 2016, 16:09)

    _eu_ [utilizator]

    Nu tot ce isi doresc grupuri mari de persoane e democratic, moral, posibil.

    Sunt sigur ca in Romania (si nu numai) se pot gasi 3 milioane care sa ceara, de exemplu, venituri garantate, de la stat, pt orice cetatean roman, sa zicem, de 2000 euro pe luna! N-ar fi fain ca o asa dorinta sa se puna in constitutie?

    Revenind la cei 3 milioane de semnaturi, ei incalca principiile democratice prin faptul ca vor sa priveze un grup (minoritate) de un drept. Iar biserica, ca sa nu-si vada de treaba, se baga in probleme de legislatie. Cei 3 milioane de sustinatori ai familiei clasice pot cere si arderea pe rug a homosexualilor - adaos in constitutie.

    O precizare finala: sunt casatorit, cu o femeie, am un copil si nu sunt ortodox. Sunt un cetatean "normal".
    • +17 (41 voturi)    
      Sunt (Joi, 20 octombrie 2016, 17:18)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      ortodox,casatorit cu o femeie si am doi copii.
      Cu tot respectul pentru cei 3 milioane...va spun ca m-am intalnit in doua situatii cu listele de semnaturi:
      1.In satul meu natal,unde numai sunt decat persoane cu varsta de peste 60 de ani,totul fiind organizat de catre preotul satului;
      2.In orasul incare domiciliez,unde preotul parohiei era organizator.
      Mi-a fost f.greu sa refuz sa semnez ,au insistat si pana la urma i-am injurat si tot n-am semnat.
      • -1 (9 voturi)    
        Asta e nimic! (Vineri, 21 octombrie 2016, 2:37)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Mie un grup de preoti nervosi mi-au pus pistolul la timpla ca sa semnez! Eram cu sotia mea crestin-ortodoxa (si eu tot crestin-ortodox) si cu cei 5 (cinci) copii ai nostri (cu totii crestin-ortodocsi) intr-o cofetarie si mincam inghetata. Am semnat, ce era sa fac?! Dar sint impotriva familiei formate din barbat si femeie.

        Dar asta nu e nimic! Am aflat pe surse ca acelasi grup de preoti inarmati pina in dinti au intrat intr-un club de homosexuali si i-au obligat pe toti sa semneze!!!

        Mentionez in treacat ca atit eu cit si sotia mea avem liceul la baza (nu am mai dat bacul, ca nu se merita) sintem activisti intr-un ONG fondat in 1990 de marele filantrop american George Soros si sintem platiti mai mult decit bine ca sa promovam cauze progresiste, multiculti, corectitudine politica, parade gay, proteste stradale anti-crestine, comentarii pe net etc.
    • -7 (27 voturi)    
      Cine hotaraste?! (Joi, 20 octombrie 2016, 17:56)

      RaduDan1 [anonim] i-a raspuns lui _eu_

      Demersul celor 3 milioane de romani a fost validat de Curtea Constitutionala ca fiind perfect legal, democratic si constitutional.
      Intr-un stat de drept cine mai poate hotara si cu drept, ce poate fi democratic, moral, posibil: tu, eu, Johannis, ambasadele... sau cine?
      Cine isi permite intr-un stat democratic sa ignore vointa propriilor cetateni? Traim in plin "iluminism" in care cativa "luminati" pot alege dupa bunul plac ce-i bun si ce nu pentru propriul popor? Cine sunt acesti "luminati"? Am vrea sa-i cunoastem? Sa stim si noi cine ne poarta de grija.......
      • -1 (11 voturi)    
        aiurea (Joi, 20 octombrie 2016, 19:06)

        Ipse1954 [utilizator] i-a raspuns lui RaduDan1

        3 milioane nu au nici un drept sa impuna ceva altcuiva. Sa hotarasca pentru ei. Libertatea ta inceteaza unde incepe a mea.
      • +2 (18 voturi)    
        mai, voi astia 3 milioane de fanatici (Joi, 20 octombrie 2016, 19:43)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui RaduDan1

        nu v-ati gandit cumva sa treceti si ,,pozitiile'' in Constitutie ?
      • +1 (11 voturi)    
        dispari (Joi, 20 octombrie 2016, 21:29)

        Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui RaduDan1

        Te-a durut la basca de referendumul cu numa 300 de parlamentari. Acu "vrem sa-i cunoastem si noi"!

        De ce? sa ii bateti cu pietre? Asta e o forma de presiune. Iti dai seama neuron ars!

        Pana si paleoliticul este prea evoluat pentru tine!

        PS: vezi ca Dumnezeu nu are nevoie de idioti.
    • -2 (22 voturi)    
      ce drept? (Joi, 20 octombrie 2016, 18:03)

      Va Sile [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      aduci ca exemple multe exagerari, salariu in constitutie, ardere pe rug...
      dreptul familiei e deja mentionat in constitutie

      dar dreptul copiilor la o familie normala unde il clasifici? sau pentru tine e totuna ca un copil e crescut de doi, care nici nu stiu ce sunt, femeie, barbat??? ei simt ca fac parte dintr-o categorie noua!

      ti-ai fi dorit sa cresti intr-o astfel de familie? ai vrea copilul tau sa creasca intr-o astfel de "familie"?
      copiii orfani din Romania ai vrea sa-i pui intr-o astfel de "familie"??
      pana acum era LGBT! Acum e LGBTQ! macar stii ce inseamna fiecare litera?
      • -1 (1 vot)    
        ai invatat literele ? (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:08)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Va Sile

        carturarule , sa nu te doara capu'!
    • 0 (14 voturi)    
      trei milioane cetateni (Joi, 20 octombrie 2016, 19:37)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      plătitori de taxe si impozite la stat ar putea cere ca aceasta corporație numita biserica ortodoxa romana cu cifra de afaceri de sute de milioane de euro sa plătească impozite si taxe exact asa cum plătește orice companie din tara asta.
  • +22 (64 voturi)    
    esti perfect normal (Joi, 20 octombrie 2016, 16:10)

    rochiri [utilizator]

    atunci cand stai la coada sa pupi ramasite de cadavru
    • -3 (21 voturi)    
      Vorba lui nea Jiji, (Joi, 20 octombrie 2016, 16:50)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      nu glumiți cu astfel de lucruri.
      Pe de altă parte, comentariul dumneavoastră nu contribuie la acea stare de calm și echilibru, atât de necesară pentru rezolvarea problemei.
      Aruncarea de lături dintr-o parte în alta nu duce decât la adâncirea prăpastiei.
      Cu stimă.
      • +2 (4 voturi)    
        Opozanților mei. (Joi, 20 octombrie 2016, 23:28)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        Ce- aveți oameni buni cu nea Jiji? Că, dacă nu pomeneam de el, nu cred că erați așa de înverșunați.
        Nea Jiji e un om bun, are multe oi, a scris cărți, merge la Sfântul Munte așa cum și Badea Cârțan mergea la Roma. Poate că zeghea mițoasă a lu` nea JIJI e marca ver saci ori măi bach, dar , la o adică, omul nu se sfiește să pună mâna pe levier ori pe rangă. Asta nu îneamnă că nea Jiji e om rău, ba e muncitor și din popor și mulți oameni cultivați au mâncat de la el. Nu pot spune că au supt. Pentru că sunt un om decent.
    • +7 (29 voturi)    
      corect (Joi, 20 octombrie 2016, 17:41)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Patriarhie ma dezamagesti... din nou. N-am mai vazut atata inversunare de a vota impotriva altor fiinte umane, fie ele si pacatoase din punctul lor de vedere.
      Au semnat 3 milioane la fel cum si voteaza fara sa analizeze problema din toate unghiurile.
      • -1 (3 voturi)    
        nenea.. (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:49)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui moka

        ..esti pe langa!
        Nu s-a votat impotriva nimaniu: aici minti de ingheata apaele.
        S-au strans niste semnaturi pentru un demers ce priveste Constitutia Romaniei! Esti liber ca impreuna cu ong-urile tale sa faci acelasi lucru: asta inseamna democratie!
        Demersul a fost pus peseama BOR, desi sunt implicate foarte multe onguri fara nicio legatura cu BOR: asta este tactica vostra - de a umple capul oamenilor cu minciuni!
        Faptul ca se jigneste familia formata din barbat si femeie nu inseamna ca ca familia homosexuala nu are probleme: aici va place atat de mult sa batjocoriti familia traditionala ca o sa creati un mare vid intre voi si restul oamenilor!
        Dar stiti ce, toate acestea nu sunt noutati: au fost folosite cu succes de comunisti(bolsevici) si sunt principalele arme ale neocomunismului si anarhismului progresist! Si mai stiti ce: romanii s-au cam saturat sa fie batjocoriti de niste fuduli!
        • +1 (1 vot)    
          Esti pe langa (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 12:45)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Nu a jgnit nimeni famila formata din barbat si femeie.
          Ce-ai spune daca intr-o tara unde ortodocsii sunt minoritari ar exista un demers ca al vostru dar exact impotriva ortodocsilor. Sa se ceara sa se specifice in constitutie de exemplu ca: " munca platita este activitatea lber consimtita intre un angajator si un angajat de religia X" - majoritara in acea tara? Ceilalti din religiile minoritare fiind considerat nedemni de a presta o munca platita.
          Ti se pare inimaginabil scenariul?
  • +23 (51 voturi)    
    Nelămurire (Joi, 20 octombrie 2016, 16:34)

    anton_carpati [utilizator]

    Eu tot nu înţeleg ce-au de-a face cuplurile gay cu "realitatea prabusirii demografice atat in Romania, cat si in celelalte tari europene".
    Vasăzică: "Băieţi şi fete, ia nu mai fiţi voi gay şi băgaţi-vă într-o relaţie hetero, că rămânem fără forţă de muncă şi/sau vin musulmanii peste noi!"
    Până la urmă ce vor să spună: sunt gay-ii o minoritate neglijabilă sau sunt aşa de mulţi încât au potenţialul să dea peste cap rata de natalitate?
    Aş aprecia dacă oamenii ăştia ar fi sinceri şi ar rămâne la argumentul lor primar: Biblia spune că homosexualitatea este urâtă lui Dumnezeu. N-au câştigat pe absolut nimeni de partea lor invocând "natalitatea în Europa" - este un argument fals invocat doar ca să ofere o aparenţă de legitimită îngrijorare la tot circul ăsta .
    • +3 (5 voturi)    
      corecţie (Joi, 20 octombrie 2016, 16:49)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      *legitimă
    • +18 (22 voturi)    
      Nu gay-ii sunt problema (Joi, 20 octombrie 2016, 17:09)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      Populatia scade de la coruptie: la stat, la medic, la biserica, la privatul care nu da bon fiscal. Daca te stii mic, neputincios si abuzat iti mai arde sa faci copii care sa fie si ei mici, neputinciosi si abuzati?
      Am vazut zilele trecute reportajul despre Teodosie si e de-a dreptul impresionant ce putere de caracter (mafiota) are individul. Toata fiinta lui iti spune ca e un infractor puternic care merita sa se comporte astfel, indiferent ce spune legea. Ca multi, multi altii in tara asta.
    • -7 (19 voturi)    
      E greu (Joi, 20 octombrie 2016, 17:17)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      E drept, legatura nu e la indemana oricui. Occidentul e plin de consecintele dezastruoase ale politicilor progresiste, consecinte pe care nu le-a vazut nimeni cand sustineau cu inflacarare programul socialist-liberal.

      https://fireflydove.wordpress.com/2009/10/12/a-libertarian-view-of-gay-marriage/

      http://www.christianpost.com/news/the-social-costs-of-abandoning-the-meaning-of-marriage-104293/
      • +8 (20 voturi)    
        Într-adevăr (Joi, 20 octombrie 2016, 18:03)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Occidentul e plin de consecinţe dezastruoase. E în paragină. E cu un picior în groapă, ce mai. Ciuleşte urechea şi cu siguranţă vei auzi cântecul de lebădă venind dinspre statele cu cel mai ridicat nivel de trai din istoria omenirii.
        Şi care sunt politicile progresiste socialist-liberale la care vă referiţi? Drepturile muncitorilor? Ajutorul pentru handicap? Sufragiul universal? Desegregarea în Statele Unite? Şcoala gratuită şi obligatorie?
        • -3 (5 voturi)    
          Socialism (Joi, 20 octombrie 2016, 22:04)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          Evident ca n-ai citit un rand din cele doua articole explicative.

          A Brookings Institution study found that $229 billion in welfare expenditures between 1970 and 1996 can be attributed to the breakdown of the marriage culture and the resulting exacerbation of social ills: teen pregnancy, poverty, crime, drug abuse, and health problems.[11] A 2008 study found that divorce and unwed childbearing cost taxpayers $112 billion each year,[12] and Utah State University scholar David Schramm has estimated that divorce alone costs federal, state, and local governments $33 billion each year.[13]

          Don’t be ridiculous, the Senator’s colleagues told him. Americans would never allow an income tax rate as high as ten percent. They would revolt! It is an outrage to even suggest it!

          The description of public housing in the fifties is shocking to anyone who’s spent any time in modern public housing. Big item on the agenda at the tenant’s meeting: housewives, don’t shake your dustcloths out of the windows–other wives don’t want your dirt in their apartment! Men, if you wear heavy work boots, please don’t walk on the lawns until you can change into lighter shoes, as it damages the grass! Needless to say, if those same housing projects could today find a majority of tenants who reliably dusted, or worked, they would be thrilled.

          In the early 1960s, a black illegitimacy rate of roughly 25 percent caused Daniel Patrick Moynihan to write a tract warning of a crisis in “the negro family” (a tract for which he was eviscerated by many of those selfsame activists.)
          By 1990, that rate was over 70 percent. This, despite the fact that the inner city, where the illegitimacy problem was biggest, only accounts for a fraction of the black population.
          • +2 (8 voturi)    
            Nu-ţi apreciez strategia. (Joi, 20 octombrie 2016, 23:21)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            Bineînţeles că nu-mi ocup timpul citind articole de pe site-uri care promovează făţiş o ideologie sau alta, în care toate datele sunt filtrate pentru a acomoda o viziune concretă şi confortabilă prozeliţilor.
            De asemenea tu ai pretenţia ca eu să investesc energie în aşa ceva şi să vin cu contra-argumente la text, pe când tu nu faci altceva decât să dai copy-paste la fragmente divorţate de context.
            Îmi pare rău, dar nu aşa funcţionează lucrurile. Dacă ai argumente raţionale, formulează-le în propriile tale cuvinte. Dacă ai date concrete, dă-mi un link de la o sursă legitimă şi nu de la revista cultului tău.
            • -1 (3 voturi)    
              Nici eu a ta (Vineri, 21 octombrie 2016, 1:52)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

              Evident, esti liber sa-ti formezi opiniile in intregime de pe Huffington Post, Salon, MSNBC si altele asemenea. Dar atunci nu te plange ca nu intelegi pozitia contrara.
              • 0 (0 voturi)    
                nu esti consistent in argumente.. (Vineri, 21 octombrie 2016, 11:12)

                akillies [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                ..o dai cu occidentul in sus si in jos, dar cand ti se dau exemple din occident, incepi sa o stalcesti!
                Evident ca se citeaza huffington post si alte publicatii occidentale, din moment ce se vorbeste de un curent venit din occident (atat de mult apreciat si elogiat de tine)!
              • 0 (0 voturi)    
                n-ai nimerit-o (Vineri, 21 octombrie 2016, 11:23)

                anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                De regulă prefer să citesc Reuters şi FP. Ocazional accesez Huffpo şi Breitbart - citind Huffpo îmi dau seama de tendinţa stângii de a se detaşa de anumite realităţi, iar citind Breitbart îmi dau seama că nu mai există nici o şansă pentru rasa umană.
                • 0 (2 voturi)    
                  Viitorul rasei umane (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:19)

                  Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                  Asa zic si eu cand citesc saiturile tale. Uite cum dezbate "impartialul" CNN chestiunea: un sustinator, un oponent si un "moderator", iar dezbaterea este 2 la unu .

                  https://www.youtube.com/watch?v=vrk1R-3X9Hc

                  https://www.youtube.com/watch?v=DY28uOs2Pb8
                  • 0 (0 voturi)    
                    lol (Vineri, 21 octombrie 2016, 19:22)

                    anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                    Ai mâncat vopsea? N-am spus că CNN este imparţial, păsărel.
                    • 0 (0 voturi)    
                      lol (Vineri, 21 octombrie 2016, 23:11)

                      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                      Nici ei n-am zis ca ai zis, pasarel. Ce, ai mancat vopsea?
        • +1 (1 vot)    
          ai uitat de neocomunism, globalizare si.. (Vineri, 21 octombrie 2016, 11:09)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          ..problema imigrantilor!
          Ah, dar ce conteaza asta pentru un observator si un coemntator!
          eu zic ca pana nu cunosti, nu e bine sa te pronunti!
          Nu stii ce e casatoria, nu comenta aiurea!
          Nu stii ce isneaman homosexualitatea, nu comenta aiurea!
          Nu stii cum e viata in occident, nu comenta aiurea!

          mai ales ca toate exemplele tale sunt doar consecinta marketinguluo culturii lor, nu exeperienta ta!

          Occidentul a creat razboaie care au strabatur Europa timp de 200 de ani!, dar nu conteaza prea mult in opinia ta acest aspect! Si nu ami spun de ideologiile create in occident (comunism(marxism), fascism, nationalism, socialism doar cateva exemple la viteza)!

          Deocamdata, in occident oamenii nu se mai simt in siguranta: cu toate legile si drepturile lor! Cum explici asta!
          O sa poti sa explici si cand cultura occidentala va pica?! Vei fi si atunci la fel de fin si bun observator?! Daca nu ai observt, in occident lucrurile se cam impun de la o vreme, nu se mia dezbat, si cien se opune este eliminat! Iar noua cultura a occidentului este corporatia!
          • 0 (0 voturi)    
            Davai, davai! (Vineri, 21 octombrie 2016, 19:18)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            11 dimineaţa - ora la care omenii lucră. Cât câştigi din postările astea?
    • +2 (14 voturi)    
      ... (Joi, 20 octombrie 2016, 17:21)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      Ciudat este că, dacă ar năvăli musulmanii, "problema" homosexualităţii ar fi rezolvată urgent. Prin defenestrare.

      ...e ca şi cum ar fundamentaliştii de orice tip ar avea ceva în comun...
      • +7 (15 voturi)    
        Bineînţeles că au ceva în comun. (Joi, 20 octombrie 2016, 18:04)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Se numesc complexe.
  • -41 (69 voturi)    
    opreste-te d-le.presedinte (Joi, 20 octombrie 2016, 16:38)

    tepes [utilizator]

    Omul asta nu-i intreg la minte?Ce vrea,o revolta religioasa?sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva.Presedintele,sa respecte constitutiaSa nu-si dea cu parerea unde nu are competente.
    • +11 (25 voturi)    
      da mai.. (Joi, 20 octombrie 2016, 16:54)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Iesiti cu moastele pe strazi si afurisiti-ii pe oponenti!
      Bagati-l pe Daniel in CSAT si infratiti-va cu Iranul si Arabia Saudita.
    • +9 (27 voturi)    
      BOR nu respecta constitutia (Joi, 20 octombrie 2016, 17:04)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      laicitatea statului si separarea puterilor. Presedintele tocmai apara aceste principii, desi, dupa parerea mea, nu suficient de ferm. Ce il mananca pe execesiv de fericitul (alcool/droguri...) sa ne dea lectii cum trebuie sa ne organizam viata si pe cine trebuie sau nu sa acceptam in societate. Pe langa minciunile de politician versat (era sa scriu veros dupa comportamentul indivizilor din frumtea BOR) nu vad nici un exemplu de deschidere, modestie, solidaritate cu cei in nevoi, empatie din partea capilor BOR. Limuzine de lux, case si lacasuri poleite cu aur, spagi de zeci de mii de euro. Rusine ! compromiteti invatatura crestina adevarata prin comportamentul vostru !
    • +9 (15 voturi)    
      Pune-ti intrebarea singur (Joi, 20 octombrie 2016, 17:10)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Exact o revolta religioasa are, de cind o planuia el cu ajutorul conspirationistilor sorosisti. Te auzi vorbind?
      Si aceeasi competenta are si el ca orice alt om. Apropo, care fiind competentele alea in care numai unii au dreptul, asa ca tine, si presedintele (garantul Constitutiei, printre altele) nu le are?
    • -3 (9 voturi)    
      Și uite-așa, niște (Joi, 20 octombrie 2016, 18:08)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      procente din electorat vor face ... a-mprejur.
      Celor ce n-au făcut armata le spun că nu există dreapta-mprejur.
  • +30 (68 voturi)    
    Este (Joi, 20 octombrie 2016, 16:38)

    aqualung [utilizator]

    Ba da, este o cale a fanatismului religios. Nu că voi ați fi în stare să-l identificați, la cât sunteți pătrunși de el, darmite să vă deziceți de el și să-l combateți.

    Și când începe lumea să se revolte împotriva BOR, voi vă mirați de ce.
    • +3 (19 voturi)    
      Taxele popești (Joi, 20 octombrie 2016, 16:53)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Cît iese unui popă ca să slujească o căsătorie „normală"? p[i v[ da'i seama ce pierdere e pentru BOR? Popimea judeca[ totul prin bani
      • 0 (0 voturi)    
        Biserica e treaba lor (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:42)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Ce oficiază ei în biserică e treaba lor. Actele care se întocmesc în biroul stării civile nu au de-a face cu viziunile lor medievale despre moralitate, ci au de-a face cu principiile egalității în drepturi între oameni.
  • +8 (18 voturi)    
    Coalitie pentru o constitutie moderna (Joi, 20 octombrie 2016, 16:39)

    ipolitic [utilizator]

    Noi propunem revizuirea Constitutiei privind introducerea precizarii ca familia (în latină familia, plural familiae) este un o unitate sistematică şi un rang taxonomic situată între ordin şi gen. Aceasta definitie este cea mai generala si cuprinde Regnum animalia, Regnum Plantae, Fungii etc.
    Astfel, Constitutia poate ramane nemodificata mii de ani(daca intre timp nu vin extraterestrii)
  • +15 (17 voturi)    
    Toleranță (Joi, 20 octombrie 2016, 16:54)

    Tescovin [utilizator]

    Să te ferească Dumnezeu de intoleranța propovăduitorilor toleranței !
  • +13 (29 voturi)    
    Orice iese din sfera privata a religiei (Joi, 20 octombrie 2016, 16:59)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Si se doreste implicare in structura legilor este de drept fanatism religios. Oamenii au drepturi individuale, ca entitati, nu ca turme "pastorite" de iluminati. Activismul politic al BOR e de rau augur si trebuie sa inceteze imediat. BOR nu trebuie sa se implice in structura si continutul legilor.
    • +4 (6 voturi)    
      In scoli ar trebui studiata istoria religiilor -cu (Joi, 20 octombrie 2016, 19:16)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      un loc important despre ortodoxie- ! Asa se cultiva toleranta !
  • -7 (19 voturi)    
    O fi gandit nuantat dl Presedinte, (Joi, 20 octombrie 2016, 17:00)

    Susufler0 [utilizator]

    exprimarea a fost insa clar nenuantata si acum suporta consecintele !
  • +6 (26 voturi)    
    PFA barosanul Daniel (Joi, 20 octombrie 2016, 17:00)

    dexpropriat [utilizator]

    Nu i-as fi putina jena sa spuna tampeniile astea? Cu finantare de la Rusia, orice entitate religioasa sau politica poate gasi 3 milioane de romani care sa semneze ca sunt de acord cu invierea mortilor...
  • -18 (30 voturi)    
    Referendum (Joi, 20 octombrie 2016, 17:08)

    Setalcott [utilizator]

    La referendum ar mai trebui adaugata pe ordinea de zi demiterea presedintelui pentru influentarea justitiei.
    • 0 (14 voturi)    
      Iar patriarhul Romaniei (Joi, 20 octombrie 2016, 18:30)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      sa fie numit presedinte de drept.
      • +1 (3 voturi)    
        Patriarhul presedinte (Vineri, 21 octombrie 2016, 1:53)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

        Daca castiga alegerile si respecta separarea puterilor in stat, de ce nu?
        • +2 (2 voturi)    
          Vezi ca nu cunosti nici macar (Vineri, 21 octombrie 2016, 12:26)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          legile si canoanele. Clericii nu au voie sa candideze la functii politice alese. Nu are cum sa devina candidat.
          • 0 (0 voturi)    
            Tu nu cunosti (Vineri, 21 octombrie 2016, 15:04)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Asta e o decizie a sinodului BOR, nu legislatie. Toate deciziile BOR sunt rele, cu exceptia asteia?
    • 0 (2 voturi)    
      BOR e justitie ? (Vineri, 21 octombrie 2016, 12:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Unde e logica elementara?
  • +8 (22 voturi)    
    Coalitie pentru o Romanie mujica (Joi, 20 octombrie 2016, 17:08)

    dexpropriat [utilizator]

    Am intrat azi pe site-ul coalitiei si am vazut acolo un anonim "solist muzical" care explica in cuvinte pentru prosti cat de normal e sexul cu o femeie.
  • +11 (21 voturi)    
    Chiar nu inteleg (Joi, 20 octombrie 2016, 17:19)

    v_sile [utilizator]

    "In plus, definirea mai clara a naturii familiei ar fi justificata, in opinia reprezentantilor Patriarhiei, nu doar de ratiuni ale moralei crestine, ci si de "realitatea prabusirii demografice atat in Romania, cat si in celelalte tari europene".

    Chiar imi este peste putinta sa inteleg cum modificarea a trei cuvinte in constitutie o sa schimbe situatia deomgrafica din Romania.

    Un cuplu homosexual vede chestia aia scrisa in Constitutie si are o revelatie: "stai, dom'ne, ca scrie in Constitutie negru pe alb ca nu se poate ce facem noi aici, ia hai sa o lasam balta, sa ne cautam parteneri de sex opus si sa trecem la facut copii"

    As vrea si eu ce fumeaza baietii de la Patriarhie.
  • +11 (19 voturi)    
    Lozinci PSD (Joi, 20 octombrie 2016, 17:20)

    Sani [utilizator]

    Din laboratoarele de minciuni PSD:

    "Votati USR, votati hipsteri si homosexuali"
  • +4 (16 voturi)    
    ... (Joi, 20 octombrie 2016, 17:27)

    CosminMaricari [utilizator]

    Principala problemă este că oamenii ăştia habar nu aia ce-i aia moralitate, deşi fac tot ce fac în numele ei. Au reuşit cumva să ajungă la concluzia că moralitatea are de-a face mai mult cu prejudecăţile şi ignoranţa strămoşilor decât cu asigurarea bunăstării maxime pentru urmaşi.

    Şi după aia ne mirăm că nu sunt în stare să înţeleagă că vorbele şi faptele lor afectează pe mulţi, că-n fond nu fac altceva decât să protejeze familia creştină, nu?
  • +5 (17 voturi)    
    opinie (Joi, 20 octombrie 2016, 17:32)

    euros [utilizator]

    Teoretic exista mai multe forme de “uniune legalizată prin care două persoane s-au decis să întemeieze o familie”, casatoria si parteneriatul civil fiind doua dintre ele. Diferentele legale in detaliu nu le cunosc, dar tind sa cred ca difera atat obligatiile cat si drepturile cuplului.
    Pentru moment cuplurile de acelasi sex nu pot apela la niciuna din cele doua forme. Sanse mai mari sunt ca parteneriatul civil sa fie ipotetic prima forma care va aparea in viitor. Sa zicem ca parteneriatul civil pentru persoanele de acelasi sex ar fi permis (candva in viitor)
    Grupul care sustine initiativa de modificare a Constitutiei doreste o schimbare in text astfel incat casatoria pentru cuplurile de acelasi sex sa nu fie posibila; nu se exclude parteneriatul civil daca nu gresesc eu. Efectul va fi ca un astfel de cuplu va fi privat de o parte din drepturi si obligatii pe care acum nu le au oricum (diferentele intre casatorie si parteneriat). E OK sa faci asta? Poate da, poate nu, insa cred ca trebuie sa ai un motiv bun sa vrei sa privezi pe cineva de drepturi si obligatii neexistente pentru moment, dar care au o oarecare sansa sa apara in viitor.
    Asadar care este motivul care sa includa si sentimentul de toleranta (DEX: “atitudine îngăduitoare; îngăduință, indulgență”) de care se vorbeste in religie?
  • +4 (6 voturi)    
    Politically correctness (Joi, 20 octombrie 2016, 18:54)

    van [utilizator]

    Tipul asta de abordare agresiv 'politically correct' a problemelor e o caracteristica a stangii mai degraba decit a dreptei, dar la noi ca la nimeni: comunistii au ajuns aparatorii valorilor crestine!!! halal!!

    Iohannis a gresit de data asta prin felul transant in care s-a exprimat asupra unei probleme delicate si a jignit gratuit o buna parte a populatiei care i-a acordat credit pina acum.
  • -4 (12 voturi)    
    Ambuscatii care freaca haine de moaste, (Joi, 20 octombrie 2016, 19:27)

    deval [utilizator]

    si se bat la propriu pe aghiasma, nici nu au habar ce au semnat ! Multi dintre ei isi iau mantuirea contra cost iar binecuvantarea de la iliescu/ becali, vegheaza sa nu le infiga cineva vre-un cip undeva si se duc impacati acasa cu gandul ca sunt buni crestini si si mai buni romani decat ceilalti , care nu fac toate astea !!
    Poate trebuie sa descriem in Constitutie si anatomic femeia si barbatul sa nu aiba ei surprize !!
  • +7 (11 voturi)    
    Noi suntem ghiauri pentru hipsteri (Joi, 20 octombrie 2016, 19:39)

    Adran [utilizator]

    Musulmanii ne-au asuprit multe secole si ne-au omorat pentru ca suntem crestini. Brancoveanu , fiii si sfetnicul au fost asasinati pentru ca nu au vrut sa se lepede de crestinism. Acum hipsterii si cei indoctrinati de seriale trase de pe torente si de tot ce e cool in occident (fara sa-si dea seama ca sunt indoctrinati) vin si ne spun ca suntem fanatici religiosi si ca ar trebui sa ne lepadam de credinta.
    Nu ne lepadam, nici daca avem si preoti care nu fac cinste crestinismului, nici daca suntem marginalizati sau suntem facuti in toate felurile cu o ura viscerala. Voi nu va mai duceti la doctor si nu mai luati medicamente pentru ca sunt doctori corupti peste tot in spitale ?
    Cei care striga toleranta striga la fel ca in fabula cu Câinele şi căţelul a lui Grigore Alexandrescu , cu jumate de gura tipa toleranta (pentru ei si ideile lor) si cu cealalta i-ar scuipa si omora pe toti cei care nu sunt de acord cu ei.
    • -2 (2 voturi)    
      Aprob până aici: (Vineri, 21 octombrie 2016, 0:05)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      „...i-ar scuipa si omora pe toti cei care nu sunt de acord cu ei.”
      • +1 (1 vot)    
        nu esti de acord.. (Vineri, 21 octombrie 2016, 11:23)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        ..dar asta e cruda realitate!
        nu toti sunt de acord cu viata si legile naturi, dar viata si natura nu astepta dupa ei - pur si simplu se intampla, are loc!
  • -1 (3 voturi)    
    hai nu zau? (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa incerci ,in stil evul mediu timpuriu ,sa legiferezi orientarea sexuala a unor compatrioti , cum se cheama daca nu extremism?
    • 0 (2 voturi)    
      hm (Vineri, 21 octombrie 2016, 10:29)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      la fapte extreme, masuri extreme ! :-)))
      • -2 (2 voturi)    
        ai incercat? (Vineri, 21 octombrie 2016, 12:26)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

        si ti se pare extrem?
  • -1 (3 voturi)    
    Treaba asta . . . (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:28)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cu trei milioane de semnaturi este o facatura de la un cap la altul. Au fost obtinute prin activitatea neobosita a preotilor care au intrat in casele oamenilor si le-au cerut sa semneze. Si omul cu frica de Dumnezeu si mai ales de frica preotului, care poate sa ii refuze inmormantarea sau cununia unui membru al familiei, a semnat ca doar nu era sa se puna rau cu popa. Stiu asta din proprie ex. cand intr-o seara m-am trezit cu preotul insotit de inca cineva care mi-a spus ca trebuie sa semnez ca altfel intra nelegiuitii in biserica. I-am explicat omului ca nici eu si nici el nu putem si nu avem voie sa judecam pe un semen de al meu care este tot creatia divina si l-am dat afara. Probabil ca in cabina de vot omul simtindu-se descatusat de privirea preotului va gandi altfel si va pune stampila pe raspunsul in care crede cel mai mult. Eu nu pot judeca pe nimeni!
  • +4 (4 voturi)    
    e incredibil cum.. (Vineri, 21 octombrie 2016, 11:20)

    akillies [utilizator]

    ..oamenii folosesc sintagme ca "fanatism religios" pentur a escrie membrii societatii ce se opun ideilor "progresiste", dar esueaza in a identifica fanatismul religios in actiunnile "progresite"...
    Fanatismul religios nu tine cont de mecanismele statului de drept, nu supeune propunerile sale dezbaterii publice, nu trece o cerere prin toate institutiile statului de drept!
    Ori,cei care ataca Coalitia pentru Familie, incearca sa sara parlezul si sa ignore toate celelalte fomre legale si normale ale statului punand presiune pe CCR, Parlament si societate civila(pecare o transforma incet incet intr-o masa de fanatici religiosi, bigoti, spalati ep creier, betivi, pupatori de moaste, primitivi, medievali, extremisti, radicali etc. etc.)!

    Bah, astia cu homosexualii si casatoriile gay: voi sunteti fanaticii, nu cei care respecta legea! voi fortati mana institutiilor satului, nu cetatenii romaniei! Voi aruncati cu pietre, nu Coalitia pentru Familie! Si voi sunteti cei care nu intelegeti macar ce inseamna acest demers al vostru, nicin u aveti habar ce inseamna casatorie, casnicie si copii - pentruca nu intelegeti principii de baza ca responsabilitate, consecinte, asumare! Voi doar bravati fara sa stiti de ce si doar pentruca puteti!