CNSAS: Marian Munteanu a semnat angajament cu Securitatea si a turnat un an, sub numele de cod "Ioan", dar a primit verdict de "necolaborare"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 octombrie 2016, 15:12 Actualitate | Esenţial

Marian Munteanu
Foto: Agerpres
CNSAS a publicat adeverinta prin care stabileste ca Marian Munteanu, fostul lider al Ligii Studentilor din Piata Universitatii si liderul partidului Alianta Noastra Romania, nu a colaborat cu Securitatea. Cu toate acestea, CNSAS publica, in preambulul acestei adeverinte, detalii din dosarul de Securitate al lui Marian Munteanu, din care reiese ca acesta a turnat la Securitate in perioada 1988-1989 sub numele de cod "Ioan", fiind platit cu 500 de lei pentru serviciile sale, potrivit cotidianului Gandul, citat de Mediafax.

Munteanu dadea relatii la Securitate despre colegii sai straini de la Universitate Bucuresti, Facultatea de Filologie, si despre un profesor portughez care preda acolo.

CNSAS nu a putut sa ii atribuie lui Marian Munteanu calitatea de colaborator al Securitatii, pentru ca, conform legii, acesta ar fi trebuit sa indeplineasca cumulativ doua conditii: sa fi denuntat activitati anti-comuniste si sa fi incalcat drepturile omului prin activitatile sale. Conform CNSAS, denunturile lui Munteanu nu vizeaza activitati anti-comuniste, deci verdictul legal nu poate fi de colaborator al Securitatii. Marian Munteanu a negat in repetate randuri ca a semnat angajamentul cu Securitatea.

CNSAS a stabilit marti ca Marian Munteanu nu a fost colaborator al Securitatii, insa in preambulul adeverintei publicate joi, se arata ca Munteanu a semnat in 1988 un angajament cu Securitatea, primind numele conspirativ "Ioan", sub care a turnat pana in 1989, dand relatii despre colegii sai straini de la Facultatea de Filologie a Universitatii Bucuresti, cat si despre un profesor portughez. Pentru informatiile sale, la dosar exista o chitanta care arata ca "Ioan" a primit 500 de lei.

Marian Munteanu a negat in repetate randuri ca a semnat angajamentul cu Securitatea. Intr-un interviu acordat Gandul, in august, Marian Munteanu a sustinut ca nu a semnat un angajament cu fosta Securitate, desi acest lucru i s-a cerut in nenumarate randuri.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
11241 vizualizari
  • +3 (25 voturi)    
    r russia unita si Dezvaluita ! (Joi, 20 octombrie 2016, 15:17)

    un domn [utilizator]

    acum sa vedem ce Mare Purice vor face !
    • -1 (25 voturi)    
      Ei sunt securistii. (Joi, 20 octombrie 2016, 19:53)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Raluca Pruna, pusa la zid pentru niste exprimari pe care ei le-au trunchiat, deformat. Monica Macovei acoperita de acuze mincinoase. Cu Codruta Kovesi duc un adevarat razboi. Toate acestea se adauga unei vechi tactici de compromitere prin minciuni a personalitatilor care ii deranjeaza.
      Nu cred ca Marian Munteanu este vinovat, Am motive sa cred mai curand ca atacatorii lui fac jocurile securitatii, daca nu cumva sunt securitatea insasi
      De ce s-ar concentra niste publicatii si ar depune atatea eforturi impotriva lui? A dovedit el in acesti ani o atitudine specifica? A furat MM prin privatizari, a luat mita din contracte paguboase, a instrainat proprietatile tarii pe comisioane, a facut legi strambe, a incasat pensie nesimtita, a contribuit la o legislatie paguboasa pentru tara, a instrainat pamanturi, paduri? Ce i-a determinat ca, pe temeiuri ambigue, sa decida ca face parte din tagma securistilor?
      Verdictul de necolaborare si legea pe care se bazeaza sunt adecvate acelor vremuri complicate. Verdictul e clar, nu a colaborat, dar exprimarea ca „a turnat” preluata in acest articol, e tendentioasa. Graba de a-l desfiinta a unor publicatii precum Ev Zilei, Adevarul, Gandul, a fost suspecta. Sa nu-mi spuna mie ca o fac din devotament pentru mine, cititorul, ca sa ma informeze si sa ma apere. Mie, ZELUL lormi se pare deplasat. Aduce, mai curand, a practica securista. Ei sunt securistii.
      Isi impart victimele, ca sa nu bata la ochi, dar metoda e aceeasi: minciuna.
      • +7 (13 voturi)    
        Transformare in erou pozitiv prin vecinatate (Joi, 20 octombrie 2016, 22:06)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui valll

        prin simpatie, intr-un sir de nume de persoane de treaba a unui impostor josnic?
        • -1 (5 voturi)    
          @ vall cel epic (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          comentariul meu va fi aranjat la un loc putin vizibil pentru tine Stimate "vall" motiv pentru care iti scriu ca ai fost Epic si Neconvingator in legatura cu Angajatorul Puricelui Dughinist, te rog incearca sa iti pastrezi Constiinta Impacata cu faptul ca NU oricine era salariat la Securitate, 500 de lei inainte de 1989 erau echivalentul cu un muncitor necalificat angajat Prima Oara la ceva nasol in Industria Roamneasca...or sa primesti 500 de lei pentru ciripit...e o chestier...prin comparative cine era Onorabil ? muncitorul necalificat care facea ceva...sau ciripitorul nostrum de 500 lei ?
      • +4 (10 voturi)    
        presa ..binevoitoare (Vineri, 21 octombrie 2016, 0:19)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui valll

        l'a balacit bine prin laturile obisnuite, iar acum e mai greu sa recunoasca ce'a facut. nu cred ca toti care'l vand de securist, sunt ei insisi.
        or fi cativa din ei, dar cei mai multi s'au prins intr'un joc murdar, de dragul ratingului si acum nu pot sau nu vor sa dea inapoi..

        omul este ce zice cnsas.
        mai e ceva in care se poate avea incredere ?!

        presa este ultima la capitolul incredere.
        ieri seara, bogdan batista'n pept facea spume cum ca ei sunt cei mai mari luptatori.
        asa'i sunt mari, mari propagandisti.
        mari, dar prosti. cu gushea in frunte..
      • +4 (12 voturi)    
        "A da relatii" despre colegii straini si despre (Vineri, 21 octombrie 2016, 0:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui valll

        profesorul sau, oare ce o insemna ? Nu "a turna"?

        Inteleg ca nu-ti place cum suna. "A informa" e mai bine ? Te aranjeaza ?
  • +17 (27 voturi)    
    m.munteanu (Joi, 20 octombrie 2016, 15:22)

    zadda [utilizator]

    pai, vorba lui corneliu porumboiu: a fost sau n-a fost?
    • +10 (16 voturi)    
      eu as vrea (Joi, 20 octombrie 2016, 17:34)

      Mihaitza_P [utilizator] i-a raspuns lui zadda

      sa se publice online, sa tragem singuri concluziile. Nu numai la el, ci toate dosarele.
    • +5 (13 voturi)    
      cum sa (Joi, 20 octombrie 2016, 18:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zadda

      mai intelegi asta cu "a fost turnator un an la securitate" dar "n-a fost colaborator"?
      aaaaa, m-am prins.
      a turnat, adica a dat rapoarte, pentru ca el era securist sub acoperire si deci nu putea fi colaborator din moment ce el era salariat. logic, nu?
  • +14 (34 voturi)    
    .... (Joi, 20 octombrie 2016, 15:23)

    tirolez [utilizator]

    Pe Mona Musca au desfiintat-o pentru nimic prin comparatie.
  • +14 (38 voturi)    
    Ioan Gura de Aur (Joi, 20 octombrie 2016, 15:25)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Mare patriot, mare caracter ! :-))))
  • +17 (41 voturi)    
    deci...nu colaborator, ci doar turnator. (Joi, 20 octombrie 2016, 15:27)

    IancuJianu [utilizator]

    adica tot aia. cum a folosit "secu" informatiile, nu-i treaba lui.
    • +3 (29 voturi)    
      Poate ca a fost un erou (Joi, 20 octombrie 2016, 16:16)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Daca profesorul portughez era de fapt un agent CIA (asasinii economici ?!) care incerca sa fure detaliile de proiectare si fabricatie ale Daciei Solenza, un varf de lance al industriei auto in momentul lansarii ?
      Halatele, Halatele, unde sunt ?
  • +5 (21 voturi)    
    La vremuri noi (Joi, 20 octombrie 2016, 15:30)

    Ord [utilizator]

    tot ei
  • +14 (30 voturi)    
    in baza acestor precizari (Joi, 20 octombrie 2016, 15:33)

    ..13 [utilizator]

    Poate \mona Musca sa conteste decizia CNSAS???

    Pentru unii ciuma si pentru altii muma???
    Intreb si io...
  • +13 (31 voturi)    
    A turnat dar n-a colaborat? Turnatorul nu e (Joi, 20 octombrie 2016, 15:43)

    Maniu [utilizator]

    colaborator? Si inca a fost si platit? Cine a conceput "legea" asta era cu musca pe caciula si si-a cautat portite.
    • +4 (12 voturi)    
      din pacate articolul nu clarifica asta (Joi, 20 octombrie 2016, 20:08)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui Maniu

      Dar legea nu spune "colaborare cu Securitatea", si "colaborare cu Securitatea ca politie politica".

      Fara partea de "politie politica" nu e nicio problema conform legii.

      Asta pentru ca Securitatea, teoretic, nu facea doar politie politica, ci si lucruri normale pentru un serviciu de informatii.

      Exemplu ipotetic, daca anuntai la Securitate ca ai descoperit niste teroristi fabricand o bomba, inseamna ca ai colaborat cu Securitatea, dar n-ai facut politie politica.

      Daca in schimb anuntai la Securitate ca in fiecare seara colegii tai de facultate se strang si discuta politica, injura PCR-ul si pe Ceausescu, este politie politica. Mai ales daca pe urma Securitatea ii persecuta pe colegi in urma turnatoriei.

      Oricum, turnator sau nu, e clar ca azi Munteanu e omul Moscovei si ar trebui sa se intoarca urgent in grota din care a iesit.
      • +3 (5 voturi)    
        Interesanta afirmatia de la final, cea cu (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:12)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        "omul Moscovei". Ar indica o schimbare cu 180 de grade a orientarii lui MM, ceea ce e foarte greu pentru orice om care doreste sa-si pastreze cit de cit uzul ratiunii. Si arunca saminta ca protestele din 1990 soldate cu baia de singe marca iliescu si minerii ar fi fost doar un exercitiu de manipulare. Spune asta unuia care a fost in Piata Universitatii si vezi daca scapi fara sa-ti sparga capul.
        • +3 (5 voturi)    
          Piata Universitatii (Vineri, 21 octombrie 2016, 16:11)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

          in timp ce toti stateau in piata si strigau "Jos comunismul!" secu si ceau si com-ii puneau mana pe Romania (cum bine se vede dupa 26 de ani). Ti-o spune cineva care a fost la Inter in 21 decembrie, la Dalles cind s-a tras si nu si-a luat "certeficat" de revolutionar.
      • 0 (2 voturi)    
        Well .. iar daca cei care faceau bomba artizanala (Vineri, 21 octombrie 2016, 11:48)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        Well .. iar daca cei care faceau bomba artizanala se doveau a fi un grup de rromi care fierbeau o mamaliga ?

        Ca si mamaliga mai explodeaza uneori ... nu-I asa ?

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • +3 (23 voturi)    
    "Nufarul" sarpelui cu ochelari,apt de turnir ?! (Joi, 20 octombrie 2016, 15:44)

    Plagarus [utilizator]

    Numai bun si Ionul asta,bine ancorat de vechii tovarasi.
  • +3 (15 voturi)    
    A mai fost unul care a colaborat cu securitatea (Joi, 20 octombrie 2016, 15:57)

    Susufler0 [utilizator]

    in acceptiunea limbajului comun, dar in limbaj ul juridic al legii speciale ce reglementeaza activitatea CNSAS, nu : SRS !!! ;)

    PS. Poate ca n-ar fi lipsit de interes ca acestia doi sa se intalneasca si sa depene amintiri, impresii. :)))

    PPS. B 1 TV, care mai nou a inceput sa se ocupe si cu operatiuni de spalat si imbalsamat "cadavre politice", ar putea realiza prin intermediul lui Manastire, Deal, ma rog, cum il cheama pe ala de-si zice "realizator TV", o sezatoare in trei. :))

    PPS. In fond, pt cine doreste, de ce sa nu revada trei figuri "mesianice" (fiecare in felul sau) ale poporului roman !! :))))))
  • +13 (25 voturi)    
    N-a mancat n-a baut, a daruit masa... (Joi, 20 octombrie 2016, 15:58)

    Reticentul [utilizator]

    A turnat, a fost platit pentru asta, dar n-a fost colaborator. Atunci ce-a fost, angajat?!
  • +8 (16 voturi)    
    nu e nevoie de nomenclator (Joi, 20 octombrie 2016, 16:09)

    simur [utilizator]

    daca a avut de-a face, sa se abtina in politic
  • -8 (28 voturi)    
    E total aiurea! (Joi, 20 octombrie 2016, 16:20)

    Lawrenciu [utilizator]

    Cred ca cei care i-au facut acest dosar, doresc doar sa-l denigreze pe Marian Munteanu, sa-i aduca o imagine "patata".
    Din din articolul de mai sus, reiese ca "Marian Munteanu a semnat un angajament cu Securitatea, dar a fost declarat necolaborator cu aceasta". Ce sa inteleg de-aici? E securist sau nu?
    Deci, a colaborat cu securistii/comunistii sau nu? Nu se putea da un raspuns clar si concret?
    Si daca a fost un colaborator al "tovarasilor", de ce Iliescu nu l-a protejat de furia minerilor, care in '90 aproape ca l-a desfigurat pe tanarul student Marian Munteanu. Mai este interesant faptul ca, in articol se arata cum Marian Munteanu ar fi "transmis informatii Securitatii un an de zile". Dar de ce numai 1 an? Unul care ofera anumite informatii "tovarasilor", "toarna" mult mai mult timp, nu 1 an!
    P.S: sa vedem ce ineptii si acuzatii imi aduc PSD -
    istii si lacheii lor ( e doar opinia mea, dar unii nu inteleg asta ).
    • +9 (17 voturi)    
      In limbaj comun se cheama ca a fost turnator ! (Joi, 20 octombrie 2016, 16:49)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

      Tie iti plac turnatorii ?

      PS. Sa stii ca e o chestie destul de ieftina treaba asta cu cine nu e de acord cu mine si se exprima in acest sens spune doar <ineptii si acuzatii> si este <pesedist si lacheu> de-al lor.

      PPS. Iti cer si eu sa fi sigur ca ce spusei in comentariul de fata "e doar opinia mea", intelegi asta, da ?
      • +1 (1 vot)    
        zici? (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 0:11)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Contra-spionajul cu ce crezi ca se face? Omorat toti porumbeii, ca sa gasesti unu' cu informatii secrete legate de picior?

        WTF... chiar nu mai gandeste nimeni?!?
  • -2 (20 voturi)    
    Mie imi miroase a fabricat si denigrare (Joi, 20 octombrie 2016, 16:39)

    jackalphonse [utilizator]

    Serios, a colaborat sau nu?
    In alta ordine de idei, chiar nu cred ca unul ca Basescu sau Felix motanul, care lucrau oficial cu strainatatea nu raportau ce faceau colegii straini si nu numai.
    A...am uitat, lui Base i s a pierdut dosarul. Dispare ea o flota, dar un dosar...
    • +3 (9 voturi)    
      Daaaa, dispare ea o floooota ... (Vineri, 21 octombrie 2016, 0:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ...daramite un dosar, sau, de ce nu, un contract oficial cu Bechtel.

      Da, este denigrare, este fabricat (fireste ca a fost fabricat la fabrica de dosare Secu') si nu a colaborat cu securitatea, doar a incasat bani pe niste note informative.
      • -1 (3 voturi)    
        Vezi ca flota nu a disparut. (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:17)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        A vindut-o vacaroiu grecilor de la pasok en gros si en detail. Nu fa afirmatii nefondate. In ceea ce priveste vinzarea flotei chiar exista documente. Dar nu favorabile psd.
  • +3 (9 voturi)    
    Pentru R. M. (Joi, 20 octombrie 2016, 16:54)

    munuc [utilizator]

    Cine esti matale si ce-ai mancat in ultimii 25 de ani de nu te mai saturi?
  • +1 (9 voturi)    
    mare om mare caracter! (Joi, 20 octombrie 2016, 17:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • 0 (8 voturi)    
    o lume nebuna, nebuna, nebuna.... (Joi, 20 octombrie 2016, 19:54)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    adica pacepa a fost reabilitat, iliescu, partenerul de volei al ceausestilor a fost presedinte doua mandate si jumatate iar M.M. e acuzat ca a fost colaborator al securitatii !? ceva nu e nici moral da' nici logic, unde mai pui ca ilici e vinovat de mortii de dupa fuga celui impuscat de el tocmai pt. moartea altora pana in 25 dec. '89 .
    • +2 (6 voturi)    
      Nu-i uita nici pe mortii din iunuie 1990 pe care (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:22)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      tot ilici iliescu ii are pe constiinta.Povestea cu Marian Munteanu colaborator suna ca si cum acesta i-ar fi strins pe oamenii la un loc pentru ca minerii lui ilici sa-i poata casapi mai usor, avindu-i la indemina.Cam de noapte mintii, dar nu ar trebui sa ne mire. E vorba doar de securisti cu vechi state care "lucreaza" din greu prin mass-media.
  • 0 (8 voturi)    
    Arhivele securității (Vineri, 21 octombrie 2016, 0:26)

    neamprooost [utilizator]

    ... adică niște hârtii scrise, arhivate și manipulate de securiști, unele poate și falsificate de ei, devin dovezi incontestabile. În momentele în care MM (care nu are nici o simpatie din partea mea pentru evoluția ulterioară) era inamicul public nr. 1 al regimului Iliescu arhivele erau încă bine mersi în mâinile securiștilor și puteau fi manipulate fără control.
    A se slăbi.
  • +2 (8 voturi)    
    inante de dec 89 (Vineri, 21 octombrie 2016, 0:30)

    korkodell [utilizator]

    studentii straini erau tinuti sub observatie, mai ales cei din zona araba, dar si din africa.
    erau cazati in camine in camere de doi, din care unul era obligatoriu student, coleg roman.
    motivarea era ca strainul sa exerseze si sa invete bine limba romana. invatamantul era in limba romana.
    toti romanii, care au fost colegi de camera cu studentii straini, au fost obligati sa informeze securitatea, securistul care raspundea de caminele si scoala respectiva. era o lege privind regimul strainilor in ro, prin care toti cetatenii romani care intrau in contact cu cetatenii straini erau obligati sa informeze organu'.
    aici intrau si functionarii romani din ambasade, consulate, din comertul exterior, ce trebuiau dupa fiecare intalnire de serviciu, cu parteneri straini, sa dea o nota informativa despre ce s'a discutat si la ce concluzii s'a ajuns.

    politie politica inseamna sa torni romani care vorbeau sau faceau ceva impotriva...ordinii de stat.
    • +1 (5 voturi)    
      Da nene ... (Vineri, 21 octombrie 2016, 7:07)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

      ...am inteles, te-a deranjat. Stai linistit, ai dreptate: toti trebuiau sa-i toarne pe straini si pentru asta primeau bani. Corect!

      Nu vezi ca scrie acolo ca n-a facut politie politica? Acu' esti mai linistit, ti-e constiinta mai curata ca-l simpatizezi pe MM?

      Cel mai simplu e asa: tu cum te-ai considera daca ai face ceea ce a facut el? Daca esti ok cu gandul asta, du-te si culca-te linistit. Daca nu, iarasi du-te si te culca. Simplu, nu?
    • 0 (4 voturi)    
      marmote (Vineri, 21 octombrie 2016, 7:37)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

      ai retinut ca primit si bani ?
      • 0 (2 voturi)    
        tolerantule de ghei, care esti !! :-)) (Vineri, 21 octombrie 2016, 13:38)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        unde vezi ca m'am referit la ala ?!
        eu v'am spus numai cum a fost atunci.
        acu, daca tu torni pe cineva la sri/dna, se cheama ca'ti faci datoria, aaaa ?!
        iti servesti patria !

        deci, cu cat esti mai agresiv, cu atat mai bine te plateste...ong'ul la care est arondat...
        ai si injura, dar n'o faci pt. ca nu'ti publica hn si pierzi un leu, doi, sau cat va da de postare...
        • -1 (1 vot)    
          Deci pana la urma .. (Vineri, 21 octombrie 2016, 14:55)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

          ...esti suparat ca nu primesti si tu niste banuti pentru comentarii? Pai cere-i lui MM sa imparta din ce-a primit pentru necolaborarea cu secu'. Stim, asa era "atunci".
  • +2 (6 voturi)    
    Deci, (Vineri, 21 octombrie 2016, 9:46)

    adrian88000 [utilizator]

    a avut numele Ioan si a luat solda. Colaborator al securitatii! Clar!
    Sa dispara din viata politica el si partidul lui.
    P.S. Dar parca tn minte ca mai demult si-a dat arama pe fata , cand a candidat la alegeri din partea partiduli
    lui Virgil Magureanu. Asa a fost ?
  • +2 (4 voturi)    
    dna Mona Musca a plecat de la varful politicii (Vineri, 21 octombrie 2016, 10:48)

    deval [utilizator]

    (cand era ministru al culturii pnl, nr 2 in sondaje dupa alegeri) pentru ca a semnat acord pentru supravegherea studentilor straini . Nu facuse nici un raport, nu luase nici un ban !
    • +1 (1 vot)    
      :D (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 0:15)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Ce zici ca nu facuse?

      "cea in cauza a furnizat un nr. de 15 note informative scrise, privind studentii straini si unele cadre didactice de la anul pregatitor"

      Asta DOAR in primul an. Nu cumva cadrele didactice erau ROMANI?
      • 0 (0 voturi)    
        OK, atuci ramane faptul ca M.Musca spre (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 11:03)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        deosebire de Munteanu nu a primit simbrie pentru "munca"prestata si a plecat din varful politicii fara sa scoata o vorba spre deosebire de Munteanu care e la inceputul unei "cariere"politice ...
        • 0 (0 voturi)    
          asta da (Sâmbătă, 22 octombrie 2016, 12:54)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui deval

          Mai degraba l-as compara cu base care a prestat aceeasi munca, dar si-a facut disparut dosarul. De nerecunoastere pot fi acuzati, nu pentru ce au facut de fapt. Securitatea a inclus si partea de spionaj/contraspionaj. Este o tampenie sa pui egal intre toate activitatile ei.

          Puteau sa vina sa spuna de la inceput: da, am spionat straini. Mergand pe logica unora, ar trebui sa desfiintam atat sri cat mai ales sie.