Primele 6 avioane F-16 Fighting Falcon vor fi preluate miercuri de Fortele Aeriene Romane de la o baza din Portugalia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2016, 17:09 Actualitate | Esenţial

Primele 6 avioane F-16 Fighting Falcon vor fi preluate miercuri din Portugalia de catre Fortele Aeriene Romane de la Fortele Aeriene Portugheze in cadrul unei ceremonii la Baza Aeriana din Monte Real, anunta Ministerul Apararii Nationale, intr-un comunicat. Cele sase aeronave, modernizate in varianta  MLU M5.2, vor fi operate de la Baza 86 Aeriana "Locotenent aviator  Gheorghe Mociornita", de la Fetesti.

Romania va fi reprezentata la ceremonia de la Baza Aeriana din Monte Real de ministrul Apararii Nationale, Mihnea Motoc, iar Portugalia de premierul Antonio Costa si de ministrul Apararii,  Jose Alberto de Azeredo Lopes.

Ceremonia de la Monte Real va fi transmisa in direct miercuri, de la ora 18.00 (ora Romaniei), pe pagina oficiala de Facebook a M.Ap.N.  

Achizitionarea avioanelor s-a facut in conformitate cu prevederile Legii nr. 240/2013. Contractul, in valoare de circa 628 de milioane euro cu TVA, incheiat intre Guvernul Romaniei (prin Compania Nationala Romtehnica S.A.) si cel al Republicii Portugheze, a intrat in vigoare la data de 30 septembrie 2013.

Urmatorul lot de 3 aeronave va fi livrat la sfarsitul acestui an, iar ultimele vor intra in inzestrarea Armatei Romaniei in anul 2017.










2916 vizualizari
  • -20 (28 voturi)    
    teapa (Marţi, 27 septembrie 2016, 17:27)

    STF [utilizator]

    Alta teapa. Au cumparat SH-uri scumpe de intretinut in loc de Gripen-uri noi care pe termen lung ar fi costat mai putin .
  • -23 (27 voturi)    
    :))))))))) (Marţi, 27 septembrie 2016, 17:30)

    @Mishu [utilizator]

    Asta da forță aeriană sunt mai bătrâne ca bunicul.
  • -21 (25 voturi)    
    Ne pregatim sa intram in randul lumii, (Marţi, 27 septembrie 2016, 17:32)

    Susufler0 [utilizator]

    doar ca intre timp lumea nu a stat in loc ca sa ne astepte pe noi, ci a evoluat "nitel" !

    PS. Ei, si ? Tot avem avioane "modernizate" !
    • +13 (17 voturi)    
      Cam cu cat a evoluat "nitel"? (Marţi, 27 septembrie 2016, 18:11)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      F16 este in continuare cel mai bun avion multirol. Intreaba-i pe rusi ce parere au de "vechile" F16 din Turcia?
      • +1 (1 vot)    
        "F-35 Lightnin II" , dar ce imi pierd eu timpul ! (Marţi, 27 septembrie 2016, 19:47)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Da o cautare pe Google : Raptor si altele.

        PS. Nu stiu ruseste, intreaba-i tu.
      • +1 (3 voturi)    
        MIG 29 ?? (Marţi, 27 septembrie 2016, 21:10)

        ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Poti sa-i intrebi si pe americani ce parere au despre MIG-ul 29 ? Modernizat , ar fi fost la nivelul F16 modernizat.. 21 modernizat este un fel de Dacie cu bord de CN daca ne mai aducem aminte ce-i aia. Pina la urma bine ca le-au luat si pe astea. E mai mult decit nimic si poti sa ai un nucleu de oameni cit de cit pregatiti.
  • -5 (7 voturi)    
    cu plata oare cum stam??? (Marţi, 27 septembrie 2016, 17:58)

    ..13 [utilizator]

    Asa ca meritam sa stim daca obligatia asumata a fost respectata - ca sa stim daca si a doua oara usa se va deschide sau va ramane inchisa...

    Ne pregatim serios pentru niste confruntari dramatice
    Ochii mari si urechile ciulite! Pe receptie mereu!
  • +5 (5 voturi)    
    F-16 (Marţi, 27 septembrie 2016, 19:15)

    nimrod [utilizator]

    In sfarsit, MiG-urile 21 pot iesi la pensie. E o minune ca de ceva vreme n-a mai cazut nici unul.