Dacian Ciolos despre eliminarea vizelor pentru Canada: In cateva saptamani vom avea un raspuns mai concret

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2016, 20:00 Actualitate | Esenţial

Ciolos si Trudeau
Foto: Guvernul Romaniei
Romania va primi, in cateva saptamani, "un raspuns mai concret" din partea Canadei legat de termenii in care se va proceda la eliminarea vizelor pentru cetatenii romani, a anuntat miercuri premierul Dacian Ciolos, dupa o intalnire cu omologul sau canadian Justin Trudeau, in marja reuniunii ONU de la New York, anunta Agerpres.

"Am avut o intalnire bilaterala scurta dar concisa si constructiva cu premierul Canadei, Justin Trudeau. Dupa intalnirea pe care am avut-o la Ottawa, am vrut sa vad cum progreseaza pregatirea pentru eliminarea vizelor pentru calatorii scurte, turistice, pentru romanii care doresc sa calatoreasca in Canada. Sunt optimist cu informatiile pe care le-am primit de la premierul Trudeau. Cred ca in cateva saptamani vom avea un raspuns mai concret despre in ce fel se va face si in ce termeni se va face acest lucru", a afirmat Dacian Ciolos, la sediul Misiunii Permanente a Romaniei pe langa ONU.

Intrebat daca se poate ca in cateva saptamani sa fie eliminate vizele pentru cetatenii romani care doresc sa calatoreasca in Canada, primul ministru a aratat ca lasa la latitudinea partii canadiene sa anunte modalitatea in care se va rezolva aceasta chestiune: "Nu vreau sa merg mai departe cu declaratiile. O sa las partea canadiana - pe premierul Trudeau si Guvernul canadian - sa anunte modalitatea in care ei au in vedere sa rezolve aceasta problema. Oricum, in urma discutiilor pe care le-am avut deja la Ottawa cu premierul Trudeau, a fost foarte clar ca Romania poate sa sustina Acordul comercial cu Canada, dar inainte de aceasta trebuie clarificate si anumite lucruri printre care si aceasta chestiune a vizelor si premierul Trudeau m-a asigurat ca, in curand, o sa vina cu o propunere in aceasta directie care sper sa fie acceptabila pentru noi."










2152 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    No (Miercuri, 21 septembrie 2016, 20:18)

    V. Veroiu [utilizator]

    Acesta va fi raspunsul. Fireste ca va fi scris pe 7 pagini din care primele trei vor fi magulitoare si vor sublinia progresele facute de Romania in domeniile securizarii frontierelor, politic, social, al justitiei, al cresterii mormolocilor de broasca in balti, al inseminarii artificiale a coniferelor si numeroase arii stiintifice.
    • 0 (2 voturi)    
      Poate, ...va fi raspunsul (Miercuri, 21 septembrie 2016, 22:11)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      @ Veveroiu:
      cred ca te grabesti un pic ( wishful thinking) cand prezici un nu atat de categoric. Iata cateva elemente ca sa poti desena situatia mai bine:
      1. Canada elimina vizele ptr mexicani ( ok.., kind of, ''elimina'') : http://ici.radio-canada.ca/nouvelles/Politique/2016/06/28/001-rencontre-justin-trudeau-enrique-pena-nieto-mexique.shtml
      2. Canada asteapta sa vada efectele acestei schimbari ( experiment)...termen : ianuarie 2017.
      3. Canada pierde teren imens in negocierile in Acordul de liber schimb ( din cauza prostiei europenilor si a arogantei imense a americanilor)
      4. Romania pierde si ea ultima moneda de schimb pe care o avea ( amenintarea cu blocarea negocierilor).
      5 . Trudeau este o marioneta ( frumoasa, deh) dar tot marioneta..) dar si-a dat cuvantul : http://pm.gc.ca/fra/nouvelles/2016/06/15/premier-ministre-justin-trudeau-rencontre-dacian-ciolos-premier-ministre-de-la

      Raspunsul: MAI VEDEM !

      PS1 : propunera este clara : cei care au avut vize in ultimii zece ani nu mai au nevoie sa aplice . NICI VORBA nu a fost de ajuns in Canada numai
      cu buletinul( pasaportul).
      PS2: Apropo de experimentul cu mexicanii : a mai fost unul cu cehii acum niste ani.''In 1997, a year after Canada and the Czech Republic had mutually abolished visas, Canada re-imposed visa restrictions on the Czech Republic because of a flood of asylum seekers.''....
      ....urmarea: dupa 10 ani ( 2006) RCMP si CBA were proud to announce ca ultimii tigani cehi au fost expulzati din tara .
      • +1 (1 vot)    
        Pai tocmai de aceea (Miercuri, 21 septembrie 2016, 23:15)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

        Cred ca e mai eficient sa nu elimine vizele. Hai sa zicem exceptie: cei care deja au vize pe 10 ani sa nu mai fie nevoie sa ceara una noua. Cei care insa nu au avut aceasta viza pe 10 ani ramane cum am stabilit: vizita la ambasada.
  • -2 (4 voturi)    
    "Apreciem" politica coerenta a Canadei ... (Miercuri, 21 septembrie 2016, 20:25)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...fata de un stat UE ,sigur ,fara probleme ,democratic ,UE ,care nu are politica de vize pt cetatenii canadieni. Vedem ca tiganii din europa de est intra in USA si Canada f. usor ,pe baza de marturie mincinoasa ,precum ca sunt discriminati ,in tarile de origine.Deasemenea ,Canada permite emigrarea din state , cu probleme cum ar fi Africa ...
    De fapt care sunt motivele pt. mentinerea vizelor ,de catre Canada ,fata de cetatenii romani ?!
  • 0 (4 voturi)    
    Ce inseamna ca (Miercuri, 21 septembrie 2016, 20:44)

    Alor [utilizator]

    o sa vina cu o propunere ,,care sper sa fie acceptabila pentru noi,, ori este liberalizare a vizelot ori nu. Vor propune ceva de genul - fara viza cei cu rude de gradul1 si 2 in Canada?? O liberalizare limitata asa cum s-a auzit acum caeva saptamani??
  • 0 (0 voturi)    
    so-so (Joi, 22 septembrie 2016, 0:38)

    L8MA [utilizator]

    ''si premierul Trudeau m-a asigurat ca, in curand, o sa vina cu o propunere in aceasta directie care sper sa fie acceptabila pentru noi."
    anglo-saxonii fac propuneri acceptabile, insa pentru ei,francezii inca mai cred in fraternitate dar pana la bani, daca costa vin cu 1001 dezbateri,planuri si propuneri din care nu mai intelege nimeni nimic,nici macar ei...
    Reinvie negocierea acordului de liber schimb, ridica vizele,nu reinvie,o vor indulci cu diplomatie si o vor da dupa cires.
  • -1 (3 voturi)    
    si (Joi, 22 septembrie 2016, 0:43)

    L8MA [utilizator]

    am uitat sa adaug ca e absolut minunat sa nu mai vezi pe forum ''opiniile'' emigrantilor romani din Canada, adica cohortel de pareri frustrate, cu iz de nationalism rasist.