Se majoreaza amenzile de circulatie. Cea mai mica valoare - 250 de lei

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 mai 2016, 11:43 Actualitate | Esenţial

Inspectori ANAF amendati
Foto: Captura YouTube
Amenzile primite pentru incalcarea regulilor de circulatie se vor majora de duminica, dupa ce punctul de amenda va creste de la 105 de lei la 125 de lei, odata cu salariul minim brut pe economie care va urca de la 1.050 de lei la 1.250 de lei, potrivit Mediafax.

De duminica, 1 mai, salariul minim brut pe economie va urca de la 1.050 de lei la 1.250 de lei. Potrivit legislatiei din tara noastra, un punct-amenda pentru incalcarea regulilor de circulatie reprezinta 10% din valoarea acestuia, astfel ca va fi, incepand de duminica, de 125 de lei, fata de 105 cat este in prezent.

Prin aceasta crestere, cea mai mica amenda va fi de 250 de lei, fata de 210 cat este acum, iar cea mai ridicata amenda va ajunge la 12.500 de lei. Potrivit Codului Rutier, amenzile pentru abaterile la regulile de circulatie se calculeaza de la doua puncte de amenda in sus.

Pentru soferii care depasesc cu putin viteza legala, amenda este echivalentul a trei puncte. Aici, de duminica, sanctiunea va creste de la 315 lei la 375 de lei. Pentru conducatorii auto care sunt prinsi fara centura de siguranta, amenda va creste tot la 375 de lei, fata de 315. In cazul soferilor prinsi ca au consumat bauturi alcoolice, amenda va putea ajunge chiar si la 2.500 de lei.










2285 vizualizari
  • -1 (9 voturi)    
    de ce aceasta corelare a amenzilor (Duminică, 1 mai 2016, 12:07)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cu salariul minim pe economie ? avem noi salariile minime din Austria sau Germania ? dau doar aceste doua exemple pt. ca stiu sigur ca amenzile minime din cele doua tari sunt mai mici ca si amenda minima din Romania.
    • +1 (5 voturi)    
      propun alta corelare mai justa (Duminică, 1 mai 2016, 12:59)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      cei cu salarii speciale si pensii speciale sa plateasca conform pensiei speciale minime.
      cei 5 milioane cu salarii minime si pensii sub 800 lei sa plateasca 10% punctul din salariul minim.
    • +1 (15 voturi)    
      Ce te preocupa valoarea amenzilor (Duminică, 1 mai 2016, 13:11)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Amenzile sunt pentru cei care nu respecta legea.

      Daca nu incalci regulile de circulatie pot sa fie amenzile si de 1 milion , nu ai nici o problema.
      • 0 (6 voturi)    
        poti sa dai macar numele unei tari (Duminică, 1 mai 2016, 17:00)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        cu exceptia Romaniei unde amenda este corelata cu salariul minim ?
        discutia nu era despre respectarea regulilor de circulatie, ci despre cuantumul amenzilor care nu mi se pare normal sa fie mai mari ca intr-o tara unde minimul pe economie e de cel putin 8-9 ori mai mare.
        in rest da, sunt de acord, amenzile sunt pt. cei care incalca legea.
    • -1 (7 voturi)    
      Inca o manevra a statului Hotz! (Duminică, 1 mai 2016, 17:39)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Iata inca o manevra venita din vremuri tulburi prin care statul isi asigura un venit suplimentar din amenzi!
      Oare cat va ajunge amenda minima cand si romanii vor avea salar minim de 1000€?
      Simplu Nu?! 200€ adica aproape cat 10 amenzi similare in Austria!
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru ca la noi se circula ca-n jungla (Duminică, 1 mai 2016, 19:23)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Daca ar fi si amenzile cat 2-3 beri, n-ar mai respecta nimeni nimic...

      Nu ca acum n-am avea destui smecheri pe sosele...
  • -3 (5 voturi)    
    Silmix (Duminică, 1 mai 2016, 14:07)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu ai luat niciodată amenda? Daca da, atunci taci; daca nu, nu ai circulat destul sau esti unul dintre aia de ii înjura lumea pe sosea.
    Nu cred ca trebuie lucrat doar la amenzi; mergem pe aceleași străzi de 50 de ani.
  • -2 (2 voturi)    
    Sfarsitul petrolului se apropie (Duminică, 1 mai 2016, 17:38)

    xolv [utilizator]

    Locul iobagilor a fost si va fi pe jos.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu amenda ma ingrijoreaza (Luni, 2 mai 2016, 9:13)

    V. Veroiu [utilizator]

    Pt ca respect legile si pe ceilalti din jur: pietoni, biciclisti sau soferi. Ce ma ingrijoreaza e ca in .ro vadite incalcari ale legii (parcarea aiurea, etc) raman nesanctionate.