Victor Ponta: Salariile personalului din sistemul sanitar se maresc cu 25% de la 1 octombrie, cu impact bugetar anual de 1,7 miliarde lei. Plus legalizarea spagii pentru doctori, cu conditia sa fie fiscalizata si benevola

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 18 august 2015, 15:59 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Salariile tuturor angajatilor din sistemul public de sanatate vor fi majorate cu 25% de la 1 octombrie, a anuntat, marti, premierul Victor Ponta, la finalul discutiilor cu reprezentantii sindicatelor, precizand ca acest lucru se va face printr-o ordonanta de urgenta care va fi discutata in sedinta Guvernului de saptamana viitoare. Premierul a precizat ca vor urma alte doua transe de mariri, tot de 25%, care ar urma sa se faca incepand din 2016, respectiv din 2017, si sa fie asumate prin legile bugetului. Impactul bugetar anual al masurii este in jurul sumei de 1,7 miliarde lei, a precizat seful Executivului.

Premierul a mai spus ca Executivul va propune un proiect de lege prin pacientii sa le poata da bani doctorilor, dar doar daca vor indeplini concomitent trei conditii: plata sa nu fie conditionata de medic, plata sa se faca  dupa incheierea actului medical si plata sa fie declarata, asa incat sa fie si fiscalizate.

Declaratiile premierului vin pe fondul amenintarilor cu greva din partea a mii de medici coalizati intr-un grup pe Facebook numit Alianta Medicilor. Intr-o postare pe acest cont, cu putin timp inainte de anuntul premierului, o crestere de 35% a salariilor era caracterizata drept "derizorie", iar sindicatele din Sanatate erau criticate pentru ca "s-au trezit din somnolanta si tacere devenind parteneri de discutii cu Guvernul in aplanarea unei tensiuni din sistemul medical pe care sindicatele nu au generat-o.

De remarcat ca la scurt timp dupa declaratia premierului Ponta, sindicalistii din Educatie au cerut cresteri similare de salarii, amenintand cu actiuni de protest daca Guvernul nu le va mari veniturile.

Principalele declaratii ale lui Victor Ponta:

  • Nu cred ca exista o solutie magica pentru sistemul de sanatate, dar exista posibilitati de a imbunatati, sub forma de OUG in ceea ce priveste salarizarea si de proiect de lege cand vine vorba de statutul medicilor.
  • Putem de la 1 octombrie anul acesta sa aplicam o crestere de 25% la salariul actual pentru tot personalul din sistemul sanitar: asta inseamna, daca datele ministerului si ale Casei sunt corecte, 181.000 de persoane in reteaua Ministerului Sanatatii si a autoritatilor publice locale si 12.380 de persoane in ministerele si institutiile care au propria retea, Interne, Aparare, SRI si celelalte.
  • Impactul bugetar anual este in jurul sumei de 1,7 miliarde lei anual.
  • Pentru anul acesta resursele sunt asigurate din fondurile economisite la Ministerul Sanatatii si la Casa, dar pentru asta avem nevoie in luna octombrie de o rectificare bugetara pe care, evident ca o vom face in asa fel incat din noiembrie sa se plateasca practic salariile majorate in luna octombrie.
  • Este important in textul ordonantei si dupa aceea in dezbaterea in Parlament ca obligatia de a continua aceasta marire graduala sa fie asumata inainte de Legea bugetului in asa fel incat in 2016 sa putem aplica urmatoare crestere de 25% si in acelasi fel 25% anual pana cand se ajunge la o dublare a venitului actual pentru medici, asistente si restul personalului.
  • Medicii nu mai sunt functionari publici prin decizia adoptata anul trecut, Ordonanta 2 din 2014, care i-a scos pe medici din sistemul functionarilor publici. Ea a fost de altfel aprobata de Parlament.
  • Ministrul Justitiei, impreuna cu reprezentanti din sistemul medical, va veni cu un proiect de lege, si nu cu o ordonanta de urgenta.
  • Legea sa prevada pe intelesul tuturor faptul ca acele contributii suplimentare pe care pacientii vor sa le aduca pentru medic, pentru asistent sa fie cu definirea cumulativa a trei conditii: sa nu fie conditionata de medic, sa fie dupa incheierea actului medical si sa fie declarate, asa incat sa fie si fiscalizate. Cu aceste trei condiţii cumulative să nu mai implice răspunderea penală a medicului, a asistentului sau a oricărui reprezentant al sistemului sanitar.
  • Miercurea viitoare o vom trimite in Parlament si sunt convins ca in comisiile juridice se va indrepta.
  • Nu sunt naiv, mai avem mult de lucru pana sa putem da 5 mii de euro fiecarui medic ca in alta tara, dar atat vreme cat avem un proiect clar putem avea speranta ca acest sistem sa aiba un viitor pentru cetatenii acestei tari.

Principalele declaratii ale ministrului Banicioiu:

  • E o decizie unica.
  • Este o marire substantiala si trebuie continuata cu ce discutam despre statutul medicului, nu numai profesional, cat si despre statutul medicului in societate. Toata aceasta discutie trebuie sustinuta de clasa politica.
  • Lucrurile au fost posibile dupa o serie de masuri implementate, vorbim aici de cardul electronic de asigurari de sanatate, si pot fi asumate de toate guvernele viitoare, cu o singura conditie: cardul de sanatate trebuie sa ramana obligatoriu. Ca sa intelegeti de ce poate mult timp s-a amanat si de ce nu s-a ajuns la aceste mariri mai devreme.
  • In proiectul de buget pe 2016 vor fi in plus alte 25 de procente. Vom vedea exact luna in care intra in plata in 2016. Majorarea va fi de aproape 60%.
  • Toata aceasta discutie trebuie susutinuta de toate fortele politice
  • Banii pentru anul acesta vin din introducerea cardului de sanatate si actualizarii pretului la medicamente.
  • Prin aceste masuri am prins doar o parte din anul 2015, n-am prins anul in totalitate. In 2016, cardul va fi functional tot anul, banuiesc ca nu va veni nimeni sa spuna ca preturile medicamentelor trebuie sa se dubleze.
  • Gestiunea fondurilor din sistemul de sanatate trebuie sa continue principiile stabilite in 2014 si 2015 si consumurile trebuie tinute in aceleasi limite
  • 25% de la 1 octombrie si continuarea pentru 2016 va fi votata in legea bugetului pe 2016.
  • Daca facem toate calculele, la final salariile in sanatate se dubleaza fata de salariul din 2015.
  • Vom vedea exact luna in care intra in plata in 2016 majorarea de 50 si ceva la suta, aproape 60.
  • Ultima transa de marire, inceputul lui 2017.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
32505 vizualizari
  • +41 (63 voturi)    
    incredibil (Marţi, 18 august 2015, 16:12)

    Mazeta [utilizator]

    Ponta a mărit salariile demnitarilor, procurorilor și doctorilor, pt că el însuși este demnitar procuror și doctor.
    • +24 (28 voturi)    
      Incredibil (Marţi, 18 august 2015, 16:35)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      I-am dat plus lui Mazeta...
      • -10 (12 voturi)    
        De-asta visez eu la o Rusie democrata (Marţi, 18 august 2015, 23:22)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        Continui sa cred ca se poate, nu fara eforturi si suferinte, dar se poate.
    • +21 (29 voturi)    
      Ponta duce Romania spre Grecia! (Marţi, 18 august 2015, 16:36)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ponta a dat in damblaua economiei.
      Vorbeste la ritm accelerat doar despre laptele si mierea care curge pe strazi in suvoaie ce inspaimanta Europa si lumea intreaga. Dupa ce a pus 39 de noi taxe si impozite, a taiat toate finantarile, a facut zero km de autostrada si peste un milion de locuri de munca smile emoticon, a inceput sa verse bunastarea peste bugetari din disperare de DNA. Medicii s-au suparat si ei putin ca nu mai pot lua spaga legal si au urlat putin pe Facebook, asa ca plicul spagii va fi stampilat de Parlament cu dedicatie iar salariile vor fi dublate...Se va da o lege prin care spagile sa fie declarate si fiscalizate. Adica legalizate. Nu le va declara nimeni! Intre timp Ponta s-a imprumutat cu 12 miliarde de euro in 4 ani care au disparut in buzunarele baronilor si acolitilor PSD si PNL, balanta comerciala e la un nou record iar somajul e in crestere.
      In curand va trebui sa invatam sa dansam greceste, caci cu asta vom ramane dupa guvernarea minciunii nationale numita VV Ponta...Astia au innebunit, acum vor dublarea si javrele din sistemul educatiei, dupa javrele de doctori!
      • +6 (6 voturi)    
        in trei ani! (Marţi, 18 august 2015, 21:05)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        GRECILOR le-au trebuit 10 ani pt faliment
        • 0 (0 voturi)    
          Grecia (Vineri, 21 august 2015, 16:40)

          LiviuStoian2 [anonim] i-a raspuns lui cinic

          Gresiti! Grecia a fost introdusa in starea de insolventa de hunta militara din anii '70, instalata la putere cu sprijin extern germano-francezo-american. Parca am mai vazut pe undeva mana Germaniei in stabilirea guvernantilor din tarile amarate... Pana in 2008 datoria Greciei, care este imposibil de platit, a fost rostogolita pe dobanzi mici. Cand dobanzile au explodat in criza de lichiditati din 2008, Greciei i s-au majorat masiv dobanzile si ea a refuzat sa mai faca plati in contul datoriei. Asta e tot. Romania nu este inca in situatia Greciei. Riscul totusi exista, daca guvernele noastre vor face ce a facut hunta militara in Grecia in '70, adica sa cumpere mari cantitati de arme pe datorie, cu spagile de rigoare. Printre "expertii" care au infundat Grecia au fost fabricantii de avioane francezi, producatorii de submarine germani si Siemens. In mod paradoxal, firma de echip. de comunicatii "Siemens" a mai fost implicata si in scandalul altui fost falit-Argentina. Aviz amatorilor de parade militare !
    • +11 (17 voturi)    
      Haha (Marţi, 18 august 2015, 16:40)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Omul ăsta chiar are umor. I-am dat like.
      • +2 (2 voturi)    
        E (Miercuri, 19 august 2015, 8:51)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui _CK_

        a doua oara cand n-am incotro si-i dau si eu cu plus.
      • 0 (0 voturi)    
        Din pacate..... (Miercuri, 19 august 2015, 18:06)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

        UMOR ??????? Hai sa fim seriosi....

        Lipsa de inteligenta nu este niciodata hazlie;

        cu exceptia lui jiji, bine-nteles.

        P S V-ati intrebat vreodata din CE traieste "inteleptul" mazeta?
    • +11 (13 voturi)    
      Nu tipul corect de doctor (Marţi, 18 august 2015, 17:16)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ma bucur ca doctorii au primit si ce au primit. Dar regret ca au primit de unde nu e. Si ca au primit ca masura populista, buna de adunat voturi, nicidecum pentru ca nenorocita aia de clasa politica ar crede ca o merita cu adevarat.

      Si asta nu ar fi atat de important (ce crede cclasa politica) daca nu ar fi deschis cutia pandorei. Si profesorii asteapta maririle. Si daca nu vin o sa mai faca scoala doar puradeii lui Nastase si ceilalti care se duc in Elvetia. Sau poate politistii. Sau functionarii publici din provincie (nu-i confundati cu aia de capitala). Sau pompierii. Sau, sau, sau. Si de acum toti o sa fluture greva.

      Apoi o sa vedem dupa alegeri exact de unde veneau banii si exact cat de aproape suntem de centrul pamantului in gaura datoriei. Sa nu sperati ca o sa fure astia mai putin acum ca au de dat bani la medici.
    • +13 (15 voturi)    
      Votul tau e important (Marţi, 18 august 2015, 17:18)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      continua sa arunce in stanga si in dreapta cu bani stiind ca in fiecare moment poate fi saltat de mascati. Macar lumea il va considera cel mai bun premier. Romania a demonstrat ca nu se ridica mai presus de colonia lui Ponta din moment ce un om corupt o conduce fara probleme. In occident asa ceva nu exista. Romanii insa il merita pe deplin atat pe el cat si pe deputatii si parlamentarii ce-l sprijina pe care tot ei i-au ales, pe unii de 3-4 ori ca doar le cunosc numele, alte criterii nu au. Va meritati soarta pensionarilor, continuati sa alegeti tot asa si veti trai in continuare singuri pentru ca nepotii aleg sa plece in occident. Vreti o schimbare, intelegeti ca un om corupt nu are ce cauta in fata, in conducere. Insa voi v-ati obisnuit si va place sa traiti ca-n Rusia, sa dati spagi la toti ca sa intrati in fata. Tocmai de asta va meritati soarta. Cand alegeti corupti sunteti pe frecventa cu ei.
    • +6 (6 voturi)    
      2 la primarie, 2 la... (Marţi, 18 august 2015, 21:04)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      deci economiile fabuloase de la card aduce si tratamente noi si medicamente mai ieftine si salarii si...

      Cu 5 pesti si 2 paini [stim noi cine] a facut muuuuuult mai putin decat Ponta...

      Canta=le o oda mazeto!
    • +6 (6 voturi)    
      Doctor? (Miercuri, 19 august 2015, 9:11)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      El nu este doctor...este DOTTORE!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ABSOLUT INCREDIBIL (Miercuri, 19 august 2015, 13:46)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar judecatorului care te judeca corect poti sa-i dai vreo recompensa?, dar functionarului care iti rezolva cererea in termen poti?, dar politistului?
      O asemenea aberatie n-am mai auzit.
      Profesiunea e liberala cand o practici in privat.
      Daca primesti salariu de la stat esti in serviciul public si orice recompensa peste salariu sau prime legale e spaga
  • +5 (19 voturi)    
    Mi-e scarba (Marţi, 18 august 2015, 16:15)

    HP [utilizator]

    Bine ca la unii le puteti da, iar celorlalti nimic, de parca nu e de ajuns ca avem politisti carora li-e frica sa se lege de "jmecheri", pentru ca pot avea probleme, fiind amarati si saraci.

    Sau profesori admonestati de catre elevii de bani gata.

    Sau alte categorii profesionale bugetare.

    Astept cu interes grevele generale anuntate de catre marile sindicate din invatamant, politie, minerit, etc.
    • +7 (7 voturi)    
      esti funny (Marţi, 18 august 2015, 16:46)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      - politistii sint prieteni cu jmecherii
      - profesori nu doar admonestati, dar chiar si cu nota scazuta la purtare :)
  • +23 (31 voturi)    
    Fireste.... (Marţi, 18 august 2015, 16:15)

    DaniAndi [utilizator]

    Ca doar nu da de la el din buzunar.

    Pana la alegeri, aduce iar Romania in sapa de lemn.
  • +12 (22 voturi)    
    25% = (Marţi, 18 august 2015, 16:22)

    gigifisiune [utilizator]

    25% = 0, avand in vedere sumele infime cu care sunt platiti in prezent.

    25% se simt la 10000 de lei, nu la 1000.

    Du-te pontalaule si lasa-ne. El are grija sa scada TVA-ul, nu sa avem doctori si profesori bine platiti.
    • +12 (12 voturi)    
      Ce nu inteleg eu este (Marţi, 18 august 2015, 17:00)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      din ce an vor creste aceste salarii!
      Am inteles, de la 1 octombrie, dar din ce an?
  • +15 (23 voturi)    
    Profesorii, cei mai mari fraieri... (Marţi, 18 august 2015, 16:23)

    Moliere [anonim]

    Invatamantul romanesc este autoritar pe ultimul loc, ca nivel de plata intre bugetari!!!DORMITI PE VOI SINDICALISTII LUI PESTE PRAJIT!!!!Cat timp un profesor va fi ca bani sub un amarat de militian, tara asta va fi o mare hazna!!!!JOS GUVERNUL!!!
    • +1 (13 voturi)    
      pe de alta parte... (Marţi, 18 august 2015, 17:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Moliere

      un profesor e platit cam la fel ca un medic....
      si nu invata 15 ani si lucreaza la jumate cat un medic (asta oficial,... neoficial cred ca o treime)
      profesorii au salarii mici raportate la alte tari...
      raportate la salariu mediu din romania profesorii stau chiar f bine.. sa nu uitam ca au un fel de part-time
      • +1 (3 voturi)    
        compari mere cu pere (Marţi, 18 august 2015, 19:20)

        vera [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Ce legatura are comparatia ta?! Compara medicii intre ei daca vrei ca raspunsul tau sa fie logic, indiferent la care dintre criteriile enumerate de tine te vei raporta.
        Iar in alta ordine de idei, fara profesori nu ar mai ajunge medicii sa cumuleze 15 ani de invatare ;)
        • 0 (0 voturi)    
          si fara programatori (ghici ce meserie am) (Miercuri, 19 august 2015, 10:12)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vera

          nu am avea internet, calculatoare, RMN, CT, etc etc etc....
          fara gunoieri am innota in gunoi, s.a.m.d.
          relevanta?!

          TOATE meseriile sunt interconectate... daca rar fi dupa logica ta cu "fara profesori nu am avea" tot medicii ar fi primii ca fara ei nu te-ai mai naste...

          sau daca e sa o luam mai departe fizicieni, nu mai vb. de ala care a descoperit focu...

          comparatia mea are legatura pentru ca am raspuns unui comentariu de mai sus "Cat timp un profesor va fi ca bani sub un amarat de militian, tara asta va fi o mare hazna"
          • 0 (0 voturi)    
            tot in detalii te-ai pierdut (Miercuri, 19 august 2015, 23:41)

            vera [anonim] i-a raspuns lui liviu_

            In primul comentariu persoana nu s-a grabit sa faca vreo comparatie intre doua categorii profesionale diferite.
            Tu te-ai grabit sa compari profesorul cu medicul, fara a pleca de la vreun fundament solid.
            Inteleg ca nu esti nici medic si nici profesor, dar te descurci foarte bine sa evaluezi activitatea ambelor profesii.

            Spunea cineva foarte bine intr-un comentariu: incearca sa te pui in locul unui profesor cateva ore din acest acest part-time introdus de tine si apoi sa iti dai cu parerea.
            Cat despre medici, iti marturisesc faptul ca le respect importanta activitatii profesionale pe care o desfasoara. La fel si in cazul profesorilor. Si daca vrei mai mult, in cazul tuturor profesiilor pe care te-ai grabit, iarasi, sa le introduci in cel de-al doilea comentariu.
      • +1 (5 voturi)    
        pe de cealalta parte.... (Marţi, 18 august 2015, 19:58)

        eu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ,,,profesorul nu primeste atentii de la elevi. va recomand un part time de o luna intr-o scoala si apoi sa vad ce parere aveti...
        • 0 (4 voturi)    
          asta era gluma cu atentiile??? (Miercuri, 19 august 2015, 8:39)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui eu

          nu prea ai trecut pe la scoala ca sa afli de meditatii, atentii...etc
        • 0 (0 voturi)    
          asta e o gluma, nu?! (Miercuri, 19 august 2015, 10:15)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui eu

          de meditaii ai auzit?! sa nu mai vb. ca mai ales cu media din timpu anului conteaza la admitere nustiu cat de adevarata mai e treaba cu atentiile.
          e adevarat ca nu toti profesorii le fac dar...

          nu vreau sa intru intr-o dezbatere contra profesorilor... dar repet daca e sa raportam la salariu mediu pe economie profesorii stau chiar bine. + lucreaza jumate din cam orice alta meserie, au vacanta 2-3 luni pe an etc...
          problema nu e ca proferorii au salarii mici, problema e ca toata romania are salarii mici.
    • 0 (4 voturi)    
      si cei mai escroci ( in rom ).... (Miercuri, 19 august 2015, 5:51)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Moliere

      uite ca si canada e o "mare hazna" pt ca un "militian" canadian cistiga mai mult ca un profesor ...///...un popor de hoti, escroci si milo-i....l///
      • +2 (4 voturi)    
        eeee (Miercuri, 19 august 2015, 8:41)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        hai sa exageram .. ca altfel nu ne simtim bine.

        Dar spune tu acolo care este criminalitatea in Canada? Care este gradul de coruptie in politie si justitie in Canada?
  • +5 (19 voturi)    
    Trai neneaca (Marţi, 18 august 2015, 16:23)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Spagile aceleasi si salarii marite cu 25% pe spinarea zimbrului roman. Celelalte categorii nu pot pune atata presiune ca deh, nu au bisturilul in mana. Profesorul sau pompierul sa mai astepte. Gasca cea mare a fost prinsa de astia din sanatate. Hai, sa vad dupa vreun an daca situatia din sistemul medical se inbunatateste.
    Apropo, stie cineva de unde vor veni astia 25%? Au taiat de la securisti sau popi? Sau cum? Inseamna ca are balta peste, nu gluma. Important e sa tipi ca il vrei.
    • +5 (7 voturi)    
      Solutie (Marţi, 18 august 2015, 16:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Daca fura mai putin mafia rosie, or sa ramine ceva si pentru medici. Suta de lei...
  • +9 (13 voturi)    
    sa vedem... (Marţi, 18 august 2015, 16:24)

    satelitu [anonim]

    ...ca de la declaratii si pana la fapte e cale lunga.
    pana nu vad fluturasul, nu mai cred nimic.
    si la profesori le-au promis 50% acum o vreme si apoi au zis ca legea se aplica la pastele cailor din lipsa de bani.
    deci...ca omu' patit...nu cred pana nu vad.
    • +4 (6 voturi)    
      Lasa bre ca va da ponta . . . (Marţi, 18 august 2015, 17:08)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui satelitu

      ca doar nu da de la el
  • +10 (12 voturi)    
    solutie magica.. (Marţi, 18 august 2015, 16:25)

    sareta [utilizator]

    Dar cum s-a gasit o "solutie magica " ptr.salariile lor,care au crescut de 3( TREI) si nu se gaseste ptr.medici decat o crestere de 0,2 ori ? Mare talharie ...dar vor si profesorii ,vor si CFR-istii,vor si jandarmii ,vor si functionarii......
    • +6 (6 voturi)    
      N-ai auzit... (Marţi, 18 august 2015, 16:39)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      ...argumentul lor? Ei sunt o mana, maximum 1000 (alesi cu calitati unice), mediciii sau profesorii sunt zeci de mii, deci nu se compara.
  • +19 (19 voturi)    
    Divide et impera! (Marţi, 18 august 2015, 16:26)

    JG [utilizator]

    MIRLANIE a "alesilor" nostri.
    Iarasi, in loc sa armonizam actualele inechitati, dezechilibram si mai rau, si mai mult.
    Celor cu salarii deja prea mari si, in mare masura, nemeritate, le'am TRIPLAT deja salariul/indemnizatia.
    In loc sa aplicam O SINGURA LEGE, si sa crestem salariile TUTUROR si IN ACELASI TIMP, in masura posibilitatilor reale, "reparam pe bucati", facand loc altor si altor nemultumiri, ale celorlalte ramuri, poate la fel de indreptatite.
    Pana vor creste salariile la "acel 100%", preturile oricum vor exploda, deci celor ramasi la urma le vor scadea, in realitate, veniturile.
    • +3 (3 voturi)    
      O lege facuta de Boc - PDL? (Marţi, 18 august 2015, 17:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui JG

      BRRRR Pai ponta cu pesedisti lui se straduie de vreo 6 ani sa distruga tot ce a facut Boc. Ce stabilitate macroeconomica? Cei ce au bani castiga si mai mult in perioade de criza cand orice amarat isi vinde pe nimic bunurile cele mai de pret.
      De obicei chestiile astea incep cu usoare cresteri de preturi. Doar oameni au bani.
  • +16 (18 voturi)    
    Exact cum am prevazut! (Marţi, 18 august 2015, 16:28)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In loc de 1000 de lei, medicul rezident va avea un belsug de 1250 de lei pe luna! Astfel isi va lua un apartament suficient de spatios cat sa ii incapa amandoi copii, de 4 camere in chirie,. va plati si intretinerea, va plati relaxat si participarile la congrese sa se mentina in contact cu noutatile, chiar daca sunt in strainatate, ca au acest belsug de bani de la Ponta!
    Statul, MS, cleptocratii isi bat in continuare joc de medici, dar de acum, IMI PARE BINE ca li se intampla asta, intrucat sunt si ei plavani si accepta! Trebuie greva generala fara servicii de urgenta, ca in Cehia! Sa vina militienii si judecatorii si procurorii care au mii de euro sa se ocupe ei de sistemul medical!
    Daca medicii nu inteleg asta si sunt atat de josnici si accepta, le urez puscarie placuta cand vor fi inhatati pentru ca au luat spaga sa cumpere caiete pentru copii lor !
    • +1 (7 voturi)    
      ba nu... (Marţi, 18 august 2015, 16:37)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      sa faca greva sa se privatizeze. De ce sa mai stea cu mana intinsa la guvern, stat? Privatizare si finitus. Doar ca le e frica si de asta, multi din ei sunt nuli, asta e problema. Asa ca mai bine caldicel decat nimic :)
    • +4 (6 voturi)    
      crestere (Marţi, 18 august 2015, 17:00)

      ecce [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      o marire nominala de 25% nu inseamna un salariu mai mare cu 25%. mai sunt niste taxe de platit care se intorc tot la, ai ghicit, stat. orcium sunt de acord ca nu asta e solutia. solutia ar fi o reforma profunda a sistemului sanitar, prin care medicul sa capete autonomie si spitalele sa devina doar o platforma de intalnire a medicului cu pacientii..asa s-ar tria neghina si mega-profesorii de profesionistii adevarati. avantaj pacient
    • +4 (6 voturi)    
      Uite vezi! De-aia-mi esti simpatic! De ... (Marţi, 18 august 2015, 17:04)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ...exemplu cu 750 in loc de 1000 si-ar fi luat o vila! Ce spun eu? Deja, din 2010, şi-a luat-o! Dar şi-a luat-o bine de tot! Puie Monta!...
    • +3 (5 voturi)    
      corect! (Marţi, 18 august 2015, 17:35)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      I-a pacalit cu un 25%, in timp ce inaltii demnitari "muritori de foame" si-au triplat salariile dintr-o data, NU in 3 etape ca la medici!
      V-au pacalit, v-a pacalit Ponta, trebuia sa cereti salariu de cel putin 1000 Euro dintr-o data, salariile inaltilor deminitari au ajuns la multe mii de Euro, printre cele mai ridicate din UE, desi Romania e tara cea mai saraca din UE si cu cea mai incompetenta administratie!
    • 0 (6 voturi)    
      Raspunderi . (Marţi, 18 august 2015, 18:11)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Cand ati luat potul de la retete false , de la bolnavii taxati de doua ori - de la CAS si de la portofel - , cand ati mers in concedii prin Bahamas , nu ne-ati chemat si pe noi . Adica , noi , fraierii care va platim salariile . Ciocul mic , ca sunteti vinovati de toate relele din sistem !
  • +2 (4 voturi)    
    pam-pam... (Marţi, 18 august 2015, 16:34)

    ..13 [utilizator]

    Sarabanda salariilor ....

    Exact ca pe vremea cand conducea Tariceanu!!!
    Oare ce au in comun Tariceanu si POnta???

    Raspunde PSD-ul sau PNL-ul???
    Va rog nu va ingramaditi sa dati explicatii ca oricum exista raspunderea ministeriala in actiune...

    Numai de bine sa auzim!
  • +1 (3 voturi)    
    pam-pam... (Marţi, 18 august 2015, 16:34)

    ..13 [utilizator]

    Sarabanda salariilor ....

    Exact ca pe vremea cand conducea Tariceanu!!!
    Oare ce au in comun Tariceanu si POnta???

    Raspunde PSD-ul sau PNL-ul???
    Va rog nu va ingramaditi sa dati explicatii ca oricum exista raspunderea ministeriala in actiune...

    Numai de bine sa auzim!
  • +2 (2 voturi)    
    ,,,, (Marţi, 18 august 2015, 16:37)

    eu [anonim]

    minte, n-ar fi prima data
  • +5 (7 voturi)    
    Medici cu chitantier ... pentru "multumire" (Marţi, 18 august 2015, 16:38)

    area [anonim]

    Domne, cred ca Romania trece prin culmea prostiei...
    Ca sa aiba chitantier, medicul trebuie sa fie subiect de drept fiscal ... deci sa fie inregistrat fiscal in mod individual ... asta inseamna ca, pe langa salariul pe care-l primeste ca angajat intr-o unitate sanitara a statului, el va primi in mod legal si o suma de bani drept "multumire" care va trebui impozitata

    Va imaginati vreun medic care sa se duca la fisc sa se declare ca beneficiar de "atentii", sa primeasca cod de inregistrare fiscala ca apoi sa-si ia "tipizate cu regim fiscal"?

    Va imaginati vreun medic luandu-si contabila care sa-i calculeze impozitele pe "multumiri" datorate bugetelor statului?

    Dar sa zicem ca toti vor face asta pentru ca toti vor dori sa ia "multumiri". Pai in situatia asta cine garanteaza ca medicii cu chitantier nu vor conditiona actul medical in functie de "multumire"?

    Pai daca azi vor primi o "multumire" nemultumitoare nu vor mai avea chef sa faca un act medical la standarde multumitoare pt. pacient.si nimeni nu le vor putea reprosa aceasta situatie pentru ca tot timpul vor putea spune ca dumnealor au facut treaba atat cat au putut, de la caz la caz... deci vor face, dar vor face o treaba de mantuiala ... pana cand "multumirea" va fi multumitoare.

    Domne astept ziua cand un guvern va decide ca serviciul sanitar nu trebuie finantat de stat ci trebuie sa se autofinanteze ... asta inseamna ca medicii trebuie sa se asocieze si sa faca actul medical la cele mai inalte standarde ca sa aiba pacienti care sa le sustina financiar activitatea ... iar pentru cei care nu au bani pentru spital se pot inventa fundatii si asociatii care sa faca colecte publice care sa aiba o astfel de destinatie si asa ar putea fi multumita toata lumea. Dar smecherii care gestioneaza afaceri precum Casa de Asigurari de Sanatate n-au nici un interes sa piarda din mana acest creuzet urias plic cu bani ... deci au tot interesul sa nu dispara o astfel de "casa".
  • +2 (4 voturi)    
    pt chiulangii din parlament exista solutii (Marţi, 18 august 2015, 16:38)

    mnicku [utilizator]

    pt fraierii de medici nu exista.

    Tot timpul v-ati tras salarii maridin prima , nu in t+1 etape, v-ati batut joc de toti contribuabili si acum bagati iarasi tara in criza . Si tie iti duduie economia in cap

    De unde naiba ai bani pt majorari salariale ?????? iarasi iei imprumuturi pe care le vor plati generatiile viitoare, bai inconstientule

    Caragiale spunea scurt: .... esti un bou , dar amice nu esti
    • +3 (3 voturi)    
      De la toti cauta Ponta clementa legii? (Marţi, 18 august 2015, 19:48)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Ponta nu-i Arafatu sa iasa lumea in strada cand va fi condamnat !
      Chiar dacă se va adopta codul fiscal, măsurile bugetare se bat cap în cap și se beleaua se va sparge tot în capul românilor, prin creșterea deficitului bugetar, costului cu care ne împrumutăm și a datoriei publice.
  • -1 (1 vot)    
    e simplu (Marţi, 18 august 2015, 16:45)

    ion [anonim]

    se pune cu ANAF-ul pe celelale categorii sociale, pentru a face rost de bani. Retete magice nu exista. Teoretic s-ar mai putea face prin imprumuturi ale statului, dar ma indoiesc ca smecherii de la FMI/UE vor da voie la cresterea deficitului, mai ales daca e vorba de sanatatea/educatia romanilor, subiecte absolut neprioritare pt domniile lor, dupa cum s-a vazut in ultimii 25 de ani.

    E ok atata timp cat acest ANAF nu face abuzuri, si se ghideaza dupa lege. In schimb ma indoiesc ca ANAF va fi acel robin hood de care ar fi nevoie in societatea noastra acum, ci ma tem ca vor lua tot de la saraci si vor da la bogati, ca dovada criteriile de categorisire a cetatenilor cu risc (apt de +70K euro ?!!, conturi de +30K euro, masini de +25K euro, adica, practic cam jumatate din populatia activa)
  • +2 (2 voturi)    
    a shoot in his leg (Marţi, 18 august 2015, 16:46)

    ernst [utilizator]

    Aproape tehnocratul Ponta isi tot trage gloante in picior, trebuia sa nimereasca unul si in cap la indemanarea sa (ca bun invatacel al Maestrului). Ar putea scrie un manual despre cum sa nu faci bine un lucru altminteri bun.
    Bineinteles ca de ce nu si profesorii [eu as zice ca intai profesorii -- intai sa traim mai bine, si abia apoi mai mult, dar astaramane sa o mai spun si la varsta in care sanatatea nu e starea normala]. Dar poti sa si furi la maxim si sa ramai si cu bani la buget? Sa-i explice cineva de ce nu... Dar in vorbe simple, nu Isarescu...
  • +8 (8 voturi)    
    Se legalizeaza spaga.... (Marţi, 18 august 2015, 16:49)

    Stefan85 [utilizator]

    Cum naiba sa legalizezi spaga, in nicio tara normala la cap nu exista asa ceva, cum o incadrezi din punct de vedere fiscal, bacsis sau cum? Exista un plafon? De ce doar medicii, de ce nu si restul aparatului bugetar?
    • -1 (3 voturi)    
      tehnic vorbind... (Marţi, 18 august 2015, 18:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

      exista unii la care e legal sa ia spaga.... vezi taximetristii si chelnarii
  • +8 (10 voturi)    
    Demisie, ceva? (Marţi, 18 august 2015, 16:57)

    Xerses [utilizator]

    Din ciclul de sfaturi necerute: Viorele, demisia!
  • +6 (6 voturi)    
    Deci aveati bani (Marţi, 18 august 2015, 17:01)

    Miagasag [utilizator]

    sa cresteti cu 25% salariile medicilor, dar pana nu s-a pus de greva n-ati scos banii. Iar chestia cu plicul n-o mai fluturati ca nu tine. Lumea nu mai vrea nici un plic, vrea un salariu decent si corect, vrea conditii decente de munca in spitale, vrea sa existe o lege a medicului asa cum exista o lege a pacientului. Pe facebook este un grup de 25000 oameni care refuza plicul. Legal, ilegal, impozitat, evazionist, nu-l mai vrea. Vrea sa se duca la banca sa ia un credit cu un salariu decent. Vrea, daca e bolnav sa aiba un venit decent nu sa moara de foame ca nu are plic. Vrea sa fie sigur ca daca i se intampla ceva, copiii sai vor primi o pensie care sa le permita sa termine scoala.Vrea sa iasa la pensie si sa poata trai din pensie daca nu mai vrea sa munceasca. Nu vor plicul decat cativa bizoni din medicina care sunt pe sfarsit de cariera si trag tare.Si care evident sunt prieteni cu d-nii Ponta si Oprescu.Poate si cu Oprea
  • -4 (8 voturi)    
    doar diferenta de semn... (Marţi, 18 august 2015, 17:07)

    demaGOGU [anonim]

    ...si matrozul a marit salariile medicilor cu -25%!
  • +3 (3 voturi)    
    mai bine ... (Marţi, 18 august 2015, 17:10)

    jescu [anonim]

    Mai bine cresteau salariile la toti doctorii cu 1000RON si la toate asistentele cu 500RON. In felul asta doctorii cu salarii mici, adica unde erau probleme mai multe, ar fi fost ajutati mai mult.
  • +4 (6 voturi)    
    Doctori fraieri (Marţi, 18 august 2015, 17:11)

    Marian [anonim]

    Doctorilor sunteti fraieri ! Profesorilor - la fel ! Toti conducatorii nostri au crescut salariile ofiterilor din MAPN si MAI la nivele extrem de nesimtite, desi au tot studii superioare ca voi, iar la munca nu se spetesc ca voi, in nici un caz !!! De ce sunt ei mult mai bine platiti ? Ca sa va inchida gura usor, sa ca sa-i apere pe ei in cazul in care voi va agitati ! Un proaspat ofiter are 2800 lei net salariu, pe cand un doctor sau profesor are la inceput si sub 1000 lei net ! Uniti-va , impreuna sunteti o forta ! Daca plecati din tara o sa intre in sevraj fara voi ! Altfel... sunteti fraieri la nesfarsit !
  • +6 (6 voturi)    
    ȘPAGA LEGALIZATĂ? (Marţi, 18 august 2015, 17:17)

    rusu [anonim]

    Sistemul a luat-o razna, un medic din spitalul public nu este funcționar public? Așa a afirmat PM. Or,
    ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
    DECIZIA Nr. 26 din 3 decembrie 2014
    Curtea a stabilit că medicul angajat cu contract de muncă într-o unitate spitalicească din sistemul public de sănătate are calitatea de funcţionar public în accepţiunea dispoziţiilor art. 175 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Noul Cod penal.
    „Divide et impera”. Se instalează haosul!
  • +4 (4 voturi)    
    Viorele tu esti Nero din Trieste ? (Marţi, 18 august 2015, 17:18)

    Plagarus [utilizator]

    RO nu-i casa de nebuni sa vina un " doctor " ca Ponta Viorel, fara drept de libera practica si sa faca disectii pe viu !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Numai usor, asta-i anunt de la Ponta&PSD... (Marţi, 18 august 2015, 17:24)

    taro [anonim]

    pana la 1 Oct mai este ceva vreme si ca sa mareasca salariile mai intai trebuie bani.

    Din cate am vazut ce face guvernul asta si Ponta, eu zic ca-i doar un exercitiu de imagine. "Da bine" ca Ponta vrea mareasca salariile in sanatate, manevra e de durata pentru ca mai e ceva timp pana in Oct si in final o sa pice de "fraier" un functionar mai mic de prin minister care o sa spuna ca de fapt nu sunt bani si nimeni nu primeste nimic.

    Evident Ponta "vrea" sa mareasca salarii dar nu se poate, functionarul ala mic e de vina ca nu sunt bani si evident Basescu si FMI(care o sa-i ia la intrebari de unde o sa aiba bani)

    Tocmai ati luat partea la circul de PR al PSD editia aug-sep 2015...
  • +2 (2 voturi)    
    "pompierul" speriat... (Marţi, 18 august 2015, 17:25)

    lili [anonim]

    Medicii au reusit sa-l sperie pe Ponta, pompieristic le-a marit salariile, a gasit bani, nici o problema azi, desi pana zilele trecute liderii din Sanatate spuneau ca Ministrul Banicioiu NU accepta mai mult de 5% crestere salariala, acum au gasit banii de frica, dar oare ce vor face profesorii acum?!
    Si apoi, cei din adminsitratia publica?!
    Cred ca politistii lui Oprea sunt OK, salariile lor le depasesc pe ale medicilor si profesorilor, cei din armata stau si ei OK, salarii si pensii de invidiat!
    Rusine, Ponta!
    O luam incet-incet pe urma Greciei, Johannis nu are curajul sa reactioneze dupa ce marirea salariilor a inceput sub obladuirea lui Johannis cu ale "amaratilor" de inalti demnitari, adevarati muritori de foame, care si-au triplat salariile, mult mai mari ca-n multe tari din UE!!
    Rusine!!
    • +1 (1 vot)    
      Esti tamp? (Miercuri, 19 august 2015, 9:16)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Iohanis nu da legi, el promulga legi.

      Legile pleaca de la guvern/parlament, trec prin cele diua camere si abia dupa ajung la Iohanis.
  • -1 (1 vot)    
    Marirea salariilor in domeniul sanitar (Marţi, 18 august 2015, 17:26)

    Muica Zeno [anonim]

    Interesant! Deci s-ar fi furat anual in domeniul sanatatii 1,7 miliarde lei sau ceva asemanator, asta deoarecese sustine ca marirea este posibila deoarece s-a introdus cardul de sanatate. Ceva totusi nu iese la socoteala deoarece economia realizata in luna mai a fost de 82 milioane lei (Ciurchea dixit), iar prin inmultire cu 12 nu iese 1,7 miliarede lei.
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta da spagi electorale (Marţi, 18 august 2015, 17:40)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca sa creeze iluzia ca mai e relevant in politica.

    Ca de obicei pesedistul antrenat de comunistii Iliescu si Nastase se gandeste numai la el.

    Medicii merita salarii mult mai mari si conditii de lucru mult mai bune, ca sa nu mai vina cu bani de acasa pentru un film ca sa faca o radiografie.

    Dar asta e Romania. Ca sa lucrezi la stat fara pile prin P$D/PNL trebuie fie sa fii fraier, fie sa nu ai de ales.
  • +1 (3 voturi)    
    Da mie cand imi mareste patronul salariul cu 25 %? (Marţi, 18 august 2015, 17:47)

    K Terinca [anonim]

    Ca doar eu, muncind la patron, sunt ala de produce cresterea asta de 25 % facuta din pixu' lu' Ponta !
    Pe mine de ce nu ma intreaba nimeni?
    Vrei, ba boule, care tragi la jug si aduci bani reali la bugetul tarii, sa cresca salariile din sanatate cu 25 % si de la anul cu inca 50 %?
    Nu, pe mine nu ma intreaba nici un guvernant.
    Sunt prea putin important pentru ei.
    Eu doar le aduc lor bani la buget ca sa-i gestioneze cum vrea muschiul lor.
    Sunt boul de muls (lol).
    Da' s-ar putea sa am si eu ac de cojocul lor, al acestor guvernanti ai lu' Ponta, doctorul Copy-Paste.
    Sa fac greva fiscala eu si toti din sectorul privat si sa nu mai varsam nici un ban la buget.
    Sa vedem atunci ce-o sa faca, inteleptii poporului ajunsi in Guvern si in Parlament !
    Sictir !
    • 0 (0 voturi)    
      Angajatii de la privat ciocul mic, sa bage la sapa (Miercuri, 19 august 2015, 9:30)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui K Terinca

      Unde te crezi? Tu o sa te alegi cu inflatia, defapt toti o sa o simtim, 3-4-5% adica o mica scadere a puterii de cumparare cu 3-4-5% ca se vor scumpi toate.
      Vezi bula imobiliara de pe vremea lui Tariceanu cand toata lumea isi cumpara case si masini.
      Diferenta este ca medicul o sa aiba deja 25% deci el o simte mai putin.

      Medicilor ... sunteti de tot rahatul

      Exista legea salarizarii care nu se aplica de 4 ani incoace, trebuia sa aveti deja 20% marire in mod normal, 5% pe an, doar ca nu se aplica din cauza ca nu sunt resurse.

      Voi puneti botul ca o lege data de un populist o sa fie aplicata de alte guverne? O sa fie aplicata in limita resurselor bugetare, care nu o sa mai fie.

      Iar faza cu chitantierul este chiar de kkt, credeti ca deveniti PFA si lucrati in acelasi timp ca si functionar? Cum taiati chitanta?
      Si sa fim seriosi daca primiti un plic "dar aveti treaba" legea nu va obliga sa taiati chitanta pe loc, la sfarsitul zilei mai fiscalizati sumele din plic?
      Cine stie care este suma din plic? Credeti ca o sa va ceara cineva chitante pe loc pt. suma din plic?
      Mai nou din corupti sunteti evazionisti, la evaziune parca se lasa si cu recuperare, confiscare, etc.....
      Chiar vreti sa riscati sa va pierdeti casele pt. un kkt. de chitanta? Pt. ca o asistenta frustrata va da in gat ca primiti bani si nu taiati chitanta?
      La evaziune vin mascatii peste voi in casa, se lasa cu perchezitii, cu justificarea averii .... vai de mama voastra.
  • +2 (4 voturi)    
    Avem un Premier cretin ! (Marţi, 18 august 2015, 17:54)

    Mihnea [anonim]

    Se duce dracului Romania prin aceste masuri populiste fara nici o logica economica.
    Bulgarele se va rostogoli, dezastrul e aproape.
  • +6 (6 voturi)    
    Nerusinare de politician! (Marţi, 18 august 2015, 18:05)

    Razvan [anonim]

    Politicienii care nu fac nimic ci distrug vieti si-au triplat salariile si medicilor care chiar fac ceva si salveaza vieti le arunca in ochi un prafuit 25%?!?

    Nu sunt medic si nici nu lucrez in sistemul public dar m-am saturat de situatia asta. Pentru unii se gasesc salarii ca in vest si pentru altii care chiar merita nu.

    Ar trebui anulate urgent salariile demnitarilor si creata o lege unitara decenta, care sa tina cont de realitatile bugetului Romaniei si sa creeze o grila corecta de salarizare la stat. Li s-au spart in cap oalele cu nesimtirea lor si or sa iasa mult mai multi in strada sa-i demita pe toti daca nu se trezesc urgent!

    Ne-am saturat de nesimtirea lor si ne-am saturat sa fim furati!
    • 0 (0 voturi)    
      UUUUUUU (Miercuri, 19 august 2015, 9:31)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      Asta a facut Boc deja, ba chiar in respectiva lege era prevazuta si o crestere anuala de 5% care nu se aplica de 4 ani incoace.
  • +3 (3 voturi)    
    un rahat... (Marţi, 18 august 2015, 18:05)

    liviu_ [utilizator]

    impact bugetar marisel... dar pentur medici fix 0...
    asta nu rezolva nimic... salariile tot proaste sunt, aparatura tot inexistenta, medicamentele si conditiile din spital la fel. respectul nu mai vb....
    si evident nimeni nu poate spune ca acu au atat de multi bani cat sa nu mai aiba rost sa fie spaga...
    cu alte cuvinte plagiatorul nu a rezolvat NIMIC !!! doar a mai dat acolo ceva sa taca lumea din gura pana la alegeri...

    adica nenorotitilor voi meritati marire de 300% o data si medicii merita 75% marire in 3 ani?!?!
    pai ce faceti voi leprelor de meritati aceasta marire si alti romani nu?!

    un mare rahat! eu in locul medicilor nu renuntam la protest sau la demisia in lant! este o jignire aceasta marire si, repet, nu rezolva nici una din problemele sistemului medical!
  • +1 (1 vot)    
    Ultimii oameni -profesorii . (Marţi, 18 august 2015, 18:26)

    hahahaha [anonim]

    Ca de obicei profesorii sunt neluati in seama, asa ca si voturile lor ar trebui sa fie acordate in consecinta.
    Ministrul lor minte, spre exemplu in judetul Iasi nu s-au platit in avans hotararile judecatoresti si statele de plata care se fac se fac cu diminuari din cxe am inteles eu.
    In timp ce ceilalti ministri reprezinta interesele oamenilor lor, Campeanu ca orice alt ministru al educatiei le da in cap cu reforma oamenilor sai.
    Fata de educatie, toate partidele , fara exceptie, au asigurat o continua bataie de joc la adresa cadrelor didactice printr-o reforma care nu a insemnat decat reducerea numarului de ore la clasa cu disponibilizarea profesorilor si marirea numarului de elevi .
    Cred ca un partid socialist adevarat sau comunist de tip STIRIZA , este extrem de necesar pentru a reprezenta si interesele celor de jos, a profesorilor , a salariatilor din mica industrie, comert si agricultura.
    Nici PSD , nici PNL(PDL) si nici UNPR nu reprezinta interesele profesorilor nici macar in mica masura si pentru asta ar trebui ca profesorii sa nu-i mai voteze, pe principiul nu ma reprezinti, nu-ti dau votul.
  • +4 (4 voturi)    
    Duamne fereste!!! (Marţi, 18 august 2015, 18:30)

    Misu1234 [anonim]

    Omul este in stare sa ofere orice, de la mariri de salarii la legalizarea spagii mai nou, caci el oricum are zilele numarate si stie ca va disparea curand dar va trambita toata viata lui de mitoman ca el a dat, a marit, a facut si a dres si au venit astia (oricine) si vi le-au luat.
    Toate aceste lucruri se intampla pentru ca nu i s-a pus pielea in bat dupa alegeri, asa cum era normal sa se intample.
    Duamne fereste!
  • +2 (2 voturi)    
    Dupa Ponta ..... potopul (Marţi, 18 august 2015, 19:16)

    Pisoiu [anonim]

    Il doare fix in c...r ca tara se duce dracului, prin mariri nesustenabile ale salariilor bugetarilor.
    Credeti ca se va limita totul la acesti 25 % pentru personalul medical?
    Stai sa-i vezi pe cei din educatie ce-o sa mai sara de c..r in sus.
    Sa-i vezi apoi pe functionarii din administratie, pe cei din Politie, etc.
    Care mai de care sunt mai meritorii si trebuie rasplatiti cu cresteri salalriale de minim 25 %.
    Din pixul lui Ponta.
    Ce, da din economiile lui si ale lu' ma-sa?
    Nu, da din banii adusi la buget de privati, in timp ce restul doar consuma.
    Ar trebui marite salariile bugetarilor doar pe masura si economia creste cel putin cu acelasi procent.
    E atat de simplu.
    Altfel, eu unul il consider, furt din bugetul tarii.
    Fie el si pentru cresterea salariilor medicilor si a personalului medical.
  • +1 (1 vot)    
    numai tâmpenii (Marţi, 18 august 2015, 19:20)

    mistydo [utilizator]

    Ce înseamnă benevol? Dacă nu dai .... rămâi fiul ploii!
    Presimt că vor fi destui doctori care vor stabili ”tarife”....
    Doctorii care au 5 vile pot luat bani de la pensionari?
    Urmează asistenta... și de ce nu , femeia de serviciu.... Că așa e la noi , fiecare serviciu îi trebuie un bacșiș....
    Vai de noi!
  • +3 (3 voturi)    
    Toti sa plateasca (Marţi, 18 august 2015, 21:18)

    Traian2015 [utilizator]

    Eu nu am primit scutire de plata niciodata, de la nimeni. Nici clientii mei nu vor primi scutire de plata. Doar daca viata le ar fi pusa in pericol in urmatoarela 30 minute, inainte sa gaseasca alt doctor sau sa ajunga la alt spital. Iar cine nu are bani sa plateasca, sa-mi spele masina, sa ma ajute sa fac curat in casa sau sa munceasca pe campul bunicilor care au 90 de ani si e in paragina. Bani sunt destui, dar v-ati invatat milogi si cu premierul vostru in frunte credeti ca dupa ce va faceti bine platiti daca vreti, daca nu, nu. 90 la suta din boli sunt cauzate de comportment/stil de viata. deci nu va asteptati la prea multa compasiune. Platiti fara se clipiti 40 000 euro pe o cutie de chibrit cu doua camere, plus banca care va ia tot pe-atat. Daca credeti ca eu va fac vreo operatie pe 8 lei ora, va inselati amarnic. Daca pana acum veneati de pe strada si va operati cu restul din buzunar (50 lei pe o apendicita), va inselati. De acum o sa platiti dinainte sa va ating si cu mai putin de 2000 de lei pe operatie nu o sa scapati. Sau salarii decente, pornind de la 5000 de euro, dupa impozitare. Bani sunt, uite cate cartiere de vile s-au ridicat si cate putine masini low cost sunt pe strazi. Exista in Romania 700 000 conturi bancare de peste 100 000 euro. La mall in loc sa se cumpere carne si cartofi se cumpara direct produse rafinate, uitai va in cosul altora. Si cate ar mai fi de zis despre nesimtirea si tupeul de la nord de Balcani si est de Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 19 august 2015, 10:50)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Nu mai bine ma operez eu in Austria si te las pe tine tot rupt in cur? Nu de alta dar tocmai pentru ca viata mea e prea importanta, nu te-as lasa pe tine sa ma operezi.
  • +1 (1 vot)    
    curul de gaina ? (Marţi, 18 august 2015, 22:30)

    Doru [anonim]

    Un banc de pe vremea lui Ceausescu:
    La o sedintza de partid, secretarul le spune medicilor ca este interzis sa ia plocoane.
    Un doctor , cu o atitudine umila , se ridica si intreaba daca este permis sa ia un buchet de flori ? Apoi un altul intreaba ca daca buchetul de flori se afla intr.o vaza dragutza din cristal se cuvine se fie refuzat pacientul pentru care semnul de recunostintza e sfant...
    La final buchetul este infipt intr.un cur de gaina, iar in cosul pieptului este ascuns si un plic cu bani...
    Morala e ca fara salarii medicii nu pot sa.si faca munca, nu te poti duce rupt in cur in fatza bolnavului, ai nevoie de carti, cursuri de reciclare, congrese s.a.m.d
    Toate astea costa , nimeni nu ti le ofera de pomana si apoi cum isi recupereaza medicul investitia in educatie ? Multe mai sunt de spus... Ii las pe altii. Dar si pentru alte categorii profesionale
    La final sa plateasca cei ce au vandut tzara pe doi bani, care nu au depus eforturi de revigorare economica a tzarii , cei care au promovat politici populiste, clasa politica
  • +1 (1 vot)    
    Greu... (Marţi, 18 august 2015, 22:45)

    Mihai [anonim]

    ////
    Acestea sunt intrebarea si constatarea care le scriu.
    In loc de o solutie viabila, guvernul prin reprezentantul sau cel mai de seama vine cu o "mistocareala" a medicilor, cei care fac populatia Romaniei sa mearga mai departe, dar cu un trai mai greu, in aceste zile.
    Oameni buni, nu preotul, profesorul, politistul, va salveaza de obicei(desi, cele trei categorii au rolul lor) ci DOCTORUL/MEDICUL.
    Chiar daca suntem oameni, cu mai multe defecte decat calitati, haidem sa conștientizăm situatia si sa incepem sa ne autoadministram pentru a putea evolua- as vrea sa intelegem, prin evolutie, un trai mai bun, mai multa logica, mai putin stres, mai multe zambete si bucurii langa familiile noastre.
    Va multumesc.

    P.S. Nu sunt medic, nici asistent, nici tehnician dentar, lucrez in domeniul IT.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar mai greu (Marţi, 18 august 2015, 23:05)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Mi-ati cenzurat din text, la inceput.
      Nu cred ca am scris ceva demodat ;)
    • 0 (0 voturi)    
      traiasca IT (Marţi, 18 august 2015, 23:17)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      ati populat spitalele cu niste softuri, jos palaria. Primesc rezultatele anazilelor si radiografiile direct pe smartphone. Tineti tot asa
  • +3 (3 voturi)    
    spaga asta ... (Marţi, 18 august 2015, 23:43)

    unu... [anonim]

    ce este greu de inteles? NU EXISTA spaga benevola !!! la doctor ajungi de nevoie, te trateaza in sictir si te cheama la cabinetul lui PRIVAT ! i-am scolit din taxele si impozitele noastre si acum platim actul medical de n ori ( cas, la cab privat si spaga benevola )
    multumim psd .... n-as mai auzi de voi
  • +4 (4 voturi)    
    pai (Miercuri, 19 august 2015, 5:47)

    gopo111 [utilizator]

    de ce nu legalizezi si plagiatul, macar asa iti iesi si tu din dosarele penale pe care le ai, sau de ce nu legalizezi hotia, sa puteti fura fara sa fiti prinsi, da si tu o ordonanta de urgenta cu dedicatie pt toti hoti :)
  • +2 (2 voturi)    
    Reforma (Miercuri, 19 august 2015, 6:54)

    emigrant [anonim]

    Sper ca asta sa fie bulgarele care se rostogoleste..Si ma bucur ca pleaca acum totul de la medici. Iohannis ar fi putut media daca nu ar fi acceptat atit de repede maririle de salarii (nesimtite) ale demnitarilor, pensii speciale, etc. Prin contrast acest 25% e praf in ochi. Doctorii chiar fac ceva spre deosebire de toti ceilalti hoti, incompetenti (i-am numit pe politicieni, dar mai sint si altii..). Stopati emigratia medicilor! Sustineti-i in demersul lor de a trai decent in Rom. Iesiti in strada daca e nevoie!
    A, si sa nu uit: JOS PONTA!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Spaga legala ?! (Miercuri, 19 august 2015, 8:13)

    Dragos [anonim]

    Salariile sunt intradevar mici la medici insa si la profesori. Si acolo trebuie intervenit.
    Singura problema este sa fie sustenabile bugetar.

    Totusi, sa ajungi sa legalizezi spaga ?!
    Doamne...in ce tara traim.
    Daca se intampla asta atunci se poate da spaga oriunde. la orice institutie, altfel ar fi discriminare.
    • 0 (0 voturi)    
      Se numeste onorariu (Miercuri, 19 august 2015, 10:28)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      Se numeste onorariu si e si la avocati !
      • 0 (0 voturi)    
        Onorariu . (Miercuri, 19 august 2015, 21:18)

        Marx [anonim] i-a raspuns lui Traian2015

        Este si la avocati , poate fi si la oricine activeaza ca profesie liberala . Daca esti medic in fabrica de facut bani a statului , esti salariat si pentru ce faci , esti retribuit ca orice angajat . Conditiile le stabileste statul . Cei nemultumiti pot sa aleaga alta meserie , sa ciubucareasca si sa asculte atent la usa . Nu sti cine intra . Asta-i chestia .
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Miercuri, 19 august 2015, 8:23)

    Kpriciu [utilizator]

    Vecina mea e doctor. Pleacă la 9, vine la 14. Super job!
    • 0 (0 voturi)    
      ce specializare? (Miercuri, 19 august 2015, 9:50)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      dentist? radiolog?
    • 0 (0 voturi)    
      puturosule (Miercuri, 19 august 2015, 10:42)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Kpriciu

      dar tu , puturosule, de ce stai acasa la orele acelea? ea macar merge la munca dar tu mananci de pe urma impozitului platit de ea. RUSINE !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Poate o reforma??...Zic!! (Miercuri, 19 august 2015, 8:31)

    Daniel [anonim]

    Mda .... hai sa mai aruncam un pic de praf in ochii ... chiar sa "LEGALIZAM SPAGA" ... de ce sa facem noi o reforma in sistem ... Ohh da asta e solutia!!
  • 0 (2 voturi)    
    Sa se mareasca (Miercuri, 19 august 2015, 8:43)

    Costi [anonim]

    si la profesori cu 25% salariile, si sa se legalizeze cumpararea de examene, ca multumire de la student ca au obtinut nota 5, au trecut anul si au obtinut diploma de studii superioare. Si platesc si impozit pe spaga.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum naiba sa legalizezi spaga? (Miercuri, 19 august 2015, 8:52)

    floman [anonim]

    Cum naiba vine aia ...sa legalizezi spaga? Suna atat de "corupt" si "abuziv"....de ce nu le da 30 % la salariu si sa o faca penala. In veci nu vom mai scapa de porcaria asta de mentalitate, cu luarea si darea de spaga.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta si spaga (Miercuri, 19 august 2015, 9:10)

    Marius [anonim]

    Cand legalizam spaga la Guvern? Cand devine ea oficiala? Cand o sa-l vedem pe T.O.N.T.A. cu chitantier?????
  • +1 (1 vot)    
    in concluzie... (Miercuri, 19 august 2015, 9:20)

    xoyw [anonim]

    “ Cel mai mare salariu net primit de un angajat al unităţii spitaliceşti din municipiul Târgu Jiu depăşeşte suma de 10.000 de lei. Potrivit conducerii Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgu Jiu, pe statele de plată din luna ianuarie a acestui an s-au aflat 1.062 de angajaţi, atât personal medical, cât şi personal administrativ. Fondul total net de salarii plătite a fost de 2.276.565 de lei. Leafa netă a managerului Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgu Jiu, a fost de 6.608 lei. De asemenea, alt medic din Comitetul Director a primit un salariu de 7.546 de lei. Alt membru din conducerea unităţii medicale, respectiv directorul financiar-contabil a încasat un salariu net de 6.438 de lei.
    Cel mai mic salariu al unui membru din cadrul Comitetului Director este primit de directorul de îngrijiri, asistenta medicala, respectiv 3.675 de lei. Şefii de secţii au primit salarii nete cuprinse între 3.800 şi 6.500 de lei. La Secţia medicină internă, medicul specialist, de exemplu, a beneficiat în luna ianuarie de o leafă de 2.900 de lei. Salariile asistenţilor pornesc de la 1.800 şi ajung şi până la 2.500 de lei. Infirmierele au încasat salarii cuprinse între 800 şi 1.100 de lei. Medicul-şef de la Unitatea Primiri Urgenţe a primit o leafă netă de 4.678 de lei. De asemenea, şeful Serviciului Anatomie Patologică a plecat acasă cu un salariu net de 9.464 de lei, iar medicul primar din acelaşi serviciu a primit 8.119 lei. Şefa farmaciei Spitalului Judeţean de Urgenţă din Târgu Jiu a luat un salariu 2.904 lei, iar preotul unităţii medicale din Târgu Jiu are o leafă de 1.576 de lei. Salariile medicilor rezidenţi au variat între 1.200 de lei şi 2.100 de lei. La Serviciul Medicină Legală (SML) Gorj sunt de departe cele mai mari salarii din Spitalul Judeţean. Şeful SML a primit în ianuarie o retribuție de 6.257 de lei. În cadrul aceluiaşi serviciu, mai sunt trei medici cu salarii consistente: 10.184 de lei (cel mai mare salariu din spital), 9.269 de lei şi 6.437 de lei. Până şi femeia de serv
    • 0 (0 voturi)    
      4 directori (Miercuri, 19 august 2015, 10:27)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui xoyw

      In fiecare spital judetean exista minim 4 directori care au intre 6000 si 9000 salariu. Medicul specialist are intradevar 2900 lei dar cu 4 garzi pe luna care inseamna 8 zile suplimentare lucrate, inclusiv de sarbatori.
    • 0 (0 voturi)    
      acesta este normativul (Miercuri, 19 august 2015, 10:47)

      medic [anonim] i-a raspuns lui xoyw

      Acestea sunt lefurile normale - SML este ASIMILAT MAGISTRATILOR pt ca opiniile lor au valoare juridica si au spor de 200% fata de doctori. Daca doctorii ar fi platiti ca magistratii....
      In alta ordine de idei - lefurile mari mentionate apartin comitetului director (cu litera mica). UPU are spor de 75% (Multumesc Rah .. Arafat). Daca vi se pare mult la sectia medicina interna 2900 lei pe luna cu 4-5 garzi, sa va....
      In loc sa scoateti pe ochi UN DOCTOR cu 10000 lei pe luna, spuneti cati au sub 2500 cu garzi
  • 0 (0 voturi)    
    Populismul fara acoperire (Miercuri, 19 august 2015, 10:28)

    CDaniel [anonim]

    Nu suna bine deloc , oricat ar vrea unii salarii marite si probabil meritate ... trebuie si performanta , reforme si scazut numarul taietorilor de frunze .
    Reteta populista e simpla , dam salarii la bugetari pentru voturi ca aici e impactul maxim , de economie nu ne pasa ca nu ne pricepem si nu aduce voturi , si uite asa urmeaza dezastrul in cativa ani .
    Buba se va sparge in capul altui guvern , de preferinta non PSD , si uite asa o sa aiba demagogii iarasi munitie ce prinde la prosti "Vedeti ca noi v-am dat si altii v-au luat ? " Si ciclul se repeta la nesfarsit ...
  • 0 (0 voturi)    
    ponta = ceausescu (Miercuri, 19 august 2015, 11:02)

    John7ro [utilizator]

    Ba esti prost !?!...cum adica sa legalizam spaga...si cum sa declari ca numai doctorii vor primi 25% la salar...dar profesorii...dar pompierii, dar alte categorii care au invatat in viata ca numai cu munca ajungi ceva in viata si totusi muncesc pe salarii mici...ca nu au curaj sa fure sau sa intinda mana dupa spaga...aia de ce nu primesc?!?
    Gata...JOS PONTA!!!!! e prea de tot ce se intampla cu tara condusa de acest penal.
  • 0 (0 voturi)    
    ireal (Miercuri, 19 august 2015, 12:54)

    andreim [anonim]

    spaga legala e o gluma nu ? cred ca am fii unici la capitolul acesta
  • 0 (0 voturi)    
    Această bătaie de joc numită guvernare (Miercuri, 19 august 2015, 13:50)

    hic sunt leones [utilizator]

    trebuie să înceteze cât mai repede.
    Soluțiile corecte sunt cele care scoate statul din ecuație.
    1. privatizarea sistemului; statul n-are de ce să ofere servicii medicale altele decât de urgență și universitare.
    Avem deja asigurări de sănătate private, avem clinici private, să fie eliminată obligația cotizării la sistemul de stat iar contribuabilul va alege o asigurare privată și spitalele private cele mai potrivite sie.
    2. toți banii care se strâng din CASS să fie folosiți în acordarea sistemul medical (salarii medici, dotare spitale, programe de prevenție etc).
    Nu mi se pare normal să plătim CASS către bugetul de stat iar din banii strânși Guvernul să rupă o bucată pentru a plăti pensiile speciale ale demnitarilor.
  • 0 (0 voturi)    
    "majorari" de salarii... (Vineri, 21 august 2015, 16:22)

    LiviuStoian2 [anonim]

    Aceasta nu este o majorare ci o ajustare in vederea apropierii mai intai de nivelul salariilor nominale din 1975 si apoi de cele europene. Abia dupa ce vom atnge nivelele de salarizare europene vom putea vorbi de majorari. Tare as vrea ca deontologii sa renunte la discursurile productiviste menite sa prostesca lumea. Oare "productivitatea" unui profesor ai carui elevi ajung sa ocupe posturi in Germania nu este aceeasi cu a unui profesor german ? Dar un medic, un pompier sau un politist ? Smecheria cu mentinerea salariilor jos pentru a face pe plac FMI-ului si investitorilor straini trebuie sa inceteze. Poate ca unele fabrici concepute pe salarii mici se vor inchide la fel ca in occident, dar nu vrem o tara ca afara, sau vrem doar o Indie, un Pakistan sau o China in mijlocul Europei ?