Fostul sef DNA, Daniel Morar: O declaratie a unui reprezentant al SRI-ului ca urmareste dosarul pana la solutionarea definitiva este de neacceptat si de neinteles

de D.T.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2015, 14:22 Actualitate | Esenţial

Fostul sef al Departamentului National Anticoruptie, Daniel Morar, lanseaza, intr-un interviu publicat de ziarul Adevarul, o serie de critici la adresa Serviciului Roman de Informatii. Morar afirma ca SRI  "si-a depasit cadrul legal" cand a amenintat judecatorii Curtii in timpul dezbaerii legilor Big - Brother si califica drept "de neacceptat si de neinteles" declaratiile potrivit carora institutia urmareste dosarele pana la a solutionarea definitiva. In legatura cu amenintarile SRI la adresa unor judecatori ai Curtii, Morar afirma ca "acest lucru nu se intampla intr-un stat civilizat" si crede ca oficialii SRI au facut-o "intr-un moment in care au crezut ca au multa putere".
  • Morar mai spune ca niciodata cand a condus DNA-ul nu a aparut in comunicatele oficiale "Acest dosarul s-a realizat cu sprijinul SRI", pe motiv ca un dosar este realizat cu sprijinul mai multor oameni.
  • Fragment din interviul acordat de Daniel Morar ziarului Adevarul
Rep: Se vorbeste de un binom SRI-DNA. Iar in interviul pe care ni l-a acordat, presedintele Basescu spunea ca SRI risca sa devina prea puternic. Ati avut senzatia ca SRI-ul se intareste si devine periculos?
DM:
Cat timp am condus DNA-ul, SRI a avut un rol - hai sa nu-i spunem periferic, dar a avut un rol in limitele legii. Ceea ce spunea legea este ca serviciile de informatii - acum toata lumea se cantoneaza pe SRI ca e cel mai activ, trebuie sa trimita la Parchete toate informatiile pe care le obtin in cadrul activitatii specifice. Nu fac un favor nimarui , nici acestei tari, nici DNA-ului, nici procurorilor , ofiterii SRI care trimit informatiile la parchet, pentru ca sunt obligati prin lege. Cealalta atributie a serviciilor de informatii - in speta a SRI-ului - este de a asigura sprijinul logistic pentru interceptari pentru ca ei detin toata logistica pentru interceptari in Romania si toate interceptarile se fac prin logistica SRI. Cam aici trebuie cantonata activitatea si implicarea SRI in lupta anticoruptie. Pentru ca atunci cand dupa 1990 li s-au luat serviciilor de informatii atributiile judiciare s-a avut in vedere un lucru elementar: nu poti sa fii in acelasi timp un detinator al unor informatii enorme, importante si sa si poti sa faci dosare penale. Pentru ca ai avea prea multa putere. De aceea, anticoruptia este in responsabilitatea totala si expresa a procurorilor si a ofiterilor de politie, asa cum Justitia - vizavi de discutia de acum, cum urmaresc cei de la SRI dosarele pana la capat - este in intregime atributul judecatorilor. Prin urmare, nu au legitimarea nici constitutionala, nici legala de a face mai mult decat ce va spun.

Rep: De cand sunteti la Curtea Constitutionala vi s-a schimbat perceptia asupra SRI?
DM:
Legat de activitatea mea de aici, au fost cele trei legi pe care lumea le cunoaste ca "Big Brother", legi pe care SRI-ul si le-a asumat la modul evident, un lucru iarasi defect din punctul de vedere ale unei democratii constitutionale, legile sunt aprobate de Parlament. Am vazut toti ca legile nu le promova un grup parlamentar, nu le promova Guvernul - afirmativ vorbind -, cei mai vocali erau cei de la serviciile de informatii. In esenta, nu este gresit ca o institutie a statului sa spuna <<Avem nevoie de o asemenea lege, ca lucram pe baza ei"", dar este gresit sa te erijezi in singura institutie care promoveaza si sustine aceste legi. Hai sa spunem ca pana aici lucrurile ar fi in regula. Dar cand din partea SRI au aparut amenintari directe la Curtea Constitutionala sau amenintari prin articole de presa, atunci deja s-a depasit un cadru legal. Iar totul a culminat cu amenintarile clare ale fostului sef al SRI (George Maior, n.red.) care a spus ca daca se va intampla ceva va sti pe cine sa arate cu degetul. Acest lucru nu se intampla intr-un stat civilizat, este un moment la care nu ar trebui sa se ajunga si probabil ca au fost intr-un moment din asta in care au crezut ca au multa putere. Nu, n-au puterea sa ameninte institutiile statului si nu trebuie sa se mai ajunga aici. La fel cum o declaratie a unui reprezentant al SRI-ului ca urmareste dosarul pana la solutionarea definitiva este de neacceptat si de neinteles. Nu au treaba in aceasta zona.

Rep: Risca DNA, in logica de care spuneti, sa devina un teren de joc pentru SRI?
DM:
Incerc sa evit sa vorbesc despre ce se intampla acum la DNA, din motivelele pe care vi le-am spus. Dar puteti avea un raspuns din modul cum am procedat eu. Niciodata in comunicatele DNA-ului, in vremea cand eram sef al DNA, nu a existat ca <<Acest dosar s-a realizat cu sprijinul SRI>>. Pentru ca un dosar se realizeaza cu sprijinul multor oameni. Te-a sprijinit si paznicul de la firma care te-a lasat sa intri sa faci perchezitia. Nu, nu asta este sensul. Plus ca nu are ce sa caute un asemenea sprijin mai mult decat¬ Apoi, am considerat intotdeauna ca treaba procurorilor e una, treaba SRI-ului e alta. Sunt importante amandoua, dar trebuie separate apele.

Rep: Cum ati vazut, atunci, cazul Toni Grebla?
DM:
Inteleg ca acest dosar exista dinainte ca domnul Grebla sa fie judecator al Curtii. Important este, cred, cum au fost percepute lucrurile. Important este efectul pe care l-a avut actiunea procurorilor anticoruptie asupra Curtii Constitutionale, asupra celor din jur si cand spun asta ma refer la faptul ca in dimineata zilei urmatoare ultimei decizii de respingere a legii "Big Brother 3", legea privind securitatea cibernetica, domnul Grebla a fost ridicat si dus la DNA. Domnul Grebla este major, trebuie sa isi apere sau nu situatia, nu ne intereseaza pe noi asta, dar toate lucrurile au decurs intr-un anumit context. Acestea sunt supozitii, insa cele mai deranjante dintre toate au fost acele amenintari pe care si le-a permis seful SRI. (Citeste integral interviul cu Daniel Morar in ziarul Adevarul)

Reamintim ca generalul SRI, Dumitru Dumbrava, a declarat, intr-un interviu publicat pe site-ul juridice.ro pe data de 30 aprilie: "Concret, daca in urma cu cativa ani consideram ca ne-am atins obiectivul odata cu sesizarea PNA, de exemplu, daca ulterior ne retrageam din campul tactic odata cu sesizarea instantei prin rechizitoriu, apreciind (naiv am putea spune acum) ca misiunea noastra a fost incheiata, in prezent ne mentinem interesul/atentia pana la solutionarea definitiva a fiecarei cauze. Aceasta maniera de lucru, in care suntem angrenati alaturi de procurori, politisti, judecatori, lucratori ai DGA ori ai altor structuri similare a scos la iveala punctual si aspecte care tin de coruptia sistemului judiciar, in limite care nu trebuie tolerate, dar nici exagerate."

Afirmatia a stranit critici puternice din partea asociatiilor de magistrati. Mai multi judecatori au sesizat inspectia judiciara a CSM, solicitand Consiliului sa apere independenta justitiei de posibila influenta a SRI. Presedintele Klaus Iohannis a fost invitat chiar de un membru CSM sa medieze acest conflict intr-o viitoare sedinta a consiliului.

Referitor la amenintarile la adresa Curtii Constitutionale, amintim ca fostul director SRI, George Maior, a demisionat pe 27 ianuarie, la o saptamana dupa ce criticase dur decizia Curtii Constitutionale de a declara neconstitutional proiectul legii securitatii cibernetice si dupa ce presedintele CCR, Augustin Zegrean, a denuntat public presiunile SRI.  

Fostul sef al SRI, George Maior, atacase in mai multe randuri judecatorii Curtii Constitutionale pentru deciziile pronuntate in cazul legilor Big Brother, unul dintre cei vizati direct fiind chiar fostul sef DNA, Daniel Morar, in prezent judecator la Curtea Constitutionala.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5237 vizualizari
  • -6 (10 voturi)    
    Dezbatand titlul: ,,Cum mai uita unii pe... (Joi, 4 iunie 2015, 14:32)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...aia de i-au facut oameni!''...

    - D-le Hrebenciuc stiti cum a fost aia?
    - Nu stiu, nu-mi aduc aminte!

    - D-le Duicu stiti cum a fost aia?
    - Nu stiu, nu-mi aduc aminte!

    - D-le Bunea Stancu stiti cum a fost aia?
    - Nu stiu, nu-mi aduc aminte!

    .................................................................

    - D-le Morar asa era si pe vremea dvs?
    - Nu stiu, nu-mi aduc aminte, dar era altfel!
    • 0 (2 voturi)    
      o, da (Joi, 4 iunie 2015, 17:20)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Base isi scoate si el mica armata la inaintare.
  • 0 (14 voturi)    
    Coruptia, domnule Morar! (Joi, 4 iunie 2015, 14:37)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Exista 3 puteri in stat: legislativa, executiva si judecatoreasca. Mai ales in legatura cu oamenii care compun aceste puteri se pune problema de coruptie. Ori daca SRI este implicat legal in aceasta lupta anticoruptie, de ce nu ar trebui supravegheati/verificati si anumiti magistrati, la fel cum sunt supravegheati/verificati ministri, primari sau parlamentari? Si cand sa ii ai in vedere daca nu atunci cand isi indeplinesc sarcinile de serviciu... sau trebuie verificati cand merg la piata sau cand spala rufele?
    Cat despre Toni Grebla, o bila neagra domnule Morara: "dar toate lucrurile au decurs intr-un anumit context." Si in ce context au voie procurorii sa ancheteze pe cineva? Cand erati seful DNA va luati dupa contexte?
  • +6 (8 voturi)    
    Nu este de mirare ca.... (Joi, 4 iunie 2015, 14:45)

    gica43 [utilizator]

    ...imbecilitatea si jigodismul parlamentarilor d
    se transmite si la alte instituttt !!!
  • -2 (8 voturi)    
    ,,...si cand spun asta ma refer la faptul ca... (Joi, 4 iunie 2015, 15:25)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...in dimineata zilei urmatoare ultimei decizii de respingere a legii "Big Brother 3", legea privind securitatea cibernetica, domnul Grebla a fost ridicat si dus la DNA...''

    Deci: SRI s-a suparat si DNA l-a ridicat! Mai tineti minte ce se-ntampla cand se supara Base? Cand ne anunta de la tribuna ////// (autocenzura) despre puscariabili si despre ce se va intampla?

    Nu e nevoie sa tineti minte...daca vreti stati cu ochii inchisi...Eu tin minte si ,,vremea'' lui Nastase...De cea a lui Base...numai de ,,bine''...pana si el a ajuns sa-si contrazica peroratiile...Dar, parerea mea: In Romania s-a facut politie politica la greu! Si inca se mai face, cred eu...
    • 0 (4 voturi)    
      Din doua una (Joi, 4 iunie 2015, 16:25)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Prost sau rau intentionat A face confuzia intre o declaratie politica si actiunea directa a unui serviciu secrret - care prin regulamentul de functionare NU are voie sa urmareasca decat cu mandat si numai pe partea de furnizare informatii despre infractori. SRI daca a recunoscut ca urmareste dosare in afara cadrului legal TREBUIE desfiintat si re-infiintat un nou serviciu de informatii cu audierea tururor noilor angajati.. Basescu nu facea dosare si nu urmarea in parcursul judiciar un caz. El numai spunea ca justitia trebuie sa actioneze si sa nu fie sub control politic ceea ce s-a si intamplat. Poate ambele :-))))))
      • -2 (4 voturi)    
        Stiu ca sunt prost, dar cand ma ,,uit'' in... (Joi, 4 iunie 2015, 16:36)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ...jurul meu, incep sa prind curaj. Si sa fiu mai bun, mai bland si mai intelegator cu cei din jurul meu... Imi cer scuze ca am ... mizat pe inteligenta ta in a completa ,,spatiile goale'' din postarea-mi...
  • -2 (6 voturi)    
    stufos interviul (Joi, 4 iunie 2015, 15:51)

    visio [anonim]

    SRI-ul l-a jucat pe degete pe Băsescu pentru că știa ce om este; altfel, rolul sri-ul este să furnizeze informații! Atâta tot! Nu mă înțelegeți greșit, nu sunt sri-st sau sie-ist ori etc! Vreau să spun că placa asta cu securiștii a mai fost pusă de câteva ori. SOV, patricu, tăriceanu, năstase, turnătorul Voiculescu și-au luat-o dela sri; e normal că se vrea decapitarea tuturor instituțiilor care incomodează: DNA, SRI, etc. Am văzut spectacolul :) nimic nou sub soare; Băsescu este supărat că i-a intrat leana la pușcărie? să ne spună ce a făcut boculeț sau blaga...
  • +1 (5 voturi)    
    judecatori spagari (Joi, 4 iunie 2015, 16:58)

    robert [anonim]

    Cu asa judecatori corupti si spagari SRI trebuie sa urmareasca pana la capat toate dosarele instrumentate cu ajutorul lor. Ia un judecator mita si munca lor la dosar se duce pe apa sambetei si Romania pierde de doua ori !
  • -1 (1 vot)    
    poate nu intelegeti si SINCER nu ma intereseaza (Joi, 4 iunie 2015, 16:58)

    zember [anonim]

    sa imi acceptati parerea sau sa imi confirmati opinia : intre toti generalii SRI-ului si domnul Morar, am mai multa incredere in acesta din urma !

    Chiar daca exista poate intentii OK in SRI nu putem sa facem abstractie de ceea ce se intampla in institutia pe care SRI-ul o continua (evident cu alti oameni si alte obiective) de acum 25 de ani. Riscam sa ne dam libertatile pe mana unor oameni care sunt piese dintr-un sistem ... sistem care chiar daca in prezent este configurat ok, se poate reconfigura in cateva luni ... cu ajutor de la "prietenul" din est ?!

    Eu SINCER imi pun doar problema asta : acum suntem pro-vest, avem anumite standarde pe care incercam sa le respectam, vom fi de acord sa acordam puterea unor institutii ... maine actiunea lui Putin va fi poate mult mai puternica iar vestul o sa considere ca nu merita sa moara pentru Romania ... iar decidentii nostri politici si chiar sefii institutiilor la care facem referire vor gandi ... ce alegem ... murim in lupta singuri adica vom rezista 3 zile sau ne dam cu “inamicu’”, istoria ne spune ca a 2-a alternativa ar fi cea probabila.

    Cum o sa ne descurcam cu o institutie pe care am creditat-o atat de mult, careia i-am dat dreptul sa ne tina aproape toate libertatile in “mana” si care de la acel moment va fi supusa ordinelor de la Est ? ;)
  • +2 (4 voturi)    
    sri ... (Joi, 4 iunie 2015, 17:29)

    maryus999 [utilizator]

    sri so fi saturat cate rapoarte a dat despre hoti si despre politicieni corupti si cand vezi ca puterea judecatoreasca se sterge la fund cu ele ...rapoarte care au costat ore intregi de filaj si de munca operativa nu iti mai ramane decat sa ii faultezi cand ii prinzi ca ia mita ... si cine este cel mai interesat de afacerile cu mita ? dna si uite asa s-a format tandemul asta sri dna ... cosmarul hotilor din parlament si coruptilor din judecatorii ... domnilor hoti ... ati furat destul 25 de ani ... nu va intreaba nimeni cum ati facut primul milion dar treceti draq o data pe afaceri cinstite ca nu mai tine vrajala ...
  • -2 (4 voturi)    
    Pana una alta (Joi, 4 iunie 2015, 20:07)

    Iop [anonim]

    DNA ul lui Morar a reusit condamnari definitive in cazuri cunoscute de politicieni cu implicarea limitata a SRI ...cazuri plecate de la denunturi ale oamenilor (liberi nu arestati preventiv).
    Actualul DNA fie finalizeaza cazurile incepute de DNAul lui Morar fie obtine arestari preventive si le prezinta ca mari "succesuri" ;)

    Are tot dreptul sa vorbeasca acest om in fata armatelor de postaci "aparatori de justitie" si ma bucura ca opinia personala mi-a fost confirmata inca de cineva care nu este si nu a fost politician. Primul a fost Base iar incercarile de a fi discreditat ... mai mult ma fac sa cred ca are dreptate.
  • -1 (1 vot)    
    Poate are dreptate... (Joi, 4 iunie 2015, 21:50)

    mihai1986 [utilizator]

    ...in parte, cu asa-zisul atac al lui Maior la adresa Curtii Constitutionale, pe tema Legii Big Brother dar, nu mi se pare corect sa ataci voalat actuala conducere a DNA prin evidentierea faptului ca pe timpul lui nu se uzita de arestare...Ce face dl. Morar??? Le da apa la moara penalilor??? Pacat, trebuia sa se opreasca la o analiza stricta a perioadei sale, mi se pare ca se impauneaza prea mult cu condamnarile care au aparut sub actuala conducere...Si nu vad care este problema ca SRI urmareste cursul dosarelor...vorba d-nei Kovesi, si ziaristii - vezi Hotnews sau cetatenii urmaresc cursul dosarelor de coruptie...E gresit sa urmaresti ca pe parcursul procedurilor judiciare sa nu intervina vreun act de coruptie la politie, parchet sau instante? Eu nu cred, daca justitia nu se curata de corupti, atunci lupta anticoruptie nu are nicio sansa...Momentul in care Morar face aceste atacuri voalate la adresa actualului DNA si actualei conduceri sau a SRI mi se pare total neinspirat...Nu ma asteptam tocmai din partea lui...
  • 0 (0 voturi)    
    SRI nu are dreptul nici legal si nici moral (Vineri, 5 iunie 2015, 9:22)

    Geo [anonim]

    sa faca presiune pe justitie in mod direct pe cauzele pe care le semnaleaza chiar el (si nici pe altele) ! DACA face asta este in sistem REPRESIV chiar daca are intentii bune momentan. Daca domnii ce conduc azi SRI nu inteleg asta atunci nu este vreo diferenta intre ei si Plesita ! Si acesta din urma vroia "binele" tarii ... acum imaginea lui despre tara era deformata.

    SRI poate daca vrea sa curete justitia sa incerce sa impuna definirea unui cadru legal GENERIC deparat de ORICE proces individual in care sa urmareasca conduita magistratilor. Repet ...GENERIC !!!

    Nu pot sa nu observ cat de ascunsa e stirea asta desi este cea mai importanta din Romania de ieri .. ;)