ActiveWatch: Cetatenii romani au dreptul sa dezbata prevederile Constitutiei Romaniei

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2014, 17:46 Actualitate | Esenţial

Mai multe ONG-uri dezaproba pozitia Consiliului Superior al Magistraturii cu privire la dezbaterile privind autonomia pe criterii etnice initiate de UDMR, pozitie pe care a facut-o publica prin intermediul unui comunicat in data de 11 septembrie.

In cadrul acestui comunicat, Consiliul Superior al Magistraturii afirma ca "lansarea, prin orice mijloc de comunicare in masa, de catre vectori de imagine - indiferent daca sunt analisti, jurnalisti, politicieni - in spatiul public, a unor teme ce exced cadrului constitutional in materia infaptuirii justitiei in Romania, reprezinta un potential de afectare a independentei si prestigiului acesteia si o agresiune la principiile statului de drept". De asemenea, este invocat articolul 152, alin. 1 care stabileste limitele revizuirii Constitutiei Romaniei, mentionandu-se, printre altele, faptul ca nu pot fi modificate caracterul national unitar, forma republicana de guvernamant si limba oficiala a statului.

Pozitia semnatarilor:

Dorim sa le reamintim membrilor CSM ca articolul 10 al Conventiei Europene a Drepturilor Omului stabileste ca Orice persoana are dreptul la libertate de exprimare. Acest drept include libertatea de opinie si libertatea de a primi sau a comunica informatii ori idei fara amestecul autoritatilor publice si fara a tine seama de frontiere.

De asemenea, jurisprudenta CEDO arata ca libertatea de exprimare este protejata atata timp cat se urmareste dezbaterea libera si cu buna-credinta a chestiunilor de interes public, inclusiv atunci cand este vorba de functionarea justitiei. Dreptul la libera exprimare include, in consecinta, si dreptul de a dezbate prevederile Constitutiei Romaniei, inclusiv pe acelea care nu fac obiectul revizuirii.

Intr-o societate ce se vrea a fi democratica, dezbaterea publica trebuie sa fie libera, neinhibata de teme tabu, in limitele tolerantei si a respectului pentru diversitatea opiniilor. Consideram ca aceste teme trebuie discutate deschis, inclusiv prin intermediul unor proiecte politice/propuneri legislative, oferind publicului posibilitatea de a cantari argumentele pro sau contra acestor initiative. Astfel de dezbateri nu pot decat sa consolideze spiritul democratic in societate, nicidecum sa-l "agresez"¬.

Tocmai interzicerea sau restrangerea dezbaterii libere de idei poate contribui la subminarea democratiei si a statului de drept, prin aparitia unor opinii sau curente politice radicale.
Constitutia, caracterul statului, forma de guvernamant sunt rezultatul unor decizii politice, validate de cetateni prin referendum in urma unor dezbateri. Ele sunt subiecte de major interes public, deci dezbaterea lor trebuie sa fie protejata, iar nu impiedicata. In particular, o dezbatere cu privire la caracterul national unitar al statului roman este pe deplin justificata si nu reprezinta un atac la adresa statului de drept si a democratiei. Mai mult, aceasta forma de organizare statala nu este singura care se poate defini ca fiind democratica.

Putem, de asemenea, acuza CSM de dublu standard, din moment ce nu a existat o reactie similara la dezbaterile pe marginea formei de organizare a statului. Monarhia constitutionala este sprijinita deschis in spatiul public de un mare numar de romani, printre care se afla importanti lideri politici, formatori de opinie, jurnalisti sau oameni de cultura. De altfel, chiar televiziunea publica difuzeaza saptamanal o emisiune care sustine solutia monarhiei constitutionale.

Prin urmare, organizatiile semnatare solicita Consiliului Superior al Magistraturii ca, in calitate de garant al independentei justitiei, sa organizeze o dezbatere publica cu privire la modalitatile alternative de organizare a justitiei care sa fie in concordanta cu drepturile minoritatilor nationale mentionate in documentele internationale asumate de catre Romania.
 
Organizatii semnatare:

ActiveWatch
Centrul pentru Jurnalism Independent
Centrul de Resurse Juridice
Centrul de Resurse pentru participare publica ¬ CeRe
Asociatia Funky Citizens
Asociatia Militia Spirituala























1381 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    În România toți au drepturi ... (Luni, 15 septembrie 2014, 18:12)

    mitg [utilizator]

    ... dar foarte puțini au și responsabilități.
    • +5 (7 voturi)    
      udmr (Luni, 15 septembrie 2014, 18:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      este illegal la govern..e asociatie de actiune/reprezentare al unei minoritati..nu partid politic..de ce naiba sunt in Guvern ?
  • +2 (4 voturi)    
    funky..funky.. (Luni, 15 septembrie 2014, 18:19)

    TeodorGligor [anonim]

    Militia Spirituala (?), Funky (funny ?) Citizens, ActiveWatch...dau lectii de drept constitutional si jurisprudenta.

    Oh, boy....
  • +3 (7 voturi)    
    Aceste ONG-uri ... (Luni, 15 septembrie 2014, 18:30)

    A_Radu [utilizator]

    Sa mearga mai intai in Ungaria si sa-i dea lectii lui Orban despre cum trebuie respectate drepturile omului , despre cum trebuie pusa in discutie de catre oricine, oricand si sub orice fel de pretext Constitutia unei tari, ca doar na , toti avem dreptul la libera exprimare si in virtutea acestui drept putem relativiza totul, putem da drepturi in stanga si in dreapta fara discernamant, chiar si dreptul unor ticniti la secesiune pe criterii etnice daca asa vor muschii lor ... aaa .. uitasem , in Ungaria ONG-urile de genu asta sunt inchise si interzise pe rand , fiind considerate agenturi straine ...
    Pai atunci dragi ong-isti atotiubitori de drepturi si libertati cred ca v-ati gresit tinta ... ia militati voi frumos in Ungaria pt aceste drepturi, grav incalcate si nu in Romania care isi apara INTEGRITATEA TERITORIALA garantata de Constitutia tarii ...
    Oare s-au rezolvat in lume toate problemele legate de libertatea de exprimare si doar dorinta de autonomie pe criterii etnice din Romania a ramas nerezolvata ... dragi ONG-uri ia cantati frumos la alta masa ...
  • +4 (6 voturi)    
    Dublu standard!!!! (Luni, 15 septembrie 2014, 18:38)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Nea' Toma ce glumet esti. Pai care e legatura intre monarhie si independenta justitiei. Se pune problema ca regele sa faca parte din CSM, sa participe la luarea deciziilor in CSM, sau sa aiba o onumita etnie pentru a ajunge in CSM?
    S-au trezit Mircea Toma si Ioana Avadanii din somn!
    N-am vazut aceeasi vehementa la derapajele Antenei 3!
    • +3 (5 voturi)    
      pai cred ca au un agrement no combat (Luni, 15 septembrie 2014, 18:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      ca..vorba lui Toma Caragiu..asa e in tenis
  • +4 (6 voturi)    
    ActiveWatch (Luni, 15 septembrie 2014, 18:41)

    Marius2345 [utilizator]

    "ActiveWatch: Cetatenii romani au dreptul sa dezbata prevederile Constitutiei Romaniei.."

    Toti au dreptul, dar in limite constitutionale. Casa nu spunem si in limita bunului simt. Dar la politicienii de etnie maghiara, acest bun simt elementar lipseste cu desavarsire...... Deh, chestie mostenita de pe vremea grofilor.....
  • 0 (2 voturi)    
    da (Luni, 15 septembrie 2014, 19:02)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    a deschis gura din nou trolul gazpromist, fostul securist toma mircea. Despre drepturi, evident. Si ce daca. Exact cum zicea cineva mai sus, de aberatiile, vulgaritatile, grosolaniile si dezinformarea practicate de antenele sopirlei uriase n-a auzit. Ceea ce ii dovedeste calitatea de agent de influenta in slujba kremlinului. Din acest motiv il deranjeaza si pozitia csm-ului vizavi de iredentismul maghiar.
  • +2 (2 voturi)    
    Stimate ong-uri.... (Luni, 15 septembrie 2014, 20:00)

    CetateanulRoman [utilizator]

    E adevarat: Constitutia este expresia vointei reprezentantilor unui popor la un moment dat, negociata cu acel popor si adoptata prin referendum. Practic intreg sistemul legislativ este stabilit intr-un mod asemanator. Toate acestea ar putea fi discutate in situatia cind modificari majore de structura a populatiei sau evolutii sociale spectaculoase ar solicitao asemenea masura. Nu am auzit pe cineva cum ca ar putea pune in discutie Constitutia SUA! sau UK! sau RFG! sau a Frantei! Si acolo structura populatiei este foarte departe de cea din momentul in care aceste constitutii au fost adoptate.
    Perfect de acord cu dreptul la libera opinie! Insa in momentul cind cineva este declarat impotriva Constitutiei unui stat ar trebui sail paraseasca imediat - nu opti sa traiesti sub apa daca tu respiri aer... Se exagereaza cu dreptul minoritatilor. O sa ajungem sa intrebam la nivel de scara de bloc ce pparere au oamenii despre constitutie? Aceasta fragmentare a populatiei in multimi de minoritati era folosita de dictatorii sud-americani pentru "cistigarea in mod democratic" a alegerilor.
    In lumea civilizata e o vorba care spune: "exista intrebari care nu se pun, raspunsuri care nu se dau si gesturi care nu se fac". Asta daca esti civilizat!
    Nu, Constitutia unui stat nu poate fi pusa in discutie de o minoritate indiferent cum e ea contituita (etnic, religie, obiceiuri sexuale, etc). Cum ar fi daca am organiza un referendum in cel de al doilea oras european cu populatie maghiara (Bucurestiul! - surpriza!) pentru retragerea drepturilor minoritatilor? Daca al doilea oras cu populatie maghiara din Europa ar vota impotriva, ar fi asta suficient ca drepturile minoritatilor sa fie suspendate? Ar fi democratic (e doar al doilea oras s.a.m.d.)! Chiar Guvernul este deplasat cind pune in discutie revizuirea constitutiei fara sa aiba mandatul expres al alegatorilor.