Consiliul Superior al Magistraturii: Lansarea de proiecte precum cel privind autonomia tinutului secuiesc - o agresiune la principiile statului de drept

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 11 septembrie 2014, 13:51 Actualitate | Esenţial

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) atrage atentia ca lansarea in spatiul public a unor teme precum autonomia tinutului secuiesc reprezinta un potential de afectare a independentei si prestigiului justitiei si o agresiune la principiile statului de drept, relateaza Agerpres.

"Lansarea, prin orice mijloc de comunicare in masa, de catre vectori de imagine - indiferent daca sunt analisti, jurnalisti, politicieni - in spatiul public a unor teme ce exced cadrului constitutional in materia infaptuirii justitiei in Romania reprezinta un potential de afectare a independentei si prestigiului acesteia si o agresiune la principiile statului de drept", se arata intr-o pozitie a CSM facuta publica joi fata de proiectul de autonomie a tinutului secuiesc.

In calitatea sa de garant al independentei justitiei, avand in vedere vehicularea si dezbaterea in mass-media a unui proiect privind "Statutul Special al Tinutului Secuiesc din Romania". Consiliul reaminteste ca la Art. 152 privind 'Limitele revizuirii' (1) se prevede ca 'Dispozitiile prezentei Constitutii privind caracterul national, independent, unitar si indivizibil al statului roman, forma republicana de guvernamant, integritatea teritoriului, independenta justitiei, pluralismul politic si limba oficiala nu pot forma obiectul revizuirii'.

CSM evidentiaza prevederile constitutionale care se refera la infaptuirea justitiei in Romania: "Justitia se infaptuieste in numele legii", este "unica, impartiala si egala pentru toti" iar "judecatorii sunt independenti si se supun numai legii".

Un alt argument invocat de magistratii din CSM se refera la statutul judecatorilor, care, potrivit Constitutiei, sunt numiti de presedinte si sunt inamovibili, in timp ce propunerile de numire, precum si promovarea, transferarea si sanctionarea judecatorilor sunt de competenta CSM.

In continuare, Consiliul face referire si la prevederile din Legea fundamentala care privesc instantele, competentele acestora, controlul judecatoresc si faptul ca este interzisa infiintarea de instante extraordinare.

De asemenea, in privinta folosirii limbii materne in justitie, CSM arata ca procedura judiciara se desfasoara, conform Constitutiei, in limba romana, dar cetatenii apartinand minoritatilor au dreptul sa se exprime in limba materna in fata instantelor si pot folosi interpreti.

Alte trimiteri la Constitutie in pozitia fata de proiectul privind autonomia asa-zisului tinut secuiesc au in vedere rolul Ministerului Public si al CSM.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3594 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Cand am spus exact asta acum 2 zile (Joi, 11 septembrie 2014, 15:01)

    alex4321 [utilizator]

    Cand am spus exact asta acum 2 zile
    mi-ati cenzurat Comentariul

    Asta apropo de Presa Libera si Libertatea de Expresie.
  • +7 (7 voturi)    
    "agresiune....... (Joi, 11 septembrie 2014, 15:07)

    translativus [utilizator]

    ....asupra statului de drept" la care iau parte direct sau prin taceri complice, majoritatea "alesilor neamului".

    Este clar ! Au jefuit tara si acum, ca sa li se piarda urma, ii dau foc !
    Sa nu creada tradatorii ca vor scapa de justitie ! Aceiasi greseala au facut-o si alti infractori care acum sunt prin puscarii !
  • +7 (7 voturi)    
    Proiect UDMR (Joi, 11 septembrie 2014, 15:25)

    Singurelu [utilizator]

    Nu inteleg de ce in acest caz institutiile statului nu se AUTOSESIZEAZA ? . Aceasta "tacere" a institutiilor statului poate fi asimilata cu TRADARE DE TARA !
    • -3 (5 voturi)    
      Proiect UDMR ? (Joi, 11 septembrie 2014, 16:14)

      rollotomasi [utilizator] i-a raspuns lui Singurelu

      Deocamdată proiectul a fost prezentat in spatiul public de catre hotnews si nu de catre UDMR.
      • 0 (0 voturi)    
        === ??? === (Duminică, 14 septembrie 2014, 12:50)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

        Rollo Tamasi ur,
        De ce nu a refuzat onor UDMR cererea HOTNEWS?
        Avea toate temeiurile sa o faca!! Nu era inca un text de dat publicitatii- asta ar fi fost pozitia absolut corecta si rationala. Asa ca UDMR a cazut in npropria lui groapa. Degeaba te mai chinui acum sa convingi pe cineva de contrariu.Adica sa faci vinovat pe altcineva ca l-a facut public!!Ce faci? Vrei sa intorci logica pe dos?Daca HOTNEWS a facut cunoscut public proiectul respectiv, ceea ce nu cred, UDMR ar fi trebuit sa ceara socoteala potrivit legii !! Nu o face, doar arunca cu nerusinare acuze!! Eljen a Part , dragam fijom.(nu am tastatura ungureasca la indemana ca ti-as fi scris corect)
  • +6 (6 voturi)    
    institutiile s.r. (Joi, 11 septembrie 2014, 15:29)

    TeodorGligor [anonim]

    S-au trezit si institutiile statului roman din "somnul cel de moarte" dupa ce de ani zile sunt tolerate declaratii anti-statale din cele mai halucinante ale liderilor UDMR... ba chiar si a oficialilor din Ungaria care de cativa ani ne tot vizteaza si ridica steaguri secuiesti fara ca nimeni sa ii trimita la plimbare.
    • +3 (3 voturi)    
      pai cine sa-i trimita la plimbare...... (Joi, 11 septembrie 2014, 15:59)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      .....daca insusi primul plagiator al tarii, care accepta bataia de joc la adresa imnului national, se gudura gretos cand, in Romania, la nu stiu ce zaiafet unguresc, este primit cu IMNUL UNGARIEI si adreseaza multimii, multumiri in limba maghiara ?!?

      Maghiarii sunt prosti ca cer sau noi suntem imbecili ca votam asemenea indivizi ?!?
  • -3 (3 voturi)    
    DEX-ul abandonat (Joi, 11 septembrie 2014, 15:49)

    Partidul National Secuiesc [anonim]

    Na, ce să faci ăncă mai avem concetățeni derutați:
    Ponta - Băsescu e nazist
    Oreste Teodorescu - UDMR terorist
    CSM - UDMR agresor
    Numai deschide nimeni DEX-ul, măcar cei care au intrat la facultate cu bacalaureat...
    Ce o să fie când iese prima promoție fără bac de la facultăți? Ne întoarcem la epoca de piatră?
    În civilizațiile mature, vezi Marea Britanie, Elveția orice problemă politică se poate rezolva prin dezbateri publice și referendum .Numai națiunile mai puțin civilizate, imature, nu reușesc să găsească altă formă de communicare decât intoleranța și agresiunea verbală. Să numai vorbim de alte tipuri de agresiuni.
  • +4 (4 voturi)    
    In sfarsit !! ADEVARULsi Ratiunea triumfa. (Joi, 11 septembrie 2014, 16:01)

    solar [utilizator]

    Cred ca este cea mai transanta, mai rationala si mai decenta atitudine a justitiei din Romania de la constituirea statului indivizibil, unitar roman modern la 1918.Pot sa afirm de pe acum increderea mea in justitia PATRIEI MELE!!. Nu se lezeaza in niciun fel drepturile minoritatilor din Romania in sensul respectarii drepturilor inalienabile ale omului ,dar nici ale democratiei, punandu-ne pe toti cetatenii acestei tari in deplina egalitate in fata legiilor.
    Merita sa fie adresate INTREGII JUSTITII DIN ROMANIA aprecierile deosebite ale tuturor CETATENILOR TARII.