Ministrul Culturii, Gigel Stirbu, vrea sa propuna infiintarea Muzeului Ororilor Comunismului

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:06 Actualitate | Esenţial

Gigel Stirbu
Foto: Agerpres
 Ministrul Culturii, Gigel Stirbu, a anuntat vineri, la Slatina, ca va propune infiintarea unui muzeu al ororilor comunismului, care sa prezinte publicului, mai ales celui tanar, ororile comise de regimul din perioada respectiva, astfel incat in viitor acestea sa nu fie repetate, transmite Agerpres.

Stirbu a mentionat ca ii va prezenta, in perioada urmatoare, propunerea premierului Victor Ponta si va analiza modalitatile prin care aceasta institutie poate fi creata.

"Unul dintre proiectele mele, la Ministerul Culturii, este infiintarea Muzeului Ororilor Comunismului. In Parlament, comunismul a fost condamnat, dar s-a rezumat numai la o sedinta festiva. Cred ca Romania este in masura sa isi asume trecutul, ca de fapt acesta e trecutul care inca, de fapt ne apasa, si poate sa accepte infiintarea acestei institutii", a spus ministrul.

Intrebat unde ar putea fi creat acest muzeu, Gigel Stirbu a raspuns ca se poate gasi o solutie in privinta spatiului, insa viitorul muzeu ar putea fi amenajat chiar intr-un spatiu la Palatul Parlamentului.

"Cred ca cea mai buna locatie ar fi Palatul Parlamentului, acolo exista Muzeul National de arta Contemporana, cred ca putem gasi o solutie. Daca nu, Ministerul Culturii va gasi cu siguranta un spatiu adecvat in Capitala", a indicat Gigel Stirbu.

Ministrul a subliniat ca acest muzeu se va adresa in primul rand tinerilor.

"Tin cu tot dinadinsul la acest proiect, pentru ca odata si odata Romania trebuie sa recunoasca greselile trecutului. (...) Avem atat de multe inchisori in care oamenii au sfarsit, imagini cu ororile comunismului. (...)Sunt cateva lucruri pe care le-am trait, incepand de la cartela de paine pana la cozile la lapte. (...) Exponatele care vor fi acolo, sunt convins, vor fi numeroase, exista aceste exponate. (...)Cred ca, in primul si in primul rand, tinerilor li se adreseaza acest muzeu, astfel incat aceia care vin dupa noi sa nu mai faca aceleasi greseli. (...)Exista un institut care studiaza aceste orori. Ati vazut ca sunt foarte multe gropi comune care au fost descoperite de oameni de buna credinta care studiaza si analizeaza aceste orori ale acelui sistem", a adaugat Gigel Stirbu.

Ministrul Culturii a mai spus ca va analiza modalitatile prin care poate lua fiinta muzeul in cauza, in baza unor legi existente sau printr-o noua lege.

"Acest muzeu trebuie facut in baza reglementarilor legale existente sau printr-o noua lege. Ne vom gandi la modalitatile prin care poate fi infiintat, la un spatiu. Trebuie sa discut atat cu premierul cat si cu colegii, sa le prezint aceasta propunere. Este o dorinta a mea, un proiect al meu, crearea acestui muzeu, din dorinta de a prezenta faptele din trecut ce nu mai trebuie repetate vreodata", a conchis ministrul Culturii.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















1525 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    bravo gigele (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:11)

    tenere [utilizator]

    buna intiativa, dar o sa-l lase copy/paste sa deschida asa un muzeu, nu se supara taica ilici?
    • +3 (3 voturi)    
      exponat principal (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:34)

      airwave [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Nu se supara tov. Iliescu. Stirbu' i-a promis locul de exponat principal. Daca n-a avut parte de mausoleu, precum Lenin, sau de ingropare in zidul Kremlinului, precum Stalin, macar intr-o vitrina la muzeu sa ajunga si el.
      • +4 (4 voturi)    
        muzeul stirb al lui gigel cultul (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:52)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui airwave

        Poate sa deschida muzeul chiar la Iliescu acasa. Vom intra in cartea recodurilor, primul muzeu ce expune o oroare vie.....
        • +4 (4 voturi)    
          pai (Vineri, 17 ianuarie 2014, 17:17)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Manes

          Pai bine, mai Gigele, insa avem deja asa ceva. Se cheama Muzeul Victimelor Comunismului, este cunoscut indeobste drept Memorialul Durerii si se afla la Sighetul Marmatiei (www.memorialsighet.ro). Ce facem, iar ne facem ca muncim?
      • +1 (1 vot)    
        Ar fi mai bine.... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 19:43)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui airwave

        ... daca ati infiinta Muzeul Ororior Post-Comunismului, cu taica ILici in rol de exponat principal, urmat de: Vacaroiu, .... Ponta, Antonescu, si in general cam intreaga clasa politica, expusa frumos, in borcane de formol, ca doar n-or vrea imbalsamati ca Lenin!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Primele exponate (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:11)

    Melio [utilizator]

    ...majoritatea politicienilor roamani din ultimii 24 de ani, adevarate e(o)rori genetice ale comunismului.
  • +5 (5 voturi)    
    Gigele..... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:16)

    translativus [utilizator]

    .....esti copac ? Vrei tu sa pui tu poze cu ilici din timpul ororilor colectivizarii fortate ?

    Cred ca cineva, nu are...toate tiglele pe casa !
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Gigel! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:17)

    Rasmus [utilizator]

    Sefii tai stiu ce iti umbla prin cap?!
    ce faci cu Iliescu, for instance, unde il asezi?
  • +6 (6 voturi)    
    Muzeul ororilor comuniste (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:18)

    Melkedisiec [utilizator]

    Exponatul central să fie Ion Iliescu.
  • +4 (4 voturi)    
    O initiativa laudabila (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:22)

    xvlad [utilizator]

    Dpar ca ar trebui sa contina neaparat si o sectiune despre odraslele comunistilor, care inca mai provoaca orori...
  • +5 (5 voturi)    
    buna idee (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:29)

    IancuJianu [utilizator]

    Dar sa inceapa cu Iliescu impaiat, ca Pingelica e putred.
  • +3 (3 voturi)    
    Gigel (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:31)

    lucadd [utilizator]

    O alta eroare in system
  • +3 (3 voturi)    
    Da (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:32)

    MateiLazar [utilizator]

    Dar un muzeu cu ororile tranzitiei pe cand?
  • +2 (2 voturi)    
    Ce fain... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:36)

    rov [utilizator]

    interesanta va fi sectiunea cu exponate vi si in plinatatea puterilor... cu subtema "cameleonul din mine" si "perpetuarea la putere"
    Sau..."manipularea de ieri si de azi"

    Ii vom vizita ....va fi o nebunie!!!
  • +3 (3 voturi)    
    foarte bine.. (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:47)

    exilatul [utilizator]

    o sa ne arate cum facea propaganda tatucul ( bolsevicul ) iliescu si de asemenea cum a progresat el in conducerea partidului comunist...
  • +4 (4 voturi)    
    cea mai mare oroare (Vineri, 17 ianuarie 2014, 15:59)

    dum_i [utilizator]

    Cea mai mare oroare a regimului comunist este clasa politica promovata si votata cu stoicism de romani dupa 89.
  • +2 (4 voturi)    
    Tipul asta imi place din ce in ce mai mult... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:07)

    Metec [utilizator]

    Intr-o tara in care esti judecat dupa nume sau dupa ce ai facut in tinerete, acest domn pare sa sfideze prejudecatile si sa adopte atitudinea potrivita, atat in cazul Muzeului Taranului Roman, cat si in cazul Rosiei Montana. Aceasta initiativa de ultima ora este, de asemenea, demna de toata stima mea. Se pare ca nu conteaza cum te cheama sau cate facultati ai terminat, ci cum te comporti si ce decizii iei! Foarte bine pana acum, domnule Ministru al Culturii!
  • 0 (0 voturi)    
    singurul, unicul (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:21)

    paranoid_android [utilizator]

    Spatiul care merita cu adevarat sa gazduiasca acest muzeu este Casa Poporului Comunist, cladirea insasi a Parlamentului asa cum este acum;
    si nu mai e nevoie de nici o amenajare in plus.
  • 0 (0 voturi)    
    asumarea prezentului (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:22)

    dana_s [utilizator]

    ... sa ne asumam si prezentul.
    Si sa facem un muzeu al ororilor ultimilor 24 de ani. Care sa se adreseze, cu prioritate, tot tinerilor, si care sa fie actualizat zilnic...
    Si sa mai facem niste conferinte, colocvii, seminarii, comisii de analiza, comitete...
    Mi-e teama insa ca ar trebui sa avem acum alte prioritati.
    Se spune ca istoria este ciclica si ca, practic, nu se invata nimic din istorie. As vrea sa repetam eroarea de a fi un popor responsabil, de a ne regasi un pic de demnitate si putere de a ne scutura de impostori.
  • -1 (3 voturi)    
    Un muzeu al prostiei merge? (Vineri, 17 ianuarie 2014, 16:53)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    E mai simplu si mai ieftin sa infiinteze un muzeu al ororilor de limbaj.... Nici nu-i trebuie un sediu, se poate dezvolta in mediul virtual...
  • +1 (1 vot)    
    Un astfel de muzeu exista deja la Sighet (Vineri, 17 ianuarie 2014, 17:18)

    miha1 [utilizator]

    http://www.memorialsighet.ro.
    Ar trebui totusi infiintat undeva in Bucuresti.
  • +1 (1 vot)    
    Malmaison (Vineri, 17 ianuarie 2014, 17:49)

    benicio [utilizator]

    Cea mai potrivita ar fi cladirea Malmaison, care a functionat ca inchisoare de ancheta (a se citi bataie crunta) inainte de incarcerarea in alte temnite comuniste (Aiud, Pitesti, Gherla, Jilava, Ramnicu Sarat etc.). Pe acolo si acolo au patimit au trecut toti detinutii politici in anii '50-'60. Cladirea e pe Calea Plevnei, acum e sediul IPROCHIM, societate cu capital majoritar de stat, deci nu ar fi atat de greu de realizat. Oricum, felicitari pentru idee si sper sa fie dusa pana la capat.
  • +1 (1 vot)    
    sugestie (Vineri, 17 ianuarie 2014, 18:43)

    mucenic [utilizator]

    un muzeu prezentand atrocitatile comunismului trebuie sa fie localizat in mai multe parti ale tarii, la locul unde au avut loc atrocitatile: Pitesti, Canal, Sighet, etc asa cum comunistii au facut un muzeu la Doftana. Cred ca este mult mai convingator sa vezi in fiecare judet un muzeu mai mic decat unul singur, mai mare, in Bucuresti. Mult mai educativ.
  • -1 (1 vot)    
    Devoratorii de cadavre... (Duminică, 19 ianuarie 2014, 8:49)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    Cand vrei sa muti o cratita fierbinte, folosesti o carpa...
    Eu inteleg de la acest domn ca se straduieste sa convinga lumea ca este suficient sa fi invatat doctrine pentru a deveni un monstru si ca acea organizare sociala la care am renuntat in 1989 ar fi corespuns idealurilor doctrinei propuse de Marx si Engels.
    Bieti cetateni...cand veti intelege ca in lume au existat franchismul, maoismul, hitlerismul golismul sau ceausismul si ca aceste organizari sociale nu pot fi teoretizate simplist. Cand vom scapa de devoratorii de cadavre ?
    • 0 (0 voturi)    
      Biet stangist penibil... (Luni, 20 ianuarie 2014, 14:53)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui Liviu-Ludovic

      Cand vei intelege ca, peste tot unde s-au aplicat doctrinele dragilor tai maestri Marx si Engels, au curs rauri de sange si lacrimi?! Si stii de ce, mai marxistule?! Pentru ca orice doctrina care vrea sa aduca raiul pe pamant, dar fara Dumnezeu, nu poate aduce decat Iadul! E cam profund pentru tine, dar poate cand vei mai creste, vei intelege...