Traian Basescu a semnat decretul de numire a lui Gigel Stirbu in functia de ministru al Culturii. Acesta va depune juramantul la ora 16.00 / La 16.15, va depune juramantul Toni Grebla, in functia de judecator la CCR

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2013, 13:22 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a semnat marti decretul de numire a lui Gigel-Sorinel Stirbu in functia de ministru al Culturii, anunta Administratia Prezidentiala. Potrivit programului de marti al sefului statului, anuntat pe site-ul Presedintiei, Stirbu va depune juramantul pentru investirea in functia de ministru la ora 16.00, la Palatul Cotroceni. Aceasta ceremonie va fi urmata de cea de depunere a juramantului de investitura in functia de judecator la Curtea Constitutionala de catre senatorul Toni Grebla, la ora 16.15.

"Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, a semnat marti, 17 decembrie a.c., Decretul prin care se ia act de demisia domnului Daniel-Constantin Barbu, ministrul Culturii, si se constata incetarea functiei acestuia de membru al Guvernului. De asemenea, domnul presedinte Traian Basescu a semnat marti, 17 decembrie a.c, Decretul prin care se numeste domnul Gigel-Sorinel Stirbu in functia de ministru al Culturii", informeaza comunicatul Presedintiei.



Luni, premierul Victor Ponta a anuntat ca va trimite in cursul serii la Cotroceni propunerea privind preluarea sefiei Ministerului Culturii de catre liberalul Gigel Stirbu. Cu cateva ore inainte, premierul afirmase ca si-ar fi dorit pentru portofoliul Culturii "o persoana cu un mare prestigiu cultural", precizand insa ca nu il va respinge pe Stirbu in conditiile in care este "postul PNL".

Tot luni, senatorul PSD Toni Grebla a fost numit judecator la Curtea Constitutionala, prin votul dat de plenul Senatului, in absenta senatorilor PDL, care au parasit sala ca protest pentru ca nu au fost convocati, in comisie, la audierea acestuia. Anterior, Grebla a fost propus si votat in grupul PSD pentru functia de judecator la CCR, in locul Iuliei Motoc, in urma respingerii primei optiuni, cea a avocatului Lucian Bolcas.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1412 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    ruşine PNL! (Marţi, 17 decembrie 2013, 13:45)

    FFF T [utilizator]

    Un partid de gigei!
  • +3 (5 voturi)    
    sfidare fara jena (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:07)

    ValentinV [utilizator]

    Cea mai cinstita guvernare continua.. ignorand total opinia publica. Ca asa-i in tenis...
  • -2 (2 voturi)    
    Pare baiat de gasca (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:13)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Si cu simtul umorului..

    http://www.youtube.com/watch?v=hhDZcuvET4w
  • +2 (4 voturi)    
    Stirbu si cu Grebla (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:22)

    abel [utilizator]

    Dar nu aveti niste ministere si pentru Sapa, Lopata, Ciungu, Schiopu ?Numele astora e predestinat pentru oameni fara morala... Cine stie ce stramosi au avut...
  • +2 (4 voturi)    
    Grebla-i Stirbu (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:26)

    Plagarus [utilizator]

    Trei dinti din fata ( Marin Sorescu ) le lipsesc din educatie si popii si greblei !
  • +2 (4 voturi)    
    Normalitate (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:34)

    Costache2009 [utilizator]

    ... a la tarisoara mioritica, nu jucarie! Toti ii purtau sambetele lui Daniel Barbu - ba ca-i un "hodorog comunist", ba ca-i "papistas", nu tine de credinta majoritara, de-a reusit BOR sa-l decreteze persona nongrata la ramurica de "Culte" a Ministerului culturii... Ca sa nu mai pomenesc ce vaiet si jale s-a iscat in tarisoara, cand profesoru' n-a fost suficient de corect politic cu bugetu' dedicat vindecatorilor unei boli atat de nobile ca SIDA... Ba chiar o judecatoreasa de la CCR, fosta colega academica a preopinentului, s-a dezbracat de caracter si i-a inventat un amantlac, sa fie acolo, in cazul in care nu reusesc sa-l rezolve pe "babalac" colegii mai tinerei din peneleu... Nu ma mira ca prealuminatu' nost' prezidel a fost asa rapid de acord sa-l unga pe Gigel cu miru' ministeriatului: e tinerel, mai prezentabil, fara sifoanele alea pe ochi, are studii de teologie, asadar se pricepe la orice, a fost popa ortodox, asadar nici BOR-u' nu mai are de ce sa-l infiereze. In plus, Gigel are si o vasta experienta manageriala, in fabricarea si comercializarea tigarilor de contrabanda si a alcoolului contrafacut, iar asta nu-i de colea! ;)
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa ca-i bine! (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:20)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui Costache2009

      Presedintele trebuie sa cam accepte ce i se da! Ar fi, totusi, jenant sa zica NU doar fiindca Gigel e cam prostut! In plus, s-o fi saturat si el : vreti Gigei, na Gigei! Ba, chiar, ma gandesc ca nici PNL-ul nu e vinovat : daca Gigel e cel mai cult membru al partidului, daca doar el stie a vorbi romaneste cu doar 2-3 greseli per fraza, ce sa fi facut partidul? (Am inteles ca Antonescu l-a propus pe Kant dar s-a opus SRS care a avut obiectii legate de varsta).
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 17 decembrie 2013, 14:55)

    melcul_naravas [utilizator]

    Amandoi sunt la fel de agramati si n-au auzit in viata lor despre pronumele relativ "care" . Aseara l-am auzit pe Grebla vorbind intocmai ca Stirbu " care" in loc de "pe care". Si Tariceanu vorbea la fel ( Garantat Vanghelie :)))
  • +1 (3 voturi)    
    Vesti rele pentru CCR (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:04)

    OmulNou [utilizator]

    CCR mai apara un pic libertatea publicului, acum PDSR-ul are om de incredere la CCR. Cum sa mai spui ca avem curte constitutionala ?
    • +1 (3 voturi)    
      Să nu uităm... (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:52)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      că Greblă e „părintele” legii exproprierii. Deci RMGC a ajuns la CCR!
      Iar faptul că președintele (lobby-ist cu state vechi al cianurii) se grăbește să-l confirme, nu mă surprinde deloc. Interesele subterane îi unesc pe cei mai aprigi dușmani...
      Așa că, niciun politician nu apără interesele cetățenilor de rând. Toți pentru unul, și unul pentru toți, în casta lor îngustă, putredă, urât mirositoare...
  • +3 (5 voturi)    
    Speranta! (Marţi, 17 decembrie 2013, 15:11)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Cu Gigel Sorinel la Cultura am speranta ca, la anu', o sa rupem Europa la productia de stevie!