VIDEO UPDATE Toni Grebla, numit judecator la Curtea Constitutionala dupa votul dat de plenul Senatului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 decembrie 2013, 15:03 Actualitate | Esenţial

Toni Grebla
Foto: AGERPRES
Senatorul PSD Toni Grebla a fost numit judecator la Curtea Constitutionala, prin votul dat, luni, de plenul Senatului, in absenta senatorilor PDL, care au parasit sala ca protest pentru ca nu au fost convocati, in comisie, la audierea acestuia, anunta Mediafax.

Candidatura sa a intrunit 123 de voturi "pentru", doua voturi "impotriva" si o abtinere.

Votul a fost electronic secret.

In jurul orei 16,00, Comisia juridica, de numiri, disciplina, imunitati si validari din Senat l-a avizat pe Toni Grebla in functia de judecator la Curtea Constitutionala. Grebla a fost votat in unanimitate de membrii Comisiei.

Surse parlamentare declarasera anterior ca senatorul social-democrat Toni Grebla a fost propus si votat in grupul PSD pentru functia de judecator la Curtea Constitutionala, in locul Iuliei Motoc, in urma respingerii primei optiuni, cea a juristului Lucian Bolcas.

Potrivit surselor citate, Toni Grebla urmeaza sa fie audiat in Comisia juridica, luni dupa-amiaza, iar in plenul de luni se va da si votul pentru aceasta propunere.

Toni Grebla este de profesie avocat si a fost presedinte al Comisiei juridice din Senat, in legislatura precedenta, iar din 2009, este membru in aceasta comisie.

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca a avut o discutie cu Lucian Bolcas, care l-a informat ca nu doreste functia de judecator la Curtea Constitutionala, "avand in vedere aversiunea presedintelui Traian Basescu".



Juristul Toni Grebla, senator USL, s-a nascut la 30 decembrie 1953, in comuna Sadova din judetul Dolj. In 1978 a absolvit Facultatea de Drept la Universitatea Bucuresti.

In perioada 1980-1989 a fost avocat in cadrul Baroului Gorj. A ocupat functia de prefect al judetului Gorj in perioadele 1990-1993 si 2000-2003.

Este membru PSD din 1997 si al FSN din 1990.

A fost senator de Gorj, in Colegiul uninominal nr. 2, in legislatura 2008-2012. In urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012, a obtinut cel de-al doilea mandat de senator tot in Colegiul nr. 2 din Gorj, pe listele USL (PSD), cu 57,04% (43.048 voturi).

A publicat numeroase articole in ziare si reviste de specialitate.

Este casatorit si are doi copii.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

8123 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    omg (Luni, 16 decembrie 2013, 15:04)

    demaGOGU [utilizator]

    il preferam pe Bolcas!
    • +27 (27 voturi)    
      Mda......trist de tot !!!!! (Luni, 16 decembrie 2013, 15:25)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Alt comunist.......!!!!!!!!!!!
      • +19 (19 voturi)    
        Greblă este cercetat de DNA din 2008 (Luni, 16 decembrie 2013, 15:49)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        "Toni Greblă şi Ion Vulpe, daţi pe mâna procurorilor anticorupţie"(Miercuri, 07 Mai 2008)

        "Fostul prefect de Gorj, Toni Mihail Greblă, în prezent directorul „Patromin“ - Asociaţia patronatului din minerit - şi, totodată, vicepreşedintele PSD Gorj, şi Ion Vulpe, fostul director general al Societăţii Naţionale a Lignitului Oltenia (SNLO), au fost daţi pe mâna procurorilor anticorupţie.

        GORJ. Procurorul Gheorghe Emil Moţa, din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Gorj, a dispus disjungerea cercetărilor faţă de cei doi în favoarea Direcţiei Naţionale Anticorupţie, în vederea cercetării acestora pentru infracţiuni de corupţie."

        Sursa: http://www.gds.ro/Gorj%20si%20Mehedinti/2008-05-07/Toni+Grebla+si+Ion+Vulpe,+dati+pe+mana+procurorilor+anticoruptie
  • +35 (35 voturi)    
    :)) (Luni, 16 decembrie 2013, 15:10)

    omezu [utilizator]

    Numele si fața spun totul!
    • +14 (14 voturi)    
      Grebla va rani cu grebla la G.A.Z. Poarta Alba (Luni, 16 decembrie 2013, 15:54)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      In loc de CC, tinind cont de dosarele pe care la are, Toni Grebla va ajunge sa rineasca cu grebla la porcii de la Grupul Agro Zootehnic al puscariei Poarta Alba.
  • +31 (33 voturi)    
    No, aiasta nu se poate! (Luni, 16 decembrie 2013, 15:12)

    auch [utilizator]

    Asta este dincolo de orice urma de bun simt. Cat de disperati sa fie??? Uite-asa isi sapa unii singuri, cu manuta lor...
    • +17 (17 voturi)    
      ...nu sapa... (Luni, 16 decembrie 2013, 15:45)

      canichon [utilizator] i-a raspuns lui auch

      ...grebleaza...
  • +24 (24 voturi)    
    Nominalizarea ... (Luni, 16 decembrie 2013, 15:14)

    Dansaiezecisiopt [utilizator]

    L-au gasit !!
  • +23 (23 voturi)    
    gigel, toni (Luni, 16 decembrie 2013, 15:14)

    sorin3 [utilizator]

    pe cind un presedinte costel?
  • +25 (25 voturi)    
    Groaznic... (Luni, 16 decembrie 2013, 15:15)

    _cutare [utilizator]

    Lobistul firmelor straine care isi incep acum puternic activitatea in Romania... numai bine pentru a asigura constitutionalitatea oricarei legi a minelor sau a exproprierilor.
  • +27 (29 voturi)    
    Perfect ! RMGC intra in Curtea Constitutionala ! (Luni, 16 decembrie 2013, 15:17)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Toni Grebla = un mare sustinator al rmgc !!!
  • +25 (27 voturi)    
    Comisia Juridica? (Luni, 16 decembrie 2013, 15:19)

    OmulNou [utilizator]

    Membru al comisiei care a aranjat modificarile la codul penal care ar scapa 60 de parlamentari de puscarie?
  • +22 (24 voturi)    
    Toni Grebla este acuzat de nepotism (Luni, 16 decembrie 2013, 15:20)

    dumitrica [utilizator]

    "Toni Greblă şi-a trimis fiul ca viceconsul la Paris, pe banii românilor"

    Site-ul romaniacurata.ro relatează că fiul senatorului PSD Toni Greblă – Octavian Greblă – a ajuns, de aproape un an, într-un post călduţ şi bine remunerat la Paris în calitate de viceconsul, deşi studiile şi pregătirea profesională a odraslei pesediste rămân deocamdată o mare necunoscută. „Deşi a trecut un an de la numirea lui Octavian Greblă, fiul senatorului PSD de Gorj Toni Greblă, în funcţia de vice-consul al României la Paris, CV-ul acestuia rămâne necu­noscut“
    • +11 (11 voturi)    
      Normal (Luni, 16 decembrie 2013, 15:25)

      Dansaiezecisiopt [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Ba,da cum se orienteaza unii!!
  • +16 (16 voturi)    
    Dormi linistit... (Luni, 16 decembrie 2013, 15:23)

    loloi [utilizator]

    RMGC vecgheaza.

    Toni Greblă, autorul modificărilor pro-RMGC la Legea Minelor, primul care a avut ideea unei legislaţii care să permită EXPROPRIEREA cetăţenilor în folosul corporaţiilor, este propunerea PSD pentru Curtea Constituţională. Gold Corporation lucrează în continuare, se asigură că atunci când Camera Deputaţilor va vota toate aberaţiile 'comandate' de Companie, CCR va declara că totul este OK. Share, share.
  • +8 (10 voturi)    
    Grebla il considera pe Basescu o buruiana! (Luni, 16 decembrie 2013, 15:27)

    dumitrica [utilizator]

    Interviu cu Toni Grebla:

    "Rep.: L-aţi suspendat pe Băsescu.
    T.G.: Eu doar am citit actul de suspendare şi am votat pentru suspendare. Sînt preşedintele comisiei juridice.
    Rep.: Un instrument.
    T.G.: În acele momente, da. A fost cel mai important moment politic din viaţa mea ca politician. A încununat o viaţă. Rar poţi să fii prezent activ în­tr-un asemenea moment. Iar preşedintele Băsescu a greşit atît de mult încît a chemat un asemenea moment.
    Rep.: O buruiană!
    T.G.: Da. Este o buruiană. Nu se poate conduce o ţară în acest stil dictatorial. Constant nedemocratic.
    Rep.: Pe preşedinte nu l-aţi luat cu lopata, ci cu grebla!
    T.G.: Nu este de glumă aici! Acest om a diabolizat ţara. A rupt-o în fărîme. Nu te poţi juca cu el, fiindcă dumnealui creează numai şi numai disensiune.
    Rep.: Ce-i de făcut acum?
    T.G.: Să se întoarcă la popor şi poporul să aleagă. Îi convine cum a fost condus sau nu? Eu cred că nu, nu o să-i placă.
    Rep.: Dar vă place Băsescu?
    T.G.: Mie nu-mi poate plăcea un astfel de om.
    Rep.: Dar, ca politician, are stofă. Greblă n-o să poată avea anvergura unui Băsescu.
    T.G.: Dom’le, este un om al disensiunii, nu poate fi modelul meu.
    Rep.: I-aţi cîntat prohodul.
    T.G.: Pură întîmplare.
    Rep.: A consemnat-o istoria.
    T.G.: Eu sper ca istoria să mă consemneze şi cu alte fapte.
    Rep.: Aveţi?
    T.G.: Nu stau acum să le înşir. Judeţul meu se mîndreşte cu mine."
  • +16 (16 voturi)    
    Pontaminarea continua (Luni, 16 decembrie 2013, 15:28)

    triciupa [utilizator]

    Uslamul nu renunta si incearca pontaminarea CCR cu o noua toxina.
    Acum e limpede ca nici un jurist cu o cariera cat de cat notabila nu accepta sa fie coada de topor uslamista in curtea constitutionala. Noroc cu ciurucurile...
  • +14 (14 voturi)    
    Da (Luni, 16 decembrie 2013, 15:34)

    AurelAvramescu [anonim]

    Asta e o gluma? :(
  • +11 (11 voturi)    
    <br> (Luni, 16 decembrie 2013, 15:39)

    cititor9 [utilizator]

    Aceeasi marie cu alta palarie
    http://www.gorjnews.ro/ultima-ora/copiii-lui-grebla-afaceri-cu-baietii-destepti-din-energie.html
  • +8 (8 voturi)    
    Toni Grebla: Basescu trebuie SA DEMISIONEZE (Luni, 16 decembrie 2013, 15:39)

    dumitrica [utilizator]

    Citat: "Traian Basescu sa-si asume esecul guvernarii si sa demisioneze, a declarat, joi, presedintele Comisiei juridice a Senatului, Toni Grebla (PSD).
    ...
    Presedintele Comisiei juridice a Senatului a adaugat ca, dupa parerea sa, Traian Basescu va demisiona in urmatoarele zile "pentru toate relele pe care le-a facut tarii", cea mai grava dintre ele fiind indemnul adresat populatiei de a nu participa la referendum, ceea ce reflecta un ''comportament anti-democratic''.
    ( Joi, 02 August 2012)

    Deci nu are cum sa accepte Basescu la Curtea Constitutionala o persoana care are ceva cu el si care va lua decizii clare impotriva sa.
  • +16 (16 voturi)    
    Asta-i o glumă proastă? (Luni, 16 decembrie 2013, 15:39)

    marki [utilizator]

    Numai cu persoane compromise defilați?
    Din câte știm, Greblă e unul dintre cei care au inițiat „Proiectul de modificare a legii minelor”, care încalcă (printre multe altele...) un drept fundamental, CONSTITUȚIONAL al omului, dreptul la proprietate. Și care a scos mii de oameni în stradă...

    Mai căutați, sunt sigur că puteți mai mult...
  • +9 (9 voturi)    
    Pana sa ne fereasca sfantu'... (Luni, 16 decembrie 2013, 15:46)

    popestii [utilizator]

    hai sa ne ferim noi insine de greblacii astia! Hai, urla-ti nemultumirea neamule caci doar sugarul care nu plange moare de foame!
  • +12 (12 voturi)    
    Se astepta cineva la altceva ? (Luni, 16 decembrie 2013, 15:50)

    icrazy [utilizator]

    Chiar credea cineva ca pun vreun imaculat? Politicul a intrat peste tot , ori esti cu ei ori nu esti. Si cand zic ca esti cu ei ..trebuie sa cotizezi cu ceva . Te sustinem sa ajungi acolo si in schimb ne iese si noua ceva , fonduri , influenta etc.

    Separarea puterilor a ajuns o minciuna. Democratia la fel. Locurile in parlament se cumpara cu nimicuri date celor ne-educati pentru ca sunt usor de influentat. Si apoi se voteaza in turma conform ordinelor primite de sus. Nu inteleg cum are tupeu Ponta sa vorbeasca de democratie cand tot el le multumea parlamentarilor ca sunt niste soldatei disciplinati. E o mocirla care se transforma in mlastina care ne va inghiti pe toti si nu avem solutii . Ne bazam pe UE si pe americani sa le mai dea peste nas pana se vor satura si astia de noi si ne vor da afara .
  • +11 (11 voturi)    
    Coadă de topor deghizată în greblă (Luni, 16 decembrie 2013, 15:52)

    Cocofifi [utilizator]

    Băi frățioare, parc-ar fi un spectacol non-stop de glume proaste...

    Întâi "maestrul" Bolcaș, apoi musiu Greblă, promotorul intereselor RMCG, tată de viceconsul pe pile la Paris (că doar nu l-ar fi trimis în Somalia), și care n-a mai practicat avocatura din '89, preferând alte îndeletniciri mai ușoare și mai bănoase.

    Și pe nenea ăsta vreți să-l numiți la CCR, să hotărască ce e constituțional și ce nu în țara asta?

    Sau vă trebuie un pion dedicat partidului, care să scrie corect după dictare? O coadă de topor deghizată în greblă.
    • +7 (7 voturi)    
      Adăugire (Luni, 16 decembrie 2013, 16:20)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Cocofifi

      L-ai uitat pe gigel sorinel știrbu, de la (in)cultură... :P
  • +11 (11 voturi)    
    lasati Romania in pace!!!! (Luni, 16 decembrie 2013, 15:53)

    MirceaIo [utilizator]

    Astia isi bat joc complet imaginea :"statului de drept"

    Daca as fi in locul lui Morar si mi s-ar impune un astfel de "coleg" m-as simti nedeptatit!!!


    In Romania se incurajeaza "boschetareala". Oare de cine??????
  • +8 (8 voturi)    
    urata fata are comunismul (Luni, 16 decembrie 2013, 16:02)

    Joan [utilizator]

    in psd sunt oameni si buni si rai, dar individul asta intrece orice masura. un impertinent, un avocat ratat, nerecunoscut ca avand vreun rezultat profesional notabil, nerespectat in propria bransa, unu care vrea sa ne invete cum se face "democratia originala", cu bata. si un cioban de la oi era mai bun decat omul acesta.
    ca sa va dati seama in ce tara traiti cititi numai alte 2 nume de judecatori constitutionali marca usl (garantat) : mona pivniceru si valer dorneanu. e pacat ca o institutie asa importanta si serioasa (fundamentul democratiei in orice tara libera) a ajuns sa fie impuiata de astfel de persoane care joaca la rupere cu legea. toti votantii care sta si se uita ca prostii cum se naruie tara si n-ar vota (ca chipurile nu se regasesc in actualii politicieni de la niciun partid) ar face bine sa se grabeasca la urne la urmatoarele alegeri si sa voteze "reaua aia mai putin rea". acum ati vazut fratilor, romanilor, ca nu absenteismul e solutia. democratia si libertatea inseamna sa votezi si sa iti exprimi astfel parerea cine vrei sa te reprezinte urmatorii 4 ani. ce vedem azi pe scena politica este rezultatul lehamitei cetatenilor. dar fratilor, cand va e lehamite de cineva, votati oameni noi, votati tineri, votati o idee, un program, dar cel mai important, nu uitati sa mergeti la vot. daca pana acum credeati ca mergand la vot ii legitimati pe actualii politicieni , astazi vedeti clar ca lumina zilei ca absenta voastra e cea care i-a legitimat in cele din urma. cugetati liber !
  • +10 (10 voturi)    
    Unde s-a nascut (Luni, 16 decembrie 2013, 16:09)

    soundtrack [utilizator]

    asta? Toti mongoloizii astia de unde vin?Uitati-va la ochii lor!
    Eminescu in Scrisoarea III:
    "Vezi colo pe uraciunea fără suflet, fără cuget,
    Cu privirea-mproscata si la falci umflat si buget,
    Negru, cocosat si lacom, un izvor de siretlicuri,
    La tovarasii sai spune veninoasele-i nimicuri;
    Toti pebuze-avand virtute, iar în ei moneda calpa,
    Quintesenta de mizerii de la crestet pana-n talpa,
    Si deasupra tuturora, oastea să si-o recunoasca,
    Isi arunca pociturabulbucatii ochi de broasca...
    Dintre-acestia tara noastra isi alege astazi solii!
    Oameni vrednici ca să saza în zidirea sfintei Golii,...
    Ne fac legi si ne pun biruri, ne vorbesc filozofie.
    Patriotii! Virtuosii, ctitori de asezaminte,
    Unde spumega desfraul în miscari si în cuvinte,
    Cu evlavie de vulpe, ca în strane, sed pe locuri
    Si aplauda frenetic schime, cantece si jocuri...
    Si apoi în sfatul tarii se adun să se admire
    Bulgaroi cu ceafa groasa, grcotei cu nas subtire;
    Toate mutrele acestea sunt pretinse de roman,
    Toata greco-bulgarimea e nepoata lui Traian!
    Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi
    Să ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi!
    Tot ce-i insemnat cu pata putrjunii de natura,
    Toti se scursera aicea si formeaza patriotii,
    Incat fonfii si flecarii, gagautii si gusatii,
    Balbaiti cu gura stramba sunt stapanii astei natii!

    Voi sunteti urmasii Romei? Niste rai si niste fameni!
    I-e rusine omenirii să va zica voua oameni!
    In aceasta cuma-n lume si aceste creaturi
    Nici rusine n-au să ieie în smintitele lor guri
    Gloria neamului nostru spre-a o face de ocara,
    Indraznesc ca să rosteasca pan' si numele tau... tara!
    Si acum priviti cu spaima fata noastra sceptic-rece,
    Va mirati cum de minciuna astazi vi se mai trece?
    Când vedem ca toti aceia care vorbe mari arunca
    Numai banul il vaneaza si castigul fără munca,
    Azi, când fraza lustruita nu ne poate insela,
    Astazi altii sunt de vina, domnii mei, nu este-asa?
    Prea v-ati aratat arama, sfasiind aceasta tara,
    Prea facurati neamul nostru de rusine si ocara
  • +9 (9 voturi)    
    pai nu ziceau ei (Luni, 16 decembrie 2013, 16:12)

    nash pandelica [utilizator]

    ca base a pus in ccr oameni fara experienta de judecatori, ca la ccr ar trebui numiti judecatori, ca dna monica pizniceru ?!
    ca morar n'are experienta de judecator.
    morar, cel putin a fost magistrate.

    unde si'o fi luat doctoratul ?
    • +5 (5 voturi)    
      in (Luni, 16 decembrie 2013, 17:25)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      sicilia, filiera romaneasca.
  • +9 (9 voturi)    
    bai nene (Luni, 16 decembrie 2013, 17:22)

    moby dick [utilizator]

    Unde Dumnezeu ii gasesc pe astia : Grebla, Stirbu, Branza, Riceard...?
    Ii cauta mult pana sa-i gaseasca sau ii iau la rand ?
  • +4 (4 voturi)    
    MANIPULARE (Luni, 16 decembrie 2013, 17:54)

    Sthelian [utilizator]

    Manipulare crasa - e din manuale. Propun intii pe Bolcas, stiind de la bun inceput ca e propunere inacceptabila pentru vest, pentru presedinte. (Greu de numit un fost PRM-ist, greu de controlat). Vedeti si repeziciunea cu care au dat inapoi, fara sa-l acuze pe Basescu de imixtiune sau altceva.
    In lista adevaratul nume era Grebla.Om al Partidului, devotat partidului si contra Basescu pe fata...
    Ce competente in materie de drept constitutional are...
    Membru al CCR sinecura de partid nicidecum virf de cariera judiciara.
  • +2 (2 voturi)    
    un update (Luni, 16 decembrie 2013, 21:48)

    Ciribanstula [utilizator]

    Aici am un link interesant pentru curioso

    Daca puteti sa vedeti sub ce numar de inregistrare este facuta declaratia de avere din 2008 a tovarashului Lopata

    Pardon Grebla
    :)

    http://www.senat.ro/FisaSenator.aspx?ParlamentarID=ed76058c-825e-4e89-a434-19b708fe537f
  • +1 (1 vot)    
    Singurul criteriu . . . (Marţi, 17 decembrie 2013, 7:43)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . avut in vedere de USL atunci cand propune pe cineva in functii publice este cat de tare individul respectiv il uraste pe Basescu. Ori acest Grebla poate fi socotit etalon in materie. Viva la democracia!
  • +1 (1 vot)    
    tractorist (Marţi, 17 decembrie 2013, 8:26)

    Dodel540 [utilizator]

    Oare unde isi parcheaza tractorul melteanul asta?
  • 0 (0 voturi)    
    militian? (Marţi, 17 decembrie 2013, 8:27)

    Dodel540 [utilizator]

    Uitati-va doar la el ce fatza de militzian care te-ar bate fara complexe in beciul politiei are
  • +3 (3 voturi)    
    Grebla GFY ...esti nashpa ! (Marţi, 17 decembrie 2013, 8:45)

    Plagarus [utilizator]

    Tony, pentru tine ar fi mai potrivit sa te faci ,ghebar ( culegator de ghebe )caci tare ma tem ca bagi in ghenă si C.C.R.-ul,dupa ce-ai rusinat Camera !
  • +2 (2 voturi)    
    asta (Marţi, 17 decembrie 2013, 11:32)

    strongbox [utilizator]

    are fatza de borfas nu de judecator CCR!!! Unde am ajuns???!!