VIDEO Victor Ponta ii scrie lui Traian Basescu, cerandu-i sa promulge "cu celeritate" Legea referendumului

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 5 decembrie 2013, 20:57 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta i-a adresat, joi seara, o scrisoare deschisa presedintelui Traian Basescu, in care ii cere sa promulge "cu celeritate, pentru a intra cat mai rapid in vigoare", Legea ce prevede reducerea la 30% a pragului de participare pentru validarea unui referendum, declarata constitutionala de CCR. "In prezent, dupa aceasta decizie a Curtii Constitutionale, nu mai exista nici un motiv si nu mai aveti la dispozitie nici un subterfugiu legal in spatele caruia sa va puteti ascunde, in intentia explicita de a bloca aplicarea sa", i-a scris premierul sefului statului.

"Va solicit ca, prin aceasta promulgare cat mai rapida, sa demonstrati ca toate aceste sicane puse Guvernului si majoritatii de 70% a USL din Parlamentul Romaniei nu reprezinta doar ambitia dvs personala si calcule politice marunte, ce tin de interese de partid sau de familie. 7 luni de amanari si sicane sunt mult prea multe pentru o lege care a fost deja declarata constitutionala in doua randuri", a mai sustinut seful Guvernului in scrisoare.



Scrisoarea deschisa a premierului Victor Ponta catre presedintele Traian Basescu:

Stimate domnule Presedinte,

Avand in vedere decizia nr. 471, din 14 noiembrie 2013 a Curtii Constitutionale, publicata ieri, cu privire la obiectia de neconstitutionalitate a Legii pentru modificarea si completarea Legii nr3/2000, privind organizarea si desfasurarea referendumului, prin care se resping obiectiile de neconstitutionalitate pe care le-ati formulat, va rog sa promulgati cu celeritate legea, pentru a intra cat mai rapid in vigoare.

In prezent, dupa aceasta decizie a Curtii Constitutionale, nu mai exista nici un motiv si nu mai aveti la dispozitie nici un subterfugiu legal in spatele caruia sa va puteti ascunde, in intentia explicita de a bloca aplicarea sa.

Au trecut deja aproape 7 luni de cand tergiversati promulgarea acestei legi, in ciuda faptului ca, in doua randuri, Curtea Constitutionala a respins sesizarile facute cu privire la aceasta lege.

Va reamintesc ca modificarile la legea referendumului (L3/2000) au fost adoptate pentru prima data pe 29 mai, de Camera Deputatilor, camera decizionala in acest caz. Ulterior, au venit completarile CCR, pe 26 iunie, care au fost incluse in lege, dupa ce s-a respins ca neintemeiata prima obiectie de neconstitutionalitate, formulata de 83 de deputati din partidele de opozitie.

Pe 9 septembrie, deputatii au respins cererea de reexaminare transmisa de dvs, in care solicitati Parlamentului rediscutarea acestei legi pe aceeasi problematica ce fusese deja respinsa de Curte in sesizarea formulata de deputatii din opozitie.

Ulterior, pe 20 septembrie, la finalul termenului pe care il aveati la dispozitie pentru promulgarea legii, ati ales o noua tergiversare, sesizand Curtea Constitutionala la randul dvs. CCR a preluat sesizarea pe 23 septembrie, a discutat-o ulterior si, pe 14 noiembrie a transmis decizia in care respinge obiectiile dvs ca fiind neintemeiate.

Din motivarea publicata ieri, retin faptul ca, in mai multe randuri (spre exemplu, la paginile 17, 18, 19), se arata ca legea "a mai fost supusa controlului de constitutionalitate in raport de critici similare celor formulate in prezenta cauza", si ca decizia din iunie a Curtii "a respins ca neintemeiate respectivele critici". Curtea constata explicit faptul ca dvs ati contestat legea pe o problematica similara celei ce formase obiectul controlului de constitutionalitate in vara.

Va solicit ca, prin aceasta promulgare cat mai rapida, sa demonstrati ca toate aceste sicane puse Guvernului si majoritatii de 70% a USL din Parlamentul Romaniei nu reprezinta doar ambitia dvs personala si calcule politice marunte, ce tin de interese de partid sau de familie. 7 luni de amanari si sicane sunt mult prea multe pentru o lege care a fost deja declarata constitutionala in doua randuri.

Va multumesc
Victor Ponta, Prim Ministru

Decizia din 14 noiembrie a Curtii Constitutionale, prin care legea USL ce reduce la 30% pragul de prezenta pentru validarea referendumurilor a fost declarata constitutionala, a fost publicata miercuri, 4 decembrie, in Monitorul Oficial.

Presedintele Traian Basescu a declarat joi, intr-o conferinta de presa la Palatul Cotroceni, ca va promulga Legea referendumului pe 14 decembrie seara, adica in a zecea zi de la primirea motivarii Curtii Constitutionale. "La mine la cabinet a intrat pe 5 (decembrie, n.r.), pe 14 seara imi expira termenul. Pe 14 noaptea voi promulga legea", a spus seful statului.

Intrebat daca va astepta toate cele zece zile care ii sunt permise de Constitutie pana la promulgare, presedintele a raspuns: "Categoric, da".

In urma cu doua saptamani, Traian Basescu a avertizat ca nu exclude posibilitatea de a sesiza din nou Curtea Constitutionala in privinta acestei legi, afirmand ca va incerca sa amane cat poate de mult promulgarea acesteia.

"Voi promulga legea in a zecea zi, la ora 23 si 59 de minute, atat cat imi permite Constitutia, incercand sa preintampin un astfel de dezastru. Cred ca, daca am organiza un astfel de scrutin, lovitura de credibilitate ar fi aproape egala cu lovitura de stat de asta vara", a sustinut seful statului, intr-o emisiune la postul B1 TV.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5367 vizualizari

  • +66 (70 voturi)    
    I-a infundat pe USL-isti! (Joi, 5 decembrie 2013, 21:09)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Probabil ca Traian Basescu va tine legea, conform Constitutiei, vreo 9 zile si o va ataca din nou la CCR. Ca sa fie sigur ca acea Constitutie a lui Cacarau sa nu fie adoptata in tururile alegerilor prezidentiale.
    De aceea Ponta se roaga ca un milog acum de Traian Basescu sa promulge legea. A ajuns pisicut,..din nou!...Ce javra! :)
    • +16 (18 voturi)    
      cu referendumul din 2009 cum ramine (Joi, 5 decembrie 2013, 21:59)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Nu o sa obosesc punind aceasta intrebare , cum ramine cu rezultatele referendumui din 2009 dragi politicieni ?
      Sau explicatia a dat-o trubadurul Victor (Socaciu de data asta nu 3.14 turca) : "prostime e prea proasta ca sa stie ce face"
    • +15 (17 voturi)    
      Ponta e disperat...trebuie sa candideze (Joi, 5 decembrie 2013, 22:00)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      De legea asta depinde candidatura la prezidentiale a plagiatorului national mincinos pt ca daca actuala constitutie ramane in vigoare...PSD il va obliga sa candideze deoarece MAFIEI PSD nu-i convine ca urmatorul presedinte sa fie la fel de puternic precum actualul
    • -10 (18 voturi)    
      Fara "javra"! (Joi, 5 decembrie 2013, 22:25)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      @ Marian Eugen.
      Va rog sa aveti respect pentru fuctia de Prim Ministru al Romaniei, indiferent ce fel de persoana, cu comporamnt de javra, l-ar ocupa. O puteti gandi, o putei spune in soapta amicilor,dar nu o puteti spune in spatiul pubic.
      Sa fim deci respectuosi cu Institutiile statului roman!
      Aferim!
      • +15 (17 voturi)    
        AVEM ACELASI RESPECT.... (Vineri, 6 decembrie 2013, 8:51)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        Precum cel aratat de mitoman si socru mic presedintelui si noua!
        Este un neica nimeni cocotat de 70% din cei 40% care s-au dus la vot!
      • +2 (2 voturi)    
        de ce i-ati dat voturi negative lui Bucur? (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:35)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        va repeziti asa cu votatul fara sa cititi cu atentie si nu mai poate omul sa comenteze cu finete si ironie!
        Pai ati inteles ca Bucur ii ia apararea lui Tonta cand scrie "...persoana, cu comportament de javra..." despre Prim Ministrul Romaniei si - as adauga eu - vrednicul ginere al lui tata scrotu?
      • 0 (2 voturi)    
         ma!! (Vineri, 6 decembrie 2013, 15:42)

        Drushk [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        Sa am respect pentru cineva care fura de rupe, si eu de-abia mai am bani sa bag benzina... si cica la anu' o s-o duc si mai rau...
        Pff... alt postac platit din banii mei...
    • +11 (13 voturi)    
      Mda (Joi, 5 decembrie 2013, 22:55)

      Miscarea Focul Dacic [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Daca va fi posibil, cu siguranta o va ataca din nou. Si asta va fi o lovitura nimicitoare pentru cei care vor sa-si bata joc de aceasta natiune. Astia sunt mult mai rai decat comunistii. Cine spunea oare sa ne fereasca cel de sus de ...burghezia comunista?
    • +10 (12 voturi)    
      Ultima reduta! (Joi, 5 decembrie 2013, 23:17)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Sper mult ca presedintele care reprezinta ultima reduta a democratiei in fata acestor penali, sa amane pe cat posibil promulgarea legii astfel incat sa nu poata fi introdusa la vot odata cu turul doi la prezidentiale.
      14 decembrie 2013 ultima data de promulgare + 1 an minim dupa = 15 demebrie 2014 = prea tarziu pentru a fi introdusa, 14 decembrie 2014 fiind limita maxima legata pentru turul 2
  • -43 (53 voturi)    
    O noua suspendare ! (Joi, 5 decembrie 2013, 21:13)

    Troller [utilizator]

    A treia ...
    • +13 (15 voturi)    
      Constitutia prevede 10 zile pt promulgare (Joi, 5 decembrie 2013, 22:01)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Troller

      Daca vreti proteste de strada, sange si scandal international, puteti incerca o noua lovitura de stat...dar tara va fi aruncata in haos
    • +8 (10 voturi)    
      lol (Joi, 5 decembrie 2013, 22:41)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Troller

      Ati vrea voi. Desi nu stiu de ce ar vrea cineva sa treaca printr-o alta dezamagire...unii mai sunt cardiaci, sufera nervos, tot felul de chestii.
  • -73 (77 voturi)    
    "cu celeritate" (Joi, 5 decembrie 2013, 21:16)

    evoque [utilizator]

    atentie o sa creada presedintele ca il injurati, in limbajul presedintelui nu se intalnesc astfel de expresii. Insa la cati consilieri are o fi careva atat de inteligent incat sa puna mana pe dex.
    • +17 (19 voturi)    
      CITESTE! (Joi, 5 decembrie 2013, 21:30)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Daca ai intrat aici si vrei sa-i raspunzi lu' evacă ăsta, NU o face!
      Ia aminte: oamenii ca el simt o satisfactie uriasa sa arunce cu rahat, sa incite, sa provoace. NU intra in jocul lui! Da-i numai binemeritatul minus, fara sa-i explici de ce. Asta il va enerva in asa masura incit, la un moment dat, va pleca singur, pe alte forumuri, mult mai primitoare si mai ingaduitoare (de exemplu, pe Antena 3).
      • -5 (7 voturi)    
        atat (Vineri, 6 decembrie 2013, 10:26)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

        de mult ma enerveaza minusurile voastre incat cu celeritate nu dau doi bani pe ele si cu aceiasi celeritate numar gramada de propagandist care sa straduieste de ani de zile sa ma jigneasca in fel si chip, pentru ca un idivid cand este mediocru reactioneaza jignid pe cei din jur. Iar daca cunosti forumul antena 3 inseamna ca stai mult pe acolo, eu nu stiam ca exista.
        • +2 (2 voturi)    
          Hai (Vineri, 6 decembrie 2013, 13:21)

          tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          zi zau ca nu stiai de el! Si apoi, e greu sa NU dai ceva... cu celeritate :))
      • +3 (3 voturi)    
        nu cred ca pleaca de aici (Vineri, 6 decembrie 2013, 15:24)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

        Din asta traieste! Sigur, ar mai fi cersitul a coltul bisericii, dar acolo se da de pomana mai mult sambata si duminica; in rest, ce sa manance?
    • +13 (17 voturi)    
      dofttorel oricum i-a dat copy/paste (Joi, 5 decembrie 2013, 21:30)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      in limbajul de scara de bloc al borfasului tonta nu se regaseste defel.
    • +16 (18 voturi)    
      hehehe.. (Joi, 5 decembrie 2013, 21:37)

      miniME_ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      sa nu uitam ca vorbim despre un plagiator dovedit. Chiar crezi ca a fost in stare sa cumpuna textul scrisorii ?
      • -5 (7 voturi)    
        asa o fi (Vineri, 6 decembrie 2013, 10:30)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui miniME_

        insa pot sa garantez ca 90% din absolventii unor "universitati" din romania sunt copy paste. de ce crezi ca ii pasa cuiva de faptul ca ponta este un produs al scolii copy paste sau ca basescu isi da examenul de brevet (sau ce o fi) dupa o noapte "intensa" de pregatire cand alti comandanti de nave fac cursuri cu saptamanile, sa fim seriosi este bine cunoscut faptul ca: hotul striga hotul.
        • +1 (1 vot)    
          Credeam ca nu mai stie nimeni de (Vineri, 6 decembrie 2013, 13:30)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          pe HN de "talentele de nebanuit" ale lui TB la examenele de brevet! Deci mai stiu si altii! Ma bucur! Hotul striga hotii, asta a facut toata viata!
    • +14 (16 voturi)    
      las-o ca ...miauna (Joi, 5 decembrie 2013, 21:46)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Si eu care ma gandeam ca vorbeai de "tata socru",stii tu, ala care facea clabuci la gura cand Ponta musca tzarina dupa un uppercut " a la" Base.
    • +13 (15 voturi)    
      USL cei mai culti (Joi, 5 decembrie 2013, 21:53)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Greata!
    • +14 (16 voturi)    
      plagiatorii NU au celeritate (Joi, 5 decembrie 2013, 22:14)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      USL-amistii tai tocmai au inventat orasul salaj...
      • -1 (3 voturi)    
        mai (Vineri, 6 decembrie 2013, 10:31)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        stii pe una de la pdl mare ministru care a inventat judetul oradea. hai ca nu se uita...:))
    • +11 (13 voturi)    
      Sigur (Joi, 5 decembrie 2013, 22:37)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Insulte, insinuari - tactici obisnuite ale unora. Discutii argumentate - mai putin. Din pacate tine la 70% din votanti, ceea ce spune mult despre ceea ce suntem ca popor.
      • -1 (1 vot)    
        da se vede (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:52)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        de opt ani tara asta este o troaca. cine a introdus limbajul acesta? sa ne aducem aminte de niste indivizi precum boureanu?!! hai sa nu arunca pisica in curtea altora.
        • +1 (1 vot)    
          De acord (Vineri, 6 decembrie 2013, 15:23)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Si atunci de ce sa preluam lucrurile rele si sa ni le insusim, in loc sa facem ceva mai bun?
    • +11 (13 voturi)    
      pe mine (Joi, 5 decembrie 2013, 22:38)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      m-a uimit vocabularul plagiatorului. dat fiind ca a furat toata viata, e totusi uimitor ca a auzit de "celeritate".

      sau i-o fi zis palada, ca acum asta e intelectualul de serviciu din gasca de hoti.

      ws
      • -1 (1 vot)    
        bine (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:53)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ws

        ca nu a folosit termenul "sceleritate".
    • +11 (13 voturi)    
      "cu celeritate" (Joi, 5 decembrie 2013, 22:38)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      evoque banuiesc ca vrei sa te dai Einstein-ul postacilor uselisti, da' comentariile "basiste" curg fix cu viteza care trebuie.
      • 0 (2 voturi)    
        la cati (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:55)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        "einstein" produce acest forum, nu indraznesc sa fiu altceva decat ceea ce sunt.
    • +13 (15 voturi)    
      cu postarea asta (Joi, 5 decembrie 2013, 22:43)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      aveai succes cel mult pe Cotidianul.
      Incearca sa respecti putin forumul asta si adu un argument mai inteligent in discutie.

      Tin sa iti aduc aminte ca Ponta a recunoscut cu gura lui ca n-a stiut ce-i ala PIB pana mai deunazi, si nu sunt sigur ca stie nici acum ( de fapt sunt sigur ).

      Si mai tine minte o chestie, care asa e, indiferent de cat se screm unii sociologi sa fie politically correct : in medie, audienta lui TB este aceea care stie ce inseamna cuvantul "celeritate ", nu cea a lui domnugadea.
      • 0 (4 voturi)    
        ce sa respect (Vineri, 6 decembrie 2013, 10:32)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        ha ha ha forumul :)) voi ce respectati? :))
    • +9 (11 voturi)    
      De fapt, înjurăturile încep din... (Joi, 5 decembrie 2013, 23:00)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ...formula de adresare și continuă până la semnătura finala.
      Ținând cont de antecedentele d-lui premier, traducerea expresiei "stimate domnule" poate fi suspectată de semnificații intraductibile, la fel ca și "vă mulțumesc".
      Este, totuși, o ușurare observația că se știe cine e autorul scrisorii: primul ministru
      • 0 (2 voturi)    
        daca (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:56)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        cititi mai cu atentie poate il acuzati de plagiat pentru utilizarea expresiei "stimate domnule" sau "va multumesc", nu?! :))
        • 0 (0 voturi)    
          Nu, pentru că... (Marţi, 10 decembrie 2013, 22:41)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          ...dl. premier încearcă să omologheze aici niște concepte originale.
          Unul ar fi genul literar "epistolă oficială", în care se îmbină stilul liber al scrisorii deschise cu rigoarea documentelor oficiale. Pentru a contracara notele subiectivismului în argumentație, dl. prim ministru adaugă bățoșenia compunerilor de după vacanța de vară, iar ca o notă de forță asezonează cu șopârle aluzive de genul "Știu ce-ai făcut astă-vară"
          Alte elemente, cum ar fi negația auto-negantă, sau echivocul clarificator vor constitui cu siguranță deliciul lingviștilor ce se vor dedulci cu analele literaturii juridice a tulburei perioade numită, probabil, de istorie, "accidentul USL"
    • +9 (11 voturi)    
      Bine, ma! (Joi, 5 decembrie 2013, 23:05)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      La tontu este cu... sceleritate!
      La tine cu ce sa mai fie?
      Cu... ritate?!
    • +11 (13 voturi)    
      Ma indoiesc si impatresc... (Joi, 5 decembrie 2013, 23:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ...de faptul ca Poanta ar sti semnificatia cuvantului respectiv. Ma indoiesc ca si tu ai habar.

      Dar, din fericire, basescu are niste consilieri ceva mai destepti decat ai lui Poanta. O sa si dau un exemplu: scrisoarea drept la replica pentru revista Nature din partea "Guvernului" la acuzatia de plagiat a lui Poanta.

      Oricum sa ne aducem aminte ce fericiti erati cand Poanta a trecut Monitorul Oficial in subordinea guvernului si nu promulga hotararile CCR decat in ultima "secunda". Acum luati fericire, din plin.
      • -1 (1 vot)    
        si eu zic (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:57)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ca ponta nu cunoaste cuvantul celeritate, poate il acuzati de plagiat :))
    • +8 (12 voturi)    
      d'astept esti tu mai .....tzica, (Vineri, 6 decembrie 2013, 0:10)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      spune-i lu'ponta sa te ia consilier.....sau distribuitor de voroave.....fara cap si fara coada, .....ca la usl.
      • 0 (2 voturi)    
        tzica?? (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:59)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        in primul rand habar nu ai cu cine "vorbesti" in al doilea rand xxxxxxxxxxxxxxxxxxx inteligenta.
    • +2 (2 voturi)    
      iar dvs., dle prim sinistru, nici nu-l injurati pe (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:46)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      si zici ca a invatat Ponta un cuvant nou, asta cu "celeritate"? Invata repede micul Ponta, ca foaaaarte recent, in 2010, mai invatase unul de la Florin Georgescu: pib.
      In ritmul asta o sa ajunga sa mai plagieze un doctorat, numai sa iasa Jiji mai repede din pushkarie sa-i fie indrumator. Ori mai bine il asteapta pe Felix sa intre si sa iasa, sa aiba timp sa invete si alte cuvinte noi, plus ca cu indrumator ca dom profesor Varanu ajunge direct cacademinician.
  • +12 (14 voturi)    
    Ce tupeu la copy-paste ! (Joi, 5 decembrie 2013, 21:23)

    Davidias [utilizator]

    E clar ca asta e doar pentru imagine. Si, probabil si, din disperare.Oricum, slab raspuns la conferinta de presa. Este in criza de idei sau confunda "celeritate" cu "Ctrl-C" .
  • -36 (40 voturi)    
    oameni fără suflet (Joi, 5 decembrie 2013, 21:26)

    Mazeta [utilizator]

    Nu înțeleg cum unii copii își trimit părinții la azil.
    • +13 (15 voturi)    
      mai rasfirati... (Joi, 5 decembrie 2013, 21:38)

      miniME_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mai rasfirati....deja din 4 comentarii, 3 sunt din partea postacilor de servici...
    • +9 (11 voturi)    
      o singura intrebare am pentru tine (Joi, 5 decembrie 2013, 22:44)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ce cauti asa jos pe lista de postaci ?
    • +8 (10 voturi)    
      Corect! (Joi, 5 decembrie 2013, 23:23)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe tine la care azil te-au trimis? Aveti si net acolo?
  • +12 (14 voturi)    
    De ce il admir eu pe Ion Ratiu (Joi, 5 decembrie 2013, 21:36)

    abel [utilizator]

    Spune : " Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange ca sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine". Domnule Victor Ponta , oamenii mari respecta opiniile celui care nu sunt de acord cu ei. Sa respectam si opinia Presedintelui nostru, Presedintele nu este de acord cu propunerea dumneavoastra. Sa-i respectam decizia...
  • +9 (11 voturi)    
    Iata..... (Joi, 5 decembrie 2013, 21:41)

    polonyca [utilizator]

    ...... Dottore...stie sa scrie !!!!!!
  • +12 (14 voturi)    
    Apai (Joi, 5 decembrie 2013, 21:42)

    Adrian1 [utilizator]

    Apai no, unde-i graba? ca doar nu dau turcii.
  • +48 (54 voturi)    
    sa intelegem.... (Joi, 5 decembrie 2013, 21:47)

    mariage [utilizator]

    ca Ponta se incadreaza perfect in categoria scolarilor nostri care comform rezultatelor testelor PISA, pot citi un text dar nu-l pot intelege. Basescu i-a explicat cu subiect si predicat ca va promulga legea la ora 23 din azecea zi.
    • +9 (11 voturi)    
      nu e chiar asa (Joi, 5 decembrie 2013, 22:47)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      Sunt de acord ca Ponta nu poate gandi decat in culori primare. Ce mi se pare mai important de subliniat e ca tot ceea ce scoate USL pe gura , prin Ponta si ceilalti lipitori de afise, sunt populisme , manipulari si aproximari grosiere ale unor fapte menite a penetra creierul poros al fanilor USL.
      E mai intai rea vointa si mai apoi o doza sanatoasa de prostie.
  • +9 (11 voturi)    
    Se poate gasi, in cele 10 zile legale, altceva! (Joi, 5 decembrie 2013, 21:58)

    LiviuIordache [utilizator]

    Basescu l-a facut terci, si Ponta face botel si schelalaie, sa arate ca mai este inca viu: "Va rog sa promulgati legea", baga si un "celeritate" sa se vada ca a trecut de vreo 3 ori pe linga parcul Operei, unde e o facultate de drept, a, pe care a si absolvit-o, se zice. Oricum, diplome are, doar ca da cu produsul nazal (produs de paruiala lui Basescu) in fasolea lui Ontanu si zice ca "nu mai aveti niciun motiv". De unde stii, dottore, au n-ai aflat ca o instanta, fie ea si constitutionala, nu se pronunta decit pe ceea ce este sesizata (altfel ar fi caz de "plus petita", cum zic colegii tai, juristii), asa ca acum mai poate fi atacat si alt aspect considerat neconstitutional. Sau, cumva, ai limitat si dreptul de petitie in republica comunista romania (cacofonia pe care ai facut-o in tara asta merita si o asemenea denumire)?
  • +9 (11 voturi)    
    sper sa mai fie atacata de vreo 5 ori la CCR (Joi, 5 decembrie 2013, 22:02)

    mihaiff [utilizator]

    pontacul nesimtit.
  • +10 (12 voturi)    
    O scrisoare pierduta :-) (Joi, 5 decembrie 2013, 22:10)

    Clop [utilizator]

    Care cetatean cu mintile acasa ar fi de acord cu acel 30% pentru oi? Astia se cred in tara lui papura voda.

    Bine le face Basescu, sper sa tina la procentul bun pentru viitorul tarii.
  • -8 (10 voturi)    
    Basescu este groggy! (Joi, 5 decembrie 2013, 22:35)

    GRANDFATHER [anonim]

    Dupa ce a primit un croseu de stanga si un upercut de dreapta, "antrenorul" se pregateste sa arunce prosoppul in ring, iar arbitrul sa anunte ca a pierdut prin Knock-Out tehnic in repriza a noua!
  • +13 (15 voturi)    
    Intrebari pt pontanocchio&co (Joi, 5 decembrie 2013, 22:57)

    caprairinucai [utilizator]

    Referitor la referendumul ala care limiteaza nr. de parlamentari la 300 si care zace de T-spe ani prin sertarele parlamentului nu zici nimic?Referendumul ala nu reprezinta vointa poporului?Aud?S-au reprezinta vointa poporului lu' Basescu si nu a votacilor uslasi?Sau referendumul vostru e mai constitutional decat referendumul lu' Basescu?
  • +12 (14 voturi)    
    obraznic, obraznic... (Joi, 5 decembrie 2013, 22:58)

    Herodot [utilizator]

    ... da' vad ca are si tupeu!
  • +9 (11 voturi)    
    Disperare! - NU pot supune la vot noua constitutie (Joi, 5 decembrie 2013, 23:05)

    cinevatus [utilizator]

    Daca presedintele Basescu pronulga legea numai pe 14 decembrie 2013, dupa 10 zile, atunci ea poate fi aplicata cel mai rapid pe 15 decembrie 2014.

    Dar atunci va fi prea tarziu pentru a supune la vot odata cu turul doi la prezidentiale, cum este intentia penalilor fiindca 14 decembrie 2014 este data cea mai tarzie pentru a demara turul doi la prezidentiale.
  • +13 (15 voturi)    
    fii atent ce-ti doresti! (Vineri, 6 decembrie 2013, 0:01)

    revo [utilizator]

    S-ar putea sa se implineasca... dar nu se stie cum si cui ii va folosi. Asa ati facut si cu mandatul de 5 ani, l-ati pregatit pt. bombo... Eh, a luat unul, dar de 2 ani...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e timpul pierdut pt bombonel (Vineri, 6 decembrie 2013, 17:07)

      caprairinucai [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Amu se muta din nou la vila de protocol de la jilava pt inca 3. Chiar daca din bucati dar le iese socoteala.Dar de data asta isi ia si consoarta cu el.Nu e corect sa stea singurel :)
  • -2 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 6 decembrie 2013, 0:18)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    a scris bine Prim Ministru :)
  • +12 (14 voturi)    
    Se vede in mod clar (Vineri, 6 decembrie 2013, 0:31)

    Kepler [utilizator]

    disperarea! O scrisoare de tipete!
  • +13 (15 voturi)    
    serios? (Vineri, 6 decembrie 2013, 0:40)

    wtf [utilizator]

    Shefu', vorbesti cumva de referendumul de reducere a numaruilui de parlamentari cumva? Si ala parca trebuie sa aiba o lege si sa se promulge.
    Ah, pardon! Aveti mintea scurta.
  • +12 (14 voturi)    
    poanta...... (Vineri, 6 decembrie 2013, 1:03)

    marmarin [utilizator]

    prostul daca nu e si fudul parca nu e prost destul. Mai intai rezolva cu referendumul de reducere a numarului de parlamentari. Este o mare cretinitate aceasta lege. Dar nu-i asa ca pe ponta nu-l intereseaza de cat sa-si indestuleze mafia usl ? Nu conteaza popor, tara etc. Numai privilegii pentru comunistii si securistii pe care ii apara. Rusine plagiatorule. Vei plati cu varf si indesat pentru toate mizeriile pe care le faci acum romanilor.
  • +1 (3 voturi)    
    avand in vedere ca nu este de acord.. (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:54)

    ..13 [utilizator]

    Presedintele isi foloseste toate parghiile pentru a se opune promulgarii unei legi care este extrem de nepotrivita pentru democratia de inceput in RO.

    Am considerat utila actiunea de a sesiza Curtea de la Venetia care poate analiza la rece implicatiile subliniate de doi judecatori de la CCR. Nu este de joaca intr-o societate unde democratia este asa de fragila si unde UE are inca responsabilitati mari...

    Consider de asemenea important ca romanii ar trebui sa se exprime in legatura cu aceasta lege.

    Personal simt ca ne paste dictatura - se stie care este numarul celor asistati si a celor legati mai mult sau mai putin de ventiturile care provin de la stat - si personal ma opun unei asemenea legi.

    Sa nu uitam ca UE a aparut pentru ca un nou HITLER si nici un STALIN sa nu apara si sa sugrume prin forta tiraniei Europa.

    Deci Europa ar trebui sa inteleaga pericolul THE DEVIL in the HISTORY!

    Democratia este slaba unde economia este slaba si se stie ca acesta este si cazul Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    dex (Vineri, 6 decembrie 2013, 15:33)

    revo [utilizator]

    iata una din definitiile cuvantului referendum, pe care le-am gasit pe net:

    referéndum s.n. 1972 Consultare a TUTUROR membrilor unui grup, pe o temă oarecare v. compozitor-poet (din lat. referendum, fr. référendum; DEX, DN3 – doar cu sensul din domeniul politic)
    Sursa: DCR2 (1997) | Furnizată de Editura Logos.
  • 0 (0 voturi)    
    ajutor- PONTA FACE ROST DE BANII DIN AMENZI (Vineri, 6 decembrie 2013, 20:45)

    BME [utilizator]

    In ultimele zile s-au adunat foarte multi bani de la firmele private unde au loc controale de la toate institutiile statului - garda, politie, opc, sanepid, itm,politia vamala etc. Au pus jugul pe intreprinderile mici si mijlocii. Multi prefera sa inchida pentru ca , chiar daca ai acte in regula,tot gasesc ei nu stiu ce chichita de te crucesti ca sa-ti dea amenzi. SI pe langa amenzi trebuie sa mai dai si spaga . Unii din acesti CAMATARI AI STATULUI nici nu sunt competenti, nu cunosc legile, sunt impertinenti si aroganti, fac tot posibilul sa te faca sa tremuri in fata lor, te ameninta pur si simplu cu cea mai mare amenda si chiar cu puscaria