Arad: Consiliul Local Curtici a interzis exploatarea gazelor de sist pe teritoriul administrativ al orasului

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 iunie 2013, 16:24 Actualitate | Esenţial

Orasul Curtici a devenit primul oras din judetul Arad care a interzis prin Hotarare de Consiliu Local explorarea si exploatarea gazelor de sist pe teritoriul sau administrativ, scrie Agerpres.

Potrivit primarului orasului Curtici, Nicolae Aanitei, Hotararea cu numarul 71/2013 a fost luata in aceasta saptamana, ea vizand ''interzicerea explorarii, dezvoltarii si exploatarii gazelor de sist pe teritoriul administrativ al orasului Curtici, judetul Arad, prin metoda fractionarii hidraulice''.

De mentionat ca la sedinta in care a fost adoptata aceasta Hotarare de Consiliu local au fost prezenti 13 dintre cei 15 consilieri, acestia votand in unanimitate proiectul de hotarare.

Hotararea nr. 71/2013 a Consiliului Local Curtici pune in dificultate Panfora Oil&Gas SRL si Acoustic Geophysical Services Ltd., care au primit recent aviz din partea statului roman, pentru a executa explorari in vederea descoperirii de hidrocarburi conventionale (petrol si gaze naturale) in zona orasului Curtici.

''Exista temeri ca explorarea pentru care au primit aviz cele doua societati ar viza si descoperirea si, ulterior, exploatarea gazelor de sist in zona orasului Curtici, de catre Grupul Mol'', a adaugat primarul Nicolae Aanitei.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1140 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Mă îndoiesc că e așa simplu (Joi, 27 iunie 2013, 16:35)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă orice CL ar putea decide astfel de chestiuni pe teritoriul său, pun pariu că în 6 luni Chevron și toată gașca își iau tălpășițade la noi, toată România va fi împânzită de astfel de hotărâri locale. Din păcate sau din fericire (depinde de perspectiva fiecăruia, eu nu mă pronunț !), nu prea cred că e așa. Resursele subsolului sunt proprietatea statului, conform legii (c-o fi bine, c-o fi rău, nu știu, dar asta e), și nicio hotărâre de CL nu poate împiedica statul să-și acceseze resursele.
  • +3 (9 voturi)    
    Vedeti ca Plagiatoriul va declara Ilegala Hotarare (Joi, 27 iunie 2013, 16:35)

    alex1234 [utilizator]

    Vedeti ca Plagiatoriul va declara Ilegala Hotararea
    pentru ca el nu e Prim-Ministru Romanilor ci al Multinationalelor Petroliere

    De ce spun asta?

    Pai asa a Procedat Plagiatorul
    si cu Hotarile a 14 Comune din Judetul Vaslui
    care au interzis exploatarile gazelor de sist pe teritoriul lor.

    Practic la cererea Plagiatorului,
    Prefectul Controlat de PSD le-a declarat ilegale

    "Hotararile de interzicere a explorarii si exploatarii gazelor de sist luate de 14 consilii locale din Vaslui au fost declarate ilegale de catre Prefectura, cerandu-se anularea acestora.
    Prefectura sustine ca cele 14 consilii locale nu au respectat legislatia in vigoare in momentul aprobarii hotararilor respective, relateaza Mediafax.
    Astfel, Prefectura Vaslui noteaza ca zacamintele din subsolul Romaniei sunt proprietatea statului, iar consiliile locale nu pot lua decizii in privinta acestora, depasindu-si atributiile. "

    Dar tu al cui Prefect esti ? Nu al Romanilor?
    Pai s-a facut un Referendum National despre acele exploatari, ca sa-ti dai tu cu parerea? Cine esti tu sa declari Hotarile unor Comunitati Locale ca Ilegale?

    Sper ca acele Consilii sa-l fi dat in Judecata atat pe Prefect cat si pe PLagiator , seful lui.

    Practic ilegale sunt deciziile Plagiatorului de a impiedeca Comunitatile Locale sa opreasca otravirea apei si a mediului in locurile in care traiesc.

    Ca la noi la nimeni!
    • +1 (3 voturi)    
      de ce minus (Joi, 27 iunie 2013, 17:45)

      aracic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      de ce ii dati minus mai otravitilor ce sunteti? vreti gaze de sist? sa le scoata din curtea voastra, iar daca totul e sanatos in jur dupa cateva luni,un an,doi,acceptam si noi, restul, aveti tupeul?
      • 0 (2 voturi)    
        da (Joi, 27 iunie 2013, 21:07)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui aracic

        ma, io vreau gaze de sist si in general vrreau energie ieftina, nu eoliene solare si alte pirturi econaziste. Energie ieftina inseamna o produstie, vinzari, deci venituri pentru oricine munceste. E clar sau sa-ti desenez? Iar daca ti-e frica sa de moarte, meri matale la un psihoterapeut priceput si te invata ala ce si cum.
    • -1 (3 voturi)    
      Dv. ce combustibil folositi acasa ? (Joi, 27 iunie 2013, 17:46)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Daca folositi pentru foc balegar uscat, mergeti pe jos, va imbracati cu piei crude si purtati opinci si nu folositi nici gaz metan, nici curent electric (la internet banui ca folositi curent electric obtinut frecand blana pisicii), nici produse peroliere, atunci sunt de acord cu Dv. Daca nu, totul e fatarnicie !
      Comunitatile locale ar mai putea hotara ca in spatiul lor aerian sa nu mai treaca avioane; care nu respecta hotararea CL sa fie doborat de antiaereiana locala ! Sanatate !
  • 0 (2 voturi)    
    ardeleanul (Joi, 27 iunie 2013, 17:46)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    din birlad, anitei, sa interzica acasa la el, eventual nevestei dumnealui ce, cum si cine ce face. Altfel, pe teritoriul umei tari care isi merita numele, guvernul hotatraste ce si cum, ca de aia e guvern.
    • 0 (2 voturi)    
      :)) (Joi, 27 iunie 2013, 23:27)

      xtragfx [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Consiliile locale au dreptul sa hotărască în ceea ce privește domeniul lor public.
      Cu atât mai mult sunt acoperiți cu cât exista riscuri, si cu cât atribuirile sunt date total ilegal, legea spune (obligatoriu) prin licitație. Pot sa-i dea în judecata pentru ilegalitate (dacă asa au impresia), decizia finala va aparține CE, care nu este bișnița romana :) n-o sa se oprească la legile din țară.
      Bunurile publice aparțin tuturor romanilor, si trebuie folosite in interesul lor, nu bișniță privata.
  • 0 (2 voturi)    
    Ha! Ha! (Joi, 27 iunie 2013, 17:47)

    LiviuX [utilizator]

    Asta vrea sa fie gluma? Pai cine exploateaza asa ceva in oras? Te pomenesti ca maine va da si CL Bucuresti o hotarare ca nu e voie sa se exploateze gazele de sist in Piata Victoriei (sau Romana, alegeti una din ele!!). Sau mai stii, vom vedea sonde pe bulevarde daca se descopera petrol...