Rezultate BAC 2012 Timis: In patru licee niciun elev nu a luat Bacalaureatul

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2012, 15:21 Actualitate | Esenţial

Rezultatele partiale la prima sesiune din acest an a Bacalaureatului in Timis arata ca 42,17% dintre absolventi au trecut examenele, fata de 31,79% in anul precedent, inainte de solutionarea contestatiilor. In patru licee, dintre care trei din Timisoara, niciun elev nu a promovat Bacalaureatul, transmite Agerpres.

Inspectoratul Scolar Timis a anuntat ca 100 de elevi au luat nota 10 la diferite materii, dar nu a existat nicio medie generala de 10; cele mai mari medii au fost de 9,99, potrivit unei centralizari partiale citate de Agerpres.

Ca si anul trecut, patru licee au avut promovabilitate zero: Grupul Scolar Agricol 'Iulian Dracea' Timisoara, Grupul Scolar Agricol Biled, Colegiul Tehnic 'Dimitrie Leonida' Timisoara si Liceul Particular 'Henri Coanda' Timisoara, acestea fiind altele decat cele care nu au avut promovati anul trecut.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











3169 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Camere video (Duminică, 8 iulie 2012, 15:32)

    congovisa [anonim]

    Daca nu erau camere video, promovau 50% si faceau facultate la alde Facultex SRL, Facultis SRL, etc.
    Si ingrosau randurile de someri economisti,it-sti, etc.
    Si apoi apareau in statistici ca buni profesionisti pe care nu ii ajuta statul.
    • +4 (4 voturi)    
      eh (Duminică, 8 iulie 2012, 17:20)

      I [utilizator] i-a raspuns lui congovisa

      cum numai 50%? :))
      La tv au spus ca inainte de camere promovau 70% la liceele astea. Pentru ca erau licee mai slabe :))

      Si de la 70% la 0%. Atata s-a furat in Romania. Nici nu e de mirare ca si al nostru prim-ministru a furat.
  • +5 (5 voturi)    
    Ei si ce ? (Duminică, 8 iulie 2012, 16:21)

    alexandra [anonim]

    Igas l-a luat la 27 de ani si uite, a ajuns ministru ! Altul, Copy-Paste e prim ministru si a plagiat toata viata. La ce buna atita scoala atunci ?
  • +3 (3 voturi)    
    Aoleu (Duminică, 8 iulie 2012, 16:21)

    hoinar [utilizator]

    Ce dea ratati!! Cum sa nu ia bacul un liceu intreg?!! Da' profesorii aia ce fac acolo?? Directoratul...consiliile de profesori, parinti? Inspectoratele?
    Eu pot intelege sa nu ia niste elevi bacul... Da' un liceu intreg??? Si asta numai de cand s-au bagat camere..

    Pentru cei care le gasesc o scuza, nu...nu Funeriu e de vina ca pica netotii ca mustele, ci cei care nu-i invata, nu-i indruma, nu-i educa. Aceia care nu le insufla dragostea de carte. Adica parintii, profesorii si elevii insisi, ei sunt de vina, nu ministrul care se asigura ca nu e frauda. Politistul nu e vinovat ca hotul fura! Asta sa ne fie clar.
  • +2 (2 voturi)    
    meciul camere-profesori 1-0 (Duminică, 8 iulie 2012, 16:47)

    traian [anonim]

    Mama ei de scoala romaneasca,pe profesori nu-i mai ia nimeni in serios dar de camere le este frica...
    O fi de vina si societatea romaneasca in ansamblul ei dar nici cu dascalii nu mi-e rusine!Nu generalizez dar am ochi,urechi...
  • -3 (3 voturi)    
    Rezultatul trist al ministrilor invatamantului (Duminică, 8 iulie 2012, 16:54)

    aur-ora [anonim]

    Din păcate asistam la DISTRUGEREA speranțelor si aspirațiilor une întregi generații. Iar după mine, vinovat de toate acestea, sunt factorii POLITICI și nimic mai mult.- In fiecare an de la revoluție încoace, s-a schimbat ceva, dar nu neapărat în bine și nu neapărat pentru ca trebuia. Ci pentru ca noii miniștri sau "elecți" ai poporului trebuiau să-și demonstreze POTENȚIALUL (inexistent). In condițiile in care totul se schimba din mers este imposibil sa mai ai PERFORMANTA POZITIVA ci inversa. Dar nimic din toate aceste nu a mai contat : Să mergem înainte pășind peste cadavre !!!! Adică cu orice preț. ; Ce ne-ar fi costat oare sa facem un studiu asupra sistemelor de învățământ (tradiționaliste) din mai multe tari avansate si sa alegem iar apoi sa-l ținem asa...NESCHIMBAT ???? Nu geniile politice Geto-Dace din sub-curbura carpatica (era sa spun scursura) trebuie să-și pună amprenta la București....ȘI AU FĂCUT-O !!!! ---Cine este de vina in accepțiunea lor ? ---Elevul.
  • +4 (4 voturi)    
    In Timis in patru licee nici un admis (Duminică, 8 iulie 2012, 17:03)

    suparatu [anonim]

    Daca nu a luat nimeni BAC-ul atunci acele licee ar trebui desfiintate sau transformate in scoli profesionale.
  • -4 (4 voturi)    
    Ba sctiau chiar si eseuri (Duminică, 8 iulie 2012, 17:05)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    si si puneau poza in medalion
    pe Contrinutors.
  • 0 (2 voturi)    
    de ce nu au toti camere video ??? (Duminică, 8 iulie 2012, 17:41)

    tz3p3s [utilizator]

    imi amintesc ca in orasul meu se lua bacul in coditii fff dure - iar in Valcea il luau toti analfabetii cu 10 !!!

    Apoi veneau la mine in oras si luau si locurile Facultate.

    Se intampla pe vremea lui Bombo.

    Unde e dreptatea sociala ?

    FIE CA CEL CE ISI VEDE DE TREABA SI JOACA DUPA REGULI SA CASTIGE !
  • +1 (1 vot)    
    pentru barbati (Duminică, 8 iulie 2012, 17:58)

    anonimus perenus [anonim]

    Atelier Versace si-a relansat linia couture cu o serie de rochii extravagante.